Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND L Telegrafische berichten. lich mel en kai bro zicl goi was doe eer gei sle rei ho eei de inl de all ka aa he de M A he ve va da m ve bi B ir h h 1 neelstukkeu), Japansche gesprekken", vIdeeen //Over den vrijen arbeid in Ned.—Indie", //Minne- brieven" enz. De N. R. C. meldt in haar Nr. van 20 Febr. Men beeft de laagheid gehad, een valsch bulletin door het land te verspreiden, inhoudende de tijding, dat Z. M. de Koning plotseling overleden zou zijn. Het bulletin is in eene^massa exemplaren uit onze stad per post verzondeu, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde personen geadres- seerd. Het was gedrukt in eenen rouwrand, en boven- aan stond gedruktBulletin van de Nieuwe Rotter- dammer Couraut. Geheel de vorin was er op aangelegd om te misleiden, blijkbaar met de bedoeling om in het feest, dat heden met zooveel opgewektheid door het Nederlandsche volk wordt gevierd, stoornis te brengen. Uit Breda wordt ons gerneld, dat het bulletin aldaar heden voormiddag omstreeks 10£ uur werd ontvangen en in handen van de justitie is gesteld. Ongetwijfeld zal ook hier ter stede, waar de daders schijnen te schuilen, een gestreng onder- zoek door de justitie worden iugesteld. Door ijsgaug zijn de diensten der stoombooten tusscheu VlissingenMiddelburgRotterdam en ZierikzeeRotterdam gestaakt geworden. an VlissingenMiddelburg zal morgen (Woensdag) de dieust worden hervat en zal men trachten Rotterdam te bereiken. TER NEUZEN, 22 Februari 1887. Door Z. M. zijn bij het 5de bataljon rustende schutterij in Zeeland benoemd tot l9ten luitenant de heer M. de Jouge en tot 2den luitenant de lieer Mr. C. Jentink. Gedurende de eerste helft der raaand De- cember 1886 is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres vanR. F. Soderland, Yarmouth. Zaanislag. Op den 15 Januari j.l. waren in de gemeente 383 kinderen aanwezig tusschen de 6 en 12 jaren. Onder dit getal komen er 25 voor, die niet gevonden zijn op de door de hootden der verschillende scholen ingezondeu lijsten van school- gaande kinderen. Het vorige jaar wees de gemeente- staat een totaal van 409 dier kinderen aan, waarvan er 48 niet voorkwamen op de bovengenoemde in- gezonden schoollijsten. Koewaclit, 21 Februari. Op den 18 1.1. is door den Raad tot geneesheer der armen dezer gemeente benoemd de heer V. Fabrij te Moerbeke (Belgie.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Jliddelbunr. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Febr. de volgende vounissen uitgesproken A. W., oud 17 j., arbeider, en P. W., oud 18 j., arbeidster, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens oplichting veroordeeld de le tot 7 dagen en de 2e tot 14 dagen gevangenisstraf. P. F., oud 43 j., schoenmaker, te Hulst, is wegens beleediging vrijgesprokec. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatie—beroep van C. B., logement— en koffie- huishouder te Ter Neuzen, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Middelburg, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf, ter zake van het we- derreebtelijk ten eigen bate aanwenden van eenige bankbiljetten, die zijne dienstbode hem in bewaring had gegeveu. Mr. J. van Gigch concludeerde tot vernietiging van het arrest, op grond van twee door hem aangevoerde middelen, betrekking heb- bende op de niet-vermelding in het vonnis van den tekst der toegepaste wet en op de wijze van beeediging der getuigen. Het Openbaar Ministerie zal in deze zaak den 7 Maart conclusie nemen. nieren, of hij wou of niet. Je begrijpt, toen die parlee-voe frances hier den baas speelden, werd de heele fabriek opgeredderdde kerfbanken waren verzegeld en de tabak was ingerukt. Je grootvader, 'k zie den goeien man nog, liep om zich nog een beetje te verdiverteereu, in de leege fabriek roud en duwde een kinderwagentje heen en weer. 'u Mooi werk voor een patroon Af en toe zaagde hij ereis hout of kissebisde zoo'n beetje tusschen de rommel in het pakhuis. Maar je kon 't hem aanzien, dat hij inwendig den dikkert aan Nap had want om debitant te worden van de Regie, dat vertikte de ouweheer rejaal weg en daar had hij schoon gelijk in. Toen kwam de 15<le November van het jaar dertien. Sakkerloot, dat was een dag'k zal hem nooit vergeten. Revolutie riepen ze door de straten en de douaneuhuisjes stonden in brand. Een van de buren kwam binnenloopen en riep ,Jan riep hij, »ze schreeuwen op straat Oranje boven. Ik de stoep op, de ouweheer de stoep op, de ouwejuffrouw de stoep op, uwes vader, hij was toen een jaar of zes, ook al weg, de stoep op, en jawel, we hoorden 't allemaalOranje boven kijk, 't ging me door merg en beenwe hebben met elkaar gehuild als kinderen. De juffrouw liep op haar sloffen de deur uit om te kijken naar't paleis op den Dam, waar ze de vlag heschen. Ik liep haar na. Och och wat deed dat 'n mensch goed om de Hollandsche vlag weer ereis te zienje hart ging er van open, de menschen omhelsden 's Gravenhage, 22 Februari. Tweede Kamer. De voorzitter deelde mede, dat Z. M. de Kouing hem verzocht had de Tweede Kamer zijne erken- telijkheid te betuigen voor de gevoelens van ge- hechtheid. De voorzitter constateerde, dat de al- gemeene feestvreugde door het geheele land en het dankbaar gevoel dat H. M. de Koniugin en haar geliefd kind aan een groot gevaar zijn ontkomen, de liefde en gehechtheijl van het Nederlandsche volk aan het Vorstenhuis hebben verhoogd. (Al- gemeen bravo De heer Fabius wees onder het bravo-geroep er op, dat bij de behaudeling van de grondwetsherziening de liefde voor het Vorstenhuis niet in het debat behoeft en kan gebracht worden. Bij voortgezet debat verdedigde de heer Fabius de motie De Geer. Verder volgde een reeks replieken, terwijl de heer De Meijier het standpunt van den heer Lohman bestreed. Morgen voortzetting. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 55 centimen tot fr. 0,86; stiereu, koeien en runderen 50 tot 69 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 75 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,87 tot fr. 0,97. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,15 tot fr. 3,75; Mechelen fr. 4,35; Ware- gem fr. 2,55 tot fr. 2,98; Thielt fr. 3,55; Deinze fr. 3,00 tot fr. 3,25 St. Nicolaas fr. 3,36 en te Brugge fr. 3,96. Zaterdagochtend ongeveer half 8 uren hing aan het begin van den Verlengden Binnenweg te Rotterdam (Delfshavensche zijde) een roode vlag tusschen een boom en de telephoondraden Op die vlag stonden de woorden ,/Leve Domela Nieuweuhuis." Een wakkere jongeu, daar voorbij komende, klom in den boom, haalde het ding neer en liep er mee weg in de richting van Delfshaven, de lap door de modder achter zich slepende. Op de Mariaplaats te Utrecht zijn twee socialisten, die de feestvierende volksmenigte trachtten op te ruien, tot hun geluk door de politie ingerekend; want zelfs de ngenten konden hen slechts met groote moeite beschermen tegen het verontwaar- digde volk, dat luide uitriep ,/Slaat ze dood 1" Een dienstbode van een goud- en zilversmid aan den Nieuweudijk te Amsterdam had't Vrijdag kwaad tegen een volksmenigte te verantwoorden, Op last haars meesters verwijderde zij een oranje- kleurig aanplakbiljet, dat in de stad was verspreid, van bedoeld perceel, doch de meuigte wilde dit te keer gaan en dreigde de ruiten van dat huis te zullen vernielen, waaraan men zeker gevolg zou hebben gegeveu, iudien de politie het niet had belet. Een schutterplichtige te Schiedam, die zich voor 1 Juni 1886 voor den schuttersdienst moest aanmelden, deed die aangifte op 1 Juni en werd wegens te late aan melding, met f 15 boete gestraft. Hij betaalt de boete, doch men verzuimt de kwitantie te zegelen. Daarop volgt een aauklacht en den schuttersraad wordt een boete van f 25 opgelegd. Toen de trein van 4,50 uit Amsterdam naar Enkhuizen Woensdag jl. stopte aan de halte te Blokker, kwam het personeel juist tijdig om een jongentje van den dood te redden, dat op schaatsen in een wak gereden en bijna geheel onder het ijs geschoten was. Met een gloeiende pook van de locomotief maakte men een opening, waardoor zijn hoofd en handen vrij kwamenhij was nog goed bij de pinken, pakte het ijzer beet en zoo had men hem spoedig boven en in veiligheid. Met een gevoelige vermaning joeg men den jongen naar mekaar op straat en 't was een gejuich van belang toen de vlag omhoog ging. 't Werd een benauwde dag voor de fransche mesjeusze pakten d'r biezen zoo gauw ze konden. Hier op 't Damrak had een hoop volk zoo'n ge- weldenaar te pakken gehad't was geloof ik een man van de regie, een soortement commies. Hij vluchtte op het dak van een huis in de Zoutsteeg en toen ze hem in de gateu kregen, nam een kerel een geweer en schoot op hem. Of hij 'm ge raakt heeft weet ik niet, maar ik hoop het van harte. Overal stonden de douaneiihuisjes in brand, aan de Nieuwe brug op den Buitenkant overal Dicht bij de Foeliestraat waar nou 't pakhuis de Herstelling is, plunderden ze de woning van zoo'n prefect of hoe zoo'n groot frans gedierte heeten mag precies rappeleer ik me dat niet meer. Meubels, spiegels, de heele rataplan haddeu ze zoo maar uit de ramen op straat gegooid. 't Was een herrie van belang in de stad, iedereen deed weer wat hij wou, en uwes grootvader zei toen 't een paar dagen verder was ;/Jan" zei hij, ,/nou zullen we maar weer tabak gaan verkoopen." Uwes begrijpt dat was eeu kolfje naar mijn hand. Waar we de tabak vandaan hebben gehaalc weet ik waarachtig niet meer en wat voor soort 't was ook niet't deed er ook niets toe. Of 't Amersfoortsch, Portico of Inlansch bestgoed was, kwam er ook geen steek op aan 't was tabak en dat was genoeg. We hebben gekorven, geeest en zak- luis. De redding was zoo vlug in zijn werk ge- gaan, dat de trein even goed op tijd te Enkhuizen aankwam. De volgende geheimzinnige gebeurtenis wordt in het Berliner Tageblatt medegedeeld. Zekere vrouw L. Landwehrstrasse, te Berlijn, die dienst- boden en vooral minnen verhuurt, outving in No vember 11. het bezoek van een elegant gekleede dame, die zich voor de vrouw van deu procureur Greiser te Breslau uitgaf en een kind tot zich wenschte te nemen, daar het hare eeuigen tijd ge- leden gestorven was. De besteedster had juist een vrouw bij zich aan huis, die kort te voreu was bevallen, en men werd het eens, dat de dame de zuigeling zou medeuemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De dame kwam het kind met een rijtuig afhalen, vertrok en is sedert niet teruggezien. Noch aan het opgegeven adres, noch ergens anders in Breslau was een procureur Greiser bekend. Een scheepskapitein te Hamburg, onlangs uit de Iudien teruggekeerd, die door een ougelukkig toeval eeu oog had verloren en dit door een kunst- oog had doen vervangen, deelde zijn vrieuden het volgende vermakelijke avontuur mede//Op de terugreis zag ik mij, ik weet niet meer waarom, genoodzaakt aan de kust van Kamerun aan wal te gaan. Ik droeg het kommando zoolang aan mijn stuurman op en ging onze zwarte broeders in het heete Afrika met een bezoek vereeren. Na eene wandeliug van uren kwam ik terug, nat van zweet, en huurde zes iuboorlingen om mij aan boord te roeien, terwijl ik zelf aan het roer ging zittten. Zoodra ik zat, voelde ik een pijnlijke steking aan mijn kunstoog, wat zeker door stof of zweet veroor- zaakt werd en nam daarom, zonder eenig kwaad te vermoeden, het oog uit, om het schoon te maken. Maar met welk een gevolg Als op kommando plompten mijn zwartjes over boord en zochten zoo spoedig mogelijk uit de nabijheid van het zonderlinge schepsel tekomen, dat daar op zijn doode gemak eeu oog uit het hoofd nam om het met zijn zak- doek af te vegen en dat zeker een god of duivel, maar in geen geval een menschelijk wezeu was. Daar ik moede en hongerig was, kon ik niet anders doen dan weer terugkeeren en mij andere roeiers nemen. Maar bij mijn aankomst ging alles voor mij op de vlucht, daar mijn getrouwen mij voor waren en de mare hadden verspreid. Zoo kon ik ten slotte zelf de riemen opnemen en naar mijn schip roeien. Ik heb nimmer iemand iets kwaads toegewenscht, maar voor mijn part krijgt van elke tien nikkers er een een glazen oog. Van een outploffing van mijngas in een kolen- mijn in 't Rondda dal (Glamorganshire) w»rden 11. Vrijdag 16 personen de slachtoffers. Van de 53 mijn- werkers, die in de diepte arbeidden, werdeu 29 ongedeerd en 8 meer of min gekwetst gered. Eenige minuten voor het ougeval waren eenige honderden mijnwerkers naar boven gehaald, terwijl de versche ploeg van 200 man juist zou neerdalen, toen het ongeluk plaats had. Eenige oogenblikken later en ook zij zouden het slachtoffer van de ramp zijn geworden. O tempora, o mores! Donderdagavond gaf de vereeniging van Miiuchener kunstenaressen een bal, dat door 450 gemaskerde en ongemaskerde dames bijgewoond werd, en waarbij alle mannen zelfs in hoedanigheid van dienende geesten streng geweerd waren. Dezelfde vereeniging geeft van tijd tot tijd jolige partijtjes altijd zonder heeren waar het volstrekt niet bij koffie en thee blijft, maar aan het heerlijke Munchener bier alle eer wordt bewezeu. Een vreeselijke brand heeft Maandngmorgen gewoed in de houtpakhuizen van den heer Draper te Chelsea (Louden.) De vlammeu werden aange- wakkerd door een sterken wind en in weerwil der spoedig toegeschoten brandweer viol aan blusschen niet te denken. Naast de houtloodsen waren de stallen van lord Sbrendsbury, waarin een honderdtal paarden. De stalknechts brachten de dieren buiten, doch op het gezicht der vlammen rukten zij zich los en draafden weg in alle richtingenuren duurde ken gestopt dat er geen aasem voor geld was en toen aan 't verkoopen De juffrouw zelf met uwes grootvader achter de toonbank en de kinderen aan 'tzakken plakken. lleere Heere dat was nog eens liefhebberij om te zien je kon er niet tegen snijen ze haal- den de tabak onder je handen weg. De klanten kwamen bij hoopen binnen, geen kwestie van klachten over te zwaar of te licht; ze zouen ge modereerd zeegras gerookt hebben alleen omdat ze weer rooken mochten en dat't niet van de Regie was. De patroon had plezier voor zes hooren wij we hadden alle dagen tractatie. 'k Heb m'n ribben- kast op die kerfbank gezet, dat 't 'n aard had en als ik dan zoo'n hard stuk onder 't mes kreeg dacht ikdat 's Nappie z'n kop en ik drukte, dat 't er door heen ging als koek. En toen Willem Koning werd, was alles voor goed gezondde affaire ging als gesmeerd en wij zullen samen alle jaren mogen deelen wat er toen in die dagen in de la kwam. 'k Heb nou bij uwes grootvader en meneer je vader ruim 50 jaar een fatsoenlijk stuk brood verdiend, daar ben ik dankbaar voor, maar als Oranje er niet was geweest, zaten we misschien hutje met mutje al lang in 't werkhuis. Daarom, jongeheer, als we van 't Koningshuis spreken je pet af, net als ik Oranje boven Justus van Maurik Jr. let eer al de paarden weder gegrepen waren. De schade die de heer Draper heeft geleden, wordt op ongeveer 250,000 frs. geschat. Nabij het Belgische dorpje Court-Saint- Etienne had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een werkman, geen houthakker van beroep, had let gevaarlijke werk aangenomeu de takken van a reusachtigen boom te gaan snoeieu. Lustig werkte hij en kapte al zingend een zwaren tak tegen den stam af. Het werk vorderde slecht en de man zat, goed verzekerd, juist onder den tak. Plotseling scheurde deze door eigen zwaarte en de ongelukkige werd als in eene reusachtige nijptang gevangen. Hij slaakte geen kreet, want de dood volgde terstond. Een kameraad, die zelf het gevaarlijke werk niet had aangedurfd, haalde hulp; niemand echter had den moed het lijk van de gevaarlijke plaats te gaan halen. Hijgend stond de meuigte het drama aan te zien. Eindelijk kwam een zestigjarige houthakker toegesneld. Zijne vrouw smeekte hem het gevaar lijke werk niet te ondernemen, maar hij aarzelde geen oogenblik. De verongelukte was een zijner beste vriendeu en misschien was er nog hoop op redding. Moedig knoopte hij een touw aan het lijk, klom naar den top van den boom en lichtte van daar den zwaren tak op. De nijptang ging open en het lijk zakte nu stil.naar beueden. Toen de moedige redder benedeu kwam, viel hij naast het lijk zijns vrieuds in onmacht. Te Brussel is Zondag een spiksplintere nieu- wigheid vertoond. Verscheideue groote magazijnen hadden zich vereenigd om op dien dag een grooteu optocht (cortege—reclame) te vormenbestaande uit wagens met allegorische voorstellingen der ver schillende industrieen, alles opgeluisterd doormuziek, gecostumeerde ruiters, Yestaalsche maagden enz. enz. Langs den geheelen wegdien de stoet volgde, werden met kwistige hand prospecterssen, sigaren, ruikers en vele andere zaken, geschikt om reclame te maken, onder de menigte verspreid. De optocht, die een schilderachtig voorkomen had, is uitstekend geslaagd en bracht bij de Brussel- sohe bevolkiug een vroolijke opgewondenheid te Yan 1 tot 15 Februari 1887. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 11 Febr. Martinus de Zeeuw, oud 25 j jm. en Pieternella Schiervogel, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Febr. Jan de Vis- ser, oud 20 j., jm. en Janua van Alten, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Jan, z. van Jacobus de Fouw en van Maria Bakker. 3 Febr. Cornelia Wilhelmiua, d. van Adrianus de Leetiw en van Debora Neeltje van der Hooft. Ferdinand, z. van Jacobus Franciscus Dierikx en van Rosalia Seegers. 4 Febr. Jacomina, d. van Marinus Anthonij Ver- schellingen van Dina Stouthamer. 5 Febr. Antje, d. van Willem Oenes de Vries en van Roelofje Pasveer. 7 Febr. Maria Catolina, d. van Alusius Doppegieter en van Julie de Meijer. ArieClemen- tinus, z. van Paulus de Bakker en van Prudentia Kouwijzer. 10 Febr. Wilhelmina Marianne Catha- rina, d. van Jurjen Molema en van Wilhelmina Bos. Helena, d. van Frans de Mul en van Janna de Meester. Cornelia Elisabeth, d. van Cornelis Adriaan Versluijs en van Cornelia Maria Yersluijs. 11 Febr. Jacobus, z. van Jacobus Dooms en van Jacoba Dieleman. 13 Febr. Pieternella Janua, d. van Jacobus Pieter Vercouteren en van Cornelia Suzanna Scheele. 14 Febr. Gerard Hermanus, z. van Adriaan Koomau en van Maria Smies. 15 Febr. Pieter, z van Pieter Moes en van Neeltje Jansen van Rosendaal. Gerrit, z. van Hein Koelmans en van Pieternella Wilhelmina de Jonge. Overlijden. 1 Febr. Christoffel Hendrik van Gelderen oud 6 m., z. vau Aridries en van Jacoba Kolster. 3 Febr. Cornelis Hamelink, oud 3 m., z. van Joris en van Cornelia Adriana Kaijser. 11 Febr. Jan Pieter de Doelder, oud 13 d., z. van Jacobus en van Elisabeth Loof. HULST. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Febr. Adrianus Franciscus Neelemans (van Oudeubosch), oud 30 j., jm. en Elisabeth de Silva, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Anna Catharina, d. van Pieter Kramer en van Maria Petronella Scheele. Josephina Maria, d. van Petrus Francies Wentzler en van Rosalia Maria de Maat. 8 Febr. Johannes Ferdinandus, z. van Cornelis Hendrikus Ver'oruggen en van Philomena van Gremberghe. 10 Febr. Eugenia Augusta Rosalia, d. van Joseplius Willems en van Rosalia Francisca Mussche. Overlijden. 2 Febr. Clementina Theresia Voet, oud 74 j., d. van Bernardus Jacobus en van Isabella Theresia de Poorter. AXEL. Huwelijks-aangiften. 12 Febr. Cornelis Witte, oud 21 j., jm. en Cornelia Florus, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Jan Pieter, z. van Frans van Hoeve en van Suzanna Scheele. 2 Febr. Leuntje, d. van Gilles den Deurwaarder en van Leuntje Buijze. Jacobus, z. van Krijn Haak en van Maria van Wijck. 6 Febr. Jacobus, z. van Leendert Wolfert en van Adriana Dieleman. 7 Febr. Cornelis Nicolaas, z. van Hermanus Diele man en van Pleuntje Jansen van Rosendaal, 11 VO( gp z»j zs it ii v v 1 a l

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2