n Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 2272. Woensdag 23 Februari 1887, 1 r i ~Esn oude Oranjeklant. Binnenland. 27e Jaargang. aan kg. n 5,50 6,00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 6,10 7,30 7,48 8,10 8,30 8,40 8,50 8,12 5,10 5,25 5,32 5,35 5,40 5,45 5,55 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 10,00 1,15 5,36 5,30 en 11,00 3,30 12,00 6,00 wk V-l lib ABONN1MENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka f 1,82*. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ABVERTENTIEN: Grootere letters Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Morgenavond wordt een extra-num- mer van dit blad uitgegeven, bevattende de verslagen der feestviering op 19 Febr. jl. in deze en omliggende gemeenten. Polities Overzicht, Ue depeches uit verscbillende boofdsteden van Europa over de zaken van Bulgarije zijn vol tegen- striidLheden en bet is onmogehjk zich daaruit een iuist denkbeeld te vormen van den toestanddoch voldoende blijkt, datde pogingen tot eene vreedzame oplossing der Bulgaarscbe kwestie met zijn geslaagd. Het officieuse orgaan der Russische regeering is verbolgen over bet verwijt, dat Rusland daaraan schuld heeft. En bet is zeker waar, dat de Ozaar ieder oogenblik bereid is zijne toestemunng tot eene zeer eenvoudige oplossing te geven hi] verlangt slecbts, dat alle mogendbeden hern naar welgevallen met Bulgarije laten handeleu. - Aan Engeland, dat zicb daartegen verzet, wordt de scbuld gegeven, dat de zaak nog niets is gevorderd. De spanning tusschen Engeland en Rusland, aan welks ziide Erankrijk zicb weder stelt, is in e laatste dagen blijkbaar sterker gewordendoch er is irrond ora te betwijfelen, dat de Sultan van Turkije nog altijd geneigd is, de raadgevmgen der twee laatste mogendbeden gewillig te volgen. De rehearing van Eranknjk beeft besloten, zich op Madagascar met geen verdere avonturen in te kten Zij neemt aan, dat het met bet gouveruement der Hovas gesloten tractaat getrouw wordt nageleetd en roept bet grootste gedeelte barer troepen terug. AHeeu Diego Suarez op den noordpunt van Mada gascar zal nog worden bezet ^b°uden- tiiding zal een goe.den indruk maken in bet and, dat de kostbare en bloedige overzeescbe expeditien reeds lang moede is. Een telegram uit Rome verzekert dat we d™ de formatie van bet njeuwe kabinet Depretis-Robilant zal worden bekend gemaakt. Dat de laatste zicb heeft laten bewegen de leidmg der buitenlandsche aangelegenbeden van Italie weder aan te nemen, waarborgt de voortzetting eener kracbtige en be- ginselvaste buitenlandsche politiek, die zich wil aansluiten aan die van Duitscblaud en Oostenrijk, zouder zicb als haar werktuig te laten gebruiken, en o. a. tegenover Rusland in de Oosterscbe kwestie haar eigen weg volgt. Ofschoon de behandeling van het adres van antwoord op de Engelsche troonrede in den nacbt van Donderdag op Vnjdag is afgeloopen, bad bet er veel van of eergisteren de discussien daarover werieu voortgezet. De &roeriebatt» eormden eeu waar potpourri, doch de rahouding van Inge- land tot het buitenland maakte den hoofdinhoud uit van de velerlei inededeelingen der regeermg. FK1JILF KTO N Historisch. (Uit het Oranjenumnter van het weekblad De Amsterdammer Ik geloof niet dat er ooit trouwer en vuriger annhaimer van het Oranjehuis beeft bestaan dan oude Jan, die jaren lang de dubbele betrekking van buis- en winkelknecht m onze familie vervulde Jan van Manen was een soort van erfstuk, dat van vader op zoon was overgegaan en toen ik^een jongen van een jaar of tien was, werd ik dagelijks door hem naar school gebracbt Meer dan eens zei Jan v Jongeheer bij me blijven boor 1 als je drost zal ik je gevoelig knjgenj al ben zeventig, m'n beenen en m n handen beb ik a tot m'n dienst." 'tWas anders een goedige oude man, die met iunige tevredenheid kon vertellenZooals ik nou met je loop, jongeheerbeb ik t ook met meneer je vader gedaan dat was in zijn tijd ook een platje; je'bebt je guitengbeid van geen vreemde en L een goed kind dat naar zijn V1<Bij mijn grootvader in betrekking gekomen als joimman van even acbttien jaarbad lj zijn gouden feest, winkelknecht, reeds gevierd en aan Sir James Eergusson, onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde //De Engelsche regeering erkent bet reclit van den kbedive, om handelsverdramen en overeenkomsten met vreemde mogendbeden te sluiten, die niet in strijd zijn met de politieke verdragen van den sultan en diens souvereine rechteu over Egypte. Deze aangelegen- heid is uitdrukkelijk door den firman van 2 Augustus 1879 geregeld. De toestand in Opper-Birma belet elke voortzet ting der onderhandelingen over afbakening der grenzeu tusschen China en Birma. „De slavenhandel op de Roode Zee duurt voort, maar neemt toch af, ten gevolge van de waak- zaamheid der Britsche kruisers." De beer Labouchere vond nu gelegenheid om de motie in te dienen, die bij de behandeling van bet adres niet was besproken, en waarin de houdiug der regeering tegenover vorst Alexander van Bul garije, als gevaarlijk voor den vrede van Europa werd afgekeurd. De motie werd zonder stemming verworpen. In den verderen loop van bet debat verklaarde Sir James Eergusson, dat aan vorst Alexander een zedelijke en diplomatieke steun was verleend. I/Engeland heeft nooit gestreefd naar de bizondere verantwoordelijkheid van eene geisoleerde handeling, en ook nooit de oprecbtheid van den Czaar in twijfel getrokken. De Engelsche regeering erkent de offers, door Rusland aan Bulgarije gebracbt. Zij, die offers brengen, hebben ongetwijfeld daarbij een bizonder belang, doch Ruslands belang was niet tot dezelfde erkenning gerechtigd, sedert het Bulgarije's wenschen in den wind sloeg. Onze inmeuging in de Bulgaarscbe kwestie bleef steeds tot onze internationale verbintenissen beperkt. De toestand is nog zeer bacbelijk. Wij kuunen der- lialve eenige stukken nog niet openbaar maken. De spreker verzekerde verder, dat geene persoon- lijke familiebelangen invloed op de regeering hadden geoefend. Alleen de nationale belangen, de ver bintenissen, hadden steeds tot richtsnoer gediend. Het regentschap van Bulgarije beeft zicb onder moeielijke omstandigheden op verrasseude wijze gehandhaafd; daardoor werd de houding gerecbt- vaardigd van Engeland, dat steeds streeft naar hand- having der onafbankelijkheid en der constitutioneele rechten van Bulgarije. De heer W. II. Smith, eerste lord der scbatkist, zeide, dat nooit eenige poging is aangewend om Oostenrijk tot een oorlog over te halen. De regee ring streeft naar bandbaving van den vrede en nakoming van verplichtingen. II. M. de Koningin bood Zaterdag aan den Kouing verscbillende gescbenkeu aan, namelijk een kostbare antieke kick en twee antiek gedreven koperen kandelaars, onlangs aangekocbt in het magazijn der firma Van Gelder Zoon te's Hage een pracbtig eetservies, uit het magazijn van de firma Harte, te Amsterdam; twee jardiuieres gros bleu op geornamenteerde voetstukken, een rustieke koffer, van binnen met zijde geborduurd, een courantentafeltje, stijl Bagdad, met ivoor ingelegd, een kostbare lamp en een wandelstok met zilveren knop, alles aangekocbt in den Grooten Koninklijken Bazar te 's Hage. II. K. H. Prinses Wilheinina overhandigde Ilaren Vader, behalve een prachtige bloemenmand met levende rozen, verscbillende kleine geschenken en een zijden voetenkleed, door Haar zelf met bloemen bewerkt. Innig aangedaan over dit eerste handwerk der lieve Prinses, die den glans van genoegen op het gelaat had, toen zij haar geschenk aanbood, nam Z. M. de kleine op den arm en kuste haar hartelijk. H. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Wilhelmina zijn Zaterdagmiddag aan een groot on- geluk ontsnapt. Zij zouden te 2 uren een rijtoer door de ver- sierde straten ondernemen. Zij namen daartoe plaats in een rijtuig met twee paarden, op een waarvan een postilion was gezeten. Bij den terugrit uit Scheveningen, waar H. M. een warme ovatie was gebracbt, scbrikten de paarden en sloegen in 't Noordeinde op bol. De postilion viel van zijn paard. Het Prinsesje was zeer geschrikt en weende luidy MoedermoederDe Koningin, wier ,/sangfroid" bewonderiug afdwingt, nam het scbreieude kind in de armen, docb kon zicn niet weerbouden van „0 God, help mijte roepen. Dat beeren en politieagenten toescboten en ge- bolpen bebben toen de paarden tot staan waren gebracht, is natuurlijk, maar bij, aan wien de eer toekomt de hollende dieren te bebben gegrepen, is Anton Kabelaar, 25 jaar oud, koetsier bij den stalhouder Husselman aan den Stationsweg, ge- woonlijk bestuurder van bet rijtuig van Dr. Stein. Dien middag was hij vrij van het doctorrijden en reed een ander gezelschap. Bij het Paleis zag bij van den kant "der Zeestraat bet rijtuig met de hollende paarden aaukomen. Hij had de tegen- woordigbeid van geest om zijn rijtuig ter zijde te sturen," van den bok te springen, een jongen toe te roepen voor zijn paard te zorgen en met de meegegrepen zweep de aankomende paarden voor den kop te slaan. Van bet oogenblik dat zij van den slag terugdeinsden maakte hij gebruik om bet eene dier bij den teugel te grijpen, terwijl de huurkoetsier Wegmau, wiens stal er vlak bij is, toescboot en bet andere paard greep. r Daarna daagde van alle zijden hulp op. ler Paleize is de juiste toedracht der zaak bekend en door 's Konings stalmeester, baron Van Heemstra, zijn de noodige informatien overal ingewonnen, ook naar den eigenaar eener equipage die in het Noord einde voor de kloeke en welgelukte daad van Kabelaar, lichtelijk moet zijn aangereden. De Koningin en bet Prinsesje begaven zicb te voet naar 't Paleis. Dr. Vinkhuyzen in allerijl ontboden, kon constateeren dat nocb H. M. nocb Prinses Wilhelmina eenig letsel door den schrik bekomen hadden. Ten 3 uur reed H. M. dan ook weder uit. Nader vernemen wij omtrent dit ongeval De aanleiding tot bet op hoi slaan der paarden van bet rijtuig van II. M. op jl. Zaterdag moet, naar men verzekert, gelegen zijn eensdeels in de bijzondere dartelheid der paarden, waarop de pikeur met bet oog op den feestdag reeds te voren had gewezen en anderdeels in het schicbtig worden van een der paarden nabij bet Scheveuingsche tolhek waarschijnlijk door het gerinkel der lampions die in de eerepoort voor „Buitenrust" werden ingezet. De pikeur kon de paarden niet bouden en werd van het zijne afgeworpen. De lakeien die acbter zaten, sprongen met bet doel om bulp te bieden, in de Zeestraat van bet rijtuig maar konden dit niet meer bereiken. In het Noordeinde kwam het rijtuig van H. M. nabij de acbterpoort die toegang geeft tot de achterplaats van het Paleis, eerst in licbte botsing met een equipage. De koetsier Kabelaar die met zijn zweep in de band de hol lende paarden te gemoet liep bracht op dat oogenblik de dieren een slag voor den kop toe, greep ze, en bracht hen met behulp van den stalhouder Wegman tot staan. Toen boden verscheidene personen bulp. Aller- eerst de beeren Tromp, Sandick en Wisdomde politie-agenten Blom, Van Dijk en V an Houten en een viertal werklieden, Nijbakker, Rolvest, Veegerstein en Van Duren, in dienst bij de firma P. Mouton Zoon. De heer Eduard Douwes Dekker (Multatuli) is te Nieder-Ingelsheim in den ouderdom van bijna 67 jaren overleden. Douwes Dekker werd te Amsterdam geboren in Maart 1820. Aanvankelijk voor de studie, later voor den bandel opgeleid, begaf hij zich op 21jarigen leeftijd naar Indie; waar hij 17 jaren verbleef, bet laatst in de hoedanigheid van assistent-resident der residentie Lebok. Verontwaardigd over de wijze van beheer in Indie, vroeg hij zijn ontslag aan en keerde naar 't moederland terug. Hartstochtelijk van natuur en in de hoogste mate driftig, schreef hij, hier teruggekeerd, onder den indruk zijner verontwaardiging, het eerste zijner werken, waaraan hij dan ook zijn beroemdheid dankt, de //Max Havelaar." Van zijne overige werken noemen we o. m. ,/De bruid daarboven" en //Vorstenschool" (too- ieder die 't maar zien wou, toonde hij met trots het gouden borloge dat hij bij die gelegenheid gekregen bad van mijn vader, die, zooals bij t noemde, zijn patroon No. 2 was. ^Zie je jongeheer mocht hij onder het naar school waudelen zoo tot mij zeggen ,/t Is bier in de zaak precies als in bet buis van Oranje bet regiment is van vader op zoon overgaan en als ik zoo kras blijf als nou, kan ik 't missch.eu nog beleven dat jij m'n patroon no. 3 wordt. Zee wil je wel ereis niet zoo door die natte sneeuw loopen, als je vuil thuis komt moet ik je schoenen maar weer oppoetsen. Wat weerga, kwajongen boor je 't niet? Ik zal bet aan je vader zeggen Is dat nou werk voor een jongeheer orn door die vuiligbeid te trappen. Je moet maar eens, zooals ik, met de satausche Nappie in Rusland zijn geweest, dan zou je je bekomst wel bebben van de sneeuw." Geen grooter plezier voor Jan dan wanneer nij vertellen kon van den veldtocht van 1812, dien bij had meegemaakt. Wanneer bij over ,/de Iransche tijd begon, was bij onuitputtelijk en wist van geen uitscbeiden Menigmaal had ik 's winters bij de xachelnaast hem gezeten, terwijl hij gezellig zijn pijpje rookte; dan trok ik in gedacbten met hem de Beresina over en zag Moskou branden. Dikwijls liet hi] mij zijn linkerhand zien, waaraan een vinger ontbrak. ,/Kijk 1" zei hij dan, ,/dien hebben ze me in Leipzig afgesneden, omdat bij bevroren was onder weg. Brrrwat een tijd en wat een zegen dat we nou zoo rustig leven. Nappie wou den Almacbtige trotseeren, jongeheerIlij wou de heele wereld veroveren en 't kon hem niet schelen hoeveel menschen en bloed bet kostte, maar toen kwam Onze lieve Heer tusschenbeide en zei Ho, Nappietot biertoe en niet verder, nou is't genoeg. In Rusland kreeg hij zijn portiem n arme broer Kees, bij was een jaar onder dan ik, is bij Smolensk blijven liggen. Zie je, daar kan ik nog om huilen dat bij voor zoo'u miserabele fransoos, als een hond in de sneeuw moest crepeeren van kou en ongemak. Als bij zicb nog bij Waterloo voor zijn Koning bad doodgevochten, zou ik gezegd bebben Alebeneur die had ook wat over voor zijn volk en zijn land, maar voor dien Nappie. 't Is zonde en schande om den jongen geweest. Waaraclitig dan ben ik er nog goed afgekomen, een vinger van de tien Nou daarvoor kan ik dan ook van den moord vertellen is 't niet zoo 'k Heb den slag bij Waterloo ook medegemaakt, asjeblieft'k Was bij de Scherpschutters en vlak bij den Prins van Oranje toen hij gewond werd. De Nassauers zouen tegen een Iransche batterij oprukken en de Prins reed op 'r lui toe om ze couragie te geven. 'k Zag hem wenken boorde hem roepen. Daar zie ik op eens dat hij met zijn band naar zijn linkerscbouder grijpt. Hij had een blauwe boon beet en goed ook, maar hij bield zicb taai; bij wou nog weer op z'n paard. Jawel complement boor 't hoefde niet, bij verloor te veel bloed; we moesten hem wegbrengen. Ik was bij de scherpschutters die hem, met de adjudanten, escorteerden." 't Was voor mij een genot om den ouden man te booren vertellen. Zijn eenvoudige, sums zonder dat hij 't wist zoo plastische wijze van voorstellen, trok mij bizonder aan, terwijl zijn naieve opvatting van een en ander mij zoo jong als ik was dikwijls een glimlach ontlokte. In" later jaren, toen Jan wel niet meer in functie, maar toch nog elken dag bij ons kwam, omdat bij verklaarde ,/liever bij zijn patroon op de stoep te willen sterven, dan in een bestjeshuis te gaan," liet ik hem dikwijls verhalen doen uit de oude doos. Als bij dan in rustige rust zijn pijp rookte sigaren waren hem te nieuwerwetsch blies hij terwijl zijn slappe, ingevallen wangen als een blaasbalg op en neer gingen, in den kop van zijn pijp en zei//Zie je, dat hi mensch nou rustig zijn gouwenaar kan rookenhebben we aan onzen geeerbiedigden Koning Willem I tedanken. Was bij in 't jaar dertien niet uit Engeland overgeko- men om hier orde in den boel te brengen, dan kon je dat niet doen. T Zal me nooit vergeten, jonge heer, dat je grootvader, die'n man was die voor z'n tabaksfabriek leefde, twee jaar lang moest rente- ii j '77'b MM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1