(iemengde berichten. ■i Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. lich met en kai bro zic goi wa dot eei gei sle V0( rei ho eei de inl de all ka gp z'j aa he de A he ve vr de m ve zi b B ir h h is ii v v a 1 TEH \EUZEN, 16 Februari 1887. Zooals wel te denken was, zal de 19 Februari a. s. alhier met den meesten luister gevierd worden. Wij zijn nog niet in staat gesteld een programma van het feest te geven, maar kunnen toch melden, dat de optocht waaraan bijna alle gezelschappen der stad, burgerlijke en militaire autoriteiten zullen deelnemen, prachtig zal wezen. Op verschillende gedeelten der stad zullen natiouale volksspelen plaats hebben. Opgeluisterd door muziek- en zang- uitvoering, zal het feest door een vuurwerk ge- sloten worden. We hopen dat ieder ingezetene door't uitsteken der Nederlandsche driekleur zijn iustemming met dit schoone feest zal toonen. Bij Koninklijk besluit zijn bij het korps, gevormd uit de vereeniging tot vrijwillige oefemng in den wapenhandel „Voor Vaderland en Koning te Ter Neuzen, benoemd tot len luitenant-kom- mandant M. Eijke, thans le luiteuant—kwart.ier- meester bij bet korps, gevormd uit de scherpschut- tersvereemging „Prins Hendrik" te Hontenisse, uit welke betrekking hem bij deze, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend, en tot 2en luiteuant J A. vau Rompu. De heer K. Hagoort, ambtenaar op bet bureau van den waterstaat te V lissingen, thans werkzaam bij den rijks-havenmeester, wordt tegen 28 Maart e. k. op het kantoor van den waterstaat te Ter Neuzen overgeplaatst. Bij Koninklijk besluit is de benoemde sur- nuraerair W. G. Amons geplaatst bij de inspectie der iuvoerrechten enz. te Rotterdam. Gedurende de tweede helft der maand No vember 1886 is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van: Wed. N. Bouwman te Rotterdam. SluisHil. Onder voorzitterschap van den heer Lammens is ook alhier eene feestcommissie gevormd met het oog op 19 Februari a. s. Behalve de gewone volksspelen, als zakloopen, mastklimmen enz., zal er gelegenheid zijn tot ringrijden. Des avonds zal liet feest met een vuurwerk worden besloten. Axel, 8 Febr. ITeden had alhier ten behoeve van de vereeniging in het belang van den landbouw ffVooruitgang is ons streven" de aanbesteding plaats voor de levering van 90,000 kilo chili—salpeter met 15 stikstof als salpeterzuur. Hiervoor hadden iugeschreven de heeren: J. 1Adriaansens, te Walzoorden, voor 11,33; H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 11,30, en A. Dieleman, te Axel (Sassing), voor 11,19 per 100 kilo. Den laagsteu inschrijver is de levering gegund. Voor de levering van 190,000 kilo kunstmest met 7 stikstof en 9 phosphorzuur in water oplosbaar, was slechts door een inschrijver inge- schreven, nl. den heer H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor 7,544. Deze levering werd echter niet gegund, maar later aangenomen door den- zelfden voor f 7,50 per 100 kilo Sas van Gent. Door het gemeentebestuur is 50 toegestaan voor eene buitengewone bedeeling der arraen op 's Kouings verjaardag, welke door de leden der commissie Vrijdagavond zal worden te huis bezorgd terwijl 40 is gegeven om de kinderen te onthalen. Aan vrijwillige bijdragen heeft men ongeveer 200 ontvangen, welke gelden besteind zijn voor een muziekkorps uit Gent. Illu- minatie der gaaipers en een vuurwerk dat zal worden afgestoken door den heer Emile Ricard, de gunstig bekende vuurwerkmaker vau de departementen van oorlog, marine en opeubare werken te Brussel. Ook de leden vau het Gilde van St. Joris zullen op dien dag worden bedachtverder zullen dien dag volksspelen plaats hebben, als bolleu, mast klimmen en zakloopen. lloek, 15 Februari. Ook in onze geraeente, als zoovelen in den lande, heerscht alom leven en bedrijvigheid en voorzeker geen wonder, want nog slechts weinige dagen en onze geeerbiedigde Koning viert zijn 70s'en verjaardag. Heeft onze gemeente reeds meermaleu getoond, op luisterrijke en tevens waardige wijze feest te kunnen vieren, ook ditmaal zal zij niet achterwege blijven. De feestelijk- heden zullen hoofdzakelijk bestaan in Het uit- reiken van giften aan de armen, optocht, muziek- uitvoeringen, volksspelen, illuminatie en vuurwerk. Othene, 15 Februari. Hoe groot de geestdrift in de gemeente Zaamslag is om op 19 dezer feest te vieren, kan blijken uit het ieit, dat zelfs ons gehucht mede doet. Hoewel de bewoners alhier voor het grootste gedeelte tot den werkendeu stand behooren is er toch geld genoeg ingezameld om zelfstaudig feest te vieren en eenige volksspelen, waarbij flmke prijzen worden uitgeloofd, te doen uitvoeren zooals mastklimmen, wit en zwart loopen, zakloopen, koekhappen, enz. Ook zal er een optocht gehoudeu worden door de schoolkiuders, voorafgegaan door eene eerewacht van p. m. 30 paardeu en gesloten door hen die aan de volksspelen zullen deelnemen. Lamswaarde. De 70ste verjaardag van Z. M. onzeu geeerbiedigdeu Koning, zal ook alhier niet onopgemerkt voorbijgaan. PROGRAMMA. Het feest zal worden geopend 's morg. ten 7 4 ure met Te Deum Laudamus in de Kerk van den H. Cornelius. Ten 8 ure. Algemeene en milde bedeeling aan de behoeftigen. Ten 84 ure. fractaat op chocolade en krentenbroodjes aan de scboolkinderen. ren 9 ure. Formeeren vau den optocht van het dorp Lams waarde over Kruispoldersche kade en Koelewei. Ten 9 4 ure. Iti beweging stellen van den optocht. Ten 11 ure. Aankomst op de kade, alwaar volks spelen worden uitgevoerd. Ten 124 ure. Vertrek vau de Kade naar de overige plaatsen. De optocht zal bestaan uit eene Eerewacht van 2 ruiters met commandanten. De eene helft van deze Eerewacht opent den stoet en de andere heltt sluit dezelve. Twaaif wagens volgen, waarop de verschillende ambachten in werkcostuum hun am- bacht zullen uitoefenen. Er zullen werkzaam zijn Mandenmakers, Smeden, Wagenmakers, liminer- lieden, Metselaars, Schoenmakers, Bakkers, Zadel makers, een Photografist, Molenaars, Slachters en Beenhouwers, een Barbier, een Stoelenmaiter, Kleer- makers, Sclnlder en Stroodekker. Een Piergilde van Kruispolder zal ook op eene wageu spelen. Het zanggezelschap Vrijheid, Eendracht van Lamswaarde zal ook deel uit maken van den stoet en den Koning zingende eer aan doen. KoewftCht, 14 Febr. Als aanvulling van het bericht in ons vorig nummer aangaande de leest- viering dezer gemeeute op 19 Februari diene het volgende Eenige ingezetenen, met den heer Dierick, bur- gemeester, als eere—voorzitter, vormden zich tot eene voorloopige commissie om de feesteu voor te bereiden. Zij vervoegden zich bij de gemeentenaren om geldelijkeu steun en schier alien toonden hunne sympathie door milde bijdragen te geven. De commissie kan nu reeds over de voor deze gemeente vrij belangrijke som van ruim 100 gld. beschikken. Voor deze gelden zullen de kinderen van alle scholen feeste'ijk onthaald worden, er zal aan de armen brood enz. gegeven worden en er zullen eenige volksspelen plaats hebben. De kinderen verheugen zich nu reeds op den heuglijken dag. Na in school flink onthaald te zijn, gaan alien in optocht met hunne onderwijzers naar de kom van T dorp. De zangvereeniging Cecilia, de leden der feestcommissie e a. zullen hen aan den ingang van het dorp ontvangen om hen naar het feestterrein te geleiden. Daar zal genoemde zangvereeniging eenige nummers ten beste geven, waarna onmid- dellijk de volksspelen zullen aanvangen, die niet weinig zullen bijdragen om de toeschouwers te amuseeren. Dat het feest naar aller wensch moge slagen is onze wensch. CliUtt'e, 12 Februari. Heden morgen, omstreeks 6 uur, ontstond er brand in de woning van den klein—landbouwer Louis Daalman alhier. In korte oogenblikken lagen woonhuis en aan- grenzende stalling tegen den grand, terwijl mede een groot gedeelte huisraad, beddegoed en kleeren door het vuur werden vernield. Eenig graan, hooi en stroo werd mede een prooi der vlammert. Zoowel roerend als onroerend goed was verzekerd. Als altijd is de oorzaak van den brand onbekeud. Schooinlijke. Wij zagen in de Ter Neuzensche courant onlangs een hevigen strijd bij gelegenheid der verkiezingdit is niet te verwoudereu, maar iets alledaagsch. Maar dat thans (we zijn nog maar in korteinaand) reeds in onze gemeente kiesagenten hier en daar rondloopen om een stemmetje mach- tig te worden voor de verkiezing in Julidat is toch nog sterker. En toch is het waarde strijd is zoo hevig als indertijd tusschen Hoekschen en Kabeljauwschen. De eersten zijn lang aan T roer geweest, maar op den duur verpletterend verslagen en trachten thans met een wanhopige poging (precies als vroeger) het verloren terrain te herwinnen. En toch zal 't niet lukken Kan men in Ter Neuzen geen lid van den raad gebruiken, die in een geheeljaar niet in de verga- dering komtmoeite of last hebt ge er niet van? Red. Wel verplicht, dank u. IJzendijke, 11 Februari. Gisteren had alhier, onder directie vau de heeren J. F. en C. A. Carpreau, de aanbesteding plaats voor het bouwen van een graanschuur in den Oranjepolder, onder Biervliet, op de hot'stede bewoond door P. L. Dossche. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. F. de ltijckke, te IJzendijke, voor 10322 Fred. Hoevenagel, te Biervliet, voor yf 9747;Joh Bleijenbergh. te IJzendijke, voor 9650M. D de Putter, te Ter Neuzen, voor /9150, en Iz. van Male, te Schoondijke, voor 8755. 's Gravenllsvge, 15 Febr. Tweede Kamer. Het debat over de grondwetsherziening werd heden voortgezet. De heer De Geer stelde namens de anti-revolutionaire partij eene nieuwe motie voor, strckkende om de Grondwetsherziening te beperken tot kiesrecht en Hoofdstuk 3 te doen voorgaan. Die motie werd verdedigd door den heer Lohraan, die deze grondwetsherziening afkeurde en den libe- ralen verweet steeds de souvereiniteit der rede te hebben gehuldigd, de koniuklijke macht verkort en niets voor het volk gedaan te hebben. Hij werd geinterrompeerd, toen de voorzitter meende, dat hij den liberalen verweet, dat zij het huis van Oranje ten onder wilden brengen. De heer Ruijs was tegen de grondwetsherziening, daar hij de wijziging vau art. 194 niet wilde koopen voor algemeen stemrecht. De heer Keuchenius verdedigdezijne tnotie, waarbij herzieuing der kiestabel voor de grondwetsherzie ning uoodig wordt geacht. Ook de heer Vau Baar bestreed de grondwetsherziening. Morgen voortzetting. Arroinlissements-reclitbank te lliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Febr. de volgende vonnissen uitgesprokeu lo. K. J II., oud 19 j., werkman, 2o. P d C., oud 18 j., schoenmaker, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. G., oud 47 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens alsvoren vrijgesproken. P. J. d. R., oud 21 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens aisvoren veroord. tot 14 dagen gevan- genisstraf. lo. L. Moud 19 j., klompenmaker te Clinge (Zeeland), 2o. A. v. P., oud 21 j., werkman te Cliuge (Belgie), zijn wegens beleediging en mis handeling van een ambtenaar veroord. ieder tot 7 dagen gevang. P. B., oud 33 j., werkman te Kapellebrug (Clinge), is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. kusje brengen. De dokter is op reis. het paard wordt dus niet gebruikt, en Jan heeft mij hierheen gebracht; hij is altoos zoo voorkomeud. Maar ge ziet er zoo treurig uit, mijn vriend, zijt ge wellieht ziek Bij het hooren van den naam van Jan was de invalide achteruit gesprongen, als hadde hem een adder gebeten. ,/Komaan, laten we over iets anders spreken, auders doe ik net als de dokter, en word boos,'" zeide hij. „Gij boos worden E11 dat waarom Omdat ik van Jan spreek? Het is een goede jongen en ik houd veel van hem." O, die vrouwen, die vrouwen Ze spelen als de kat met de muis. Ondeugende poes, arme muis Dinet antwoordde niethield de oogen strak op den houten vloer gericht en schikte met de punt van zijn schoen de stukjes hout terecht, die de kleiue daar had laten vallen. Marie deed intusschen net of ze van zijn slecht humeur niets merkte en vervolgde vroolijk ,/Kom, wees nu eens aardigik heb je wat te zeggen Mijn heer heeft mij je bood- schap overgebracht, en ik kom je het antwooid brengen." De baanwachter sloeg de oogen op. „Mijne boodschap Uw antwoord „Ja, wat betreftJanoch, ik zeg je maar liever dadelijk alleseerlijk duurt hetlangst. De dokter heeft gezegd, dat gij mij ten huwelijk vroegt Is het waar Ja, het waar Zeg Welnu als hij hier ware, zou hij u zeggen dat gij een dwaas zijt, Dinet, want ik ik ik stem er in toe. Daar nu, ben je nu tevreden Dinet slaakte een vreugdekreet. „Is het waar? Zeg, is het waar?" „Ja, het is waardaarom juist ben ik ge- komen." „Maar Jan dan?" „Jan heeft mij verleden week ten huwelijk ge- vraagd, maar stel u gerust hij wordt nooit de vader van ons aardig Konijntje kom, Konijntje omhels je vader." Vader Dinet," zeide het kind, en stak hem hare poezelige armpjes toe. E I S D E. Donderdagmorgen vond de heer E. Brader Bz., te Winschoten, onder de deur gestoken, een brief je, waarin wordt melding gemaakt van de vervolging die hij door zijne benoeming als raadslid ondervond en waarin hem wordt aangeraden om te bedanken als zoodanig, zulleude hij daarna des inorgens bij 't ontwaken een brief in huis vinden, waarin dc som van tweehdnderd gulden, 't Briefje is geteekend N. N. Voor het onthaal der schoolkinderen te Wissekerke, in Noord-Beveland, op 's Konings jaardag, hebben twee landbouwers voor die kinderen ieder een zak tarwe gegeven. Bij de op 12 dezer te Wageningen gehouden herstemming voor 3 leden van de kamer van koophnndel en fabrieken werd slechts eene stem uitgebracht en deze werd nog van onwaarde verklaard. De kamer telt thans nog slechts een lidalle andere gekozenen hebben bedankt. Een hoogst treurige zaak is te Schermerhorn het onderwerp van vele gesprekken. Een tot dus- verre onbesproken meisje, N. Sbehoorende tot eene ter goeder naam staande familie aldaar, is aangeklaagd wegens diefstal van eene som van 1140 aan geld bij de bejaarde Wed A. F., waar zij diende. De vrouw had wel een bankbiljet van f 1000 gemist, maar daaraan geene publiciteit gegeven, omdat zij vreesde, dat er verdenking op haren zoon zou valleu. De diefstal rnoet reeds verleden jaar gebeurd zijn. Het geld moet door de beschuldigde in bewaring gegeven zijn aan den jonkman, die met haar in het huwelijk hoopte te treden, en wien zij diets maakte, dat zij het in de loterij gewonnen had. Er zijn reeds door den recliter van instructie te Alkraaar eenige getuigen in deze zaak gehoord De beschuldigde is zwaar ziek geworden door de ontsteltenis, die het aan het licht komen van haar misdrijf bij haar teweegbracht. Een Koninklijk paar in miniatuur. Te Heerenhoek zal op 19 Febr. een optocht gehouden worden, waarvan o. a. zal worden deelgenomen door een ingezetene De Koning geuaamd, die met zijne echtgenoote en zijne dochter Wilhelmina zich zal laten rondrijden. Een jong heertje, van top tot teen in't pak gestoken als first rate sportsman, meldde zich dezer dagen bij de velocipede-sport op de Heereugracht bij de Utreehtsche straat te Amsterdam aan en wenschte een tricycle te huren. De besten werden hem getoond, en de jougeheer deed zijn keus. De bedienden monsterden met kennersblik het keurige pakje van den nieuwen klant, die heel het voorkomen had van een matador in 't wielerijden. Eindelijk was de keus bepaald en het rijwiel werd buiten gebracht. De nieuwsgierigen voor de deur maakten ruimte, want zoo'n held van top tot teen zou natuurlijk alles T ouderste boveu rijden en in een oogwenk uit het oog zijn verdwenen. „Voor 0p stappen, meneer!" waarschuwde de bediende, want onze jeugdige sportman beprocfde natuurlijk uit exeentriciteit om er achter op te klimmen. Eindelijk zat hij enop T midden van de Utreehtsche straat lagen ruiter en rijwiel al tegen den grand, het laatste totaal gebroken. Aan onzen Sportsman had maar een ding ontbroken, de kunst van T rijden hij had gemeend, dat de kleeren den man maken en dat een compleet costuum hem wel een geoefend rijder zou maken. 't Was de eerste keer dat hij zich op het rijwiel waagde, ver- moedelijk zal 't ook wel de laatste zijn. Een zonderliiig geval doet zich voor bij de luting voor de militie in Oostellingswerf. Zekere H. huwde in 1815 en kreeg drie zoons, van wie een een dienstplichtig nummer trok en ging dienen Toen H/s echtgenoote was overleden, hertrouwde H., ofschoon reeds hoogbejaard, met een jonge vrouw en kreeg toen nog 0. a. twee zoons, waarvan de oudste ook voor eigen nummer in militairen dienst is geweest. Thans loot deze 2e zoon en beroept zich op broederdienst. Maar na het overlijden vau H. was de jonge vrouw weder in het huwelijk getreden en had weder kinderen gekregen waaronder een zoon. De vraag is thans; heeft de 2c zoon uit het 2e huwelijk vau H. recht op vrijstelling wegens broederdienst De telegraphie is toch maar gemakkelijk Als je ergens wilt laten weten dat je komt, even een telegrammetje en klaar is Kees Dat onder vond Vrijdag een geacht ingezetene van den Haag. Des morgens vernam hij, dat een kind van hem, dat te Delft logeerde, ongesteld geworden was. Dadelijk werd besloten het per rijtuig te gaan halen. Maar hij wilde zijn bezoek aankondigen. Een telegrammetje Best. De knecht wordt om half een naar het telegraafbureau gestuurd. Ten een uur was hij terug. 't Telegram is dus, naar met vrij veel zekerheid berekend kan worden, kwart. voor een uur afgegeven. Ruim een uur reed de vader van den Haag naar Delft met een vigelante en toen hij met zijn ziek kind te kwart voor drieen uit Delft de terugreis aannam, was het telegram nog niet ontvangen. Jt Is toch wel gemakkelijk, die telegraphie Naar men aan de Asser Ct. mededeelt, moet dezer dagen door den raad eener kleine gemeente in ons land, waar doet er minder toe, maar voor de waarheid stond men in, besloten zijn, dat, ter viering van 's Konings 70stea verjaardag, de burgemeester de vtag uit zijn woning zou steken. Voor eenige weken schrijft iemand aan De Huisvrouw kreeg eene dame in mijne familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het zoogenaamde brillantine of zilverdraad was genaaid. Na° het kort gedragen te hebben, werd de hals van genoemde dame vuurrood en kwamen er puisten, die zich over gelaat, armen en beenen uitbreidden, hetgeen veel pijn en een ondragelijke jeukte ver- oorzaakte. Bij dien toestand kwamen hevige koortsen en door dit alles volkomen slapeloosheid. De dokter, die er bij geroepen werd, verklaarde dat het zilverdraad er de oorzaak van moest zijn en en het dus een geval van echte vergiftiging was. Na een lijden van ruim drie weken kan de lijderes eenige beterschap bespeuren en herstelt zij lang- zaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog niet geheel geweken is. Daar het brillantine of zilverdraad zeer veel bij handwerken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voorzichtig mee en wachtte zich voor dezelfde ervaring. De millionnair Brook, onlangs te Louden gestorven, vermaakte zijn twee schatrijke neven ieder een som van 100,000 pd. st. In zijn testa ment schreef hij//Mijn neven kennen de waarde van het geld, zij zullen het niet verkwisten, zoo als mijn arme bloedverwanten dit zouden doen." De neven vonden deze beschikking ten aanzien van de arme familieledeu zeer onrechtvaardig. Spoedig daarna gaven zij een diner en noodigden I daarop al de arme bloedverwanten van den over- ledene. Onder ieders bord legdeu zij wissels tot een bedrag van het erideel, dat ieder had toe- gekomen, indien er geen testament was geweest. Men kan zich de vreugde der arme lieden voor- stellen. en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2