Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 16 Februari 1887. 27e Jaargang, Binnenland. BE BAANWACHTER 5,25 .5,32 5,35 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,151 9,22 9,30 9,32 9,35 A.BONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. A.DVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. vcrMcliijut Uinsdax- en Vpljdagarond bljj den ..Hgever P. V A N E S A M E te Ter Meuzen. wat bet t»olitieli Overzicht, De bericbten uit oostelijk Europa zijn, Balkan-scbiereiland aanbelangt, van met zoo groute beteekenis. Uit Boekarest wordt nu weer gem^ dat de inbecbteuisneming van Bendereilc s.onjmst is De Porte heeft kracbtige maatregelen geuomen tegen de woelingen der op baar grondgebied ver- blijf houdende Bulgaarscbe emigranten en hee verscheidene in hecbtenis genomen. Iweeinvloed- riike ledeu van de oppositie m Bulganje, Burrno en Balebenoff, hebben aan honne aanhangers in de provincie eene circulaire gezonden, waann zij het optreden van Zankoff afkeurenan verklaren niets meer met bem gemeen te hebben. Voort- vluchtige officieren hebben te Odessa eene ver- gadering gebouden, waarvan het resultant is geweest, dat aan den regent Stamboeloff te Sofia is verzocht om af te tredeu, terwijl den Bulgaarschen officieren is berinnerd, dat een oorlog met Rusland noodlotti?e gevolgen zou hebben. En Zankoff heett in zijn ultimatum aan de Porte inedegedeeld, dat zijne partii in regentscbap en Mimsterie de meerderheid verlangtdat de officieren, die aan de samenzwenng tegen Vorst Alexander deelnamen, zullen worden teruggeroepen en in bun rang herste ter wij daarentegen al degenen, die aan de oinwentebng in Oost-Rumelie deel namen, van bunne ambten zullen worden ontzet. Verder moet de Minister van Oorlog een Rus zijn, en de constitute worden berzien. Geen kleinigheid, voorwaar Uit Jacobim's nota blijkt, dat het V atlkaan er groot belang in stelt, dat bet centrum der regeenng gunstig gestemd is omtrent het septenaat. Leest men tusschen de regels, dan zou men geneigd zijn te gelooven, dat van bet septenaat een soort ban- delsartikel voor de meuwe Pruisiscbe kerkelijk- politieke wet moet worden gemaakt. W indtborst beeft echter op den partijdag van het centrum verklaard, dat het centrum alle red en bad om zicli over dit schrijveu te verheugen, daar de hieilige Vader bad verklaard, dat deze partij zich m hooge mate verdienstelijk had gemaakt en dat baar voort- bestaan noodig en wensehelijk was. Verder bad de Paus de 'oelangrijke stelling uitgesproken, dat in de vraagstukken van wereldlijken aard het centrum stemmen kan naar zijne volkomen vnje overtuiging. De berkiezing van de leden werd daarna op den partijdag als wensehelijk gesteld. De heer Von Franckenstein, onder-voorzitter van den Rijksdag, de scbrijver van den brief, die de nota van Jaco- bini heeft uitgelokt, beeft zich in denzeltden geestauit- welaten en geconstateerd, dat de Paus in zuiver politieke vraagstukken niet meer dan een wensch kan uitspreken en bet centrum volgens eigen m- zicbt mocbt handelen. Ofscboon eerst wegens redenen van gezondheid, het plan hebbende opgevat om rust te gaan nemen na de ontbmding, stelde bij zicb nu echter met het oog op de omstandig- FKTJILLETQN beden weder verkiesbaar. De voorzitter der ver gadering, waar Von Franckenstein sprak, prees de oppositie van het centrum tegen het septenaat als „den schoonsteu lauwer in den rijken krans van den strijd voor de handhaving der volksrechten, en als een bewijs dat het centrum tegenover Rome geen geboorzaamheid „perindc ac cadaver" toepaste. //Het centrum," zoo besloot bij, //geeft den Paus wat des Pausen is, mnar ook den volke wat des volks is." Van den kant der regeering werkt men ook door. Von Moltke verklaarde aan eene de- putatie van couservatieve kiezers, dat de toestand zeer ernstig was en machtigde de lui (natuurlijk) om hiervan voort te praten en de stadbouder van Elzas—Lotharingen, vorst Hobenlohe, beeft de nieuwe onderdanen des Duitscben rijks gezegd, dat zij bij de aanstaande verkiezingen de beste gelegenheid hebben op het beboud van den vrede te werken. Zoolang zij niet toonen geheel en al Duitschers te zijn, zoolang kan bet laud niet hopen met andere Duitsche Staten gelijk gesteld te worden. Dat is slim gezegd In de Fransche Kamer zijn ter sprake gekomen de door den Minister van Oorlog aangevraagde buitengewone credieten. Het belangrijkste artikel was, dat den Minister van Oorlog en Marine een crediet van ruim 117 millioen uit de buitengewone middelen werd toegestaan, en wel 71 millioen voor nieuwe geweren, 15 millioen voor kazernes en verdedigingswerken en 31 voor de marine, 't Ging zonder discussie door het opsteken der handen. Hoe verstandigWat zou men er aan den anderen kant des Rijns van zeggen? Onze kleine buurlui schijnen zicb ook onrustig te maken. Minister Beernaert beeft een wetsont- werp ingediend, waarbij de buitengewone uitgaven voor dit jaar worden vastgesteld op 49 millioen francs. Hij zeide voor de artillerie alleen wel 100 millioen noodig te hebben en bovendien dacbt hij aan de versterkingswerkeu voor Luik en Namen. Hij wilde echter alles in eens niet vragen. Die man schijnt nog al goed Of de belastingschuldigen ook zoo over hem denken. J ustitie heeft tbans de adressen inlich- de De Minister van ting verschaft aau^aande de adressen over bekende zaak van het verdwenen Limburgsche meisje. Men kent de historie, en weet, dat zekere Meesen haar uit bet klooster bad gebaald, en hoe beweerd werd, dat het meisje van dezen was weggeloopen. Merkwaardig is wat Meesen daaromtrent ver- haalde. Hij heeft namelijk medegedeeld, dat hij op aanraden van de R.-K. kapelaans te Gulpen, de heeren W. H. Voncken en A. de Wever, besloot het kind niet aan den predikan't De Groot af te geven, maar bet bracbt bij zekeren P. Wielders, te Nuth, en later bij de ecbtelieden Cruijen, te Schin op Geul, vanwaar zij door een ondergescbikte van pastoor Voncken werd overgebracht naar het klooster aldaar, er een dag verbleef en toen door een kloosterzuster werd weggebracht naar Trier, vanwaar zij in Maart 1886 ten huize van Ivuborn, te Mertert, in Luxemburg, een broeder van de overste van bet klooster St. Pieter, werd gebracht. Deze nam op verzoek van die overste, die weder handelde ingevolge opdracbt van pastoor oncken, het kind tot zich, dat na eenige diensten gehad te hebben bij een ingenieur te Luxemburg kwam te dienen, vanwaar bet bij baar moeder, de weduwe Gimpel, is teruggekeerd. De Minister verzekert, dat het aan pogingen der justitie om het kind op te sporen niet heeft ontbroken dat die opsporingen zeer werden bemoeilijkt door bet heen en weer trekken van het kinddat de verblijfplaats van Anna eerst op 19 Oct. 1886 werd ontdekt doordien pastoor Voncken toen aan de justitie scbreef en daarbij verklaarde uit Christelijke naastenliefde aan dat kind een onderkomeu te hebben moeten bezorgen, en wel ter voorkoming van den zelfmoord, waarmede het meisje gedreigd bad, indien het tot baar moeder of tante werd teruggebracht. Hij besloot daartoe te eerder omdat hij geen kennis droeg van een formeele volmacht tot uitlevering van het kind, dat sedert vele jaren reeds door haar moeder verstooten en door haar tante verlaten was. Voorts deelt de Minister mede, dat de justitie nog in deze zaak werkzaam is en onderzoekt in hoeverre er termen bestaan om de handelende personen gerechtelijk te vervolgen. Ten slotte meent de Minister eenige onjuistheden te kunnen weerleggen, die omtrent de overste van een klooster enz. in de adressen zijn mede gedeeld. In het bisdom Haarlem zal de verjaardag van Z. M. den Koning dit jaar op bizondere wijze kerkelijk worden gevierd. De bisscbop beeft zijn wensch te kennen gegeven, om op den 19 Februari een plecbtige mis met den lofzang Te Deum in de kerken te doen plaats hebben. De sloep Eendracht, van Pernis, werden in de vorige week, terwijl zij in de nabijbeid van Doggersbank de visscherij uitoefende, door de Bel- gische sloep Van Baelen, tbuis beboorende te Antwerpen, onder meer een paar lijnen vischwant ontroofd, waartegen de Pernisser visscher zich toen niet kon verzetten, wijl de sloep aan de beug lag, waarvan de kaper zich natuurlijk wel vooraf had overtuigd. Toen de Eendracht eergisteren te Nieuwe- diep binnenkwam, ontmoetten de opvarenden daar echter, zeker wel tot bun genoegen, de Van Baelen, waarmede zij op zulk een onaangename wijze bad- den kennis gemaakt. Zooals is te begrijpen, werd de kennismaking nu voortgezet, thans minder ten- genoege van de Belgen, want ofschoon zij al bun best deden om hun onschuld te betuigen, werden de geroofde voorwerpen ontdekt en door tus- schenkomst van de politie aan den eigenaar terug- gegeven. Door den voorzitter van den gemeenteraad te Rotterdam was tegen Zaterdag eene zitting uitgeschreven (ingevolge art. 40 der gemeentewet) op schriftelijk verzoek van de leden belegd, ter behandeling van „een nader voorstel in zake de brandweer." Dit voorstel werd aangenomen en de heer Vening Meinesz verklaarde daarop zijn verzoek om ontslag te zullen intrekken en zijn ambt te zullen blijven bekleeden. Het oudste lid de heer Van der Hoop, bedankte den heer Vening Meinesz voor dit besluit en wenschte de geiueente Rotterdam daarmede geluk. Deze rede werd door den Raad staande aangehoord en luide toegejuicht. Daarna werd de vergadering gesloten. De Ned. Sport meldt: ,/Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond heeft een bezoek gebracht aan de banen te Slikkerveer, na welk onderzoek besloten is den onlangs uitgestelden wedstrijd van Profesionals Donderdag a. s. te doen plaats hebben. Hoewel de National Skating Association wegens de vele reeds gedane uitgaveu geen gelden meer beschikbaar had om Engelsche mededingers naar Slikkerveer te zenden, zullen evenwel de heeren George (Fish) Smart, James Smart, George See en Isaac See door vrij willige bijdragen van de leden der club in staat gesteld worden mede te dingen. De ruime deelneming aan deze bijdragen is vooral te danken aan de nette wijze, waarop de Engelschen laatst te Slikkerveer werden ontvangen, toen zij, niettegenstaande hunne te late aankomst, hoewel buiten hunne schuld, toch ter mededinging werden toegelaten. Ook de heer H. Hagen zal, volgens een zooeven ontvangen telegram uit Hamburg, mede tegenwoordlg zijn. De strijd tusschen Friezen en Hollanders zal scherp zijn, zoodat wij gerust kunnen voorspellen dat de bezoekers duizenden hopen wij een dag vol emotie zullen beleven." Jhr. Mr. L. Schorer en zijn echtgenoote, vrouwe E. H. R. Plaat, te Kuilenburg, hebben ter nagedachtenis van hun overleden zoon, een fonds gesticht onder de benaming van het Adolf Schorer-fonds waarvan de inkorasten volgens statuten uitsluitend moeten worden gebezigd tot het uitoefenen in de gemeente Kuilenburg van de weldadigheid in den ruimsten zin des woords. Het beschermheerschap over genoemd fonds, door de stichters aangeboden aan den commissaris des Konings in Gelderland, is door dezen welwillend aangenomen. 12) NAAR HET FRANSCH. Dinet wachtte op den trein en stond daar onbewegelijk, met de wanhoop in het hart Maar waarom vielen zijne blikken eensklaps op die plek, waar hij nog geen zes maanden geleden Marie had vinden liggen Waarom trok hem die plek als met een onoverwinnelijke toovermacht aan Ja, daar lag ze, daarhet is zoo dood eenvoudig Men legt zich neder, men wacht en men lijdt niet meer. Ja, daar lag ze met dekieine naast haarde kleine, Dinet's KonijntjeWaaraan denkt ge, ongelukkige Goede God, vergeef mij, ik wordt nog krankzinnig De trein flooten toen hij de sluitboomen voorbij stoomde, stond de wachter op zijn post. Het blijft nooit bij een ongelukzegt het spreekwoord. Den volgenden dag hakte hij bout, toen het rijtuigje van den dokter voor het huisje stil hield. Zijn hart stond bijkans stil. Dokter Dusaux kwam er alleen uit. „Goeden dag, vriend. Wat nieuws? Maar wat scheelt er aan? Je ziet er zoo vroolijk uit als een schelvisch, die op het drooge ligt. „Ik ben ternedergeslagen." „En dat waarom, bid ik je?" „Ik weet het nietIk kan de gedachte maar met van mij afzetten, dat nu haar man dood is, zij mij het kind zal afnemen." „Jou het kind afnemen je weet niet wat ge ze"t, dwaaswaarom zou zij het terugnemeu ge weet niet, dat zij het bij ons niet hebben kan. Komaan, die rimpels weggevaagdals dat alles is, dan kunt gij gerust zijn maar, ik kwam eens met je pratenZij heeft je nu bepaald een bezoek gebracht na den dood van den anderen, dat was heel natuurlijkmaar nu ze weduwe ismoeten wij nog meer den schijn vermijden dan vroegergij begrijpt, dat is eene kiesche zaak. Kort en goed, ik zeg niet, dat zij nooit meer terug zal komenmaar voor het oogenblik moet gij er maar liever niet meer aan denken, gij hebt de kleine, dat is je voldnende." Dinet was bleek geworden en antwoordde niet. ffMaar wat scheelt er toch aan ik zou op mijn woord denken, dat je van je stokje wilt vallen. ,,0 dokter „Welnu, wat zou dat? ik ben dokter, ten minste zoo zegt men, en wat verder ,,Ik heb dingen gehoord o, dingenmen vertelt, dat zij met den lansier gaat trouwen.J I „Den lansier! Welken lansier?" Met Jan, den neef van uwe keukemneidmet Jan, die op uw paard pastZeg dokter, is het w aai De dokter bastte in lachen uit. //A ha nu ben ik erzit 'em daar de knoopKwelt je dat ffJa, dat is het." „Maar mijn arme jongen, laten we nu eens een ernstig woordje spreken. Hoe kunt ge nu denken, dat zij al gaat trouwen? Volgens de wet moet zij nog een jaar wachten, te rekenen van den dag van het overlijden haars mans, en dan laat men toch eerst wat gras groeien over het graf van dien armen ventVoor den drommel, men wacht toch tot de man koud is eer men een tweeden neemtEn gesteld dan nog, indien nu eens het onmogelijke gebeurde en zij het wilde, staat haar dit niet vrij Heeft zij je iets beloofd NietWelnu, dan kan ze immers doen wat haar goed dunkt, zij is haar eigen meesteres, zij kan je nemen of niet, dat is haar zaak. Haar eerste proef is zoo ongelukkig uitgevallen, dat zij zich wel tweemaal mag bedenken eer zij een tweede waagt. Komaan, wees bedaard, mijn jongen, de eerste plicht eens mans is het hoofd te bieden aan het lot en geen kamp te geven. Bovendien ben ik er immers ook nog om voor je belang te waken en ben ik je vriend niet?" Hij greep zijn hand en drukte die hartelijk, keek hem eens flink in de oogen en zeide „Dinet zorg maar goed voor Konijntje en toon, dat je een man bentis dat afgesprokeu v Ja, afgesproken." „Dan tot weerziens." Daar zat Dinet bij het vuur, met zijn pijpje in den mond, evenals op dien avond, toen wij kennis met hem maakten. Hij liet zijn elleboog op zijn knie rusten en peinsde. Het weer is somber, zware wolken drijven over de toppen der bergen en nu en dan kletteren de regenvlagen tegen de ramen van het huisje. Onze vriend let er niet op, ook zijne stemming is somber en is zoo zeer in overeenstemming met de natuur daar buiten, dat eenige regendroppels hem niet deren. Eerst hadden de woorden van den goeden dokter hem eenigszius gerust gesteld, maar sedert twee dagen, nu hij weder alleen is met zijne gedachten, worden deze hoe langer zoo somberder. Zeker," zegt hij bij zichzelven, binnen het jaar kan zij niet hertrouwen, maar wie verhindert haar zich te verloven Waarom komt anders Dr. Dusaux opzettelijk hier, om mij te vertellendat zij hier niet meer zal komen? Daar steekt wat achter, dat is zeker die oude Josephine heeft er de hand in Ik, arme invalide, tel immers niet medeen toch zou zij het bij mij zoo goed gehad hebben Op dit oogenblik gaat er een schaduw voorbij het raam, de deur gaat open en Marie, blakende van jeugd en gezondheid, komt binnen, met een glimlach om de lippen. ,Goeden dag, vriend Dinet." „Wat, zijt gij het? Goeden dag." vJa, ik ben het; ik kom de kleine eens eep \H1 ZEVS( HE COUBAH1T. Oil blad (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1