Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2269. Zaterdag 12 Februari 1887. 27e Jaargang is w DE BAANWACHTER. Binnenland. iBONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzeu 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. PolitieU Overzicht, Uit Bucharest meldt men, dat Rumehe met grooten ijver aan zijne legerorganisatie werkt. Iwee hoofdofficieren vertoeven in Essen, om de menwe batterijen in ontvangst te nemen en de I60OUO projectielen, die Krupp voor de regeering maakt. In het arsenaal te Bucharest wordt dag en nacht .doorgewerkt, zegt men. Zoo maakt de eene buur- man het den anderen zuur en jaagt hem op kosten. Kanonnen aanschaffen, het stuk voor anderhalve ton, met een schot dat '2300 gld. moet kosten, ;t is vreeselijkDe Porte is nu bezig om de troebele zaken in 't reine te brengen. De Porte Een congres in miniatuur wordt te Konstantinopel gehouden. Wij kennen de eischen van Zankoit, hij heeft geweldig overvraagd, maar dadelijk te kennen gegeven, dat er wel wat af te dingen viel. Doch nu komt Rusland tusscheu beiden en hand- haaft Zankoff s programma echter zal dat noch door Engeland, noch door Oostenrijk worden goedge*eurd en allerminst door de Bulgaren zelven, dus de oplossing is weer op de lange baan geschoven. De arrestatie van de samenzweerders Bendereff en Grueff door de Rumeensche regeering is door Rus- land kwaad opgenomeu en nu trachten de Russische a^euten de Bulgaren te wiuneu, door hun de Da- broedscha te beloven, die in 1878 aan Rumehe is toebedeeld. Op vijandelijkheden aan den Beneden-Donau zij men thans eerder bedacht dan op die aan de Yogezen. Aan de Vogezen. De Duitsche bladen blijven voor het meerdeel voortgaan met het aankweeken van Fra nzosenhasz,terwijl de Fransche daarentegen koel en bedaard, om uiet te zeggen waardig blijven. >t Lust ons uiet. zelfs maar in korte trekken te vermelden wat de pers over en weer zegt. Nog veertien dagen hebben wij voor de verkiezing in Duitschland en zoo lung wordt ook daar de politiek beheerscht door die zelfde verkiezing. Zoo als wij gedacht hadden, Cremer's amendement, om onmiddellijk tot de ontruiming van Egypte over te gaan, is door het Lagerkuis verworpen De vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Londen zijn nog meer gekreukt dan C'remer, nude president van het Lagerhuis hun uiet alleen het verblijf op de tribune der zittingzaal, maar zelfs het vertoeven in de couloirs en alle andere deelen van het Parle- mentsgebouw verboden heeft. De houding der Fransche Kamer wekt eerbied en vertrouweu. Toen de afgevaardigde Lacroix den Minister-president Goblet kennis gal van zijn vooruemen, om tot de Regeering eenige vragen te richten over de verhouding tot het buitenland en er bij voegde, dat het zijn doel was, de Regeering in de gelegeuheid te stellen hare vredelievende staatkunde door nadere verklaringen te bevestigen, antwoordde Goblet, dat hem een dergelijk debat onnoodig voorkwam, na de herhaalde verklaringen »it blad verschijiit Uinsdas- en Vrljdagavond bij van zijn en voorganger de Freyciuet en door hem zelf afgelegd. Immers na alles, wat de beide Minister-presidenten hadden gezegd, kon geen twijfel meer bestaan aan de vredelievende bedoeliugen van Frankrijk en van de Regeering. Ook uit een fiuancieel oogpunt was, volgens Goblet, elke verdere verklaring onnoodig, want de bewijzen bestonden, dat de beurspaniek der laatste dagen uitsluitend het werk was geweest van speculanteu. Hierna zag Lacroix af van de interpellatie. Neemt u in acht voor die beursspeculanten en verkiezingsagenteu Zoekt ze, de eersten niet in de stampvolle beurslocalen, noch de anderen in de rookerige zalen der verkiezingsclubs, maar a,an de groene tafel boven aan, soms op de ledige plaats. Een eukel woord, daar gesproken of verzwegen, doet soms de politieke balans, gevoelig als zij is, naar deze of geene zijde overslaan en als of het ging „rouge ou uoir," in een uur zijn enorme sommen gewonnen of verspeeld. Wie kent niet de geschiedenis van den jongsten Nap, wie heriunert zich niet den blik van de gansche speculeerende wereld, den blik die geslagen was op de speech van den Franschen Keizer bij de opening van Kamer of SenaatWerd niet elk woord gewogeu en aan elk woord de politieke toestand getoetst of beoordeeld en trilde de snaar, die door Napje werd getokkeld, niet in de beurs te Amsterdam zoowel als in de speelbanken te Monaco, in het winterpaleis des Czaren zoo goed als in de Westminster? Speculatie Aange.lokt door de wetenschap dat er wederom brood zou worden uitgedeeldde tweede secretaris Wekker wees in zijn toespraak op dit verschijnsel was er eergisteren een vrij groot aantal werkeloozen in het Volkspnrk te Amsterdam bijeen. Ook de tweede voorzitter, Mulder, sprak de aauwezigen toe en raadde ten slotte aan om, wilden de arbeiders de eerste eischen des levens erlangen, zich bij het socialisme aan te sluiten. Teveus werd er medegedeeld dat drie ingeschreven werkeloozen, die aan kwade praktijken zich hadden schuldig gcmaakt hun namen werden voorge- lezen van de lijst zouden worden geschrapt en daarvan kennis zou worden gegeven aan de lief- dadige genootschappen. Daarna werden er duizend brooden uitgedeeld. Wij kunnen ook nog mededeelen dat een groot aantal personen, die op de lijst voorkwamen, door Mulder bij zijn bezoek aan den burgemeester over- gelegd, ruimschoots is bedacht in de bedeeling die gedurende deze week op zoo ilinke schaal door het genoodschap Hulp in Nood is uitgereikt. Door verscheiden landbouwers te Beusichem worden contracten gesloten met de Breda'sche beetwortel—suikerfabriek tegen f 11 de 1000 KG., onder voorwaarde dat de akkers worden bezaaid met het zaad van witte beetwortelen, die kleiner dan de gewone zijn, maar voordeeliger voor de fabriek, omdat zij meer suikergehalte bezilten. Sedert eenigen tijd doet in verschillende dag— en weekbladen een bericht de ronde, dat in de Zaanstreek zich ook de crisis doet gevoelen dat de toestand van den houthandel, die vroeger den bloei dezer streek uitmaakte, bedroevend is dat overal ongekende slapte heerscht, enz. Na nog eenige andere klaagtoonen te hebben aangeheven, eindigt het bericht met de naive opmerking „wanneer de zaken blijven zooals ze zijn, zal het niet lang duren of de geheele Zaanstreek is ten gronde gericht Nu moge het waar zijn, dat vele kooplieden klagen, maar dat is toch niet alleen hier het geval. Alom hoort men in den handel spreken over malaise op elk gebied en niet in den hout handel alleen. Bovendien wordt er nergens dan dan aan de Zaan houthandel gedreven? Gelukkig dat, wie hier bekend is, de schouders ophaalt over de ongemotiveerde klacht en vooral over de medelijdende uitdrukking aan het einde, alsof de houthandel geheel ophoudt en er geen andere takken van bestaanzoowel oudere als nieuwere, meer bloeienalsof alle fabrieken in de verschillende Zaanlandsche gemeenten stilstaan en alsof de haven geen nieuwe bronnen van vertier heeft geopend. Wat de bedoeling mag zijn van den oorspron- kelijken steller van het bericht, is ons duister en willen wij niet qualificeeren. Maar zeker is het, dat het een vingerwijzing is voor de bewoners ouzer streek in het algemeen, om wakker te zijn en te blijven, nu het meer en meer blijkt, dat de pogingen tot verbetering onzer haven en tot ves- tiging van nieuwe of opbeuring van eenigszins xwijnende industrieen, de jalousie en den broodnijd opwekt van zeer vele concurrenten. (Zaanl. Ct.) Uit Neerbosch meldt men Ook in de Weesinriehting zal het feest van 19 Febr., den zeventigsten verjaardag van Z. M. den Koning, luisterrijk worden gevierd. Op dien dag zal ook, teneinde spoedig te kunnen voldoen aan de vele en dringeude aanvragen om plaatsing van weezen, een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuw weeshuis. De directeur ontving in de vorige week de vorstelijke gift van 10,000, van een weezenvriend, tot aankoop van land voor de inrichting Men schrijft uit Zeeland aan het U. D De bewoners van een zeker gedeelte van Zuid Beveland, van de Bieseliugsche en Borselsche polders zijn altijd de eersten in 't voorjaar, die weer aan den arbeid zijn. Wordt er in Walcheren nog wel FEUILLETON. 12) NAAR HET FRANSCIl. X. Dinet past op de soep, die op het vuur staat te koken, terwijl naast hem op den vloer de kleiue en Fidel met elkander spelen en rollen. Het geluid der opengaande deur doet hem het hoofd omwendenEen vrouw in rouwgewaad staat op den drempel. ,/Zijt gij daarroept hij verrast, „en nog wel in den rouw wat is er dan gebeurd De dokter is toch niet „Neen maar mijn man." ,/Uw man „Ja, hij is verleden Dinsdag in het gasthuis gestorven. Ik kom eens naar de kleine zien." Zij nam het kind op den arm, terwijl de invalide, geheel sprakeloos door dit ouverwachte nieuws, zijne gedachten te vergeefs trachtte te verzamelen. Dood, doodherhaalde hij, alsof hij nog vreesde niet juist gehoord te hebben, ,/dan is zij weduwe. ja, juist, nu is zij weduwe, en de kleine heeft geen vader meereen weesje dus. Dwaas die ge zijtWat kan liaar dat eigenlijk schelen Zulk een vader, en ik, ben ik niet de vader van Konijntje geworden? Maar nu zal zij mij mogelijk het kind afnemenMij het kind afnemeu, nu het mij reeds bij den naam begint te noemen Dat is niet mogelijk." En geheel verschrikt en met gesmoorde stem richtte hij zich nu tot de moeder met de vraag „Ge komt haar toch niet terug halen?" #Haar terug halen Wie dan toch z/Wel, de kleine." ,/De kleine? Zie eens, vriend Dinet, wat zou ik met haar moeten begiuuen, zeg? Ge weet toch wel, dat dit nu eenmaal niet kan Zie, uw soep gaat aanbranden, en ik heb er op gerekend hier te blijven eten, weet ge. Neem de kleine en ik zal voor u koken." De hartelijke en opgeruitnde toon, waarop de jonge vrouw dit zeide, troostte Dinet en gaf hem eenigszins zijne bedaardheid weder. Hij volgde haar overal met de oogen, en waarlijk, het zwart stond haar om te stelen. O, wat at hij dien middag lekker en wat vloog de dag om, terwijl zij alsoude vrienden met elkaar keuveldenmaar aan alles komt een einde, en toen de trein van drieen voorbij was, stond Marie op om heen te gaan. z/Blijf nog wat," zeide hij op smeekenden toon, „gij hebt nog al den tijd. "„Neen, ik heb beloofd om voor het donker thuis te zijn." ,/Komt gij spoedig terug?" gewacht omdat de gronden te nat zijn, de meer doorlateude polders bieden nu reeds de gelegenheid aan om te worden bewerkt en bezaaid. Komen er niet te strenge nachtvorsten, dan kan gezegd worden, dat de koude geen kwaad aan de suiker- gewassen heeft gedaan, en aan het onbezaaide winterland veel goed. Yooral op de zware ineengeperste kleinlanden is een strenge vorst onmisbaar. Waut uiet alleen dat ze de verbrokkeling der grove kluiten bewerkt, maar ze is ook het middel waardoor licht en lucht daarbinnen dringen, en het voorhanden planten- voedsel in die mate omzet, dat het door de planten opneembaar wordt. Nog veel te weinig wordt de toch zoo hoogst nuttige ondergrondsploeg of woeler gebruikt en toch zou men weldra den hoogst uuttigen invloed daar van ondervinden, eveuals van de weide-eggen, want ook de zode moet van tijd tot tijd opengemaakt worden om niet in een harden aarden korst te veranderen. Overigens hoort men hier bitter klagen over de slechte tijden. Afslag van pacht tot op twintig gulden en meer per hektare is aan de orde van den dag, terwijl de veilingen van landen en in- spannen zich reeds aan den horizont vertoonen. De prijzen van het vette vee gaan steeds naar be- neden. Kon men eenige weken geleden voor goede kwaliteit nog 70 cent per kilo schoon bedingen, thans wordt er slechts 50 cents geboden en helaas menige boer moet verkoopen, want er moet geld gemaakt worden voor de achterstallige pacht of voor de voorjaarswerkzaamheden. Is het wonder, dat, onder zulke omstaudigheden, velen zich werpen in de armen der suikerpeeu-cultuur, die hen lokt met het verderfdijke voorschot en die hun den weg opent, eindigende in armoede van het veld en niet minder van den boer zelf. 't Is treurig dat zoo weinig grondeigenaren hun eigen belang schijnen te kennen en er niet toekomen om eerder pachtver- mindering aan te bieden dan hunue toestemming te geven tot de teelt der suikerpeen voor de fabriek. De heer Mr. S. A. Yening Meinesz, burge meester van Rotterdam, heeft aan het slot der raadszitting van gisteren verklaard, dat hij als zoo- danig ontslag bij den Koning zal aanvragen. Aanleiding daartoe was de aanneming van de amendementen des heeren Hudig op de verordening op de brandweer. De burgemeester had die amen dementen ook gisteren ten krachligste namens burgemeester en wethouders bestreden en verklaarde later, dat hij in de aanneming waarschijnlijk berust zou hebben, indien aan zijn herhaalden aandrang ware voldaan om het ten uitvoer leggen van het voorschrift betreffende het alarmeereu bij brand en het verdeelen van de gemeente in grenzen, waar- binnen de brandspuiten dienst zullen moeten doen zoolang zij niet buiten die grenzen opgevorderd „Ik weet het niet; ik moet daartoe verlof hebben, dat weet gij en dan „En dan „En dan.het is zooverwanneer ik weg ben, dan heeft Josephine zooveel te doen. Dus, tot weerziens. Zij kuste de kleine nog eens en zette haar op den arm van Dinet. ,/Wees maar gerust, ik laat u de kleine." Zij ging glimlachende heen, en toen zij op den stoffigen weg verdwenen was, slaakte de arme baanwachter een diepe zucht. Eenigen tijd later kwam een ploeg wegwerkers de rails, die over den overweg liepen, vernieuwen en weder waterpas leggen. Dinet wandelde met Konijntje en keek naar hun werk. „Niets nieuws in de stad r" vroeg hij, om toch eens een praatje te maken. „Neen, niet veel bizondersof ja toch herinnert ge je dien Jean Barrol nog ,/Jean Barrolneen." ,/Je weet wel, die maat, welke gelijk met ons diende en sergeant bij de lanciers washij heeft zijn tijd uitgediend en is pas terug men zegt dat hij trouwen gaat met de dienstbode van dokter Dusaux, uw vriend Het is een mooi meisje, op mijn woord, en zij wordt daar erg geprotegeerd. Je weet, ze hebben kind nog kraai. Hij past daar op het paardis dat niet een iortuintje voor hem, dien schelm. Maar wat scheelt er aan, Dinet" Je wordt zoo wit als een doek." ffIk ik weet het niet dat overkomt mij wel meerflauw gevoel in de maag ik ga eens een stukje eten." De arme jongen, die voelde, dat zijne krachten hem ontzonken, nam de kleine bij de hand en ging waggelend naar zijn huisje. „Daar heb je het nu al, zoo moest het gaanhij is sergeant, hij heeft zijn beide armen, hij weet zijn woord te doen hij heeft een voorspraak in Josephine en hij zal haar huwen en de vader van mijn Konijntje worden het is uitvoor goed uiten ik had nog wel gedachto Marie Hij verborg zijn gelaat in zijn eenige hand en snikte als en kind, tot groote verbazing van de kleine, wier liefkozingen voor de eerste maal onopgemerkt blevente vergeefs beproefde zij op zijne knieen te klauteren, te vergeefs trok zij aan zijn slappen mouw en vol verdriet ging zij stilletjes in een hoekje zitten pruilen. De spoorwegmaatschappijen betalen hunne baan- wachters niet om in de keuken te zitten schreien, en een trein was in aautocht. Dinet stond op, streek zich met de hand over de oogen, en begaf zich op zijn post, terwijl hij zich trachtte goed te houden. Hij sidderde op de gedachte, dat de anderen de sporen zijner tranen zouden zien, en het gezicht van dien man, die, zonder het te willen, hem zulk een verpletterenden slag had toegebracht, was hem onverdragelijk. Gelukkig wareu zij al (Slot volgt.) ICR \KIZEVS( RE (OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1