1 Gemengde berichten. Telegrafische berichten. lich met en kar bro zicl goi wa; dot eec gei sle rei ho eei del inl de all ka (K gp zij aa lie de A he ve va da m vc za bi B ir hi M is is I V 1 dokter en de hoofd-commissaris Steenkamp aan- wezig. De stuurman werd gear rest eerd en de matroos naar het gasthuis vervoerd, dat hij even- wel niet levend bereikte. Si-Krorao was een Atjehsche hond, die door den toenmaligen sergeant Yan Ishoven den 4 Sept. 1876 on.tdekt werd in een aschhoop onder het half afgebrande huis, waarin generaal Pel is overleden, in de kampong Tonga, tegenover de toen in aanbouw zijnde versterking Lamyong in de XXVI Moekims. De hond, vreeselijk vermagerd, bleek stomtezijn; maar met zijn smeekend oog maakte hij zich des te duidelijker verstaanbaar. De sergeant gaf hem wat eten en drinken, en sinds dien dag verliet de dankbare hond zijn nieuwen meester nooit meer. In verschillende gevechten en bij patronilles was Si-Kromo altijd aan zijn zijde. In waakzaamheid eu schranderheid had hij te nauwernood zijns gelijke Ilij waarschuwde zijn vrienden, waar zijn instinct gevaar opmerkte Tweemaal heeft hij den sergeant Van Ishoven het leven gered. Toen de diensttijd van dezen heer was geeindigd, giug de hond mee naar Europa. Bij die gelegen- lieid had hij de eer, te worden voorgesteld aan den repatrieerenden Gouverneur—Generaal van Ned.— Indie Van Lansberge, die aan boord van hetzelfde schip, de Prins Hendrikde reis maakte. In Holland aangekomen, werd de hond met bijzondere onderscheiding bejegend, want bij uitzondering werd aan zijn meester toegestaan, den hond in de kazerne te houden, zoowel te's Hertogenbosch als te's Gra- venhage. Later, toen de heer Van Ishoven be- noemd werd tot huismeester op »Bronbeek/'volgde Si-Kromo hem ook derwaarts. Den 13 Dec. 1886, in den vermoedelijken ouder- dom van 22 jaren, overleed aldaar de trouwe vrieud en strijdmakker aan waterzucht. Men deelt aan de Arnh. Ct. mede, dat onlangs voor Z. M. onzen Koning te Audenharde wonder- schoone exemplaren van het kunsttapijtwerk zijn aangekocht, waarvoor die stad in vroegeren tijd beroemd was. Het zijn vier groote wandtapijten, eene voorstelling bevattende van de vier jaargetijden, werk uit de zeventiende eeuw en afkomstig uit de danszaal van het voormalig paleis van Barlaimont, bekend door het verblijf dat Lodewijk XIA er eenige dagen gehouden heeft. Bij het afnemen der tapijfen bleken ze aan de zijdeB opgerold te zijn, zoodat de paneelen grooter gemaakt konden worden dan ze in de danszaal voorkwamen. De opgerolde deelen waren zoo frisch en helder van kleur, alsof ze zoo uit de handen des wevers kwamen. Bij diezelfde gelegenheid werd voor Z. M. uit de voormalige kasteleinij derzelfde stad eene prachtig gebeeldhouwde zaalzoldering met fraai bewerkte vakken en schilden aangekocht. Uit Maastricht wordt naar aanleiding van klachten omtrent de geringe uitkomsten der werving voor het O.-I. leger te Amsterdam aan het Hbl. geschreven, dat de uitkomsten aldaar nog minder be- vredigend zijn. Niet dat er zich geen vrijwilligers aanmelden, integendeel, er komen meer dan genoeg, zelfs uit Duitschland, en onder dezen militairen, die pas den dienst in hun land hebben verlateu en nog in den soldatenrok steken. De hoofdzaak ligt in de geneeskundige keuring, die zeer streng is en waardoor de meesten als ongeschikt wordenafgewezen, Dit is zoo sterk dat in't afgeloopen jaar niet deel der vrijwilligers, die zich aangemeld hebben, werd aan- genomen. Indieu de eischen van den dienst eene minder strenge keuring toelieten, dan zou het be- noodigd getal vrijwilligers spoedig gevonden zijn. De heer Mr. C. J. Picke heeft tegen 1 April a. s. wegens min gunstigen gezondheidstoestand, zijn eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Middelburg. TEH NEUZEN, 8 Februari 1887. Bij de heden gehouden herkiezirig voor een lid van den gemeenteraad hebben 247 van de 292 kiezers hunne stem uitgebracht. Op 24 Januari brachten 228 ingezetenen hunne stem uit. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepeu ingekomen om aldaar te lessen of te laden Januari 24 11 s., 5 r. ij., 3 p., 2 k., 2 m., 1 1. 31076 Uitgevaren zijn in Januari 19 zeeschepen. Op gisteren had alhier ten raadhuize de her- verpachting plaats van den tol op den provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, staande bij Trini- reispas hun huwelijksacte en de geboorteacte der kleine. De dokter juichte in zijn hart. „Dat is een buitenkansjedie schelm had ten minste orde op zijne zaken." De man werd fatsoenlijk begraven. Den Zondag, die op de begrafenis volgde vatte Marie moed. vMijnheer *Wat is er #Ik zou zoo gaarne de kleine eens gaan zien." „Welnu, doe datik heb geen tijd er je heen te brengen, maar ge ziet niet op tegen een wandeling van een paar uur (Wordt vervolgd.) teit (het Zwaantje), voor den tijd van 3 jaren, en werd daarvan nu wederom pachter J. Dieleman, aldaar, voor f 440 per jaar, behoudens nadere goedkeuring. In 1883 bedroeg de pachtsom 510. Herbenoemd tot burgemeester van Hoofdplaat, de heer P. K. P. J. van Sloten, die had moeten aftreden op 15 Pebruari a. s. Hoek. De heer M. A. Rauwenhorst, predikant te Waarde, heeft voor de toezegging van beroep naar de Hervormde gemeeute alhier bedankt. Hoek, 7 Februari. De Faufaren-Maatschappij ,/Diederikus" van Assenede, zal onze feestvieriug ter gelegenheid van 's Kouings 7 08ten geboortedag, komen opluisteren. Zulks mag als een goede aanwinst beschouwd worden, daar genoemde Maat- schappij als zeer gunstig bekend staat. Iloiitenisse. De bevolking dezer gemeeute over 1886 was als volgtGeboren 81 ra. en 69 vr. Hieronder waren ouecht, 4 m. en 1 vr. Totaal geboren 150. Levenloos aangegeven 4 m. eu 3 vr. Overleden: 66 m. en 57 vrtotaal 123. Vestiging 109 m. eu 106 vr., totaal 215. Vertrek 120 m. en 115 vr., totaal 235. Er werden vol- trokken 21 huwelijken. De bevolking was op 31 Dec. 1885 2522 m. en 2523 vr., totaal 5045, en op 31 December 1886 2526 m. en 2526 vr., totaal 5052 zielen. Alzoo vermeerderd met 7 zielen. Van de 150 geboorten waren 68 met en 82 zonder verloskuudige hulp. Van de 123 overledenen waren 68 geneeskundig behandeldonder de 55 niet geneeskundig behan- delden waren 36 kinderen beneden de 2 jaren oud. Over 1885 waren deze getallen respectievelijk Voor de geboorten 142, 57 en 85, en voor de overledenen 87, 45, 42 en 25. Philippine. In onze gemeente is eene commissie gevormd, met het doel, gelden in te zainelen ter viering van 's Konings 70sten verjaardag. Deze commissie bestaat uit de heeren A. Dhooge, voorzitter; W. Meerman, penningmeester; E Lau- ret, secretaris; J. Thz. Brouwer; J. de Mulder; N. Rammeloo-BuijckJ. de Krijger en J. Sturm. Aan de huizen der ingezetenen is opgehaald de som van f 95, zeker eene aanzienlijke som voor eene gemeente van p. m. 800 zielen. Allen, zelfs de behoeftigsten, hebben het hunne bijgedragen. Eene behoeftige weduwe riep de leden der com missie, die met de inteekenlijst rond gingen, naar binnen, om hun ook haar offer te overhandigen. Het program ma voor de feest viering is samen- gesteld als volgt In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag, even na 12 ure, zullen op verschillende punten der wallen 21 saluutschoten gelost worden, met de kanonnen, die, naar men zegt, gediend hebben ter verdediging van de oude vesting Philippine tegen Spanjolen en Franschen. 's Voormiddags 9 ure Ontvangst van gemeente- bestuur en feestcommissie in het schoolgebouw. Aanvang van het schoolfeest, dat, met eene pauze van 114 tot 1£ ure wordt voortgezet tot 34 ure. 3 ure: Ontvangst der zangsocieteit ,/de Vereenigde broeders" in het schoolgebouw. 4 ure Optocht der zangvereeniging en van de schoolkinderen door het dorp, 's Avonds verlichting en bedeeling der armen. Dit laatste nummer zal in allestilte worden uitgevoerd. Oostburg, 3 Febr. Heden hield de Kamer van Rhetorika ffOefening en Vermaak" hare 59e alge- meene vergadering met dames in het gewoon lokaal van „De Eenhoorn." Het drama ,/Het onbekende Meesterstuk" werd uitstekend goed uitgevoerd, terwijl decoratie en costumes keurig net waren, zoodat het geheel alge- meen beviel. Het kluchtspel „Oom slaapt" als nastuk, bracht de lachspieren goed in beweging beide stukker. werden afgewisseld door voordrachten die goed voldeden. Het orkest voerde keurige muziekstukken uit voor fluit, violen en cello, en uit het applaus kon men opmaken, dat alien vol- daan waren over het gehoorde en geziene. Er heerschte een vroolijke stemming en men bleef tot in de kleine uurtjes gezellig bijeen. Borssele, 6 Febr. Ook in deze gemeente zal de 70ste jaardag van Z. M. den Koning niet onopgemerkt voorbijgaan. Het plan bestaat den schoolkinderen een feest te bereiden en de armen door eene bedeeling een genoegelijken dag te bezorgen. Om dit plan te verwezenlijken zal bij de ingezetenen een inteeken lijst circuleeren. Mogen zij door ruime bijdragen het goede doel doen slagen 's Gravenhage, 8 Febr. Tweede Kamer. De heer Schaepman heeft eene motie voorgesteld, de wenschelijkheid uitsprekende om ook gemeenten boven 45000 zielen in enkele districten te splitsen, daar de regeering daartoe bereid schijnt, maar weigert wegens onduidelijkheid van het uitgebrachte verslag. Na uitvoerig debat, waaruit blijkt, dat in som- mige afdeelingen groote meerderheid is voor enkele districten, en de heer Van der Linden geweigerd heeft het verslag te teekenen, omdat hij bij de definitieve vaststelling niet tegenwoordig was, is besloten de motieSchaepman Maandag a. s. te behandelen. Daarna worden de voorstellen grondwetsherziening behandeld. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rcchtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Febr. de volgende vounissen uitgesproken L. W. F. T., oud 30 j., vroeger stationschef te Arnemuiden, thans zonder bekende woonplaats is wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. C., oud 46 j., werkman, wonende te Koe- wacht, is wegens beleediging veroord. tot 8 boete. C. L. V., oud 46 j., obliekoopman, wonende te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Vier soeiaal-democraten zijn Zondag in het visschersdorp Egmond aan Zee aan het hengelen naar partijgenooten geweest. Oude strooibiljetten en oude nommers van Recht voor Allen waren hun lokaas, maar zij hadden geen ander succes dan dat zij door een troep schreeuwende kinderen op hunne wandeling langs het strand begeleid werden. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Loosduinen, tegen eene jaarwedde van f 1000 met vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 165 sollicilanten aangemeld. Anseele heeft Zondagmorgen, na volbrachten straftijd, de gevangenis te Gent verlaten. Het feit gaf tot geen manifestaties aanleiding, die trouwens door de autoriteiten ten strengste ver- boden waren. Omstreeks half elf in den raorgen vonden twee personen gelegenheid om een roode vlag aan den spits van den grooten klokketoren te bevestigen, waar zij een half uur lang ouge- stoord bleef wapperen. Toen eerst werd zij omlaag gehaald en in het kabinet van den burgemeester gedeponeerd Overi- gens is alles zeer kalm afgeloopen. Wei waren de autoriteiten op het raadhuis vereenigd, maar de burgerwacht was niet onder de wapens. „Vooruit" heeft tegen heden een meeting van miliciens der lichting van dit jaar bijeeugeroepen. Pasteur die te Bordighera eenige weken rust geniet, is daar vrij ernstig ziek geweest. Gedurende eenige dagen gaf zijn toestaud aanleiding tot ernstige bezorgdheid, maar nu is de geleerde weer zoo ver hersteld, dat alle reden tot ongerustheid is geweken. Op de spoorweglijn van Boston naar Montreal aan de White-river, heeft Zaterdag-ochtend een ernstig ongeluk plaats gehad. Een sneltrein met ongeveer 80 reizigers die bijua alien de carnavals- feesten te Montreal gingen bijwonen, had het White- .river—station verlaten, toen een der rails brak en de trein ontspoorde. De laatste wagens werden van een brug in de rivier gestort, waar nog een dikke laag ijs lag, op welke de wagens verbrijzeld werden en vlam vatten. Men zegt, dat er vijftig menschen omgekomen en de meeste andere zwaar gekwetst zijn. Een proces, dat te Berlijn veel van zich doet spreken, zal nog deze maand behandeld worden. Het betreft een gewezen consul, die, geholpen door een danseres, in zes jaren tijds 750,000 Mark verkwist had. Daarna was men gaan leenen en valsche wissels maken, terwijl zij eenige honderd- duizenden guldens schuld maakten. Ook een broeder der lichtvoetige dame is in deze zaak betrokken, beschuldigd van bedrog en valschheid in geschrifte. Andermaal is de Engelsche koopvaardijvloot door een zware ramp geteisterd. Na de aanzeiling tusschen de Kampunda en de Ada Melmore, den 20 Januari, die tusschen de Annie en de Flora, den 31 Januari te Yarmouth, is weer een andere aanvaring in de Australische zeeen, tusschen de Keilawarra en de Helen Nicoll bekend ge worden. Deze laatste ramp kostte het leven aan 43 passagiers en matrozen van de Keilawarra. De wachtmatroos van de Helen Nicoll had de vuren van de Keila warra twintig minuten voor de aanzeiling gezien. Op dit schip zag men echter nietshet vervolgde zijn koers en kwarn zoo noodlottig in aanzeiling, dat zijn waterdichte beschotten werden verbrijzeld en het schip oogeublikkelijk zonk. De beide schepen waren zoo dicht bij elkander geslagen, dat vijf passagiers en vier matrozen der Helen Nicoll op de Keillawarra waren overgesprongen, denkende dat deze boot beter zee kon bouwen dan de andere de ongelukkigen werden het slachtoffer huuner dwaling. Het is onmogelijk de hartverscheurende tooneelen te beschrijven, welke aan boord van het langzaam zinkende schip plaats hadden, vooral toen een der kleine booten waarin een twaalftal personen hadden plaats genomen, door de golven omgeslagen werd. Slechts een dame werd gered. De grootste boerderij op de oppervlakte der aarde bevindt zich, waar men haar mag verwachteD, in de Vereenigde Staten, in het zuidwesten van Louisiana. Zij behoort aan een syndicaat van New-Yorksche financiers. Hare uitgebreidheid be- draagt 640,000 hektaren; ze is 160 KM. lang en 40 breed. De directeur van deze boerderij, die haar weerga niet heeft, de heer M. J. B. Walkins, verhaalt in de Missouri Republicain, dat zij in 1883 isgesticht. De gronden zijn gekocht van het gouvernement der Vereenigde Staten en van den staat Louisiana. A1 die gronden werden toen slechts gebezigd tot het weiden van half wilde kuddeu ossen, schapen en paarden, meermalen 30,000 stuks vee. De eerste zorg van het syndicaat was, deze onmetelijke uitgestrektheid in weiden te verdeelen van beschei- dener afmetingen en waarover men toezicht zou kunuen uitoefenen. Zoogenaamde ranchos werden gebouwd op 9 of 10 KM. afstands van elkaar. Alleen de palissaden, die deze ruimte afsloten, kostten meer dan 250,000 fr. De grond, zorgvuldig onderzocht, bleek geschikt tot den verbouw van rijst, suiker, katoen en koren. Er werd nu met de landontginning een aanvang gemaakt en men maakte daarbij gebruik van dezelfde hulpmiddelen, die men ook nu bij de exploitatie bezigt. De slooten werden namelijk met stoom- werktuigen gegraven en de kracht van den stoom drijft nu ook de geheele boerderijmet stoom wordt geegd, gedorschen enz. Om bijvoorbeeld een stuk land van zestig hektare, de gemiddelde grootte, om te ploegen, stelt men aan weerszijden, recht tegenover elkaar, twee beweegbare stoom- machines op, die men door een kabeltouw heeft verbonden, dat vier ploegen voorttrekt. Deze twee machines worden door drie man bediend en ploegen 10 hektare per dag om. Het werk is dus in een week gereed. Het eggen, het zaaien, het oogsten, alles geschiedt op dergelijke wijze. Op de geheele boerderij vindt men geen enkel trekdier, 't-zij paard ofos. Paarden worden slechts gebruikt als rij paarden voor de veehoeders, die op afgeperkte stukken grond het toezicht moeten houden over 16,000 stuks vee. Allengskens zijn ook ver schillende gebouwen opgericht, waarin zich het talrijk personeel het noodige voor zijn onderhoud kan verschaffen zoo vindt men er een molen, een bazar, een bank, een ijskelder, een winkel van voorwerpen van hout, post— en telegraafbureaux enz. De Southern Pacific Railroad doorkruist de streek over een lengte van 57 KM.; ze heeft twee stations en een geheel tramnet tot haar dienst. Ten slotte bevaren drie stoombooten der maat- schappij de open wateren, wier bevaarbaar gedeelte 480 KM. bedraagt. Voor eenige dagen waren verscheidene kinderen uit Busum, een plaatsje in Duitschland, aan de Noordzee gelegen, op het ijs aan het spelen. Een tijd lang hadden zij zich zoo vermaakttoen plotseling een ijsschots van ongeveer 14 voet in T vierkant af brak eu met drie kinderen naar voile zee dreef. Het hulpgeroep van de kinderen werd in het dorpje gehoord en weldra waren op het strand honderden menschen, die niet bij machte waren hulp te bieden. In korten tijd kon men met een verrekijker de. kinderen nog slechts als kleine stipjes tusschen het drijfijs waarnemen, toen een moedige schipper, Hans Reiber, met nog drie anderen in eene boot stapte om den gevaarlijken reddingstocht door het ijs te aanvaardeu. Na'uren lange iuspanning, nu eens de boot over het ijs dragende, dan weer ze voortsleepende, bereikten de schippers eindelijk de open zee, en zoo gelukte het hun om in de nabijheid van de reeds half verstijfde kinderen te komen. Schipper Reiber sprong in het water, bereikte al zwemmende de schots, en bracht achtereenvolgens de drie kinderen in de boot. Aan het gejubel kwarn geen einde, toen de schippers met de kinderen, die niet meer in staat waren om te loopen, op den nek, na een langen en moeielijken tocht over de schotsen, (de boot had een lek gekregen en was gezonken) het vastelaud bereikten Reiber, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeert, wees een belooning, die men hem wilde geven van de hand en antwoordde,- dat hij niets, meer dan zijn plicht had gddaan. In de laatste zitting van de Acad^mie frail- Qaise sprak generaal Perrier over het maken van oasen in de Sahara door het boren van bronnen. In de omstreken van Tuggurt zijn tot nu toe 117 diepe en 500 minder diepe bronnen geboord. Het water komt van een diepte van 70 tot 75 M. en heeft gewoonlijk een warmte van 25 graden. Deze bronnen zijn achtereenvolgens in den tijd van 30 jaren geboord en nog is bij geen enkele eene vermindering van watertoevoer bespeurd. Dank zij eene zorgvuldige besproeiing is de oase Wed-Rix belangrijk grooter geworden hare waarde is ver- vijfvoudigd en hare bevolking verdubbeld. Door eene maatschappij zijn midden in de Sahara nog vijf oasen ontstaan door boring van bronnen. Sedert 1881 heeft deze maatschappij zeven waterrijke bron nen geboord en heeft zij 50,000 dadelpalmen geplaut. Een Fransch ingenieur, Rolland, die deze streken reeds lang onderzocht heeft en er verscheidene bronnen boorde, noemt het land een tweede Egypte waarvan de Nijl evenwel onder den grond stroomt en die dus aan de oppervlakte moet worden gebracht. I1VGEZ01VDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur 1 Toen ik mijn in haast samengeflanst stukje in uwe courant van 11. Dinsdag las, moest ik lachen om de vreemde wijze, waarop ik mijn denkbeeld, zonder behoorlijk verband of genoegzame ontwik- keling en argumentatie, aan het publiek gaf. Ik begreep toen eene schoone gelegenheid gegeven te hebben om glossen te maken, doch hoopte ook dat het publiek whet doel alleen zou tellen", eu de rest laten rusten. Eene vraag, als die van den heer N., in uw volgend blad, had ik echter allerminst verwacht, omdat mijn slecht schrijveu nog geene aanleiding behoorde te geven tot slecht lezen. s 1 VO< Vi Vi a i v' Maand. Getal. Geladen met K. m. inboud. In deze kolom beteeVenen de lettersstultjjoederen, r. ij. raw yzer, p. pikkolen, k. kolen, m. minerie, I. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2