Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2268. Woensdag 9 Februari 1887. 27e Jaargang. DE BAASWACHTER. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Wit folad verachljnt btiiMdng- en Vrijdagavond bij den nttgever P. J. VAN WE SANDE te Ter Nenzen. folitieli Overzicht De Engelscben vinden bet in Voor-Indie ook nog alles behalve rustig, zooals uit de troonrede was op te maken. De stam der DuranPs, door den Afgbaanscben gouverneur van Kandahar opgehitst, heeft een aanval gedaan op het fort Kala Abdoela bij Khojak, met het doel om den Britschen po- litieken vertegenwoordiger en den hoofdingenieur van den spoorweg welke van Quetta naar Khovak wordt aangelegd, te vermoorden. Daar deze amb- tenaren toen juist afwezig waren, doodden de Durani's den Khan en een honderdtal koelies. Dus ook daar dient versterking te worden aange- bracht en wie weetof er binnen kort weer met eene expeditie moet worden uitgezonden om Stanley te verlossen. De Zwarten komen uit de binnenlandea opzetten als zwermen en trouweloos ziju ze a Is de baren der zee. Port Hamilton is door de Britten weder ontruimd, nadat de Chiueezen zich verbonden bebben, geen enkel deel van Korea, met inbegrip van Port Hamilton, door eenige vreemde mogend- heid te laten bezetten. Wil John Bull in't oosten van Azie ook gaan annexeeren, dan zal hij het zeker te kwaad krijgen met Chineezen, Japaneezen en met de Moscovieten, die met Kamschatka reeds aan den Stillen Oceaan grenzen en ongaarne En- gelsche potkijkers op de kust zien. In bet JNijl- dal heeft men den handel weder vrijgesteld, met uitzondering van die in wapenen en ammunitie. De Denen zitten weder in zak en assche. Uf- schoon de regeering in het Folketbing 26 stemmen voor en 76 tegen zich heeft, zal de volksvertegen- woordiging weer weinig kunnen uitvoeren of be- letten. Wei kan de regeering hare credieten met doen aannemen, maar sinjeur Estrupp doet als het vorige jaar, hij zendt de Kamers naar huis en stelt een voorloopig budget op. Hij neemt zooveel geld als hij verkiest en besteedt het zoo hij wilvoor den Rigsret dagen zal men de regeering niet, Kopenhagen zal langzamerhand versterkt worden, de voorloopige wetten zullen worden gehandhaafd, want het Folketbing zal de gelegenheid niet hebben om ze te verwerpen, daar de Landsthing ze in de eommissien opgesloten zal houden. Met deze on- willige honden is het slecht hazen vangen en summa—summarum //Estrup's haau kraait koning. On^elukkig een land, waar de wetten zoo n Czaren- remrne toelaten. En toch heet die vorrn van re geering eene constutioneele. Nu, het is er dan eene constitutie naar. Uit de Balkanstaten is weinig nieuws te ver- rnelden. Alleen dient aangestipt, dat te Boekarest eenige Bulgaarsche officieren in hechtenis zijn ge- nomen. Twee van hen, Bendereff en Grueff, zijn oude bekenden als deelhebbers aan de samenzwe- rino- tegen vorst Alexander. Zij hebben revolu- tionaire geschrilten in het Bulgaarsche leger ver- spreid en de openbare orde in Rumelie en in Servie FETJIEEETON. 11) NAAR HET FRANSCH. Marie deed den dokter open. ,,Kom eens even in mijn studeervertrek, zeide hii »ik moet je eens spreken. Ik weet misschien waar je man is. Wees maar met bang, je hebt niets te vreezen. Men heeft hier in het gasthuis een koopman in harken gebracht, die in eene heete koorts ligthij zou het kunnen zijn, maar hij heeft geene papieren bij zich en memand kent hem. Marie beefde over het geheele lichaam en moest gaan zitten. ..Wees maar niet bang, hi] is met bij zijn be- wustzijn en bovendien kan het wel een ander zijn, maar wij moeten zekerheid hebben. Komaan, je hebt moed, morgenochtend gaal ge hem eens be- zoeken. Zeg, wiltge? Het is noodig.' „Ja, ik zal gaan o mijn God Goed zoo; ik herhaal echter nog eens, wees maar niet bang; indien hij het is, zal hij je met herkennen; en wordt hij beter, dan zal hij zich niet herinneren, dat hij je gezien heeft. Den volgenden morgen tegen acht uur betrac de dokter met Marie het gasthuis. De arme vrouw had dien nacht geen oog gelokenhij was er, goede hemelhij wat zal er nu gebeuren zoeken te verstoren. T Zal niemaud vreemd in de ooren klinken, als men zegt dat dit alles geschied is onder bescherming van den Russischen consul- generaal. Melden wij nu nog, dat de uitvoer van paarden .angs de Europeesche en Transkaukasische grens door den Czaar is verboden, dat Oostenrijk een dergelijken maatregel neemt en dat Tisza gezegd leeft, dat de regeering tot dat besluit is gekomen op het voorbeeld van andere mogendheden, die zich wapenen, dan kunnen wij afscheid van Oost- iuropa nemen, om ons nog enkele oogenblikken bezig te houden met het beschrijven van de toe- standen van twee rijken, die, naast elkaar gelegen, geen begrip hebben van de waarheid der sprenk „een goede buur is beter dan een verre vriend." Wij bedoelen Duitschland en Frankrijk, die elkaar met uilsoogen aankijken. De Duitsche pers, vooral de officieuse, verspreidt stelselmatig allerlei berich- ten over Frankrijk's oorlogstoerustiugen, overdreven en geexploiteerd. Voor de militaire commissie in den Rijksdag was aan Ruslands krijgstoerustingen de hoofdrol voorbehouden. Nu zwijgt men daar- van. Thans is het roode spook in 't westen te zien, terwijl aangekondigde proclamation van den Keizer en den Paus mede dienst doen om op de verkiezingen te werken. Een proclamatie van den Paus ten gunste van Von Bismarck, begrijpt eens. Een degenstoot in 't waterUit Frankrijk schrijft men: „Een sombere schaduw zweeft over de poli- tiekhet is de schaduw van het on weder, dat aan den kant van Berlijn opkomt. Iedereen in Frank rijk, het volk zoowel als het parlement, is overtuigd, dat Bismarck, de ,/Wolkenverzamelaar," al zijne krachten bijeenverzamelt en slechts een teeken van goedkeuring van den Czaar afwacht om Frankrijk aan te vallen. Van het eene tot het andere einde van Frankrijk zou men een onmetelijke zucht van verlichting slaken, als onze naburen een stellig bewijs gaven, dat het niet in hunne bedoeling ligt, een oorlog uit te lokken. Zij verwijten ons, dat wij planken koopen, dat wij barakken bouwen zij leggen Boulanger betwistbare uitdrukkingen in den mondzij halen oude artikelen aan uit bladen van verdacht allooi. En zij vergeten de dreigende taal van Von Moltke, en hun eigen ontzaglijke toebe- reidselen, en de heftigheid van hunne bladen en van hunne lees- en leerboeken. Wij willen den vredewij deinzen terug voor de verschrikkingen van een zoo vreeselijken en onverbiddelijken oorlog. De overwinning zelfs zou voor de zegevierende partij (als er eene was) niet opwegen tegen de ver- woestingen van zulk een botsing." Naar men verneemt is het voornemen bij de weder bijeenkomst der Tweede Kamer de volgende regeling van werkzaamheden voor te stellen I. Maandag, 14 Februari a. s., een aanvang te maken met de beraadslaging over de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet, met bepaling dat daaraan in den regel en voor zooveel mogelijk de eerste vier zittingdagen der week zullen zijn gewijd, terwijl de Vrijdag voor andere werkzaamheden zal kunnen besteed worden. II. Op Woensdag 9 Februari a. s. en volgende dagen te behandelende inlichtingen in zake de Linge uitwateringhet onteigenings-ontwerp voor de verbetering van de watergemeenschap tusschen Rijn en Schiehet wetsontwerp tot regeling van het aandeel der geldmiddelen van Ned -Indie in de ten behoeve dier middelen in 1883 ter leen genomen gelden wijziging der wet op het teloorgaan van schuldbrieven en de inlichtingen op de adressen, houdende bezwaren tegen het telegramtarief. Uit Winschoten wordt gemeld, dat het onlangs gekozen sociaal—democratische lid van de gemeenteraad, de heer E. Brader Bzn., met eenige andere ingezetenen voor den rechter-commissaris is opgeroepen, daar er vermoeden bestaat, dat er bij de jongste gemeenteraads-verkiezing aan eenige kiezers beloften zijn gedaan. Iutusscben, zijn in de Zaterdag te Winschoten gehouden raadsvergadering de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid goedgekeurd. Naar men verzekert, zullen in het a. s. voorjaar geen examens plaats hebben voor surnu- merair der posterijen. Gewoonlijk heeft men die examens in ieder voor- en najaar, doch nu zullen de adspiranten moeten wachten tot October. De reden dezer wijziging is ons niet bekend. Zooals men weet, zal de dienstbode van de familie Heineken, met het oog op den brand van het Kurhaus te Scheveningen, voor de rechtbank te 's Hage zich op de aanklacht van brandstichting hebben te verautwoorden. „Men fluistert hier en daar," zegt de Midd. Ct., „dat het niet zoozeer te doen is om dat meisje te strafFen, als wel om den heer Heineken, bij wien zij in dienst was, geducht aan den tand te voelen. Wordt zij veroordeeld, dan zal haar meester worden aangesproken, zegt men, tot vergoeding van de brandschade, als zijnde hij verantwoordelijk voor de onrechtmatige daad zijner dienstbode. Zoo worden twee vliegen in een klap geslagen en om de tweede, de groote, is het juist te doen." Wij lezen in de Arnh. CtOp 's Konings verjaardag zullen de departementen van algemeen bestuur in Den Haag gesloten zijn. Ook de En de gedachte, dat zij zich tegenover den man zou bevinden, die haar zoo ongelukkig had gemaakt vervulde haar hart met een onuitsprekelijken angst. Toen zij de poort van het gasthuis doorging ge- voelde zij dat hare krachten haar ontzonken. ,/Moed gehouden, mijn kind," zeide vader Dusaux, „het is maar eventjesdoe je geweld aan, men moet hier niets merken moeder, mijne dienstbode herinnert zich in haar dorp een koopman in harken te hebben gekend, wiens signalement veel overeen- komst heeft met dat van onzen zieke, zij zijn zelfs bloedverwanten. Hoe gaat het met hem /Slecht, dokter, hij is zeer onrustig en ijlt voortdurend." Zij traden binnen. ,Hij is het!" riep de jonge vrouw, geheel verschrikt. De dokter kneep haar in den arm, opdat zij zich zou iuhouden, en zij naderden het bed, waar de zieke, doodsbenauwd en ten prooi aan allerlei hallucinaties, zich verweerde tegen de visioenen, die hem vervolgden„beesten, muizen riep hij onophoudelijk, //zij doen me stikken helphelp ,/Zuster, wees zoo goed een thermometer te halen." De liefdezuster verliet het vertrek en liet hen alleen. „Zijt gij er heel zeker vandat gij hem licrlccnt ,/0 ja, heel zeker.Zou hij sterven mijnheer „Dat is meer dan waarschijnlijk." „Mag ik dan bij hem blijven ,/Bij hem blijven vHij is toch mijn manhij heeft me toch van mijn stiefmoeder bevrijd, en in den eersten tijd was hij goed voor mijlaat mij, bid ik u, hier blijven." De liefdezuster kwam terug. ,/Zuster," zeide de dokter, ,/deze vrouw verzoekt verlof hier bij den zieke te mogen blijven; hij is een bloedverwant van haarwat mij betreft, ik zie er geen gevaar in." ,/Goed, dokter." Toen Dr. Dusaux dien avond terugkwam, zat Marie nog altoos bij den patienthij was wat kalmer, maar van uitputting. De stem werd onverstaanbaar en de rechterhand, die altoos bezig was met de muizen van de dekens te verdrijven, bewoog zich slechts uiterst langzaam; de benauwdheic nam toe en de lippen werden reeds blauw. „Ga nu naar huis, mijn kind," zeide de dokter, z/hij komt den nacht niet meer door, het is gedaan, er is niets meer aan te doen." „Och, ik bid u, laat mij blijvennu verwijt ik mij, dat ik hem verlaten hebals ik gedulc had gehad, misschien had hij zich dan verbeterd. Het is zoo vreeselijk zoo te sterven. Ik heb de zuster alles opgebiecht." ,/Welnu, blijf, voor den dr Hij was juist op het punt zijne aandoening scholen in het geheele land en waarschijnlijk ook de griffien, secretarieen, enz. behalve voor de aangifte van den burgerlijken stand en de meeste andere openbaren particuliere instellingen. Je pers" zal waarschijnlijk dien dag ook wel rust nemen, ter wille van het personeel van zetters en drukkers enz. Zal, vraagt men, de posterij daarop eene uitzondering maken? De wensch wordt geuit dat voor dien dag de Zondagsdienst zal worden toegepast. Tegen den socialist Koning (van beroep schilder) die zich verleden week aan het hoofd der werkloozen bij den heer Hovy aanmeldde om hulp, is door de justitie eene vervoiging ingesteld wegens ret krachtens art. 432 en 433 Wetboek van Straf- recht, zich sehuidig maken aan openbare bedeiarij, gepleegd door meer dan drie personen boven den eeftijd van 16 jaar. Men schrijft uit Waal wij k Het onderzoek naar de onregelmatigheden ten jostkantore Waalwijk duurt voort. Alle ambtenaren, tot 1 Februari jl. aan dat kantoor geplaatst, zijn reeds eens of meermalen door den rechter-commissaris te 's Bosch verhoord. 29 Januari jl. is de directeur gedurende vijf uren in verhoor geweest, bij afwisseling tegelijk met den telegrafist S. en den besteller Van H. Ook de meeste ambtenaren, daar vroeger werk- zaam geweest, zijn of worden verhoord. Naar men verneemt, loopt het onderzoek over een tijdvak van circa 18 jaren, en voornamelijk over het niet verantwoorden van porto's van met porto belaste brieven. De verklaringen der getuigen zouden ook alien eensluidend en zeer bezwarend ziju. Te verwonderen is dan ook, dat de schuldige, in afwachting van den afloop van het gerechtelijk onderzoek, niet reeds lang door het hoofdbestuur der posterijen geschorst is. Nog verdient vermelding het feit, dat de direc teur gedurende zijn geheelen diensttijd met voor- kennis zijner superieuren, steeds denzelfden dienst heeft gehad, dat wil zeggen tot des voormiddags 8 ure en des namiddags na 9 ure op welke tijd- stippen er niet een ander ambtenaar op 't kantoor was. Zalerdagmorgen had op het Engelsche stoom- schip Denison, van Liverpool, dat in het Ooster- dok, bij de Prins Ilendrikkade, te Amsterdam, katoen ligt te lossen, eene misdaad plaats, die op de kade vrij wat volk op de been bracht. De 2e stuurman was met een matroos, een Italiaanaan de stoomlier bezig. De eerste die met een smeerkan bezig was, kreeg een ket- ting tegen zijn been en werd daarover zoo woe- dend, dat hij de tuit van de oleikan den matroos in het oog stak, die tot in de hersenen doordrong. De getroffene stortte als een beest, dat doodge- stoken wordt, op het dek. Spoedig waren een achter een vloek te verbergen, maar de tegeuwoor- digheid van de liefdezuster hieid dien half op zijn lippen terug. ,/Ga den priester waarschuwen, zuster." Den volgenden morgeu was de man dood. Nu moest hij nog in het doodenregister geboekt worden, en men had geene papieren, die zijne identiteit bewezen Wel kon men schrijven ^oubekend," maar de toekomst van de vrouw eischte gebiedend een doodakte. Daaraan dacht zij in het geheel niet. Wat weet men op twintigjarigen leeftijd van die dingen Maar de dokter wist het wel en kende al de noodige formaliteiten. Hoe zou hij niet na een veertigjarige praktijk. z/Zeg eens," zeide hij daarom, //hij moet toch papieren hebben gehad. Toen hij nog bij hem waart, vroegen toen de veldwachters er nooit naar Men reist toch zoo maar niet het land door." Nu ging er voor de jonge vrouw een licht op. //O, zeker nu herinner ik het mijer is een verborgen hokje in den wagen, onder een plank, die men kan verschuiven, daar borg hij ze altoos." z/Kom dan medenu hij dood is, mogen ze wel weten, dat hij bestond." Zij gingen samen naar het politiebureau. Marie was diep bewogen toen zij de kar weer zag, die zij samen zoo vaak hadden getrokken. Toch aarzelde zij geen oogenblik, maar ontdekte op den eersten blik de verborgen schuilplaatsze opende die en haalde er de kostbare papieren uit: Eei] TER IETZENSCHE 01 RUT - wrwrrwQ i»i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1