Gemengde bericliten. diie uren tot bijna aan „het Zwaantje," onder Kondekerk, genaderd eu werd daar opgewacht door eeuige mannen, gewapeud met touwen en ijzerdraad, ten einde der boot met geweld het voortgaan te beletten. Het gevolg daarvan was, dat de kapitein eene belangrijke verwonding aan de hand bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. Hiervan is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Een inzender ir. de N. R. Ct. oppert het denkbeeld, //dat het Nederl. volk zijn geliefden Oranjevorst op zijn 70sten jaardag aanbiede den titel en de waardigheid van „Keizer van Insulinde of Insul-Iudie," en tevens ,,een Keizerlijke kroon." Men kan zeker de goede bedoelingen van den inzender waardeeren en toch zijn denkbeeld afkeuren. Zulk een titel het voorbeeld van de Koniugin- Keizerin Victoria leert het wordt niet „door het volk aangeboden." maar het staat aan den Koning zelven dien, als hij, in overleg met zijue Ministers, het raadzaam viudt te gaan voeren. En het is met het oog op de bescheiden positie, die ons laud in Europa inneemt, wel te betwijfelen, of die raaazaamheid door de Regeering zal worden erkend. H. De trein, die Zondagavond te 8,50 Utrecht verliet, werd na ongeveer 15 min. rijdens door de noodrem tot stilstand gebracht. Een stukje ijzer van de rem sleepte langs een der wielen, waardoor vonkjes ontsprongen, zoodat men dacht dat de wagon in brand stood. Na onderzoek werd de reis voortgezet, doch andermaal deed men den trein stilstaan eu de reizigers besloten, den wagon te verlaten, omdat, oevreesd voor het slepen en krassen der rem gevoegd bij de eerste veroutrusting, men het niet veilig achtte. Gelukkig dat het de laatste wagon was, zoodat men spoedig de reis kon voort- zetten. Maar wat gebeurt ten derden male Een dame, vonken uit de locomotief zieude vliegen en nog angstig over het gebeurde, waagt 't nog eens te trekken en het element, stood weder stil. Door deze hindernissen kwamen de reizigers een half uur te laat te Gouda en Den Haag aan. Met den expresse-trein van den Hollandschen spoorweg reisden Zaterdag, onder geleide van de marechaussee, 12 Zigeuners of Grieken (mannen, vrouwen en kinderen) naar Amsterdam, van waar zij per stoomschip naar hun land worden vervoerd, gedeeltelijk onder geleide van den brigadier-majoor der rijksveldwacht Goudriaan, die zich aan het station te 's Gravenhage bij de twee beambten der marechaussee voegde. Behalve deze Grieken, bestaat de Zigeunertroep, die nog altijd onder de gemeente Eisden op den grooten weg naar Luik in tenten gelegerd is, uit 18 Serviers en 15 Hongaren. Ook deze zullen spoedig naar hun land gezonden worden. Ofschoon het wilde volkje een kouden tijd in de weinig beschutte tenten heelt doorgebracht, hebben de Zigeuners geeu gebrek geleden en zullen zij de meest booze dagen van hun leven niet op Hollandsch grondgebied hebben doorgebracht. Door de zorg van den Minister van Justitie kregen zij een aantal dekens en dagelijks werden hun door den brigadier der marechaussee aardappelen, spek, brood en koifie uitgereikt. Het getal kinderen in de weesinrichting te Neerbosch aan de mazelen overleden, bedraagt thans 17. Ongeveer 400 kinderen, de helft der bevolkmg, zijn beneden den ouderdom van 10 jareu. Voor de feestviering op 'a Konings jaardag te Goes is thans, om eene ronde som te noemen, f 800 bijeen. Daar Goes geen muziekkorps bezit, wordt nu het guustig bekende gezelschap van IJzendijke genoemd, dat het Koningsfeest aldaar zal opluisteren. Het is verrassend uit alle oordeu des lands te vernemen, welk een opgewektheid bij tal van gemeentebesturen bestaat om deu 7 09ten geboortedag van Z. M. ouzen Koning op plechtige wijze te vieren voorzeker een gelukkig verschijnsel, waaruit „Jan de palfrenier, die voor het paard zorgt; hij is altoos zoo vriendelijk." „0 ja, een oude man met spierwit haar, dien ken ik wel." ir/Neen, een jouge, die lansier is geweest hij is onlangs voor hem in de plaats gekomen het is een zusterskiud van Josephine. Waarom viel er bij het luisteren naar dit eenvoudige verhaal als het ware een berg op de borst van Dinet Waarom was die lansier een angel in zijn hart Zijn er niet duizende lansiers in Frankrijk en mocht Josephine geeu neef hebben En mag deze neef niet des Zondags met Marie uitgaan als haar volk het goedvindt En heeft zij bovendien geen man, een dronkaard, dat is waar, maar toch een man; en waarom begint Dinet ze dan op eenmaal alien te haten, de tante, den neef eu den man op den koop toe. Ja, waarom toch Hij was doodsbleek gewordende jonge vrouw, die het bespeurde, hield op met praten, en keek hem aan, maar begreep deze plotselinge veranderiug niet. Eindelijk deed hij zich geweld aan en vroeg wanneer de dokter weer voorbij kwam. /.,Heel gauw, denk ik, hij zou ongeveer een uur wegblijven, en die tijd zal wel haast om zijn Lief hartje, wanneer zal ik je weer zien," voegde zij er bij, terwijl zij met de vingers door het krullend haar streek ,,Wat ik zeggen wilde ik leer ook naaien wanneer des avonds de boel opgeredderd is, dan leert Josephine mij, hoe men met de naald omgaatweldra zal ik zelve de blijkt dat de oude, innige betrekking tusschen Vorst en volk bij ons nog onverflauwd bestaat, waardoor wij onder Gods bescheruiing, de ook misschien voor ons vaderland donkere toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Uit Monnikeudam schrijft men d d. 28 Jan. De weg naar Marken wordt nog steeds op schaai- sen afgelegd. Met het heerlijke weer van eergis- teren en gisteren deden dan ook velen dit tochtje, terwijl ijsschuitjes links en rechts vlogen. Het was een vroolijk schouwspel, waaraan honderden deelnamen. Jammer dat het niet hard genoeg vriest en de zon krachtiger dan de wintervorst is. TER XEUZEN, 1 Febrtiari 1887. De leden der feestcommissie zijn bezig bij de ingezetenen gelden in te zamelen voor de feest viering op a. s. 19 Feb. Over 't algemeen kan over de deelnemiug niet geklaagd worden. Zooals T gewoonlijk gaat ondervindeu de heeren, die zich daarmee belasten wel eens teleurstelling maar ook blijken van warme sympathie. Zoo kwamen twee leden bij een oud, arm moedertje die verklaarde eigenlijk niets te kunnen missen, daar zij het zoo noodig had maar *ze had voor den Koning toch vijf cent over." (Historisch Daar de epizootie van schapenpokken uit Zeeland is geweken, heeft de Minister van Bin- nenlaudsche Zaken bepaald, dat de artt. 1 en 2 van het Kouiuklijk besluit van 7 November 1886 niet langer van toepassing zijn op de in de be- schikking van 16 November 1886 vermelde ge- meenten Clinge, Graauw, Kapelle en Rilland-Bath. De Staatscourant bevat o. a. de wet tot na- turalisatie van den heer A. de Buck, landbouwer, geboren te Wachtebeke den 20 Juli 1842,wonende te Graauw. Bij Zr. Ms. besluit is de heer Chr. de Vos herbenoemd als burgemeester van Biervliet en IJzendijke en de heer J. A. Bekaar als burgemeester van Waterlandkerkje, tevens secretaris dier ge meente. Ilulst, Vrijdagavond, 28 Januari, had alhier eene bijeenkomst plaats van ingezetenen, waar men concludeerde om den a. s. verjaardag van Z. M. onzen geeerbiedigden Koning, feestelijk te vieren. De heer A. G. V. Hombach had hiertoe het initiatief genomen. De vergadering benoemde hem dan ook bijna eenstemmig tot eere-voorzitter der feestcom missie, die verder bestond uit de heeren Mr. F. Walter, voorzitter, F. Hombach, secretaris, A. M. van Rijsoort van Meurs, K. de Lozanne Sr., Dr. J. E. Callenfels, W. A. de Ridder eu M. A. T. Moors. Aan die commissie werden nog toegevoegd de heeren J. Vogelvanger, als bestuurslid der Har- monie en C. J. Claassens als voorzitter van't zang- gezelschap Apollo. Eene inteekenlijst zal den ingezetenen worden aangeboden en bij genoegzame bijdrage en medewerking van gezelschappen is het plan te doen plaats hebben het volgende Bedeeling der armen, tractatie van alle school- kinderen, optocht en vuurwerk. Znarnslag, 31 Januari. Op initiatief van eenige heeren had heden avond in de openbare school alhier eene bijeenkomst plaats van belangstellenden met het doel, pogingen aan te wenden ter feestelijke vieriug van 's Konings 70sten geboortedag. Opge- komen waren een dertigtal ingezetenen, uit wier midden, staaude de vergadering, eene feestcommissie beuoemd werd van 7 leden, n.l. de heeren M. de Jonge, G. de Visser Jz., J. P. Geelhoedt, M. Emaar, J. Wisse Jz., D. R. de Hondt en P. Eekman. Deze commissie heeft vervolgens besloten, tot juiste regeliug van een en ander, eene uitnoodiging te richten tot nog 13 andere ingezetenen, ten einde in vereeuigiug met deze heeren, in eene kleertjes kunnen vervaardigen. Ik zou zoo gelukkig zijn, als ik mijn man maar vergeten kon. soms gelukt mij dit, maar op andere tijden, dan ontroert mij die gedachte, ik ben zoo bang, dat ik hem nog eens ontmoethij is toch altoos mijn man, dat is verschrikkelijk ik spreek er nooit over tegen den dokter of zijne vrouw, maar u mag ik het toch wel zeggen?" Dit blijk van vertrouwen was balsem op de wonde, die de lansier in het hart van Dinet had geslagen. Hebt ge nooit over hem hooren spreken ,/Neen, nooit, wie zou dit ook doen. Niemand weet, dat hij bestaat, men denkt, dat ik ongehuwd ben en de dokter heeft mij verboden iets te zeggen Op dit oogenblik hoorde men de bellen en het rijtuigje van Dr. Dusaux stood weer op de oude plaats. ffDag Dinet, hoe staat het leven Bevalt het u, de kleine op te voeden En wat zegt de kleine wel We hebben je eens mooi verrast, niet waar was dat niet erg, aardig van ons, zeg eens neen, als ge durft i/O ja, u zijt heel vriendelijk het heeft mij veel genoegen gedaan." „De keine meid ziet er kostelijk uit, voor den drommelen zij wordt dik ook ge geeft uw konijntje toch geen koolbladen." En de door en door brave dokter lachte recht hartelijk. (Wordt vervolgd.) volgende vergadering over te gaan tot de vorming van een bestuur en het benoemeu eener regeliugs- commissie. Overslag, 30 Jan. Schrijft men nu en dan uit Zaamslag eenige bizonderheden over het epidemisch heerschen der mazelen aldaar, bij zoo ver, dat men er zelfs verplicht geweest is eene openbare school te sluiten, van hier kan men melden, dat er hier hoegenaamd geene enkele besmettelijke ziekte epidemisch heerscht en toch is sedert Maandag 24 Januari 11. alhier de openbare school gesloten en deze toestand moet aldus tot den 7 Februari a. s. voortdureu. Alleenlijk voor het ouderwijs in de nuttige handwerken is de school niet gesloten. RECHTSZAKEN. Arroudissements-reclitbank te Uliddelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 1 Fe bruari het volgende vonnis uitgesprokeu B. F., 43 jaar oud, schipperskuecht, wonende te Ter Neuzen, is wegeus beleediging en slaan van een arabteuaar, veroordeeld tot f 8 boete subs. 8 dagen hechteuis. Volgende advertentie h zen wij in het Heeren- veensch Nieuws— en Advertentieblad Na veel hartzeer en zielelijden is eindelijk van ons weggenomen de WelEdele Heer F. Domela Nieuwenhuis, Ridder van de Verlossing des Volks. Helassdat de laatste oogenblikken voor zijn tijdelijken dood, zoo verschrikkelijk zouden zijn, was niet te denken. Ziet hem, o LezerZiet uw broederDaar staat hij! Men ontneemt hem zijn golvende lokken en het sieraad van den man (het mannelijke wordt van zijn aangezicht weggenomen.) Nu ontkleedt hij zich De vuile man moet zich baden God betere het! De reine man, die ook bij een God wel logeeren kon! Nu wordt hem het boevenpak aangetrokken en mag hij zijn beenen bergen in een paar blokken hout. De ademhaling wordt moeilijkMaar hij is nog niet dood Nieuwe marteling De booswicht draagt een gouden ring. Af die ringMaar hij bevat de beeltenis van mijn vrouw Af die ring En toen In de eelLevend begraveu Wij treuren niet als degenen die geene hope hebben. Gorredijk, in het jaar onzes Heeren 1887 Voor de Afd. Gorredijk, Soc. Dem. Bond HET BESTUUR F. Wijffelaars, te Heeze, wiens huis eenigen tijd geleden moedwillig werd in brand gestoken, werd Vrijdag op klaarlichten dag in de zoogenaamde Rutten onder Zes Gehuchten, door een kerel aan- gehouden, die hem op de bekende wijze om tabak, lucifers en geld vroeg. W. was op zijne hoede en maakte zijn aanvaller, zoodra hij bemerkte dat deze hem te lijf wilde, onschadelijkdaaropkwam een tweede baudiet uit het kreupelhout te hulp gesprongen, en ook dezen deed W. weldra in het stot bijten. Toen echter daarna een derde te voor- schijn schoot, kreeg de aangevallene het te kwaad en werd in eene sloot geworpen. Daar werd W. geplunderd, en men ontstal hem een muntbiljet van f 10, 4 Rijksdaalders en eenig klein geld. De justitie doet onderzoek, doch heeft tot dusverre de aanvallers nog niet in handen kunnen krijgen. Dezer dagen waren twee ambtenaren van de belastingen des nacht op surveillance in de heide onder de gemeente Gilze en Ryen. Zij ontdekten aldaar een troep van ongeveer 20 personen, die zij aanriepen staande te blijven, waarop die lieden hunne vrachteu afwierpen en op de vlucht sloegen. Bij onderzoek vonden de ambtenaren 19 zakken zout, ieder inhoudende circa 40 KG., hetwelk waarschijnlijk uit Belgie was ingevoerd. Het zout is den volgenden dag naar den rijks-ontvanger te Tilburg overgebracht. Als de uitvinder van het onderzeesche schip, waarvan eenigen tijd geleden wonderen werden verhaald, denkt, iets nieuws te hebben verzonnen, dan slaat hij den bal totaal mis. T Is alleen aan bijzondere omstandigheden te wijten, dat die uit- vinding niet reeds sinds 170jaren in toepassing is. In de Post-Rijder van April 1717 vindt men een verhaal van een bezoek, in de vorige maand door //Haar Czaarse Majesteiten" aan Amsterdam en den Haag gebracht. Nadat zijne Czaarse Ma- jesteit den 20 Maart ten huize van Prins Kurakin een deputatie van Hunne Hoogmogenden had out- vangen, die bij monde van baron Van Welderen ween cierlijke Aanspraak in de Nederduitsche Tale" tot den Czaar van Groot Rusland hield, waarop zijn Czaarse Majesteit in 't Moscovis welgemelte Heeren antwoorden in diergelijke Termen," be- zocht de beheerscher der Russen denzelfden na- middag het Binnenhof, waar hij in de Kamer van Hunne Hoogmogenden ,/omtrent een halve uure met een discours onderhouden werd." Na afloop van dat bezoek zette de Czaar zich met eenige heeren „en de pretense uitvinder van Oost en West" in een schuitje, dat in den Vijver lag ffdaar na verhaalt de Post-Rijder verder begaf zich zijn Majesteit met den Uitvinder alleen onder het dek, alwaar een kaars wierd opgestooken, en het vertrekje werd toen dicht toegesloten de andere Heeren zaten aan een tafeltje om te letten op dat geene dat er zoude geschieden. Daar na kruiste men den Vijver, die op veele plaatzen met genommerde paaltjes bezet was, wel anderhalf uur lang door en door dewijl de Uitvinder had aange- nomen te zullen doen blijken, dat hij, hoewel beneden zijnde, altijd te zullen weten bij wat paaltje het schuitje was." Een Dorado voor orgeldraaiers! Het gilde der orgeldraaiers te New-York is beter ingericht dan rnenige handelsonderneming. De geheele stad is in afdeelingen verdeeld, op dezelfde wijze als Philadelphia door de daghladen-rondbren- gers. Sterft een der leden of gaat hij naar Italie terug (het zijn bijna alien Italianen) dan wordt zijn afdeeling aan den meestbiedende verkocht, terwijl de opbrengst in de kas der vereeniging wordt ge- stort, welke thans 882 leden telt De liederen en arias worden gekozen naar de wijken waar zij worden gespeeld. In de volksbuurten en in drukbe- zochte straten worden populaire stukjes gegeven, terwijl in de wijken van de high life arias uit operas worden gespeeld. De bezitler van een draaiorgel en een aap kan in vijf jaren genoeg verdieneu om naar Italie terug te keeren en er rustig te gaan rentenieren. Zij ontvangen 3 a 4 dollars daags. In het werkhuis te Islington (Londen) werd Donderdag een tooneelvoorstelling gegeven voor de verpleegden. 120 oude mannen hadden op de galerij, 6 voet hoog, plaats genomen. Plotseling zakte de galerij ineen en men dacht dat verschei- dene personen gedood zouden zijn. Het grootste aantal der ougelukkigen was gewond. Een dertigtal moest naar het Gasthuis worden gebrachteen van hen stierf dadelijk. In tegenwoerdigheid van den kabinetchef des Ministers van posterijen en telegrafen, van de vertegenwoordigers der Parijsche pers en andere belangstellenden, is op de Beurs de telephonische dienst tusschen Parijs en Brussel ingewijd. Het toestel werkte zeer goed. De namen van al de aanwezige journalisten en hun bladen werden ge- telephoneerd. Deze telephonische lijn is 320 kilo meters lang eu heeft, wat haar aanleg op Fransch grondgebied betreft, 130,000 frs. en die op Bel- gisch grondgebied 40,000 frs. s-ekost. Over haar geheele lengte, behalve te Parijs, is zij boren den grond aangelegd. Van de fortifieatien tot de Beurs loopt de lijn onder den grond door, meestal door de riolen. Dit gedeelte was het kostbaarste, nl. 20,000 frs. De lijn is dubbel. De draden zijn van phosphorbrons eu hebben een dikte van 3 millimeter L'ludepeudance beige zegt, dat de stem van Parijs naar Brussel vice versa duidelijker gehoord wordt dan tusschen Brussel en Luik, en zelfs tusschen Brussel en Antwerpen. Een der behendigste en beruchtste Russische oplichtsters is de onlangs te Petersburg betrapte Stonja Bliiwstein, meer bekend onder den naam van „Gauwhandje." Naar zij zelf verklaart is zij 27 maal gehuwd geweest en wel met mannen van allerlei natie en stand. Zij trouwde steeds op valsche papieren, nu eens in een synagoge, dan weder in orthodoxe, luthersche of roomsche kerken zij koos haar mannen steeds uit haar medeplichtigen om ze in haar macht te houden, leefde er een poosje inede en verdween dan spoorloos. Zij oefende haar kunst niet alleen in Rusland uit, maar ook in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Gallicie en Zwitserland, waarheen zij zich meestal des zomers begaf. Zij keude verscheiden talen, sprak vloeiend Russisch, Duitsch en Fransch en verstond ook Poolsch en Italiannsch. Stonja Bliiwstein had bijzonder kleiue handen, hetgeen haar in haar bedrijf zeer te stade kwam. Zij had in den loop der jaren een aanzienlijk vermogen bij elkander gestolen, dat zij aan verscheiden barer medeplich tigen had toevertrouwd. Toen zij naar Siberie ver- bannen werd behielden deze dit natuurlijk en Bliiw stein is thans geheel onbemiddeld. Ilet berouwt haar zeer dat zij eerst uit Siberie en daarna uit Smolensk gevlucht is, daar haar nu een zware geeselstraf te wachten staat. Eenige jareu geleden ging een te Antwerpen gevestigd Duitscher zijn fortuin zoeken in Zuid— Amerika. Zijn vrouw hoorde jaren achtereen niets van hem er werd rechtsvermoeden van overlijden verklaard en de vrouw hertrouwde. Na een jaar tijds, terwijl inmiddels haar gezin van 2 kinderen met een vermeerderd was, kwam er bericht uit Amerika van den eersten man, die fortuin gemaakt had en zijn vrouw verzocht met de kinderen over te komen. Zij schreef de waarheid terug en toen kwam er een tweede brief, waarbij ook de nieuwe man werd uitgenoodigd mee te komen. Dat gezin is nu per stoomboot Hohenstaufen uit Antwerpen naar Amerika vertrokken. Een onderzoek omtient den invloed van het electrisch licht op de oogen heeft aangetoond, dat het Edison—licht in dit opzicht boven elke elec- trische verlichting te verkiezen is. Het booglicht doet de oogen tranen en veroorzaakt pijn en tijde- lijke stoornis in het gezichtsvermogen, vooral bij hen, die zich met het ontsleken der lampen en met electrische verlichtingsproeven bezig houden. Daarentegen prikkelt het Edison-licht zelfs ge- voelige oogen niet en veroorlooft wegens zijne rustige en zachte vlam uren langen arbeid zonder bezwaar voor de oogen, terwijl het booglicht en het Brush-licht gevaarlijk kunnen worden voor de slijmhuid van het oog en voor het gezichts vermogen. Zaterdagavond is geheel Brussel in zulk een dikken mist gehuld geweest, dat het verkeer in de stad zeer werd belemmerd. Rijtuigen en tram- wagens konden, uit vrees van ongelukken, alleen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2