Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2266. Woensdag 2 Februari 1887. 27e Jaargang. HE1WERPACHTING DE BAANWACHTER. Binnenland. 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 6,10 7,30 7,48 8,10 8,30 8,40 8,50 8,12 5,10 5,25 5,32 5,35 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 10,00 ff en 11,00 - 6,30 ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. I»lt blad verschijnt Dinsdas- en Vrljdagavond hi.} den uitgever p. J. TAN I> E S A N D E te Tep Neuzen. PROVINCIE ZEELAND. Op Maandag 7 Februari 1887 voorrn. 10 uur zal, onder nadere goedkeuring, door den Burge- meester van Ter Neuzen, ten Baadhuize dier gemeente, ten overstaan van den Notaris Mr. J. P. DltONKERS, worden overgegaan tot de openbare verpachting, bij inzet en opbod van den Tol op den weg van TER NEUZEN naar AXEL, thans staande bij Triniteit (het Zwaantj e). De tol boom zal, naar goedvinden van den pachter, mo<*en gepiaatst worden tusschen het punt, waar deze thans staat (aan bet Z w a a n t j e) en het punt in het gehucht Driewegen, waar de grindweg naar den Oud Zevenaarpolder aan den weg aansluit. Aan weerszijden van ge- noemd aansluitingspuut zal een tolboom worden gepiaatst. Behalve de in de voorwaarden vermelde kosten zijn ook die gevalleu op de eerste verpachting, 60) ten laste van deu pachter. De verpachting zal geschiedeu voor den tijd van drie jar en, in te gaan 1 Mei 1887. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland en ten Gemeentehuize te Hulst, Axel, Ter Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan den voormelden tol. Op die plaatsen kau ook inzage worden ver- krcen van het tarief, van de Koninklijke besluiten en °Proviuciale bladen ointrent de tollen en van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan den pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 21 Januari 1887. Gedeputeerde Staten van Zeeland, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. JPolitieli Overzicht, Geruststelleud is de mededeeling van den Daily Telegraph, dat generaal Boulanger uooit het voorstel zou doen tot een aauval op Duitschlaud. Het tegenwoordig Ministerie wil den oorlog niet, zegt het blad, en de natie evenmin. Misschien worden de meeste onheilspellende berichten verzonuen door beursspeculauten en door de lieden, die Bismarck FEUILLETON. 9) NAAR HET FRANSCH. Dinet viel de tijd intusschen niet lang. Hij had nu een speelpoppetje van een jaar, dat zich overal aan vast hield, en reeds van die allerliefste zinnetjes begon te stamelen, die, in welke taal ook, zin noch beteekenis hebben, en overal hetzelfde zijn! Evenals de scholier, die voor het eerst een vogeltje heeft, stond hij des nachts op, om te zien of zij er nog wel was en zijn liefhebbend hart trilde van vreugde, wanneerhij dan hare zachten en gelijkmatige ademhaling hoorde. Toen de moeder maar eerst weg was ontzag hij zich niet de kleine buiten te brengen, tot onuitsprekelijke verbazing van het treinpersoneel. wHebt gij een kind, Dinet? Waar hebt ge dat meiske vandaan gehaald ffIk heb haar geerfd." „Komaan, geen gekheid, zeg ons de waarheid. „Dat doe ik, hare ouders zijn te arm om haar bij zich te houden, zij hebben haar aan mij toe- vertrouwd en nu voed ik haar op; dat is alles. Men kon niets meer uit hem krijgen; in het eerst regende het dubbelzinnige aardigheden, maar die hielden spoedig op en men liet hem met rust. Die brave baanwaehter, wat was hij gelukkig eene meerderheid in den Rijksdag willen bezorgen. Wie niet sterk is, moet slim zijn. Dit is evenwel waarde boog kan te strak ge- spannen worden. In de laatste vijftien jaren heeft Frankrijk 2400 millioen francs aan de verbetering van zijn leger ten koste gelegd. Ontzagelijke troepenmassa's worden door Frankrijk en Duitschland op de been gebonden. Het eerste land kan drie en een half millioen manschappen onder de wapens brengen en heeft een zeemacht, waarvoor zelfs Albion respect moet hebben. Langs de Fransch- Duitsche grens bestaat een linie vestingen en forten, zoo diclit aan elkander sluitende, dat er nauwelijks op de geheele grens een punt is, dat niet door het vnur van de kanonnen zou kunnen gedekt worden. Aan de Zwitsersche en Belgische grenzen, waar de Duitschers zouden kunuen doorbreken, is een netwerk van spoorwegen, dat eene spoedige concentratie van troepen uit de groote garuizoeneu en uit de hoofdkwartieren oostelijk van Parijs mogelijk maakt en langs deze spoorlijnen loopen gepant.serde treinen. Duitschland speelt niet minder bij in troepen- macht, terwijl het nog een Yon Bismarck en een Von Moltke boveudien heeft. De positie langs de Fransche grenzen is uiterst sterk en de marine is in den laatsten tijd in zoodanigen staat gebracht, dat niemand met haar den gek behoeft te scheren. Bovendien werd Duitschland's militaire sterkte zeer vermeerdevd door het uitmuntend stelsel van spoor wegen, telegrafen en de militaire duivenpost. Een spoorweg volgt iederen oever van den Rijntwee onafhankelijke lijnen verbinden deze met Metz, den voorpost van het rijk. De voornaamste tele- graaflijnen liggen onder den groud en zouden door een aanvaller niet gemakkelijk vernietigd kunnen worden, vooral oindat de ligging van vele dezer lijnen geheim gehouden is. Eindelijk zouden, als ook deze waren afgesneden, de verschillende ves tingen door middel van duizenden gedresseerde postduiven met elkander gemeenschap kunnen houden. Elk fort heeft zijne duiventillenhet vorig jaar is bewezen, dat zelfs tusschen plaatsen, zoover van elkander gelegen als Thorn en Ulen (vijfhonderd mijlen), op deze wijze gemeenschap kan gehouden worden. Maar niet alleen door cijfers kan de oorlogskracht van het Duitsche rijk worden geschat. De goed onderwezen bevolking vormt een belangrijken factor, de volkomen disci pline der verschillende takken van dienst niet minder; de vaderlandsliefde en eenheid van het volk evenzoo. En deze worden in andere landen zeker niet overtroffen. Ten slotte telle men de ondervinding en bekwaamheid der mannen, die aan het hoofd der zakeu staan, mede; wie zullen op- volgen is nog de vraag, maar voorloopig heeft Duitschland nog een strateeg als graaf Von Moltke en een staatsman als Bismarck. De man met zijn Wanneer hij daar op de bank voor zijn huisje zat en zijn pijpje rookte, terwijl hij naar het kind keek, dat met de steentjes speelde of Fidel aan zijn staart trok, dan was hij rijker dan een koning. Eerst pruilde Fidel wel een beetje, maar die aanvallen van jaloerschheid sleten spoedig uit, en daar hij weldra bemerkte, dat een kind een speelmakkertje is en dat hem dit nog ontbrak, liet hij zich de liefkozingen en plagerijen van het kind welgevallen. Bovendien had hij haar gered en een goede daad heeft dan alleen hare voile waarde, wanneer zij met blijmoedigheid wordt volbracht. Het was een genot, die beiden over den vloer te zien rollen, ze trok hem bij de pooten, bij de ooren ze stak hare viDgertjes in zijne oogen en de hond deed net of hij boos werd, bromde, liet de witte tanden zien, liep al keffende om haar heen veinsde den aftocht te blazen, om weldra heel verraderlijk van achteren te komen en haar aan haar jurkje te trekken. rBravo Fidel!" riep Dinet dan in verrukking, jfSpeel maar met kleine zus." Weldra waren die twee onafscheidelijk hij ver- liet haar niet meerin plants van op zijn lieve- lingsplaatsje op den haard, sliep hij nu onder de wieg, en wanneer zijn baas naar buiten moest, dan hield hij heel deftig de wacht Dat waren de moeilijkste oogenblikken voor Dinet, wanneer hij de ronde op de baan moest doen. Indien zij zich eens bezeerde of in het vuur viel. „Gelukkig" ijzeren wil schijnt echter op lange na niet gerust over den afloop der verkiezing; wat behoefde hij zich anders zulk eene moeite te geven, om telkens opnieuw lange redevoeringen te houden om het regeeringsvoorstel te verdedigen. De gewone uit- vallen tegen de Duitsch-vrijzinuigen ontbraken in den Landdag weer niet, zij waren volgens Von Bismarck anti—monarchaal en heimelijk republi- keinsch. Zij hadden in 1864 gestaan aan de zijde der Denen; zij hadden gesterad tegen den Noord- duitschen Rijksdag, tegen de groudwet, kortom, tegen alles wat de regeering tot stand had gebracht. „Dus, kort en goed, alles wat Duitschlaud heeft vereenigd, wat het groot en rijk heeft gemaakt, is altijd door de Fortschritt-partij bestreden en toch tot stand gekomen en daarom geef ik de hoop nog niet op, dat, juist omdat de Fortschritt-partij tegen ons is, het militair ontwerp zal worden aan- genoraen," zoo luidde de strafpredikatie. Het nieuws uit andere landen en over andere toestanden is weinig belangwekkend, zoodat wij met de vermelding van een en ander kort kunnen zijn. Uit Weenen wordt gemeld, dat alle mogend- heden de uitnoodiging van Rusland aannemen om van inzichten te wisselen omtrent de Bulgaarsche kwestie. Engeland alleen maakt eenige reserves ten aanzien van de orde der te behandelen kwestien. Het wilde eerst de keus van den Vorst regelen, terwijl Rusland wil, dat voor alles het Bulgaarsche gouverneraeut zich zal terug trekkeu. Vorst Alexander, die in strikt incognito reist, is naar Venetie gestoomd, om er, zoo men zegt, een der Bulgaarsche gedelegeerden, Kaltscheff, te ontmoeten, die over land naar Sofia terug keert, terwijl zijne beide collega's Stoiloff en Grekoff, over Brindisi en Corfu naar Konstantinopel zijn gegaan. Wat de viering van den 19 Februari ten Hove betreft, verneemt men nog niets, zegt de schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. //Ver- moedelijk zal Z. M. zich tot eene zeer beperkte receptie bepalen, wellicht gevolgd door een even klein diner; en hoe groot de teleurstelling daarover ook zal zijn, 't is niet waarschijnlijk dat de Koning persoonlijk ooggetuige zal zijn van de feestvreugde zijner goede Hagenaars en evenmin dat de Vorstelijke familie het nationaal concert der handwerkslieden zal kunnen bijwonen. Tot mijn oprecht leedwezen verneem ik toch, dat Zr. Ms. gezondheidstoestand in de laatste weken weder zeer veel te wensehen overlaat en dat de kenteekenen zijner nierkwaal zich meer dan ooit openbaren, zoodat de Koning dan ook zijne vertrekken niet verlaat en bijna niemand ontvangt." In een brief uit de Hofstad aan de Arnh. dacht hij dan weder, „slaap zij's morgens nog en de wieg is zoo stevig, dat die niet kan omvallen." Overdag sloot hij haar onder de hoe- de van Fidel in het kamertje op, waar zij geen ongeluk kon krijgen. Zelfs het kleinste kind kau men leeren, zichzelven bezig te houden. Ook had Dinet in zijne afzondering nog niet van Pasteur gehoord en vreesde dus niet, zooals de meeste menschen thans, dat Fidel plotseling dol kon wor den en haar in zijne afwezigheid zou bijten. VIII. Wanneer men gelukkig is, vliegt de tijd om, en Dinet telde de dagen nietde kleine was reeds drie maanden bij hem, toen hij op een Zondagmid- dag hoogst verwonderd was bij zijne thuiskomst Marie Deschamps op hare oude plaats te zien zitten. ffDag, mijnheer, kent u mij niet?" ,/Hoe, zijt gij het? Nu herken ik je inderdaad, maar wat zijt gij veranderd Ja, ze was veranderd, die arme vrouwdrie maanden van kalmte en goede voeding kun nen wonderen doen. Niemand zou in die frissche jonge vrouw, die vroolijk de hand van den baan waehter in haar beide handen drukte, dat vermagerde en doft'e schepsel hebben herkend, dat zich door den trein wilde laten verpletteren. Hij kon het niet opkrijgen en herhaalde „Iloe is het mogelijk Zijt gij het inderdaad Ja, ik ben hetvan morgeu zeide de dokter tot Ct. wordt er op gewezen, dat Koningin Emma zich naar den echten trant der Oranje's veelvuldig den volke vertoont, en dat diezelfde geest van medeleven met de bevolking reeds van jongs af aan de jonge prinses schijnt te worden ingeboezeind. Zoowel in open rijtuig als op de wandeling bewegen zich 's Konings gemalin en de aanstaande kroon- draagster in ons midden, en dag aan dag ziet men stalmeesters en pikeurs bezig om de nu nog tamelijk ontembare vier Shetlandsche ponies niet veel grooter dan Newfouudlandhonden aan het tuig te gewennen, die prinses Wilhelmina zelve weldra, naar men hoort, in vierspan zal moeten menueu. Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het water levert Rottum opvan welk eiland het westelijke strand, naar men berekent, jaarlijks ongeveer 6 bunders grond verliest, terwijl de uitbreiding van het oostelijke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan opwegen. Voorheen was dit eiland veel uitgestrekter. Het eenige huis moest in den loop der tijden herhaaldelijk verplaatst worden (naar het oosten), en waar deze woning in het begin dezer eeuw stond staat nu een waterhoogte van 8 M. onder volzee. Zondagmiddag trad Croll het tegeuwoordige hoofd der sociaal-democratische partij, weder in het Volkspark te Amsterdam op. Als onderwerp van zijn voordracbt had hij gekozen,/Moderne inquisitie." De geschiedenis van het socialisme nagaande, kwam hij tot de conclusie, dat de vervolging, waaraan de socialisten bloot staan, gelijk staat met de inquisitie in de middeleeuwen. Met een pathos, dat weinig socialistische rede- naars eigen is, gispte hij het gedrag der regee- reude klasse tegenover Domela Nieuwenhuis in de gevangenis, waar deze zakjes moest plakken voor Duyvis, de man die steeds door hem was bestreden. Ook protesteerde hij er tegen, dat uit- sluitend familieleden eens in de 14 dagen bij den gevangeue mogen worden toegelaten, en dat hij, als voogd van Nieuwenhuis kinderen, niet werd toegelaten. (Erg verstandig Ten slotte werd op voorstel van Croll, door de vergadering aangenomen, om aan den Minister van Justitie het volgende telegram te zeuden: ,/De groote volksvergadering te Amsterdam, optredende als pebleisch Hof van Cassatie, ver- vloekt het laud waar kinderverkrachters en andere schurken worden geeerd en de vrienden des volks worden gehoond en mishandeld." Dit telegram werd door Penning onderteekend. Nadat jl. Donderdag de stoomboot Volhar- ding no. 1" reeds eenige uren was bezig geweest om een slop in het ijs te maken, tot opening van de vaart van Leiden op Gouda, was hij te ongeveer mijMarie gij zijt heel verstandig geweest, en het is niet meer dan billijk, dat ik je ook eens een genoegen aandoe. Sedert lang hebben wij onzen Dinet niet gezien, wat zegt gij van een tochtje naar No. 38 Ik heb een patient dien kant uit, ik zal er je even brengen, dan kunt ge de kleine eens zienIk was natuurlijk half dol van blijdschap tien minuten geleden ben ik gekomen, het huisje was dicht, maar ik wist, waar gij den sleutel legt, ik ging binnen en bier ben ik nu." Zoo sprekende overstelpte zij het kind met hare liefkozingen, dat haar wel niet herkende, maar haar liet begaan. „Wat is ze groot geworden, wat is ze mooi en wat ziet ze er gezond uit, dat hartjedank, o dank voor uwe zorgen." Zij lachte en weende te gelijk. „Als u een wist, hoe vaak ik aan haargedacht heb, maar ik durfde er niet over spreken, om inevrouw geen verdriet aan te doen. Zij schijnt ook een klein meisje gehad te hebben, het is gestorven en nu veinst zij wel opgeruimd te zijn, maar zij is innerlijk bedroefd, dat zie ik wel. Zij zijn zoo goed voor mij, en het bevalt er mij uitstekend. Josephine bromt dikwijls maar dat is maar gekheid. Iedereen daar in huis is zoo goed. tot Jan toe. Soms gaat hij weleens met mij uit." Dinet sidderde. Welke Jan C01RMT. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1