Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2265. Zaterdag 29 Januari 1887. 27e Jaargang. DE BAANWACHTER. Binnenland. ABONNEMENT: Per dne maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika /|1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. OVERT, ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ■tit bind verschljjnt IMnsdajt- en Vpi^dagavoud bl| den nltgever P. Jl. VAN BE S A N B E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht, Hoe gaat het Von Bismarck? Zeker niet naar wensch.° In den Pruisischen Landdag heeft de Minister van fiuancien zijne begrooting medegedeeld. Het bleek, dat er voor het loopende jaar een deficit van zeveu millioen mark bestond, maar dat men voor het volgende jaar een deficit van 28 imllioen moest vervvachten. De Minister verklaarde veuler, dat de verwerping van het militaire ontwerp door den Duitschen Rijksdag alle andere vraagstukken naar den achtergrond drong, en dat hij oui die reden geenerlei nadere toelichting kon geven van de ver- scbillende puuten, die in de troonrede waren aange- voerd. De Minister eindigde met de hoop uit te spreken, dat er in den politieken en den financieelen toestand weldra verbetering zou komen, en uoodigde den Landdag uit dit vertrouwen te deelen, en daarvan bewijs te geven door de begrooting goed te keuren. Windthorst vroeg hierop, hoe het nu eigenlijk met het brandewijn—monopolie stond, waarop de Minister te kennen gaf dat dit monopolie-denkbeeld op dit oogenblik rustte, maar dat hij een voorstander bleef. Eugen Richter verdedigde Zaterdagj.l. de candidatuur van den vrijzinnigen hoogleeraar Virchow tegenover die van Von Moltke. Volgens hem meet men geeu vertegenwoordiger zoeken voor militaire, maar voor de burgerlijke belangen. Richter herinuerde zijn hoorders, hoe Wellington eens beproeid had, ziju roem en de door hem aan het vaderlaud be- wezen dieusten te misbruiken om inbreuk te maken op de constitutinoneele rechteu van het Engelsche volk. Men had den „ijzeren hertog" toen toege- roepen: „Hertog van Wellington, over win naar in Spanje, overwinnaar bij Waterloo, gij zuH geen overvviunaar zijn van het Engelsche volk!'-' En zoo roepen ook de Duitsche kiezers thans//Veld- maarschalk Von Moltke, overwinnaar in Oostenrijk, overwinnaar in Erankrijk, gij zult geeu overwinnaar zijn van de Berlijusche burgerijEn de vergadering besloot de candidatuur van Virchow te handbaven. Alles wapent zich, van de Pyreneeu tot den Oeral. De Duitsche conservatieven herhalen in hun verkiezingsmanifest de woorden van Von Moltke: „Iudien het regeeringsontwerp niet wordt aange- nomen, dan hebben wij den oorlog1" Anderen zeggen, dat in Vorst Bismarck s schildering van het dreigend oorlogsgevaar eeue parlementaire ma noeuvre ligt en wij zijn geneigd dit voor waarheid te nemen. De Duitsche regeeringsbladen zijn druk bezig met het verzamelen van alarmeerende berichten over de toerustingen in Frankrijk. De Norddeut- sche Allgemeine Zeitung deelt mede, dat in den Elzas voor Eransche rekening groote hoeveelhedeu balk en en planken worden opgekocht en dat deze moeten dienen om in de nabijheid der grenzen militaire barakken te bouwen, daar de Iransche regeering naar die streken grootere troepenmassa's ^il zenden dan de vestingen en de kazernes kunnen FEUILLBTON. NAAR HET FRANSCH. 8) Zij hadden slechts een kind gehad, een meisje, dat aan de keelziekte was gestorven, die de dokter in huis had gebracht. Hun droefheid was liart- verscheurend en langen tijd had de arme moeder geen kind kunnen zien, of zij begon te schreien. De dokter was jarenlang ontroostbaar, maar liet er niets van blijken. //Het is verschrikkelijk," zeide hij vaak bij zichzelven, wde andere is beter ge worden en ik heb mijn eigen kind niet kunnen redden." In den eersteu tijd waren de voorwerpen, die hem aan zijn kind heriunerden, hem onverdagelijk de moeder had ze alle uit zijn gezicht gebracht, maar zij juist kon er niet van scheiden en daarom had zij ze bijeen gebracht in een kamer, die niet werd gebruikt. Daar was alles bijeeu het bedje met de blauwe gordijntjes en het witte kussen de kousjes, de schoentjes, haar bekertje, het houteu hondje, de rammelaar, de arke Noachs met al de dieren. Nooit zette de dokter een voet in deze kamer en ofschoon hij overal in de huishouding zich dan het een en dan het ander toeeigende voor zijne arme patienten, was toch de kamer der kleine hem heilig. Wei dacht hij soms, wanneer hij kinderen zag, die zich nauwelijks dekken konden met de bevatten. Een ander blad weet te verhalen, dat de Eransche regeering in Duitscliland groote hoe veelhedeu picrinzuur heeft besteld (20000 kilo per maand) en eveueens een belangrijken voorraad zwavel- ether; beide stoffen moeten dienen voor de ver- vaardiging van het geheimzinnige meliniet, de laatst uitgevonden, en, naar men beweert, de allerver- schrikkelijkste van alle ontplof bare zelfstandigheden. Eindelijk deeldeu de Berlijusche avondbladen mede, dat het door de regeering ingestelde onderzoek naar den in het land aanwezigen paardeuvoorraad waarschijnlijk zal kunnen leiden tot het verbod van den uitvoer van paarden. Misschien als dienende om op de verkiezing te werken. Op de uitingen der fijnste diplomaten kan men niet afgaan en dus ook niet op die van den Rijkskanselier. ,/Het zou een domheid ziju, de Duitsche provincien van Oos tenrijk te annexeeren," zei Von Bismarck eens tot den Oosteurijkscheu staatsman Von Beust, //de be- volking is katholiek, het zou een kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijn Neder land te annexeeren." Tegen den Nederiandschen gezaut zei dezelfde man zes maanden later: ,/Het zou een domheid zijn, Nederland te annexeeren, het zou een kweekplaats van oppositie worden. Het zou nog beter zijn Oostenrijk te annexeeren." /Bismarck is zeer slecht te vertrouwen," zegt Von Beust in zijne gedenkschriften. Onze zuidelijke naburen begiunen ook onrustig te worden. De Times-correspondent te Brussel maakt melding van een bericht, door een goed ingelicht provinciaal blad gegeven, over eeue bijeenkomst, door de voor- naamste Belgische generaals gehouden in het Mi- nisterie van Oorlog en waarbij de noodige maat- regelen voor de mobilisatie van het leger zouden zijn besproken en vastgesteld. Al de aanwezigen hadden de meening uitgesproken, dat een oorlog aan de grenzen van Belgie onvermijdelijk was en dat die waarschijnlijk in Mei of Juni zou uitbreken. De Figaro gelooft niet in de onvermijdelijke na bijheid van den oorlog, maar dat hij vroeger of later moet uitbreken, dit gelooft het blad wel, op grond dat de oorlog de noodzakelijke aderlating is, zonder welke de menschheid niet leven kan. Een mooie stelling Uit Goes wordt gemeld Buitengewoon succes heeft de commissie, die zich belast met het inzamelen van gelden voor het feest op 's Konings jaardag. Onderscheidene personen leveren bijdragen van 25, 15, 10 en f 5, dat zijn natuurlijk de meergegoeden. Maar ook de achterbuurten laten zich niet onbetuigd dubbeltjes en centen vloeien toe. Eene arme wed uwe had nog een cent, maar dien gaf zij met liefde. Met tranen in de oogen lompen, die zij aan hadden, dat daar eene heele voorraad van warme kleertjes was, die nu tot niets dienden. Maar ze aan de moeder te vragen neen, dat nooit De brave man had zonder moeite zijne vrouw overgehaald om in zijn plan te bewilligen en de beschermelinge van Dinet in huis te nemen. „Wij worden oud, wijfje," had hij gezegd ^Josephine begiut miuder te worden, haar beenen weigeren haar bijkans den dienst, zij moet een helpster hebben. Oude lieden zien alles van de somberste zijde ik betrap er mijzelven ook al eens op. Een jong leven in ons huis zal alien opvroolijken. Voor het oogenblik is zij nu wel zoo heel vroolijk niet, dat arme schepsel, maar dat zal wel komen." ,/Breng haar maar hier," antwoordde mevrouw Dusaux. ,/Een vrouw alleen op den weg, dat is zoo treurig." ,/En het kind Ilij durfde niet uitsprekende oude dame sidderde reeds op dit woord alleen en zag hem met onbeschrijfelijke smart aan. Een ander meisje in huis, het kind eener vreemde Neen, daarvoor was geen plaats, noch aan den haard noch in het hart." leder gevoelt op zijne wij ze; er zijn moeders, die haar kind verloren hebben en nu dat van een ander aannemen Mevrouw Dusaux daarentegen wilde alles of niets. Zij had alles verloren, de wil des Heeren gescliiedde. Zij antwoordde niet op de vraag van den dokter hoopte zij dat het penninkske der weduwe ook welkom zou zijn. En dat was het. Op eene andere plaats waren een aantal personen uit de buurt bijeengestroomd. Men wist T al dat het voor den Koning was, de commissieleden werden met ,/Wien Neerlandsch bloed" ontvangen en vele kleine giften kwamen in. Het voorgenomen feest heeft zoo alle kans van slagen. De stenographen van de Kamer hebben dezer dagen, naar men meedeelt, een bewijs geleverd van buitengewoue bekwaamheid. Bij een der enquete- verhooren kwam een getuige voor, die Hollandsch sprak noch verstond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. De vragen en antwoorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verbaal, waarin woord voor woord het gansche verhoor was opgenomen, in het Hollandsch uitgeschreven gereed ter tafel. Z iuden de Engelsche en Duitsche collega's zich even goed van zoo uiterst moeilijke taak hebben gekweten De Volksvriend, het orgaan der afschaffings- vereeniging, drukt de hoop uit, dat de feestdag van 's Konings verjaardag zooveel mogelijk zal ver- schoond blijven van dronkemansvertooningen. Het blad zegt „Wij Willem III" (zoo staat aan het hoofd der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare drouken- schap) „kebben goedgevonden en verstaan"; „lasten en bevelen." Geen sprekender blijk van het eeren des Konings zal op 's Konings 70sten verjaardag den Koning door zijn volk kunnen geschonken worden dan wanneer die voor Nederland en Oranje alleszius heugelijke feestdag mocht kunnen voorbijgaan zonder eenig proces—verbaal wegens overtrading der drank- wet, zonder eenige rechterlijke uitspraak te dier zake in naam des Konings. Naar wij vernemen is het met de aanwerving voor het Ned.-Indische leger in den laatsten tijd zeer slecht gesteld. Er mellen zich bijna geen personen meer aan en voor hen die zich aangeven worden de eischen zoo hoog gesteld, dat er onge- veer 2/3 worden afgekeurd. Een en ander heeft ten gevolge, dat, nu weder een detachement van 44 man Harderwijk verlaat om te Amsterdam te embarqueren, het werfdepot aldaar ter nauweruood met iubegrip van hen die in het hospitaai zijn uit 30 man bestaat, die bestemd zijn om 5 Februari te Rotterdam aan boord voor Indie te gaan. Op dat tijdstip zal geheel het depot ontvolkt zijn. Met het oog op dezen toestand is het verlof voor de koloniale militairen in plaats van op 14 op 3 a 4 dagen gesteld en is het contingent voor Indie voor het jaar 1887 gesteld op 2000, niet- tegenstaande uit Indie 5000 was aangevraagd. De uitkomsten van den oogst in geheel en hij had er alles van begrepenSedert veertig jaar bloedde de wondhet was eene van die wonden, die nooit genezen. ,/Wij zullen het kind in het weeshuis doen," haastte hij zich te zeggen, ,/daar zal ze het heel goed hebben en de moeder kan haar van tijd tot tijd zien. Morgen ga ik ze halen. Intusschen ga ik eens naar mijne zieken zien op dit oogenblik wil geen dier schelmen den weg der beterschap op." En hij ging heen, innerlijk boos, dat hij zoo onbezonnen die smartelijke herinneringen bij zijne vrouw had opgewekt. Toen hij weg was, ging zij in de. kamer der kleine. Bij de wieg stond een leuuingstoeldaar ging ze zitten, zooals ze gisteren gedaan had, zooals ze elken dag bijna deeden die kleine vrouw, die schijnbaar zoo kalm was, weende. Terwijl zij daar met het gelaat in de handen zat, zag zij weder dat lokkig hoofdje, dat blozend gezichtje, verhelderd door een glimlach, en dan weder dat zelfde gezichtje verwrongen in den doodstrijd, zij hoorde weder die aanvallen van den verstikkenden hoest, toen het gereutel, dan dat met bloemen getooide kistje, verder niets meer. Tegen den avond kwam de dokter terug eu vertelde, dat die dwaas van een Dinet het kind wilde houdeu en dat de moeder het hem liever afstond dan het in het weeshuis te doen. Mevrouw Dusaux maakte geen enkele oprnerking, maar den volgenden morgen, toen haar man zich gereed Nederland over het jaar 1886 vindt men samen- getrokkeu in het volgend officieel oordeel Uit de vergelijking der cijfers van 1886 met die van 1885 blijkt, dat een veel gunstiger uitkomst verkregen werd van boekweit, boonen, koolrapen, wortels, tabak, graslanden en hennep, de laatste alleen wat de vezelstof aangaat een nog al noemenswaardig betere opbrengst werd verkregen vanhaver, klaver en de warmoezerijen, en een iets beteren oogst dan in 1885 gaven erwten, vlas (lint), cichorei en mangelwortels. Vrij gelijk aan de uitkomsten van 1885 waren: lijn- en hennepzaad, aardbezieu, aalbessen, bloeru- bollen, de boom- en bloemkweekerijen en het houtgewas. Veel ongunstiger opbrengsten dan in 1885 verkreeg men van rogge, koolzaad, appelen, peren en pruimende opbrengst van de drie laatstgenoemde ooftsoorten was vrij wel gelijk aan die van 1884; een nogal noemenswaardige mindere opbrengst gaven tarwe, aardappelen en kerseu, terwijl iets minder dan in het vorig jaar werd geoogst van gerst, suikerbieten, karweizaad en kanariezaad. Over de kwaliteit der gewassen is men algemeen tevreden 1886 mag dooreen genomen onder de redelijk goede oogstjaren gerekeud worden, al valt er over sommige gewassen ook te klagen. De veehouders die eenigen tijd reden tot klagen hadden, omdat de weiden wat schraal waren, kunnen over het geheel echter tevreden zijn. Zelden komt er een gunstiger klaver en grasgewas voor dan thans het geval was, terwijl het liooi alt.hans de eerste snede overal uitmuntend gewonnen is. Door de lage marktprijzen van schier alle land- bouw- en zuivelproducten en van het vee, is de financieele toestand van onze landbouwers en vee houders er echter niet op verbeterd. Uit Rotterdam wordt gemeld De gescborste leden van den kerkeraad der Herv. gemeente alhier hebben nog altijd papieren en be- scheiden onder zich, die toebehooren aan de kerk, waarvan zij zich hebben afgescheiden. Het classikaal bestuur, doeude wat des kerkeraads is, heeft zich thans tot die heeren gewend met een schrijven, waarin hun verzocht wordt de stukken terug te geven. Slechts een der geschorste diakenen, de heer Van der Jagt, heeft wat hij onder zijn berusting had, aan de rechtmatige beheerders teruggegeven. Ten gevolge van den abuormalen toestand, waarin het diakonaal bestuur verkeert, doordien de adrnini- stratieve bescheiden voor een goed deel ontbreken, wordt de arraen—bedeeling zeer belemmerd, zoodat van den onwil om de stukken af te geven, de behoeftigen de slachtoffers worden. Het schijnt, dat de geschorsten een proces willen provoceeren over de vraag, aan welke partij de be- doelde papieren en bescheiden rechtmatig toekomen. maakte om de arme Marie te halen, vroeg zij, of hij plaats genoeg in het rijtuig had om iets voor den baanwachter mede te nemen. z/Stellig, zooveel ge maar wilt." „'t Is wel wat groot, maar niet zwaar." De dokter luisterde zonder er iets van te begrijpen. ,/Deze kleine heeft geen bedje, de wieg dient toch tot niets meer en Zij kon den zin niet voltooien, haar stem smoorde in een snik en zij ging haastig weg. De dokter liep haar na en sloot haar in zijn armen. Marie verliet haar kind zonder al te veel droefheid te toonen zij schikte zich in haar lotzij liep niet met hare aandoeningen te koop, maar omhelsde het kind nog eens voor het laatst en zette het toen op den arm van Dinet. ,/Bederf haar nietlater zou zij er des te ongelukkiger om zijn, het geluk is niet weggelegd voor lieden van ons slag." Papa Dusaux was beducht geweest voor een roerend tooneel en de eenvoud van deze scheidiug beviel hem dus buitengeineen. z, Je gedraagt je zeer verstandigvrouwtje zeide hij, toen zij naast hem in het rijtuig zat. z/Ik zal je maar zeggen, dat is korter en mag op mijn leeftijd wel ik geloof wel, dat wij het met elkander vindeu zullen. Mijn oude vrouw is de goedheid zelve, en neeint je met hart en ziel onder haar dak op. Vertrouw haar ten voile, zeg haar alles wat in je omgaat, zij zal je radeu TER NEIIZEIVSCHE (#l!RA\T -~T i> i Cr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1