Gemengde berichten. Schaepman en Van Wassenaer te zamen, alien sprekers die steeds op een belangstellend gehoor kunnen rekenen. H. De werkzaamheden aan den oever der Wes- ter-Schelde, voor het calamiteuse waterschap Elle- woutsdijk, worden thans geregeld voortgezet en vorderen uit.stekend. Een der gevaarlijkste punten zijnde, moeteu daar ontzagelijke zinkstukken neerge- laten wordendezer dagen werd er een naar de diepte gezonden van een oppervlakte van 1755 M3. Een 14tal ingelanden van het waterschap Elle- woutsdijk hebben overeenkomsten aangegaan tot aankoop van grond ten behoeve van den te leggen inlaagdijk. De overige 6 weigeren vooralsnog in eenige schikking te komen. De zaak komt daardoor voor de Rechtbank. Moest in het begin der vorige wetk het werk aan de tram-gebouwen van de lijn BreskensMal- deghern, aan de Draaibrug door de streuge vorst gedeeltelijk worden gestaakt, thans zet men den arbeid weer met kracht voort. De rails, die reeds ziehtbaar gezakt zijn, worden nu gelicht, terwijl het begrinten van den weg zijne voltooiing nadert. Heeds is een groot deel van het werkvolk afgedankt. Door de agenten van eenige suikerfabrieken is in hunne contracten als voorwaarden opgenomen, dat de bieten niet als vroeger uitslnitend te Sluis, doch thans ook te Aardenburg, Oostburg, Draaibrug en Schooudijke mogen afgeleverd worden. Men begrijpt, dat men hiermede de belangen van den tram op het oog heeft. De benoemiug van den directeur bleef door onge- steldheid van een der comraissarissen en het ontslag nemen van twee andere bestuursleden tot nog toe uitgesteld. De baanwachter, die verleden week te School) dijke verongelukte, verkeert gelukkig buiten levens- gevaar. G. Ct. Te Wilhelminadorp is door een tot nog toe onbekende oorzaak, Donderdagavond tusschen 5 uur en half 6 brand uitgebroken in de schuur op de hofstede //Hongersdijk," bewooud door den kastelein C. van Noort, Zoo snel verspreidde zich het vernielende ele ment, dat in weinige oogenblikken de geheele schuur in lichte laaie stond en slechts met de meest mogelijke krachtsinspanning een gedeelte van het vee kon gered worden. 17 paarden en onge- veer 25 stuks hoornvee zijn in de vlammen om- gekomen, waardoor ook een groote partij onge- dorscht graan, waaronder 600 HL. erwten, en gereedschappen vernield zijn. In ongeloofelijk korten tijd lag de geheele schuur, die met riet was gedekt, in elkander. Toen de spuit van Wilhelminadorp begon te werken, moest men er zich toe bepalen het woon- huis, dat nosr niet was aangetast, te behouden en toen meerdere spuiten, uit Wolfaartsdijk, Goes en 's Heer Hendrikskinderen ter hulp kwamen, mocht dit dan ook gelukken. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Als eene bizonderheid meldt men ons hierbij nog, dat bedoelde hofstede gedurende 40 jaren bij eene Rotterdamsche maatschappij was verzekerd en met 1 Januari jl. was overgegaan aan de Zierik- zeesche brandwaarborgmaatschappij. G. C. 19 Eebruari '87 nadert met rassche schreden. Het is elk Nederlauder bekend, dat ouze Koning dan zijn 70sten verjaardag zal vieren. Als hoofd van een gezin zijn jaarfeest herdenkt mag het tot de uitzonderingen behooren, dat die dag onopgemerkt voorbijgaat. En als dat hoofd den gezegenden leeftijd van 70 jaren heeft bereikt dan scharen gewoonlijk kinderen en kleinkiuderen, benevens vrieuden zich om hem heen, om den jubilaris door hunne hartelijke deelneming te verkwikken. Wat zullen wij, Nederlanders, doen, als aan ons gemeenschappelijk Hoofd dat voorrecht ten deel ▼alt? Moet die dag niet een echt nationale feestdag zijn? Kan er een gemeente in ons vaderland, hoe klein ook, achterblijven met feestvieren, zonder zich, op zijn zachtst genomen, aan laakbare onver- schilligheid schuldig te maken? Of hebben we geen verplichting aan 't Huis van Oranje Is het u, lezersdan ontgaan hoe Lang er een innige band bestaat tusschen Nederland en Oranje? Als een Oranje—telg uit onze helden—tijdperken door den welsprekenden mond van onzen onderwijzer ten tooneele werd gevoerd, blaakten we dan niet van jeugdig vuur, wanneer we onze voorouders als een man om hem heen geschaard zagen En miste nu Willem III de gelegenheid om als veldheer uit te blinken, wat wij een zegen noemen, was zijn arbeidsveld dan minder schoon? Toonde hij niet door echte humaniteit, bij zooveel verschillende gelegenheden, dat de belangen van zijn volk hem steeds na aan het hart liggen? Ja er zijn altijd ontevredenen, en die zullen er blijven zoo laug er gevonden worden, die met het heiligste spotten, zoo lang er zijn die de onmogelijke theorie van gelijkbeid in stoffelijke welvaart blijven aankleven. Maar eilieve! zoekt eens naar den grondtoon van hun strevenNiet, dat we zouden trachten te beweren dat er volstrekt geen recht- matige klacht bij den werkman bestaat integen- deel, en dat is jammer genoeg. Maar aan wie de schuld De onwettige pogingen, die helaasreeds in 't werkgesteld zijn om verbeteringen voor hem te ver- krijgen, zijn toch niet geoorloofd dat zal wel zeker niemand in gemoede durven beweren. Wee den volksleiders die, uiisbruik makende van hun invloed, de onontwikkelde menigte tot gewelddadigheden trachten op te zweepen. Hunne verantwoordelijkheid is verbazend groot Gelukkig is hun aantal gering en is de kern onzer nutie met afkeer jegens hen vervuld. Ongelukkig het volk, dat met zijne traditie breekt het is op weg zijne zelfstandigheid te verliezen. Wij, die eerbied voor onze traditie hebben, wij zouden op 19 Pebr. a. s. heel Nederland in feest gewaad willen zien Zoo'n feest verbroedert, zoo'n feest schenkt veer kracht, en daaraau is behoefte. Zegt niet dat de gedrukte tijd een bezwaar is voor een algemeenen vreugdedag. Feestvieren be- hocft toch niet te bestaan in zwelgen en geld verkwisten Neen, op waardige wijze moet worden feest ge- vierd, en waar de algemeene zin zich oplost in een daukbaar </Leve de Koning 1" daar houden de meer gegoeden de beurs niet gesloten, maar willen, o zoo gaarne ook den arme in de gelegen heid stellen, om aan de algemeene vreugde deel te nemen, hetgeen zoo vaak gebleken is. Welnu als kinderen van een gezin op waardige wijze getoond dat het hart behoefte heeft zich "te uiten, waar ons gezegend Hoofd zijn zevende kroon- jaar viert. Hem op dien dag het bewijs geleverd van diep gevoelde sympathie. Hem bewezen dat wij den eerbied voor onze gekroonde Hoofden weten te bewaren, den plicht der dankbaarheid betracht dan zullen we den band tusschen de leden van het groote gezin onderling nauwer toe- halen, dan zullen we den baud tusschen Nederland en Orauje versterken, het geluk van den Vorst verhoogeu de ontevredenen doen verstommen en hun eerbied afdwingen voor wat ons heilig is. Door de talrijk opgekomen belnngstellenden werd in begiusel besloten tot het geven van een kinder- feest aan de leerlingen der scholen aan de Molen- straat en Noordstraat, bedeelen der armen, des avonds houden van een optocht met fakkellicht waartoe de Harmonie en handboogsocieteiten zouden worden uitgenoodigd, illuminatie en vuurwerk. De regeling van een en ander werd opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren H. A. A. Baron Collot d'Escury (Burgemeester) Eere— voorzitter, J. Schuijleman, voorzitter, P. Hiel, G. van Kampen, J. F. Kegelaer, P. van Leuven, leden en A. M. J. H. Baron Collot d'Escury, secretaris— Penningmeester, die alien welwilleud die opdracht aanvaardden. Tot bestrijding der kosten zal eene inschrijving worden geopend. Zaamslag, 25 .Tanuari. Voor de levering van 1000 M3. grind ten behoeve der gemeente- en van den polder Zaamslag zijn ingekomen prijsopgaven van C. P. Kuijk te Ter Neuzen, ad 1,68,"j. de Lege te Ter Neuzen, ad 1,63, P. Meeusen te Sliedrecht ad f 1,62^ en J. H. Adriaansen ad f 1,60 alles per M3. IJzemlijke, 22 Januari. Heden werden alhier aanbesteedde werken tot oeververdediging van den Angelinapolder; raming f 5495. Hiervoor hadden ingesclireven de heeren P. de Vriend, te Borssele, voor f 5980 A. van der Beek, te Zaamslag, voor 5970 M. van den Hoek, teTer Neuzen, voor f 5940 B. den E. van den Brink, te Krabbendijke, voor f 5799 C. de Wilde, te Kattendijke, voor 5790; Jac. Meer- tens, te Hoek, voor 5693 J. de Bree, te Hoek, voor 5560 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 5494A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 5469 J. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 5448; P. Monje, te Breskens, voor f 5353. Daar het ijs op de voornaamste rivieren grooten- deels is opgeruimd, hebben atom de stoornboot- diensten weder een aanvaug genomen. Tusschen Vlissingen-Middelburg-Ziei'ikzee-Rotterdam zijn sedert Maandag de diensteu wederom hervat. Ook de vaart op Antwerpen is weer voor alle schepen heropend. TEU XEUZEA, 25 Januari 1887. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier (vacature Schuijlenburg) hebben 228 kiezers hunne stem uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 292. Bij de stemming in Juli 1885 brachten van de 268 kiezers 182 hunne stem uit. Kloosterzande (Hontenisse). Zaterdagavoud jl. had alhier eene vergaderiug plaats van ingezetenen, ter besprekiug der viering van's Konings verjaardag op 19 Febr. a.s. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken S. van V., 41 jaren, visscher te Philippine is wegens het niet verschaffen van voeding en ligging aan een garnisaire vrijgesproken. E. P., werkman te Clinge, is wegens het ver- uielen van eens anders goed veroordeeld tot 7 dagen gevang. A. L., werkman te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. P., herbergier te Kauter (Clinge), is wegens diefstal veroord. tot 3 weken gevang. Heden is door bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen L. W F. T., 30 jaren oud, stationschef bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, zonder bekende woonplaats, teneinde te worden terechtgesteld ter zake dat hij in den loop van het jaar 1885, iminers voor 10 September 1885, als stationschef te Arnemuiden tegen een vast loon in dienst der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, in welke hoedanigheid hem de ontvangsten dier maatschappijwat betreft het station Arnemuiden, waren toevertrouwd, ongeveer 46,32 ten nadeele dier Maatschappij heeft ver- duisterd. Het O. M. eischte 6 inaanden gevang. dat men ze niet mag behouden, wanneer men zelf oud en weder kindsch wordtKom, geen gekkepraat. Afgesproken dus, wij deelen de familie, de kleine blijft, en daar een lang afscheid tot niets nut is, zal ik morgen tegen den avond mijn deel komen halen, het. is niet noodig dat een toe- schouwer ongevraagd getuige is van dit tooneel. #Eene brave vrouw, een flinke vrouw," vervolgde de dokter, toen ze weder alleen buiten waren. *Zij zegt weinig, maar ze heeft een hart van goud. Zij staat haar kind af, opdat het niet in het weeshuis koinedat toch voor zulke land- loopers zoo kwaad niet is. Maar nu zijt gij er nog niet, mijn jongen, men zal je vragen, waar dat kind vaudaan komt, en daar niemand je zou 'gelooven, wanneer gij beweerdet, dat gij het onder je koolen hadt gevonden, zeg dan maar dat gij het hier te eenzaam hadt en dat gij het meisje van hare behoeftige ouders hebt gescheiden om het op te voedeu. Dat is toch geen leugen. Men mag niet te weten komen, dat de moeder bij mij is ik zal haar nu en dan wel eens hier brengen, maar niet al te vaak, de menschen hebben zulke booze tongen, dat kennen we. Tot weerziens, moedertje." VII. Dokter Dusaux bewoonde vlak bij het gemeente- huis een hoogst eenvoudige woning maar die van binnen zeer gemakkelijk was ingericht. Hij woonde daar alleen met zijn vrouw, een kleine, oude dame, die zeer bewegelijk was, altijd rondtrippelde, maar ofschoon kort en dik er altijd keurig uitzag. Ze had de handen vol om het huishouden in orde te houden, dat telkens het onderste boven lag door de goedgeefsheid van haar zorgeloozen echtgenoot. Wanneer zij den boel eens nazag, ontbrak er altijd wat. /Zeg eens, man lief, wat is er van mijn nieuwe deken geworden z/Dat weet ik niet." ffJok nu maar niet. Je hebt die weggegeven ik zag ze gisteren bij de inetselaarsweduwe, toen ik haar koffie bracht. Als je nu nog maar de oude weggaaft." Op een anderen keer zag de goede dame, dat een arme man een overjas van haar man aan had, die hem nog zeer goed had kunnen dragen. Toen zij thuis kwam bemerkte ze, dat met de overjas ook een zakdoek was verdwenen. //Leg dan toch alles eerst uit je zakken, Dusaux, eer ge je kleeren weggeeftdaar is nu een dozijn weder gesehonden. Op een mooien dag geef je mij nog weg zonder het te merken." O, wat dat betreft wees daar maar gerust op je bent veel te oud vrouwtjeliefmen zou je al heel spoedig weer terug brengen. En de oude dame die haar man kende lachte in stilte. (Wordt vervolgd.) De Nederl. Sport van 22 Januaribevat een portret van Carl Werner, den vermaarden kunst-schaatsenrijder, met het volgende bijschrift Carl Werner een welgesteld koopinan te Christiania, steeds op zijn kunstreizen begeleid door zijn broeder, een werktuigkundige, bezit een krachtigen lichaamsbouwhij is zeer lenig, groot en slank. Bij het loopen is zijn houding be- wonderenswaardigzijn techniek bij het hardrijden onderscheidt zich door een ongewoon schoone houding van het lichaam. Met opmerkelijke kracht, volhoudingsvermogen en zekerheid voert hij geheel zijn rijk program uit. Hij begint met de eenvoudige schoolfiguren, zooals het beschrijven van bogeu, het sullen en voor- en achterwaarts stappen, en gaat daarna over tot het maken met den grootsteu zwier van evoluties, die nog niemand hem heeft kunnen nadoen. Zoo b.v. onderscheidt hij zich door zijn grootsche cirkelrijden met cirkelbeschrijving en kolossaal hooge sprongen, vdor- en achterwaarts loopen, ook op een been, waarbij hij zonder deri anderen voet neer te zetten, een langen afstand doorlooptpirouetten, dwarsrijden met de schaatsen dwars onder den voet, waarbij hij eeu rechten aanloop neemt, om daarna met een kleine wending beide voeten, of wel slechts eenen, dwars te zetten en dan vooruit te Snellen en hier of daar vlak voor iemand stil te staan. Vooral de zwevende beweging en de elegante ongedwongen houding van den Noor maken dat zijn rijden zooveel sympathie wekt. Gaat men het springen na van vele ook voortreffelijke rijders, dan vail het min of meer plompe hunner sprongen in het oog; het lichaam valt zwaar op het ijs teru<r. Werner evenwel komt zoo licht en sierlijk neer als ware hij een balletmeester; daarna ontwikkelt hij een kracht, die bewondering afdwingt; het ijs wordt hier, daar en overal doorploegd en een wolk van ijssplinters omringt den rijder. Allerliefst ook zijn zijne dansen, van af eene polka tot den balletdans, en geen dauser zal hem hierin evenaren. Hoewel hij geen krachtoefeningen en acrobatische toeren, die het leeken—publiek zoozeer aantrekken, ten nanschouwe geeft, kan men, met het oog op de reusachtige kracht zijner beenspieren, veilig aan- nemen, dat hij ook hierin iets ongewoons zou kunnen pnesteeren. Niemand die hem heeft zien springen, zal daaraan twijfeien. Zijn sprongen zijn inderdaad fabelachtig. Zoo bv. zet hij twee banken van 60 cM. hoogte op 2£ M. afstands van elkaar en gaat dan in gestrekten rit daarover heen; ook draait hij kort voor den voorsten bank plotseling om en springt dan rugwaarts over deze dubbele hin- dernis; ook zet hij beide banken op elkaar en springt er zoo sierlijk mogelijk zonder moeite over- heen. Zijn hoogsprongen herhaalt hij somwijlen meermalen achter elkaar. Men schrijft aan de Leidsche Ct.Het is gedann met Slikkerveer en zooveel ander ijsver- mnak. Eerst deed het weer met blanke lucht of de vorst zou aanhouden en het kwik in den barometer hielp mee met een hoog cijfer, maar het was den mond getergd en nu'smelt het ijs met een hoogen thermometerstand, voor den voet weg. Wat was het schitterend, voor weinige dagen. langs dat spiegelgladde ijs te zwieren! Langs° de Does naar het #Wije", dat is naar het Brasemer- raeer, met vergezichten en teekenachtige dorpen; tal van schaatsenrijders op de breede vlakte, sierlijk opgetuigde narresleden, alom kermis op het ijs. En dan terug langs Woubrugge en Oudshoorn, om bij Molenaarsbrug in den'Rijn alweer ouge- stoord te kunnen voortijlen. Zietdaar een klein tafereel van de honderden, die het schdderachtige Holland met zijne dorpen, vaaiten, gehuchten, buurten, polders, plassen en en windmolens steeds zal blijven aanbieden. Ook te Veere zijn de ingezetenen door eene voorloopige commissie per circulaire uitgenoodigd, op het raadhuis bijeen te komen, ten einde aldaar te beraadslagen op welke wijze men de heugelijke verjaardag des Konings wenscht herdacht te zien. De commissie van de feest viering op's Konings jaardag te Arnhem heeft nu reeds ruim f 3000 aan vrijwillige giften ontvangen, en die te Goes 630. Er begint variatie te komen in de hardrijderijen. Men rijdt niet alleen meer hard, maar schoon, ncrobatisch en geiilumineerd. Er hardrijden mannen alleen en vrouweu alleen, jongens, meisjes, studenten en ook scholieren alleen. Men combiueert mannen en vrouwen, en te Idaard laat men nota bene vrouwen tegen mannen rijden. De bepalingeu, soms allergekste, die de directien der festiviteiten aan de wedstrijden verbinden, zijn legio. 7.oo moeten te Onderdendam de deelnemers gekleed wezen als graven, edelen en ridders uit de 16e I7e en 18e eeuw, en bij den Loppersummerdrnai wordt hun op- gelegd te rijden met de schaatsen achterste voor onder de voetente Ezinge, bij eene hardrijderij tusschen jongens beneden 18 jaar moeten zij eene geboorteakte in hun zak hebbente Garnwerd idemte Workum moet worden hardgereden tusschen twee cirkels. Te Nieuw-Beerta werd in 1879 eene boer- derij verkocht voor f 82,125, welke thans wederom is verkocht voor f 41,750. De kooper van voor zeven jaren heeft er dus nagenoeg de helft bij yerloren. Hij bekwam jaarlijks slechts den vasten huurprijs van 313. -De Keizer van Oostenrijk, dus vertelt een buitenlandsch blad, bracht, toen hij zich eens op reis bevond, een nacht op het kasteel van graaf Festeties door. Die edelman ontving zijn gast geheel zooals het behoorde en alles was prachtig in orde. De Vorst begaf zich naar zijn slaapkainer en dommelde reeds toen een adjudant hem kwam vertellen, dat de graaf dringend verzocht had hem nog eens te mogen spreken. z/Ik weet, Uwe Majesteit," begon de man, toen hij was toegelaten, //hoe een onderdaau zijn Keizer moet ontvangen en ik heb dan ook een prachtig vuurwerk willen afsteken, maar de burgemeester verbood zulks, omdat lnj bang was voor brand, lienduizend gulden had ik voor dat vuurwerk bestemd en ik ben gekomen om dat bedrag in bankbiljetten aan de kaars van Uwe Majesteit te verbranden." //Begin geen malligheid riep de Keizer. z/Ik moet het doen," antwoordde de gastheer, ,/inaar als Uwe Majesteit persoonlijk de bankjes wil verbranden, zal mij dat nog aangenamer zijn." z/Geef ze maar op," sprak de Vorst lachend, maar ga dan ook heen." De graaf overhandigde de bankjes en ging met de trotsche zelfvoldoening heen, dat hij nu toch een vuurwerk had afgestokenKeizer Franz was zoo verstandig om van het kapitaal een beter gebruik te maken dan het tot pulver te doen verteeren. Te Birmingham is dezer dagen een samenkomst gehouden van afgevaardigden der Engelsche mijn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2