Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2264. Woensdag 26 Januari 1887. 27e Jaargang, DE BMBWAlSHTEB. Binnenland. r iBONNEMEBT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbonders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit, blad verschljat UiiiHdng- ee» Vri|dagavoii«l bij den isitgevcr P. J. V A IV D E S A N D E te Ter Neuzen. t»olitiel£ Overzicht, Wilbtlm is zeer ontevreden over den Rijksdag, die zijn trouwen Minister zulk eene poets gespeeld heeft. Als Duitscber en als Pruis was Zqne Majesteit diep bedroefd door bet feit, dat men een voor bet behoud van den vrede zoo belangrijk wetsontwerp bad verworpen, bij was na zijn tachtig- iariwe inilitaire loopbaan pijnlijk aangedaan, Inj hoopte, dat een volgende Rijksdag het ontwerp ouveranderd zou aannemen. En wij hopen, dat Z. M. nog eens diep bedroefd en pijnlijk aange daan mag worden, alleen uit onze antipathie tegeu dat Duitsche soldatenspel. Het zal adressen regenen, bet Pruisiscbe Heerenhuis beeft het voorbeeld ge- geven door den Keizer een ad res aan te bieden, waarin gesprwkeu wordt van een ,,onontbeerlijk legerontwerp, van de „noodzakelijkbeid van e ontbinding van den Rijksdag, van onwankelbare trouw dier heereu en van meer van die flikflooierij. Als de heeren nu de kosten voor al dat krijgsver- toon rnaar niet uit de zakken der burgers klopten, al wilden zij dan ook weer een regement reuzen- grenadiers als wijlen een andere M ilhelm er zouden meer gevonden worden, die er vrede mee hebbeu. De beeren van het Heerenhuis kunnen cremakkelijk riemen snijden van andermans leer, die militaire lasten drukken bet meest op den mingegoeden stand en als straks Windhorst en Eileen Ricbter weer komen en aaudringen op inhe ring van directe- en inkomstenbelastingen, dan zijn5 de heeren van bet Heerenhuis niet thuis. De aanstaande verkiezing zet Duitschland t onderst-boven. De sociaal-democraten hebben twee van buuue meest talentvolle leiders, Bebel en Von Volmar, acbter de deuren zitten en behoeven met te denken, dat deze op vrije voeten zullen worden westeld, zooals geschiedde met, Anseele in Belgie en met Duc-Quercy in Frankrijk, die vnjheid kregen hunne candidatuur te bepleiten. Dat doet men in Duitscbland niet. Het centrum van den ontbonden Rijksdag heeft zicb met een manifest tot de kiezers gewend, een handig stuk, dat den opstellers alle eer aandoet. De kwestie van „septenaat of trie- uaat" wordt daarin niet op den voorgrond geplaatst maar de „Kulturkampf, de belaslingdruk en de monopolien* zijn strijdleuzen van meer gewicbt voor de centrum-partij. De volgende maand zal ons den uitslag doen zien van al dat gewroet en gewriemel; tot zoolang zit de Rijks-kanselier ten minste niet erg op zijn gemak. Intusschen zetten de gedelegeerden Grekott, Stoiloff en Kaltscheff hunne reis voort, zonder ergens eenige recbtstreeksebe aanmoediging te ont- vangen. In Frankrijk was de receptie zoo koud mogelijk, in Engeland beeft men een beetje lawaai cremaakt, maar voor 't overige kreeg men „nul op 't request", ten minste zoo men den nieuw be- noemden Minister Goscben kan gelooven, die het FBUILLETON noodig geoordeeld heeft het Kabinet te verdedigen tegen de beschuldiging, dat het Engeland, ter wille van den door de Koningin geprotegeerden Batten- berger, aan de gevaren van een Europeescben oorlog blootstelde. Te Liverpool zei dit liberale lid van het Tory-Kabinet in eene toespraak tot zijne kiezers, dat Engeland er nooit aan gedacht had Europa in rep en roer te brengen ter wille van eene dynastie of van eenig persoon, wie deze ook zijn mocht De Engelsche regeering was geen enkele maal recbtstreeks of zijdelings tusschen beiden ge- koraen, met het doel om Vorst Alexander op den Bulgaarschen troou te herstellen. Ten opzichte van de keuze van een nieuwen Yorst bleef de regeering hare houding regelen naar de bepalingen van het tractaat van Berlijn. Zij zou niets doen om zicb af te scheiden van die mogendheden, welke tegenwoordig werkzaam zijn in het belang van den vrede. Wei is de oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk aan de Britsche regeering niet onver- scbillig, maar zij acht bet niet gepast, in deze zaak het initiatief te uemen. Aldus Goscben voor de kiezers. Heeft Engeland tot dusverre in dezen geest gehandeld? ,/No Sir!" En n u de ontvangst van de gedelegeerden te Rome. Robilant, de man die de Russische politiek zoo scherp gispteontving hen. Namens de Regeering heeft deze hun in duidelijke termen medegedeeld, dat het regentschap spoedig eene keus moest doen tusschen de handhaving van den tegenwoordigen, voor Europa schadelijken, voor- loopigen toestand, en bet zoeken van eene over- eenkoinst met Rusland, die tbans niet meer op den grondslag van het tractaat van Berlijn kan worden opgebouwd. t Zal den heeren er niet meegevallen zijn. Zal de Italiaansche regeering als bemiddolaar willen optreden, nu Frankrijk, zoo men zegt, geweigerd beeft En het Bulgaarsche volk Het scbenkt zijn voile vertrouwen aan de voorloopige Regeering, dit blijkt uit het feit dat de gansche nieuwe lichting van 13000 man zonder eenige bedenking ider de wapenen is gekomeu. AVat zal bet einde 7) NAAR HET FRANSC11. Daar de Minister van Marine, de beer Gericke, is blijven volharden bij zijn aanvrage om ontslag, heeft de Ministerraad eergisteren een buitengewone bijeenkomst gehouden, waarin is besloten Z. M. den Koning voor te stellen deze gedeeltelijke Ministerieele crisis te doen eindigen door de be- noeming tot Minister van marine van den heer F. C. Tromp, oud zee—officier en oud—wethouder van Amsterdam. Z. M. beeft (gisteren reeds per bulletin gemeld), deze benoeming onderteekend. De loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeenten, voor wat het 4de en 5de district betreft, op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Axel, Yrijdag 11 Febr., des voorm. te 9 uren voor Axel, Zuiddorpe en Westdorpe en te 10 A uur voor Philippine, Overslag, Ter Neuzen en Hoek en des nam. te 1$ uur voor Sas van Gent, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Zaterdag 12 Febr., des voorm. te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. IJzendijkeMaandag 14 Febr.des voorm. te 9 uren voor Groede, Breskens, Nieuwvlie.t, Waterlandkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis, Woensdag 16 Febr., des voorm. 9 uren voor Sluis, Aardenburg en Eede en te 10$ uur voor Retranchement, St. Kruis, Oostburg, Cadzand en Zuidzande. Bij het verboor voor de Enquete-Commissie uit de Tweede Kamer werden omtrent de Kon. fabriek van waskaarsen zeer ongunstige dingen vernomen. De werktijd is er overmatig lang. Meisjes en vrouwen arbeiden soms 24 tot 36 uur achtereen. Het kwam voor, dat vrouwen twee dagen na hare bevalling weer op de fabriek kwamen. De werklieden hebben het zeer treurig, en er wordt, naar bet schijnt niets voor hen gedaan. Over de drukkerij van de firma „Ellerman, Harms Co.", de expeditie van het Alg. Handelsblad" en de werkplaatseu van het ,/Dagblad voor Neder land" werd ook veel geklaagd, vooral over te langen arbeidstijd voor kinderen. Mej. Dr. A. H. Jacobs verzekerde, dat vele winkeljuffrouwen lijden aan geslachtsziekten door het lange staan, sommigen van 8$ 's morgens tot 10 uur 's avonds. Zeer belangrijk waren de mededeelingen van Mr. A. Kerdijk, die een onderzoek te Amsterdam heeft ingesteld over de werking der wet op den kinder- arbeid en o. a. heeft bevondeu, dat in 1886 in diamantfabrieken 42 jongens zijn gaan werken, waarvan de onderwijzers de volkomen overtuiging haddeu, dat ze beneden de 12 jaren waren. Hij achtte het instellen van speciale inspecteurs noodzakelijk. Opmerkelijk was het, dat meer dan een der ondervraagde werklieden zijn vrees te kennen gaf, of bij, na bet openbaren van voor de patroons ongunstige mededeelingen, geen kans liep, daar- van naderhand de ouaangename gevolgen te ondervinden. Zoo o. a. een der werklieden van de lettergie- terij der firma Tetterode. De voorzitter merkte hierop aan „Zoudt gij meenen, dat de beer Tetterode, die De jonge vrouw bemerte de plotselinge verandering ook; den eersten dag wierp zij nu en dan een steelscben blik op hem, den tweeden dag trok zij de stoute schoenen aan en zeide r/Ik begin u stellig te vervelen, bet wordt hoog tijd, dat ik been ga en." „Gij, mij vervelen!Zeg toch zulke dwaas- heden niet," antwoordde de invalide, die misschien voor het eerst van zijn leven driftig werd en zonder bet te weten of te willen, den dokter nabootste. Dit antwoord, op zulk een ongewonen toon ge- geven, deed haar sidderen, gelijk eene hinde die voor de eerste maal de vurige oogen van bet roof- dier ziet, dat op haar loert. Zij antwoorde zacht „Vergeef mij, ik wilde u niet beleedigen Bij ons° te lande maken de slecbte lieden zich boos, bier de goede." ,/Gij bebt mij niet beleedigd," bernam de baan- wacbter, nu wat zacbter gestemd. En bij ging weer hout hakken, een onfeilbaar middel, zoowef tegen de uitwendige als inwendige kwalen, dat veel beter helpt dan vlier. Hoe jam mer dat zoo weinig menschen bet kennen en nog minder er gebruik van maken. in zoovele Vereenigingen en Commissien ten be- boeve van den werkman zitting heeft, zijn werk lieden, die hier geroepen zijn, zou ontslaan, indien zij de waarheid en niets dan de waarbeid zeg- gen Hij antwoordde Ja, dat meen ikna 23 jaren daar geweest te zijn, heb ik zeer dikwijls bij ondervinding, dat, wanneer iemand voor zijn rechten sprak, bij wel niet op dat punt, maar later altijd op een ander punt gezocht werd." De Minister van financien beeft vastgesteld het plan der 324ste Nederlandsche Staatsloterij van f 1,036,000, vastgesteld 13 Januari 1887. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op 23 Februari en gesloten op 13 Mei a. s. De trek king begint op 21 Maart en eindigt 11 Junia. s. Een cijferaar heeft zich de moeite getroost, in de zoogenaamde Handelingen der Tweede Kamer na te gaan, hoevele malen de verschillende leden in het tbans loopende zittingjaar, dat op 20 Sep tember is geopend, bet woord hebben gevoerd. Tot juister begrip van het aandeel, dat elk aan de beraadslagingen heeft genomen, heeft hij tevens den omvang der redevoeriugen gesteld naar bet getal regels die zij beslaan. Aan dit lijstje ontleenen wij het volgende Meer dan 1000 regels beslaan de redevoeringen van 18 leden en wel in deze volgorde Keuchenius. 31 4980 Rutgers van Rozenburg 26 2841 W. van Dedem 21 2745 Rooseboom 22 2559 Van Gennep 13 2015 De Yos van Steenwijk 18 1893 Bahlraann 18 1821 Reuther 10 1742 Cremer 10 1621 Yan der Kaay 10 1529 Kielstra 15 1474 Borgesius 7 1391 A. Mackay 15 1341 Verniers van der Loeff 21 1314 Farncombe Sanders 10 1190 Van Baar 18 1075 Sckimmelpeuninck v. d. Oye (Utrecht) 19 1035 Yan der Feltz 10 1023 De overige leden bleven beneden het cijfer van 1000 regels. Alleen de heeren Borret, Brouwers, Buteux, Greeve en Lambrechts hebben bet stil- zwijgeu bewaard. Van de overigen spraken 9 slecbts eenmaal. De heer Keuchenius alleen praatte meer dan de heeren Beelaerts, De Beaufort, Blusse, De Bruyn Kops, Van Delden, De Geer, Gleichman, Godin de Beaufort, Kist, Mees, De Ranitz, Reekers, Den volgenden dag kwam dokter Dusaux terug. Hebt ge er al wat op gevonden?" „Neen, dokter." Dat dacht ik wel, gij groole gek, maar luister; we kunnen deze -twee ongelukkigen niet aan baar lot overlaten eD mijne vrouw heeft in hare huis- houding bulp noodig, want onze dienstbode wordt oud. Ik stel dus voor, dat wij de tnoeder nemen en trachten baar te beschaven. Nu blijft daar nog de kleine over en dat is de groote quaestie; wij kunnen baar onmogelijk in liuis nemen; we zullen baar dus in het weesbuis doen. Ik heb reeds met den directeur gesprokende zaak komt in orde, als de raoeder er in toestemt zicb van het kind te scheiden. Maar zal de arme vrouw willen. Daar zit 'em de kuoop Wel, wat zegt gij er van Dinet bleef met open mond den dokter a3nstaren, Naar het weesbuis,naar het weeshuis, die arme kleine!" z/En waarorn niet? Dwaas, die ge zijt! wat moet ik er mede doenWilt gij bet meisje bij geval houden P" Bliksemsnel ging hem nu een denkbeeld door bet boofd. z/Of ik haar houden wil ja, dat wil ik ik bid u, dokter, laat haar mij." Nu was het de beurt van den dokter om groote oogen op te zetten. ,/Ge weet niet wat ge zegt, mijn jongen; gij zoudt met je eenen arm dat kind willen groot brengendat kunt ge niet in ernst meenen.' ,/Waarom niet?...ik heb wel konijnen groot gebracbtik bid u, dokter, zeg haar dat ze mij bet kind laat." De dokter dacht een oogenblik na. z/Wel bezien had men eigenlijk maar een kinder- meisje van je moeten maken," zeide hij, plotseling in lachen uitbarstend z/Ik bid u laat mij de kleine." z/Laat eens zien, meent ge het in ernst?... bet zou in elk geval zoo kwaad niet wezen, we zouden ten minste kunnen beproeven, of de moeder er in toestemt; we beschikken zoo voorbarig over haar." ,/Zij zal alles doen, wat gij baar zegt." ,/Welnudat zal spoedig blijken." Zij traden de keukeu binnen de moeder speelde met het kind. ,/Moedertje, de kleine is totaal genezen, maar gij kunt niet naar je man terug gaan, die op den slechten weg is en u zou mishandelen. Gij kunt hier evenmin blijven, en daarom stel ik je voor bij ons als dienstbode te komen dienenmijn vrouw zal je leeren koken. Maar we kunnen de kleine niet in huis nemen, gij zult er je dus voor korten tijd van moeten scheidenik heb een plaatsje voor haar in het weesbuis gevonden gij kunt baar elken Zondag bezoeken." Het kind had intusschen haar spel gestaakt en als begreep bet instinktmatig dat al die ernstige gezicbten niets goeds voorspelden, drukte zij zicb tegen hare moeder, wier tranen den voor den op het gelokte hoofdje vielen. ,/0 mijnbeer, het is zoo treurig in dat weesbuis Men zegt, dat de zon daar nooit schijntArme kleine, nooit de zon te zien /Wilde katten," mompelde de dokter, terwijl hij Dinet aankeek: dan vervolgde hij luider: //Er is nog wel iets anders op te vinden, maar dat zal je waarschijnlijk nog minder aanstaan, omdat ge haar geheel verlaat Dinet vraagt haar te mogen behoudenwilt ge hem het kind laten De arme vrouw, die met gebogen hoofd stond te luisteren, om haar tranen te verbergen, sloeg nu bare vochtige oogen tot de beide mannen op en keek beurtelings den een en dan den ander aan, met dien toegenegen en onderworpen blik van een staanden hond. Een oogenblik zweeg zij en zeide toen: ffDaarin stem ik toe; vriend Dinet iszoogoed; ik zal haar wel niet meer zien, maar zij zal het zonlicht genieten, en dat heb ik liever. Ik weet nauwelijks hoe ik bidden moet, maar vroeg of laat zal het u vergolden worden wat ge aan ons doet." Zij stond op, nam het kind en zette het op de knie van den invalide. z/Daar, neem, ge kunt het behouden." Bravo riep de dokter, //ge zijt een flinke vrouw, en Salomo wist er niets van. O die moederswelk eene mooie instelling en hoe jammer TER \EiZE\S('HE I'QIRWT zijn! Leden. Redevoeringen. Regels.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1