Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BBKBaBKAEinre. No. 2263. Zaterdag 22 Januari 1887. 27e Jaargang. DE BAANWACHTER. s Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicji bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschijnt Ulnsdat- en Vpijdaffavond bij den nitgever P. J. VAN »E SANDE te Ter Nenzen. Bij deze courant belioort eeu bijvoegsel. In den loop der inaand Eebruari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke veror- dening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeeute, geboren in het jaar 1856, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet ziju ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente—secretarie aangifte doen om voor de dienst bij de braudweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onvermin- derd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 21 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politick. Overzicht, De teerling is geworpen. Bij het begin der zitting nam Von Moltke het woord om eene verkeerde opvatting van zijne eerste rede te voor- komen, dathij steeds onveranderlijk bleef vasthouden aan de overtuiging, dat het toestaan van de door de regeering gewenschte legeruitbreiding voor eeu korter tijd dan zeven jaren //tot niets nut was.-" Thans echter stelt men het voor, alsof de Rijksdag slechts een ornament is aan het gebouw der eonheid, een versiersel, dat men naar willekeur Gothisch of Byzantijnsch kan maken Die ornamenten wil de kauselier niet missen een beetje parlemeutisme is in de mode. Hij heeft dat noodig om de Regeering te dekken. Het constitutioneele moet, al mag het eigenlijk in schijn bestaau, der Regeering de verantwoordelijkheid afnemen, als het er op aankomt meer geld uit te geven en nieuwe be- lastingen in te voeren. Volgens het ideaal van den Rijkskanselier moet de Rijksdag een ,/geld- bewilligungsmachine" zijn, die overeenkomstig den eisch der Begeering werkt." Ten slotte verklaarde Bichter, ouder bijval van de linkerzijde en het centrum, dat hij en zijne partij ook na de ontbinding, zouden blijven ijvereu voor de voile zelfstandigheid van den Bijksdag. 'tWas ook geheel in den geest van bet kleine, leelijke manneke met zijn kikvorschoogen en zijn atzichtelijk grooten mond, den Windthorst, het hoofd der ultramontaanselie partij, wiens figuur zoo koddig afsteekt tegenover den reus Von Bismarck, als de beide kampioenen tegenover elkaar staan in den Rijksdag. on Bismarck kreeg zijn vet, en niettegenstaande de FEUILLETON 6) NAAR HET ERANSCH. Op zedelijk gebied was de hersehepping misschien nog grooter; de veiligheid die zij genoot, de reine atmosfeer waarin zij ademde, de welwillendheid, waarmede heur haar nieuwe vrienden omringden, badden haar gemoed tot kalmte gebracht. Haar hart gaf zich geheel over aan de zachte aandoening der dankbaarheidhet ontlook, evenals de bloem op de zachte aan raking der zonnestralen, en zij was zoo gerust, dat zij er zelfs niet aan dacht, dat aan dit geluk weldra een einde moest komen. Even als een kind genoot zij het heden, zonder zich te bekommeren om de toekomst. En die toekomst bracht haar honger, verlatenheid, een leven zonder tehuis, een weg zonder doel. Armen en ongeluk- kigen zijn in den regel weinig mededeelzaamde smart kweekt onverschilligheid. De Muzelmau gelooft aan het noodlot, zijn godsdienst brengt dit mede; de arme ook, maar bij hem is het de kracht der gewoonte. De mensch, die gelukkig is, leeft voortdurend in angst, dat hij zijn geluk zal verliezen; de ongelukkige kan niets verliezen, de dag van morgen kan niet somberder ziju dan die van heden, en hij vraagt met den dichte- //wat zal de aanwezigheid der bekende roode portefeuille die de keizerlijke boodschappen pleegt te bevatten eu ook het besluit tot ontbinding verborg, de meer- derheid bleef staan. Met 183 tegen 154 stemmen zegevierde de oppositie. Onmiddellijk daarop kwarn de keizerlijke boodschap //de Rijksdag is ontbonden" uit de portefeuille. Eene nieuwe verkiezing staat voor de deur en de leuze zal moeten zijn ,/septennaat of triennaat." Kan hetdwazer? De clericale ,/Westfaler" meent, dat de Regeering na de nieuwe verkiezing niet zal gesterkt zijn. In onveranderde sterkte zullen het Centrum, de Polen en de Elzassers terugkomen zegt het blad, terwijl de sociaal-democraten hun aantal met een heel of half dozijn zullen zieu vermeerderd. Bismarck zal 't wagen, minder kan het niet worden, omdat de meerderheid nu toch ook onwillig is om naar zijne pijpen te dansen. En de Fransche pers? Alle bladeu erkennen dat Bismarck waarheid heeft gesproken met te zeggen dat geen Fransche regeering na 1871 het verlies van Elzas-Lotharingen heeft willen beschouwen als een feit, waaraan nooit meer iets te veranderen zou zijn. Noch eenige regeering, noch de openbare meening zal de hoop opgeven om voor het vader- land het bij den Frankforter vrede afgestane grond- gebied terug te krijgen, maar juist niet door een aanval van onze zijde. Wij wapenen ons zoo goed als wij kunnen, naar uw voorbeeld, maar slechts voor de verdediging, niet voor den aanval. De Fransche militairen mogen zonder toestem- ming der militaire autoriteiten geen verblijf houden in de door Duitschland geannexeerde provincien aan den Rijn en dit is den Franschman eene her- innering aan de woorden door Von Bismarck //Wij zullen dwingen om het eerste schot te doen." Het Vorstje tusschen de Zwarte bergeu wapent zich van top tot teen en betaalt met roebels, en, ofschoon hij verklaard heeft geen aanval in den zin te hebben, maakt hij de Porte vrij wat ongerust. De zaken der Bulgaren schijnen wat te rusten. Uit het land der Britten meldt men, dat lord Dillon het hoofd heeft gebogen voor het Iersche //plan of campaign." Hij heeft niet alleen aan de pachters eene vermindering van 20 pCt. op de pacht toegestaan, maar ook er in toegestaan alle uitge- zette pachters weer op te nemen. De rijkaard heeft 500 pachters en had de vorige week orders gegeven tot het instellen van 400 vervolgingen tegen zijn onwillige pachters. Men zegt, dat andere lords Dillon's voorbeeld zullen volgen. Lord London derry, de onderkoning van Ierland, gaf op verzoek zijner pachters, om hunne pacht te verminderen, ten autwoord, dat hij hun wel de pachthoeven ver- koopen wilde, maar hun geen deel der pacht kan schenkeu. De pachters besloten toen hem het vijftienvoudig bedrag der pachtsom als koopprijs aan te bieden, maar verzochten hem tevens om van morgen brengen?" De rijke klemt zich aan het leven vasthet is zoo schoonDe arme ver- laat dit leven zonder hartzeerhet is zoo moeilijk. Maria Deschamps scheen hare ellende en haar man vergeten te zijn. Zoolang haar kind in ge- vaar verkeerde, had. zij noch van hare plannen, noch van haar vertrek gerept, maar toen de dokter haar mededeelde, dat het meisje spoedig hersteld zou zijn, begreep zij, dat zij gaan moest. Maart was in het land, de warme zonnestralen beschenen de vensters van het huisje en in het tuintje staken de sleutelbloemen reeds hare goudgele kopjes om- hoog. z/De lente komt," zeide zij, Hen wij kunnen nu wel beiden gaan." z/Goed, goed, daarover zullen wij later wel eens praten," autwoordde dokter Dusaux, „ge hebt nog volstrekt geen haast." Wanneer hij naar zijn rijtuig ging, vergezelde hem de baanwachter altijd, en van dat oogenblik maakten beiden gebruik om elkander datgene te zeggen, wat de vrouw niet hooren mocht. tfDinet," zeide de dokter op zekeren dag, „de kleine is weer beter en de vrouw kan bij jou niet blijvendat zou niet gaan. Ik had gehoopt, dat zij niet wettig gehuwd was en dat men dandien schelm van een koopman in kurken zou kunnen wegcijferen. Maar ik heb er onderzoek naar gedaan en het huwelijk staat wettig geb >ekt bij den bur- gerlijken stand van het plaatsje, dat zij genoemd heeft. De man is nu wel cen aarts-dronkaard, een nog zijne weigering van het verlagen der pacht in overweging te nemen. Dat Stanley zich gereed maakt om naar Afrika te gaan, ten einde Emin—bey te gaan verlossen, dat men in Belgie werkstaking aan de orde stelt en dat de oude heer Von Moltke bij vergissing voor het bekende amendement stemde, waarom hij luide uitgelachen werd, vermelden wij slechts ter loops, aangezien de ruimte in ons blad geen verdere uitweiding gedoogt. Benoemd tot leden van den militieraad in Zeeland, lichting 1887, tot voorzitter graaf Van Lijndentot plaatsvervanger Mr. D. A. Berdenis van Berlekom, leden der staten van Zeeland, tot lid W. J. Sprenger, wethouder, en tot zijn plaats vervanger, Mr. A. P. Snouck Hurgronje, raadslid van Middelburg. De miliciens der lichting 1886, behoorende tot het wapen der infanterie, voor zoover zij niet door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aange- wezen, zullen den 30 April met onbepaald verlof vertrekken, terwijl de overigen den 12 Sept. in het genot van dat verlof zullen worden gesteld. De termijn verstreken zijnde, welke de wet den heer Domela Nieuwenhuis heeft gelaten om van zijn in het hoogste ressort uitgesproken straf gratie te verzoeken, ontving de leider der socialisten Dinsdagavond aan zijn woning het bericht, dat hij zich Woensdagvoormiddag te 10 uren aan het parket van den officier van justitie had aan te melden om naar de voor hem bestemde gevangenis te worden overgebracht. Aan die opdracht heeft de heer D. N. niet voldaan, tengevolge waarvan de politie zich oinstreeks 11 uren heeft begeven naar het lokaal Walhalla in de Westerbaenstraat, waar hij in een socialisten-vergadering het woord voerde. Men heeft den veroordeelde toen verzocht zich vrij willig iu arrest en in een gereed staand rijtuig te begeven, waaraan hij zonder tegenstand heeft voldaan. Hij is hierop naar het huis van verzekering overge bracht, van waar hij later naar de cellulaire gevan genis te Utrecht zal worden getransporteerd. Nog wordt gemeld, dat tegen den heer F. Domela Nieuwenhuis proces-verbaal is opgemaakt, omdat hij verdacht wordt art. 131 van het Wetboekvan Strafrecht te hebben overtreden, door Zondagavond aldaar, toen hem door de socialisten voor zijn woning een serenade werd gebracht, hun te hebben aan- gezocht in optocht te gaan naar de gevangenis en daar eeu serenade te brengen aan Croll. Optochten nu mogen zonder vergunning niet gehouden worden. Onder de Haagsche socialisten was Maandag avond een strooibiljet verspreid met de oproeping, zooveel mogelijk bij de vrijlating van Croll uit landlooper en een strooper; hij zal nog wel eens in deze of die sloot omkomen, maar het is en blijft haar man; van dien kant is dus niets te beginnen. Gij moet er eens over nadenken biunen twee of drie dagen kon ik terug; wanneer u de een of andere gelukkige gedachte invalt, deel mij die dan mede Maar, hoe is hetBen je stom geworden Tot weer- ziens, mijn jongen." VI. De baanwachter was wel niet stom geworden, maar hij wist lettterlijk niet wat te antwoorden ook hij had zich zorgeloos aan het gelukkige heden overgegeven, en geen zorgengekend voor de toekomst. Men zegt wel eens, dat de mensch zich eene slechte gewoonte spoediger eigen maakt dan eene goede is dat wel zoo P Zonder zich duidelijk rekenschap van zijne gevoelens te geven en blind voor het gevaar, dat hij liep, had onze baanwachter er zich spoedig aan gewend, niet langer alleen te zijn. Eene lieve vrouw zat aan zijn haard en het vooruitzicht, bij zijn tehuiskomst dat jonge en eerlijke gelaat te aanschouwen, deed hem bij zijne ronde den stap verhaasten. De avouden vieleu hem minder lang, de tijd ging sneller voorbij en nu de kleine herstelde en hem aan zijn baard begon te trekken, kwam hij tot de ontdekking dat een kind, dat al lachende groote oogen opzet, bizonder mooi is. Ieder goed man houdt van kinderen. Dinet het huis van bewaring, op Dinsdagochtend 10 uur aan de gevangenis tegenwoordig te zijn. Kort voor tien uur verzamelde zich's morgens een groote menigte, 300 a 400 man, voor de gevangenis, om op Croll te wachten. Precies te 10 uur zag men dwars door de menigte een man loopen, die daar hij zijn gelaat verborgen had, niet herkend werd en in een rijtuig plaats nam. Een bekend socialist plaatste zich op den bok van het voertuig, en toen eerst begreep men, dat Croll er in zat. Onder luide kreten zette het rijtuig zich in bewe- ging, terwijl de menigte onder het zingen van de bekende liederen het rijtuig volgde, dat stapvoets naar //Walhalla" reed. De hoofdinspecteur van politie Van Bunge, die met eene kleine macht agenten deze manifestatie bijwoonde, verbood intusschen het zingen, waaraan bereidwillig voldaan werd. Het komische van deze//betooging" was intusschen dat Croll reeds in den vroegen morgen uit de gevangenis ontslagen was en te 8 uur hoog en droog te huis zat, zoodat de //ovatie" aan een verkeerd adres bezorgd is. Of men heeft zegt het Vad. met opzet een //onherkenbare figuur" voor Croll laten doorgaan, om de voorgenomen manifestatie niet geheel in 't water te doen vallen, of Croll is op het gerucht der manifestatie van huis toege- sneld om present te zijn. Woensdagmorgen werd wederom door de op het Enkhuizer zand in het ijs vastgeraakte visschers de noodvlag geheschen. Door de goederenboot van Enkhuizen op Stavoren werd beproefd, een weg door het ijs te banen, maar dit bleek weldra onmogelijk. Daarna staken tien mannen in twee booten van wal, van een ruimen voorraad levensmiddelen voorzien, daar zij geen zekerheid hadden, voor het vallen van den nacht de vaartuigen te zullen bereiken. Nu eens de booten over het ijs voorttrekkende, dan weder in open water roeiende, zetten de kloeke mannen hun gevaarvollen tocht voortna ongeveer vier uren worstelens, mocht het hun gelukken, de in nood verkeerenden te bereiken. Onderwijl zag men met behulp van verrekijkers twee menschen zich van de gestrande vaartuigen verwijderen, blijkbaar met het doel den vasten wal te bereiken. Na ongeloofelijk veel moeite, nu eens over het broze ijs voortkruipende, dan weder loopende, kwamen zij te Oosterleek aan wal. De visscher is van plan, een boot te koopen en zich daarmede weder naar zijn vaartuig te begeven, ten einde, mocht het blijken dat zijn bodem, als het ijs begint te schuiven, niet te behouden is, een middel te hebben om zijn leven en dat zijner knechts te redden. Men schrijft aan de Arnh. Ct. De instructie tegen den in hechtenis zijnden ontvanger van het polderdistrict Herwen en Aerdt en Pannerden is nog niet afgeloopen. Er zijn nog kende dan ook geen grooter genot, dan de kleine op zijn knieen te nemen ondanks het jaloersche gebrom van Fidel en haar om zijn leelijke gezichten te laten lachen. Eerst sloot hij een oog, dan het andere, klapte met de tong, blafte, miauwde eu Root, zoo dwaas mogelijk. De kleine, die zoo iets nog nooit gehoord hadstrekte reeds de armpjes naar hem uit, zoodra zij hem bemerkte, en bedelde om eene liefkozing. Dat alles zou nu uit zijn de moeder zou weer den grooten weg opgaan, het kind zou hem nog eens voor het laatst toelachen en dan zou het huisje weer even stil, de haard weder verlaten zijn, hij zou weer alleen wezen en met Fidel zijn alleenspraak hervatten. Kwam hij van zijne eenzame wandelingen langs de baan terug, dan zou bij in de verlaten keuken geen vriendelijk licht meer van verre zien branden. Arme kerel, daaraan had hij niet gedachthij wist nog niet welk eene leegte een heengaan in het hart kan achterlaten //dat kende hij nog niet." Toen dus het rijtuigje van den dokter den hoek aan den weg was omgeslagen vond hij voor de eerste maal zijns levens de natuur minder schoon,de zon minder schitterend, de madeliefjes minder fraai. Een oogenblik bleef hij onbewegelijk staan luisteren naar het gerinkel der bellen, dat iu de verte wegstierf, toen ging hij met een diepe zucht naar het huisje terug. Hij wilde de deur openen maar iets ongewoons beklemde zijn borstde moed ontzonk hem, hij TER NEBZENSCHE rOIIIUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1