Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND dikwijls bleken niet zeer vertrouwbaar te zijn. Waar hij dus zelf verklaart iets eenvoudig te hebben j/gehoord," dient dat onder dubbele reserve te worden opgenomen. Te Middelburg, Ylissingen, Goes, Zierikzee en tal van kleinere plaatsen in Zeeland, hebben zich reeds commissien gevortnd, om zich te belasten met het voorbereiden en regelen eener openbare feestviering op den aanstaanden 703ten verjaardag van Z. M. den Koning. In de weesinrichtiug te Neerbosch zijn thans 10 weezen aan de mazelen overleden de ziekte breidt zich gelukkig niet verder uit. Wederom zijn vijf jongens uit die weesinrichting naar Noord-Amerika vertrokken. Twee zijn reeds aldaar aangekomen en in betrekkingen geplaatst. De uitslag der hardrijderijen op schaatsen te Hamburg was gisteren De baan van 1600 meter werd afgelegd door Lundelad in 4 m. 04 sec., door Van den Berg in 3 m 16'/s doorGrothin 3 in. 46door Veninga in 3 m. 22 door Hagen in 3 m. 13; door Kiugma in 3 m. 152/t. De baan van 3500 meter werd afgelegd door Kingma in 8 34"VS sec.door Van den Berg in 8 m. 3i*/s sec.: door Hagen in 7 m. 262/5 ;cloor Veninga in 7 m. 37. Hagen was dus onze Friesche rijders voor. Eerst heden wordt echter de strijd beslist. TER NEUZEN, 18 Junnari 1887. Op de boven-Wester-Scheldevoornamelijk in het Nauw van Bath, is reeds veel en zwaar drijfijs, ten gevolge waarvan de vaart met zeeschepeu, iuzonderheid houten zeilschepen, als zeer gevaarlijk kan worden geacht. Het drijfijs wordt reeds tot bij Hoedekenskerke aangetroffen. De stoombootdiensten van Middelburg en ook van Zierikzee op Rotterdam zijn gestaakt, daar in het Hellegat en Hollandsch diep reeds veel ijs aanwezig is. Gedurende de eerste helft der maand November jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van Moune Ingen, Groningen, en Audries de KrakerP Ziiamslug. De vergadering van den gemeenteraad, jongstleden Vrijdag, den 14 dezer, alhier gehouden, is hoofdzakelijk belegd ter behandeling van een voorstel van burgemeester en wethouders, om te berusten in de door Gedeputeerde Staten gebrachte wijziging in den ligger der wegen en voetpaden. Deze wijziging betreft uitsluitend het buitengewoon onderhoud van den weg over den Poucke-polderschen dijk, welk onderhoud door het Gedeputeerde college ten laste der gemeente gebracht is. Met algemeene stemmen vereenigde de raad z'ch met het voorstel van burgemeester en wet houders. Vervolgens is nog behandeld een adres van H. van de Velde, pachter van het recht tot het ophalen van het straatvuil, houdende verzoek om ontheffing van den verderen duur van zijn pacht of om andere tegemoetkoming, zooals de gemeen teraad billijk zal oordeelen.Adressant heeft dit verzoek tot den raad gericht op gronddat tengevolge van den lager geworden prijs der Guano, de op te halen meststoffen aanzieulijk in waarde verminderd en bijna niet meer te verkoopen zijn. De raad heeft genoemd adres in handen gesteld van burgemeester en wethouders om advies. ZaaraHug. Op den 9 Januari, j l. des avonds tusschen 8 en 9 ure, is op een openbaar voetpad, loopende door den akker van den landbouwer E. Dekker, nabij het gehucht: „Reuzenhoek" alhier eene publieke aanranding geschied. Zekeren W. A. van Ham, n.l., knecht bij den landbouwer J. de Putter in den Groote-Huissens- polder, werd, terwijl hij zich op vermeld voetpad bevond, onverwachts aangevallen door twee hem onbekende personen, die zich schuil hielden achter een boom en hunne aangezichten door eene zwarte kleurstof geheel onkenbaar gemaakt hadden. Terwijl zij, onder bedreiging van zijn leven, van hem 5 gulden benevens zijn horloge met ketting eischten, greep een der aanvallers hem bij de borst waarop Van Ham, wien het niet aan tegenwoordigheid van geest ontbrak, zijn mes trok en zijn belager daarmede zoodanig aan de rechterhand woudde, dat deze hem onmiddellijk losliet, waarna beiden in allerijl het hazenpad kozen. Beide personen spraken in een hoog Vlaamsch dialect. Intusschen is door genoemden Van Ham van een en ander aangifte gedaau bij de politie alhier, die terstond proces-verbaal opgemaakt en een nauw- keurig onderzoek ingesteld heeft. Sas van Gent, 15 Januari. Heden had te Assenede de aanbesteding plaats van het maken van een steenweg, ter lengte van 1840 meters, van af den steenweg op den Graaf-Jansdijk, bij Assenede, in verbinding met den reeds bestaanden de arme man nog nooit gehad en nu eerst besefte hij, dat Fidel toch een weinig beteekenend gezel- schap was. De jonge vrouw was heel aardig in den omgang bij zijn tweede bezoek had de dokter nieuwe kleeren voor haar medegebracht, die zij niet had durven weigeren. In dat nieuwe pakje en het blonde haar netjes opgemaakt, geleek zij nu niets meer op de .bedelares, die van de rails was opgeraapt. (Wordt vervolgd.) weg van hier, aan de grensscheiding, waarvan de begrootiug beloopt 26,833,72 fr. Het laagst werd daarvoor ingeschreven door den heer L. F. Willems te Selzaete voor fr. 18,870; terwijl de overige in- schrijvers waren de heeren J. L. Loon voor fr. 18,940 C. van der Hooft fr. 19,880 H. Dooge fr. 19,885; J. Schelma fr. 19,888; F. Lambost fr. 19,945 M. D. de Putter fr. 20,529; H. Boullaert fr. 22,460 G. Buyck fr. 22,575 en II. Duret fr. 24,400. Koervacht, 17 Jan. Een ernstig feit is te Koewacht en omstreken ontdektsedert eenige dagen dreigt men al de jeugdige sparren of masten- bosscheu te vernielen, de scheut of de kroon welke de spar of mast op den top moet vormen, wordt met een schaar of snoeischaar uitgeknipt, en zoo is de mast of spar geheel verloren want nimmer maakt dan een mast of spar een nieuwe kroon op vele plaatsen hier en in de omliggende gemeente Stekene, Belgie, is reeds groote seiiade aangericht en zijn vele jonge bosschen totaal verloren. Onmogelijk daarop genoegzaam te kunnen waken, daar het dit seisoen is, in welk er vele bosschen worden ge- snoeid en gerooid en er de vernielers en sparren- schenders naar toe gaan om daar ook de toppen uit te knippen van de neergevelde masten en zoo claudestinement of verduisterend zijn vernielings- werk gerust voort kan zetten. Die toppen worden naar men zegt, naar Belgie ingevoerd om daar of elders een fabrikaat te vervaardigen dienstig voor bierbrouwers Indien niet spoedig hierin van regeeringswege wordt voorzien, zal het weldra gedaau zijn met de sparren of mastenteelt in onze streekdaar reeds groote vernielingen zijn te bespeuren, welke onher- stelbaar zijn, is er geen tijd te verliezen, en een ieder is op zijn hoede. Zuiddorpe. De bevolking dezer gemeente ver- minderde in 1886 met 17 zielen en bedroeg op 31 December 1886 450 maun, en 472 vrouw., alzoo te samen 922 zielen. In deze gemeente bevinden zich 122 kinderen boven de 6 en beneden de 12jaren; 114daarvan bezoeken de openbare school alhier, 1 eene bijzon- dere school in Belgie, 3 blijven te huis omdat zij schoolgeld moeten betalen, 1 is wegens huidziekte en 1 wegens slecht gedrag de school ontzegd, terwijl de 2 overige op het einde van December slechts den ouderdoin van 6 jaren bereikt hebbende, niet konden worden toegelaten, als zijnde niet in het bezit van pokbriefjes. Ossenisse. De bevolking in deze gemeente was over 1886 als volgt Geboren 13 mann. waaronder 1 onecht, 12 vrouw., totaal 25. Leveloos aangegeveu 2. Overleden 4 mann., 9 vrouw., totaal 13. Er vestigden zich in de gemeente 34 mann., 23 vrouw., totaal 57, terwijl uit de gemeente ver trokken 44 mann., 27 vrouw., totaal 71. Er werden 4 huwelijken voltrokken, als3 tus schen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. Bevolking op 31 Dec. 1885 433 441 874 31 1886 432 440 872 alzoo verminderd met 2 personen. Sclioondijke, 17 Jan. De heer A. M. Venker, predikaut te Brouwershaven, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier. RECHTSZAKEN. Arroudissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. F. J. F., oud 19 j., en 2°. F. v. d. B oud 17 j., werklieden, beiden wonende te TerNeuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. C. D., oud 28 j., schipper, wonende te Graauw, is wegens alsvoren vrijgesproken. A. H. d. V., oud 25 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, is wegens alsvoren, veroordeeld tot f 12 boete of 12 dagen hechtenis. Een kind in stukken gesneden. Een voddenraper, die Donderdagnamiddag te Ixelles, een der voorsteden van Brussel, een hoop vuilnis oinwoelde, vond daarin een pakje oude lompen. Hij maakte het open en ontdekte het hoofdje van een kind, blijkbaar pas afgesneden en nog bloedende. Hij giug er onmiddellijk mede naar de politie, die een onderzoek instelde. Volgens een geneesheer was het hoofdje van een pasgeboren, voldragen kind, dat onmiddellijk bij de geboorte was gedood. De dood kon hoogstens tien uren voor de ontdekking zijn ingetreden. In het mondje vond men kool, de neus droeg litteekeuen van nagels. De ont- hoofding was waarschijnlijk geschiedt met een scherp hakmes of een scheermes. Men deed een onderzoek in alle putten, goten en waterbakken van de buurt om de overige deelen te vinden en aan de politie werd een staat opgemaakt van alle vrouwen, die in de laatste dagen eene bevalling wachtende waren. Vrijdagmorgen vond men in een verloren hoek tusschen twee pakhuizen een afgedragen manskous, waarin het onderlijf en de beentjes van een pas geboren kind. Bij vergelijking van het hoofdje en de andere stukken kwam men tot de overtuiging, dat zij afkomstig waren van hetzelfde lijkje. De politie zet het onderzoek voort. Bij gelegenheid dat Woensdag jl. te Sittard een weduwnaar met eene weduwe in den echt was verbonden, werd 's avonds, voor het huis waar de bruiloft werd gevierd, een oorverdoovende ketel- muziek uitgevoerd door een lOOtal jongens, die met stokken op ijzeren platen en ketels sloegen, met bellen rinkelden en op koehorens bliezen. Eene dergelijke uitvoering geschiedde denzelfden avond door omstreeks 200 personen in het gehucht Overhoven, bij Sittard, al waar een 66jarige weduwnaar met een 26jarig meisje dien dag wasgehuwd. Zulk eene ketelserenade is in Sittard en omstreken nog steeds gebruikelijk, als eene of beide partijen van een bruidspaar voor de tweede maal in het huwelijk treden. Men moet echter zulk eene uitvoering geenszins als een beleediging aaninprkenmaar integendeel als een huldebewijs, dat veelal (zooals ook in bovengenoemde gevallen) op uitnoodiging der pas gehuwden geschiedt. Na afloop der uitvoering worden de executanten alsdan op kosten van het bruidspaar fliuk op bier getrakteerd. In den circus van den heer Oscar Carre te Keulen speelde Zaterdagavond de ontbinding van den Rijksdag ook al een groote rol. Geheel onver- wacht werd plotseling prins Bismarck aangekondigd terwijl hij den Rijksdag ontbiudt en de toeschouwers zagen den kanselier, in zijn kurassiers—uniform met geleu kraag en de stalen helm, leunend op zijn degen, voor zich staan. De muziek speelde /./Die Wacht am Rhein," en het publiek verdubbelde zijne toejuichingen, toen de kanselier den helm afnam en zijne identiteit bewees door een geheel kale kruin te toonen. Vervolgens verschenen ook Eugen Richter en Windthorst, en eiudelijk ook de kroonprius, alien sprekend gelijkend. De ,/Mimiker" van het circus behaalde een schitterend succes. De ir. de Oostelijke Pyreneeen verschijnende dagbladen doen opmerken, dat in de gevangenis van Perpignan herhaalde pogingen tot ontvluchting plaats hebben. Het hoofd der bende van La Busta-Lichigaray heeft dit tot driemalen met de zijnen beproefd doch te vergeefs. La Busta is in de boeien geslagen. Bovendien schijnt de bende met de buitenwereld in betrekking te staan. Een kerel, die, door het nachte- lijk duister begunstigd, over een muur in de ge vangenis wilde klimmen, nam de vlucht, toen een schildwacht op hem gevuurd had. Domines op velocipedes behooren tot de jongste merkwaardigheden dezer eeuw. In de Vereenigde Staten telt men reeds nage- noeg 300 geestelijke wielrijders, waaronder ruim 20 doctoren en hoogleeraren in de godgeleerdheid, een aantal predikanten, die sterk op den voorgrond treden, zooals bv. de Reveille-leeraar" Pentecost, te Brooklyn, enz. In Engeland, te Liverpool bijv. kan men eveneens de predikanten van vele gemeenten op dit eigenaardig vervoermiddel door de straten zien stuiven, wanneer zij zieken gaan bezoeken, of de vergadering van den kerkeraad gaan bijwouen. Ook in Zwitserland hoort men reeds hier en daar van een dominee op een velocipede. Daar te lande bedienen zich enkele predikanten van den tweewieler, om in naburige plaatsen, waar vacatures zijn, predikbeurten te kunnen vervullen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur I Met bevreemding las ik in uw blad van den 15 Jan. 11. eene advertentie, bevattende eene aan- beveling van den heer Ch. L. v. B. als lid voor den gemeenteraad, niet om diens persoonlijkheid, maar om de beweegredenen, waarom die kandi- datuur zoo aanbeveleuswaardig zou zijn, vooral om de tegenstrijdigheid die er bestaat tusschen de on- derteekening en den inhoud der advertentie. De heer Ch. L. v. B wordt in die advertentie aanbevolen door eenige kiezers „die een ge meenteraad willen, die de geheele gemeente ver- tegenwoordigt," zooals de onderteekening luidt, en wat is het motief waarom hij aanbevolen wordt? Omdat 900 Katholieke ingezetenen van Ter Neuzen geen enkelen vertegenwoordiger in den gemeenteraad zouden hebben en omdat de heer V. B. Kaiholiek is. Eenige kiezers dus, „die een gemeenteraad willen, die de geheele gemeente vertegenwoordigt," bevelen een kandidaat aan, die alleen de 900 (zonder vertegenwoordiger zijnde?) Katholieken zou vertegenwoordigen. Mij dunkt de tegenstrijdigheid is niet gering. Zoo het waar was, dat een gemeenteraadslid, be- hoorende tot een bepaald Kerkgenootschap, slechts de ingezetenen vertegenwoordigt die tot dat Kerk genootschap behooren, dan zou zeer zeker de billijkheid vorderen, dat ook eenige Katholieken in den gemeenteraad een zetel hadden om hun mede- Katholieke ingezetenen te vertegenwoordigen; daar dit evenwel niet waar is, maar ieder lid van den gemeenteraad, onverschillig wat zijne godsdienstige overtuiging of zijne verhouding tot een Kerkge nootschap betreft, de geheele gemeente vertegen woordigt, zoo moet, dunkt mij, dat billijkheids- motief vervallen. Niet minder vreemd dunkt mij de uitgedrukte verwachting omtrent de anti-revolutionaire kiezers, dat zij wel mede zouden gaan met de bewuste onderteekenaars. Immers aan hen wordt niet voorgehouden het billijkheidsmotief, zooals aan de liberale kiezers, maar de diensten, die de Katholieken aan hen zouden hebben bewezen, (zeker bij vorige verkie- zingeu) alsof het een uitgemaakte zaak is dat alle Katholieke kiezers in den laatsten tijd met de anti-revolutionairen zijn meegegaan. Met genoegen las ik ovengens, afgescheiden van de vreemde gevolgtrekkingen, de meening der on derteekenaars omtrent het begrip ,/liberaal," dat zeer juist door hen is opgevat en waarmee ik vol- komen instem. Verder is mijne meening dat een kiezer, voor hij zijn stem uitbrengt, zich heeft af te vragen niet tot welk kerkgenootschap behoort de voorgedragen kandidaat, maar is de aanbevolen kandidaat een eerlijk, onafhankelijk, ontwikkeld man, is hij op de hoogte van de beiangen der gemeente en kan men van hem verwachten dat hij die beiangen met lust en ijver zal behartigen? Ontvang, M. de R., mijn dank voor de verleende plaatsruimte. TerNeuzen. Mr. C. JENTINK. Van 1 tot 15 Januari 1887. h U L S T. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Adrianus Fran- ciscus Neelemans (van Oudenbosch), oud 30 j., jm. en Elisabeth de Silva, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Jan. Jan Fran- cies van de Walle, oud 30 j., jm. en Catharina de Schepper, oud 26 j., jd. Carolus Dominicus Anthonius Voet, oud 33 j., jm. en Maria Eeckhout, oud 28 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Maria Josephina, d. van Johannes Verbist en van Apolonia Maria van Goethem. 3 Jan. Maria Charlotta Carolus, d. van Jacobus Kramers en van Coleta Petronella de Kock. 6 Jan. Sara, d. van Isaac Hariog en van Catharina Bekkers. 8 Jan. Ludovicus Hen- drikus, z. van Leonard us Marinus de Kock en van Johanna Clara Blommaert. 10 Jan. Wille- brordus, z. van Antonius Petrus den Tenter en van Johanna Cornelia Buijsse. 12 Jan. Anna Philomena Francisca, d. van Gustaaf Marinus Verbist en van Cornelia Petronella van den Broek. Overlijden. 3 Jan. Petrus de Potter, oud 55 j., jm. 5 Jan. Petronella Rosalia van Hove, oud 29 j., d. van Pieter en van Anna Maria Boone. 6 Jan. Anna Catharina Schout, oud 50 j., echtg. van Mattheus Hendrikus Jonkers. Chris- tiaan August Vieweg, oud 53 j., echtg. van Adriana Frederica Palier. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jan. Klaas van der Meer, oud 27 j., jm. en Pieternella Johanna Weesk, oud 30 j., jd. Geboorten. 3 Jan. Magdalena Jacoba, jd. van Jan van Doom en van Augusta Johanna van Bezooijeu. 5 Jan. Irma Maria, d. van Petrus Alexander Boenne en van Florence Aimie Marie Verhelst. Overlijden. 6 Jan. Debora Cransberg, oud 14 m., d. van Izaak en van Tanneke Scheffer. Mechiel van Doeselaar, oud 7 w., z. van Jan en van Suzanna Abigael van den Bergh. 10 Jan. Josina den Engelsman, oud 8 j., d. van Marinus en van Suzanna Freekenhorst. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Levinus Cornell's Adriaansen, oud 33 j., jm. en Sara Maria Janseu Verplanke, oud 25 j., id. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 14 Jan. Edmond Marie Francois Vermandel, oud 35 j., weduwn. en Ste- phania Hamerlinck, oud 40 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Jan. Livinus Pollet (van Overslag), oud 47 j., jm. en Phrailde Kegels, oud 37 j., jd. Geboorten. 2 Jan. Louise Maried. van Alphonsus de Winne en van Amelia Guossens. 6 Jan. Emelia Rosalia, d. van Charles Louis de Letter en van Francisca Seraphina Bauwens. 7 Jan. Clemence Marie, d. van Desiderius Hamer linck en van Paulina de Brouwer. Overlijden. 1 Jan. Philomena de Roover, oud 38 j., d. van Ludovicus en van Barbara de Beul. 14 Jan. Camillus Maria Verschraegen, oud 1 j., z. van Jacobus en van Eugenia Baert. 15 Jan. Isabella Maria Ferket, oud 74 j., echtg van Joannes Franciescus Herreman. OSSENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Jan. Ivo Buijsse (van Hontenisse), oud 35 j., jm en Petronella Neve, oud 28 j., jd. Petrus Maas (van Stoppel- dijk), oud 24 j., jm. en Paulina de Waal, oud 23 j., jd. Geboorten 5 Jan. Franciescus Dominicus, z. van Jan Francies Warrens en van Apolonia d'Hout. Overlijden. 30 Dec. 1886. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Andries de Bliek en van Christina Mannaart. 14 Jan. Apollonia Kroonenburg, oud 64 j., wed. van Cor- nelis Desaunois. Desiderius de Roos, oud 3 m., z. van Jacobus en van Regina Taalman. OVERSLAG. Overlijden. 6 Jan. Livinus Pollet, oud 11 j., z. van Petrus en van Stephanie de Letter. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Jan. Augustus Slabbaert, oud 28 j., jm. en Godeliva de Kever, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Maria Mathilda, d. van Augustinus de Maat en van Christina de Bakker. mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2