Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2262. Woensdag 19 Januari 1887. 27e Jaargang, DE BAANWACHTER. Binnenland. 5,50 6 00 6,12 6,34 6,57 7,19 8,30 6,10 7,30 7,48 8,10 8,30 8,40 8,50 5,25 5,32 5,35 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 ABONNEMMT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaurtot veel verminderden prijs. »it blad vePNchljnt Uinsdag- en Vrljjdagavoud blj den nltgcver P. J. V A SI RE 8 A SI D E te Ter Ib'enzcn. E*olitieli Overziclit, Niet minder dan vierraalen is Von Bismarck aan het woord geweest in den Rijksdag. Duide- lijker dan ooit verklaarde de Rijkskanselier, dat de indiening van het legerontwerp uitsluitend het gevolg was geweest van de bij de Regeering gevestigde overtuiging, dat het gevaar voor een oorlogsverklaring door Frankrijk steeds blijft dreigen en dat bij de onberekenbaarheid der door parle- mentaire partijen geinfluenceerde Fransche staat- kunde eene dergelijke gebeurtenis even onverwacht kan komen als een bliksemstraal uit een onbewolkten hemel. Van den kalmen toon, waarop het zelfde onderwerp bij de opening van de Fransche Kamer en den Senaat werd besproken schijnt Von Bismarck geen nota te hebben genomen. Het kwam trouwens ook niet in zijn kaart te pas. Een politicus is een ander ding dan een gewoon mensch. Op de vredelievendheid der tegenwoordige Fransche Regeering stelde hij wel vertrouwen, maar wie van u, zeide hij tot de leden van den Rijksdag, waarborgt mij, dat de personen, die thaus regeeren, lang aan het roer zullen blijven. Den oorlog met Frankrijk heeft Duitschland alleen te vreezen en of die komt biunen tien dagen of tien jaren, dit hangt af van den aard der Regeering, die Frankrijk op een gegeven oogeublik heeft, zeide de spreker. Het zal velen niet meegevallen zijn van Von Bismarck te hooren dat het Duitschland ten eenemale onverschillig is, wie in Bulgarije regeert. Geen troost voor de Bulgaarsche deputatieDe Fransche Minister heeft toch deze afgevaardigden ontvangen hoewel als bizonder persoon, niet in zijne hoedanigheid als Minister. Hij verklaarde, dat hij niets te voegen had bij het antwoord, door Flourens gegeven, en kon slechts wenschen uiten voor eene spoedige en guustige regeling van een toestand, welke thans voor geheel Europa een oorzaak van woeling en gisting is. De Kamer en de Senaat openden hun zittingen voor dit jaar. Het oudste lid opende de zitting en hield de gebruikelijke toespraak. Hij wees op de wereldteutoonstelling van 1889, /.eene vreed- zame worstelstrijd, er moesten geen andere zijn," zeide de heer Pierre Blanc, onder algemeene toe- juichingen. De Katner koos Floquet als president. In den Senaat voerde de president Carnot het woord. /Frankrijk voor te stellen als met ongeduld naar den strijd verlangend, is een parlementaire kunstgreep," zeide hij,/Frankrijk verlangt vrede." Welk een verschil bij de oorlogzuchtige woorden van den Duitschen premier! Generaal Boulanger heeft den Ministerraad een versing medegedeeld van de gebeurtenissen ip Tongkin te Than-Hoa, waarheen versterking was gezonden. Omtrent den toestand in het oosten van Europa komt weinig nieuws tot ons. De Prins van Bct- PEUILLETON. 5) NAAR HET FRANSCH. V. Dokter Dusaux was een achtenswaardig man hij was zoo lang en recht als een populier, en zoo mager als een geraamte, doch met dat al een vroolijke zestiger. Zijne doordringende grijze oogen onder de zware wenkbrauwen, en de eenigszius gebogen neus gaven op het eerste gezicht aan zijn gelaat iets gestrengs en scherps, dat in zonderlinge tegenspraak was met zijn zachten glimlach. Een grijze ringbaard omlijstte dit door den ouderdoin gerimpelde gelaaten het grijze, kortgekuipte hoofdhaar deed zijn hoog en breed voorhoofd des te beter uitkomen. Zijne scherpzinnigheid verborg hij gaarne onder ruwe vormendaarbij was hij uiterst fijngevoelig van nature, maar wilde dit noch tegenover zich zelven noch tegenover anderen erkennen, en hij werd vuurrood van toorn, wanneer men zeide, dat hij goed was. Hij ver- afschuwde het, wanneer men met zijne gevoelens te koop liepop dit punt, beweerde hij, moest het hart ook zijne aangeboren schaamte hebben wat daarin omging ging niemand aan. Weten wij trouwens zelf wel duidelijk, wat er eigenlijk in tenberg heeft aan graaf Kalnoky verklaard, dat hij niet naar Bulgarije zou terugkeeren. Zankoff, de leider der Russischgezinde oppositie, is te Phillip- popel door de menigte uitgefloten. Men riep vWeg met den verrader!" Er werd slijk in zijn waggon geworpen. De schelm heeft zoo'n behan- deling meer dan verdiend. Sawas-Pacha, gouver- neur van Creta, heeft zijn ontslag genomen, omdat de Porte weigert de door hem gevraagde verster- kingen te zenden. De gisting op het eiland wordt toegeschreven aan Engelsche agenten. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat John Bull daar weer in troebel water gaat visschen. Creta is eene gewenschte strategische positie voor de Britten, en het afleiden van de aandacht der politici achten sommigen gewenscht. De Pall Mall is tegenwoordig bijster hard tegen over de Vorstin, wie een groot deel der schuld wordt aangewreven in de Ministerieele crisis. Zeer onverwacht is lord Iddesleigh, Minister van Bui- tenlandsclie Zaken, overleden. Van zijn buiten- verblijf te Louden gekomen om een onderhoud met lord Salisbury te hebben, is de grijze staatsman plotseling ineengezakt en na eenige minuten ge- storven. Men wil de oorzaak zoeken in de teleur- stelling, die hij ondervond, toen, zonder zijn me- deweten, werd besloten dat hij de portefeuille aan Salisbury moest afstaan. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer reeds vroeg in Februari den parlementairen arbeid her- vatten. Men noemt zelfs reeds den 8sten dier maand, doch de datum is nog niet zeker. Over den tot dusver uitgestelden wedstrijd te Slikkerveer zegt de Ned. Sport o. a. Sinds H. M. de Kouingin het voornemen had te kennen gegeven, de wedstrijden met H. K. H. de Kroonprinses te willen bijwonen, was men ijverig in de weer om H. M. een Harer waardige outvangst voor te bereiden. Op de baan was voor H. M. expresselijk geplaatst een paviljoen, rijk en sierlijk ingericht, geheel met glas gedekt, terwijl de firma Fop Smit Co. een harer fraaiste salonbooten in gereedheid had, om H. M. met gevolg te vervoeren. Bij de landingsplaats zou een flotille van 12 geheel met vlaggen getooide booten dier reederij gereed liggen, ten einde H. M. bij aankomst de noodige eer te bewijzen en met saluutschoten te begroeten. Tevens zouden sleden of arren gereed staan om H. M. en gevolg van de landingsplaats naar het paviljoen te vervoeren. Ook had de kunstrijder Carl Werner door baron De Salis uitgenoodigd om te Amsterdam te komen, aan laatstgenoemde te kennen gegeven, ook te Slikkerveer proeven zijner sierlijke bewegingen te willen afleggen voor II. M. onze Koningin. Verder ons omgaaten hoe zouden wij het dan aan anderen kunnen mededeelen Bij gevolg was de dokter in zijn spreken vaak kortaangebonden en kuorrig, en wanneer hij bewogen was, dan was hij inwendig zoo boos, omdat hij deze zwakheid liet blijken, dat zijne aandoening zich voor de buiten- wereld uitte in alles behalve parlementaire uit- drukkingen. Ziine zelfopoffering was grenzenloos, maar hij kon niet dulden dat men hem bedanktedat was in zijn oog eene beleedigiug. De geneeskunde was, volgens hem, een gewijd ambt, de genees- heer moest, evenals de priester, de ongelukkigen om niet helpen. ,/Wat wilt ge toch voor den drommel," zeide hij dikwijls, #de ziekte maakt geen onderscheid tusschen de menschen neen, daarin vergis ik mij tochvoor den rijke is de ziekte een ongeval, voor den arme een onheil." Wel gaf hij aan alien een voorbeeld, maar las nooit iemand de les hij eerbiedigde de persoonlijke vrijheid evenzeer als de zijne, die hem boven alles dierbaar was. ,/Ieder zijn smaakde wereld zou anders nog veel vervelender worden, indien wij alien uit een vorm gegoten waren," placht hij te zeggen. Op zekeren dag bood men hem een iuteekenlijst aan voor een huisgezin in de buurt, dat alles door brand had verloren. De maire, een schatrijk land- eigenaar, had voor vijftig francs geteekend onze dokter, die van zijn praktijk leefde, schreef daar- was besloten, de wedstrijden op een dag te laten afloopen. Het voornemen bestaat, bij vriezend weder de wedstrijden te doen plaats hebben op zijn vroegst op Woensdag a. s., daar de draagkracht van het ijs, zelfs bij doorgaand vriezend weder, eerder niet te vertrouwen is. Men meldt uit Rotterdam, dat de hardrijderijen op schaatsen te Slikkerveer thans definitief zijn vastgesteld op a. s. Woensdag en Donderdag, definitief, wel te verstaan, als dit bericht niet door dooi wordt gevolgd. Uit Den Haag wordt bericht, dat aldaar Zondag- avond ongeveer vier of vijfhonderd personen, waar- onder vrouwen met kinderen op den arm, door de stad een toeht hebben gemaakt, welke door de politie moest worden uiteengedreven. Eerst bracht de stoet tusschen 9 en 10 uur een afscheidsbezoek aan F. Domela Nieuwenhuis. Daarna trok men door de stad naar het Noordeinde, voorbij het paleis des Konings, waar de inspecteur Olivier moest beletten dat de menigte het voorplein betrad en het verkeer belemmerde. De oploop wilde zich toen naar de gevangenis op de Prinsengracht begeven, waar Croll subsidaire hechtenis ondergaat. De menigte werd echter voor die gracht, in den Van Assendelftstraat, door een geringe politiemacht, welke onder leiding stond van den hoofdcommissaris den heer Van Schermbeek en den commissaris Dietz, na aanmaning om uiteen te gaan, uiteen gedreven, waarbij velen onder den voet geraakten. Gelukkig is, voor zoover bekend, niemand gewond. De heer P. van Schaik te Rotterdam waar- schuwt, in de N. R. Gt., tot voorzichtigheid tegen over H. van Os, Steiger 57, Rotterdam, die onlangs bij advertentie jonge meisjes vroeg ,/Voor lichte werkzaamheden op artistiek gebied." Een nader onderzoek van die geheimzinnige bestemmiug van knappe meisjes heeft het wantrouwen des heeren V. S. gaande gemaakt, en de bijzonderheden, die hij verhaalt, geven alle reden om knappe meisjes niet op dat /artistiek gebied" te wagen. Men schrijft ons: Mag men de N. R. Ct. gelooven, dan heeft de stoomboot LeidenGouda der maatschappij ,/De Volharding," die weer haar eerste reis maakte, op sommige plaatsen een ijskorst te verbreken gehad van 16 decimeter of ruim 1| meter. Brrr! En dan hadden ze het boven- dien nog erg te kwaad met de liefhebbers van schaatsenrijden, die zoo verbolgen waren op den kapitein en de bemanning, dat de boot voortdurend door een regen van steenen werd begroet. Een der passagiers werd daardoor aan het hoofd gewond. De bijstand der politie was noodig om de reis te kunnen vervolgen. De Nederlandsche vice-consul te Birmingham heeft dc aandacht gevestigd op eene zich uoemende onder: //Dr. Dusaux vijfentwimigfrancsj anonyme, vijfenzeventig francs." Dit teekent ons den man. In het gasthuis hadden de dokter en de baan- wachter elkander leeren kennen. //Dwaas, die ge zijt, om je voor een locomotief te werpen, ten einde een kwajongen te redden, die misschen nog een bedelaar wordt," dat waren zijn eerste woordeu geweestmaar de meest tegeustrijdige karakters verstaan elkander vaak het best. Even knorrig en kortaangebonden als de dokter was, even zacht- zinnig en gehoorzaam was de zieke. Een karakter- trek hadden beiden gemeen de zucht om zich voor anderen op te offeren. Vader Dusaux begon weldra een levendige belangstelling te toonen in dien grooten jongen van dertig, die leed zonder klagen en zich den arm liet afzetten met veel minder omslag, dan waarmede anderen hun haar verliezen. Voor Dinet was de dokter een godheid en wanneer deze hem een dwaas of een arrnen zot had genoemd, dan was hij overgelukkighij wist wel, dat deze benamingen alleen aan de vrienden werden gegeven. Toen hij zijn eenzaam huisje ging betrekken, zeide zijn beschermer//Mijn jongen, gij zijt van nature bestemd om allerlei dwaasheden te doen zoodra gij dus in de verlegenheid zit, denk er dan aan, dat ik er nog benwanneer gij het vergat, zoudt gij den man beleedigen aan wien gij dit mooi gevormde stompje te danken hebt." Van tijd tot tijd zien zij elkander weder. Vier- Concling Watch Manufacturing Company aldaar. Ongeveer 200 a 300 brieven, laatstelijk van het vasteland aan dat adres verzonden, zijn aan het postkantoor te Birmingham teruggezonden, daar de zekerheid was verkregen, dat de zich noemende //Company" door een zwendelaar wordt vertegen- woordigd. Ongeveer twintig dier brieven, bier te lande afgezonden en inhoudende kassiers- of orderbriefjes ten bedrage van ongeveer 30, zijn aan de afzen- ders teruggezonden. In De Banier van Woensdag 22 December jl. No. 102, kondigt de Company onder het opschrift Belangrijk voor iedereen en het onderschrift Concling Manuacturing Company, 55 Almastreet, Birmingham (Engeland) zilvereu en gouden remoutoirs ten ver- koop aan, met vermelding der prijzen en de bijvoe- ging //Agenturen en depots worden op zeer gunstige voorwaarden opgericht." De genoemde vice-consul meent, naar aanleiding van hem gevraagde inlichtingen, tegen het zenden van geld of geldswaarde aan genoemde //Company" te moeten waarschuwen. (N. R. Ct.) Naar het Rott. Nbl. meldt, werd voor acht dagen een sorn van f 500 voor de diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam ter hand gesteld aan den heer Paulus van der Grijp, thans uit het synodaal verband getreden en door het classikaal bestuur van Rotterdam geschorst diaken. Deze som was bestemd voor een spoedige uitdeeling van steenkolen, enz. Op den avond van denzelfden dag (Woensdag) besloten de meeste leden van den kerkeraad, waaronder de heer Paulus van der Grijp, zich aan de synodale organisatie te onttrekken. Niettemin had Vrijdagmorgen d. a. v. de uit deeling plaats, doch de heer Van der Grijp moet tot heden in gebreke zijn gebleven, bedoelde som aan de diaconie van de Ned. Hervormde gemeente uit te keeren, bewerende dat de doleerende kerk daarop recht zou hebben. Daar degene, die deze som aan den heer Van der Grijp ter hand stelde, met de door dezen bedoelde bestemming geen genoegen neemt, acht men het niet onmogelijk, dat de kwestie door den rechter zal moeten worden uitgemaakt. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. zegt te hebben gehoord, dat Z. M. de Koning op een eigeuaardige viering van zijn 70 jaardag is bedacht, ,/door een daad, die van generositeit te genover de in den laatsten tijd wegens politieke misdrijven veroordeelden, en van verstandig beleid zou getuigen." Om geen verwachtingen bij de betrokken per sonen op te wekken, die raogelijk zouden worden teleurgesteld, is't misschien niet overbodig, voor dit speciale geval er opzettelijk aan te herrinneren, dat de mededeelingen van dezen kroniekschrijver uogal of vijfmaal per jaar, wanneer de baanwachter bij hooge uitzondering eens een dag vrij heeft, gaat hij naar B., om proviand voor zijn huishoudeu op te doen, en dan laat hij nooit na den dokter eens op te zoeken, die hem steeds met open arinen ontvangt. Komt de dokter bij het bezoeken zijner patienten eens langs het huisje No 38, dan brengt hij den baanwachter een tegenbezoek. Toen hij dien morgen het briefje kreeg, waarin hij verzocht werd zoo spoedig mogelijk te komen, begreep hij, dat er haast bij het werk was. z/Dat verwachtte ik wel, dat kan hij maar niet laten," en hij kwam. Gedurende eenige dagen zweefde het kind tus schen leven en dood, maar haar krachtig gestel haar wilde kaltenaard volgens Dr. Dusaux ze- gevierde; ze stond de crisis door, de longen ver- ruirnden zich en den achtsten dag kon de dokter aan de moeder de verzekering geven, dat de kleine gered was. De arme vrouw uitte geen enkel woord van dank Dinet had haar daaromtrent de les gelezen maar de betraande blik, dien zij op den waardigen arts wierp, zeide meer dan de langste toespraak. Zij had haar kind met de grootst mogelijke toe- wijding verpleegd en haar best gedaan den baan wachter zooveel mogelijk in zijne huishouding te helpenzij melkte de geit, kookte zijn eten en wiesch zijn vaatwerk. Zoo'n heerlijk leventje bad i TER YEimSIHE (AIRAYT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1