HIIIIIS1 EllVli, A. VISSER, Kanada Plantsoen, Brimn nit 'tHaaije. Openbare Verkoopingen Gemaifl met 1 Mei a. s.: een DIENSTBODE, VELE KIEZERS. Mlita bij SAL. EE BRD1JNE Em, Ltoale Kiezers van Ter Neizea 1 Ch. L. van Bouchaute, 14 pCt. in water opMare Klawer-Gnano, Eoawens SlaMe Snilerbeelen Handelsberichten. eene partij GEWAAI van boomen. Openbare Verkooping. Advertentien. 1000 M3.Onderhoudsgrind, Bij de a. s. verkiezing voor lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen, wordt ten zeerste aanbevolen de heer tar Solaris P. MEliMS, le Axel: eene partij GEWAAI van boomen. Waterbouwkundig ambtenaar. Te bekomen bij J. de Bree, puik Riga Tonzaad TWEEDE REVELAAR En eenige kapitaien Alles gewaarborgd en aan Jage prijzen. Die Gemeente betaalt aan schoolgeld, contribution, collecten, enz. ruim de helft van de uitgaven, die de school jaarlijks vordertzonder daarbij nog rente voor de gebouwen te rekenen. Zorgde dus de C. G. Gem. alleen voor hare eigen kinderen dan zou, hetgeen zij nu opbrengt, meer dan vol- doende zijn, om bet onderwijs voor die 80 leerlin- gen te bekostigen. De vrees, dat men voor de Chr. Ger. ,/afgescheidene" Gem. ging collecteeren, miste dus alien grond. x De overige 170 leerlingen, die de school be- zoeken, behooren, op enkele uitzonderingen na, tot de Ned. Herv. Gemeente. Sommigen daarvan betalen het voile, verreweg het grootste deel echter een gedeeltelijk schoolgeld. Ais regel is sinds een paar jaren vastgesteld dat door dezen minstens zestig cents per maand moet worden betaald. Op deze 170 leerlingen komt dus het Bestuur der school jaarlijks een aanzien- lijke som te kort. Om dit te dekken betalen enkele leden der Ned. Herv. Gem. eene contributie; wordt in Augustus eene collecte langs de huizen gehouden, en de rest wordt gevonden uit hetgeen de Chr. Ger. Gem. zelf bijeen breugt. Veronder- steld dat nu de kerkeraad der N. H. G. eens besloten had, om, bij wijze van vergoeding voor gedane uitgaven, voor de Chr. school te collec teeren ik zie niet in, Mijnheer de Redacteur, dat dit zulk eene groote misdaad zou zijn. Evenwel, ook da&rvan was hier geen sprake. Wat is het geval P Het gebeurt soms, dat ouders plaatsing voor hunne kinderen verzoeken, die het vastgestelde minimum-schoolgeld slechts gedeeltelijk, of in het geheel uiet kunnen betalen. Om zulke ouders te helpen, heeft het Locaal-comite der IInie'alhier, een suppletie foods opgericht, waaruit het schoolgeld voor de kinderen wordt voldaan. De leden van dat cornite betalen daartoe eene contributie en jaarlijks wordt eene rede gehou den over het Chr. onderwijs, waarbij de collecte wordt afgestaan ten behoeve van het genoemde fonds. Tot dusver werd die rede steeds gehouden in de Chr. Ger. kerkditmaal heeft de WelEerw. heer Ds. Van Veen de uitnoodiging van het Bestuur der »Unie", om het zelf, en in de Ned. Herv. kerk te doen, welwillend aangenomen en de kerke raad heeft toegestaan voor het suppletiefonds te collecteeren. Als men daarbij weet, dat van de elf leerlingen, die voor rekening van de „Unie" school gaan, acht tot de Ned. Herv. Gem. behoo ren, dan geloof ik niet, dat eenig weldenkend mensch zich aan het houden van die rede in de Herv. kerk, zal ergeren. Na mijn dank betuigd te liebben aan den heer R., omdat hij mij gelegenheid gaf deze zaak nader toe te lichten, en aan u voor de verleende plaats- ruimte, blijf ik hoogachtend, Mijnheer de Redacteur, Uw. dw. dr., H. KOELMANS, Yoorzitter van het L. C. der ,/Unie." Ter Neuzen, 14 Januari 1887. 13 Januari 1887. Zoo hebben wij dan weer het Yorstelijk gezin in onze Residentie en mag men de verschillende berichten gelooven dan zullen wij 't een poosje in ons midden houden. Mag men de berichten, ge loovenja, die verduivelde berichten zijn misschien oorzaak dat Z. M. op een goedeti dag, dat gespionneer moede, weer naar buiten trekt waar men hem of zijn gezin niet op den voet volgt om te kunnen inelden ik vraag in vredes- naam, wat hebben de menschen er aan dat Hare Majesteit met het Prinsesje om zoo laat ge- wandeld, of om zoo laat een rijtoer gemaakt hebben. Volgens gerucht zal men, zoo spoedig het seizoen het toelaat het oude buitenverblijf van wijlen de vorige Koningin, T Huis ten Bosch, eenigszins gaan verbouwen en zou het Vorstelijk paar van plan zijn in den aanstaanden zomer voor eenige maanden te betrekken. Ik hoop 't van harte, docli die ver- zekering kan ik geven, dat als de zoogenaamde groote bladen voortgaan met de kleinste nietig- heden betreffende het Koninklijk gezin te vermelden er alle kans bestaat dat het „Huis ten Bosch" zonder bewoners blijft, want uit zeer vertrouwbare bron weet ik, dat de Koning gruwelijk het land heeft aan die kletsberichtjes. Ouwe schoenen weggooien voor men nieuwe heeft blijkt nog altijd gewaagd te zijn. Daar heeft nu onze Tweede Kamer den Minister van Marine tot heengaan gedwongen en daar zitten we nu zonder hoofd van 't departement van Marine. Reeds bij verschillende specialiteiten heeft men aangeklopt doch tot nu toe schijnt er geen liefhebber te zijn om aan het stuurrad te gaan staan. En waarlijk geen wonder want onze Tweede Kamer is een onhandelbaar schip dat zoo stampt en steigert, dat het de wijste partij is, het voor top en takel te laten loopen, daar 't toch niet roerwijs is. Ik zal de houding van den afgetreden Minister niet ver- dedigen. Hij heeft ook mijns inziens te spoedig al zijn rifseigings losgegooid en toen hij zag dat er te veel wind in zijn zeilen kwam en hij de buikgordings weer wilde aanhalen bleken zijn krachten te kort te schieten en kreeg hij den boel aan dek. Op T laatst oogenblik kreeg hij de voor den zeeman zoo onontbeerlijke koelbloedigheid terug en dacht ik nog een oogenblik dat de schuit behouden in de haven zou komen doch op dat zelfde oogenblik vertoonde zich een rif, in de gedaante van 't Kamerlid Goeman-Borgesius en, naar den kelder was het schipde loods (lees de Minister) sprong in zee, en daar dobbert nu 't gevaarte waarover niemaud het commando op zich wil nemen. Tot mijn spijt begin ik tc merken dat mijn geheugen minder wordt, want daar zit ik mal te suffeu op een versje dat ik in mijn jeugd geleerd heb. De slotregels alleen heb ik nog maar ont- houden. 't Heeft betrekking op een geleerde die in zijn studeervertrek bezig was, toen zijn keuken- meid het vertrek binnenstoof met de woorden Ochmeester help, de keuken staat in brand1 vGij kunt was 't koel bescheid mijn vrouw dit kenbaar makenik steek mij niet in keuken- zaken." Dat versje hebben de heeren, die zich hier in de residentie zoo bizonder belangstellend toouen in de plannen tot oprichting van een kookschool voor vrouwen en meisjes, zeker nooit geleerd. Toen ik de circulaire, die men mij gestuurd heeft, in de hoop zeker haar met een kleine bijdrage in- gevuld terug te krijgen, eens op mijn gemak ge- lezen had, begon ik met mijzelf af te vragen wat willen die dames en heeren nu eigenlijk P De namen van zooveel hooggeplaatste personen waren voor mij wel een waarborg dat zij iets goeds wilden tot stand brengen, maar het nut van hun streven kon ik maar niet snappen. Ik las dat zij eene inrichting in leven wilden roepen, waarin meisjes en vrouwen kosteloos zouden leeren koken. Daar- door zou, altijd volgens die circulaire, het huiselijk genot verhoogd wordende vrouw van den werk- man zou leeren met een minimum grondstotfen een krachtig voedzaam maal voor haren echtgenoot gereed te makenmeisjes zouden voor keukenmeid of kooksters opgeleid worden die wij hier in den Haag, waar die dames'' sierlijk gekleed meer flaneeren dan koken, best kunnen gebruiken de dienstboden zouden er leeren hoe het meeste partij te trekken is van de voedende bestanddeelen en nog een massa andere dingen meer. Niet kwaad, dacht ik na eerste lezing, maar schuilt er geen addertje onder het gras Zonder iets te zeggen gaf ik mijn vrouw het biljet, met verzoek het eens te doorloopen en mij hare opinie te zeggen. Wel man, was haar oordeel, die aanhef: om de vrouw van den werkman te leeren koken is een- voudig een aanloopje, zooals jij dat zou noemen, en de quintessence, waar jij altijd rnee schermt, is, dat de dames, die tegenwoordig trouwen zonder dat zij iets van de huishouding kennen, die niet weten hoeveel zout er in de aardappelen moet ofhoeveel boter in de groenten, op de goedkoopste manier aan een keukenmeid willen komen, die lekker koken kan. Zoolang 't een nieuwtje is zullen er een paar dametjes een beetje komen knutselen, doch al heel gauw zullen die er genoeg van hebben. Werk- mansvrouwen zullen er niet komen om een een- voudig maal te leeren klaarmaken, dat leeren die meisjes thuis; summa summarum daar heb je weer je eigen woorden blijft er maar een cate- gorie over, de aspirant—keukenmeiden voor de zoo genaamde groote diensten. Ik weet 't niet, maar 't kwam mij voor, dat mijn wijfje het bij het rechte eind had. Br is nog iets, vervolgde zij. Waarom brengen de dames en heeren, die de circulaire ondertee- kenden en die algemeen bekend staan als gefor- tuneerd, niet dat betrekkelijk kleine oprichtings- kapitaal bijeen? Als ik mij goed herinner, ge- schiedde dit in het buitenland, waarop zij zich in hunne circulaire beroepen, ook. Dat zou veel meer vertrouwen inboezemen dan zoo'n bedelpartij. Ik weet niet, geachte lezers, hoe gij er over denkt, maar ik moest mijn vrouw in vele opzichten gelijk geven en besloot dan ook maar zeifs mijn geringe bijdrage liever aan wat anders te besteden, een voorbeeld, dat, volgens informatie, door velen gevolgd wordt, zoodat die heeren keukenpieten hun lievelingsdenkbeeld althans wanneer zij alleen op de beurzen der Haagsche ingezetenen specu- leeren vooreerst nog wel niet verwezenlijkt zullen zien. P it IJ Z E A I) i; It E I I If T E A. Amsterdam, 13 Januari. i20i Dordrecht, 13 Januari. K O E li S V A A IIE T GELD. j Dinsdag- Februari 1887, des voor- 1middogs 10 ure, voor den COEGORS- POLDER, van Le vergaderen bij A. v. d. Abeele, aan de Axelsche Sassing. O °P Donderdag 3 Februari 1887, des voormiddags 10 ure, voor den BUTH- POLDER, van 'Je vergaderen aan Jacobus de Feijter Lz., aan het einde van den Buthdijk. Mr. J, p. lironkers, Notaris te Ter Aeuzen, zal op Woensdag' den 2 Februari 1887, des na- middags te 2 ure, in bet Nederlandsch Logeraent van den heer F. A. Susijn, te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen nabij de Binnenoostsluis op Java, waarin IiOFFIEHLTS met verguuning, ge- naamd //De Do el en," bewoond door den heer J. A. Stellingsma, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 1S94, groot 56 centiaren. Nadere inlichtingen ten kantore van den No taris voornoemd. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,50 it 47,55 12,04 12,10 Voor de vele blijken van belang- stelling mij op 13 Januari betoond, betuig ik aan alien en aan het muziekgezelschap Apollo in het bijzonder, mijn oprechten dank. W. A. KAAN. Ter Neuzen, 14 Januari 1887. leder, die iets te vorderen heeft van C. B. SCHUURMAN, Ingenieur van den Rijks waterstaat te Ter Neuzen, gelieve daar van opgave te doen voor 23 Januari a. s. Wordt verzocht prijsopgaaf voor de levering, op keur en voor 1 Juli 1887, van ongeveer (grootte van 1 tot 6 c. M.) Vrachtvrije brieven worden ingewacht voor 25 Januari e. k., bij den ondergeteekende, Burgemees- ter der gemeente en Dijkgraaf van den polder Zaamslag. C. DE BOKX. geschikt om de huishoudster in het huishouden bij te staan. Adres bureau dezer courant. ZEET IJ D I A G E A. Van 11 tot en met 13 Jan. zijn uit deze haveD vertrokken komende van Gent 12 Jan. Eng. stoomb. John Wells, kap. Jo hansson, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Fielder, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Eulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. 13 Jan. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, naar Burn-eiland ledig. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 11 Jan. Eng. stoomb. Apollo, kap. Morrison, van Liverpool met stukg. 12 Jan. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Londen met stukg. 13 Jan. Eng. stoomb. Bruges, kap. Dixon, van Middlesbro met pitch. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 11 Jan. Eng. stoomb. Dinnington, kap. New- love, naar Goole ledig. 12 Jan. Eng. stoomb. Achilles, kap. Billing, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. Van 11 tot en met 13 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigen op en 31 afgescbut. Bij de a. s. kiezing van een lid voor den gemeenteraad wordt ten zeerste aanbevolen de beer Waterbouwkundig ambtenaar. Ter Neuzen, 14 Januari 1887. landbouwer te Axel Met genoegen zouden wij onder de aanbevolen kandidaten voor bet lidmaatschap van den gemeen teraad te Ter Neuzen den naam van een Katho- liek zien. Immers wij vinden het niet meer dan billijk, dat onze ongeveer 900 katholieke ingeze tenen, althans een of twee vertegenwoordigers hebben in den Gemeenteraad. Wij meenen, dat liberaal beteekentdat men de belangen van elk en een ieder wil hooren en be- hartigen, en daarom zullen wij, hoewel Protestant, en zeker zullen de anti-revolutionairen wel met ons medegaan, ter wille van de diensten door de Katholieken aan bun bewezen, onze stem uitbrengen op den heer zeker wel een achlenswaardig ingezeten dezer gemeente. EENIGE KIEZERS, die een gemeenteraad willen, die de geheele gemeente vertegenwoordigt. aan het Sclielpenpad te Ter xAeuzen met hooge kiemkracht, uit den Nieuwe Neuzenpolder, voor VEEVOEDER met genoegzame suikergehalte voor fabrikanten. EN TEVENS Plaatsvervangers en Nummerverwisse- laars voor de Nationale Militie. beschikbaar als eerste bypotheek op landerijen binnen het kanton Axel, aan voordeelige rente. Nedkrland, Belgie. FrankbijK ftVSLAND PoLEN OOSTENRIJK. HONGARIJE. Italie. Spanje Turkije. Egypte. Portugal. Amerika. Braziiie. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Haudelmaatachappij dito exploitatie Ned. staatsapoorw, Certificaten bij Rotachild Inschrijvingen Obligation 1798/1855 dito Hope Co. 1855 6e aerie dito 1000 1864 dito OoBterache leening 2e serie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Oblig. Hope Co. Leening I860 Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Meat Oblig. dito Aand. Baltiache spoorweg diio dito Jelez Orel dito spoorweg Poti-liflia dito dito Charkow Azow Zuid West spoorwegmaatschappij. Schatkiat obligation Oblig. in papier dito dito Schatkistb ljetten Certific. Amsterdam Obligation Buitenl. dito Binnenlandache Inschrijvinz Alg. schuld O'ol. Leening 1876 Obligation Obligation (1877 dito (1876) Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito Oblig 1865 dito 1875 Mei/Nov. Jan./Jnli. 2* pet. 74j 3 89* 4 99* 5 2* 101* 109 n4* 94* f 85* 98a 57* 98A 57A 66 67 100 951 631 67 55 5 5 5 5 5 5 4* 4 6 5 4J 3 5 5 5 4 5 5 5 5 4 4 5 4 3 4 4* 100 Gran en. De aanvoer was weder van geringe beteekenis en de prijzen daardoor dezelfde. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,70 a f 8,00, mindere f 7,30 a f 7,50. Rogge nieuwe Zeeuwsche en laainsche J 5,20 a f 5,60. Gerst nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,60 a 4,90, Overmaasche 4,20 a f 4.50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,00 a/4,50. Haver dunne f 2,40 a f 2,90. Paardeboonen 6,00 a 6,20. Duiveboonen 6,50 a 7,00. Wittebooneu 8,00 a 9,50. Bruineboonen 10,00 a 10,50. Erwten 8,00 a/8,40. Voeder/6,80 a f 7,00. Koolzaad f 6,50 a f 7,50. Lijnzaad zaai f a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 3