Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2261. Zaterdag 15 Januari 1887. 27e Jaargang, DE BAANWACHTBR. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per ]aartot veel verminderden prijs. l»it blad verschtjnt l)lnsdai> en Vrijdagavoud bij den uttgcver P. A. VAN OE 8 A N D E te Ter Neazcn. E*olitieli Overzicht, De Bulgaarsche deputatie, die Zaterdag in Parijs is aangekomen, is door den heer Flourens ontvangen. Grekoff schetste den moeilijken toestand, waarin de Bulgaarsche regeering Zich bevindt. Deze laatste is geneigd alle concession te doen, welke met de onafhankelijkheid van Bulgarije strooken, om uit dien toestand te geraken, maar zij gelooft, dat de candidatuur van den Prins van Mingrelie onbe- staanbaar is met de stabiliteit en de vrijheid des lands, Flourens antwoordde, dat hij de gedelegeerden slechts als bijzonder persoon ontving, want alleen de Porte kan uit naam van Bulgarije spreken. Naar zijn inzien bestond het beste middel om uit de moeielijkheden te geraken hierin, dat bijzondere rekening werd gehouden met de gevoelens van Rusland. Frankrijk moet bovenal letten op de algemeene belangen van Europa, welke in de hand- having des vredes gelegen zijnhet kan slechts de middelen aanbevelen, welke sneller en zekerder tot eene oplossing voeren; het heeft geen bijzondere rol in de kwestie te vervullen en alleen die oplossing in de hand te werken, welke door de voornaamste belanghebbenden aannemelijk wordt geacht. Het eenig doel van Frankrijk is de handhaving van den vrede. (Een argument voor de tegenstanders der legeruitbreiding, ook in Duitschlaud.) Een schrale troost voor de heeren Bulgaren, gelukkig dat zij op zulk soort outmoeting konden rekenen. Bij de Britten hebben ze ook weinig heul meer gevonden, daar was "t ,/veel geschreeuw, maar weinig wol." Engelsche bluf en anders niet. Men vertelt nu rond, dat Lord Churchill eene nieuwe reis naar het vaste laud zal maken; waartoe, dat wordt verzwegen. De Pall Mall was zelfs zeer onbeleefd tegenover de Bulgaarsche deputatie. Wat uwen Battenberger aangaat, over wien ons hofeen tamelijk belachelijken ophef heeft gemaakt, geen schepsel in dit land, behalve Hare Majesteit en een paar gedienstige hovelingen, zou een vinger uit- steken om hem over den Donau te helpen, en het zal voor u der moeite waard zijn u, terwijl ge in Londen zijt, te overtuigeu van het feit, dat den Engelschen reeds zoo gemeenzaam is geworden, dat zij er niet over denken het te vermelden: „m zaken van oorlog en vrede is onze Koningin even machteloos als hare kamerheeren," zoo schreef de Pall Mall. Ongegeneerd Gladstone houdt een slag om den arm. Hij heeft geweigerd zich uit te laten over het in Ierland toegepaste //plan of compaign," den nieuwsten vorm van de coalitie der pachters tegen de landheeren. Hij beweerde, dat hij de hierop betrekking hebbende vraag, hem door eene liberale vereeniging gesteld, niet behoefde te beantwoorden, omdat hij geen lid van de regeering was. Nu, het gold hier ook het teerste punt van de geheele Engelsche politiek. Bismarck is weder in de hofstad verschenen. 4) FEUILLETON. NAAR HET FRANSCH. Dinet doorliep opgeruimd zijn districtop de grens er van kwam hij zijn collega No. 39 tegen. ,/Goe morgen, Dinet, niets nieuws, alles in orde P Wat was het een weer gisterenavond ik dacht; dat mijn huisje omwoei." u Ja, het was een onstuimige nacht. Tot morgen, ik moet naar huis." //Wat hebt gp vanmorgen een haastwe hebben nog al den tijd." »Zoo veel niet meer, ik ben reeds vrij laat men komt niet gauw door de sneeuw." Hij keerde op zijn schreden terug. Toen hij op het uitgangspunt was teruggekomen, sloot hij de slagboomen en, evenals den vorigen dag, haakte hij zijn lantaarntje aan den seinpaal en wachtte. Van de plek waar hij onbewegelijk stond, zag hij door het verlichte keukenraam een donkere schaduw nu en dan voorbij het flikkerende haardvuur gaan. ,/De trein heeft oponthoud," zeide hij bij zichzelven, z/waarschijnlijk door de sneeuwEn hij stampte eens met de voeten om warm te worden. Daar kwam deze eindelijk, en toen hij gepasseerd was, haalde de ferme wachter eens zijn horloge Zaterdagavond arriveerde de Rijkskanselier, om de zitting van den Rijksdag bij te wonen, waarin de tweede lezing van het veelbesproken legerontwerp zal plaats hebben. Over den waarschijnlijken afloop denkt men aldusindien geen onvoorziene orastandigheden zich voordoen, zal het resultaat der tweede lezing in het plenum hetzelfde zijn als dat van de tweede lezing in de commissie van rapporteurs. Derhalve zal voor de door de regeering gewenschte vaststelling van het cijfer der leger- sterkte in vredestijd geen meerderheid worden gevonden. Conservatieven en nationaal-liberalen, blijven vasthouden aan het wachtwoord alles of niets. Heeft de tweede lezing tot het bekende resultaat geleid, dan doet zich de vraag voor, of nog voor de derde lezing tusschen het centrum en den Rijkskanselier een compromis kan tot stand koinen, waardoor bijvoorbeeld het door de Regeering gevraagde niet voor drie en evenmin voor zeven, maar voor vijf jaren wordt toegestaan. Indien slechts een der leden van het centrum hiertoe wilde medewerken, zou zulk een compromis eene meerderheid krijgen. De hoofdvraag is en blijft dus, of het den Rijkskanselier alleen om de aan- neming van het ontwerp te doen is, of dat hij nevenbedoelingen heeft, zooals het verkrijgen van eene gewillige meerderheid voor zijne belasting— en monopolie-outwerpen, wellicht ook voor een plan tot grondwetsherziening Daarbij mag men ook vragen, de toestanden in het buitenland het geraden maken, of Duitschland gedurende twee maan den ten prooi te laten aan een heftigen verkiezings- strijd, zooals die van eene ontbinding het gevolg zou zijn. Het antwoord op die vragen zal eerst worden gegeven door de uitingen van Von Bismarck in den Rijksdag. Indien hij voor de derde lezing aan de regeeringspartij een wenk geeft oin met het centrum samen te gaan, zal dit ongetwijfeld geschieden. De vrijzinnige partij zal in geen geval voor een tijdperk van meer dan drie jaren stemraen. De fractie heeft eenstemmig besloten, dat ieder, die zich niet aan het beginsel houdt, zal worden beschouwd als uit de partij getreden. Komt eindelijk eene overeenstemming tusschen den Rijks kanselier en het centrum niet tot stand, dan moet bij de eindstemming of het geheele ontwerp worden veroordeeld, of de romp worden aangenomen, zooals die uit de discussien der commissie is voortgekomen. In het laatste geval zouden de nieuwe kaders worden toegestaan, maar zou het aantal manschappen voor alle troepenafdeelingen jaarlijks door de be- grooting moeten worden vastgesteld. Aan het Departement van Oorlog wordt vol- gens de D. Ct. thans overwogen op welke wijze voor den dagde trein was precies op de minuut er geweest. ffZonderling Ik dacht dat hij te laat was, nog nooit heb ik er zoo lang op gewacht. Waarom zeide mijn maat toeh, dat ik zoo'n haast had Toen hij thuis kwam liep de vrouw het kind te sussen, dat nog altoos schreide. Heeft de kleine gedronken P Hebt gij goed geslapen z/Wij hebben heerlijk geslapen, maar nu doet ze niets dan schreien en wil niet drinken." Een verblijf van zes maanden in het gasthuis geeft iemand veel ondervinding. Dinet beschouwde de kleine aandaclitighare ademhaling was kort en hare wangetjes waren vuurrood. ,/Ze heeft stellig de koorts, tracht haar weder in slaap te maken.'" Hij trok een bankje bij het vuur, stak zijn pijp op en begon over alles eens na te denken, terwijl hij de oogen strak op het brandende hout hield gevestigd. Nog nooit in zijn leven had de arme man zoo in de verlegenheid gezeten. Wat moest hij beginnen Hij kon ze toch niet laten gaan het kind was stellig ziek en wat zou er van die beiden worden in die kou, zonder geld en zonder huisvesting. Ik begrijp maar niet, dacht hij verder, hoe de dokters toch zoo dikwijls koud water, onthoudiug van voedsel en koude kunnen voor- schrijven, drie dingen toch, die bij den terugtocht uit Rusland zooveel dappere soldaten naar de andere het best is te zorgen voor de stipte geheimhouding van de voorschriften omtrent de mobiliseering des legers in tijd van oorlogsgevaar. Omtrent het zsr. ,/kerkelijk congres", te Am sterdam door Dr. Kuyper c. s. gehouden, meldt het Hbl. Treinen en stoombooten brachten tal van landge- nooten in Amsterdam. In de Nes was het tusschen 10 en 11 uren vrij vol met boeren en burgers uit de dorpen en steden van ons land, die zich om Dr. Kuyper kwamen scharen. Aan de deur van Frascati werd aan elk die binnenkwam het biljet gevraagd, waarop hij de verklaring had onderteekend, het //juk" der Synode te willen afschudden. Verslaggevers van dagbladen werden niet toege- laten; een paar korte officieele berichten zouden in den namiddag tot hun beschikking worden gesteld aan het bureau van de Standaard. Ernstige maat- regelen waren genomen, om geheimhouding van hetgeen besproken wordt te verkrijgen. Uit alle deuren waren de krukken genomen en er zijn wach- ters bij gesteld, om te beletten dat de handelaars, die zich naar de kantoren in Frascati begeven, iets zouden hooren en zien. De glazen deuren waren van binnen met dikke groene gordijnen bedekt. Het aantal persouen, die het congres bijwonen, schatten wij op het oog op tweeduizend. De bui- tenlieden zijn het talrijkst vertegenwoordigd. Er waren ook een drie-, vierhonderd lieden uit aan- zienlijker stand onder hen, die in Frascati ver- gaderden. De socialist C. Croll is eergister, na, ingevolge oproeping, aan het parket van den officier van justitie te zijn verschenen, in arrest gegaan, tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet betaalde boete van f 50, tot welke hij wegens beleediging van een openbaar ambtenaar bijgedrukt en verspreid geschrift, veroordeeld is. Naar het D. v. Z.-H. verneemt, zou F. Domela Nieuwenhuis verklaard hebben gebruik te maken van den bij de wet gestelden termiju van zes dagen iederen veroordeelde opengesteld voor het indieuen van een verzoek om gratie. Eeuige jaren geleden vond men des morgens op de rails van den Staatsspoorweg, te Vucnt, het ver- morzeld lijk van een man, die, naar men vermoedde, door slaap bevangen des avonds door denlaatsten trein was overreden. Dezer dagen ontstond echter te Amsterdam twist, waarbij eene vrouw, in het bijzijn van anderen, zekeren V. H. voor moordenaar uit- schold en hem verweet genoemden persoon verinoord te hebben. Een toehoorder gaf hiervan der politie kennis, welke den dader arresteerde, met het gevolg, dat hij naar de gevangenis is overgebracht en zijne daad reeds moet bekend hebben. wereld hebben gezonden zooals de sergeant-majoor ons verzekerde. Hij bleef lang in gepeins verzonken, terwijl de vrouw achter hem zacht neuriende op en neder liep, om het kind in slaap te sussen. Plotseling riep hij uit, toen de dag aanbrak. „Drommels, ik ben erja, zoo zal het gaan, de trein van Parijs komt hier langs ik zal er hem een briefje mede zenden Snel opende hij een kast, nam er een velletje papier uit, schreef haastig eenige regels en ging toen, zonder een woord te zeggen, de deur uit om den trein het afgesproken teeken te geven. Vijf minuten later viel zijn briefje, aan een keisteen gebonden in den wagen. Toen hij weder binnen kwam, zeide de vrouw /Mijnheer, ik bedank u voor al uwe goedheid, maar het is nu dag en ik wilde gaarne verder gaan." z/En waar wilt gij dan heen //Ik weet het niet; ik zal den grooten weg volgen, totdat ik aan een huis kom en dan zal ik trachten een dienst als meid te krijgener zijn overal in de wereld nog goede menschen, ik zal wel iemand vinden, die medelijden met mij heeft." z/Er zijn ongetwijfeld nog goede menschen, maar niemand zal je nemen met je kindbovendien het is ziek, en gij zoudt het den dood doen." z/Ik kan hier toch niet blijven goede God, wat moet er van ons worden Zij begon bitter te schreien. Men schrijft aan het Rott. N.blad Zooals bekend is, laten de meeste uitgevers hunne drukwerkzendingen voor Nederl.—Indie te Antwerpen ter post brengen. Wat bier te lande f 100 aan frankeeren kost, vereischt in Belgie slechts fr. 100, dus ruim de helft minder. Vroeger werden de kisteu door een bediende begeleid maar deze kosten zijn tegenwoordig uitgespaard, daar te Antwerpen een bureau gevestigd is, dat zich met het opplakken der postzegels, enz. belast, tegen geringe vergoeding. Het mooist van alles is, dat zendingen voor gerepatrieerde ge- adresseerden en dergelijken, welke in Indie on- bestelbaar zijn, niet te Antwerpen worden uitgeleverd, maar netjes aan de afzenders in Nederland (kenbaar door hunne gedrukte adressen) worden terugbezorgd, zonder verdere kosten. De beide groote zalen van het Volkspark buiten de Raambarriere te Amsterdam waren gister- middag te twaalf uur wederom geheel gevuld door een schare van vrouwen en mannen, wier uiterlijk maar al te zeer aantoonde, dat de strijd om het bestaan door hen gestreden wordt te midden van koude honger en ellende. De voorzitter van de Vereeniging van Werkeloozen, sprak de menigte toe en noodigde de aanwezigen uit om lid te worden, daar de leden in het vervolg den voorrang zouden hebben bij het uitdeelen van giften en verschaffen van werk; iedereen kan zich kosteloos laten inschrijven met opgaaf van zijn woonplaats. Daartoe zou getegenheid bestaau na afloop der brooduitdeeling en voortaan iederen dag van 's morgens negen tot 's namiddags vier uur. Tevens verzocht hij alien de orde te bewaren en na afloop zoo rustig mogelijk naar huis te gaan. Daarna had de uitdeeling van het brood bij het hek plaats. Een dertigtal commissarissen, ook werkeloozen, waakten voor de goede orde, en dat niemand zich weer aanmeldde, die reeds brood had ontvangen. Het was een genot de verheugde gezichten van alien, vooral die der vrouwen, te zien, velen met zuigelingen op den arm. //Ziezoo mijnheer," riep er een, //nu hebben de jongens vandaag volop eten Dat //volop" was keuschetsend twee brooden voor een huisgezin, bestaande uit vrouw, man en vier kinderen. z/Nu maak ik dat ik wegkom," riep een auder z/de jongens moesteu straks naar school, wat zullen zij blij zijn dat ze weer eens wittebrood tusschen de tanden krijgen Weer een andere, zeer fat- soenlijk gekleed, verontschuldigde zich dat zij brood was koinen halen //maar ziet u, mijnheer, mijn man heeft in drie maanden geen cent verdiend en ligt nu plat te bed met een open been. Ik kan het voor God niet verantwoorden, als ik geen brood voor mijn pummels ging halen." Die overwinning op haar trots scheen die vrouw veel gekost te „Schrei maar niet, dat helpt altemaal niets; de dokter komt zoo aanstonds, hij zal je wel helpen." z/De dokter! Is er dan hier een indebuurt?" z/Neen, hier niet, maar ik heb hem verzocht te komen, hij geeft mijn arm afgezet, hij is zoo goedwees maar niet bang, hij is de goedheid zelve." Er waren inderdaad nog geen twee uur verloopeu of men hoorde de bellen van een paard en een rijtuig hield vlak bij het huisje stil. z/Daar is hij; ik wist wel dat hij komen zou." En de baanwachter ging hem te gemoet. z/Och dokter, wat ben ik blij dat ik u ziewe hebben u zoo hoog noodig." z/Wat doe je dan ook met een kind in je huisje," antwoordde de dokter, terwijl hij de teugels aan het rijtuig vastmaakte. //Dat is weder een van de kuren, niet waar „Brom nu maar niet, dokter, ik meende goed te handelen." z/Op jou brommen Je hebt voor den drommel gelijk, dat helpt toch nietsge zijt en ge blijft een dwaas, mijn jongen, dat zeg ik je nu.Een ziek kind, een wanhopige moederniets meer of minder. Je doet alles op een grooten voet." De invalide scheen zich dien uitval niet erg aan te trekkenhij kende zijn man. z/Dat is maar in het eerste oogenblik," zeide hij bij zichzelven, //dat gaat wel over, dat kennen we." Zij traden binnen en met een enkel woord werd TEK SE11ZEMSCHE (OIKWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1