Gemen»;de berichten. Telegrafische berichten. lcorpsen der infanterie zijn uitgenoodigd jongelin- gen, die zich daartoe bij hen aanmelden, practisch en theoretisch te doen onderrichten. De commandeerende officieren van de korpsen en detachementen der vesting-artillerie zijn uitge- noodigd de jongeliugen van 18 tot 20 jaren, die zieh tot bet bekoraen van onderricht in den dienst der artillerie aanmelden, kosteloos in de recruten- school en in de bediening van het geschut te doen onderwijzen. Uit 's Gravenbage bericht men, dat de Hooge Raad het cassatieberoep van Domela Nieuwenhuis verworpen heeft. In het arrest wordt het eerste cassatiemiddel verworpen, omdat het arrest aanneemt dat de wet- telijk geeischte overeenstemming tusschen rechts- ingang, verwijzing, dagvaarding en veroordeeling werkelijk bestaat, daar ze alle betreffen een en hetzelfde feit, dat bekl. schuld daaraan behoorlijk is gemotiveerd. Wat het tweede middel betreft, acht het arrest de gronden, aangevoerd tegen de qualificatie der rechtbank u boosaardiglijk en openbaar smaden van den persoon des Konings" niet afdoende. De rechtbank heeft niet elke uitdrukking op zichzelve, maar alle in onderling verband als smaad van den persoon des Konings beschouwd en tevens als kenschetsend den minachtenden toon en daaruit afgeleid het boosaardig opzet. Nu staat het vast, dat althans een uitdrukking, »dat de Koning zoo weinig werk van zijn baantje maakt," valt onder bovengenoemde qualificatie, daar die aantijging be- leedigend is voor den persoon des Konings en smaad duidt op alle smaadwoorden of beleedigende uitdrukkingen, die niet vallen in artt. 367 en 375 C. P., alzoo op eenvoudige beleediging, in tegen- stelling van laster en hoon. Het cassatieberoep is om deze redenen verworpen. Indien de veroordeelde dit wenscht, kan de ten uitvoerlegging van het arrest nog acht dagen ge schorst worden. Gedurende dat tijdsverloop kan liij een verzoek om gratie indienen. Zoolang op dat verzoek geen beslissing is gegeven, wordt het arrest niet uitgevoerd. Vraagt Domela Nieuwen huis geen schorsing, zoo is het arrest dadelijk ten uitvoer te leggen. TER NEUZEN, 11 Januari 1887. Wij vernemen dat Burg, en Weth. alhier de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer M. Schuijlenburg, hebben be- paald tegen Dinsdag 25 dezer. Gedurende het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 136 mann., 120 vrouw., samen 256 kinderen, waaronder 5 tweelingen. Overleden 69 mann., 63 vrouw., samen 132. Levenloos aangegeven 11. Er vestigden zich in de gemeente 331 personen terwijl 304 dezelve verlieten. 46 huwelijken werden gesloten, als: 38 tusschen jongmans en jongedochters, 4 tusschen weduwnaars en °jongedochters, 3 tusschen weduwnaars en we- dr.wen en 1 tusschen weduwnaar en gescheiden vrouw. Axel, 10 Januari. De heer G. J. Bargen, predikant te Driebergen, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier. Sas van Gent, 10 Januari. Ten verzoeke van den heer E. Gijsel werden heden alhier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, de volgende drie perceelen in het openbaar geveild 1°. een woonhuis, ingericht tot broodbakkerij, met stal en erf, te Sas van Gent, hoogste bod f 925, doch opgehouden2°. een schuur en erf, aldaar, verkocht aan den heer L. Hamerlinck, alhier, voor f 405 3°. eene partij bouwland, ter grootte van 5 H.A. 9 A. 10 c.A., in den Eugeuiapolder, gemeente Sas van Gent, verkocht aan mej. M. I. Dhert, wed. J. B. van den Bulke, alhier, in het geheel voor f 4627,14 of per 44 A. 56 c.A. (Gentsch gemet) 405. Sas van Gent. In het jaar 1886 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt: Geboren 23 mann., 24 vrouw., totaal 47. Over leden 19 mann., 15 vrouw., totaal 34. In de gemeente vestigden zich 32 mann., 38 vrouw., totaal 70, terwijl uit de gemeente ver- trokken 30 mann., 40 vrouw., totaal 70. Er werden 19 huwelijken voltrokken, als: 16 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tusschen weduwnaar en jongedochter en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1885 647 672 1319 31 1886 653 679 1332 dus eene vermeerdering van 13 personen. Zaamslag, 11 Januari. Het aantal aangegeven mazel-lijders in deze gemeente is thans geklommen tot 280, verdeeld over 135 huisgezinnen, in 79 waarvan de epidemie nog steeds heerschende is. Deze laatste bevatten op dit oogenblik nog 140 personen, die daaraan lijdende zijn. Terwijl de ziekte in de kom der gemeente merk- baar afneemt, schijnt zij zich thans meer naar buiten, naar de omliggende gehuchten, uit te breiden. Ook in het huisgezin van het hoofd der school in den Groote-Huissenspolder heeft zij zich vertoond, en tengevolge daarvan zal het onderwijs aan die in- richting bij vernieuwing gedeeltelijk moeten stilstaan. Walsoorden. Zaterdag jl. des avonds tusschen 8 en 9 ure is de polderwerker J. Seij van Ossenisse op den weg van hier naar den Knapaf, door twee in het aangezicht zwart gemaakte personen aangerand, en van zijn geld (f 25,beroofd. De aangerande, zich willende verweren, werd door zijne aanvallers erg mishandeld. De daders zijn onbekend. Philippine. In het jaar 1886 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Geboren 20 mann., 9 vrouw., totaal 29. Over leden 11 mann., 7 vrouw., totaal 18. Er vestigden zich in de gemeente 14 mann. 17 vrouw., totaal 31. Uit de gemeente vertrokken 18 mann., 17 vrouw., totaal 35. 3 huwelijken werden voltrokken tusschen jong mans en jongedochters. Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1886 als volgt Geboren 9 mann 10 vrouw., totaal 19; over leden 4 mann., 6 vrouw., totaal 10; levenloos aangegeven 1 vrouw. Er vestigden zich in de gemeente 26 mann., 35 vrouw., totaal 61, terwijl uit de gemeente vertrokken 30 mann., 36 vrouw., totaal 66. Er werden 2 huwelijken voltrokken, als1 tus schen jongman en jongedochter en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. Bevolking op 31 Dec. 1885 318 342 660 31 Dec. 1886 319 345 664 dus vermeerderd met 4 personen. Overslag. De loop van de bevolking dezer ge meente was over 1886 als volgt: Geboren 13 mann., 8 vrouw., totaal 21; waar onder 3 tweelinggeboorten. Overleden 7 mann., 7 vrouw., totaal 14. Levenloos aangegeven 2 mann., 2 vrouw., totaal 4. In de gemeente hebben zich gevestigd 25 mann., 17 vrouw., totaal 42, terwijl uit de gemeente ver trokken 10 mann., 10 vrouw., totaal 20. Er werden 3 huwelijken voltrokken, alle tus schen jongmans en jongedochters. 2672 Bevolking op 31 Dec. 1885 vermeerderd door geboorte en vestiging met Bevolking op 31 Dec. 1886 2756 2884 5556 Bevolking op 31 31 Dec. aldus vermeerderd met 7 1885 447 377 824 1886 552 379 831 personen. 84 67 151 2951 5707 Yan de 648 lijders aan mazelen, die van af 11 October 1886 tot heden werden aangegeven, zijn 639 hersteld, zoodat er slechts 9 lijders over- blijven. Ter terechtzitting van gister werd de heer Baert de la Faille geinstalleerd als ambtenaar Graauw. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1886 als volgt: Geboren 35 mann., 26 vrouw., totaal 61. Over leden 26 mann., 24 vrouw., totaal 50. Levenloos aangegeven 4. In de gemeente vestigden zich 53 mann., 38 vrouw., totaal 91, terwijl uit de gemeente ver trokken 50 mann., 31 vrouw., totaal 81. Er werden 10 huwelijken gesloten, als tusschen we- Mr. C. van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten jongmans en jongedochters 7, tusschen weduwnaar Ter Neuzen en Hulst. Gedurende de tweede helft der maand Octo ber jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen A. Martens, te Delft, Sandie te Yerseke en van B. P. Moonkroost, te Ylissingen. en jongedochter 1, tusschen weduwnaars en duwen 2. Bevolking op 31 Dec. 1885 999 972 1971 31 1886 1011 981 1992 alzoo eene vermeerdering van 21 personen. zijt hier bij mij en zoo waar als ik Benoit Dinet heet," zeide de man, ,/zijt gij hier even veilig, als in de armen uwer moeder. Bovendien, als ge bang zijt, is er een sleutel op de deur, ge kunt haar van binnen sluiten." Hij keek haar vlak in het gelaat en toen zij zijn rechtgeschapen blik zag, aarzelde zij niet langer. jNog een woordje," voegde de baanwachter er bij//om vier uur moet ik naar buiten, om de ronde op den spoorweg te doen, voor dat de eerste trein voorbijkomtbelooft gij mij niet weg te loopen en op mijn thuiskomst te wachten Ja „Goed en nu slaap wel. Die vrouwen zijn zoo koppig," mompelde hij bij zich zelveu, ,/en je weet nooit, wat er gebeuren kon." Zij ging in het kamertje en deed de deur dicht, maar niet op slot. „Des te beter," dacht de brave wachter, ,/zij wordt al kalmer en ze begint mij te vertrouwen, dat is een goed teeken. Voor den nacht zijn we dus geborgen, maar wat zal ik morgen met haar beginnen. Ik kan ze toch niet wegsturen en minder haar hier houdenDaar hebt gij je nu wat moois op den hals gehaald, Jantje Goed- bloed Helaas en dat met je eeneu arm, nog wel Hoe zult gij je er nog uit redden Basta Iedere dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaadlaten wij maar eerst gaan slapen." Hij trok een groote mat voor den haard, legde er bij wijze van hoofdkussen een ouden ransel op, wikkelde zich in zijn kapotjas, blies de lamp uit, en sliep binnen vijf minuten den vaardigen. III. eens vier uur recht- Dinet aan, terwijl hij De klok in het keukentje sloeg stond op en maakte het vuur luisterde naar netgeen daar binnen in het kamertje voorviel. Het kind schreide. ,/Vrouwtje 1" riep hij door de deur, //de kleine heeft honger maak de melk, die op tafel staat, voor haar warm, terwijl ik de ronde doe, Nu trok hij zijn kapotjas aan en ging met zijn lantaarn in de hand naar buiten. De storm was bedaard, de sterren schitterden aan het uitspansel, een dik sneeuwkleed bedekte het aardrijkalles was stil en sliep nog in het dal. Op een honderdtal schreden van het huisje volgt de spoorbaan halver- wege den steilen bergwand en gaat door een reeks van tunnels, welke door tallooze openingen ge scheiden zijn. De taak der baanwachters is, om iederen morgen voor het passeeren van den eersten trein al die tunnels te doorloopen, ten einde zich te vergewissen, dat er des nachts geene inzakking heeft plaats gehadde reiziger, die zorgeloos zich nedergevleid heeft in een goed gesloten waggon, denkt er niet aan, hoeveel hij aan die onbekende werklieden verplicht is, die de slaven zijn van hun plicht en door weer en wind, ondanks de koude, den regen of den storm voor zijne waken. 31 31 Dec. 1885 1886 vermeerdering van 21 241 249 490 262 257 519 mann., 8 vrouw., de Bevolking op h u dus eene totaal 29 personen. Biervliet10 Januari. Gisteren is aan Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechts- wetenschap bevorderd de heer J. C. Hubregtse, geboren alhier. IJzendijke, 9 Jan. In het bericht uit deze gemeente in het vorige nummer dezer courant is ten gevolge van een misverstand een grove fout ingeslopen. De leening van f 13000, waarover daar sprake is, is niet tegen 4£ maar tegen 4% zonder openbare inschrijvtng aan een vriend van den raad gegund. Niettemin blijft het waar, dat het bestunr door dit besluit de gemeente een ver- lies van minstens 500 gld. berokkent, natuurlijk ten voordeele van dien vertrouwden vriend en raadsman zijner leden. De heer C. Maters, te Ylissingen, was voor f 11,250 de minste inschrijver bij de aanbesteding voor het bouwen van een winkelhuis en een woonhuis aldaar. veiligheid (Wordt vervolgd.) 's Graveuhag-e, 11 Jan. In de vergadering der socialisten, gisterenavond gehouden, nam men af- scheid van Domela Nieuwenhuis. Deze verklaarde zich niet door vlucht aan straf te zullen onttrek- ken; hij hoopte op de toekomst. Zijne volgelingen beloofden de propaganda te zullen voortzetten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Miihlelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken J. S., oud 58 j., voerman te Axel, is wegens beleediging vrijgesproken. J. C. de K., huisvrouw van A. R., te Cauter, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 gevangenisstraf. W. C. van T., huisvrouw van R. de E., oud 43 j., arbeidster te Hoek, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot f 5 boete subs. 5 dagen gevang. A. R., oud 25 j., werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. Het denkbeeld van het Nieuws van den om haren lezers eene blijvende herinnering aan den 70en geboortedag van Z. M. te schenken, is op zeer lofwaardige wijze door onzen Herman ten Kate tot verwezenlijking gebracht. Deze heeft het Koninklijk gezin op meesterlijke wijze geschilderd. De huiskamer van Z. M., waarin het gezin zich bevindt, is historisch getrouw. Het portret van Z. M. is treffend gelijkend en nog altijd is de houding fier, zooals hij daar staat, gearmd met zijne gade, terwijl hij het lieve Prinsesje aan de linker- hand houdt. De oleographie is door Emrik Binger zoo keurig uitgevoerd, dat zelfs zij, die anders met dergelijke kleurendrukken weinig zijn ingenomen, niet kunnen nalaten hunne bewondering over dit stuk uit te spreken. Het zal zeker een sieraad in veler huiskamer zijn. U. D. Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zevenden jaargang van het Maandblad der Yereeniging tegen de Kwakzalverij. Een exemplaar hiervan wordt gratis toegezonden aan elk, die het aanvraagt bij den uitgever H. van Belkum Kz., te Leeuwarden. In dit nommer worden meer of minder uitvoerig behandeld PainexpellerMiraculo-praeparaten Tandhalsbandjes, Maagpoeder, de vergiftige Haar- middelenHomeriana, Revalenta en het zooge- naamde Racahout der Arabieren, terwijl ook de samenstelling van de middelen van graaf Mattel, de Peschier-pillen tegen lintwormen en het dron- kenschapsmiddel van Retzlaff wordt opgegeven. Wie over een dezer middelen wenscht ingelicht- te worden kan dus door aanvraag van een gratis- nommer bevredigd worden. Een eigenaardige handelwijze heeft de redactie ditmaal te baat genomen, om hare nuttige waar- schuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. l)e laatste helft van het Maandblad voert namenlijk een afzonderiijk opschrift, luidende wHet Scherts- blad," of hoe een /Courant van en voor Kwak- zalvers" er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdartikel, binnen- en buitenlandsche berichten, advertentien enz., alles alsof het door kwakzalvers ten behoeve van hunne tegenwoordige of toekomstige vakgenooten geschreven was, na tuurlijk zoo dat het doel, de bestrijding der kwakzalverij, ook hierdoor wordt bevorderd. Aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, is wegens het overlijden van den eersten beslag- koker Oversloot, de tweede koker A. van Peppen in diens plaats aangesteld, die door de bevordering aanspraak kreeg op hooger loon. Vrijwillig deed hij echter afstand van deze loonsvermeerdering ten behoeve der weduwe van zijuen overleden kame- raad, tot tijd en wijle hij wellicht zelf er over mocht gaan denken de zorgeu voor een eigen huis- houden op zich te nemen. Bij de vermelding dier edele daad zegt de Fabrieksbode yBraaf zoo en met recht. Gewoonlijk beroept men zich op profetieen wanneer zij vervuld zijn. Het zij ons geoorloofd, in strijd daarmede, een profetie in herinnering te brengen, die totaal fiasco heeft gemaakt. In het begin van het vorige jaar werd iedereen, die aan voorspellingen hecht, angst en schrik aange- jaagd door een Latijnsch versje, waarin vermeld werd, dat wanneer Paaschdag viel op St. Marcus, Pinksteren op St. Antonius enz. de wereld ach en wee zou roepen. Het samenvallen van die kerke- lijke feestdagen had in 1886 plaats. Dat jaar is nu voorbij en er is niet meer ach en wee geroepen dan in andere jaren. Het goede en kwade woog weder tegen elkander op. Het kan geen kwaad om er eens op te wijzen dat voorspellingen, even als voorgevoelens, kunnen falen. Uit de gemeente Korvel wordt de vol gende tragisch-komische smokkelgeschiedenis mede- gedeeld Met z'n drieen kwamen ze, ieder beladen met een zak, van de richting der Belgische grenzen. Met behoedzamen tred (ze hadden slechts kousen of sokken aan de voeten) en gluiperige oogen waren zij tot hier doorgedrongen. Wat ze intusschen niet wisten, of wel wisten, doch 't niet wilden weten, was, dat een ambtenaar van's Rijks belastingen hen langs een omweg vooruit- schoot, en na eenige oogenblikken stonden de overtreders der wet en de man van den fiscus tegenover elkaar. Slechts een seconde was noodig om in elkander oude bekenden te zieneen van de drie wierp zijn zak weg en zette het op een loopen. Yoor de twee anderen, die door den ambtenaar ffna bekendmaking zijner qualiteit," met namen genoemd werden, zou niets anders overblijven dan tegen belooning van een paar kwartjes de zakken naar 'tkantoor te brengen. De smokkelaars hielden den ambtenaar geruimen tijd aan de praat, en toen hij de zakken opende, was de inhoud, in plaats van zoutzand. Intusschen hadden kameraden van de //drie smokkelaars," nu de aandacht van den beambte was afgewend, hun vracht in veiligheid gebracht. Hoe de quasi—smokkelaars en de beambte scheid- den, behoeven we niet te beschrijven. hun //grap" De eersten wisten denzelfden dag nog eenmaal uit te halen. Uit Roermond schrijft men aan De Neder- landsche Slachters-Courant Toen het zoontje van den landbouwer H. uit het naburige Posterholt Vrijdagmorgen opstond, zag hij een achttal wilde varkens op de plaats loopen. Hij werd zoo door schrik bevangen, dat men vreest voor het behoud van zijn leven en hem de laatste sacramenten moesten worden toe- gediend. De varkens hadden den kettinghond letterlijk opgevreten. Zij komen uit de Duitsche bosschen over de naburige grens en storen zich aan geen rijksgebied noch aan persoonlijk eigendom." Men meldt het volgende aan de L. Ct. z/Ach, ging het nu maar dooien Het is buiten doodnacht, het ijs is geen pijp tabak waard, het is zoo rot als een mispel, ieder schaatsenrijders- bond zit geschoren en iedere verdere onderneming, op het Slikkerveer o. a. is in de slik gevallen of van nul en geener waarde. Marktdag en geen boeren in stad, die anders bij menigte zouden komen afzakken met moeder de vrouw, op schaats en slede. Yertier nergens te verdienen niemendal. Sneeuw ongeschikt om te arrenbaanvegers op den uit- kijk, maar werkeloostenters met wel toebereide melk, maar zonder aftrek. Wat buiten te zien valt? Eenige kraaien in de toppen der boomen, die zitten te peinzen waar zij nu wel een goed maal zouden kunnen opdoen. Ging het nu maar dooien De winter drijft den spot met de lieden, die zich willen harden tegen de koude en oefenen tot het verkrijgen van stalen spieren. Een te verwachten dooi is zoo onmogelijk niet, als de wind wil ruimen. Het is in den Atlantischen Oceaan niet pluis, en de barometer, die op //regen en wind" staat, geeft ook daarvan reeds eenige teekenen. Als de wind naar het zuidwesten loopt komt de dooi, zonder welken geen gezond ijs meer te wachten is. z/Met St. Juttemis, als de kalveren op het jjs dansen," was een tijdsbepaling, die ongeveer over- mann. vrouw. totaal. mann. yrouw. totaal. mann. yrouw. totaal. it <j J- it mann. vrouw. totaal. mann. yrouw. totaal. mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2