Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2260. Woensdag 12 Januari 1887. 27e Jaargang. Binnenland. DE BAANWACHTER. 5,25 5,32 5,35 5,40 5,45 5,50 6,03 6,55 8,24 8,35 9,10 9,15 9,22 9,30 9,32 9,35 10,00 1 9,00 30 5,58 22 1,22 29 7,25 )4 6,15 31 6,09 te. m. 3,00 00 4,36 i. 1,15 0 5,36 I. )3 5,30 0 ll,0ftr 30 3,30 a. 12,00 0 6,00 0 11,00 6,30 5 11,45 45 7,15 A.BONNEMENT: Voor Perdrie maanden binnen Ter Neuzen I Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Neuzen. uitgever Vrljdagavond verschijnt lHusdag- Politieli Overzicht, In de laatste dagen van bet vorige jaar scheen het wel als of de door Salisbury gewenschte coalitie tot vorming van een nieuw ministene door opne- ming van liberale unionisten geen kans van slagen had, doch het nieuwe jaar heelt die verwachting "elogenstraft. Goschen treedt op als kanselier van de schatkist met volledige toestemmmg z,jner geest- verwanten, Hartington en Sir Henry James. De portefeuille van oorlog is den gouverneur van Canada, Lord Landsdowne, aangeboden Voor Goschen die bij de laatste algemeene verkiezmgen zijn zete in het Parlement verspeelde, zal men beproev te Liverpool eene plaats te vinden. Volgens de Pall Mall heeft Chamberlain zich bereid verkkard om met Gladstone, John Morley en Sir William Harcourt deel te nemen aan eene conference over de Iersche kwestie, teneinde eene oplossing te vinden die ook Parnell bevredigt. Kon men komen tot een modus vivendi, 't zou voor Brit en Ier beide van het grootste belang zijn en op de buitenland- sclie staatkunde wellicht van goeden invloed zqn. Het ,/plan of campaign" wordt inmiddels in piaktijk gehouden, zelfs door Ddlon, niettegenstaande de door hem afgelegde belofte van ,/goed gedrag. Het Iersche parlementslid rechtvaard^de dezerjlagen. bij eene meeting te Arklow, zijne houding met de woorden: ,/Ik heb beloofd my goed te zullen cedragen, welnu, ik geloof dat ik imp woord met beter kan houden dan door het plan of campaign in praktijk te brengen. Ik ben vast besloten om mij in het vervolg eveneens te gedragen al n et verleden, en als ik mijn goed werk met bij dag- licht kan verrichten, dan zal ik het by maneschij n doen. Het geld, dat wij by nacht verzamelen, s even goed als het bij dag geinde Ons plan volkomen wettig, en daar ik zelf wetgeverben, zal ik mij door de politie de wet met lateu stcllen. Zulk een taal werkt niet mede tot bevorderiug van het doel der heeren Chamberlain c s-.orntot eene schikking te geraken en de uitleggina der afaelegde belofte gaat al heel mank. De ,/Eerlijke Makelaar" is toch een meewang man, dat zien we weer, nu hij den '.z,eken M|1'1' die zoo deerlijk in de knijp zit tusschen Rusland en Engeland, een pijnstillend drankje heeft toege- dieud Bewogen met het lot des Sultans laat hij zich in de Norddeutsche, het officieuse orgaan, nagenoeg in deze bewoordingen uit. lot nu toe gold ak regel, dat men bij bet critiseeren der handelingen van eene regeering of by hetbestr^^ der politick van een staat, tegenover den betrokken souverein met een zekeren eerbied te werk giug, maar deze goede manieren zijn by alles wat de Porte betreft op betreurenswaardige wyze verwaar- loosd, sedert er sprake is geweest van eene ver- standhouding tusschen Rusland en Turkije; het waren vooral de Engelsche en de Hongaarsche bladen, die zich, in hun onomwonden haat tegen Rusland, tegenover den Sultan in de hoogste mate agressief en onrechtvaardig betoonden. Doch tie Berlijnsche National Zeiting heeft door hare taal deze bladen nog overtroffen. Te vergeefs, zoo ze"t dat blad, beijvert zich de Porte het bestaan van eene nieuwe verstandhouding tusschen haar en Rusland te loochenen. Dat blad ontvangt dit bericht van haren correspondent te Konstan- tinopeldie in een allerlei van wonderhjke zaken wil bewijzen, dat den Sultan de voor he hoofd van den staat noodige zedelijke eigenschappeu ontbreken en dat deze souverein Turkije naar den rand des afgronds voert. Het is nauwehjks noodig op te merken, dat deze mededeeling berust op volstrekte onwaarheid. Turkije heeft geen reden om ten opzichte van Rusland eene kortzich i,re oppositie-politiek toe te passen. Doch dammede is niet gezegd dat zij geneigd is om hare hoogste belangen aan Rusland op te offeree. Door vreed- zame bcdoelingen geleid, maar in geval van nooii bereid om hare rechten als groote mogendheul te handhaven, zal de Porte nooit hare toestemmmg geven tot een verdrag, welks eigenlijk doel haar niet volkomen duidelijk is. Ziedaar den geest, die hare buitenlandsche staatkunde bezielt. Des te erger voor alien, wien zulk een politiek mishaagt. De bittere critieken en de leugenachtige bewenn- creu van deze lieden zullen op de lotgevallen van Turkije niet den minsten invloed hebben. Zij zullen den Sultan geen duimbreed doen afwijken van den wesr, dieu hij zichzelven heeft voorge- schreven in het belang van het welzijn zijner on- derdanen en van het behoud van den Europeeschen vrede. Naar men verneemt is de portefeuille van marine o. a. aangeboden aan den vice-admiraal Van Gennep en aan den kapitein-ter-zee, adjudant des Ivomngs, jhr. Roell, die echter beiden daarvoor moeten heb ben bedankt. De heer F. Gedeking, die belast is met het geven van lager onderwijs aan het Prinsesje; gaat volgens den Haagschen kouter van de Prov Gron. Crt. door voor den knapste van alle hoofden der openbare scholen in de residentie; in bijzondere mate bezit hij de gave om de leerstof aan zijne leerlingen mede te deelen. Op voordracht van Dr. Van Aken, inspecteur van het M. U. is ue heer Gedeking belast met de taak, om de jonge Prinses in de eerste begiuselen van ouze taal onder wijs te geven. In de weesinrichting te Neerbosch zijn vyf weezen aan de mazelen overleden. In „Recht voor Allen" was den volke mede- gedeeld, dat de Vrijdag uit de gevangenis te Gro- ningen ontslagen Van Ommeren Zondagochtend te 1U uur te Amsterdam zou aankomen. Een groot aantal nieuwsgierigen bevond zich op dien tijd op he stationsplein. Een deel daarvan ontving me gejuich, toen hij uit een der zij-uitgangen verscheen. Evenals altijd op Zondag, was de toegang tot het station zelf voor anderen dan reizigers enz. aige- sloten. De ontslagene werd door zijne vrienden naar het Volkspark gereden, waar hem een soort van be- groeting werd gebracht in een versierde zaal en hem o. a. door eeuige opgeschikte kinderen een ruiker van roode en witte bloemen werd aange boden. Daar de zaal niet alle nieuwsgierigen kon bevatten, werd de plechtigheid in twee afdeelingen herhaald. Toespraken werden gehouden door Van der Stadt, Domela Nieuwenhuis en Penning, die den ontslagene als een eersten martelaar voor het socialisme voorstelden. De gevierde dankte voor de belangstelling en betuigde zijn gehechtheid aan het Nederl. socialisme. Op gelijke wijze als men gekomen was, trok men af. Alles giug rustig toe. De politie, die met tal- rijk was,"zorgde dat het verkeer ougestoord bleet, vooral langs de brug van de Raambarriere. Het is wel jammer, dat de dooi de ijsfeesten van Slikkerveer is komen verstorenwant de belang stelling was door geheel Europa zoo groot, dat, bij het invallen van den dooi, het bestuur meer dan honderd telegrammen ontving uit Londen, Cambridge, Berlijn, Weenen, Hamburg, Christians enz., om te vernemen of het feest zou^doorgaan. Voor den wedstrijd der professionals" of hard- rijders van beroep waren nog slechts veertien in- schrijvingen ontvangen, o. a. van Wallis, Iibet, Curtes, Goodman, secretaris der /English bkating- association," en Werner, die door zijn schoonnjden het feest luister zou bijzettenhet genng aantal m- schrijvingen in deze afdeeling moet echter toegeschre- ven worden aan het talmen der Friezen, die gewoon schijnen, zich eerst op het uiterste oogenblik aan te melden. Naar men vernam zouden ook Amen- kanen deelnemen. Voor den strijd der liefhebbers waren ongeveer vijf en twintig inschrijvingen ingekomener bevonden zich eenige onder van studenten uit Leiden, Gro- ningen, Amsterdam en Delft. De Engelsche pers zal, als de vorst terugkeert, vertegenwoordigd worden door den directeur van het sportblad Field, door den correspondent der London News en door dien van 1 he Graphic. e laatste bracht de banen met haar stoffeering van tenten, vlaggen en enkele rijders reeds in teekening. Omtrent een ernstige verwouding bij Win- schoten deelt de N. W. Ct. de volgende bizonder- heden mede In den avond van Zondag 2 Januari, ongeveer 10 uren, keerden Ilendrik Bakker en zijn meisje Lukkien Klein, de eerste oud 20 jaren en wonende bij zijn ouders te W.-Zuiderveen, de tweede oud 19 jaren en dienstmeid bij den landbouwer Burema, van Lukkien's grootmoeder te Westerlee, nadat zij ook in den loop van den dag haar familie te Heiligerlee had bezocht. Zij liepen den Zuider- veenster straatweg langs, alwaar zij ter hoogte van de woning van den landbouwer S. v. d. Veen bejegend werden door Kornelis Drenth, oud 19 jaren, dienstknecht bij den landbouwer H. Smit, en Berend Elderbrack, oud 18 jaren, dienstknecht bij K. Ilovinga, die hun meisjes naar huis hadden gebracht. Drenth maakte nu een weinig gekheid met het meisje van Bakker, door nl. eerst de schaatsen van den rug te nemen van B. en er de uitnoodiging aan vast knoopen om met Lukkien te rijden. Het bleef echter, volgens zeggeu ook van Lukkien, bij een grap. Voor ongeveer een maand of zes nu had B. van den zeeman Blixt een revolver cadeau gekregen, die hij op den bewusten Zondag bij zich droeg, nadat hij den avond te voren bij een der ijzer- koopers zich voorzien had van patronen. Zoo af en toe was er reeds door hem geschotenook toen D. en E. hem ontmoetten schoot bij eerst in de lucht, na, zooals men wil, vooraf gezegd hebben, „die het waagt om hier voorbij te gaau, zal ik doodschieten." De jongelui echter dachten in geenen deele, dat er eenige ernst in deze woorden was gelegen, waarom zij dan ook door- wandelden. Oogenblikkelijk valt een tweede schot en 0p een afstand van hoogstens 3 pas raakt de kogel E., doorboort ziju kleeren en dringt door tot in de linkerlong, hetwelk etn hevige bloed- spuwing tengevolge had. In de vaste meeniug dat het schot niet erg is aangekomen, begeeft B. zich ter rust, doch die rust zou van zeer korten duur zijn, want het voorgevallene werd gerappor- teerd aan den burgemeestereen ouderzoek werd ingesteldde geneesheeren verklaarden dat de kogel uit de long niet te verwijderen en de toestand van den lijder levensgevaarlijk was, en Hendrik Bakker werd gearresteerd en in voorloopige hech- tenis gesteld. FEXJILLETQ n 3) NAAR HET FRANSCH. Onder de gewone gasten van onze herberg was een koopman in kurken en matten, die me nooit een ruw woord toevoegdehij kwam altoos met een soort van huifwagen, dien hij zelf voorttrok en die hem tot woning en werkplaats diende, wanneer het weder te slecht was om aan den kant van den weg in de open lucht te werken. Eens - it was even achttien - zeide deze man schertsende tot mijne stiefmoeder, dat het hem ver- veelde langer alleen rond te reizen en dat hij naar een vrouw uitkeek. ,/Wel," zeide zij, ,/niets is gemakkelijker, neem Marie, zij is als geknipt voor je.' „Wie, de kleine Marie?' ,/Nu, komaandie groote zottm, neem haar, ik sta haar je af." ,/Dat's gekheid, niet waar, Boeder? Gekheid ik maak nooit gekheidik heb haar vader beloofd haar bij me te houden, tot zij haar kost kon verdienen en ik heb woord gehouden. Een man is een broodwinner, neem haar, dan ben ik van haar af." De man keek mij strak aan en trad toen op mij toe. z/Wilt gij vroeg hij mij. ,/Helaas, ik gevoelde mij zoo ongelukkig m dat huis, dat ik er slechts een middel in zag om van dat lijden verlost te worden en vry te zijn ik zeide dus ja. Hij wilde mij dadelijk medenemen, maar mijn stiefmoeder wist maar al te goed dat zij voor mij aansprakelijk bleef, zoolang wij met wettig gehuwd waren „Een oogenblik," zeide zij, ,/dat gaat zoo maar nietde maire moet het eerst bekrachtigen. Geef mij je papieren en kom over drie weken terug tot zoolang goedendag, ge behoeft je met weder te vertoonen." ,/Afgesproken," zeide de man. Hij vulde zijn glas en bracht het aan mijne lippen /drink eens op onze goede verstandhouding, wij zijn verloofd, vergeet dat niet," en zoo vertrok hij. Drie weken later kwam hij terug; de maire trouwde ons en een uur later trok ik naast hem voor de kar. Dat is nu twee jaar ge eden De eerste maanden was ik heel gelukkig en ik verlangde niet naar het huis mijner stiefmoeder terug. Maar al te spoedig, helaas, ontdekte ik, dat mijn man een dronkaard was. In het begin schaamde hij zich nog voor mij, maar weldra hield hij zich niet meer ineniederen avond wanneer wij bij een dorp bampeer en bedrouk hij zich in de herberg. N aak ook hadden wij geen geld meer en dwong hij mij onder bedreigingen om te gaan bedelen. Toen hij wist, dat ik weldra moeder hoopte te worden, werd hij woedend, te meer, orndat ik vaak ziek was en de kar niet meer kon trekken. Nu begon hij, evenals mijne stiefmoeder, te zeggen, dat ik°een doeniet was en tot niets deugde en nu dronk hij nog meer. Dikwijls sprak hij des nachts hardop, sloeg met de vuisten en bedreigdedelieden, die hij om den wagen hoorde loopen. Ik had nog gehooptdat het gezicht der kleine hem zou verteederen; maar integendeel het verbitterde hem no" meer. Zijn toestand werd hoe langer zoo erger hij had rust nog duur, geloofde telkens dat men kwaad van hem sprak, dat men hem be- spionneerde en zwoer dezen of dien te dooden. Dan weder hield hij vol, dat de menschen, die hij hoorde, om mij kwamen en in dien waan heeft hij mij dikwijls geslagen. Gisteren heeft hij meer dan gewoonlijk gedronken, en van nacht had hij die vreeselijke visioenen weder. Van morgen begon hij de kleine te be- drei"en toen sloeg hij mij om de laatste drie stuivers te krijgen, die ik nog had en ging toen brandewijn koopen. Toen nam ik de kleine op en liep weg. Lk heb den ganschen dag geloopen, en dacht altoos hem achter mij te hooren. Nergens durfde ik te rusten, eindelijk viel de avond en toen ik den spoorweg zag, werd de begeerte, om mij zelve het leven te benemen, zoo sterk, dat ik mij tusschen de rails nederlegde en niet eens uw huisje zag, vcior n te leta- leze oor- AM 1 zal s 2 e n- le- en Sen ten irs, ari bij igs an er. Ten eiude de railitieplichtigen zooveel moge- lijk in de gelegenheid te stellen zich de bedreven- heid in den wapenhandel eigen te maken, noodig om aauspraak te kunnen doen gelden op de ver- korting van den eersten oefeningstijd, is door den Minister van Oorlog bepaald In plaatsen waar infanterie in garuizoen ligt, zal aan jongelingen van 18 tot 20 jaren desver- kiezende kosteloos onderwijs in den wapenhandel worden gegeven, voor welk onderwijs hun, mede kosteloos, de noodige wapens en munitien worden verstrekt. De commandeerende officieren van de zoo donker was het. Gij hadt mij eigenlijk daar maar moeten laten, want ik ga niet meer naar mijn man terug, neen, dat doe ik niet. Zoolang hij mij alleen maar sloeg, heb ik niet geklaagd, maar hij zou het kind nog een ongeluk doen en dan zegt hij zulke afschuwelijke dingenneen, nu is het uitZeg toch mijnheer, moet ik bij een man blijven, die mijn kind wil vermoorden. Toen de ongelukkige haar treurig verhaal had "eeindigd, barstte zij uit in snikken. „Huil maar eens goed uit," zei de invalide, die zijn pijp onder het luisteren had laten uitgaan, ,/dat is een goed teeken, dat lucht opna den regen is de bliksem veel minder gevaarlijk, dat kennen we." De klok sloeg tien. „Tien uur. Nu moet ge gaan slapenhier zijn schoone lakens, maak je bed maar in ordeik slaap van nacht hier." Zij keek hem aan, maar scheen hem met te be°rijpen i een bed, schoone lakenseen man, die medelijden had, die niet vloekte en niet de beste plaats innamZoo iets had zij nog nooit beleefd en ze wilde weigeren. „Neen, dank u, ik heb u al veel te veel moeite gegeven, laat me hier maar bij het vuur blijven, totdat de dag aanbreekt, morgen zal het misschien wel beter weer zijn en dan ga ik verder." ,/Verder gaan! En waarheen dan?" ,/Ik weet het niet, maar ik ga niet naar bed." „Dat zult ge wel, om het kind te warmen, ge te ie •n s- er g n T. TER \EimS( HE COIRWT. SAN D 3-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1