Buiten land. Gemengde berichten. poeeten zeggen. Een paradijs is het voor werkverschaffing, geneesheeren en apothekers. An- derhalven dag hebben we vorst gehad, juist waagde de eerste baanveger zich op de bevloerde gracht, nauwelijks was er tijd geweest om schaatsen te adverteeren, en daar komt de sneeuwstorm en een paar uren later juist toen men over sleedje— rijden en arren zou gaan denken, daar rijst de jolige thermometer tot voorjaars—temperatuur en de periodieke modderramp is er ten derde male in dit jaar, altbans in dit seizoen. De paar duizend gulden, die de grap telkens aan de stad kost, komen intusschen weer op de nieuwe rekening en die kan alweer een half dozijn sneeuwopruimingen dragen. Uit Neerboscb meldt men: Yoor de 800 weezen in de Weesinrichting was t dezer dagen een zeldzaam feest. Door vele giften en ontvan- gen levensmiddelen was de heer V an't Lindenhout in staat gesteld, de kinderen op allerlei versuape- ringen te onthalen. Van den beer B. uit Nijmegen waren ontvangen 1000 sinasappelen, 4 banden stok- viscb en 1 mud hazelnooten en van de heeren V. d. P. te Hees en J. te Neerboscb ieder 800 prachtige kren- tenbrooden, uit Heereuveen een groote baal suiker- goed en uit Assen een kist met koek. Ook te Rotterdam is het thans naar men mededeelt met de kerkelijke troebelen tot eene uitbarsting gekomen. 51 kerkeraadsleden, waar- onder de predikanten Dion Cachet en Geesink, zouden aan de Synode gehoorzaamheid hebben opgezegd. Zeker is het, dat de kosters der verschillende kerken van kerkmeesteren last gekregen hebben om de kerken gesloten te houden en hoegenaamd nie- mand toe te laten. TER XEUZEX, 7 Jsumari 1887. Voor het kantongerecht alhier stonden ge- durende het afgeloopen jaar terecht 194 mannen, 17 jongens, 27 vrouwen en 1 meisje, te samen dus 239 personen. Hiervan werden 12 vrijgesproken of ontslagen van rechtsvervolging en 227 veroordeeld en wel 79 wegens open bare dronkeuschap, 44 wegeus overtreding van gemeeute-verordeningen, 22 wegens overtreding van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroo- men, 17 wegens het overtreden van het pro- vinciaal polderreglement, 12 wegens de overtreding van het reglement op wegen en voetpaden, 17 wegens overtreding der wet tot regeling der j acht en visseherij en 36 wegens andere overtredingen. Hiervan werden 9 veroordeeld tot gevangenis- straf of hechtenis, 1 bovendien tot opzending naar een Rijks werkhuis-inrichting, de overigen tot geldboete. In het jaar 1886 zijn te Ter Neuzen binnengekomen met bestemming voor Gent enz., 743 zeeschepen, waarvau geladen waren met stuk- goederen 574, hout 90, vlas en zaad 32, graan 11, lijnkoeken 8, wol en katoen 5, wijn 3, stokvisch 3, slippers 3 enz. In 1885 bedroeg het getal binnengekomen zeeschepen 789. In 1886 vertrokken van Ter Neuzen komende van Gent enz., 736 zeeschepen, waarvan geladen waren met stukgoederen 580, phosphate 19, zemelen 9, cichorei 6, dakpannen 3, leien 3 enz., en ledig of in ballast 107. In 1885 vertrokken 788 zeeschepen. In 1886 zijn te Ter Nenzen opgeschut 3919 en afgeschut 3741 rivier- of binnenschepen. In het jaar te voren, opgeschut 3051 en afgeschut 2948. Hoek. In deze gemeente zijn ten vorigen jare geboren 30 mann., 43 vrouw., samen 73 kinderen; overleden 31 mann., 22 vrouw., samen 53 kin deren. Levenloos aangegeven 3. ,/Gevluchtuit het huis uwer ouders, om het kind „0 neen, ik ontvluchtte mijn man; wij zijn reizende kooplieden." ,/Drommels, dat ziet er mooi uitMaar waarom en in zulk weder." Zij aarzelde eerst, maar toen zij in het goede en eerlijke gezicht van haar ondervrager blikte, vatte zij moed. „Gij zult me niet verkoopen, ge zult me niet dwingen tot hem terug te keeren, neen, dat zult ge niet doen, niet waar Ik werd ver van hier, te Besamjon, geborenmijne ouders waren zeer arm, - dat is onze familie altoos geweest. Mijn vader was klompen- makermijne moeder stierf, toen ik nog nauwelijks loopen kon en hij hertrouwde, met eene vrouw, die een huisje aan den straatweg bezat. Eenige jaren later stierf ook hij, nadat hij haar op zijn sterfbed bad doen beloven, dat zij mij bij zich zou houden, totdat ik mijn eigen brood kon verdienen. Zij hield woord, maar mishandelde mij voort- durend. Ik kreeg nauwlijks genoeg te eten, en daar ik zwak en tenger was, schold zij mij voor een leegloopster uit en zeide, dat ik haar het brood ont- stal. Nooit zond ze mij uaar school, want dat kostte te veel geldik moest maar op het varken en de geit passen. Toen ik twaalf jaar oud was, begon zij een wijnhuisje, ik kon dan de gasten wel be- dienen. Het was een druk bezochte weg, voorai door voerlieden en reizende kooplieden. Zij legden meestal bij ons eens aan en ik moest ze bedienen en hunne leelijke praatjes aanhooren, terwijl mijne schoonmoeder deed, alsof ze er niets van bemerkte. (Wordt vervolgd.) 53 personen vestigden zich in de gemeente en 41 verlieten dezelve. Er werden 16 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1885 953 970 1923 vermeerderd met5 28 33 Bevolking op 31 Dec. 1886 958 998 1956 Zaamslag, 7 Januari. In den loop van het vorige jaar zijn in deze gemeente aangegeven 49 geboorten van het mann. en 62 van het vrouw. geslacht; daaronder bevinden zich 2 onechte ge boorten. Overleden zijn 29 mann. en 38 vrouw. ingezetenen. Voltrokken werden 27 huwelijken, nl. 22 tus- schen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jong- man en weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jonge dochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. Met der woon gevestigd hebben zich hier 50 mann. en 36 vrouw. personen, terwijl naar elders vertrokken 75 ingezetenen van bet mann. en 62 van het vrouw. geslacht. Het bevolkingscijfer is alzoo dit jaar met 7nl. 5 mann. en 2 vrouw. personen, verminderd. Op 1 Jan. 1886 telde de plaats onzer inwoning 1455 mann. en 1430 vrouw. ingezetenen, terwijl op 1 Jan. 1887 dit getal 1450 mann. en 1428 vrouw. personen bedroeg. Bij de laatste tienjarige volkstelling had onze gemeente 2867 inwoners, zoodat zij sedert dien tijd met 11 zielen vermeer derd is. Naar de godsdienstige gezindten ingedeeld, be- staat de bevolking thans uit2468 Ned. Her- vormden, 263 Chr. Gereformeerden, 2 Evang. Lutherschen, 92 R. Katholieken, benevens 53 per sonen, tot geen kerkgenootschap behoorende. Axel. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 65 mann., 67 vrouw., totaal 132 overleden binnen de gemeente 42 mann., 37 vrouw., waaronder 1 vrouw. in de gemeente overleden, niet behoorende tot hare werkelijke bevolking, en elders overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente, 2 mann., dus 44 mann., 37 vrouw., totaal 81. In de gemeente vestigden zich 65 mann., 54 vrouw., totaal 119, terwijl vertrokken 69 mann., 60 vrouw., totaal 129 personen. Er werden 16 huwelijken gesloten, als: 14 tus schen jongmans en jongedochters en 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Levenloos aangegeven werden 2 mann. en 4 vrouw. Twee tweelinggeboorten hadden er plaats. Bevolking op 31 Dec. 1885 1586 1610 3196 31 1886 1603 1634 3237 De bevolking vermeerderde dus met 41 personen. De mazelen zijn in deze gemeente epidemisch heerschende verklaard. Maandagavond is alhier de eerste muziekles gehouden voor de werkende leden van het nieuw opgerichte faufaren-gezelschap //Concordia." Het getal werkende leden, die van een muziekinstrument voorzien zijn, bedraagt 24 en het getal honoraire leden 49, zoodat het bestaan van ons gezelschap thans verzekerd is. Moge het in bloei toenemen en zich in den algemeenen steun onzer ingezetenen verheugen Kloosterzamle, 6 Januari. In het najaar vau 1885 werd alhier eene vereeniging opgericht onder de zinspreuk#De Teekenschool," ten doel hebbende het geven van onderwijs in het hand- en recht- lijnig teekenen. A1 spoedig was het bestaan dier vereeniging, door het toetreden van een flink getal leerlingen en het erlangen eener jaarlijksche toelage uit de gemeen- tekas, verzekerd. Heden werd reeds de eerste tentoonstelling ge houden in het middenlokaal der school aan de Molenstraat. Verrassend was den aanblik bij bet binnentreden der met vlaggen en bloemen versierde zaal. Ruim 300 teekeningen, door de leerlingen in den korten tijd dat de vereeniging bestaat vervaardigd, waren door de zorg van den secretaris en den onderwijzer der vereeniging, de heeren A. M. J. H. baron Collot d'Escury en H. L. Luijten, in nette orde gerangschikt en aan de wanden opgehangen. Dat alle teekeningen keurig en zindelijk waren afgewerkt en de vorderingen der leerlingen groot te noemen waren, daarvan legden alle bezoekers getuigenis af en mochten onderwijzer en bestuur in de meest loffelijke bewoordingen de overtuiging erlangen. Onder de vele bezoekers, die zich den geheelen namiddag door de zaal bewogen, merkte men met genoegen op vele dames, de heeren burgemeester en wethouders, enkele raadsleden en onderwijzers. De tentoonstelling kan mitsdien als volkomen geslaagd beschouwd worden. Worde zij door nog meerdere gevolgd Dat zij het Bestuur, den onderwijzer en leerlin gen een aansporing zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan, daarvan houden wij ons verzekerd. Moge zij voor ouders een wenk zijn, om hunne kinderen aan de lessen te doen deelnemen, waar- door zij iets zullen leeren, wat een ieder in het dagelijksche leven steeds te pas komt. Dit alles te samen zal den bloei en het voort- durend bestaan der vereeniging verzekeren. Op veler verlangen zal de tentoonstelling nog geopend zijn Zondag den 9 Jan. a. s. (Zie advertentie. Red.) Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente was in 1886 als volgt Geboren 21 mann., 18 vrouw., totaal 39 personen. Overleden 17 mann., 18 vrouw., totaal 35 per sonen. Er vestigden zich 39 mann., 36 vrouw., totaal 75 personen. Uit de gemeente vertrokken 53 mann., 47 vrouw., totaal 100 personen. Er werden 11 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1885 880 883 1763 31 1886 870 872 1742 alzoo verminderd met 21 personen. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente over 1886, was als volgt: Geboren 35 mann., 25 vrouw., totaal 60over leden 17 mann., 8 vrouw., totaal 25; levenloos aangegeven 3 mann., 2 vrouw., totaal 5. Er vestigden zich in de gemeente 32 mann., 23 vrouw., totaal 55, terwijl vertrokken 36 mann., 35 vrouw., totaal 71 personen. 10 huwelijken werden voltrokken, van welke 9 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en jongedochter. Bevolking op 31 Dec. 1885 861 894 1755 31 1886 875 899 1774 alzoo vermeerderd met 19 personen. Onze correspondent uit IJzendijke schrijft ons het volgende Door omstandigheden buiten mijn wil kon ik niet voor heden mijne aandacht wijden aan een bericht in de Middelb. crt. van 30 Dec. aangaande een artikel in dit blad van 25 Dec. Ik acht het noodig even op die zaak terug te komen. Reeds dadelijk sprong het mij bij het lezen van genoemd bericht in het oog, dat de correspondent van de Middelb. crt. om den burgemeester in een kwaad daglicht te stellen dezen woorden in den moud legt, die niet gesproken zijn. Vooreerst heeft de burgemeester in de vergadering van 20 Dec. niet gezegd, dat het zijne gewoonte was bij brand eerst dan bijstand te verleenen als die ge- vraagd werd. In de tweede plaats heeft hij vol- strekt niet de belofte afgelegd zich voortaan naar de in de vergadering uitgesproken wenken te ge- dragen. Alleen heeft hij te kennen gegeven die wenken in overweging te zullen nemen. Gaarne geef ik toe, dat de brandweer toen vrij laat is uitgerukt, iets wat trouwens niet door mij is tegengesproken. Ik blijf echter bij mijne bewe- ring, dat een vitterige gemeenteraad, die er op uit is het den burgemeester op alle mogelijke wijzen lastig te maken en aanvallen op zijne prive beurs te doen, er zelf de oorzaak van is, dat deze als hoofd der brandweer die niet laat uitrukken, voordat hij goed onderricht is waar de brand plaats heeft en of hulp wel dringend noodig is. In het tegen- overgestelde geval toch zou een raad als de onze kleingeestig genoeg zijn om, ingeval de brandweer onverrichterzake terugkeerde, wat zoo licht kan gebeuren, de onkosten voor dien tocht gemaakt te schrappen. Daarom nogmaalsde correspondent van de Middelb. ct., die den burgemeester aanvalt om zijn aarzelen in dit geval, treft meer de leden van den raad, die hiervan zijdelings de oorzaak zijn, dan dezen zelf. Verder moge genoemde berichtgever steeds voort- gaan dit bestuur in tegenstelling van een vorig uiterst zuinig te noemen hij neme echter in over weging of niet een gepaster naam te geven is aan een bestuur, dat de levering van eenige meters katoen voor twee gordijnen wil aanbesteden, doch daarenlegen eene leening van f 13000 tegen 4£ zonder openbare inschrijving aan een vriend en factotum van eenige zijner leden gunde, niettegen- staande er zekerheid bestond, dat de gemeente minstens f 500 zou geprofiteerd hebben, wanneer ook aan anderen gelegenheid tot inschrijving ware gegeven. Oostburg, 4 Jan. Voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier, is door den heer J. G. Klomp, predikant te 's Graveland, bedankt. Oostburg, 5 Jan. Het feestelijk uur, door bijna elk landbouwer en graanhandelaar met be- langstelling tegemoet gezien, was gestagen, toen de Beursklok om tien uren het sein gaf der opening van de overdekte graanbeurs. Van den toren der Beurs wapperde reeds vroeg de driekleur. Het Muziekgezelschap ging onder het spelen, voor- afgegaan door den Burgemeester en de Raadsleden, naar het Beursgebouw, om de opening nog meer luister bij te zetten. Dankbaar werd dan ook door een groote menigte van de nieuwe graanbeurs gebruik gemaakt, en mag de gemeente Oostburg zich verheugen weder eene inrichting te bezitten, die in eene noodzakelijke behoefte voorziet, en ten nutte strekt voor hande- laar en landbouwer. Den 20 November verliet de stoomboot ^Wes- tenland" met 800 personen aan boord, de haven van Antwerpen en had in't begin een voorspoedige reis, totdat er den 27 November een hevigen storm opstak, die tegen den middag in hevigheid toenam. Het geweldig slingeren van het schip had de meeste passagiers genoodzaakt om in de kajuit te blijvenalleen een paar heeren bevonden zich nog aan dek om naar den storm te kijken, toen 's mid- dags om 3 uur plotseling een golf op het schip aanstormde, die zich bij het naderkomen tot een waterhoos ontwikkelde. De waterraassa naderde zoo snel dat er aan ontkomen niet te denken vie. en toen ze het schip trof, werd het als een stuk speelgoed heen en weer geslingerd. Vervolgens stortte de watermassa op het schip en verbrijzelde let voordekmen zag slechts een woeste menge- ing van water, balken, gebroken ijzeren stangen en onder dit alles de aauwezigen, ongeveer 50 passagiers en matrozen. Toen het water wegge- loopen was, en het schip stil lag, zag men, dat vier matrozen gedood waren terwijl er 18 personen zwaar waren gewond. Nog 20 passagiers werden licht gewond. In den loop van den dag stierven nog een matroos en een passagier, zoodat bij de aankomst van de boot te New-York, er zes dooden en 18 zwaar gekwetsten aan boord waren. Uit Mexiko wordt de dood gemeld van den verrader Lopez, die Quarltaro overleverde voor tienduizend piasters. Men vertelt allerlei staaltjes die aantoonen met hoe veel afkeer de Mexikanen een verrader beschouwen. Den 13 Mei 1867 bevond zich een rijk tabaks- planter, Rubio, in een belegerde stad. 's Morgens om 4 uur kwam zijn knecht hem mededeelen dat er vreemdelingen in de zijkamer waren. De planter voud daar zijn vriend, kolonel Rincon Gallardo, met een ander officier. //De stad is genomen" zeide de kolonel, //maar geef mij iets te eten en te drinken, want ik sterf van honger." Toen het verlangde gebracht was, zeide Gallardo z/Ik drink niet met een verrader." De vreemde officier, kolonel Lopez, antwoordde niet op deze beleediging, doch vertrok onmiddellijk. Een anderen keer bevond Lopez zich in een hotel met eenige heeren, toen generaal Martinez binnentrad. Hij schudde ieder de hand en ook Lopez, dien hij niet kende. Doch toen hij hoorde wie hij was, riep de generaal uit//Kolouel Lopez, ik gaf u de hand zonder u te kennen, ik ga die hand nu wasschen, want zij is bezoedeld." De verrader is door elkeen verlaten gestorven. Omtrent den veel besproken diefstal uit den Belgischen mailtrein verneemt La Frandre liberate, dat de Engelsche Regeering waarschijnlijk niet zal bewilligen in de door Belgie gevraagde uitlevering, omdat de Engelsche politie reeds weken voor den diefstal het Belgische Gouvernement had gewaar- schuwd, dat hij werd beraamd. Zelfs zou aan de Belgische Regeering het signalement zijn gegeven van degenen, die den diefstal zouden plegen en dien werkelijk hebben bedreven. Deze aanwijzing was geschied op grond van een soortgelijken diefstal, die eenige maanden geleden had plaats gehad en bij de opsporing van welks daders de Engelsche politie door een anoniemen brief op de hoogte werd gesteld van omstandigheden, die waar bleken te zijn. De bij den vorigen diefstal in Engeland veroordeelde Andrews had den rechter van instructie voorspeld, dat er nog verschillende diefstallen op de spoorwegen zouden plaats hebben en werkelijk is er, na April des vorigen jaars, gestolen op de liju CalaisDover, op de StraatsburgerBazel-lijn; op de boot van Rotterdam naar Londen en uu laatstelijk in Belgie. Wanneer werkelijk verzuimd mocht wezen van deze aanwijzingen partij te trekken, dan zou de schuld liggeu aan het Departement waaronder de spoorwegen ressorteeren. In elk gevalde daders van den jongsten diefstal zijn bekend en loopen tot dusver vrij te Londen roud. De infanterie te Leiden heeft oefeningen op schaatsen gehouden. In het jaar 1886 zijn 3876 vreemdelingen over de grenzen des rijks gezet. Bij den landbouwer J. O. te Spijkenisse zijn binnen eenige weken acht paarden gestorven. Naar men aldaar meent is dit het gevolg van „honigdauw," in het erwtenstroo, dat de dieren gegeten hadden. Volgens bericht van Maandag is de Zuiderzee vol ijs. De stoombooten MeppelAmsterdam v. v. nemen nu koers langs Kampen. Als een bewijs voor de sterkte van het ijs verhaalt het Rott. Nbl., dat eergisteren een melkboer met wagen en hond en 4 groote kannen met melk aan de Rotte—brug bij het llofplein van den wal in de Rotte tuimelde zonder de geringste opening in de bevroren rivier te makende gestorte melk was in een oogenblik zoo gestold dat men ze bij stukken per kilo zou hebben kunnen verkoopen. Het Hdbl. plaatst de mededeelingen van den inspecteur van het genees- kundig staatstoezicht in Zuid-Holland over den toestand der landsdrukkerij, onder het hoofd „Kinder- arbeid." In Zwitserland ligt de sneeuw tot ver- scheidene meters hoogte op de bergen en uit verschil lende steden van dat land worden ongelukken gemeld, door sneeuwvallen veroorzaakt. Met zekerheid wordt thans het aantal slachtoffers bij den brand te Madras als 330 opgegeven. De koningiu zond een telegram van rouwbeklag. In de kazerne te Portsmouth had een gasontploffing plaats. De gasmeter sprong en een deel van het gebouw werd vernield. 4 mannen werden gedood, 19 gewond en men vreest dat onder het puin nog 6 slacht offers zullen worden gevonden. Een leerling van de kavalerie-school te Saumur, De Gontaut- Biron, zoon van den vroegeren ambassadeur te Berlijn, is tot 60 dagen arrest veroordeeld omdat hij op straat de Regeering der Republiek uitge- scholden had. Men klaagt vaak over straatschenderij en baldadigheid van kinderen en half volwassenen.^ De politie kan niet overal tegenwooordig zijn waarschuwingen baten nietde onderwijzers kunnen zich niet inlaten met dingen die op straat gebeuren mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mmmmmmmmmmammmmmmammmmmmmmammmmmmmmmmmmKmmKmmmmmmmmmmmmmamtmym

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2