Gemengde berichten. bril op, een omslagdoek aan, en het jong oude paar is voltooid. Doch wordt bij dezen de lachlust opgewekt, een kreet van bewondering gaat soms op, wanneer men een paartje uit den gegoeden stand zijne visites per rijtuig of te voet ziet afleggen. Hierbij is alles elegant en rijk gladgestreken cilinderhoedwit vest en zwarte rok, hooge kaplaarzen, wit glacehandschoenen, voor den cavalier, fijn mutsje, zijden japon met juweelen broche, enz. voor de //dame." Alles is echter te groot, waardoor bet effect niettemin bewonderens- waardiger wordt. Op de weesinricbting van den beer J. van 't Lindenbout, te Neerbosch zijn sinds eenige dagen de mazelen in bevige mate onder de talrijke weezen uitgebroken, zoodat op 29 December 11. meer dan 100 kinderen aan deze besmettelijke ziekte lijdende waren. Tot beden heeft ecbter de ziekte gelukkig een goedaardig karakter. Te Atjebers zijn op de westkust met elkaar aan het vechten. Toekoe Oemar wil den dood van een zijner vrienden wreken op een der staatjes aan de westkust. Een der Atjehsche bendehoofden, die eenige maanden geleden op de grenzen van Langkat boven Deli verscbeen, is nu met Toekoe Oemar op de Westkust tot hulp der aaugevallenen enkel een paar oorlogsckepen en den assistent— resident voor de onderhoorigheden gezonden. De beer H. V. Hogerzeil, predikant te Amsterdam, heeft in een brochure getiteld„Wat nu een ernstig woord gericht tot de leden der Nederl. Hervormde gemeente te Amsterdam. Hij toont er eeuvoudig en duidelijk in aan, wat de oorsprong is van den strijd in de kerk hoe de attesten-kwestie niets te maken had met de uitspraken der kerkbesturen, en dat enkele predikanten uit hun ambt ontzet zijn om de bebeers-kwestie, oindat zij poogden met behoud der kerkelijke goederen uit het kerkelijk verband te tredenomdat zij een kerkelijke commissie, aan wie zorg over de stoffelijke goederen was opgedragen, gelast heeft, zoodra er een conflict met de wettige besturen ontstond, alleen de ge- schorsten als den wettigen kerkeraad te beschouwen. z/De kwestie tusscben de afgezette broeders en ons komt ten slotte bierop neer," zegt Ds. Ho gerzeil, ydat zij voor zedelijk geoorloofd houden, wat wij zedelijk ongeoorloofd noemen." Dit toont hij uitvoerig aan. Hij wijst er op, hoe de breuk in de gemeente ontstaan is en hoe het twistvuur dagelijks grooter afmetingen aanneemt. jZelfs tot in de huisgezinnen werkt die verdeeld- heid door," zegt hij, /zoodat ouders tegenover hunne kinderen, en dezen tegenover vader of moeder staan." Het weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut luidtMet hagel en sneeuwbuien begon December. Over 't algemeen was het somber en tot de helft der maand stormachtig weder. Ook de tweede belft was regenachtig, met betrokken hemel. En hoewel wij niet van sneeuwstormen te lijden hadden, want zelfs de sneeuwval van den 26 was hier niet zoo aanmerkelijk als in Zwitser- land, Duitschland en Engeland, bleef zij toch voort- durend liggen, daar nu en dan vorst kwam en er overdag niet genoeg van wegdooide. De 3e en 4e, vooral de 21e en 22e waren koude dagen; in den morgen van den 22 had men 9,6 onder het vriespunt, dus 11 graden te weinig warmte. Van 617 sohoot er nog elken dag, vooral den 15, wat warmte over, maar de vijf eerste dagen en die van 1823 waren veel te koud; de laatste dagen slingerde de temperatuur om den normalen stand heen, zoodat zij bijna een halven graad te kort schoot. De dampspanning was in de eerste 17 dagen iets meer dan 5 mM., later iets minderde voch- tighcid altijd groot, regen viel bijna elken dag, maar met uitzondering van den 7, 23 en 27 steeds weinig, zoodat 90 tegen gewoonlijk 62 millimeters, hetzif als regen, hetzij als sneeuw, vielen. De barometerstand was zeer laag, meer dan 9 mM. beneden den gewonen stand, wat over een de verplaatsing der lucht woest dooreen dwar- reldentoen was alles even douker als te voren. ,/Den hemel zij dank!" zeide de man, het is gelukt, maar wat heb ik me daar een angst uit- gestaan." De vrouw zat aan den rand van den weg. z/Kom," vervolgde hij, #vertel me nu eens wat ge daar deedt." Zij antwoordde niet. „Hoor eens, vrouwtje, zonder mijn hond waart ge nu al dood geweestik verdien dus ten minste wel, dat ge me antwoordt." Zij verborg baar gelaat in haar handen, die blauw van de koude waren, en suikte. z/Schreien is niet antwoord geven,'* zeide de man#waar komt ge van daan, wie zijt ge, wat verberg je daar onder dien omslagdoek?" Daar ze hardnekkig bleef zwijgen, lichtte hij den doek op en slaakte een kreet van verrassing. ,/Een kindhet is een kindDat is het dus, dat kennen we 1" Op deze woorden richtte de moeder het hoofd °P- z/Dat is niet waar," zeide zij, //ge weet er niets van, ik ben een fatsoenlijke vrouw." ,/Best mogelijk, ik weet er niets van, dat is zoo maar bij wijze van spreken, in elk geval*hier kunt ge niet blijvenkom mede." geheele maand alleen te Utrecht is voorgekomen. Den 9 was hij te Utrecht slechts 722, te Gro- ningen 718 en boven Ierland daalde hij tot 715, wat boven het vasteland nog niet vermeld is. Op zee heeft men vroeger een paar malen 704 waar- genomen. De kolk was den 9 te Valentia en den volgenden dag boven de Noordzee buitengewoon diep, waarvau hevige stormen aldaar en ook ge- deeltelijk in ons land het gevolg waren. De windrichting was over het algemeen zuidwestelijk, 2024, en ook de allerslechtste dagen iets be- noorden het westen zij was alleen den 20, 21, 22 en 26 oostelijk, Onweders kwamen noch in aantal, noch in beteekenis voor. Van 1 Dec. ontviugen wij zes, van 7 twee, van 8 vijf, van den 9 zeven berichteu, en verder nu en dan van een enkele plaats. TER NEUZEN, 4 Januari 1887. Te beginnen met 1873 tot 31 Dec. 1886, zijn aan het station de volgende stoom- en zeil- schepen binnengekomen 1873 113; 1874 209; 1875 171; 1876 159; 1877 141; 1878 130; 1879 94; 1880 181; 1881 227 1882 360; 1883 291 1884 283 1885 396 en 1886 356. Bij Koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. van Haelst, als plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Groot— en Klein Isabella. Voor de bedijkingswerken in het Axelsche Gat, den 24 December te Middelburg aanbesteed, werd het laagst ingeschreven voor f 25,500, door den heer P. J. Verbist, te Hontenisse. Naar wij thans vernemen, heeft de heer Verbist verzocht ontslagen te worden van deze zijne inschrijving, ter zake van eene vergissing. Zooals men zich herinneren zal, bedroeg de opvolgende inschrijving f 29,675 en de hoogste f 45,678. Zaamslag, 3 Januari. Sedert onze laatste op- gave is het aantal huisgezinnen, waarin de mazelen heerschen, met 40 vermeerderd en alzoo geklom- men tot 127 terwijl het aantal lijders met 67 is toegenomen en daardoor tot 259 gestegen is. Hiervan zijn er echter thans 98 hersteld. Het aantal overledenen blijft nog steeds tot 3 bepaald. Aangezien de ziekte ook geweken is in de woning van het hoofd der school en in die van den onderwijzer, heeft het onderwijs op de dorps- school weder ten voile een aanvang genomen. Bosclikapelle. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1886 als volgt Geboren 40 kinderenoverleden 25 personen, waaronder 8 mannen, 4 vrouwen, 1 weduwnaar, 1 weduwe, 6 ongehuwdeu mann. en 5 ongehuwden vrouw. Voltrokken huwelijken 4, als: tusschen jongmans en jongedochters 2, weduwnaar en jongedochter 1 en weduwnaar en weduwe 1. Er hebben zich in de gemeente gevestigd 61 en zijn naar elders verhuisd 70 personen. Met eene vermeerdering van 6 zielen tegen het vorige jaar bestond de bevolking op 31 December jl. uit 193 mannen, 194 vrouwen, 17 weduwnaars, 55 weduwen, 416 ongehuwden mann. en 397 on gehuwden vrouw., samen 1272 zielen. Koewacllt. Gedurende 1886 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Geboren 35 mann., 36 vrouw., totaal 71, waar onder onwettig 2 mann., 1 vrouw., totaal .3 overleden 19 mann., 22 vrouw, totaal 41;leven- loos aangegeven 4 mann., 3 vrouw., totaal 7, waaronder 1 mann. onwettig. Er werden 13 huwelijken gesloten, als: tusschen jongmans en jongedochters 12, tusschen jongman en weduwe I. Uit de gemeente vertrokken 29 mann., 31 vrouwen, totaal 60 personen, terwijl zich alhier vestigden 41 mann., 38 vrouw., totaal 79 personen. Bevolking op 31 Dec. 1885 1169 1052 2221 u 31 1886 1197 1073 2270 aldus vermeerderd met 49 zielen. Oostburff, 3 Januari. Heden namiddag om- streeks 3 uren werd door den zandtrein even buiten z/Neen, laat mij, ik heb het je reeds gezegd, ik wil sterven." Weder verborg zij haar gelaat in hare lompen, terwijl zij haar kind dichter aan haar hart drukte. Het kleine schepseltje sliep vast of was misschien reeds dood, want het had zich nog niet bewogen. Wat zou de arme 'oaanwachter doenhij kon de slagboomen openen en sluiten, den weg van steenen vrijhouden, die de dooi of de regen van de bergen deden rollen, dag en nacht de dienstsigualen geven aan de machinisten maar een wanhopige vrouw tot rede te brengen, dat is oneindig moeilijker. ,/Eu je kind dan," hernam hij na een oogenblik nadenkens, //Wil dat ook sterven Arme kleine, het is zoo koud, laat hem mij eens zien. Hij had de lantaarn aan zijn lederen gordel vastgemaakt en duwde nu zachtjes met zijn eene hand den arm op zijde, waarmede de moeder kramp- achtig de kleine tegen haar borst hield geklemd. z/Wat slaapt hij' rustigarm schaap, je bent koud ook." Zoo sprekende, stak hij liefkozend en zachtjes zijne hand onder het kind, greep het plotseling bij de kleertjes, tilde het met de snelheid der ge- dachte op, eer de verraste moeder den tijd had eene beweging te maken, drukte het toen tegen zich aan en liep er hard mede naar zijn huisje. (Wordt vervolgd.) de gemeente, uabij den tol, een man aangereden, welke vreeselijk verminkt, no eenige minuten den geest gaf. De man heet M. en was zeer doof. llreskens. Tot ontvanger der directe belas- tingen alhier is benoemd de heer G. B. Wendel, thans te Makkum c. a. Eede. Tot rijks-ontvanger van het grenskantoor alhier is benoemd de heer A. F. Derks, boekhouder der belastingen te Zevenaar. REaTrSZAKEN. Arroiulissemeiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Jan. het volgende vonnis uitgesproken A. F. v. G., oud 23 j., landbouwersknecht, wonende te St. Jansteen, is wegens jachtovertreding en het omkoopen van een ambtenaar veroordeeld tot twee geldboeten van f 10 ieder en eene van f 50, subsidiair 5 dagen hechtenis voor iedere boete van f 10 en eene maand voor die van f 50. Door landbouwers in Noord-Bevelaud werd reeds meermalen geklaagd, dat bij feestdagen na de sluiting der tapperijen hunne schuren werden gebruikt voor nachtverblijf door verliefde paartjes. Dit ging zonder vragen aan den eigenaar en ook gewoonlijk zeer tegen diens zin, daar zulkenachtelijke bezoeken onaangename gevolgen kunnen hebben. De politie, die dit tot dusverre oogluikend had toegelaten, is thans haudelend opgetreden, en in den nacht van 27 op 28 December 11. zijn door den veldwachter in de gemeente Wissekerke, uit de schuur van den landbouwer Dieleman niet minder dan 10 paartjes verdreven, die daar in het stroo lageunatuurlijk moesten zij hunne namen opgeven, waarna zij in geduchte verwarring afdropen, ook tot waarschuwing van anderen. Uit Breda wordt van 1 Januari gemeld: Gisteren werd hier door de justitie van den procureur des Koniugs te Antwerpen bericht ont- vangen, dat zich binnen deze stad waarschijnlijk op- hielden een heer en eene dame, die verdacht worden van een diefstal van eenige duizenden francs. Van beide personen was het signalement opgegeven. Er werd een onderzoek ingesteld, en weldra kwam men met de verblijfplaats van beiden op de hoogte. Zij hadden bij den heer Van Gels op de Havenmarkt sinds eenige dagen kamers betrokken, terwijl de onbekende heer, toen de politie hun spoor vond, zich te Rozendaal bevond, om een en ander over een paar koffers met de douane in orde te brengen. Den inspecteur van politie alhier werd nu opgedragen zich terstond derwaarts te begeven; het gelukte hem den verdachte in arrest te nemen en naar Breda te transporteeren. De heer en dame zitten nu hier achler slot. In den Haag is een vereenigiug opgericht met het doel de gelegenheid te openen voor meisjes en vrouwen van alle standen, om kennis op te doen van de huishoudkunde in het algemeen en in het bijzonder om zich te bekwamen in de kennis van de voedingsleer, van den aard en de waarde der voedingstoffen en de aanwending en toebereiding daarvan op de meest geschikte en voordeelige wijze tot spijzen van dagelijksch gebruik. In de eerste plaats zal de leerschool bestemd zijn voor de opleiding van meisjes en vrouwen uit den werkmansstand tot geschikte kooksters en voorts voor het onderricht van meisjes en vrouwen van andere standen, die verlangen mochten de noodige kennis van huishoudelijke zaken en van de kook- kunst te verkrijgen. Aan de Belgische grenzen wordt in dezen tijd van het jaar, den slachttijd, op groote schaal zout gesmokkeld. Dit gaf te Rijsbergen aanleiding tot een nogal aardig voorval. Een boer verborg in zijne schuur een zak met 50 kilogram zout, hem door een smokkelaar verkocht. Toen hij den volgenden dag het vleesch van zijn geslacht var- ken in het diepste geheim wilde inzouten, was de voorraad verdwenen. De smokkelaar, met den schuilhoek van het zout bekend, had dit weer weggehaald en bij een ander aan den man ge- bracht. De boer moest natuurlijk zwijgen, daar het anders bekend zou worden, dat hij Belgisch zout gebruikte. Eene advertentie, uit de Provinciale Noord- Brabrantsche en's HertogenbosscheCourantgeknipt: z/Huwelijk en nering. Wordt gezocht een water en vuurhuis, niet al te klein (ik heb eenige spaar- penningen) en door eene vrouw wordt gedreven, die weduwvrouw is, om samen te trouwen en de zaak voort te zetten. Gezond en sterk, van goede getuigen voorzien zijnde, hoop ik hetzelfde te ver nemen. Gelieve te schrijven onder motto //Water en Vuur." Bureau dezer Courant. PS. Yooral geen kinderen ten laste hebbende, die kan ik uiet hebben. Een koud reisavontuurtje. Eenige lief- hebbende moeders uit een klein plaatsje in Duitsch land, waren den 20 der vorige maand naar de stad Maagdenburg gegaan, om kerstgeschenken voor haar kinderen te gaan koopen. Des avonds keerden de dames heel gezellig te zamen per spoor naar huis en keuvelden heel druk, toen de trein eens- klaps midden op den weg stopte. Het was pikdonker en half negen in den avond. De vrouwen waren doodelijk ontsteld en openden de portieren, maar zij konden die niet weder dicht- krijgen, want de trein zat vast in de sneeuw, die er als een muur omheen stond. Men kon niet vooruit en niet achteruit, en de toestand was alles behalve aangenaam. Het werd elf uur en de maag begon haar rechten te doen gelden, zoodat de vrouwen zich genoodzaakt zagen het lekkers dat zij voor haar kinderen had den gekoclit, op te eten. Middernacht was geko- men en nog was er geen redding, zoodat de moe- delooze stemming steeds toenam. Eindelijk hoorde men ten een uur naderende voetstappeu en stemmen en weldra kwamen thans helpers opdagen. Het waren de dappere echtge- nooten der dames, die voorzien van levensvoorraad, als worst, biefstuk, wijn en andere goede zaken, hunne wederhelften kwamen bijstaan. Thans wakkerde de moed weder aan. Met vereeude krachten ging men met bezems en spaden aan het werk, weldra was een open plek verkregen, de locomotief begon te werken en niet lang daarna was het herbergzame stationgebouw bereikt. Daar dronken redders en geredden in den vroegen morgen een glaasje warme punch, om zich voor het vatten van koude te beschermen, waarna men in volmaakte gezondheid uiteenging, om de echtelijke woningen op te zoeken. Een moordenaar van drie personen levend verbrand. Een 14 dagen geleden ontdekte men te Gainesville, Georgia, dat het huis van John G. Swilling in brand stond en men vermoedde dat het geheele gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen in de vlammen was omgekomen. Toen men het huis binnen kwam, bevond men dat man, vrouw en een kind met een bijl de hoofden verbrijzeld waren en kwam daardoor op het denk- beeld dat na den moord die klaarblijkelijk gepleegd was, het huis was in brand gestoken om de mis- daad te bedekken. Het verinoeden viel op een huurling, Sanders genaamd, die in het huis geslapen had en ontvlucht was. Men wist hem op te sporen en hij bekende de misdaad, bewerende dat men hem had willen mis- handelen en dat hij daarom de bijl tot zelfverde- digiug had gebruikt. Nadat hij naar de Gaines ville //jail" was gebracht, werd door de verbitterde menigte de gevangenis opengebrokenmen haalde hem er uit en bracht hem bij de puinhoopen om zijn slachtoffers te aanschouwen, waar men hem dwong een nauwkeurig verslag van het gebeurde te geven. Toen zijn verhaal geeiudigd was, bond men hem de handen en voeten, stapelde een ont- zaggelijke quantiteit hout op elkander, legde hem er op, en stak het hout in brand, terwijl men de plaats niet verliet, voor dat zijn lichaam geheel verbrand en aan een klomp houtskool gelijk was. Sedert eenige dagen doorvliegen de telegraaf- beambten de Brusselsche straten op velocipedes (bicycles) en ook de brievenbestellers te Brussel zullen zich eerstdaags van dit snelle vervoermiddel bedienen. Yerder koestert de directie der post- en telegraafkantoren het voornemen, om een dienst in het leven te roepeu ter bezorging van kleine pakjes binnen de stad en in de voorsteden. Men zal aan elk willekeurig post- en telegraafbureau zijn pakje kunnen afgeven en het tegen matigen prijs aan zijn adres lateu bezorgen. De Britsche Regeering is voornemens op het kerkhof te Evere (Brussel) een gedenkteeken op te richten voor de Engelsche en Schotsche soldaten die in de campagne van 1815, voornamelijk bij Mont-Saint—Jean en Waterloo, gevallen zijn. Een groot aantal van "hen stierven te Brussel aan hun wonden, en werden op het oude protestantsche kerkhof te St. Josse ten Noode begraven. Later werd hun gebeente naar Evere vervoerd, waar reeds vroeger gedenkteekenen voor de gevallen Duitschers en Franschen verrezen. Het Engelsche monument zal vervaardigd worden door Jacques de Lalaing, een nog jeugdig Brusselsche beeldhouwer vau goeden naam. Te Madras is brand uitgebroken in de afgesloten ruimte van het volkspark bij gelegenheid der jaarlijksche kermis, toen een talrijke volks- menigte binnen de afpaling verzameld was. Bij geruchte wordt gemeld, dat honderdeu menschen door rook of in het gedrang omkwamen, doch volledige bizonderhedeu worden nog niet rnede- gedeeld. Verleden Woensdag liep een pater van Yille- neuve-de-Riviere rustig op den wegtoen hij plotseling werd aangevallen door een kolossaal wild zwijn. Het gevaarlijke dier kwam uit het bosch van Curugon, waar het door jagers werd achtervolgd. Het woedende dier wierp den pater, een sterk man, twee meter in de hoogte en stortte zich toen op den ongelukkige, dien hij bepaald zou verscheurd hebben, waren de honden niet uit het bosch op het zwijn toegeschoten. Het varken nam toen weder de vlucht en kwam terecht in den tuin der pastorie, na eerst op zijn weg nog een man te hebben omvergeloopen. Bij de kerk gekomen loste een der boeren te vergeefs een geweerschot op het dier, totdat het ten laatste door de boeren met bijlen werd afgemaakt. Het dier woog 102 kilogram. Van dorst naar geld werd in den Kerstnacht een 56jarige weduwe te Wulften in Anhalt het slachtoffer. De arme vrouw bewoonde een alleen- staand klein huisje even buiten het dorp en leefde zeer bescheiden van het kleine sommetje, dat haar echtgenoot haar had nagelaten. Men vond na bedoelden nacht de deur van het huisje open en biunentredend zag men de oude vrouw op den grond voor haar bedstede liggen. Met een scherp voorwerp had men als het ware het hoofd in stukken geslagen. Het aanwezige geld en alles wat maar eenige waarde had was gestolen. Men is den dader nog niet op het spoor. maun. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2