Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. L I No. 2258. Woensdag 5 Januari 1887. 27e Jaargang. DE BAANWACHTER. feuilleton. Binnenland. n ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per partot veel verminderden prijs. nit bind ver*ehlj|nl Itinwdas- en Vrijdagavonil foijden^I—mil. folitielt Overzicht. Terwijl meu van den eenen kant uit Frankrijk meldt: „Nooit is de publieke opinie meer tegen oorlog geweest dan thans," schrijven anderen De wind^waait uit den oorlogshoek." Men meent te kunnen verzekeren, dat de Minister van Oorlog kennis heeft gekregeu van een door het Duitsche departemeut van oorlog aan het bestuur van bet Roode Kruis gezonden instructie, om de ambulances in gereedheid te brengen. Men voegt hieraan toe, dat' Duitscbland's eigenlijke bondgenoot Italie is, waaraan Bismarck niet slechts Nizza en Savoye, maar ook Corsica en Provence heeft beloofd. Roche- fort beweert, dat de nederlaag van 1870 het gevolg was van een ouverwachten aanval. Tegenover een millioen soldaten konden wij hoogstens 250000 man stellen, zegt hij, maar thans zijn wij ruim van geschut voorzien en kunnen 1300000 man in net vuur brengen en de Bazaine s, de Bouibaki s, de Trochu's zijn niet meer in het leger. De Martin blaast het vuur ook aan, door een Rus sprekende in te voeren. „Ja, wij willen den oorlog" zegt deze »en het volgende jaar zal met voorbij gaan, zonder dat het daartoe gekomen is. En tegen wien zullen wij ten strijde trekken P Waarschijnhjk tegen Oostenrijk, maar met Oostennjk begmnen we slechts om ous later met Duitschland te ineten, want Duitschland is de vijand 't Is gelukkig dat Boulanger thans alle snorkende phrasen vermijdt en overal, waar het pas geeft, er op wijst, hoe noodzakelijk het behoud van den vrede is voor de Fransche republiek. Eenige officieren spraken over het wenschelijke van den oorlog en de Minister verzocht hen zich te matigen. Het was hem persoonlijk aangenaam, hen zoo te hooren spreken, want zij redeneerden als soldaten; maar naast het leger, dat natuurlijk den oorlog wenschte, stond, het land en dit verlangde den vrede. De ware krncht en de hartstocht voor een oorlog zou het land slechts dan vinden, wanneer het wist dat Irankrijk in- plaats van zelf aan te vallen, alles gedaan had om het land voor de rampen van den oorlog te bewaren. ,/Gij zult u verwonderen," zeide de Minister, „een vredelievende Boulanger is voor u iets nieuws, maar toch is het zooals ik u zeg. Het is o-eheel iets anders, of men zijn leven waagt, dan wel of men de verantwoordelijkheid draagt en de leiding in handen heeft." Vroeger had de generaal den oorlog gewenscht, wat daarvan ook het gevolg mocht zijn. Thans was hij overtuigd, dat een oorlog te verschrikkelijk was, om eene uitdagmg daartoe vaderlandslievend te kunnen noemen. Doch dit zou hem niet verhinderen, zich bij voortdurmg ijveric met de militaire organisatie bezig te houden. Wij voor ons zagen liever dat alle Oorlogsministers zich met afschaffing der legers ijverig bezig hielden. De Zwitsersche afgevaardigden hebben hunne zittingen gestaakt en wel tot 12 April. De beide wetgevende licharaen hebben eene wet op den landstorm aangenomen. Dit nieuwe bestanddeel van het leger zal alle weerbare mannen van 17 tot 50 jaren omvatten, voorzooverre deze nog niet in het actieve leger of in de lafcdweer zijn opgenomen, waardoor de legersterkte met ongeveer 100,000 man wordt vermeerderd. Ook de wet betreffende het alcohol-monopolie is aangenomen, waardoor de prijs der alcoholische dranken aanzieulijk wordt verkoogd en het gehalte verbeterd. Uit Belgrado meldt men, dat het Servisch kabinet, in strijd met het advies van den minister van oorlog, besloten heeft, de Servische adspirant- officieren voortaan ter opleiding niet meer naar St. Petersburg, maar naar Weenen te zenden. Alweer een steen des aanstoods voor den Czaar aller Russen. De verstandhouding tusschen Oostenrijk en Rusland zal er niet beter op worden. Maar wat heeft ook de alliantie der drie keizers in den loop des tijds gegeveu. Wat is de vrucht geweest van de bijeen- komsten te Skiernevicz, te Kremsier en te GasteinP De ,/Coup de main" van eenige avonturiers te Sofia was voldoende om niet slechts een wettig gekozen en met toestemming der mogendheden regeerenden vorst van den troon te stooten, maar ook om in geheel ons werelddeel angst en zorg te doen heerschen, daar hetzelfde Rusland, dat, het gebouw van den vrede zou bekronen, zijn wil stelde tegenover dien van gansch Europa, en zonder zich te bekorameren om de door verdragen ge- waarborgde zelfstandigheid der Bulgaren, de wereld plaatst voor het alternatief, om zich naar dien wil te voegen, of om zich aan de ouafzienbare ellende van een grooten oorlog bloot te stellen. De vredebond was niet slechts onmachtig om Rusland van deze politiek terug te houden, maar zijn eigen bestaan wordt bedreigd, want niemand kan zeggen, of de in den laatsten tijd tusschen Rusland en Duitschland gewisselde vriendschaps- betuigingen ten doel hebbenRusland op den bodem der verdragen te doen terugkeeren, dan wel, zonder acht te slaan op het verzet van Oostenrijk en van de andere belanghebbende mogendheden, den wil van Rusland tot eene wet voor Europa te maken. In Duitschland is men van regeeringswege nog altijd druk bezig om de kans tot aanneming der legerwet te vergrooten, zelfs hooggeplaatste personen uit Weenen bemoeien zich met een en ander. 1) NAAR HET FRANSCH. I. Het stormde dien avond geweldig en de wind joeg de fijne en droge sneeuw in wolken voor zich uit; nu en dan was er een oogenblik van kalmte, dat maar al te spoedig werd gevolgd door een nieuwe vlaag. Dan hoorde men de onheil- spellende stem der vertoornde natuur in dat lang- gerekte gefluit, dat iemand eerst recht het hoekje van den haard doet waardeeren, wanneer men kalm thuis zit. Het baanwachtershuisje No. 38, op den spoorweg die van Parijs naar Bern door de Jura loopt, scheen vooral de woede van den storm op te wekken. Het lag aan de helling van den berg, aan den ingang van eene smalle bergengte, waar door de wind zich gierend een weg baande, terwijl hij de hooge pijnboomen, welke er omheen stonden, als rietjes" boog. De eenige hinderpaal die niet voor hem week was dat kleine huisje zelve, en deze stoutmoedigheid prikkelde zijne woede des te meer hij deed de ronde om deze nederige woning, trachtte de pannen weg te slingeren, de luiken uit hunne hengsels te lichten en de deur te doen openspringen. Nader wordt aan het Vad. medegedeeld, dat er op dit oogenblik in Limburg acht gemeente- besturen aanschrijving van de Ged. Staten hebben ontvangen, om tegen 1 Jan. 1887 het aautal onderwijzers der openbare lagere scholen in over- eenstemming te brengen met het Kon. besluit van IJdele poging, nuttelooze moeite de pannen en luiken hielden zich flink en de goed gesloten deur weerstond op hare stevige hengsels iederen aanval. Daar binnen rookte een man zijn pijpje bij den haardwaarvan de flikkerende vlam de kleine keuken bij tusschenpoozen verlichtte. Hij zat op een lagen stoel, met de voeten op de plaat en den elleboog op zijn knie geleund en luisterde al droomende naar het loeien van den storm. Een eentonige bezigheiddenkt menigeen misschien; maar wat anders te doen, wanneer het daarbuiten pikdonker is en de sneeuw valt en men daar alleen zit, aan het einde van eene vallei, ver van elke menschelijke woning Welk een vreemd leven leidt toch zoo'n baanwachter, die daar als vergeten en eenzaam leeft in het gebergte op den grooten weg der beschaving. Den geheelen dag en dikwijls den geheelen nacht ook, vliegt de wereld hem als een schaduw voorbijde treinen die groote stroom der menschheid vervoeren in alle richtingen de reizigers die uit alle wereldstreken komenen hij, de vrijwillige ban- nelingslaat eenzaamonbewegelijk en onver- schillig dat koortsachtig en onophoudelijke gaan en komen gade. Een baanwachter moet een wijsgeer worden. Gingen deze en dergelijke gedachten misschien door het brein van Benoit Dinet, toen hij daar in het hoekje van den haard zijn pijpje rookte? 3 Oct. 1884, en dat zeven van die besturen ook daarna weigerachtig zijn gebleven aan dit bevel te voldoen. Een deel van het werk bij den dijkval te Wissekerke, namelijk het verhoogen van den be- kenden spekdam tot zeedijk, is ten einde gebracht en ter oplevering gereed. Een verbazende hoeveel- heid groud is daaraan gebruiktwant niet alleen dat genoemde verhooging voldoende zou zijn geweest, maar ter verkrijging eener basis van genoegzame breedte moesten een paar putten aan den kant, wier bodem 3,20 M. beneden gewoon peil lagen, worden aangevuld. De loodrechte hoogte, van den putbodem tot de dijkkruin, bedraagt juist 8 M. Dat deze kolos met zijn rijswerk (nu vlechtrijs, later steekrijs) en bekramming een gunstigen iudruk maakt, behoeft geen betoog. Tengevolge dezer beeindiging ziin thans verscheidene werklieden be- dankt. G. C. De Internationale hardrijderijen op schaatsen vanwege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond te Slikkerveer te houden, zullen plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag 7 en 8 Januari e. k. De ijsvlakte voor den wedstrijd bestemd, een ondergeloopen buitenpolder met een halven meter water is 30 hectaren groot en in voortreffelijken toestand, geen sneeuwijs maar spiegelglad zooge- naamd „zwart" ijs. De inschrijvingen sluiten 5 dezer. Er is deel- neming uit het buitenland. Ilagen komt zeker en Paulsen wellicht. De heer F. Gedeking, hoofd der school aan de Schelpkade te 's Ilage, is naar men meldt, benoemd tot particulier onderwijzer van H. K. H. Priuses Wilhelmina. De Vorstelijke leerlinge outving gisterenochtend de eerste les van Haren onderwijzer. Morgen, 5 Januari, zal, volgens de N. R. Ct., de weduwe Schrop, geb. Van Graafeiland, te Rotterdam, haar lOO34™ verjaardag vieren. De levensloop dezer vrouw is zeer merkwaardig. Als militaire waschvrouw en marketentster haren man in het leger volgende, heeft zij gedurende 25 jaren gediend en vele veldslagen bijgewoond. Zij werd eerst door de Engelschen en later door de Russen gevangen genomen, wist uit hare krijgsgevangen- schap" te ontkomen, doch werd weder gevangen genomen en trad toen in Russischen dieust; daar onderscheidde zij zich zoodanig, dat zij van Keizer Alexander I het Kruis vervfierf. Zij werd bij Waterloo gewond. In Duitschland zou zij geheime depeches over- brengen; zij werd door twee uhlanen aangevallen, doch wist den een met een pistoolschot neder te vellen en den ander met een geduchten houw over de wang het hazepad te doen kiezen. De oude heldin leeft thans met hare 70jarige dochter, die haar trouw verzorgt. De vlam knetterde vroolijk, de oude klok, aan den muur, liet zijn regelmatig tik-tak hooren en een zwart hondje, dat vlak bij het vuur op den haard lag te slapen, rekte zich nu en dan eens geeuwende uit, als om te toonen, hoe welbehagelijk hem die warmte was. Het was er rustig en warm in dit vreedzame binnenhuisje, dat juist hierdoor eene scherpe tegenstelling vormde met den orkaan, die daar buiten woedde. De klok, welks wijzers op dit oogenblik nauw- lettend door den man werden gadegeslagen, sloeg negen uurde trein van Parijs moest voorbij komen. Hij stond op, klopte de asch uit zijne pijp, trok een dikke kapotjas van blauw laken aan, ontstak zijn lantaarntje met de roode en groene glazen en ging naar buiten. Op twintig schreden van het huisje kruiste een rijweg de spoorbaan; de man sloot de boomen, maakte zijn lantaarn aan den seinpaal vast en wachtte, terwijl hij zich zooveel mogelijk tegen den wind trachtte te be- schutten. De storm woedde nog altoos voort, de sneeuw had reeds de rails onzichtbaar gemaakt en, daar ze horizontaal werd voortgejaagd, was weldra zijne kapotjas met een witten mantel bedekt. Plotseling begon het hondje, dat ouder gewoonte zijn meester gevolgd was, luide te keffen. „Stil toch, Fidelhet is de wind." Maar Fidel wilde niet zwijgenhij liep in de richting van den wind en zijn geblaf verdubbelde. De baanwachter, wien dit gedrag en deze ongewone vdor en te deta- K. - deze voor- )AM De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een voor het bizouder onderwijs niet onbelangrijke beslissing genomen, nl. toegestaan dat te Arcen en Velden (Limb.) het hoofd der openbare school ge- lijktijdig als hoofd eener bizondere school aldaar werkzaam zij. De Minister is van oordeel, dat het hoofd slechts de school te besturen heeft en dit bestuur zich ook tot meer dan een school kan uitstrekken. De Koningin heeft met het Prinsesje het Huis ten Bosch bezocht, welk buitenpaleis thans eenige verbouwing ondergaat, naar men zegt in verband met plannen van het koninklijk gezin om er een gedeelte van den aanstaanden zomer door te brengen. Met den terugkeer van de Koninklijke familie in de residentie is de Fransche gouveruante Mile Leotard niet meer toegevoegd aan Prinses Wilhel mina en naar Frankrijk terugkeerd. De Engelsche gouvernante Mis Saxton Winter neemt thans bij de Kroonpriuses haar plaats weder in. De Kouing, de Koningin en Prinses Wilhelmina verschenen Zaterdag op de Nieuwjaarsreceptie ten hove, waar alle Ministers, de president der Tweede Kamer, en de hofwaardigheidsbekleeders aanwezig waren. - Der traditie getrouw, is op Nieuwjaarsavond wederom de Gysbreght van Aemstel in den Stads- schouwburg te Amsterdam ten tooneele gebracht, thans in het 250ste jaar van zijn leven. Het „Huis" was tot aan den nok gevuld met toeschouwers en de lieve jeugd was talrijk ver- tegenwoordigd. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Noord- BrabantGeraakt het feest van St. Thomas, den 21 December, in vele plaatsen tegenwoordig meer en meer op den achtergrond, geheel anders is dit met den S., het feest der ounoozele kinderen. Hier draagt het feest, als men het zoo noemen mag, den naam van „Allerkinderen," waarschijnlijk omdat hoofdzakelijk de jeugd daaraan deelneemt, en ook omdat zoowel de kinderen der gegoeden als die der minder bedeelden er het hunne toe bijdragen. Op vele plaatsen gaat de dag onopgemerkt voorbij, doch de eigenaardigheidin sommige plaatsen daaraan verbonden, is wel vermeldenswaardig. Men ziet de kinderen door de straten waudelen en zingen in costuums, die den lachlust opwekken van elken voorbijganger. Stel u voor, om eeu voorbeeld op te noemen een jongen van 12 h 13 jaar met een hoed op van „vader," zoo oud en groot mogelijk (de hoed namelijk), een vest aan van denzelfden eigenaar, groote klompen aan de voeten, en, om het toilet te voltooien, een lange Duitsche pijp in den mond. Onmogelijk is bet, bij het gezicht daarvan zijne lachspieren te bedwingen. Voeg daarbij een meisje met moeders rauts en koppigheid ten hoogste verwonderden, nam zijn lantaarn en volgde hem. Nauwelijks had hij tien schreden gedaan of hij bleef plotseling stilstaan Daar lag eene zwarte massa op den weg tusschen de beide rails en de trein was in aantocht. In een sprong was Dinet er bijhet was een menschelijk wezen, eene vrouw in een ouden omslagdoek, die reeds half door de sneeuw bedekt was. Wat doe je daar? sta op!" ¥Laat mij," zeide zij met een flauwe stem en zonder zich in het minst te bewegen. ,.Je hier laten Maar, ongelukkige, de trein komt." „Ik weet het, ik wacht er op; ik wil sterven." ffSterven o neen in elk geval hier nietsta op, zeg ik je, in 's hemels naam, sta op daar is de trein." De wind bracht inderdaad een scherp gefluit nader en reeds zag men flauw, ondanks de sneeuw, het schijnsel van de twee vurige oogen van de locomotief. De baanwachter, helaas, had maar een arm en hij had wel zijne beide handen noodig gehad om de vrouw op te richten en haar van de baan te brengen. Hij maakte nu van de uood een deugd, sloeg zijn eenen arm om haar midden en slingerde haar met een bo veil menschelijke krachtsinspanning op zijde. Het was meer dan tijd de trein kwam in voile vaart aan en ging als een bliksemstraal voorbij met zijn wolk van lichten, vonken, rook en sneeuwvlokken, die dooy t. zal js 2 sen- de- ien j een ten lers, nari bij lags van Her. te .87, de ten |es- der (en be- ri e- J- \S- en »L TER \ElZENSCHE COIRWT D.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 1