t Gemengde berichlen. Advertentien. Hitk i® _8B6SB Heil en Zegen A la belle Vue. HEIL EN ZEGEN ZEGEN EN VOORSPOED .rgemeester had reeds Voormiddags laten ..oekeu, of de Belgische gretls naar de zijde an Moulaud ook afgesloten was. 's Namiddags werd bevel tot oprukken gegeven. Juist toen men hiermede bezig was, kwam de Belgische wacht- meester van Vise met een zijner mannen op de weide, om te zien hoe het verder met den troep afliep. Toen zij de aanstalten zagen om naar de Belgische grens op te rukken, namen zij den trein van half twee naar Vise, om van daar spoorslags te paard naar de grens te ijlen. Nu begon een wedloop; de burgemeester en de gendarmen te Eysden drongen de Zigeuners tot spoed aanhet leek wel een overhaaste vlucht; vier werklieden der gemeente droegen de oude vrouw, twee wagens vervoerden de bagage, en zoo bereikte men de Belgische grens bij Moulaud eenige minuten voor de aankomst der Belgische politie. Eenige Nederlandsche gendarmen bezetten den weg naar Withuis, eenige Belgische beletten verder doordringen in Belgie. De Zigeuners hadden nu op Belgisch grondgebied acht tenten opgeslagen langs den weg. Van Eysden werd hun brood en brandstof bezorgd, en de Belgische gemeente Moulaut gaf hun aardappelen enz. Hoe de arme menschen het onder een oud stuk doek, tot een tent uitgespannen, bij een smeulenc houtvuurtje, halt naakt, blootvoets uithouden, voora in een kouden nacht is een raadsel. De uitgaven der gemeente Eysden voor hun onderhoud worden sedert Zaterdag van Rijkswege vergoed. Hun wordt bijna elken dag een kar brandhout bezorgd en verder de noodige levens- middelenmaar toch blijft het een vreeselijke ellende. Honderden hebben met eigen oogen wichtjes van twee of 6en jaar kunnen zien, die niets dan een vod over den rug hadden hangen en verder geheel naakt in slijk en sneeuw rond- dribbelden. Uit Maastricht meldt men ons nog nader De welbekende Zigeunertroep kampeert nog altijd in den omtrek van Eisden. Uit een nader onder- zoek hunner papieren moet zijn gebleken, dat slechts 17 Hongaarsche onderdanen en 28 van Grieksche herkomst zijn. Dit bemoeielijkt zeer de onder- handelingen over hunne opzending naar Oosten- rijk. Intusschen gaat het rijk voort met in hun onderhoud te voorzieu, wat dagelijks op f 13 te staan komt. Het stoffelijk overschot van den heer J. Dirks, oud-lid der Tweede Kamer en hoofd-ingenieur le kl. van's Rijks Waterstaat, werd eergisterochtend door de zorgen der 's Gravenhaagsche begrafenis- vereeniging, van zijne villa naar het station van den Ilollandschen Spoorweg en van daar naar Amsterdam vervoerd, waar de teraardebestelling plaats had. Do voornaamste der vele ridderordendie eenmaal de borst van den overledene sierden, waren aan eene zijde van het lijkkleed gehecht, terwijl aan de andere vier fraaie kransen van levende bloemen waren bevestigd. Behalve de familieleden, vergezelden het lijk naar de hoofdstad de heeren P. Caland, hoofd- inspecteur en J. E. W. Conrad, inspecteur beiden van 's Rijks Waterstaat. De afdeeling Zwolle en omstreken der Neder landsche maatshappij van tuinbouw en plantkunde heeft besloten een adres bij de Tweede Kamer in te dienen, waarin bezwaren uiteengezet worden tegen sommige bepalingen in de aanhangige Zon- dagswet, waardoor de tuinbouw aanzienlijke schade zou lijden. TER NEUZEN, 31 December 1886. Wij vermeenen de bizondere aandacht te moeten vestigen op de advertentie van de Nieuw- jaars-Commissie dezer gemeente in het nummer van dit blad van heden, daar wij van oordeel zijn dat daariu wenken voorkomen, die alleszins de overweging verdienen. {In plaats van den heer R. J. A. Lagas, is met 1; Januari aangesteld tot klerk op het bureau van den Provincialen waterstaat te Ter Neuzen, de heer A. J. van Altena, van Goes, aanvankelijk op eene jaarwedde van f 500. Met ingang van 1 Januari is eervol ontslagen de heer J. le Rooij, commies-ontvanger te Eede. Yergiet geen menschenbloed, wat bij de wet verboden is. Ik bezweer u, geef uw plan op, daar ginds zijn getuigen. Twee gestalten werden inderdaad zichtbaar. Waszilie," antwoordde de batsch, //ik dank u mijn leven, daarom zal ik uw wil doen. Ik zal buitendien den dief van zijne boeien losmaken hoort ge dat, Gligor Maar als ik u weer in deze streken zie, zijt ge verloren en daarmede sneed hij de boeien stuk, waarop de dief in de gracht sprong en in de duisternis verdween. De beide gestalten waren twee arbeiders, die snel bij hem gekomen waren. ^Batsch," zeide een, ,een dief, die een schuur in brand wilde steken, hebben we gebonden. De schapen zijn bijna alien weer bij elkaar en we kwamen hier heen of hier nog niet eenigen waren." //Heel goed," antwoordde de batsch. //Waszilie zal u daarbij wel willen behulpzaam zijn, wat ik hem verzoek. Ik zal daar ginds wel noodig zijn," en meteen sloeg hij den weg naar huis in. Daar gekomen, leidde men hem tot den gevangene. z/Gij weet dat uw leven in mijne handen is," zeide hij tot den schurk. //Als brandstichter hebt Op 29 dezer ontdekte men dat aan den oever van den cal. Eendracht—polder, gemeente Zaamslagvermoedelijk daags te voren eene afschuiving was ontstaan. Bij opneming bleek, dat de afschuiving eene grootste lengte van 200 M bij eene grootste breedte van ongeveer 70 M. en eene grootste diepte van ruim 7 M heeft. 8500 M2, oever verdween hierdoor in de diepte. De afschuiving is gelegen tusschen de peilraaien 23 en 26, midden tusschen de beide in dit jaar uitgevoerde groote oeverwerken. Aan de verdedl ging ontstond alzoo geene schade en daar de ranc der afschuiving ruim 200 M. uit den dijksteen is verwijderd brengt ze vooralsnog den toestand van den polder niet in het minste gevaar. Bij de te Kloosterzande door de vereeniging /Eigen Hulp" gehouden aanbesteding der levering van 60,000 KG. superphosphaat was minste in- schrijver P. A. Adriaansen Pz., te Hontenisse voor 3,244 per 100 K.G. Zaamslag, 31 Dec. In de gemeenteraadszitting van j.l. Dinsdag, den 28 dezer, is, na behandeling van eenige ingekomeu stukken, af— en overschrijving verleend op den post voor kosten van brandweer, De af- en overschrijving dient tot bestrijding der uitgaven wegens het blusschen van den brand op de hofstede van den landbouwer A. Cornelissen, op den 17 en 20 Dec. 1.1. welke kosten de som bedragen van f 112,65. Daarna is de begrooting voor 1887 gewijzigd tot een bedrag van f 800, ter opneming van gelden voor de aanstelling van een onderwijzer aan elk der openbare scholen in den Groote- Huissenspolder en te Othene. De hoofdelijke omslag zal evenwel, tengevolge dezer wijzigingslechts met f 170 verhoogd worden. Vervolgens is ook nog besloten tot invoering van trouw— en kinderboekjes, met ingang van 1887 aan belanghebbenden af te geven bij ge- legenheid van hunne huwelijks-voltrekking. Zaamslag, 31 Dec. Ten aanhoore van een vrij talrijk publiek gaf jl. Dinsdagavond het alhier be- staande mannenkoor in het logement //De Appel" zijn eerste concert in dit wintergetijde. De nummers van het programma, 12 in getal, zijn over het algemeen vrij goed uitgevoerd. Zoo- wel de opening door den voorzitter, den heer De Yries, die in zijne toespraak vooral op eendrachtige samenwerking aandrong, alsmede de uitvoering der verschillende koren, maar vooral de opvoering der beide tooneelstukjes en de door den heer Somerling van St. Gilles (Waes) voorgedragen chansonnetten, onder begeleiding van trombonne door den heer E. de Stobbelaere, lokten de algemeene erkente- lijkheid van het publiek uit en werden met on verdeelde toejuiching begroet. Een geaniineerd bal besloot dit concert, dat tot laat in den nacht duurde en bij velen lang in aangename herinnering blijven zal. Met genoegen hebben we tevens vernomen, dat het mannenkoor bij deze gelegenheid eene belangrijke aanwinst te beurt gevallen is door de toetreding van een twee- tal werkende en twee honoraire leden. Moge de vereeniging met verjongde kracht her- rijzen uit haren toestand van kwijning, waarin zij sedert den laatsten tijd verkeerde, en van nu aan een tijdperk van vooruitgang en bloei te gemoet gaan. Zaamslag, 31 Dec. Aan de noordelijke grens van onze gemeente langs den oever der Schelde zijn in den loop dezer week achtereenvolgens opgevischt een schippersboot, genummerd 873, bevattende eenig mosselzaad of broed, benevens 25 stuks dekluiken, 2 verschansingsborden, eenige merkel- houten en planken, alsmede een groot roer, alles vermoedelijk afkomstig van een bij den laatsten storm verongelukt aakschip. Van een spoormand, klompen en eene ton gedeeltelijk gevuld met oesters, waarvan in de M. C. van 29 Dec. j.l. gesproken wordt, is hier evenwel niets bekend. llontennisse. De Harmonie St. Cecilia gaf Zondag j.l. haar le wiuterconcert. Alle stukken werden goed uitgevoerd. Zoowel in de muziek als in de voordrachten was vooruitgang te bespeuren. ge den dood verdiend. Maar zeg me, wie waren uwe gezellen vDat komt ge nooit te weten." z/Goed, maar zweer me dat niemand dat ooit van u te weten zal komen en gij zult vrij zijn." z/Dat zweer ik u," zeide deze en daarna sneed de batsch zijn boeien stuk, waarop de gevangene ijlings de vlucht nam. Langzamerhand kwamen de lieden daarop weer alien te huis en spraken over het gruwelijk voor- val. Wat hen alien evenwel ten hoogste verwou- derde was de hartelijke ontvangst van Waszilie. En niemand werd gewaar, hoe die zaak zulk een wending genomen had, ofschoon ieder het zijne er van wist mee te deelen. Men verzoende zich echter spoedig er mee, daar Waszilie altijd even eerlijk als oprecht jegens iedereen was, en een jubel weer- rlonk in aller hart, toen hij niet lang daarna de rruidegom van Rachilla was. Van Gligor heeft men nooit weer iets vernomen. Men zegt, dat hij naar Bulgarije gegaan is om daar zijn geluk te beproeven. E I N D E. Hoek29 December. De heer R. Bokma predikant te Krabbendijke, beroepen bij de Hervormde gemeente alhier, heeft voor dat beroep bedankt Iemand liet dezer dagen een advertentie plaatsen, waarin hij f 1000 ter leen aanbood a 5 pet., met drie maandelijksche aflossingen a f 50 Franco brievenmet ingesloten postzegel voor antwoord, werden ingewacht, onder een opgegeven motto. Hij had voor deze annonce ongeveer f 1,25 betaald. Zooals te begrijpen valt bleven liefhebbers, vooral op het einde van het jaar, niet achterwege, ten minste er kwamen 71 brieven aan zijn adres. De man nam de 71 postzegels daar behoorlijk uit en legde die bij de zijne, daar hij briefkaarten enz. verkocht. Van de f 1000 kwam natuurlijk niets, aangezien hij zelf niets bezat en blij was op deze wijze weer wat verdienc te hebben. Te Utrecht heeft zich, volgens de N. R. Ct., een geval voorgedaan, dat de wenschelijkheid aan toont om koemelk voor het gebruik te koken. Bij een kind van ouders uit den gegoeden burgerstanc heeft nl. de geneesheer ,/tongblaar" geconstateerd bij nasporing bleek de oorzaak te zijn, dat het kind ongekookte melk had gedronken van een aan die ziekte lijdende koe. Terwijl een loodgieter te Hoorn bezig was de sneeuw uit een goot te verwijderen, had hij het ongeluk uit te glijden, en van het dak naar beneden te vallen. Levenloos P neen, geheel ongedeerd lag hij op de straat in een dikke laag sneeuw. Hij kon weer dadelijk den arbeid gaan hervatten. 20,000 zegge twintig-duizend Hollandsche oesters zijn, naar men het Berl. Tagebl. bericht, in den fabelachtig korten tijd van acht dagen door de bezoekers van het nieuwe Engelsche Porter- en Ale- huis Middelstrasse 52, Berlijn, verorberd. Dat is alzoo 2500 per dag. Ook de goede Engelsche bieren, die men er schenkt, vinden veel aftrek, maar vooral vallen in den smaak - voegt het blad er aan toe de delicieuse Hollandsche oesters. In het bijzonder zijn de officieren der Militaire Aca- demie op hen verzot. In Noorwegen is aan het leger een formeel schaatsenrijderscorps toegevoegd, dat, evenals de Duitsche uhlanen en de Russische kozakken bepaaldelijk tot uitvoering van snelle bewegingen gebruikt wordt. Het telt in vredestijd 500, in oorlogstijd 800 man. Dit corps is door middel van zijn schaatsen, die inzonderheid voor de ijspaden op de bergen ingericht zijn, in staat, om bij kleine afdeelingen plotseling te voorschijn te komenen even snel weder te verdwijnen. Als een bizonderheid wordt gemeld, dat door den geweldigen stormdie in de vorige week over een groot deel van Europa woedde, de golven van de Adriatische zee op het Sint-Marcus-plein te Venetie gezweept werden. In de golf van Livorno wierp de storm drie groote koopvaardij- schepen op de zandbanken. Het asyl op den Spondalonga-berg in het Italiaansche district Bormio is door een sneeuwval in de diepte gestort, de vier wachters onder het puin bedel vende. De winter heeft ook in het Zuiden van Italie zijn intocht gedaan. De Apenijnen zijn geheel met sneeuw bedekt. De hongervirtuoos Merlatti komt allengskens tot krachten en wil nu zijn voormalig beroep weder opvatten. Hij annonceert in de bladen, dat hij voor 300 frcs. een levensgroote buste en voor 500 frcs. een levensgroote figuur zal schilderen. De bestellingen volgen elkaar aanhoudend op, en men berekent dat hij ten minste vijf jaar lang aan goed betaald werk geen gebrek zal hebben. Gedurende zijn vasten heeft Merlatti slechts zijn eigen portret geschilderd, dat door Parijsche critici in zooverre karakteristiek wordt genoemd, dat het z/Veel honger en weinig talent verraadt." Z E E T IJ I N G E N. Yan 28 tot en met 30 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 28 Dec. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimber- line, van Goole met stukg. 29 Dec. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, van Louden met stukg. 30 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Eccles, van Goole met stukg. Van 28 tot en met 30 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 28 Dec. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Eyrenaar Goole met stukg. 29 Dec. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dim- berline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Windsor, kap. Baxter, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 30 Dec. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Duitsche stoomb. Com mercial, kap. Ruhr, naar Riga ledig. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 30 Dec. Duitsche bark Albatros, kap. Siebe, van Riga met hout. Noordsche brik Arendal, kap. Gjermundsen, naar Christiansand meUhout. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 29 Dec. Eng. stoomb. Dinnington, kap. New- ove, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Rosa Mary, cap. Eree, naar New-Castle ledig. 30 Dec. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Lon den met stukg. Eng. stoomb. Apollo, kap. Mor rison, naar Liverpool met stukg. A an 28 tot en met 30 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op en 19 afgeschut. Op heden 31 December hoopt JAN KAMERIK en MARIA CORNELIA DE SMIDT hun 59jarig* huwelijksfeest te her- denken. Ter Neuzen, 31 December 1886. DE FAMILIE. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde vader, behuwdvader, grootvader en schoonbroeder, de heer FRANCIS- CUS SERAPIIICUS AUGUSTINUS KNITEL, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Familie, L. A. KNITEL. Goes, 21 December 1886. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot LEVINUS DEIJ, in den ouderdom van bijna 68 jaren. Een smartelijk, maar geduldig lijden van bijna 8 dagen maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Mede namens mijne kinderen, Wed. L. DEIJ—De Lijzejr. Ter Neuzen, 31 Dec. 1886. 1 Bij gunstig weder vertrekt den 3 Januari a. s. van TER NEUZEN, om den 12 weder van ROTTERDAM te komen, C. M. KERPEL, Beurtschipper op Rotterdam. Ter Neuzen, 31 Dec. 1886. Mijn beste wenschen aan vrienden, bekenden en begunstigers. E. ACKE. Ter Neuzen, 1 Januari 1887. Bij den aanvang van 1887 breng ik aan mijn begunstigers, zoowel binnen als buiten deze gemeente mijn welgemeenden heilgroet. THEOD. ACKE, Ter Neuzen, 1 Januari 1887. aan vrienden en bekenden. C. A. AYE. C. L. AVliSixijmer. Tholen, 1 Januari 1887. Bij den aanvang van 1887 breng ik aan mijn begunstigers zoowel binnen als buiten deze gemeente mijn welgemeenden heilgroet. JOH. JOS. BAART, Herbergier. Philippine, 1 Januari 1887. Aan alien zij veel heil en zegen toegewenscht. G. J. BALKENSTEIN. Ter Neuzen, 1 Januari 1887. Bij den aanvang van het jaar brengt de onder- geteekende aan zijne begunstigers en vrienden, zoo binnen als buiten deze stad, zijnen welgemeenden heilwensch van den dag. Ter Neuzen. A. C. BASTIAANSE. Aan mijne vrienden en begunstigers van binnen en buiten deze gemeente van harte veel in het nieuwe jaar. C. L. YAN DER BENT. Ter Neuzen, 1 Januari 1887. gedurende den nieuwen jaarkring, zij een ieder toegewenscht. Ter Neuzen. E. VAN DER BENT. Heil en zegen wordt door den ondergeteekende bij den aanvang van het nieuwjaar toegewenscht aan alle vrienden, begunstigers en bekenden, zoo binnen als buiten deze plaats. Ter Neuzen. VAN DER Slager. aan al mijne vrienden en begunstigers zoo binnen als buiten deze gemeente, inzonderheid aan de vele vrienden die mij in dit jaar van beproeving tot hulp en troost zijn geweest. Wed. J. YAN DEN BERG, Ter Neuzen. Oostsluis,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1887 | | pagina 2