Landbouwberichten. Gemengde berichten. schap ten slotte geholpen heeft, is moeilijk uit te makenzooveel is zeker, dat de hevig ontstelde Amerikaan, eergisteren aldaar is aangekomen, nadat hij zich te Crefeld overtuigd had, dat de buffet juffrouw hare stem teruggekregen heeft. Zij spreekt echter nog altijd gebrekkig. „De in zake longziekte in Nederland glorierijk behaalde overwinning, van zoo ingrijpend inter- nationaal belangin een Hoogduitsch vakblad ruiterlijk gehuldigd en ten voorbeeld gesteld," wordt terecht door de Landb.-Ct. als een heugelijk feit vermeld. Het is de heer G. Dangers, te Hamburg, die in de 111. Landw. Ztg. de erkentenis aflegtdat /,de Nederlandsche Regeering (Mr. Heemskerk) wegens de onderdrukking van de long' ziekte onder het rundvee den dank verdient van alle beschaafde Staten." Hij herinnert, dat de ziekte in 1833 uit Pruisen in Gelderland werd binnengesleeptdat aau haar uitroeiing meer dan zes millioen gulden werd besteedmaar dat men haar daarmee dan ook onder de knie heeft ge- kregen, terwijl zij zich in andere Rijken nog steeds uitbreidt. Het artikel van den heer D. heeft dan ook hoofd' zakelijk ten doel, het door Nederland gegeven voorbeeld aan alien, en voornamelijk aan de Re geering van zijn eigen land, ter navolging aan te bevelen. De Amsterdamsche Courant geeft, om tegemoet te komen aan het gemis van bekwame onder officieren bij het leger en tevens aan een bezwaar, dat het lange wachten op promotie voor teleurge- stelde korporaals heeft, een middel aan de hand. Men plaatse, stelt het blad voor, de onder-officieren na een zeker aantal jaren getrouwe plichtsvervulling in een burger-staatsbetrekking, zooals er zoovelen aau de bureaux der Ministerien en wat daaronder ressorteert te vergeven zijn. Die betrekkingen rneent het blad verder - zouden van dien aard moeten zijn, dat de positie van den onder-officier daarmede eenigszins verbeterd werd. Wij zijn overtuigd dat de Staat bij een dergelijken maatregel niets verliezen zou. In tegendeel. Niet alleen toch zou hij daardoor op den duur een korps beproefde, doch tevens een gedisciplineerd korps ondergeschikte ambtenaren verkrijgen. Desnoods zoo men wil zou men zekere eischen kunnen stellen en een examen vorderen. De dienst laat den onder-officier tijd genoeg tot voorbereiding. Het behoeft trouwens geen betoog, dat onder ons infanterie-kader in hoofdzaak bestaande uit jongelieden, die, met het doel om officier te worden uaar Kampen gingen, en dus een zekere mate van ontwikkeling bezitten personen te over zijn voor de vervulling van tal van rijks- betrekkingen, die nu aan dezen of genen van de vriendjes worden weggeschonken. Men zal het met ons eens zijn, dat onder- officieren, die 12 of meer jaren trouw en eerlijk in de gelederen hebben gediend, de voorkeur verdienen boven jongelieden, die zich slechts op aanbevelingen van familieden kunnen beroemen. De onder-officieren, die in het Indische leger aan den oorlog hebben deelgenomen, zouden, na- tuurlijk, de voorkeur verdienen. Ontegenzeggelijk zou het vooruitzicht op een rijks-betrekkiugovereenkomstig bekwaamheden, gedrag en ijver, in de toekomst de vrijwillige dienst neming bevorderenhet benoodigd aantal miliciens verkleinen dus den druk der natie verminderen terwijl en het ge.halte van het leger, en dat van de rijks-ambtenaren er door verhoogd zouden worden. Uit Vlissingen wordt gemeld Als eene bijzonderheid is het zeker de vermelding waard, dat op de reede alhier ten anker ligt, om bij handzaam weder in zee te steken, het Engelsche stoomschip Wolf, kapt. Brown, hetwelk te Ant- werpen onder zijne lading twee stukken geschut, door de firma Krupp vervaardigd, heeft opgenomen, yHoe is 't met de schapen //Die zijn naar alle zijden uit elkaar gestoven." z/Dus is 't toch zoo/' zeide de boer. Vlug deed hij zijn lederen riem om, greep zijn geweer en ging naar de keuken. Daar stonden reeds de ar- beiders naast de boerin. z/Zorgt voor de schuren riep de batsch kort en ijlde naar buiten in den donkeren nacht naar de richting waar de brand was. Ik wilde de overigen, die terstond naar buiten gingen, volgen, maar een arbeider hield mij terug. z/Als gij uw leven niet nutteloos in gevaar wilt stellen, blijf dan hier, mijnheer, zeide hij. ,/Gij kent het gevaar niet, waarin gij u begeeft. De gauwdieven liggen op de loer en schieten elk neer die hen nadert. Laat ons er maar voor zorgen, we hebben 't al meer beleefd." Allen verdwenen in de duisternis, ook de boerin met een blanke bijl gewapend. Ik ging onder het afdak en stond een poos besluiteloos daar. Al- lerlei gedachten gingen mij door 't hoofd en het scheen mij eindelijk toe als was het onnut niets te doen, terwijl ik daar ginds misschien hulp kon bieden en een groot ongeluk verhinderen. Voor- zichtig ging ik door den gang. Aan de laatste pilaar bleef ik nog eens staan, want ik wist niet naar welke zijde ik heen moest gaan. Door het woud schemerden dwaalliehten, terwijl bleeke sterren aan den heme! schitterden, maar hier en daar door wolken bedekt werden. Een rilling overviel mij welke elk 120,000 kilo wegen en eene lengte hebben van 46 Eng. vt. Deze kauonnen zijn bestemd voor de Italiaansche regeering en moeten te Spezzia worden ontscheept. Beiden zijn in het achterruim geladen en dit was alleen mogelijk door de groote laadluiken, welke dit stoomschip heeft, terwijl het tevens speciaal is ingericht voor het vervoer van buitengewone stukken, zoowel wat afmeting als wat zwaarte betreft. Het stoomschip Wolf, groot 397 reg. tonnen, is in het jaar 1884 op de fabriek der Koninklijke Maatschappij De Scheide voor de firma Moss Co te Liverpool gebouwd. Men meldt uit Maassluis van 25 dezer aan de N. R. Ct. Het Engelsche stoomschip Egret, van Londen met stukgoederen naar Rotterdam, is gisterennacht ongeveer 3 uren bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het zuiderhoofd van den Nieuvven Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van hier en den hoek van Holland, benevens sleepbooten van den sleepdienst L. Smit Co. hebben te vergeefs getracht het schip te naderen, doch konden geen hulp verleenen, daar zij zelf groot gevaar liepen op den dam ver- brijzeld te worden. 's Namiddags omstreeks 1 uur verliet de equipage van de Egret met eigen 3 booten het schip, doch de booten sloegen dadelijk om, waardoor de loods Steehouwer benevens 6 man verdronken de kapi- tein en verdere bemanning kwamen zweinmende en met behulp van verschillende personen aan land. Door kapitein T. Klopt, van de sleepboot Zuid- Holland, werd de eerste machinist van de Egret opgevischt, die nog teekenen van leven gaf; het mocht hem echter niet gelukken bij den drenkeling het leven weder op te wekkenevenmin slaagden daarin de twee geneesheeren, die zich aan boord begaven van de Zuid-Holland, welke inmiddels naar hier gestoomd was. Het stoomschip heeft het roer en den achtersteven verloren en is lek. Yolgens later bericht is de toestand van het stoomschip Egret onveranderd. Kleine vaartuigen zijn langs zijde, om, zoo mogelijk, van de lading te bergen. TER. NEUZEN, 28 December 1886. De mazelen-epidemie is hier zoo goed als geweken, tot heden zijn aangegeven 637 lijders, waarvan reeds 585 zijn hersteld en slechts 5 overleden. De heer R. J. A. Lagas, klerk bij den pro- vincialen waterstaat, alhier, is benoemd tot schrijver- teekenaar bij denzelfden tak van dienst op het bureau van den ingenieur te Zierikzee. De Engelsche stoomboot Azalea, kapt. Bury, van Gent met stukgoederen naar Londen bestemd, gisterenmorgen van hier uitgegaan, heeft omstreeks den middag op de hoogte van Ostende eene zware stortzee overgekregen, waarbij de voordeklast, be staande uit olievaten, werd over boord geslagen, en aan de kajuitdeuren, trappen enz. veel averij werd aangericht, en waarbij de hofmeester over boord sloeg en verdronk en een matroos ernstig werd gewond. Heden nacht is de Azalea hier teruggekeerd, om zooveel doenlijk de schade te herstellen, daar ook al de stoompijpen bovendeks lek of gebroken zijn, zoomede ook om kolen in te nemen. De Engelsche schooner Elisabeth Mary Ann, kapt. Philip, van Antwerpen naar Exeter bestemd, met phosphate, heeft Zaterdag een etrnaal bewesten deze haven op strand gezeten, en daarbij anker en ketting verloren. Het schip is bij hoog water met eigen hulp in goeden staat vlot gekomen en op de reede geankerd. Jl. Zondag 26 dezer hield de heer J. P. Tazelaar, van Ter Neuzen, zijne intrede als predi- kant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Weesp, zijnde bevestigd door den heer M. Noordzij, docent aan de theologische school te Kampen. maar slechts een oogenblik. Met een revolver in de hand ijlde ik weg. Om de plaats van den brand zoo onbemerkt mogelijk te bereiken, wou ik rechts om het bosch gaan en ging daarom den tuin door. Ik had nog nauwelijks den hoek bereikt, toen ik mij in den nek door een sterke hand voelde aangegrepen, die mij op den grond wilde werpen. Het gelukte echter mij met een ruk los te scheuren. //Laat los, kerel, riep ik daarbij, „als uw leven u lief is." z/Gij zijt het, mijnheer," antwoordde mijn tegen- stander. Nu herkende ik den arbeider, die mij gewaarschuwd had, het huis te verlaten. Vergeef me, ik had u niet herkend." z/Op 5t zelfde oogenblik dreunde een schot door den nacht. Ik maakte eene beweging als wilde ik weggaan. z/Blijf, mijnheer, blijf," fluisterde de arbeider. vDe batsch is een man, die wel voor de zaak is opgewassen. Ik bid u, blijf bij mij." Met deze woorden trok hij mij naast zich achter een boschje, //hier, daar komt iemand," zeide hij met de hand er heen wijzend. Eerst zag ik niets, maar toen ik nauwkeuriger toezag ontwaarde ik iemand, die naar een hooi- schelf giDg. Toen hij in de diepste schaduw kwam, nauwelijks vijftien schreden van ons af, hief hij zich op en bleef een oogenblik besluiteloos staan. (Slot volgt.) Bij de aanbesteding te Middelburg, op 24 dezer, van het uitvoeren der bedijking van buiten- gronden, gelegen in het Axelsche gat, gemeente Ter Neuzen, waren ingeleverd 10 biljetten en wel vandeheeren: J. Lindenbergh Cz., te Wemeldinge, voor f 45,678 C. J. Hartog, te Amsterdam, voor ./44,350; D. Bolier, te Rilland-Bath, voor ./41,300; C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 40,043 C. van der Hooft en D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 36,680A. van der Beek en L. Koole, te Zaamslag, voor f 34,300L. Brouwervoor f 30,813; B. den Exter van den Brink, te Krabbeudijke, voor f 29,875 C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor f 29,675, en P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 25,500. (In ons vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt wie de laagste inschrijver was.) Men verneemt, dat de vervaardiging van een nieuw raderstoomschip met machine en ketel, ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, denkelijk zal worden opgedragen aan de Koninklijke Maatschappij de Scheide te Vlissingen. De heeren A. M. Tak te Middelburg en H. G. Hamacher te Groede, hebben hun ontslag genomen als lid der commissie van den stoomtram Breskens-Maldeghem. Er is eene nieuwe voor- dracht voor directeur opgemaakt, bestaande uit de heeren Stipriaan Luispuis en Heuff. De Engelsche driemastschooner Tar, kap. Hawkins, van Amsterdam met koolteer naar Londen bestemd, is op zee gezonken, door het breken der achterste teerketel, waardoor de kajuit vol water liep; doch het volk is gered en te Dover aangebracht. De aak Pieternella, schipper Van Biezen, van Gent naar Rnhrort, met ijzererts, is op de Wester- Schelde gezonken, doordat een boeiketting tusschen het roer, den achtersteven geheel afrukte. De bemanning is gered en te Hansweert aangebracht. Zaamshig', 27 December. De mazelen-epidemie blijft hier maar voortdurend toenemen. Zij heerscht thans in 87 huisgezinnen, bevattende in 't geheel reeds 192 lijders, waarvan er echter 25 hersteld zijn. Dat de ziekte nog steeds haar goedaardig karakter behoudt, blijkt daaruit, dat er tot hiertoe slechts 3 lijders overleden zijn. In weerwil van het ongunstige weder trad onze jeugdige Muziekvereeniging //de Volhardiug" dezen middag voor de eerste maal in het open- baar op. Na al spelende de korn van het dorp doorgetrokken te zijn, vereenigden de muziekanten zich op het dorpsplein voor //het Wapen van Zee- land," en voerden daar, ten aanhoore vau een talrijk publiek, nog eenige muziekstukken uit, welke uitvoering getuigde van eene ijverige en goede studie. Bij den landbouwer J. van Breen, in het naburige Hontenisse, is gisteren een varken ge- boren, dat in alle opzichten als eene wonderlijke afwijkiDg van de natuur te beschouwen is. Het dier heeft n.l. een buitengewoon grooten kop, 2 ruggen, 2 staarten en 8 pooten, waarvan er twee op den rug gcplaatst zijn. Kort na de geboorte overleden, werd het dezen namiddag door een paar arme lieden uit onze gemeente vertoond aan de huizen der ingezetenen, die gaarne een paar centen afzonderden voor het bezichtigen eener misgeboorte, die wellicht eenig in hare soort is. Sas van Gent, 24 December. De werkzaam- heden aan de suikerfabriek alhier hebben wederom een einde genomen, zijnde een lOtal dagen later dan ten vorige jare. Sclioondijke, 24 Dec. Bij de Hervormde ge meente alhier is beroepen, de heer A. M. Venker, predikant te Brouwershaven. RECHTSZAKEN. Door C. B., logementhouder te Ter Neuzen, is cassatie aangeteekend tegen de uitspraak van het gerechtshof te 's Gravenhage. Men schrijft aan de L. Ct.Gezouten en geperst gras in plaats van hooi, ook een vinding van dezen tijd, wordt door het vee met lange tanden gegeten, en de daarbij verkregen melk is dun en on- smakelijk. Zulke kost, die naar zuurkool riekt heeft afgedaan. Beetwortels zijn goed om er suiker uit te bereiden, maar als veevoeder, ook gemalen en pulp genoemd, toegediend, niet minder achterop. Veel beweging en weinig wol, zegt men. De heb- zucht gaat echter boven de leer: men verkrijgt toch met gemalen suikerbiet een emmer vol melk maar zoo schraal als putwater. Een rechtgeaarde boer houdt zich bij den ouden tijdhooi en lijnkoek, liefst van den wiudmolen, want de koeienkoek van den molen is heel wat //zjeuriger" dan die door stoom verkregen en zoo doodgeslagen wordt. Dan volgen er koeken, die uit aardnoten geslagen worden en wat minder in prijs zijn dan de lijnkoeken, maar toch voldoende bestanddeelen bevatten om er het melkvee van te bedienen. De bast van de aard- noot zelfs bezit uog zooveel vette en voedende eigenschappen, dat hij met hooi het verkrijgen van degelijke melk niet beschaamt. De aardnoot Arachis Hypogaea is een eenjarige plant en oorspronkelijk uit Brazilie in de Oost— Indien ingevoerd. De Eranschen noemen haar pistaches de terre en zij gelijken dan ook veel op de chocolaadjes, die als pistaches verkocht worden. Zij bezitten fijne bestanddeelen, die niet voor de olijven behoeven onder te doen, en om die reden wordt er olie uit bereid. Te Delft bestaat er zulk een bloeiende aardnootolie-fabriek. Uit de kern van de noot wordt de olie geslagen en dan ont- staan er koeken, tot veevoeder geschikt. Zelfs de fijngemalen bast wordt met scheepsladingen naar de Zaan vervoerd met welk doel wordt niet verborgen gehouden te weten om dien bast, onder den lijnkoek vermengd, aan den man te brengen. Echt spul is het niet, maar de prijs is er naar en de waar niet minder. In Holland is de aardnoot bekend op sommige snoeptafeltjes, waar de jeugd ze voor vier om een cent kan verkrijgen. Volgens het getuigenis van deskundigen onder de jeugd, smaken die noten veel lekkerder en zijn ook veel vetter dan de //boekepitten" (beukeuootjes). Nu, op zulk een getuigenis zou men zich veilig kunnen verlaten. Te Deventer werd ontdekt, dat eene vrouw, moeder van drie kinderen, en wier man in het ziekenhuis ter verpleging is opgenomen, zich te buiten ging aan sterken drank. Een onderzoek werd ingesteld, hetwelk tot het bedroevend resultaat leidde, dat de vrouw, die f 5 va3t inkomen had, terwijl een der kinderen nog iets aan eene hulzen- fabriek verdiende, dat geld bijna geheel aau sterken drank besteedde. De kinderen hadden bijna geen kleederen aan, en liunne legerstede bestond uit eenig stroo, krullen en turfmolm en de dekking uit oude voering van een jas. Eenige ingezetenen trokken zich het lot dier ongelukkige wezensaan, en met toestemming van den vader werden twee hunner (een van 15 jaren wilde de moeder niet verlaten) tijdelijk uitbesteed. Op hare inkomsten die bestonden uit f 3 per week uit een ziekenfonds van de fabriek, waaraan de man werkzaam was, en f 2 per week uit het ziekenfonds van't Nut werd beslag gelegd. Op den eersten Kerstdag, 's morgens te 4 uur is op de hofstede Groot Achterveld een moord- aanslag gepleegd op den bewoner dier boerderij, A. van Veldhuizen. Twee zijner zoons hadden zich naar de kerk begeven, terwijl de vrouw en een zoon zich te huis bevonden. Op den man werden, terwijl hij in bed lag, door een onbekenden dader verscheidene schoten gelost. Een kogel ging hem door den hals, een ander kwam in de reehterarm terechtook aan zijne handen is hij gewond. De verwonde is uit zijn huis gevlucht. Zijn toestand heeft nog hoop op behoud. De officier van justitie uit Utrecht heeft reeds een onderzoek ingesteld. Een onzer lezers deelt ons een geval mede, dat dezer dagen met Stella," de dame zonder onderlijf, niet te verwarren met het gestrande stoomschip Stella, voorviel. Op zekeren Zondagmiddag dat Stella voorstel- lingen gaf in de Bagijnhofsteeg, hoorde men eens- klaps in hare omgeving roepen: brand! brand 1 Plotseling sprang de dame zonder onderlijf van de plank en liep haastig naar een ander vertrek. TableauA. In het midden van de maand October werd door eene firma te Amsterdam een brief met zes assignation, ter inkasseeriug te Leiden, aan het Amsterdamsche pakschuitenveer gebracht. De daar bij aangeduide schipper, later over het geinde bedrag aangesproken, verklaarde geen brief aan zijn adres te hebben ontvangen. Bedoelde firma begreep nu dat men haar bedrogen had en zij deed van de zaak aangifte bij de politie te Amsterdam, ten gevolge waarvan ook aan de politie te Leiden een onderzoek werd opgedragen. Aanvankelijk had dat onderzoek niet de gewenschte uitkomst, doch bleek daarbij ten duidelijkste, dat het personeel van het Amsterdamsche veer geheel ouschuldig aan het feit van de verduistering der gelden was. De politie te Leiden bleef echter een oog in't zeil houden en het mocht haar dezer dagen gelukken de personen, die de gelden ontvangen hadden, in handen te krijgen. Deze waren twee schippers- knechten. Beiden erkenden het geld ontvangen, doch op last van genoemden schipper het aan dezen te hebben afgedragen, hetgeen bij het nadere on derzoek bleek zoo te zijn. De schipper had, ten gevolge achteruitgaug van zaken, dat geld, ruim f 224, ten eigen bate aangewend. Hoe nuttig het onder omstandigheden voor een meisje kan zijn, dat zij een beefsteak smakelijk kan toebereiden, blijkt uit de volgende aardigege- schiedenisOnlangs gaf lady Turlin te Boston eene soiree, welke de Engelsche millionair Taylor ook bijwoonde. Bij het souper werden ook beef steaks gepresenteerd en Taylor vroeg bewonderend wie deze zoo heerlijk had gemaakt. Onverschillig antwoordde lady Turlin //Mijne keukenmeid Anna, een braaf, lief meisje, dat wij reeds sedert drie jaar in huis hebben." De millionair zweeg, maar den volgenden morgen verscheen hij in feestgewaad bij lord Turlin en verzocht dezen, voor hem als hu- welijks-bemiddelaar bij de maakster der beefsteaks te willen optreden. De verbaasde lord belde zijne keukenmeid en toen deze verscheen, zeide hij kort //Mijn vriend Taylor bezit een vermogen van 150,000 pond sterlingals gij u verplicht hem levenslang beefsteaks te maken, trouwt hij u." De keuken meid stemde toe en Zondag den 12 dezer had in de kerk te Boston haar huwelijk met den millionair plaats.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2