Gemengde berichten. Telegrafische berichten. kundige bijgebracht. Naar Amsterdam vervoerd, is kapitein Bruins aldaar overleden. De over- ledene was sedert 14 jaren in dienst van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij en bij zijn scheeps- volk zeer geacht. Hij laat een weduwe met 7 kinderen achter. Als een bijdrage tot bet vestigen van een opinie over het gebruik van bet scbietmasker bij het slacbten van rundvee en paarden, moge het volgende dienen De Rijksveldwachter J. Aarts te Oud-Beijerland, vroeger onbezoldigd Rijksveldwachter in dienst der Nederlandsche Vereenigiug tot bescherming van Dieren, zag in een paardenslachterij de dieren bij het slacbten gruwelijk mishandelen. Om de pooten van het dier werden stroppen gelegd, waarna het, door het te gelijk met kracht aanhalen van die stroppen, ter aarde werd geworpen, zoodat door- gaans een of meer ribben werden gebroken. Ver- volgens werd het dier de hals afgesneden en liet men het doodbloeden. Het duurde gewoonlijk tien minuten eer het dier dood was. Hij ontbood daarom van het bestuur der genoemde Vereenigiug een schietmasker en toonde den slachter het gebruik er van. Hij deed dit ten aanschouwe van een aantal veehouders, die hun instemming met deze slachtwijze betuigden. Wat nu betreft het bezwaar, tegen het gebruik van het schietmasker aangevoerd, dat er geen behoorlijke uitbloeding plaats heeft, omdat de dood al te snel volgt, deelt het Nieuwsblad van de Hoeksche Waard het volgende mede ,/Donderdag 9 December werd door den slachter C. Schuier zelf een paard met het schietmasker-Sigismund gedood. Even als den vorigen keer viel het paard dadelijk dood neder en werd hierdoor bewezen, dat men maar weinig onderricht behoeft om het wapeu spoedig meester te zijn. //Bij deze gelegenheid werd door Schuier de behoorlijke verbloeding van het paard aangetoond de aderen, langs de ribben loopende, waren geheel ledig. De bewering, dat door het aanwenden van het schietmasker geen behoorlijke verbloeding plaats heeft, wordt op deze wijze volkomen gelogenstraft." TER KEUZEN, 24 December 1886. Gister avond trad de heer D. van Oostveen van Middelburg op als spreker in de algemeene ver- gadering van /,Iu liefde bloeiende" alhier. Was door enkele, voor een goed deel droevige, omstan- digheden het aantal hoorders niet zeer groot, de aandacht der aanwezigen was er niet te minder om, toen de spreker hen rondleidde op het gebied van den kunstsmaak. In schoonen stijl toonde hij aan, hoe onze schoone Nederlandsche taal geschikt is om de edelste gewaarwordingen in woorden te brengen, terwijl hij door geestig gekozen voorbeelden deed zien hoe jammerlijk ze soms wordt misbruikt door hen, die poezie schijuen gelijk te stellen met kunstenmakerij en klankeffect. Na de pauze gaf de spreker te hooren het door Lodewijk Mulder geestig geschrevene//Uit den tijd toen ik nog een lief vers rnaakte." Dit #nastuk" paste, om zoo te zeggen, volkomen bij de rede en mocht algemeenen bijval verwerven. Een en ander gaf den voorzitter aanleiding om, voor het bal begon, den spreker hartelijk dank te zeggen voor wat hij te genieten had gegeven en de hoorders er op te wijzen, dat in onzen tijd het „de taal is gansch het volk" door de Nederlanders, die zich zoo gaarne van vreemde woorden en uit- drukkingen bedienen, dikwijls schijnt vergeten te worden. Als beambten bij de brandweer alhier zijn, ingaande 1 Januari a. s., herbenoemd tot opper- brandmeesterR. Walraven secretaris bij het bestuur der brandweer, J. Wiskerkebrandmeesters, M. Klaassen, J. Scheele Dz., And. Klaassen Jz., Abr. Klaassen Az., H. Ribbens, J. van de Ree, G. J. Balkenstein en J. Hoebe; onderbrandmeesters, P. Walraven, Adr. H. Donze en 0. van Damme en benoemd tot onderbrandmeester, Pas. van Wijk. Uit verschillende plaatsen verneemt men van aanstalten of voorbereidselen, om 's Konings aan- staanden 7 Osten jaardag met meer dau gewonen luister te doen vieren. In vele steden zijn daar- toe reeds commissien samengesteld, om werkzaam te zijn tot regeliug der feestelijkheden. Hier en daar is reeds besloten dien dag aan de armen eene extra—bedeeling te geven en de schoolkinderen een feest te bereiden. En te Ter Neuzen F Zaamslag, 23 Dec. Heden middag had alhier van wege de vereenigiug: „In 't belang der Land- bouwers", de aanbesteding plaats van 221,000 KG. superphosphaat, bevattende 14 phosphorzuur, oplosbaar in water. Ingekomen zijn 7 inschrijvingsbiljetten, n.l. van de heeren Vaessen-Steinhaus, te Rotterdam, voor f 3,82 Van Hoorn-Luitjens-Kamminga, te Pieterburen, voor f 3,74P. A. Adriaanssens, te Hontenisse, voor f 3,63J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 3,48£ D. J. Oggel, te Axel, voor f 3,47 II. J. Vlaeminck, te Clinge voor f 3,39M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor f 3,29|.g Aan den laagsten inschrijver, den heer Salomonson te Rotterdam, is de levering |gegund, onder voor- wairde, dat de meststoffen den 13 Januari a. s. moeten geleverd worden. Zaamslag, 21 Dec. De gehouden nieuwjaars— collecte langs de huizen der ingezetenen alhier, heeft opgebracht de som van f 542,50, beneveus 13 hectoliter tarwe hetwelk den behoeftigen wekelijks bij gedeelten wordt uitgereikt, door eene daartoe door den gemeenteraad benoemde commissie. A xel, 21 December. Ter gelegenheid der alhier gehouden aanbesteding van de levering van 103,000 kilogram Superphosphaat bevattende 14 phos phorzuur oplosbaar in water, en waarvan de levering is bepaald op Maannag 17 Januari 1887, werd het minst iugeschreven door den heer D. J. Oggel, alhier, voor 3,49, per 100 kilo, zoodat de leve ring door het bestuur, aan genoemden heer Oggel werd gegund. Nog werd ingeschreven door de heeren H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor 3,49J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 3,51 Salomonson, te Rotterdam, voor f 3.65J A. J. Rottier, te St. Jansteen, voor 3,77iVan Hoorn, Luitjens Co., te Pieterburen, voor 3,78P. A. Adriaansens, te Hontenisse, voor 3,87Abr. Dieleman, te Axel, voor f 3,96Van Gulpen Co., te Am sterdam, voor f 4,00. I.Jzendijke, 23 Dec. Naar men verneemt is door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad alhier, waarbij deze burgemeester en wethouders verantwoordelijk heeft gesteld voor de kosten van het wegbreken der alhier veel gerucht gemaakt hebbende z i n kputten, door eenigen ten onrechte s tin kputten genoemd. Deze aanval op de prive beurs van het dag. bestuur is dus mislukt. Wij betwijfelen het echter niet, of de vrees voor een dergelijk kleiugeestig besluit heeft er toe bijgedragen om den burgemeester te bewegen eerst vrij laat aan de brandweer last te geven uit te rukken naar den brand, die laatst onder Biervliet plaats had. Indertijd toch is besloten de brandweer niet naar eene andere ge- meente te doen uitrukken, dan nadat hulp wordt ingeroepen (een ,/zuinigheids-maatregelHet bericht, in de Middelburgsche Courant tegen den burgemeester en den brandmeester gericht, treft dus niet dezen, maar veeleer hen, die zich met zooveel ophef voorstanders der zuinigheid noemen. Biervlift, 22 December. Op gisteren mocht den Zeer Eerw. heer A. Broeders, pastoor alhier, het voorrecht te beurt vallen zijn 25jarig jubile als priester te vieren, en daarbij zeer vele belang- stelling ondervinden, zoowel van zijne parochianen als van vele Protestanten. In de daartoe versierde kerk, waar eene bizondere godsdienstoefening plaats vond, waren een tal van priesters uit dit dekenaat aanwezig, en werden, ter gedachtenis van dit feest, aan de kerk vele sieraden geschonken, daar de jubilaris geencadeaux verlangde te ontvangen. Oostburff, 22 December. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen, de heer J. G. Klomp, predikant te 's Graveland (Noord—Holland), die mede is beroepen naar Harderwijk. Arnemuiden, 23 Dec. Heden kwam de justitie uit Middelburg hier om eene huiszoeking te doen in de woning van den met het stembureau voor de eenige dagen geleden gehoudene verkiezing van notabeleu en kerkvoogden belasten voorzitter De P. Bij de stemming bleek dat een biljet op N. C. was uitgebracht, na de stemming gaven 6 stemgerech- tigden op dien persoon te hebben gestemd, zoodat wanneer het justitie-onderzoek aan 't licht brengt er fraude is gepleegd door dien kerkelijke-voorzitter- stemopnemer die verkiezing geen aangename ge- volgen zal hebben. 's Gravenhage, 24 Dec. Tweede Kamer. Het Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen met 42 tegen 17 stemmen. Ook werd aangenomen met 49 tegen 16 stemmen de provinciale hondenbelasting in Limburg. Eenparig is verder aangenomen het Hoofdstuk Onvoorziene uitgaven. Bij Hoofdstuk Einancien beloofde de Minister in overweging te nemen het denkbeeld tot vrij- stelling der vrije scholen van grondbelasting en eene herziening der huurwaarde voor de personeele belasting. Het hoofdstuk werd daarna met 47 tegen 14 stemmen aangenomen. De credietwet voor Marine (12 millioen, waar van de helft voor 6 maanden is toegestaan) is met eenige wijzigingen eenparig aangenomen. De Kamer is op reces uiteengegaan. 's Gravenhage, 24 Dec. Het Gerechtshof alhier bevestigde heden het vonnis der arrondissements- rechtbank te Middelburg in zake C. B., logement- houder te Ter Neuzen. Middelburg, 24 Dec. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het uitvoeren van werken tot bedijking van buitengronden, gelegen in het Axelsche gat onder de gemeente Ter Neuzen. Hierbij werd het minst ingeschreven door den heer P. J. Verbist, te Hontenisse, voor de som van f 25,500. ,/Dat is wel mogelijkMaar des te beter zult ge mij later verstaanMaar ik moet voort, uw vader komt er aan. Leef wel!" Met zwaren stap kwam de batsch nader en trad in 't vertrek, waar de vreemdeling een stukje vuur in zijn pijp deed. ,/liet duurt lang voor ge de pijp hebt aange- stoken," zeide hij bits. //Gij hebt gelijk, batsch," antwoordde de aan- gesprokene, ,/inaar dat is geen wonder." Daarmede keerde hij zich om en ging heen. Yoor de deur bleef hij echter staan en keerde zich weer om. //Men zegt: een goed woord vindt een goede plaats, Batsch. Niettegenstaande uwe onvriende- lijkheid mag ik ook thans niet scheiden zonder u zulk een woord te gunnen. Gij laat van avond een kudde schapen van ongeveer twee honderd uit het dal naar de markt drijven, en zij zullen van avond op uw hof overnachten. Pas op, batsch de dieven zijn op de been." Het gelaat van den sehapenboer betrok bij deze woorden. Die mededeeling scheen hem onaange- naam verrast te hehben. //Hoe weet ge dat?" vroeg hij driftig en liep dreigend naar den jongen man. *De vogels in het woud zongen het mij in 't oor." „Zoo, dan zal ik voor het mijne zorgen, zorg gij voor je zelf, anders kunnen de vogels bij de galg weldra een ander liedje zingen." z/Uwe woorden laten mij koud, batsch," ant woordde de jonge man, ,/het schimpen kon ove- rigens wel eens op uw hoofd neerkomen. Ik kwam slechts om u te waarschuwen. Daarmede fine hij heen." De sehapenboer ging onrustig onder het afdak heen en weer. Hij kon zijn groote aandoening niet te boven komen. //Hoe zou hij dat weten? Van wie zou hij 'tgehoord hebben zeide hij half luid tot zich zelf. //Ik heb het immers geheim gehouden en geen mensch weet er iets van behalve mijne vrouw en Gilgor. 'tis inderdaad waar dat dieven fijne neuzen hebben. Waartoe echter, als hij de dief is, de waarschuwing? Dat zou een al te overmoedige brutaliteit zijn En toch kan't niet anders wezen Gilgor zeide gisterenavond dat ik op mijn hof den schapendief in geen geval be- hoefde te vreezen. Wanzelie's waarschuwing zal daarmede wel samenhangen, want de schurk is gedachtig aan de weldaden, die hij van mij ont vangen heeft en wil mij grootmoedig verschonen, omdat hij mijnen vuist vreestHazijn edele vader zou zich in 't graf omkeeren, als hii ziin kind kende I" Hij steunde als een gewonde stier, balde de vuisten en riep;/ja, zoo is het, T kan niet an ders zijn Geruimen tijd duurde het tot hij zijn kalmte terug kreeg. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechthank heeft in hare zitting van 24 dezer het volgende vonnis uitgesproken P. O., boerenknecht te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevange- nisstraf. Maandag jl. is door eenige aanzienlijke Eriesehe heeren, vergezeld van het noodige getal drijvers, in de bosschen bij Beetsterzwaag jacht gemaakt op een paar wilde zwijnen. Aan een der jagers mocht het gelukkeu het wijfje onder schot te krijgen en te verwonden. Het redde zich echter door de vlucht. De beer is mede herhaaldelijk gezien, doch wist telkens te outkomen. Meer dan honderd jaren is het geleden, sinds in deze bosschen dergelijke dieren werden gezien. De heer U. te Maastricht, die het voorneraen had een hongerkuur te beginnen, heeft dit, volgens het Venl. Weekbl., uitgesteld tot een som van 3000 fr. is ingeschreven. Nu, dan zal de man bij zijn voornemen moeten blijven, tot groot genoegen van zijn maag. Het Utr. Dagblad stelt zijne lezers voor, nu de winter is gekomen, een anti—hoedafnemersbond in het leven te roepen, stilzwijgend, zonder bijeen- komsten en zonder bestuur, met dit eenig artikel tot reglement: //dat gedurende het winterjaargetijde, in het belang der gezondheid, de groet zich be- palen zal tot eene handwuiving, waarbij het hoofd gedekt blijft." In de vorige week ontving de politie te Groningen herhaaldelijk aangifte meestal van melk- boeren buiten de Heerepoort, dat zij des avonds vervalscht geld hadden ontvangen; halve en heele centen, die op vernuftige wijze in dubbeltjes en kwartjes waren veranderd, en door die boeren ter goeder trouw als zoodanig ontvangen. De politie kreeg al spoedig zooveel aan wijzingen, dat zij Zaterdag- avond een inval deed ten huize van S., in een der stegen buiten de stad woonachtig, alwaar een Duitsch huisgezin inwoonde. Zij vond den Duitscher juist bezig met het veranderen van geldstukjes. Zij nam hem en zijne gereedschappen in beslag, en daar het onderzoek leerde, dat zijne vrouw en zijne hospita, vrouw Svan de door hem vervalschte muntsoorten hadden uitgeven, volgde ook hare arrestatie. De rechtbank heeft reeds een bevel tot gevangenneming tegen den Duitscher, met name G. C. R. uit Lengever, bij Gottingeu, en diens vrouw uitgevaardigd. De barones E. de V., eene oude ongehuwde dame, te Oost, gem. Valkenburg (Limburg), heeft een patent genomen als koopvrouw in honden, hetwelk haar f 1,24 kost en waardoor zij vrijdom geniet van de hondenbelasting. De dame houdt er 12 honden op na, die haar anders aan belasting f 24 zouden kosten. De zestigjarige weduwe Cecilia Palmer, te London, werd dezen zomer verliefd op een 22jarig jongmensch, Horace Sevmur. De jonge man le- antwoordde de huldigingen van de dame met den grootsten spot, totdat de weduwe hem eindelijk formeel ten huwelijk vroeg. De jonge man, die nog al in schulden stak, liet me vrouw Palmer hare voorwaarden opgeven, en nadat de weduwe zich bereid had verklaard om 12000 pd. st. te geven, liet hij zich met haar trouwen. Het jonge paar huurde in Putney, een plaatsje buiten Londen, een huisje, maar na de bruiloft, die op den 12 September gevierd was, had niemand den bruidegom gezien. Seymur had ziju vader, die zich tegen het hu welijk verzette, beloofd dat hij zijn zuster een bruidschat van 1000 pd. st. zou geven; toen er echter bijna drie maanden voorbijgingen, zonder dat er een bericht van Horace kwam, ging de oude heer zelf naar Londen. Nog denzelfden dag waarop hij daar aankwam ging hij naar Putney; zijne schoondochter, die de deur voor hem opende, zeide dat haar man niet thuis was en dat hij bovendien geen omgang met zijne familie wilde hebben. De oude heer, wien de zaak wel wat verdacht voor- kwam, deed bij de politie aangifte van het ver- dwijnen van zijn zoon deze drong het huis binnen en vond den jeugdigen echtgeuoot vastgebonden op zijn bed, met touwen, die hem diep in het vleesch waren gedrongen. Seymur had door de pijn zijn bewustzijn verloren; toen hij was bijgebracht, vertelde hij, dat zijne gade hem den morgen na het huwelijk, toen hij, tengevolge van de genoten champagne, vast in slaap was, had vast gebondenzij had hem verscheiden keeren verzekerd dat zij hem uit ijverzucht nooit zou vrijlaten. Seymur werd in een hospitaal gebrachtterwijl zijne vrouw dezer dagen tot achttien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. le gelijker tijd sprak de rechter de echtscheiding uit. Naar de Brusselsche bladen melden, is uit de instructie thans ontwijfelbaar gebleken, dat de beide Duitschers, Reijnaert, of misschien wel Eber- hard geheeten, en Dittmar, die dezer .agen door de politie in hechtenis genomen zijn, in geen op- zicht betrokken ziju bij den postdiefstal in den mail-trein. Daarentegen worden zij met nog een derden medeplichtige, die opgespoord wordt, ver dacht van een belangrijken diefstal van edelge- steenten, voor eenigen tijd in Nederland gepleegd. an den diefstal in den nachttrein ziju drie der vijf bedrijvers bekend. Deze drie zijn alien En- gelschen en bevinden zich sedert dien dag naden diefstal weder te Louden, waar de wet hen tegen vervolging wegens een in het buitenland gepleeg- den diefstal vrijwaart. De heer Willemaers, hoofd van het Brusselsche parket, heeft zich naar Londen begeven, ten einde te beproeven of er niet een raiddel is om deze misdadigers in handen van de Belgische politie te stellen, maar veel succes durft men zich van deze poging niet voorstellen. Een vreeselijk drama is Woensdag jl. in de Rue van Dijck te Brussel afgespeeld. Een schoen- maker, zekere Demesmaecker, wiens vrouw uit werken gaat, wilde haar dat Woensdag beletteu. Zij, beloofd hebbende op tijd bij de menschen te zullen zijn, waar zij moest werken, wilde metalle geweld de deur uitgaan, doch plotseling greep haar man de arme vrouw aan en bracht haar met een broodmes acht diepe sneden toe. De oorzaak voor de misdaad is geheel onbekend, wel scheen Dernes- macker den geheelen morgen erg somber te zijn geweest. De moordenaar is in hechtenis. De toestand van het slachtoffer is ernstig, doch er is geen levensgevaar. Demesmaecker was reeds geruimen tijd ziek zijn buren verklaren dat hij niet wel bij 't hoofd is. Hij is ook reeds vroeger opgesloten ge weest in een krankzinnigengesticht. Hij is reeds met zijn vrouw geconfronteerd en betoont diep berouw over zijn misdaad. In Engeland hebben dezer dagen drie spoor- wegongelukken plaats gehad. Bij Manchester liep een passagierslrein tengevolge van den dikken mist, tegen een goederentrein, die juist wegstoomde. De meeste reizigers kwamen met den schrik vrij, doch twee hunner werden zoo ernstig gekwetst, dat zij terstond naar het ziekenhuis moesten vervoerd worden. Menigeen ontving echter lichte kwetsuren. De passagierstrein werd geheel uit het spoor geworpen. Te Londen liep aan het station van den South- easterne Railway een ledige trein op een gereed staanden passagierstrein. De reizigers, die er in zaten, kwamen er goed af, maar de machinist werd gevaarlijk gewond. De passagierstrein werd ook zeer ernstig beschadigd, zoodat de weg eenige uren werd versperd. Te Carlisle kwam de sneltrein uit Schotland in botsing met een locomotief, die geheel op zij werd geworpen. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor doch de beide locomotieven werden na- tuurlijk geducht beschadigd. Ook deze beide laatste botsingen worden toegeschreven aan den dikken mist, waarmede de felle koude, welke in Engeland heerscht, gepaard gaat. Uit Konstantinopel wordt aan de Erankf. Ztg. geschreven Een jonge kunstrijdster, de schoone Stella, die onder verschillende namen deel heeft uitgemaakt van de meest bekende circus-gezelschappen van Europa, heeft zich in Smyrna doodgeschoten. Terwijl ze onder den bijval van het publiek het circus verliet, knalde een schot en een kogel uit een allersierlijkst miniatuur-revolvertje had een einde gemaakt aan haar veelbewogen leven. Hare ge- ov niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2