Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 2) at aeiAPisiftiiii No. 2255. Zaterdag 25 December 1886. 26e Jaargang. a 4 0 CENT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,324. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Pit blad verschijMt Binsdag. en Vrijj«iiig.ivou<F bij den liltgevro P> VAN D E A N D E te Ter Neuzen. Nieuwjaarsadvertentien voor het nummer dat op 1 Januari 1887 verschijnt worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Yrijdag 31 dezer, des namiddags 5 ure. Ter Neuzen, 24 Dec. 1886. De Uitgever, P. J. VAN DE SANDE. P< >litiek. Overzicht, In Engeland wordt druk gesprokeu over den toestand in Ierland. Hoe verdeeld het Engelsche volk mag zijn ten opzichte van de Iersche staat- kunde, ten opzichte van de zedelijke wet is het dit niet. Zij zullen duidelijk inzien, dat indien een pachter zijne schulden tot op een willekeurig bedrag mag verminderen, elke andere schuldenaar hetzelfde mag doeu en dat, indien zulk eene prak- tijk wettig werd verklaard, de mogelijkheid van het sluiten van een verbindend contract, zelfs voor de betaling van loon, zou zijn afgesneden. Laten de grondbezitters den pachters een billijke huur betalen, dan zullen de toestanden in het Groene eiland van zelf beter worden. Te Dublin is eene proclamatie verschenen, waarin wordt verklaard, dat de agrarische bewegiug, oiuler den naam van „plan of campaign" bekeud, onwettig en misdadig is, en dat alien, die daaraan deel neinen, zich aan gerechtelijke vervolging blootstellen. De hoofden der bewegiug, die een bevelschrift hebben ontvaugen om voor de rechtbank te Dublin te verscbijnen, zijnDillon, O'Brien, Harris, Sheeky, Redmond en Crilly. Toen de regeering deze nieuwe ver volging tegen de vier eerstgenoemden instelde, heeft zij gela'st, dat het rechtsgeding te Dublin zou plaats hebben, maar dat de quaestie der wet- tigheid van hunne handelwijze aan het hof der hoofdstad zou worden onderworpen. Men schrijft uit Louden, dat de Porte den raad is gegeven zich verder te onthouden van eene staatkuude, die van de zijde van Engeland een onverwijld en krachtig optreden noodig maakt. De dubbelzinuige, zich meest naar Rusland richtende politiek in de Oostersche quaestie, wordt den Brit met den dag meer hinderlijk, dat spreekt. Of de Rijksdag het nu ook noodig zal achten, dat het Duitsche leger worde versterkt, zooals het Ministerie eischt Men heeft alweer een Fransche spion gearresteerd, den officier Letellier. FEUILLETON, ffDe gloed van den haard, eene snee brood en een dronk worden in mijn huis aan geen bedelaar geweigerd, als hij er om vraagi," antwoordde de batsch, naar 't scheen kalm, maar moeilijk onder- drukte toorn sprak er uit zijne woorden. Daarop keerde hij den bezoeker den rug toe en ging door den tuin, waar een kalf bulkend in't rond sprong, greep het dier en bracht bet in den stal. Met vasten stap trad de jongeling in huis en voor den haard. //God zegene u Rachilla," zeide hij zacht. #God helpe u Waszilie," antwoordde het meisje, //van waar komt ge zoo laat op dezen avond?" ffIk was beneden in het dal om zout en mond- voorraad te halen, en keer nu weder naar de kudde terug." z/Blijft ge nog lang uit?" //Nog vier tot zes weken, zoolang er weide is." Het meisje zag naar de deur en een zucht ontsnapte aan haar borst. //God en alle heiligen mogen u bijstaan, dat is lang, wat zal er in dien tijd nog van mij worden z/Verlies den moed niet, RachillaGod zal ons helpen. Misscbien heden reeds, of binnen weinige dagen zal onze zorg ten einde zijn. Alleen om De man was in het bezit van een verlofpas voor 2 maanden en van teekeningen van den overgang des Rijns bij Makan. Hij reisde in Zuid Duitschland en gaf voor de taal des lands te willen leeren. Is 't niet onrustbarend En toch verwierp de commissie van rapporteurs met eene meerderheid van 16 tegen 12 stemmen het voorstel om de tweede lezing van het legerontwerp dadelijk in behandeling te nemen, hoe de Minister zich ook beriep op geheimzinnige, ourustbarende geruchten uit Parijs. Richter durfde zeggen, dat de Regeering overdreef de Kolnische bekomt ook iets van den eersten schrik door Von Moltke's woord veroorzaakt en voorspelt nu in plaats van in 't volgend jaar binnen vijf jaren oorlog. Sommigen verwachten, dat de Regeering om eene fatsoenlijke retraite zoekt, om kamerontbinding te voorkomen. In de laatste zitting stelde de conservatief Von Roller voor, de zittingen in de week van Kerstmis voort te zetten. De nationaal—liberalen gingen dezen keer niet met de jconservatieven. Alleen een pas ge- kozen lid, zekere Dr. Haarmann, sloot zich bij den heer Von Roller aan, maar verklapte onge- lukkig, onder daverend gelach van de linkerzijde, dat het voorstel slechts eene demonstratie was, hetgeen Von Roller toen weder, zoo goed en zoo kwaad als het ging, trachtte te ontkennen. //Ilet is waarlijk jammer," merkte de leider der Duitsch-vrijzinnigen op //dat de heer Von Roller onder de nationaal-liberaleu maar een discipel heeft, en dat die eene hem niet heeft begrepen." De heer Windthorst verklaarde met grooten nadruk, dat het centrum in patriotisme bij geene enkele fractie achter stondhet had iinmers alles willen toestaan wat de regeering had gevraagd, geld en manschappen, doch voor een jaar in plaats van voor zeven. De zittingen zijn verdaagd tot 4 Jan., nadat Von Botticher verzekerd had, dat de Reizer en de regeering door het uitstel van de behandeling der legerwet pijnlijk warep aangedaan, maar zich door niemand zouden laten dwingen om, vroeger dan huu zelven goed dacht, tot eene kamerontbinding over te gaan. Echt militairisch De rijkskanselier is »beschlussfahig." Over Frank fort, Hanau en den Ober-Faumuskreis is de kleine staat van beleg uitgesproken, tengevolge van de laatste arrestatien daar gedaan. Het dragen van wapenen is er o. a. verboden en tot het over de grenzen zetten is men gerechtigd. De //Franzosen" zullen in de omgeving van den Main niet op hun gemak kunnen reizen, omdat zij wellicht alien voor spionnen worden aangezien. Den 18 Dec. 1886 is door den Ned. gezant te Brussel met den Minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den Roiling der Belgen eene u te zeggen, dat gij niet troosteloos moet zijn, richtte ik mijne schreden hierheen." ,/Uw woord klinkt zoo vertroostend, en toch hoe zal ik het gelooven, juist nu, nu mijn vader zoo verbitterd op u is z/Dat weet ikhij heeft mij dit zoo even nog laten voelen. En toch zal hij ons weldra gezind zijn. Doch spreek, wat is de reden, dat hij sinds eenigen tijd weer zoo verbitterd op mij is z/Vergeef mij, ik kan het niet zeggen," En toch moet ik het uit uwen mond weten, Rachilla." z/Mijn God, ik weet het immers dat gij onschuldig zijtmaar ik bid je laat mij zwijgen." z/Spreek," herhaalde de jonge man, <,ik moet het weten." z/Het akelig woord blijft mij in de keel zitten ik kan niet, Wasziliehet is schandelijk, te schandelijk //Is het waarheid, dan kan het mij slechts aan- genaam zijn en tot leering dienen, is't echter een leugen, dan zal ik u daarvoor geen vuistslag in 't aangezicht geven. Spreek dus, of ge zult mij dwingen iets ergs van u te denken." z/Welnu, luister dan! Men zegtmen houdt u voor een grooten schapendief in deze bergen fluisterde het meisje met neergeslagen oogen. z/Dus is 't waar wat ik vermoedde riep de jonge man en sloeg zich met de hand voor't hoofd. Batsch Die, dat heb ik niet aan u verdiend, verklaring onderteekend betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en jeugdige meisjes. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten der verschillende proviucien eene circulaire gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op het feit, dat geene eenvormigheid in de inrichting der volgens art. 12 der drank wet te maken statistiek wordt verkregen. De oorzaak hiervan ligt in de beteekenis, welke verschillende colleges van Ged. Staten aan de woorden //verleende" en //ingetrokkeu vergunningen" hebben gegeven. In sommige proviu cien zijn onder verleende vergunningen begrepen die, welke verleend zijn aan andere personen, dan die daarvan in bet vorige jaar genot hadden; in andere zijn onder die rubriek alleen opgenomen die, welke verleend zijn voor nieuwe lokaliteiten tot verkoop van sterken drank, krachtens art. 2, 8ste zinsnede, der drankwet. Onder ingetrokken vergunningen heeft men daarentegen in sommige proviucien begrepen die, welke volgens art. 7, al. 2 der drankwet bij gebreke van tijdige betaling van het vergunningsrecht zijn vervallen. Verbetering van den vorm dezer statistiek is dus noodig, en daarom wordt aan Ged. Staten een nieuw model toegezonden, met verzoek deze opgaven dienover- eenkomstig te doen verstrekken door de gemeente- besturen der proviucien. Met Oostenrijk wordt thans onderhandeld om de zigeunerbende voor rekening van dat land naar Hongarije terug te zeuden. Inzage is gevraagd van de papieren dier lieden, ten einde na te gaau of zij Hongaren van geboorte zijnaan dit verzoek is voldaan (zoodat de bende dus papieren blijkt te bezitten). De gasten zitten weer op Nederlandsch grondgebied en leven dus voorhands op onze kosten. Zes diep verwaarloosde kinderen uit Utrecht, drie jongens en drie meisjes, van een tot tien jaar zijn sinds enkele maanden op de Heldring- gestichten te Zetten geplaatst. Deze kinderen groeiden op in een der sloppen waaraan Utrecht nog zoo rijk is. Een jongen van twee jaar werd op bedelen afgerieht. Hij mocht geen loopeu leeren en men hield hem daarom in een zittende houding. Het is een bleek en stil kind en houdt zijn handje op, als het geld hoort rammelen. Aan een kleinen jongen van vier jaar werd stelselmatig en uit aardigheid de grofste onzedelijkheid geleerd. Twee anderen vertellen in hun eenvoud van de afschuwelijke tooneelen, waar- van zij getuigen zijn geweest. Deze kinderen heb ben koude en honger geleden, zijn geslagen en mishandeld op de ruwste wijze en hebben niet minder ruwe twisten en oploopen ten hunnen be- hoeve zien ontstaan. Eindelijk werden de kinderen uit hun elleude verlost. Er was geen tijd tot be- raadslagen, en men bracht ze naar de Heldring- neen, neenHij staarde in het haardvuur en ging daarna opgewekt voort//Rachilla, gij weet het, als een arme wees bleef. ik achter, en uw vader heeft mij het kind van zijn vriend en buur- man, veel, veel goeds gedaan. Tot aan mijn dood zal ik hem daarvoor dankbaar zijn Toen ik drie jaren geleden in de Dobrudscha kwam om de wereld te zien en den kost te zoeken, was het zijn wensch, dat ik het zoude doen. //Romt ge terug, Waszilie," zeide hij toen, //dan is mijn huis ook het uwe. Rachilla is u geuegen, uw beider geluk zal mijn levensaivond opvroolijken." Ik kwam terug, het geluk had mij begunstigd. In het gewoel van den Turkschen oorlog die weldra na mijn aankomst in de Dobrudscha ontbrandde, verkochten de lieden hun have en goed en vluchtten voor de gruwelen der Tscherkessen. Ik had mijn klein erfdeel bij mij en het gelukte mij daarvoor een flinke kudde schapen te koopen voor een buitengewoon lagen prijs. Toen ik na veel moeite en ontbering bier aaukwam, heette het weldra, dat ik een roover en moordenaar was, die zijnen heer gedood en hem de schapen ontstolen had. Uw vader ontving mij koud Gligor, de deugniet die zelf in de Dobrudscha een gauwdief geworden en door snelle vlucht ter nauwerdood aan de galg ontloopen is zooals ik heden uit zijn eigeu mond vernam was het, die het gerucht verspreidde en uw vaders vertrouwen door listige woorden en vieierij over zijn rijkdom verwierf. Wat hielp het mij, dat ik later gestichten. De directeur der gestichten, Ds. H. Pierson, heeft een circulaire verspreid, waarin hij geldelijken steun vraagt voor deze zes kinderen, waartoe jaarlijks 600 a 700 noodig is. In de Dinsdag gehouden zitting der rechtbank te Middelburg werd onder meer behandeld een overtreding der jachtwet, waarbij de overtreder, zekere A. F. van G., landbouwerszoon teSt. Jansteen, getracht had den gemeeute-veldwachter, tevens oubezoldigd rijks-veldwachter, Zwartele te St. Jan steen, die hem calangeerde, te bewegen voor een fooi van f 2,50 de aauklacht te laten rusten. Mr. J. A. van Hoek, die als ambtenaar van het O. M. optrad, wees er in zijn requisitoir op dat binnen korten tijd het tweede geval zich voordeed waarbij menschen uit de meer ontwikkeldeu stand, van wie men dit niet mocht verwachten, eene poging deden om politiebeambten om te koopen. Met het oog op de vele en strenge critiek waaraan die handhavers van het openbaar gezag steeds blootstaan bij het doen van hunnen plicht, meende hij het noodig in het openbaar er op te wijzen, wanneer het blijkt dat hunne trouw en eerlijkheid onkreukbaar is. M. Ct. Een vijfentwintig jaar geleden werd in het toen pas aangelegde Willemspark in den Haag een villa gebouwd voor den heer Arnold, die kort te voren uit Indie was teruggekeerd. Volgens de sage moest zij zoo zijn ingericht, dat de bewoner thuis komende, met zijn rijtuig voor de deur van zijn slaapkamer kon rijden, wat door ophooging van het terrein aan de achterzijde verkregen zou zijn. Of dit ooit gebeurd is en of het in stand is gebleven weten wij niet meerthans echter is die villa verkocht voor 50,000, en uit den Haag wordt bericht, dat het voornemen bestaat in dat gebouw eene societeit te vestigen, waarvoor in dat meer verwijderde gedeelte der stad behoefte schijnt te bestaan. Naar de Ilaagsche berichtgever van het U. D. mededeelt, zou intusschen de oprichting van deze nieuwe societeit geen invloed hebben op het ledental der Witte of litteraire societeit. Toch hadden velen zich daarmede gevleid en niet zonder redenhet getal candidaat-leden voor die societeit toch bedraagt 500, en het duurt zeven jaren, eer een candidaat in aanmerking komt voor het lidmaatschap. De gezagvoerder van het gestrande schip Stella, is nog het slachtoffer geworden van het ongeluk, hetwelk aan dat schip bij den storm te IJmuiden is overkomen. De heer J. Bruins, de kapitein van de Stella, werd Zaterdag door een golf van het schip geslagen en in zee geworpen. Men zag hem zwemmende, doch bijtia uitgeput, tegen de golven worstelen. Door middel van een haak wist men hem, hoewel bewusteloos, te redden. Naar een hotel te IJmuiden gebracht, is hij door een genees- de bewijzen overgaf omtrent het eerlijk verkrijgen mijner kuddede trotsche boer wilde niet toegeven en ik viel voor goed in ongenade. En nu, nu komt dit er nog bij." Het meisje was naar den jongen man geloopen en legde de hand op zijn schouder. //Waszilie," sprak zij met eene stem, waaruit de diepste overtuiging klonk, ,/in mijn hart viudt zulk eene beschuldiging geen geloof, dat weet gij immers wel, en ik blijf uw trouw tot in den dood. z/Ik dank u," antwoordde hij weer kalm ge worden. Uw liefde en trouw zal niet beschaamd worden. Een woord slechts. Zeg, wie was het die mij nu weer bij uwen vader belasterd heeft z/Wie anders als Gligorantwoordde het meisje zachtkens. z/Ik wist het, ik wist hetBatsch Ilie, waar- achtig, gij hebt een aardige kerel voor uwe doch- ter uitgekozenMet honden zoudt gij mij voort- jagen, als ik u zonder bewijs openbaarde, wat ik nu weet, en toch zult gij bittere ondervinding op- doen," zeide Waszilie half luide. Hij greep de hand van het meisje en een straal der hoop vloog over zijn aangezicht. z/Na zooveel lijden opent zich voor ons toch nog eindelijk de hemel van 't geluk Rachilla, mijn lieve, mijn hart is zoo vol, en toch kan ik u niets zeggen z/Ik versta u miet, Waszilie." antwoordde het meisje en zag hem verwonderd aan. TER \EI ZEVNIIIE COIR A NT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1