Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Na tot aan Antwerpen te zijn gebracht, liet laij zijn vaartuig in een bocht der Schelde achter Vervolgens ging hij naar Gent leefde daar als een prins, ging verscheidene malen naar Deinze en verschool zicb ten slotte in Frankrijk. Door het onderzoek werd geconstateerd dat Wyn gaert, drie weken voor de misdaad, van een inwoner ran Nevele, een geweer had geleend. Dit geweer, waarraede hij beweert de misdaad begaan te hebben, zou in zee geworpen zijn. De commissaris Van Wesemael heeft uit Ant werpen de Cleopotra waarop de moord heeft plaats gehad en welke tot overtuigingsstuk moest dienen, naar Gent overgebracht. De boot is acbter het paleis van justitie op touw gebracht, waar hij bewaakt wordt. De meid van het slachtoffer, een meisje van 15 jaar en haar broeder werden te Deinze ondervraagd door den beer onderzoeksrechter De la Kethulle Beiden hebben bekend zich met Wyngaert meester te hebben gemaakt van kleedingstukken en andere voorwerpen zich in het huis van Debbout bevindende. De dieven hebben zelfs de brandkast omgekeerd om te zien of er geen middel was om er in te breken. De uitlevering van Wyngaert wordt gevraagd door Nederland en Belgie. Hieromtrent meldt men ons, dat bij deskundig onderzoek is gebleken dat in het hoofd van den ongelukkige hagelkorrels zijn gevonden't blijkt dus meer en meer dat de beschuldigde de waar- heid heeft gezegd. De epizoiitie van schaapspokken in Zeeland kan als geeindigd beschouwd worden. Nog komen slechts enkele gevallen voor te Graauw. De ziekte is uit Zuid-Beveland thans geweken, terwijl het buitengewoon toezicht aldaar is opgeheven. Betreffende den moordaanslag op Dr. Van der Tuuk, wordt uit Boleleng dd. 6 dezer aan het Soer. Hbl. geschreven Op den avond van den eersten, tusschen 9 en 10 uur, ging de doctor huiswaarts, na bij een zijner vrienden op bezoek geweest te zijn. Bijna bij zijn woning gekomen, werd hij plotseling van achteren getroffen door een tjalo (kapmes). Met dat wapen werden hem twee wonden toegebracht. De eene tusschen schouderblad en ruggegraat, de andere tusschen de twee benedenste rechterribben en het ruggebeen. Door den laatsten slag brak het wapen en viel het lemmet op den grond. De gewonde keerde zich om, ten einde te zien of hij den dader niet bespeuren kon, maar tot zijne teleurstelling bemerkte hij alleen den would-be moordenaar, die beenen maakte en in de duisternis ouherkenbaar was. Den volgenden morgen liet de resident zoeken naar den dader. Tegen drie uur van dien dag vond men een inlander zitten aan den kant der rivier op eenigen afstand van de stad, met een verdacht voorkomen. Hij werd gevat, voor den resident gebracht, in verhoor genomen doch ontkende. Ge- voerd naar Dr. V. d. Tuuk's woning en voor diens bed, en hem levend ziende, dien hij dacht gedood te hebben, viel hij door de mand, misschien wel door de gedachte, dat een bekentenis hem voor- deelig kon zijn. Hij heet Eblasakan en is afkom- stig van Abang Karangasem. Op de vraag, wat hem dreef, om den doctor naar het leven te staan, gaf hij ten antwoord, dat hij dit alleen deed om eens een grap te hebben. Men gelooft, dat de dader half gek is, maar't kan ook wel zijn, dat er wat anders achter zit. De latere berichten omtrent den toestand van den gewonde, luiden gunstig. TER NEUZEN, 21 December 1886. Heden werd albier op plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. C. Peeters, gepensioneerd kapt. der marechaussee. Hij was geboren in Maart 1807 en zijne deelneming aan den tiendaagschen veldtocht bezorgde hem het metalen kruis, van welks vereeniging hij voorzitter was voor de afdeeling in het kanton Axel, welke afdeeling op zijn initiatief is opgericht. Hij was was het kinderspel, nam zij de zware pan van 't vuur en legde er kolen om heen, opdat de ver- hitte vorm met al te snel afkoelde en de malie deed mislukken. Niet zonder genoegen had ik dit werk van 't meisje aangezien, en toeu zij 't gedaan had, zeide ik lachend tot den batsch: #Dat wordt eens een flinke huisvrouw i/O," antwoordde deze, ,/Rachilla is vlijtig en zij zal best aan't hoofd van een huishouding kun- nen staan. Zij evenaart daarin geheel hare moe- der." //Daarin alleen?" vroeg ik verwonderd, daar mij de zonderlinge klemtoon op dat woord mij op- gevallen was. z/Hm," zeide de batsch, ,/gij weet het iminers, mijnheer, dat de kinderen niet in alles hunne ou- ders gelijken, en vooral wanneer men hun welzijn op't oog heeft, toonen zij niet zelden stijfkoppen te zijn. Zoo gaat het ook met Rachilla. Het meisje mag den jongen, dien ik haar toebedacht heb, niet lijden, en aan een ander dan hem ruim ik niet gaarne mijne plaats in vooral aan hem niet dien zij zich in 't hoofd gezet heeft," voegde hij grimmig er bij. //Is de wensch van uw kind dan zoo onbillijk, en is er geen goede uitweg te vinden o/Goede uitweg Ik ken bij mijn kind er slechts een haar eigenzinnigheid moet zich buigen, ridder van de Eikenkroon en vervulde eene eervolle betrekking in de alhier bestaande loge, die in hem een waardig lid verloren heeft. De deelneming in het verlies, dat de familie in ZEd. lecd, bleek duidelijk bij de plechtige teraar- debestelling. Begeleid door het hier gedetacheerde garnizoen, de brigade marechaussee van hier en die uit Sas van Gent, Hulst en Axel, de oud strijders van 1830, (ridders van het Metalen Kruis) vele leden van de loge ,,1'Amitie sans fin" en vele belangstellenden brachten met de familieleden den dierbaren doode naar de laatste rustplaats. Na de militaire eerbewijzing, nam de heer C. van der Swan bij de geopeude groeve het woord en wees op de diensten van den ontslapene aan den lande bewezen en op de vriendschap door hem steeds betoond aan zijne medestrijdersdaarom legde hij als hulde aan ZEds nagedachtenis, namens de ridders van het Metalen Kruis, een krans op het graf van hunnen vriend. De heer J. L. van IJsselsteijn, voorzitter der genoemde loge, sprak hierna eveneens een hoog ernstige en schoone rede. Hij wees op het groote verlies dat de Vrijmetse- larij in het algemeen en de loge alhier in het bijzonder in den ontslapen broeder verloorin korte woorden schetste spreker het veel bewogen leven van den heer Peeters, een leven van nauw- gezette plichtsbetrachting. Namens de vrijmetselaars dezer loge hechtte hij dan ook een krans aan het graf van den over- ledene. Hierna klonk plechtig over den dooden- akker een lijkzang, een afscheidslied (Wijze Ps. 42) aan den geliefde gewijd. De heer H. C. E. van IJsselsteijn, schoonzoon van den overledene, dankte, ook namens de familie, in korte en kernachtige woorden alien, die zooveel hulde aan de nagedachtenis van den overledene brachten. En hiermede was de plechtigheid afgeloopen en telde Nederland een eerlijk, oprecht en braaf burger minder. Yrijdagavond brak plotseling brand uit op de hofstede van A. Cornelisse op het gehucht Otheue, gemeente Zaamslag, op een half uur af- stands dezer gemeente. Door de brandweer der gemeente Zaamslag werd de brand tot dezen graan- hoop beperkt. Gisteren morgen, omstreeks half zeven stond evenwel de graanschuur in lichte laaie. In korten tijd was alles door het vuur vernield. Drie paarden, 4 koeien en 60 a 70hoenders von- den in den vuurpoel den dood. De brandspuit van Zaamslag kon slechts het woonhuis redden. Genoemde Cornelisse werd gisteren morgen naar het huis van bewaring alhier overgebracht, als verdacht van brandstichting, terwijl heden morgen twee leden der rechtbank van Middelburg arriveerden ten einde een nader onderzoek in te stellen. Uit genoemd onderzoek moeten voldoende termen gevonden zijn om den verdachte gevangen te houden, daar hij morgen naar de gevangenis te Middelburg zal worden overgebracht. Westdorpe, 20 December. Gister had alhier door de vereeniging de eerewacht ,/Eendracht" een bizondere vergadering plaats, in welke door deszelfs voorzitter, namens Zijne Exeellentie den heer Com missaris des Konings dezer provincie, nogmaals den leden dank werd gebracht voor de eer, ZHEG. bij deszelfs bezoek aan deze gemeente op 21 September 11. bewezen, met mededeeling, dat ZExc. als blijk van waardeering de vereeniging een zilveren her- inneringsmedaille had geschonken, welke ZEd. den leden ter bezichtiging aanbood. Een driewerf /,Lang leve onze Commissaris!" gaf blijk van ingenomenheid met de vereering, hen in zoo'n kortstondig samenzijn te beurt gevallen. Bij vernieuwing werden eenigen als contribuee- rende en werkende leden ingeschreven. Dat de vereeniging onder verdere uitbreiding hare zinspreuk volge Borssele. In de gemeenteraadszitting van jl. Donderdag 16 December is met algemeene stemmen tot onderwijzeres benoemd mej. A. C. Rijkaard, van Goes. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Gameren, provincie Gelderland, den heer J. de Ridder, secretaris dier gemeente. of zij wordt, wat de eer van't huis eischt, gebroken." Een geruisch deed ons op staan. Uit het woud draafden twee zwaar beladen paarden, waarachter een man liep. Hoe duidelijk diens gestalte uitkwam, des te ernstiger werd de batsch en zijne kalmte scheen hem geheel in den steek te laten ,/U voert de duivel hierheen,"zeide hij zacht tot zich zelf en balde de vuist. Die beweging was mij niet ontgaanhet moest een alles behalve gewenscht bezoek zijn dat daar naderde. Even daarop trad de vreemdeling uit het woud, koppelde de paarden aan de omheining van den tuin en trad vlug op ons toe. Het roode schijnsel van 't vuur verlichtte zijne krachtige ge stalte. Het was een stevige, ongeveer zesentwin- tigjarige jongeling met een krachtig, mannelijk gezicht." z/God geve u een goeden avond," zeide hij krachtig//hoe gaat het op de boerderij ,,'t Gaat nog al," antwoordde de batsch kort. z/Alles nog vlug en gezond voegde de jon geling er bij en stak den boer de rechterhand toe. Deze deed of hij niets zag. z/Gij wilt geen handdruk van mij, batsch? Nu, 't is om uwen, niet om mijnentwilToch zult gij mij wel willen toestaan om bij het haardvuur mijn pijp aan te steken." (Wordt vervolgd.) Yoor 10 jaren werd de steenen windkoren- molen te Heinkenszand, met huis, tuin en land, uit de hand verkocht voor f 16000 en nu verleden week werd bij publieke veiling daarvoor geen enkel ernstig bod gedaan. A lie pachters van boerenplaatsen in de Beemster, in Noord-Holland, toebehoorende aan Jhr. Yan Merlen, te Haarlem, ontvingen dezer dagen, toen zij hem de pachtsom kwamen betalen, f 20 per hektare terug, met de belofte dat zij ook in het vervolg dit bedrag minder per hektare be- hoefden te voldoen. Bij den zwaren strijd om het bestaan, die de meeste pacht— of huurboeren tegenwoordig te voeren hebben, zeker een navolgenswaardig voorbeeld. 's Gravenhnge, 21 Dec. Tweede Kamer. Heden was aan de orde de Oorlogsbegrooting. De Regeering stelt zich verantwoordelijk voor den toestand der defensie. De Minister verklaarde zich tegen het verbod van drankverkoop in militaire cantines. De oprichting der militaire school te Haarlem werd bestreden door de heeren Reuther, Yermeulen en Schimmelpenninck van der Oije. De heer Rooseboom verdedigde den maatregel. Heden avond voortzetting. Eerste Kamer. Heden werd o. a. aangenomen met 28 tegen 10 stemmen het ontwerp tot ver- hooging van den accijns op gedistilleerd. De Middelenwet wordt heden in de afdeelingen onderzocht waarna morgen de Indische begrooting aan de orde komt. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 60 centimen tot fr. 0,94; stieren, koeien en runderen 50 tot 7 5 centimenalles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,87 tot fr. 0,97. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,15 tot fr. 3,90; Mechelen fr. 3,95; Ware- gem fr. 2,55 tot fr. 3,00; Thielt fr. 3,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,45 en te Brugge fr. 4,41. Aan een in de Staatscourant van 19/20 Dec. opgenomen verslag over het oogstjaar 1886 in de provincie Zeeland is het volgende ontleend De zaaitijd der wintergranen was over het geheel ongunstig. Gelukkig evenwel dat kort daarna droog weder volgde, hetgeen veel herstelde van 't geen men reeds verloren waande, hoezeer het niet te ontkennen valt, dat op vele perceelen de tarwe en wintergerst en dit inzonderheid op de vetste kleigronden te dun zijn opgekomen en gebleven. Ook klaagt men algemeen over een te langdurigen winter en een te koud voorjaar, waardoor ook het koolzaad in hooge mate beeft geleden. In vele gemeenten werd het winterkoolzaad dan ook zeer vroeg in het voorjaar omgeploegd en dat dit niet onnoodig is geweest, blijkt wel uit het feit, dat het door den ploeg gespaard geble- vene nog geen middelmatige opbrengst gaf. Yan de wintergewassen heeft de tarwe zich nog het best hersteld en zoodoende een nog meer dan middelmatig bescliot gegeven, de opbrengst aan stroo was echter minder groot. De zomergewassen zijn algemeen wat laat uit- gezaaid, een gevolg van het koude voorjaar. Dit is niet zonder nadeeligen invloed gebleven op de uitkomsten van den oogst. Evenals over het algemeen gezegd kan worden, dat de vroegst gezaaide zomergarst de best gevulde aren en de langste halmen opleverde, kan dat ook op de haver en meer andere gewassen worden toegepast. Bij's Rijks marinewerf te Willemsoord zijn, wegens drukke werkzaamheden, tijdelijk 120 losse werk- lieden in dienst genomen. Te Lochem is een paar in den echt verbonden, dat dertig jaren met elkander had verkeerd. De bruidegom telde 63 en de bruid 58 jaren. De Norddeutsche Lloyd heeft aan de //Eairfield Shipbuilding Company" te Glasgow de levering van een nieuwen mail-stoomer belast, die alle bestaande booten in groote en snelheid overtreffen moet. Bij eene drijfjacht, gehouden door baron De Loe, te Mheer, werden geschoten 641 konijnen, 35 hazen, 2 vossen en 7 snippen. Bij de twee drijfjachten, op degoederen van dezen heer dit jaar gehouden werden 1900 stuks wild gedood. De Rhone is ten gevolge van zware regenbuien weder op schrikbarende wijze gewassen en bedreigt op nieuw de reeds zoo deerlijk geteisterde streken met overstrooming. Men heeft berekend, dat de wereld elk jaar verrijkt wordt met 200,000 pianos! Wel is waar is de winter nog niet van dien aard, dat het gemis van een winterjas zich zeer laat voelen, docb bij de aanschaffiug daarvan mag men wel voorzichtig te werk gaan. Deze week kocht iemand in Den Haag een zoodanig kleeding- stuk bij een uitdrager, wat hem later van politie- wege weer werd afgenomen, als vermoedelijk be- hoorende tot de aangegeven ontvreemde voorwerpen. Alvorens die zaak nu behandeld zal zijn, heeft de kooper veel kans, dat de winter dan reeds achter den rug is. Uit Nijmegen schrijft men: Het slachtseizoen voor de Engelsche markt is alhier en in de omstreken weder aangebroken, zoodat tegenwoordig buitengewoon veel vette varkens daarvoor in deze omstreken worden aangekocht. De dieren worden geslacht en slechts van de ingewanden outdaan, waarna ze zoo geheel in kisten worden gepakt en per stoomboot van hier, Druten of Tiel via Rotterdam naar Londen worden ver- zenden, alwaar zij door commissionairs ter markt worden gebracht. Er zijn ondernemers, die wekelijks 30 a 50 stuks varkens op deze wijze naar Londen uitvoeren, zoodat hieruit blijken kan dat deze uitvoer- handel alhier nogal wat te beteekenen heeft. De varkensfokkerij heeft dientengevolge in den laatsten tijd alhier en in de omstreken dan ook eene groote vlucht genomen, waardoor de boeren eenigermate schadeloos worden gesteld voor de geringe prijzen, welke zij voor hunne landbouwproducten maken. Of het dragen van mannenkleederen door jonge meisjes strafbaar is, werd onlangs door de Duitsche rechtbank behandeld. Het Dautziger kantongerecht zeide ja en veroordeelde eene aan dit misdrijf schuldige jonge vrouw tot eene geld- boete van 30 mark. De veroordeelde kwam in hooger beroep en kwam in het veroordeelde costuum voor de rechtbank, terwijl ze zich verdedigde door te verklaren dat ze reeds in het ouderlijk huis dikwijls zulk eene kleeding had gedragen en dat die haar veel prettiger en gemakkelijker zat. Het gerechtshof kon in het gekleede jongelings- costuum niets aanstootelijks vinden en sprak de beschuldigde vrij. Bij Wimereux, een plaatsje aan de Fransche kust, niet ver van Boulogne sur Mer is een vis- schersvaartuig, met acht mannen verongelukt. Het scheepje, dat bij het opsteken van een hevigen storm de kust trachtte te bereiken, sloeg door een geweldigeD rukwind om, en liep, door een stortzee, binnen weinige oogenblikken vol water. Yan de negen mannen die er in waren verdronken zes terstond. De drie overigen klemden zich vast aan den mast van het omgeslagen vaartuig, dat door de golven meer en meer naar land gedreven werd. Twee andere visschersvaartuigen, die op het strand waren geloopen, konden de ongelukkigen niet helpen. Na verloop van eenigen tijd moesten twee der mannen den mast loslaten zij zonken weg in de golven. De derde hield zich stevig vast en hij werd ten slotte gered door een ambtenaar der douauen, die hoewel hij niet zwemmen kon, zich moedig te water begaf en den schipbreukeling op zijn rug naar het strand droeg. Opnieuw zijn 150 brieven gevonden, afkomstig van den bekenden spoorwegdiefstal in Belgie, die verborgen waren achter een groot huis." Men was te Brussel ook op het spoor van drie personen, die men voor medeplichtigen hieldmaar men heeft hen laten ontsnappen en zich bepaald tot de in beslagneming van drie brieven, aan hun adres op de post te Brussel gekomen. Het parket heeft de brieven geopend en zich overtuigd dat men hier te doen had met drie gevaarlijke kerels uit de Engelsche pick-pocket-wereld. Laatstleden Zondag werd er eene plechtige dienst gecelebreerd in de kathedraie kerk ,/Sint Nicolaas" te Dublin. Men schat het aantal aan- wezigen op 9000 personen, terwijl een ongeloofelijke menigte zich nog voor de ingangen bleef verdringen. Nauwelijks echter is de dienst aangevangen of men hoort boven het altaar een ongewoon gekraak en vallen er stukken van het plafond naar omlaag. Men dacht aan een instorting. Alles wilde nu vluchten en zeker zouden ernstige ongelukken zijn voorgevallen, had niet de missionaris pater Dooly, door zich onmiddellijk voor het altaar te plaatsen, de gemoederen tot bedaren gebracht. Zijn forsche stem en fiere houding kalmeerde de aanwezigen en in de volmaaktste orde verlieten de meesten het kerkgebouw. Men heeft nu bemerkt dat een gedeelte plafond door de nattigheid bezweken is. Opmerking verdient, dat 30 jaar geleden in de- zelfde kerk een paniek ontstond, door een soort- gelijk geval, dat aan 35 meuschen door het gedrang aan de uitgangen het leven kostte. De Transvaal vierde deze week een feest ter herinnering aan den 15 Dec. 1880, den dag waarop het volk aan Engeland verklaarde, dat het zijne onafhankelijkheid terug eischte, en waarop het te Heidelberg zijne eigene regeering vestigde. Volgens de met de laatste mail ontvangen Trans- vaalsche couranten, zou het feest Woensdag 15 December op Paardekraal met vreugdeschoten en een gemeenschappelijk gebed aanvangen. Na de godsdienstoefening werd eene volksvergadering ge houden, waarin bet woord werd gevoerd door presi dent Kruger, door de kommandant-generaal en andere heeren. De beide volgende dagen waren gewijd aan godsdienstoefeniugen, voordrachten, schiet- wedstrijden en spelen. Diefstal op diefstal. De dieven in de Bel- gische hoofdstad worden met den dag brutaler, hun brutaliteit in den nacht is reeds zonder weerga. Zoo braken ze in de laatste nachten op niet minder dan achttien plaatsen in, zoowel te Brussel als in de voorsteden, zonder dat iemand iets bemerkt heeft. Op klaarlichten dag stal men in de vorige week op de Place Jourdan een halven manufatuur- winkel leeg en hetzelfde geval deed zich des avonds

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2