Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I i\o. 2254. Woensdag 22 December 1886. Binnenland. (.01 ABOBNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. franco per t; Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1 324 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busnouders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verwciiijnt Pinwdag- cii Vrij4:igavontl bij dcu niteevcr P. .1. VAN D E SAINHE tc Ter Nenzeu. t'olitieli Overzicht, In Duitschland spookt de oorlogszuchtige geest nog rond, om de vertegenwoordiging gunstig te stemmen voor de verhoogde uitgaven ten dieuste van de versterking des legers. De Minister van Oorlog heeft natnens de regeering in de vergadering der commissie van rapporteurs over de nieuwe legerwet, de volgende verklaring voorgelezen //Me- dedeelingen van de regeering ten opzicbte van onze buitenlandsche betrekkingen kunnen sleehts worden gegeven in een vorm, voor welks inhoud zij ver- antwoordelijk blijt'ten raogen niets bevatten, dat niet evengoed in eene open bare zitting officieel zou kunnen worden medegedeeld. Zelfs indien de Rijkskanselier te Berlijn aanwezig was, zou hij niet in staat zijn voor de commissie ten opzichte van de betrekkingen van andere staten tot ons en tot elkander, andere verklaringen af te leggen dan die welke reeds bekend zijn, omdat verder strekkende ophelderingen over meer intieme betrekkingen en over de mogelijke politiek van enkele mogendheden niet kunnen worden gegeven zonder de vredes- politiek, die wij willen toepassen, te bemoeilijken en te benadeelen. De toestand is nog niet rijp, om van onze zijde officieel en in het openbaar te worden besproken. Wanneer de door ons openbaar gemaakte, door de verbonden regeeringen als af- doende beschouwde gronden voor de militaire wets- ontwerpen aan de commissie, zoowel de politieke als wat de militaire zijde daarvan betreft, onvol- doende voorkomen, dan kan de Rijkskanselier uit het gebied der tot nu toe niet openbaar gemaakte diplomatieke verhoudingen daaraan niets toevoegen, dat tegenwoordig zonder schade voor onze buiten landsche betrekkingen alsook voor den algemeenen vrede kan worden ,/gezegd." De commissie is nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid der leger- uitbreiding. Het betoog, dat in Rusland sedert het laatste militaire ontwerp van 1880 de orga- nisatie van het leger aanzienlijk veranderd is, is in de commissie volkomen mislukt. De Minister raakte vast met zijn betoog. Ook is de overmacht van het Fransche leger geenszins bewezen. Men zegt dus, en zeer terecht, dat, zoo Zwitserlaud zijn leger gaat uitbreiden en versterken, dit land geen voorbeeld volgt, maar een voorbeeld geeft met het opvoeren der legersterkte in vredestijd. Dat de oorlogsp* .'tijen van 1870 zoo vredelievend gestemd zijn, kan echter niemand beweren. Ook bleek dat onlangs weer uit de vriendschap tusschen den Keizer van Marokko en de Pransche regeering, die hulptroepen moet aangeboden hebben om de orde in Senegal te herstellen, louter om den in- vloed der Duitschers in Afrika te keer te gaan. In de Fransche Kamer heeft een interessant debat plaats gehad tusschen den nieuwen Minister- president en den heer Clemenceau over de voor- loopige credieten. De regeerings voordracht werd FEUILLETON. l) Nog zweefde de gloeiende vuurbol van den God des dags boven op den top van een der westelijke hellingen der zuidelijke Karpathen. Diep beneden in de vlakte zweefden reeds witte avondnevels, die tooverachtig dooreen wentelden en langzaam hooger en hooger stegen. Alleen de indrukwekkende berg dier streek, de reusachtige Paring, gloeide een oogenblik in de roode avondzonneglans daarop begon deze te tanen en weldra brak de nacht aan. Plechtige, verheven stilte heerschte overal in 't rond, en het zacht, nauw hoorbaar ruischen der wouden en beken diende alleen om de rust nog aangrijpender te doen schijnen. Plotseling blonken hier en daar kleine lichtjes door den donkeren nazomernacht. Waren het glim- wormen Om dezen tijd zijn die niet meer op de bergen, en wie niet voor de eerste maal zich hier boven bevond, wist wel, dat de fonkelende stippen menschelijke woonplaatsen waren. Op de opper- vlakte van den Paring verkrijgt noch het koren, noch de ma'is een goede ontwikkelingmaar in plaats daarvan heeft men er een menigte alpen- weiden, prachtige weilanden met weelderig gas- gewas, en daarom zijn de bergbewoners bijna zonder uitzondering schaapherders geworden. Batsch aangenomen. Eene Kamer—ontbinding achtte Globet een gevaarlijk middel had hij gezegd en de regeering dacht er ook niet aan en toch vroeg hij eene meerderheid voor zijne voordracht. Men moet echter aan die stemmen ten getale varj 528 voor en 12 stemmen tegeu geen te groote waarde hechten als bewijs van vertrouwen, maar veeleer een blijk van verlegenheid. De benoeming van Plourens tot Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zoowel in als buiten Prankrijk een ongunstigen indruk ge- raaakt, daar deze heer noch op politieke, noch op diplomatieke antecedenten kan wijzen, die zijne benoeming rechtvaardigen maar Globet heeft nieinand anders kunnen vinden. Deze benoeming bewijst geen kracbt in het nieuwe kabinet. De Britten houden zich thans, buiten de zaken binnen de grenzen van Albion zelf, bezig met de aandacht te vestigen op hun tweeden Gordon, dien zij niet willen opofferen, gelijk den eersten. Een rijk koopman te Glasgow en enkele zijner vrienden hebben aangeboden al de kosten ter opsporing en bevrijding van Emin Pacha voor hunne rekening te nernen, voor zoover die niet door de Egyptische regeering worden gedragen, die 10,000 pond hebben afgestaan, welke som echter bij lange na niet voldoende is voor eene expeditie naar Afrika's binnenland. Het bevel over de ex peditie zal worden opgedragen aan Stanley, die te Londen wordt verwacht om het toezicht te houden op de voorbereidselen en samenstelling van dezen legertrein, die over twee maanden zal vertrekken. Het Engelsche Kabinet heeft besloten het permanente Egyptische leger te reduceeren tot 10,000 en het Engelsche bezettingsleger tot 5000 man. In Ierland is men voorbereid op eene nieuwe dwangwet, hoewel men rekent dat Gladstone er zich met hand en tand tegen verzetten zal. Het Iersche Parle- mentslid O' Conner meent, dat het verzet der bevolking gunstiger resultateu zal opleveren dan voor dezen, en dat de pachters bij eene eventueele invoering geen pacht, hoog of laag, billijk of onbillijk, meer zullen betalen. De Minister van Marine heeft in de Tweede Kamer Zaterdagmiddag zijn aftreden aangekondigd tengevolge der aanneming van een amendement van den heer Borgesius, waarbij, nadat de post voor het ramtorenschip was teruggenomen, ook de daar voor in de plaats getreden aanvulling van den post voor torpedo-materieel uit de Begrooting werd gelicht. Over de maatregeleu, welke het Nederlandsche gouvernement heeft genomen tot verscherping van het toezicht op het uit Belgie komende vee, is de Regeering aldaar in de Tweede Kamer geinterpel- (schaapboeren) heeten zij in den volksmond. Hunne landerijen liggen verspreidde een is van de ander soms meer dan een uur verwijderd. Ten opzichte van aanleg en bouw gelijken zij elkaar volkomen. In 't midden van een uitgebreide, door meer of minder uitgebreide wouden omgeven weide- vlakte verheft zich de woning, een solied gebouw, met hout gedekt en met een breed door zuilen gedragen afdak. Door de alleen des winters ge- sloten huisdeur gaat men in de groote keuken, die het midden gedeelte van het huis vormt en waarin de open haard zich bevindt. Aan de rechterzijde ligt dan gewoonlijk de woonkamer en aan de lin- kerzijde een kleiner vertrek, soms twee. Voor het huis is de met traliewerk omgeven moestuin, terwijl de schuur en het wagenhuis in regelmatige, doch ote tusschenruimten van elkaar en van het woonhuis, verwijderd liggen. De bij het huis ge- legen weiden worden sleehts gedeeltelijk afgeweid zij worden gemaaid en leveren den wintervoorraad. Nadat het hooi gedroogd is, wordt het in groote, ver van elkaar af liggende blokken opgestapeld. Hier, evenals bij het bouwen van een huis, geldt de grondstelling, de voorwerpen zooveel mogelijk afzonderlijk te plaatsen, opdat in geval van brand het eene het andere niet in gevaar brengt. De bergbewoner daar is boosaardig kan hij een vijand anders geen schade toebrengen, dan ontziet hij zich niet om bij tijd en gelegenheid den boel in brand te steken. Dat weet ieder, en daarom hoedt men leerd; te gelijkertijd klaagde de interpellant echter, dat de Hollandsche schapen nog in Belgie worden aangevoerd, ondanks het daartegen uitgevaardigd verbod. De Minister van landbouw beloofde, dat hij aan de Nederlandsche Regeering zal verzoeken de verbodsmaatregelen tegen het Belgische vee op te heffen, en wat de Hollandsche schapen betreft, daar in de schaapskooien de pokken heerschen, is deswege de invoer van Hollandsche schapen moeten verboden worden. De Minister zou zorgen voor de uitvoering van die maatregelen. Dezer dngen is plotseling de vrouw van den landbouwer P. H., te Oosterhout, overleden, en wel op eene wijze die ten sterkste aan een misdaad doet denken. Neemt men hierbij nog in aan- merking dat de overledene door hare huisgenooten steeds zeer slecht behandeld werd en dat zich in den laatsten tijd dikwijls plotselinge sterfgevallen voordeden, dan rijst ouwillekeurig de treurige vraag in de gedachte op Een tweede giftmengster Te Ellewoutsdijk werd verleden Zaterdag door den aannemer Van de Velde van Ter Neuzen, met goed gevolg voor het fort een zinkstuk ge- zonken, dat een lengte had van 90 M. bij eene breedte van 20 M. Door het onstuimige weer was de uitvoering van dit werk reeds eenigen tijd vertraagd ten koste zelfs van een stuk dat afge- broken moest worden. Volgens het bestek moest 0,3 scheepston steen per M^. aangewend worden voor belasting, bedragende dit voor 1800 MU 540 scheepston. Buiten de schippers en hun knechts waren 90 werklieden in betrekking. G. C. Uit eene lijst door den Minister van Binnen- landsche Zaken bij de Staten-Generaal overgelegd, blijkt dat er ruim 1800 geneeskundigen hier te lande gevestigd zijn. De h e 1 f t is gevestigd in ruim 40 gemeenten, en veel meer dan een derde in 12 gemeenten. Voor het eigenlijk gezegde platteland zullen zeker geen 800 genees- heeren overblijven461 gemeenten zijn hier te lande waarin geen geneesheer gevestigd is. In nburg zijn van de 124 gemeenten niet n dan 18 in het bezit van een geneesheer en 1 zonder, en Noord-Brabant van 182, 103 zonder. In Zeeland van de 110, 57 zonder. In het dubbele kiesdistrict Eindhoven, dus op eene be volking van pi. m. 100,000 zielen, vindt men sleehts 13 geneeskundigen. Dat is ongeveer een op 7700. Men stelle daartegenover Den Haag, waar men 89 geneeskundigen heeft, dat is bijna een op 1200. Niet alleen dat er dus op vele plaatsen gebrek aan geneesheeren bestaat, maar de verdeeling over het geheele land is bovendien zeer ongelijk en on- regelmatig. De Post verneemt dat de toestaud van Jeanne Lorette, in de gevangenis te Arnhein, thans niet zich er wel voor een vijand tegemoet te komen door zijn wraakneming gemakkelijk te maken. Het meeste treft het verlies van't hooi. De rijke batsch bezit dikwijls kudden van eenige duizende schapen; verbrandt men een deel van zijn hooi dan wachten hem ontzaggelijke verliezen. Doch dit is het eenige gevaar niet, dat hem dreigthet meest schrikwek- kend is de schapendief, die jaar uit jaar in op de loer ligt en dikwijls de kudden dunt. Als in den nazomer dc schapen vet en duur zijn en naar de markt gebracht worden, is het voor hem den oogst- tijd. Met de opbrengst van de verkochte schapen kan hij de pacht dekken voor de Alpenweide en het weiden der schapen op vreemden bodem. Maar juist dan gaan ook de dieven op roof uit, en zelden komt een boer er zonder schade af. De nabijzijnde Rumeensche grenzen zijn spoedig te bereiken. Is dit gedaan, dan zijn de gestolen dieren vooraltijd verloren, want helers nemen ze daar in ontvangst, brengen ze dan vrij openlijk door een anderen pas weer in 'tland en verkoopen ze straffeloos en zijn voor iedere ontdekking op de naastbijzijnde markt veilig. Alle moeite der politie-agenten om de dieven te vatten is vergeefs, en alleen dan, als soms een in de handen van den vergramden boer valt, die hem zonder veel omslag van kant maakt, verspreid zich een weldadige schrik onder de dieven, die hen zij het ook sleehts voor een poosje van hun handwerk doet afzien. Op een houten schamel zat ik op een zwoele meer onrustbnrend is, en ook voor eenige dagen toen zij volgens de Arnh. Ct. bijna op sterven geen sprake van gevaar was voor haar leven. Men moest de //interessante gevangene" nu maar verder laten rusten. Vermoedelijk zal zij na vol- bracliten straftijd nog wel krachten genoeg over- houdenom haar beschermers persoonlijk haar dank voor de betoonde belangstelling te komen betuigen. In den gemeenteraad te Gent is gewezen op het gevaar van 't gebruik van looden bierpompen. Cr schijnen reeds verscheidene loodvergiftigingen door 't gebruik van bier aangegeven te zijn. Lood, in verbinding met lucht, neemt daaruit de zuurstof en verandert in loodoxvde, een gevaarlijk vergift, dat eerst verlamming, daarna den dood veroorzaakt. In Gent heeft men al verscheidene herbergen, waar voor de vensters het opschrift te lezen staat- //Bierpompen zonder looden buizen." A\ ij vestigen hierop de aandacht van bierver- koopers en van bierdrinkers. Vooral gevaarlijk is het eerste glas, dat des morgens uit de pomp komt. Dit toch is den geheelen nacht met de buis in aanraking geweest en daar bier altijd min of meer zuur is, heeft het bijna zeker verscheidene lood- deelen opgenomen en geoxydeerd. Raadzaam is het dus de eerste twee, drie glazen weg te werpen. Als de pomp druk aan 't loopen is, is zij minder gevaarlijk, omdat het bier dan te kort in de buis vertoeft om te oxvdeeren. (W.bl. v. Z.Y1.) Het drama der //Cleopatra." Woensdag- avoud is Wyngaert te Roncq (Prankrijk) op tele- grafisch mandaat aangehouden. 1 'onderdag werd hij naar Rijssel overgebracht, zonder te weteu dat hij wegens moordaanslag werd vervolgd. Op het oogenblik van zijn aankomst in de gevangenis van Rijssel, kwam daar terzeifder tijd de heer Procureur des Konings van Gent aan, die van zijn collega te Rijssel toestemming bekomen had om den betichte te ondervragen. loen Wyngaert van den cipier der gevangenis vernam dat hij verdacht werd van moordaanslag werd hij eensklaps in tegenwoordigheid van den Belgischen magistraat gesteld. Wyngaert was ten prooi van een geweldige ontroering. Door de behendige vragen des procureurs in de klera ge bracht, kwam de ellendeling weldra tot bekentenissen. Hij had, zeide hij, een geweer raedegenomen. Den dag der misdaad deed zijn patroon hem hevige verwijten, kwam op hem aan met een mes gewapend en dreigde hem te dooden. Toen nam Wyngaert zijn geweer, schoot en trof Debbout die met verbrijzelden schedel neerviel. Ziende dat hij dood was, wierp hij het lijk iu de zee. Daar hij alleen met de //Cleopatra" niet dorst varen gaf hij een teeken aan een stoomboot die hem tot aan Hansweert sleepte. herfstavond onder den breeden koepel van een boereuhuis in gedachten verzonken. Uit mijn ge- peins werd ik gestoord door den zwaren stap van den huisheer, den mij sinds jaren bekenden batsch Ilis, onder wiens dak ik na een vermoeienden tocht door de bergen ook ditmaal een gastvrij verblijf had gevonden. Batsch Ilie was een groote sterk- gebouwde man, met donker tot op de schouders af hangend hoofdhaar en een bedaard, indrukwek- kend voorkomen. Zonder te spreken kwam hij langzaam naar mij toe. Ik keerde mij oih. Door de open huisdeur scheen het roode licht van het vuur op den haard en verlichtte de grauwe stam- men van het nauwelijks twaalf schreden van de woning verwijderd zijnde beukenwoud. Binnen in het huis werkte de dochter van den batsch, een jong, schoon meisje. Heet het dat de menschen uit deze bergen zeer schoon zijn, dit meisje mocht een der schoonste vertegenwoordigster van het ras heeten. Hoog en slank opgewassen waren hare ledematen toch sierlijk gebouwd, en het fijn ge- sueden, door zwarte haarvlechten omzoomd gezicht met den eenigszins gebogen neus en de donkere, vurige oogen hadden den uitdruk van zeldzarae opgewektheid. Zij was juist met de bereiding der malie (maisbrood) bezig. Yoorzichtig had zij zoo even den grooten, ruim een halven meter in door- snede hebbende klomp deeg op de gloeiende, van vuur en asch zorgvuldig gereinigde vuurplaat ge- legd. Met eene gemakkelijkheid en zekerheid, als TER NEIIZENSCHE (#IRA\T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1