Landbouwberichten. (iemengde berichten. Telegrafische berichten. zoodra hij van liet gebeurde tennis kreeg, poogde vruchteloos de levensgeesten op te wekken. Terwijl dit drama afliep, werd de reddingboot van Ter Heyde ontboden en maakte zich weldra een nieuwe bemanning gereed, den toch t te wagen; onder hen bevond zich J. Storm, die kort te voren zijn broeder levenloos uit zee had gehaald. Maar gelukkig behoefden de mannen van Ter Heyde zich niet in gevaar te begeven, daar men er inmiddels in geslaagd was, de lijn over de Annette te schieten. Toch verdient hun heldenmoed alien lof en eerbied. De weduwe van schipper Van Eyk verliest een braven man, zijn kinderen een liefhebbend vader, maar voor gebrek zijn ze bewaard door een loods- pensioen van den Staat. De weduwe en de beide jonge kinderen van Storm echter blijven in kom- mervolle omstandigheden achter. Waar zooveel moed getoond is, zal zeker me- nigeen behoefte gevoelen om ziju sympathie te betuigen aan de wakkere mannen, die Hollands goeden naam in eere hielden. Wij gelooven dat die sympathie niet beter kan worden betuigd dan door hun te toonendat voor hun nagelaten betrekkingen door het geheele Nederlandsche volk wordt gezorgd. Te Monster nu bestaat een fonds om de weduwen en weezen van inwoners, die of ter visscherij, of bij pogingen tot redding op zee omkwamen, te ondersteunen. Dat fonds is nog jong en ver van rijk. De burgemeester van Monster is voor- zitter van dat fonds en zelfs de kleinste bijdrage wordt dankbaar ontvangen. TER NEUZEN, 17 December 1886. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Januari a. s., ter vervanging van de op den 31 December aftredende leden van den geneeskundigen raad in Zeeland, o. a. benoemd tot lid de heer Dr. J. E. Callenfels, te Hulst, en tot plaatsvervangend lid de heer Th. E. Martin, heel— en vroedmeester, mede te Hulst. Mazelen-epidemie te Ter Neuzen. Totaal lijders 600, bijgekomen huisgezinnen 12, overleden 5 en hersteld 483. Nog altijd blijft de ziekte afnemen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is Ter Neuzen weer een vereeniging rijker geworden en wel een liefhebberij-tooneelgezelschap. Wij wenschen haar een langer leveu toe, dan de meeste harer hier geboren en overleden zusters, en op Maandag 27 December a. s. als entree in de wereld een druk bezoek. Woensdag jl. werd alhier, door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers, in het open- baar te koop gepresenteerd een huis en erve, zijnde winkelhuis, in de Lange Noordstraat, waarvan eigenaar werd de heer J. J. Lansen, alhier, voor 2900. De bij Borssele aan het strand gezonken tjalk, bevaren door G. Yisser, is, nadat de stort- steen er uit gelost was, zooveel mogelijk dicht gemaakt en naar Ter Neuzen gesleept ten einde van daar naar de werf te vertrekken om gerepareerd te worden. Hulst, 14 December Heden had alhier de ver- pachting plaats van de tollen op de provinciale wegen van Ter Neuzen-Axel en Hulst-Walsoorden, voor den tijd van 3 jaren, in te gaan 1 Mei 1887, waarvoor werd besteed: voor den tol bij Ter Neuzen f 870, door J. Dieleman, tolpachter aldaarop het Spui 240, door J. de la Riviere, te Zaam- slag; bij Axel 600, door C. L. Sijs, tolpachter aldaarbij Rustwat (Hontenisse) 1800, door J. van Geijt, te Clingete Kuitaart 970, door J. Busschoptolpacher aldaar, en bij Walsoorden meer met alien ernst en opmerkzaamheid te werk gaan, wijl uwe kwaal een zeer gecompliseerde is en zooals ik uit het bericht van uwen lijfarts zie dien ik overigens volstrekt niet te na wil spreken tot heden geheel verkeerd is behandeld „Juist," viel de gravin den spraakzamen dokter in de rede, #juist, dokter! ik zelve heb altijk die gedachte gehad, want ik geloof de natuur van mijne kwaal zeer goed te kennen." ,/Altereer u niet, douairiere hernam de dokter, //altereer u niet! Dit is in het onderhavige geval zeer nadeeligRust des lichaams en des gemoeds, veel beweging, wat rijden, benevens het gebruik der baden, zullen zelfs de oorzaak van uwe ziekte hebben weggenomen. ,/Ach, een man als gij, heeft mij lang ontbroken/ zeide de gravin op klagenden toonhij doorschouwt mij id toestand tot op den grond! Intusschen *wat is er?" vroeg de gravin de dralend binnen- tredende kamenier, „waartoe deze stoornis?" De kamenier berichtte nu, dat de ambtenaar der politie wederom daar was, en oogenblikkelijk aan- gediend wilde zijn, daar hij in eene dringende aangelegenheid kwam en volstrekt niet wachten wilde. Met de politie valt hier niet te spotten," zeide de gravin, terwijl zij zich half naar den dokter keerde, ,,dat hij binnen kome!" De ambtenaar trad binnen. ,/Neem mij niet kwalijk, mevrouw de gravin, maar dat is geene pas, wat gij mij daar gegeven hebt, er moet eene verwisseling hebben plaats gehadwees zoo goed zelve het na te zien." De gravin nam met verwondering het papier uit de handen van den politiedienaar aan, wierp een blik op den inhoud en zeide lachende tot dokter Snoefraad: //Iiier heeft inderdaad eene verwisseling /1230, door P. J. Kuijpers, te Hontenissetotale opbrengst f 5710. Bij de vorige verpachting, in 1883, was de opbrengst dezer tollen bij Ter Neuzen 510, op het Spui 360, bij Axel 780, bij Rustwat f 1310, te Kuitaart 800, bij Walsoorden f 1080, totaal 4840. Zaamslag, 14 December. Gisteren werd de heer D. de Rijcke als hoofd der Christelijke school al hier, in het bijwezen van vele belangstellenden, zoo ook de plaatselijke schoolcoinmissie, op plech- tige wijze in deze zijne betrekking gei'nstalleerd, waarna de kinderen gul werden onthaald. De heer De Rijcke werd benoemd ter vervanging van den heer J. C. Boot, die destijds wegens ernstige ziekte ontslag nam en naar elders vertrok, doch thans, wederom volkomen hersteld, op gisteren alhier mocht tegenwoordig ziju. Axel. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. alhier Ds. G. J. Barger, predikant te Driebergen, prov. Utrecht. De Belgische zeeloods, over wiens uitblijven, in verband met de jongste stormen, men zich on- gerust begon te maken, is Dinsdagavond behouden te Vlissingeu aangekomen. Hij was met de Noorsche bark Plantagenet, kap. Sorensen, geladen met pe troleum, komende van Philadelphia en bestemd naar Antwerpen, tot 40 mijlen benoorden Texel weggestormd. De brand op de hofstede van P. Dossche, in de gemeente Biervliet, aan den steenweg naar IJzendijke, op jl. Maandag avond, heeft zich bepaald tot de schuur, met al hetgeen zich daarin bevond, zoo- wel 37 stuks vee, 24 koeien en 13 paarden, zoomede eenige varkens, alsook de gedorschte en ongedorsch- te granen, hetgeen alles door de vlammen werd verteerd. De schuur was niet verzekerd, wel de inboedel. Dossche en zijn vrouw bevonden zich te Hoofdplaat, terwijl de knechts ter kerk waren, zoodat alleenig de meid met een koewachter te huis waren. Opmerkelijk is het dat in eenen polder, binnen 6 jaren tijds, drie kolossale landbouwschuren een prooi der vlammen zijn geworden. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Met ingang van 1 Januari a. s. is benoemd tot deurwaarder der directe belastiugen voor het district Hellevoetsluis, de heer C. Riemens, thans te Oostburg. Aan de Rijks-Universiteit te- Leiden is be- vorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer K. W. Brevet, geb. te IJzendijke, met accad. proefschrift, get.//Het voorrecht van den eom- missionair." Nieuwvlief, 15 December. De heer A. J. van Riet, predikant te Oude Niedorp c. a., heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. 's Gravenhage, 17 December. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over het lloofdstuk Marine drong de heer Schepel aan op vereeniging der Departementen van Oorlog en Marinede heer Smit bestreed de Rijkswerven als zijnde onvoldoende. De heeren Viruly, Seret en Rooseboom drongen bij den Minister aan op vaste plannen. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Rutgers stelden vertrouwen in den Minister, doch deze laatste be streed de ramtorenschepen. De Minister verdedigdc het behoud van het auxeliair escader in Indie, den aanbouw van groote schepen en achtte de Rijkswerven voor haar doel geschikt. Heden avond voortzettiug. Na Marine komen terstond Kolonien en de mid- delenwet aan de orde. plaats gehad, doch eene verwisseling, die mij niet ongevallig is. Heb de goedheid mij het ziektebericht te geven, dat gij nog in handen hebt, heer dokter het verheugd mij, een zoo buitengewoon man te hebben leeren kennen, welke in staat is, uit een een- voudig signalement terstond den lichaamstoestand van een, hem geheel vreemd persoon, na een kort, bijna onverschillig gesprek, uit te vorschen. De politie schijnt hier niet zulke verbazende vorde- ringen in de wetenschap gemaakt te hebben als de geneeskunst; daar zij uit het breedvoerig bericht van mijn lijfarts niet het honderste gedeelte van mijne persoonlijke betrekkingen heeft kunnen uit- vinden, terwijl gij, heer dokter, uit mijn eenvoudige pas, terstond mijne gpheele ziekte hebt leeren kennen. Gij moet inderdaad den gepasseerden nacht zeer diepe studien gemaakt hebben, en ik raad u dringend aan, daar van te gaan uitrusten." De ambtenaar der politie zag, gedurende deze met de grootste bedaardheid uitgesproken rede, nu eens de gravin, dan dokter Snoefraad aan, wiens oogen te vergeefs den afgrond zochten te ont- dekken, waarin hij voor dit oogen blik zoo gaarne zouden verzwolgen zijn. z/Te dekseldat is een' curieuse historie zeide hij het hoofd schuddende, terwijl hij den dokter, welke zich schielijk uit de voeten maakte, langzaam volgde. De gravin nam nog denzelfden dag de terug- reis aan, en dokter Snoefraad nam het vaste voor- nemen, om in de toekomst wat minder onvoor- zichtig te zijn. Of de gravin nog ziek is, of dat de sterke dosis, welke zij onvrijwillig ingenomen had, goed gewerkt heeft, weet men niet; het laatste houden wij voor het waarschijnlijkste. EINDE. RECHTSZAKEN. Gisteren stond te 'a Hage voor het gerechtshof in hooger beroep de hotelhouder C. B., uit Ter Neuzen, terecht, door de Rechtbank te Middelburg veroordeeld, wegens verduistering van geld, tot 1 jaar gevangenisstraf, en een boete van f 40. Bekl. beweerde evenals in eersten aanleg, onschuldig tezijn. De eerste getuige verklaarde dat zij sedert 1882 een bedrag van f 204,89 bespaard en dat op de Spaarbank te Rotterdam geplaatst had. Dat zij op 4 April als werkster bij bekl. in dienst getreden was en bij haar vertrek uit Rotterdam bet geld van de Spaarbank genomen had. Zij verklaarde verder op 5 April den bekl., in tegen- woordigheid van diens, sedert overleden, huishoud- ster en haar zuster, het afgeloopen Spaarbankboekje met 2 bankbiljetten van 60 en 1 van f 40 in bewaring te hebben gegeven. Bekl. had haar, bij haar vertrek op 7 Juli d. a. v., toen zij hem het geld terug vroeg, geantwoord dat hij niets van haar ontvangen had. De 2e get., de zuster van bovengenoemde huis- houdster, verklaarde gezien te hebben, dat de le get. op 5 April jl. het geld aan bekl. gegeven en deze het in zijn lessenaar gesloten had. Twee getuigen a. decharge verklaarden dat de le get. hun vdor haar vertrek uit Ter Neuzen had mee- gedeeld, dat zij de bewuste bankbiljetten aan de huishoudster in bewaring had gegeven. Mr. Jac. van Gigch trachtte de onschuld van bekl. aan te toonen door er op te wijzen, dat aan de verklaringen van de beide getuigen a charge geen onvoorwaardelijk geloof mocht worden gehecht. omdat er bij haar een animositeit tegen bekl. bestond en deze laatste wel onzinnig zou moefen wezen, iudien hij, aangenomen dat hij de bankbiljetten in zijn bezit had gehad, het verduisteren daarvan wilde loochenen door het ontkenuen van een feit, waar van het wettig bewijs door twee personen kon worden geleverd. Het ware hem dan veel gemakke- lijker gevallen, bij het terugvorderen te verklaren dat hij ze wel ontvangen, maar reeds teruggegeven had. Het tegenbewijs zou uiterst moeielijk te leveren zijn geweest. PL wees er verder op dat ten processe was ge bleken dat bekl. de le get. ten sterkste had afge- raden het geld van de Rotterdamsche Spaarbank af te nemen en, toen zij dit toch gedaan had, haar had aangeraden het in de Rijkspostspaarbank te Middelburg te storten. De huishoudster had haar dit afgeraden, omdat het bedrag en daardoor de rente zoo gering was. Dit, in verband met de verklaringen van de beide getuigen it decharge, dat de le get. hun verklaard had dat zij de bankbil jetten aan de huishoudster had gegeven, wettigde het vermoeden dat deze ze in ontvangst had ge nomen en gehouden. Bekl/s fiuancieele toestand was bovendien van dien aard, dat hij zich niet met een voor hem zoo luttel bedrag, ten nadeele van een arme werkvrouw behoefde te verrijken. Op deze gronden concludeerde PI. tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak. Adv .-gen. Mr. Telders kon zich niet met de gronden door PI. tegen het vonnis a quo aange- voerd, vereenigen. Z. E. G. A. achtte het wettig en overtuigend bewijs van schuld ten voile geleverd en requireerde bevestiging van het vonnis des eersten rec-hters. De uitspraak is bepaald op Yrijdag 24 dezer. Maandag jl. vergaderden te Hulst de afgevaar- digden uit de besturen der landbouwers-vereeni- gingen van Graauw, Zaamslag, Axel, Westdorpe en Hontenisse, om te bespreken welke middelen de landbouwer dient te beramen om met heeren suikerfabrikanten contracten te sluiten op voor den boer aannemelijker voorwaarden dan tot heden ge- schiedde. Besluiten werden niet genomen, doch het alge meen gevoelen was, dat contracteeren op suikerge- halte en zonder voorschotten het beste middel zou wezen om de cultuur in stand te houdenimmers dan zal de landbouwer zijn beste pogingen aanwenden om die wegen te volgen welke voor eene goede bietencultuur zijn voorgeschreven en een product leveren waarop de fabrikant met recht zal mogen roemen, die alsdan zal gevrijwaard wezen voor verliezen, welke hem bij het verderfelijke voor- schotten-stelsel wel eens te beurt vallen. 's Lands kas te Madioen is voor f 15 000 be- stolen, dat in drie kisten in den vorm van zilver- geld bewaard werd. De Noorsche hardrijder Axel Paulsen is te Christiania op eene baan van 25000 meter door Harold Hagen met 1000 meter geslagen. Een rijk koopman van Alexandria, Averoff, zond den Griekschen kroonprins, bij gele- genheid van zijne meerderjarigheid, 100,000 francs, om te dienen voor het een of ander nationaal doel. De cholera is nu in Oostenrijk-Hongarije geheel verdwenen. Yolgens de statistieke opgaven werden in Hongarije, gedurende de epidemie 966 personen aangetast, waarvan 499 overleden. Eergistermorgen is in de Parijsche voorstad Pantin een reservoir, inhoudende 150,000 liters petroleum, ontploft. Een geweldige brand, waarbij twee per sonen gekwetst werden, was het gevolg. De schade is ontzachlijk groot. Volgens telegram uit New- -Orleans is eergister het stoomschip J. M. White, dat den dienst deed tusschen Wicksburg en New- Orleans en 6 millioen gekost heeft, verbrand. Men zegt, dat 50 passagiers in de vlammen om kwamen. Het Engelsche leger zal waarschijnlijk van het nieuw systeem repetitie—geweer van den Oostenrijker Jos. Schulhof voorzien worden. De proeven daarmee hebben uitstekeud voldaan en de uitvinder wordt dezer dagen in EDgeland verwacht om de definitieve proefnemingen bij te wonen. De tegenwoordigheid der Zigeuners op de Nederlandsch-Belgische grens dreigt, volgens de Independance, een ernstige kwestie te worden. Zooals men weet, worden deze ongelukkige steeds door de autoriteiten onverbiddelijk over de grenzen geweerd, zoodat zij gedoemd zijn onophoudelijk heen en weer te trekken, zonder ergens een rustig hoekje te bekomen. De Hollandsche politie is er thans in geslaagd de waakzaamheid der Belgische te ver- schalken, door de zwervers langs een grooten omweg op Belgisch territoir neer te zetten, waarna zij onmiddellijk tal van grenswachters op alle bedreigde punten plaats. Het Brusselsche blad vraagt ten slotte wat van zulk een toestand toch wel zal moeten worden. Er hebben zich te Tilburg weer een paar Duitschers schuldig gemaakt aan een fijn verzonnen oplichterij, die volstrekt niet nieuw is, maar alleen eenigen tijd uit de mode is geweest. Een hartkoorig, Duitsch koopman kwain een paar dagen geleden met monsters van handdoeken bij den kleermaker P. aan het Langepad, die hij te koop aanbood voor zes cents per stuk. De vrouw wist nog af te dingen tot vier cents en bestelde toen twaalf dozijn. Terwijl men aan het onder- handelen was kwam een andere man binnen, die den Duitscher verzocht aan den overkant, waar hij ook //zakenhad gedaan, te komen afrekenen. Toen de tweede bezoeker alleen was gebleven verteRe hij aan den kleermaker en zijne vrouw dat hun overbuur voor ongeveer 87 bij den Duitscher had gekocht en dat hij ook nog prima kwaliteit kloosterlinnen in voorraad had dat in den winkel voor minstens 3 wordt verkocht, maar waarvoor de Duitscher maar f 1 vroeg en /,als ze maar flink op haar stuk stond, zou hij het voor 60 centen ook wel laten." Juffrouw P. had echter geen kloosterlinnen noodig. Maar toen de beleefde bezoeker haar twee rijks- daalders als onderpand in de hand stopte en voor- stelde het linnen voor gezamenlijke rekening te koopen, toen kon de juffrouw de verzoeking niet weerstaan en stemde toe. Na veel loven en bieden gaf de Duitscher bij zijne terugkomst 90 el kloosterlinnen tegen 60 cts. per el. Hij streek bedaard de 54 gulden op, vertrok met zijn kameraad en liet de juffrouw zitten met 90 el zoogenaaind halflinnen van zeer inierieure kwaliteit, dat weinig of geen waarde had terwijl hij bovendien //vergeten" heeft de twaalf dozijn handdoeken van 4 ct. per stuk aan het adres te bezorgen. Dezer dagen kwam eene boerin op het stadhuis te Klausenburg, eene plaats in Zevenber- gen, om den burgemeester te verzoeken, of zij op eene plaats die zij aanduidde, mocht laten graven naar den schat van Darius. Een toovenaar, die tevens waarzegger is, had haar verteld, dat op eene diepte, bijna zoo dicp als de kerktoren van Klausenburg hoog is, een onraetelijke schat begraven lag. Als men eenigen tijd gegraven had, kwam men, zoo verzekerde zij, aan een trap, die tot heel diep in de aarde leidde en uitkwam op een ijzeren deur. Door op eene bizondere wijze op deze deur te kloppen sprong ze wijd openmen kwam dan in een steenen gewelf met twaalf ijzeren deuren. Aan den wand hingen twaalf gouden sleutels, die elk op een der deuren pasten. Deze deuren ein- delijk verleenden toegang tot schatkamers, die tot aan den zolder met goud en edelgesteenten waren gevuld. Slechts drie menschen (zoo had de waar zegger gesproken) mogen te gelijkertijd graven hij, de onbaatzuchtige, graaft niet mede, want hij heeft afstand gedaan van alle aardsche goederen. le vergeefs trachtte men de boerin dezen onzin uit het hoofd te praten, maar zonder gevolg, want zij heeft drie gravers gehuurd, die er dapper op los graven, om de twaalf gouden sleutels en de onmetelijke schatten te vinden. I i\ G eToTd ElY s t u k k E IV. Mijnheer de Redacteur Het doet mij leed, dat de voorzitter van onzen gemeenteraad het in de jongste raadsvergadering voorgesteld heeft, als zou ZEA. door den onder- geteekende bemoeilijkt zijn in zake de huisvesting van W. Plorusse 't is waar, twee malen heb ik mij bij ZEA. vervoegd, om daarover te spreken eens, om ingelicht te worden omtreut een stukje gemeentegrond, waarop voor dat gezin een woning kon worden geplaatst en andermaal om te onderzoeken, of de daarop betrekking hebbende aanvraag reeds in geleverd was zulke bemoeiing draagt echter meer het karakter van tegemoetkoming dan van bemoeiiijking. En al was het mij te doen geweest, om de politie van den betreurenswaardigen toestand van dat gezin in kennis te stellen, dan mocht dit nog geen bemoeiiijking lieeten; of is het bemoeiiijking, wanneer men de politie waarschuwt in geval van brand, of van andere omstandigheden die voor menschen levensgevaar doen ontstaan Dan maakt men het haar moeilijk, doch be moeilijkt haar niet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2