A lgem een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HERBESTEDING. No. 2253. Zaterdag 18 December 1886. 26e Jaargang. HERBESTEDEN: DE BAD-ARTS. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32),. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Pit bind verschijnt Hinsdag- en Vrijdagavond hijj den nltgever P. JL VAN DE 8 A N D E te Ter Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdagf, 31 dezer, des voormiddags 11 uren, op het gemeentehuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, het schoonhouden, vemarmen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente, gedu- rende 1887. De voorwaarden liggen ter iuzage op de ge meente-secretarie, alwaar de inschrijvings-biljetten tot het oogenblik der besteding in een verzegelde bus kunnen worden ingeleverd. Inlichtingen te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 16 December 1886. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester, J. DIELEMAN, Secretaris. Politieli Overzicht, In Duitschland blijven de militaire aangelegen heden nog op den voorgrond. De Prins-regent van Beieren heeft tot de vertegenwoordigers van zijn land in den Duitschen rijksdag eene aanmaning gericht om het legerontwerp zoo spoedig mogelijk aan te nemen. De grijze Keizer kan dit beschouwen als een bewijs van dankbaarheid voor de buiten- gewone eerbewijzingen, waarmee Prins Luitpold door hem is ontvangen. De commissie uit den Rijksdag, die over de militaire ontwerpen rapport moet uitbrengen, heeft ook eene lange rede moeten aanhooren van den regeerings—commissaris, majoor Haberling, waarin deze mededeelingen heeft gedaan over de legersterkte in Rusland en in Frankrijk. De heer Haberling wees er op, dat Rusland een uitmuntend strategisch spoorwegnet bezitdat in Frankrijk de jaarlijksche oefeningstijd van langer duur is dan in Duitschland, terwijl de Fransche artillerie st< 'ker is dan de Duitsche. De sociaal- democraat Hasenclever verklaarde dat zijne partij- genooten tot alle opofferingen bereid waren, iudien Von Bismarck slechts duidelijk wilde zeggen, door welk ernstig gevaar Duitschland onraiddellijk be- dreigd werd. De leider der Duitsche vrijzinnigen, Eugen Richter, hield de bewering vol, dat het Duitsche leger veel sterker is, dan men uit de officieele cijfers kon opmaken. Beide ballen komen in de ^kriete" van den grooten kanselierhet zal ons verwonderen hoe ze uitgeslageu zullen worden. FEUILLETON. De wereld heeft hare plagen en zorgenkommer en ellende, schulden en gebrek zijn het niet alleen, die den menschen het leven zuur maken, want dan waren de rijken er goed aan toe, aan welke bovengenoemde plaaggeesten niet bekend zijn ofschoon ook bij hen niet alles goud is, wat er blinkt. En zoo de mensch geene plaag heeft, dan maakt hij er zich eene. Ziekten, ware of ingebeelde, toevallige of door eigen schuld verkregene zijn het, welke de rijke menschen inzonderheid treffen en hun de vreugde en het genot verbitteren. Gelijk echter alles op deze wereld voortreffelijk is ingericht, zoo zijn ook voor de rijke lieden opzettelijk de baden uitgevonden, waarin zij hunne door veel geld verworvene kwalen, door middel van veel geld weder kunnen kwijt raken of dit ten minste gelooven, dat precies hetzelfde is, omdat, van de honderd zulke zieken, negen en negentig door het geloof alleen gezond worden. Een rijke gravin leed sedert eenigen tijd aan eene werkelijke of ingebeelde kwaal, waarvan haar lijfarts haar volstrekt niet verlossen konde. Deze lijfarts bevond zich, wegens het driftige en opvlie- gende gestel der gravin, dikwijls in eene moeielijke positie, en moest menige bittere pil, over het In Frankrijk is men spoedig klaar met het Ministerie. Reeds is het nieuwe Kabinet op- getreden in Kamer en Senaat met de verklaring, dat het tegenover het buitenland de krachtige maar voorzichtige politiek zal handhaven, die nog kort geleden op de tribune der Kamer met zoovee gezag door den uitstekenden voorzitter van het vorige kabinet is uiteengezet, en die toen de goedkeuring wegdroeg van de gansche Kamer. Het wil de bevolking, die men getracht heeft van de republiek te verwijderen, voor goed aan deze verbinden, bezuinigingen invoeren, maar de onderprefecten voorloopig handhavenhet kondigt nieuwe schoolwetten aan en regeling der tractementen bij het lager onderwijs. Niet weinig opscbudding werd te weeg gebracht door zekeren Borfier, beeld- houwer van beroep, die in de couloirs der Kamer van afgevaardigden de beer Germain Oasse met een dolksteek trachtte te vermoorden. De booswicbt werd in hechtenis genomen. Naar luide van de jongste berichten is de deputatie te YVeenen door den Russischen gezant Lobanoff ontvangen. Lobanoff begroette de drie heeren met vriendelijke hoffelijkheidvooral gold dit Grekoff en Stoiloff, die hij reeds vroeger had ontmoethij verklaarde echter, dat hij de heeren niet officieel en niet als officieele vertegenwoordigers van de Sobranja, maar slechts als invloedrijke Bulgaarsche staatslieden ontving. De deputatie verzekerde den gezant van de aanhankelijkheid en de dankbaarheid van het Bulgaarsche volk voor den Czaar, waarop Lobanoft deed opmerken, hoe de Czaar altijd voor Bulgarije had gezorgd. De Bulgaren zeide hij gedroegen zich als kinderen, die groot werden en zich aan de vaderlijke hoede wilden onttrekken, Rusland denkt er niet aan, de rechten of vrijheden der Bulgaren te verkorten. De heer Lobanoff verklaarde eindelijk, dat de deputatie als zoodanig te St. Petersburg stellig niet zou worden ontvangen hij wist echter niet, of de heer Von Giers haar te woord zou willen staan, indien de heeren zich als particuliere personen bij hem aanmelden. Ook bij den gezant van de Porte, Sadoellah Pacha, vond de deputatie eene zeer vriendelijke ontvangstzij ontving er tevens de verzekering, dat de Porte van harte wenschte, aan de tegenwoordige crisis spoedig een eiude te zien komen. Als nieuwe candidaat voor den Bulgaarschen troon wordt thans genoemd prins Ferdinand van Coburg, een kleinzoon van Louis Philippe. Deze Prins, in 1861 geboren, woont te Weenen, waar hij luitenant is bij het elfde regiment huzaren. Koning Milan van Servie geeft zich nog altijd veel moeite voor het vestigen van een Bond der Balkan—staten en de Russen nemen in het zuiden des lands nog altijd eene oorlogszuchtige houding aan. Thans worden alle beschikbare graanpak- slechte gevolg zijner bittere behandeling, slikken ja, men wil zelfs weten, dat zijn hoofd meermalen het mikpunt voor een half dozijn medicijnflesschen en pillendoozen geweest is. Toen hij eindelijk op eene verschrikkelijke wijze in het nauw gebracht was, kwam hij op den inval, zijne zieke naar het bad te zenden, ten einde de wonderkracht van het geloof, met de verandering van lucht en de verstrooiing des levens te laten werken. De gravin besloot terstond zijnen voorslag aan te nemen, en eene luim van haar, om slechts door hare kamenier begeleid te te worden, was hem zeer welkom, daar hij gedurende hare afwezigheid, welke toch minstens drie maanden zoude duren, eene, hoewel kortstondige, verlossing van zijne kwellingen hoopte te genieten. Bij de keuze der badplaats verklaarde zich de lijfarts, geheel naar wensch der gravin, voor X. en den volgenden dag rolde de grafelijke reiswagen over de grenzen van Duitschland. De gravin kwam tegen den a vond te X. aan, en liet terstond den eesten, van de haute voffie gebruikten, bad-arts, dokter Snoefraad, ontbieden. Ofschoon het reeds laat was, zoo bleef dokter Snoefraad toch niet in gebreke, de gravin, die als zeer rijk bekend stond, te bezoeken. Met veel ophef wijdde hij in het breede uit over alle mogelijke ziektevormendie in dit bad konden genezeu worden en ook werkelijk genezen zouden zijn, totdat de gravin, welke aandachtig toeluisterde, huizen in Odessa voor kazernes ingericht, om 75000 man inkwartiering voor den winter te kunnen geven. De Bulgaren zullen wel zoo wijs zijn zich door dit machtsvertoon niet van streek te laten brengen. Op verzoek van de enquete—commssie heeft de Minister van Biunenlandsche zaken de gemeente- besturen doen uitnoodigen, van de hoofden der openbare en bijzondere scholen eene opgaaf te vragen van het getal kinderen, die in 1885 de dagschool blijvend hebben verlaten, voor dat zij den leeftijd van 12 jaar bereikt hadden. Tevens wordt mede- deeling gevraagd van de redenen, waarom die kinderen zoo vroegtijdig aan de school werden onttrokken. Ter benoeming van een directeur van den stoomtram BreskensMaldeghem is door commis- sarissen het volgende tweetal opgemaaktD. E. C. de Voogt, ambtenaar voor de comptabiliteit bij de Staatsspoorwegen te Zwolle, en A. Hammacher, adjunct-commies ter prov. griffie te Middelburg. Het werk aan den Leendert—Abrahampolder (Cats) is thans zoo goed als geeindigd. De aanzien- lijke som van f 110,000 is hieraan besteed, ten einde de inwerking der zee te beteugelen, waarmee Noord-Beveland op bijna alle punten zoo te worstelen heeft. In de wagenfabriek van het Centraal-station te Utrecht brak gistermorgen een hevigen brand uit. De hevige wind wakkerde zoo sterk aan, dat het gebouw in een oogenblik in lichtelaaie stond. Het allereerst om 12 u. 15 m. kreeg men water door middel van de waterleiding, terwijl om een uur de eerste en om twee de tweede stoomspuit liulp kwamen verleenen. Van het gebouw zelf is weinig geredalleen de liukervleugel en de directeurswoning bleven gespaard. Bij het blusschen viel een der brandweermannen van het dak, waardoor hij vrij ernstig werd gekwetst. In de vorige week kwam bij een wisselaar op de Blaak te Amsterdam een schipper die in aardappelen handelt, een effect ten verkoop aanbieden. De schipper wilde dadelijk geld. Naar de herkomst gevraagd, deelde hij mede, dat hij aan een koopman in aardappelen, die in de Pannekoeksteeg woont, een partij aardappelen had verkocht, en dat deze, bewerende geen geld in huis te hebben, hem betaalde met het bedoelde effect. Men vond de zaak verdacht, hield de schipper aan de praat en verwittigde de politie. Deze meende het effect te erkennen; zij arresteerde eerst den schipper en daarna ook den koopman en diens vrouw. Volgens hetgeen bij de politie bekend was, was het effect afkomstig uit den boedel van een dame op de Schie, die ruim 12 jaar geleden is vermoord gewordeu, en uit wier boedel juist toen hij tot den vijfhonderd vijf en vijftigsten ziektevorm wilde overgaan, zich herinnerde, dat haar lijfarts haar een uitvoerig bericht over hare ziekte meegegeven had, welks samenstelling hem niet weinig moeite had gekost, daar bij de gravin elken dag eene andere ziekelijke aandoening op den voorgrond trad. Zij nam dit bericht uit hare portefeuille, reikte het den dokter Snoefraad over en- verzocht hem de noodige inlichtingen over haren toestand daaruit te verschaffen. Onder de plechtige verzekering van den geheelen nacht aan de studie van dat ziektebericht te zullen wijden, nam de dokter afscheid, waarop de gravin tamelijk getroost zich ter rust begaf en voor het eerst sinds vele weken goed sliep, terwijl dokter Snoefraad bezig was met het drinken van een paar flesschen Champagne, om zich tot zijn gewichtige studie voor te bereiden. De gravin was den volgenden morgen bij haar ontwaken zeer goed gehumeurd de slaap had haar verkwikt. Dokter Snoefraad ontwaakte insge- lijks, doch was niet bizonder wel te moede, want hij voelde eenige zwaarte in zijn hoofd. Wie echter in het geheel niet geslapen had, dat was de politie, die een brandend verlangen had, de pas der gravin te bezitten. In de badplaatsen is de politie, door den toevloed van zoo vele en zoo verschillende standen, vriendelijker dan elders, en daar zij zeer goed weet te distingueren tusschen een partij effecten was gemist. Voor dezen moord en diefstal, werd indertijd tot 10 jaar tuchthuis- straf veroordeeld een zandschipper, die met zijn schuit op den avond van den moord in de Schie had gelegen. De politie meende, toen zij deze drie personen in hechtenis had, een huiszoeking in het aardappel- pakhuis te moeten doen. Hierbij ontdekte zij verschillende voorwerpen, die haar mede verdacht voorkwamen, en welke haar op het spoor van nog andere feiten brachten en aanleiding gaven tot het arresteeren van nog meer personen, zoowel mannen als vrouwen. De vrouw van den aardap- pelkoopman heeft reeds gedeeltelijk bekend. l it deze bekentenis en uit hetgeen de politie bij een huiszoeking gevonden had moet zij eenig spoor hebben ontdekt, dat zeer waarschijnlijk leiden kan tot ontdekking der personen, die in 't vorige jaar in de kerk van den H. Joseph aan de Kruiskade aldaar diefstal hebben gepleegd of daaraan mede- plichtig zijn. Justitie en politie zetten haar onder- zoek ijverig voort. Omtrent het gebeurde bij de schipbreuk van de Annette aan den Hoek van Holland meldt men nader Nadat een poging tot redding te vergeefs door de inwoners van 's Gravenzande was ondernomen, nam het loodspersoneel van den Hoek van Holland in de reddingboot plaatsmaar bij hun manraoedige worsteling met de golven geraakte de boot in de nabijheid van het schip dwarszee en sloeg om. De loodsen wisten zich aan de kiel vast te klampen maar hun schipper mocht daarin niet slagen. Een 40tal mannen, waaronder wij in de eerste plaats noemen G. en J. Storm, J. Zeeman, L. Pakvis, A. f uk en C. van Alenburg, van Monster en ler Hevde, poogden de in nood verkeerende redders te helpeudoch daar zij door de zeeen teikens werden teruggeslagen, gelukte het hun niet, gezamenlijie spoedig genoeg vooruit te komen. G. Storm, een geoefend zwemmer, besloot nu een uiterste poging te wagen, om ten minste den schipper op de omgeslagen boot te helpen. In de nabijheid van zijn doel gekomen, bleek hij te veel van zijn krachten te hebben gevergd van het strand zagen ziju broeder en de dorpsgenooten zijn doodstrijd en terwijl het hun gelukte, de loodsen te redden, moesten zij den wakkeren Storm met schipper Van Lyk eerst aan hun lot overlaten. Nochtans werd Storm met een oploopende zee op een pier geworpen, en men zag hem zelfs nog overeind komen, doch voor hem hulp geboden kon worden, sloeg een volgende zee hem weer weg. Nog eenmaal zag men hem een hand boveu water steken en eenige oogenblikken later werden Storm en Van Eyk bewusteloos uit het water gehaald. De reeds bejaarde Dr. Suijders, die zich met de hem eigen humaniteit naar het strand spoedde, eene gravin en een gewoon menschenkind, zoo zag de wereld daar het zeldzaam voorbeeld, dat de Mercurius der politie, die den pas zoude afhalen, geduldig in de voorkamer der gravin zat te. wachten, tot dat deze met de duizend en eene kleinigheid gereed was, welke datgene uitmaken, wat men in onze verlichte eeuw met den kuntstnaam van toilette" beslempelt. De gravin was, gelijk wij gezegd hebben, zeer goed gehumeurd, en dientengevolge reikte zij den politiedienaar ook eigenhandig de zorgvuldig zaam- gevouwen pas over. Kort na het vertrek van den politiedienaar liet dokter Snoefraad zich bij de gravin aanmelden, en werd terstond binnengeleid. ffWel," vroeg de gravin, „hebt gij het bericht ingezien vlngezien douairiere antwoordde de dokter ^ingezien Ik heb het den geheelen nacht tot in den morgenstond bestudeerd." z/Inderdaad, het schijnt wel," zeide de gravin //gij ziet er werkelijk zeer vermoeid uitgij schijnt een nauwgezet man te zijn, hetwelk mij zeer ver- heugt en voor mijne badkuur van veel belang zal zijn." '/Gij zijt al te beleefd, douairierestamelde dokter Snoefraad, plicht, niets dan dure plicht is dit voor mij. Mijn beroep eischt, dat ik al mijn tijd en al mijne krachten der lijdende menschheid wijd, en in het onderhavige geval moest ik te <01 HUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1