Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 225*2. Woensdag 15 December 1886. 26e Jaargang, Binnenland. De geschiedenis van de kleinste. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Wit bind verscbijnt Uinsdaj. en Vrijdagavond bij den uitgcver P. J(. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht, In Dnitschland wordt alles verzonnen om het volk diets te maken, dat versterking van forten en legers zoo noodzakelijk is. Moltke's rede, zoo'n soort oorlogsverklaring aan Erankrijk, heeft ons alles doen verstaan, en zijn wapengekletter is vooral in Erankrijk hoog opgenomen. De oude veldmaarsclialk heeft de wereld verontrust. Of men door dat alarm echter de volksvertegenwoor- diging zal kunnen overhalen om de enorme schatten toe te staan, die noodig worden geacht voor de versterkingen van leger en vloot, men zon't haast niet vermoeden, aangezien men heel goed weet, dat het Duitsche leger volstrekt niet verwaarloosd is en de militaire lasten nu al loodzwaar op de bevolking drukken. De fijne diplomaten uiten woorden, naardat ze in hun kraain te pas komen, dat leerde ons de diplomaat der diplomaten weer. De Carolinen-kwestie was weder aan de orde. Men wete, dat Duitschland bij den afstand dezer groep aan Spanje, had bedongen, er een maritiem station te mogen vestigen. Spanje zou daardoor genoodzaakt zijn, om op de Carolinen een kostbaar bestuur te vestigen, waaraan het zelf geen behoefte gevoelt. Daarom wendde Benomar zich tot de regeering te Berlijn, met den wensch, dat deze van haar recht afstand zou doen. De Keizer was daartoe bereidniet alzoo de militaire autoriteiten, die vrij wat zwarigheden maakten, welke graaf Benomar trachtte te ontzenuwen door de opmerking, dat de zaak niet van groot belang was. //Als dit zoo was," antwoordde Von tnsmarek, //zou ik niet beproefd hebben, het station te behouden. Juist omdat ik meen, dat het een zaak van belang is, kan ik er afstand van doen. Daar ik weet, welke waarde gij er aan hecht, hoop ik, dat gij de beteekenis zult waardeeren van onze concessie, die tevens weder bewijst, hoe hoog wij uwe vriend- schap schatten." Zoo wordt nu een recht zoo maar afgestaan, voor welks verkrijging men bijna het zwaard had getrokken. De Spaansche Minister van Justitie heeft bij de Cortes een wetsontwerp ingedieud tot invoering van de jury. Ook is men met het \'atikaan in onder- handeling over de kwestie van het burgerlijk hu- welijk. Do Spaansche regeering wil de prioriteit laten aan het kerkelijk huwelijk, maar deze plech- tigheid zal slechts dan de wettelijke gevolgen hebben, indien een ambtenaar van den burgerlijken stand daarbij tegenwoordig is en indien de beide kerkelijk vereenigden binnen een bepaalden termijn hunne namen in een daartoe bestemd register in- schrijven. In Erankrijk staat de staatsmachine stil. Een Ministerie Eloquet zou komen, zeide men, en de Russische ambassadeur schrikte er vanwant Floquet is de man, die in 1867 den Czaar toeriep //Vive la Pologne, MonsieurHij kan echter gerust FEUILLETON. ffScheelt u iets, lieve Dora vroeg moeder op den avond, toen ze beiden te bed waren gegaan. //Hoe zoo, moedertje?" ffIk meende dat ik u hoorde schreien, kind." z/Ik schrei niet, ik ben zeer wel. Slaap maar rustig, moederlief." Dora stopte haar hoofd diep, diep in de kussens; maar toen de regelmatige ademhaling der blinde vrouw verried, dat zij vast was ingeslapen stond zij zachtjes op en giug naar de afgelegen roode kamer, waar het portret haars vaders hing. Daar zat zij uren lang op een voetbankje. Des morgens was haar stem weer helder. Dat hare oogen droef stonden en hare wangen bleek waren, kon moeder niet zien. Twee jaren later stierf de moeder. //Vader heeft gelijk gehad, dierbaarste kind, gij zijt mij een ware gave Gods geweest Och, kon ik het tot alle moeders zeggen, die, als ik, zulk een nagekomen kind met tranen begroet hebben," had zij kort voor haar afsterven gezegd. z/Ik dank u, dat gij mij een tehuis aanbiedt," zeide Dora tot haar zusters, die alien haar woning aanboden, //maar de oude Barbara en ik willen zijn, daar het Grevy gelukt is een man te vinden, die zich met de Kabinetsformatie wil belasten, iemand anders, namelijk Rene Globet, een bekwaam, gematigd en toch doortastend man. De meeste leden van het vorig Ministerie zullen weder zitting nemen in dit /Cabinet d'affaires." Wij wenschen de lui succes met hun ondankbare taak. De Engelsche Minister-president, Salisbury, heeft in eene rede, in de conservatie club uitgesproken, o. a. gezegd: ,/Ons plan is, eerst het plaatselijk zelfbestuur in Engeland en in Schotland in be- handeling te nemen, en vervolgens op het geschikte oogenblik de Iersche kwestie te overwegen. Yoor alles moet echter het kwaad weggenomen worden, dat een talrijke klasse in Ieriand er toe brengt, wettige verbintenissen te ontduiken, onder voorwend- selen van staatkundigen aard. lets wat men in Rusland minder gaarne had gezien, maar wat den Bulgaar naar 't hart gaat, is de onvaugst van den gewezen Bulgaarschen Vorst Alexander te Louden. De Battenberger vindt zich daar zeer op zijn gemak en wordt door de Britten met gejubel begroet. Minder op zijn gemak be vindt zich nog steeds dr. Schnitzler te Gondokoro, in de vroegere equator- provincie van Egypte en daar bekend onder den naam Emin-Bey. Men denkt er aan den stadhouder te bevrijden en Nubar-Pacha is bereid om gelden daarvoor toe te staan. De expeditie zal van Zanzibar uitgaan, goed gewapend, om den Kouiug Uganda te kunnen trotseeren, en van goeden voorraad voor- zien. Men denkt 500 gewapende mannen en 1500 dragers noodig te hebben. Egypte zal voorloopig 10000 pond geven, terwijl met de leiding der expeditie dr. Jiihlke zal worden belast, die in die streken bekend is. Een gevaarlijk werk voor de ondernemers. Zoo pas bencht men uit Zanzibar, dat dr. Jiihlke, de vertegenwoordiger der Duitsche Oost—Afrikaansche Maatschappij, door de Somalis te Kesmagoo vermoord is. Bismarck zou dus ook reden hebben een expeditie op het land van Chams zonen los te sturen. Moge 't dr. Schnitzler beter vergaan dan dr. Jiihlke en Gordon Konden de postambtenaren tot dusver, in bizondere gevalleu, ten opzichte van het gewicht der postpakketten met eenige toegevendheid te werk gaan, thans is bij beschikking van den Minister van Waterstaat bepaalddat voortaan geene postpakketten meer ter verzending mogen worden aangenomen waarvan het gewicht 5 kilo te boven gaat. Het goedkeuringsmerk voor de maten, ge- wichteu en gasmeters gedurende 1887 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en ge- wichten de letter X in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, en bij den ijk van gasmeters de gaarne te zamen blijven ik ben ook oud genoeg voor een eigene kleine huishouding." z/Wilt gij mij het oude huisraad mijner moeder laten behouden vroeg zij later, toen de vraag over het mijn en dijn aan de orde kwam. //Als gij daarop gesteld zijt, lief kind, willen wij u gaarne dit offer brengen. Ons nestdotje zal hare voorrechten niet verliezen," antwoordden de zusters grootmoedig. Die oud vaderlijke zaken hadden toch in hare nieuwerwetsche huishoudingen niet gepast en Theodora nam ze tot goede prijzen over. Nu was ze alleen, maar niet lang. Het vreeselijk bericht kwam uit de residentie dat broeder Max zich een kogel door het hoofd gejaagd had, om de schande van zijn onvermijdelijken ondergang te ontgaan. Om zijne in de war geraakte financien te herstellen had hij, reeds een veertiger, een paar jaren te voren een rijk meisje gehuwd. Haar geld was echter een droppel op een heeten steenzij stierf voor zij de de wetenschap opdeed, dat zij slechts de stroohalm geweest was, waaraan de verdrinkende zich had vastgeklemd om zich te redden maar zij liet een knaapje achter, dat zonder ouders en vermogen in het groote huis met vele dienstboden vertoefde. Yoor huis en have onder den hamer kwamen, was Theodora opgedaagd, om den kleinen wees, haar neef tot zich te nemen. Toen zij met hem in een waggon zat om naar Koninklijke kroon het merk, waar de eerste stem- peling heeft plaats gehad, zal voor het kantoor Middelburg zijn het cijfer 12. In zake het Juli-oproer geeft de Werkmans- bode het volgende te lezen naar aanleiding van het gevoerd proces tegen de steenwerpers Wij ontdekten geen zweem van invloeden, waar- door rechters zich konden laten beheerschen veeleer trof ons zoowel het onbevooroordeelde als het humane bij verhoor en requisitoir, en dit wenschen we te doen uitkomen als verblijdend teekeu des tijds. Dat er nog vrij wat duisters in die zaak niet aan 't licht is gekomen, hoofdzakelijk met betrekking tot de herhaling der woeste tooneelen op Maandag, dat is wel gebleken. Een der ver- dedigers van de beschuldigden heeft o. a. gezegd, dat er zeer rijkelijk jenever is uitgedeeld door z/Maandags-heeren" en zelfs //juffrouwen", en dit als juist aannemende, dan rijst dadelijk de vraag wie waren die lui, waarom deden zij dat Maar dan is ook niet minder waar dat de hoofdschul- digen hier wederom buiten schot blijven. Zal de aardsche gerechtigheid ooit deze leemte in de straftoedeeling kunnen aanvullen P Het ware te wenschen." Bij een hevigen storm en regen werd dezer dagen door de Belgische gendarmes naar de zijde van Nederland over de grenzen gezet een matroos, genaamd Peijel, geboren te Breslau, en thans zonder vaste woonplaats. De arme sukkel was te ziek om te loopen en werd daarom in een kruiwagen vervoerd en op Nederlandsch grondgebied aan den weg nedergelegd. De burgemeester van Oud— Vroenhoven, menschlievender dan de Belgische gendarmes, liet onmiddellijk een rijtuig ontbieden en den ongelukkige naar het gesticht ,/Calvarien- berg" te Maastricht overbrengen, waar hij op dit oogenblik wordt verpleegd. Aan de bevoegde macht is van het gebeurde kennis gegeven. Naar aanleiding der telkens opduikende ge- ruchten, dat er sprake van zou zijn, dat de Duitsche overzeesche postbooten in het vervolg een Neder- landsche haven tot aanlegplaats zouden kiezen in plaats van Antwerpen, wordt door den Berlijnschen correspondent der N. R. Ct., die inlichtingen heeft ingewonnen, verzekerd, dat hieraan volstrekt niet wordt gedacht. Tusschen Nederland en Duitschland zijn onder- handelingen aangeknoopt over een regeling, waar- door voor den in het volgende voorjaar aanvangenden Nederlandschen dagdienst tusschen Vlissingen en Queenboro de noodige aansluiting aan de Duitsche spoorlijnen wordt verkregen. Zooals uit de mededeelingen in de dagbladen blijkt, maakt men zich in Hamburg en in Holland klaar om ,/ijs en weder dienende" oude en misschien ook nieuwe hardrijders te laten kampen. Friesland haar woonplaats terug te keeren, sloeg het kind, dat zij op den schoot had genomen, haar groote rouwvoile op, om met beide handjes de tante te liefkozen, die reeds met den stormpas zijn kleine hartje had veroverd. En eensklaps stond een heer, die met hen alleen in den waggon zat, van zijn plaats op en naderde Dora. z/Mag ik het genoegen hebben, een oude bekende te begroeten vroeg hij met een zachte diepe stem. Dora bloosde eerst en werd toen bleek. „Neef Ernst?" vroeg zij zacht en zag tot een bruin gewordeu en zwaar gebaard inannengelaat op. Ja, die ben ik. Maar gij zult u met uw nieuwen naam eerst aan mij moeten voorstellen, mevrouw. antwoordde hij vragend met een Snellen blik op het kind. z/Dora Schmitt, zooals vroegerhernam zij lachend. //Ik heb mijn kleinen neef uit de residentie gehaald, opdat hij zijn eenzame tante gezelschap zoo houden," voegde zij er tot verklaring bij. z/Eenzaam zoo behoort dan mevrouw uw moeder niet meer onder de verwanten, die ik in mijn oude vaderland begroeten mag z/Zij heeft een jaar geleden dit aardsche vaderland met een beter verwisseld," hernam Doortje nauwelijks hoorbaar. En zij droogde met een tipje van haar voile de tranen af, welke langzaam over hare wangen rolden. Het was een lange reis. Toen de trein het met zijn tallooze kanalen, vaarten en plassen, het land van de hardrijders, zit intusschen niet stil om, zij het op eenigszins andere wijze, in het belang van de IJssport werkzaam te zijn. z/De Friesche IJsbond", in het begin van dit jaar opgericht, gordt zich krachtig aan, om door geheel de provincie de ijsbelangen voor te staan. Overal zijn //krytes" opgericht, met twee of drie personen aan het hoofd, die direct van alle voor- komende zaken in het belang van den Bond bericht geven aan het hoofdbestuur, dat te Leeuwarden zetelt. Nadat op het verzoek aan het Prov. Bestuur tot het maken van eene prov. verordening op de ijsbanen voorloopig afwijzend is beschikt, heeft de B >nd zich bij circulaire tot alle gemeentebesturen in die provincie gericht, met hetzelfde verzoek. Door enkele gemeenten is hieraan bereids voldaan, o. m. door Hiuuaarderadeel en Opsterland, terwijl in andere gemeenten reeds bestaande verordeningen zijn verscherpt of gewijzigd. Het doel van een en ander is, om paal en perk te stelleu aan het vernielen van het ijs bij vriezend weder door schepen en vooral door de stoombooten, en later op de ijsbanen voldoende toezicht uit te oefenen, om zooveel mogelijk ongelukken te voor- komen en het verkeer door geheel de provincie langs goede ijsbanen te bevorderen. Als nu de winter zelf maar niet op zich laat wachten De vaak besproken Kurhausbraud te Scheve- ningen zal waarschijnlijk toch nog aanleiding geven tot eene gerechtelijke vervolging. Wij vernemen althans dat dezer dagen 's Hofs Raadkamer, in strijd met de beslissing der Rechtbauk, die geen termeu moet hebben gevonden tot het doen instellen eeuer vervolging tegen de dienstbode, op grond van art. 158 Strafwetboek een nieuw onderzoek heeft bevolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden door de te Sittard gestationneerde ambtenaren Jansen en De Raadt, niet ver van de stad, drie smokkelaars aangehouden die echter na het wegwerpen van drie pakken zich door de vlucht wisten te redden, waardoor zij onbekend bleven. In de pakken door de ambtenaren in beslag genomenwaren ongeveer 40 liter spiritus in blazen geborgen. In denzelfden nacht waren twee andere ambtenaren, Vermeer en Buitenhuis, aan de Roode Brug nabij het Pruisisch dorpje Milieu geposteerd. Omstreeks middernacht gingen drie personen hen voorbij waarvan een, die van een geweer was voorzien, hen toeriep//Houdt van nacht maar goed de wacht." Daarop sloegen zij den weg naar Millen in. De ambtenaren bleven op hun post, Een uur later kwamen de drie personen terug. De een met het geweer ging voorbij, dan volgden de beide anderen, een vaatje dragend. Bij hunne nadering station harer woonplaats binnenstoomde, was het avond geworden en brandden de gasvlammen reeds. Het kind sliep op Dora's schoot. ,/Mag ik het naar huis dragen vroeg neef Ernst. z/Dank u zeer, vermoei u niet, ik zal een vigilante nemen en tehuis verwacht ons Barbara." Hij riep een rijtuig aan en hielp haar bij het instijgen. Het slapende kind had hij in zijn sterke armen genomentoen zij het hem wilde afnemen, ontwaakte het en hield zich weenend met beide handen aan den kraag van zijn jas vast. //Gij moet meerijden," zeide het eigenzinnig. Dora kantte er zich niet langer tegen en Ernst steeg mede in. De oude Barbara ontving hen en plaatste spoedig nog een kopje op de theetafel, toen zij den vreem- den gast bemerkte, die mede binnengekornen was. Het kind was op van slaap en wilde niet eten. Ernst moest het dragen tot aan de deur der slaap- kamer en daar wou het zich wel van Barbara op de armen laten nemen. De vrouwen brachten het te bed, terwijl Ernst met groote schreden de eet- kamer op en neer ging. En toen zetten zij zich tegenover elkaar, Dora en hij, en de theeketel zong zijn lied tusschen hen in. z/Wij zijn vele schoone jaren der jeugd, vol geluk te kort gekomen door hetgeeu de menschen levensbetrekkingen noemen," zeide Ernst, terwijl hij Dora aan zijn hart trok, //maar de rest behoort mmn (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1