Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Trijlas ien 24 a 31 Ducemlier aanstaanie. No. 2251. Zaterdag 11 December 1886. 26e Jaargang. BEKENDMAKING. Binnenland. De geschiedenis van de kleinste. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter NeuzCn f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zieb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit blad verscliijnt Dinsdat- en Vrijdagavoud bij den nitgever P. Jl. VAN D E S A N E te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders van AXEL, doen te weten dat door het iuvallen van den le Kerst- dag op 25 December 1886 en den Nieuwjaarsdag, 1 Januari 1887, de GRAANJIARKT alhier zal gehouden worden op Axel, den 11 December 1886. QUARLES VAN UP FORD, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. I'olitieli Overzicht, De nieuwe zaakgelastigde van Servie heeft de Bulgaarsche regeeriug verzekerd van de vriend- schappelijke betrekking wederzijds; de drie gedele- geerden zijn op reis en zullen achtereenvolgens Weenen, Berlijn, St. Petersburg, Parijs, Louden, Rome en Konstantinopel bezoeken en de Porte heeft aan de mogendheden eene circulaire gezonden, waarin de Bulgaarsche kwestie op zeer verzoenen- den toon wordt besproken en de candidatuur van den vorst van Mingrelie dringend aanbevolen. In Rusland vertelt men echter dat noch hij, noch zijne familie den troon begeert. Te Konstantinopel is eene circulaire uit St. Petersburg ontvangen van dezen inhoud „Generaal Kaulbars heeft geconsta- teerd, dat de gevoelens van het Bulgaarsche volk volkomen vijandig zijn aan de avontuners, die thans het gezag in handen hebben. ten slotte zegt de regeeriug, dat zij hoopt, door vreedzame midde- len tot een oplossing te geraken. Op wat Kaulbars verzekert, geeft de lombard geen cent en misschien de Sultan ook niet, al had hij er een. De Duitsche rijkskanselier blijft in zijn schuil- hoek, zelfs nu in den Rijksdag de noten kraken. De minister van oorlog liet niets afdingen op zijn eisch en speculeerde op de groote sterkte van het Fransche leger en op den oorlogszuchtigen geest dier natie. Het orgaan van den Rijks-kanselier zegt, dat men, in Frankrijk tegen 1887 gereed hoopt te zijn met voltooiing van het materieel, dat men voor een Europeeschen oorlog noodig heeft. leder be- grijpt, waarvoor dit loos gerucht moet dienen. Von Moltke betreurde het, op zijn manier, dat een goed deel van de iukomsten des rijks moest worden besteed om de veiligheid naar buiten te verzekeren. Gansch Europa is tot de tanden toe gewapend, zei de grijze veldmaarschalk, alsof Duitschland zelf niet ten voorbeeld stolid. Ten slotte verklaarde de maarschalk, dat een weigering van het door de regeeriug gevraagde den Rijksdag wellicht verant- woordelijk zou maketi voor al de ellende van eene vijandelijke invasie. Het grof geschut is FJBXJILLETON. De tijd verliepwel scheen het der moeder niet toe dat hij vleugels had, maar hij verliep toch. De kleine Theodora wandelde reeds vlug naar de school en hield zich voor wonderschoon in de afge- legde kleederen der ,/grooten". Zij was een onver- schillig, vroolijk, altoos tevreden kind. „Hemel, wat zulk een nestdotje toch verwend wordt zuchtten de zusters, als moeder trachtte Doortje te vrijwaren voor den overvloed van allerlei kleine bezigheden en bezorgingen, welke men van verschillende zijden op haar nog wilde laden. Het was toch haar kind en kon het immers niet helpen dat het er nu eenmaal was. Doortje had de groote bruine oogen van haar vader en daardoor reeds lang het eerst weerstrevende hart der moeder voor zich gewonnen. Zij scheen zich buitendien in alles te kunnen schikken. Als w ij dat eens gedaan hadden, mijn hemel wat zouden wij brommen gehad hebben meenden de zusters, als het nestdotje iets verkeerds had verricht„maar zulk een nestpopje wordt niet licht een haar gedeerd Ja, ja, de kleinsten hebben het maar goed op de wereld 1" Moeder begint oud te worden," fluisteren zij elkaar toe, ,/zij is veel te toegevend voor de kleine. door de regeering waarlijk niet gespaard En nu heeft de man uit Friedrichsruhe nog geen kruit verschoten. Het gansche Ministerie de Frejcinet heeft bij den president der Fransche Republiek een verzoek om outslag ingediend, dat noode door Grevy zal worden aangenomen. Het geduld was teneinde, nadat hij eerst nog had toegelaten, dat het budget van zijn Minister van financien tot onherkenbaar wordens toe gehavend werd, en de Tonkin-kredieten en den gezantschapspost bij het Vatikaan met eene zeer kleine meerderheid zag aangenomen. Overigens werden de begrootingeu zeer besnoeid en het amendement tot opheffing der onderprefecturen aangenomen. Dit was te veel, na al het voorge- vallene en het Ministerie vroeg collectief ontslag. De Frevcinet zeide, dat hij door de houding der Kamer zijn prestige te veel verzwakt achtte, om met goed gevolg tegenover het buitenland en in Tonkin en Madagascar op te treden. De radicalen zeggen, het zoo erg niet bedoeld te hebben, maar 't geval ligt er. Het jaar spoedt ten einde en het grootste deel der begrooting moet nog worden afgehandeld. Uit Engeland is het bericht gekomen, dat men op dit oogenblik niet in discussie kan treden over het vaststellen van een tijdstip voor de ontruiming van Egypte en elk voorstel moet verwerpen be- treffende de onzijdig verklaring van het Suez-kanaal, waardoor op eenigerlei wijze de gemeenschap met Indie, hetzij door het kanaal, hetzij over de land- engte, zou belemmerd worden. Bij de mogendheden heeft Frankrijk, inzake de Egyptische kwestie, niet veel steun gevonden, waarom John Bull meer op zijn poot speelt. In Ierland heeft hij het nog erg te kwaad. Te Cork hebben ernstige onlusten plaats gehad, ten gevolge van de verschijning der politie bij eene op den openbaren weg gehouden meeting. Het volk begroette de politie met een hagelbui van steenen; de mannen der wet gingen, in strijd met de uitdrukkelijke bevelen des bur- gemeesters, over tot een aauval met de bajonet, waarbij burgers werden verwoud. Eerst tegen rnid- dernacht slaagde de politie, die zelve een groot aantal gewonden telde, er in de straten te doen ontruimen. Deze gebeurtenissen wekken ook agitatie in Amerika. De president der Irish national League heeft eene circulaire doen verschijnen, waarin hij herinnert aan de gegeveu beloften en de leden op- roept om deze te houden, speciaal wat het fonds tot ondersteuning der uit huis en hof gezette pachters betreft. Of het geld wel zoo ruim zal vloeien, sedert men vaak ondervonden heeft, hoe er met de kas gehandeld wordt bij dat soort veree- nigingen, dat mag betwijfeld worden. Van dyna- mieters en moonlighters verwachtte men niet veel goeds, ook niet voor de Iersche pachters, die op te hooge huren zijn gezet. 't Is een waar geluk, dat wij er zijn om haar te kunnen helpen in de opvoeding van het kind." En zij hielpen alle vijf, ieder op zijne wijze. Moeder verwonderde zich in stilte, dat het boompje, waaraan zoovele onkundige leerlingshanden knut- selden, sneden en bogen, geen akelig ding werd, maar gezond en goedgevormd opgroeide. Anna trouwdetoen kwam Alida aan de beurt, en eindelijk Klaartje. Dora moest op hare kindertjes passen, als de levenslustige, jonge vrouwen naar gezellige kringen gingen. Men komt niet voor niets zoo vroegtijdig tot de waardigheid van tante ;/Wat hebt gij het toch goed, nestdotje, dat gij zoo warm in het oude nestje bij moeder kunt zitten, als achter een dikken muur, waar geen ruwe wind u bereiken kan zuchtten de jonge vrouwen, als allerlei kleine, maar toch niet geheel rozenroode wolkjes aan hun echtelijken hemel zich voordeden, of als de golven harer eigene huishoudingen on- stuimig waren. #Ja, ja, de jongsten hebben het groote lot getrokken Broeder Max was in zijn tijd een vroolijke student geweest en had in zijn studentenkleeding op al zijne zusters een grooten indruk gemaakt maar later was hij, na vele, vele jaren studie, bij het examen gedropen. Dat is niets ongewoons en is menigeen te beurt gevallen, maar hier wiep het al zeer donkere schaduwen in het buitendien niet zeer zonnige leven eener weduwe. Max wendde zich, toen alle koorden verbroken waren, tot den Omtrent de stranding van het stoomschip „Rival" wordt uit Haamstede (eiland Schouwen) het volgende gemeld Dinsdag jl. werd van den vuurtoren te Wester- scliouwen opgemerkt, dat een schip in nood verkeerde hetwelk later gebleken is te zijn het Duitsche stoomschip //Rival." Evengenoemd schip, gezagvoerder Heeckt, en bemand met 12 koppen, was des morgens te half zes ure gestrand op het zoogenaamde „Nieuw Onmiddellijk werd hiervan per telephoou bericht gezonden aan den burgemeester van Haam stede, den heer M. Bolle Azn., agent der Z.—H. reddingsmaatschappij, die onverwijld bevel gaf de reddingsboot „Prinses Wilhelmina" van wege evengenoemde maatschappij, gestationeerd te Burgh- sluis, in zee te brengen. Hoe ook alle krachten door den schipper en de bemanning werden aan- gewend, hoe zij ook, met ware doodsverachting, het schip zochten te naderen om de schipbreuke- lingen te redden, die in de masten hunne toevlucht hadden genomen, terwijl de zee telkens over het schip heenbrak, het mocht hun niet gelukken. De sterke zuidweste wind, de opgezweepte golven dreven den spot met menschelijke krachten en noodzaakten den schipper onverrichter zake terug te keeren, evenwel met het vaste plan om het des nachts, begunstigd door maanlicht en in de hoop, dat de storm dan ook wat bedaard zoude wezen, het andermaal te beproeven. Dat zou evenwel niet meer noodig zijn, want de kapitein besloot te 4 uren met eigen boot het wrak te verlaten en te trachten den vasten wal te bereiken. Na meer dan 6 uren op zee gezwalkt te hebben in eenen toestand, die zich beter laat denken dan beschrijven, was men zoo gelukkig, te circa half elf, Burghsluis te bereiken. Yan daar werd spoedig de tocht naar Haamstede on- dernomen, alwaar de schipbreukelingen op de meest hartelijke wijze werden geherbergd. Zoo veel mogelijk werden hun droge kleederen verschaft en na den inwendingen mensch verwarmd en versterkt te hebben, was de slaap een welkome bode, die de ongelukkigen, althans voor eene wijle, den uitgestanen angst en de ellende deed ver- geten. Het stoomschip behoort aan de heeren Paulsen en Soer te Kiel en had eene gemengde lading van vlas en lijnzaad. Bevracht te Riga, was het bestemd naar Gent. Nog steeds buldert de zuidwestewind en viert zijn woede bot aan het schip, dat onherroepelijk totaal zal zijn verloren. Uit Amsterdam wordt gemeld In het Paleis voor Yolksvlijt was het eergisteren avond feest. Dr. Mezger was daar de weldoende gastheer van een 1200-tal scboolkinderen, wier handelsstand, en de moeder gaf, in vertrouwen op zijn schrander hoofd, hem geld boven hare krachten, om hem in de residentie te vestigen. Paul had schulden gemaakt, welke door de kleine besparingen van het zusje, die zij hem goedwillig tot dekkiug afstond, niet konden gedelgd worden. Hij verzeilde op bijpaden, en ten langen leste was men blijde dat hij besloot om zijn geluk, hetwelk hem naar zijn oordeel in het vaderland ontweek, in Australia te zoeken. Doortje had al de zorgen en den zwaren kommer gewillig met haar moeder gedeeld. Maar dit vroegtijdig mededragen, deze al te vroege blik op de dwalingen en onvolkomenheden des levens en der menschen had zich als een rijp op de lentebladen harer jeugd vastgehecht, en daarbij was moeder sukkelend geworden. Het licht harer oogen week allengskens en eindelijk werd zij geheel blind. Dora was haar onvermoeide verpleegster, en hier- mede gingen de schoonste jaren haars levens voorbij. Eens zij was toen pas negentien jaren had haar hart een zwaren strijd gestreden. Een verre neef, een knappe jonge man, had haar op in T oog vallende wijze onderscheiden. Zij gevoelde, dat hij haar beminde en zij beminde hem weder met al de kracht van haar nog onbewogen, jeugdig hart. Duizendmaal zeide zij tot zichzelve, dat haar plaats bij de hulpelooze moeder was, dat zij geen twee heeren kon dienenen duizendmaal toch ouders tot eene der alhier bestaande werkliedenver- eenigingen behooren. De Paleiszaal leverde een verrassend gezicht op. In de grootste orde hiervoor zorgden de be- stuursleden der vereeniging bewogen de kleinen, na verschillende nummers van het programma, zich door de ruime zaal, waar een flink orkest populaire stukken uitvoerde en waartoe natuurlijk het Sinter- klaas-reportoire behoorde. Nadat eerst het dwergen- theater vertooDd was, werd eene #Chineesche schim" gegevenwaarna de kinderdrom in optocht naar de zijzalen werd geleid, om hier op guile wijze onthaald te worden op versnaperingen, om daarna elk met een aardig en nultig geschenk naar huis te worden gezonden. Het feest liep in de beste orde af, dank zij de goede zorgen der regelings-commissie. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft, naar men uit Apeldoorn aan het Utr. Dbl. meldt, vier paardjes, Shetland's ras, gekregen van Z. M. Zij zijn nog niet zoo groot als een ezel, hebben groote koppen en lange haren. Zij zijn buitengewoon mak en door een lOjarig meisje gedresseerd. Denkelijk komen nog 2 dergelijke paardjes. Was tot voor korten tijd Zuid-Beveland arm aan gemeenschapsgelegenheden, thans begint daarin een ommekeer te komen, zoodat men over eenige jaren die schoone streek rijk aan reisgelegenheden zal kunnen noemen. Yerseke wordt thans met het station Kruiningen door een stoomtram verbonden en tot zoodanige verbinding van Wemeldinge met het station Ylake is concessie aangevraagd. Gaat dit plan door, dan zouden ook Schouwen en Dui- veland, thans nog erg ge'isoleerd, op een gemak- kelijke wijze gemeenschap met den spoorweg kunnen verkrijgeu. In den voormiddag van 8 Dee. jl. is te Stavenisse (Zeeland) aan den Zeedijk aangespoeld het lijk van een man, oud naar gissing ruim 40 jaren, lengle ongeveer 1,7 meter, haar donkerbruin met grijs, voile baard met snor, kleur donkerbruin, sterk gespierd, het signalement kon niet verder worden opgenomen, vermits het aangezicht geheel was iugedrukt en de schedel gedeeltelijk verpletterd kleeding jas, broek en vest van bruin geruite stof, jas en vest met zwart satijnen voering en in de kraag van den jas een lapje gestikt met de woorden z/J. Delbecq Co., Gaud," wit caoutchouc halsboord, met het inschrift ,/Lewit -S. Hyatt 42," rood met zwart gestreepte jas, bruin geruit linnen hemd, wit katoenen geweven onderbroek, sokken aan het boveneinde van gele wol en de voeten aangebreid met rood en zwart gespikkelde wol. In een der zakken zijn bevonden 5 Neder- landsche centen, eenige draadnagels, 2 koperen houtschroefjes, een stalen drevei gemerkt Y en een kwitantie, dd. 18 Nov. jl., van betaald na- vengeld op het kanaal van Ter Neuzen door F. betrapte zij zich op de onvoorzichtige gedachte, dat er zeker wel een middel kon gevonden worden om plicht en liefde te vereenigen. Zij geloofde en minde en hoopte. Maar op eens keerde het voorwerp harer stille neiging zich van haar af eeusklaps en zonder verklaarbare reden, en had de stad verlatenen zij bleef achter om over het onopgeloste raadsel na te denken en den droom harer jeugd, den eenigen schoonen, met stille tranen grafwaarts te dragen. Thans lag dat alles ver achter haar. Zij was inmiddels zevenentwintig jaar oud geworden. Op haar geboortedag had een koffiebezoek der familie bij haar moeder plaats. Theodora schonk in verzor jde de blinde moeder, de neefjes en nichtjes en oefende rechts en links hare plichten als zuster en tante uit. Later, toen de kinderen zich in den tuin vermaakten, zat men huiselijk met het haak- werk om de ronde tafel. De zusters wisten allerlei nieuwsdaar had een verloving plaats gehad in den kring van bekenden, waarover veel gesproken werdeen reeds min of meer bejaard meisje was tot een huwelijk gekomen en deed onverwachts nog een recht goede partij. „Wat is daar nu eigenlijk verwonderlijks in zeide Alida, „gij weet toch dat men beweert, dat er nauwelijks een oud meisje is, dat nooit in haar leven kans heeft gehad aan den man te komen." „0, dat is een bewering, welke ik kan logen- straffen," riep Dora lachende uit, ^zooals gij mij TER NEIIZENSCHE OI RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1