Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. van een groot gedeelte der beschaafde aarde tot de geschiedenis. De meeste landen hebben verdragen gesloten, waarbij zij zicb wederkeerig verbinden, elkander de bedrijvers van de gevaarlijkste misdrijven, die elders een schuilplaats bebben gezocht, op ver- zoek uit te leveren. Nederland heeft tot dusver met 27 andere Staten dergelijk verdrag gesloten. Van die Staten behooren 10 thans tot het Duitsche Eijk. Het oudste nog geldige tractaat is in 1850 met Pruisen gesloten (in 1867 aangevuld); bet jongste met Rumelie in 1883. De kring, waar de uit ons land gevluchte misdadiger veilig is voor den arm der gerecbtigbeid, is dus allengs zeer beperkt. Het omvat in Europa enkel Turkije, in Amerika de Staten van het Midden en Zuiden, behalve Brazilie. Een verzameling dier tractaten welke in het Staatsblad verspreid voorkomen, is thans door Mr. B. Hulsboff, subst.-officier van justitie, in den Haag bij Gebr. Belinfante uitgegeven. In dat fraaie boekdeel wordt eerst de wet van 6 April 1876 medegedeeld, waarbij de algemeene voorwaarden zijn vastgesteld, waaraan de uitleveringstractaten hebben te voldoendan volgen de verschillende verdragen. Een aantal aanteekeningen, formulieren en aan- schrijvingen helderen de bepalingen op. TER NEUZEN, 7 December 1886. Sedert de vorige opgave zijn de mazelen nog in 21 gezinneu verschenen. Sedert 't begin der ziekte is bet aantal lijders thans 523, waarvan tot heden 263 berstelden en 3 overleden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de beeren Van IJsselsteijn Co., op hun verzoek, vergunning verleend tot het vervoer van schapen uit Ter Neuzen naar Engeland. Bij beschikking van den Minister van ¥a- terstaat, Handel en Nijverheid zijn, met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot opzichter van den waterstaat le klasse de beer M. F. Klaassen, thans opzichter 2e kl.tot opzichter idem 2e kl. de beer C. J. van Sluijs, thans 3e kl.; tot opzichter idem 3e kl. de heer N. Visser, thans 4e kl., en is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e kl. de heer J. K. de Masier. Aan Baron Sadoine, aan wie de haven van Ter Neuzen ongetwijfeld een groot gedeelte van zijn bloei te danken heeft, is eene sympathieke manifestatie te Brussel bewezen, bij gelegenheid van zijn aanslaand vertrek naar China. Een aantal zijner vrienden heeft besloten hem een afscheidsbanket aan te bieden, onder voorzit terschap van den heer Leopold de Wael, burge- meester van Antwerpen. De vertegenwoordigers van alle klassen waren aanwezig; onder anderen de officieren van het Kon. Huis en van Z. K. H. de Graaf van Vlaanderen, alsook de voornaamste industrieelen en bankiers van Belgie, namen daar- aan deel. De eerste toast is uitgebracht door bur- gemeester De Wael, die in zeer warme bewoordingen op de gezondheid van Z. M. den Koning van Belgie heeft gedronken. Het volgende telegram werd aan Z. M. den Koning naar Laeken verzonden //SireDe vele vrienden van Baron Sadoine, vereenigd op een feestmaal, die zij ZijnHoogWelGeb. aanbieden, om van hem afscheid te nemen en hem geluk te wenschen met de moedige onderneming, waarvan hij het bewijs levert, door zich te begeven naar een vergelegen land, om te trachten daar onze handel uit te breiden, juichen warm den toast toe, die ik de eer heb op Uwe Majesteit den Koning, zoo waakzame, verlichte en grootmoedige bescher- mer van onze nationale handel, uit te brengen." De burgemeester van Antwerpen ledigde vervol- gens een glas op den held van dit feest. Hij doet uitkomen de groote verdiensten, die de heer Sadoine door zijne werkkracht aan het land bewezen heeft en door het nieuwe bewijs, dat hij door zijne aan- staande reis levert. De Baron Sadoine heeft daarop hartelijk geant- woord, bedankende alien, die hem in zijne onder- z/Laat hem maar gaan, hij moet »suja suja, kindje" zingen en zijn zusje wiegen. Pollux is reeds opperhoofd des gezins, peter, kinderoppasser en zoo meer," zei Kastor lachend. Max beet zich op de lippen en sloot zich te huis den ganschen namiddag in zijn kamer op. Alida en Klaartje beklaagden zich over hoeden van een vorig jaar, welke men met een zwart lint wegens den rouw had omgeven. Zij hadden gaarne nieuwe vormen gehad met kriprozetten er op en aren van gitten, gelijk de bankierskinderen tegenover hen. Maar de moeder had gezegd,/ge moet leeren met alles tevreden te zijn, en daar wij nu nog een kleintje op te voeden hebben, moest gij, groote meisjes, dubbel spaarzaam worden." Paul bracht een sfecht getuigschrift mee van school en moest het dus buiten de nieuwe hooge stelten doen, welke hem reeds lang beloofd waren. jDat is nu het voorwendsel, waarachter moeder zich verschuilt, om de kosten te sparen fluisterde hij kwaad zijne zusters in het oor, die even mismoedig de oude hoedjes opzetten om uit te gaan. Aan dat alles heeft het kleine zustertje de schuld. #Och dat zusje I" En //ach, dat zusje klonk in alle toonen, luid en zacht door het huis. Maar dit lag rustig in de vaak gebruikte wieg en droomde haar eersten levensdroom, zonder eenig vermoeden, dat het een steen des aanstoots was van den begin ne af. (Wordt vervolgd.) neming geholpen hebben van af den Koning der Belgen tot aan den Keizer van Rusland. Zaamslag", 7 December. De mazelen-epidemie blijft zich in onze gemeente nog steeds op groote schaal uitbreiden. Er zijn gezinnen, waarin 6 en 8 kinderen tegelijk door de ziekte zijn aangetast. Gelukkig blijft zij tot hiertoe haar goedaardig karakter behouden. Er is tot heden nog maar een geval met doodelijken afloop, n.l. een kind van 6 maanden, dat tevens lijdende was aan bronehitus (borstziekte). Dezen morgen bedroeg het getal aangegevenen 102 lijders, voorkomeude in 42 huisgezinnen, in drie waarvan echter roodvonk heerscht. Het openbaar ouderwijs op de dorpsschool staat tengevolge hiervan gedeeltelijk stil en wordt slechts alleen gegeven voor de leerlingen der middelste klasse; terwijl aan de school in den Grooten- Huissenspolder de klassen bij beurten les ontvaugen, aangezien de aan die inrichting verbonden onder- wijzer eveneens uithoofde der mazelen-epidemie, niet op school verschijnen mag. Meuwvliet, 3 December. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer A. J. van Riet, predikant te Oude Niedorp en Zijdewind (Noord- Holland). 's Gravenliage, 7 Dec. Tweede Kamer. Bij het debat over Hoofdstuk Justitie is aangenomen het ontwerp rechtsgebouw te Zutfen en Haarlem. Ook is aangenomen de motie— Mackay, uitsprekende de noodzakelijkheid om afdoende maatregelen te nemen ten einde te voorzieu in inrichtingen voor godsdienstoefening in de strafgevangenissen. Het geheele Hoofdstuk Justitie is daarna aan genomen met 53 tegen 11 stemmen. Donderdag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Oost- burg, Ter Neuzen en Hulst Mr. C. Baart de la Faille, advocaat en procureur te Leeuwarden. RECHTSZAKEN. Arrondisseineiits-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Dec. de volgende vonnfssen uitgesproken T. F., werkman, wonende te Axel, is wegens diefstal vrijgesproken. D. W. de J., werkman, wonende te Ter Neuzen, is wegens het wegraaken van eens anders goed veroordeeld tot f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. P. J. van der W., werkman, M. van der W., werkvrouw, beiden gewoond hebbende te Ter Neuzen, thans te Antwerpen, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 14 dagen, de 2e tot 3 dagen gevangenisstraf. P. J. de R., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesproken. W. van H., klomperimaker te Clinge (Zeeland), is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. P. den E. en A. D., dienstknechten te Axel, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot eene geld- boete van 8 of 8 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 52 tot 77 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 70 centimen tot fr. 1,25; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,18 tot fr. 3,75; Mechelen fr. 3,60; Ware- gem fr. 2,85 tot.fr. 3,00; Thielt fr. 3,81; Deinze fr. 2,85 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,45 en te Brugge fr. 3,90. Men schrijft aan de L. Ct.De mollen werken nog te veel, en zoolang ze dat doen krijgen we nog geen winter, merken de boeren aan. Zaterdag- nacht had de vorst voor het eerst blommetjes op de glazen, ijs in slooten en singelgrachten gemaakt. maar het veld was zoo wit als een laken. Dat houdt niet aan, beweerden de tuinders, want het heeft ruig gevrorende lucht is nog te waterig, en dat kon wel op sneeuw uitdraaien. De wind was naar het Zuiden gekrompen; daarover hadden de schippers hun beschouwing: #Krimpende winden en uitloo- pende vrouwen, die kan je niet vertrouwen. Rauw weer, man 1 Sneeuw of regen en de eenden gingen gisteren ook al zoo te keer 1 Heb-je wel gezien hoe het maantje gister-avond in het Westen in een nest zat Dat is mis." Hij lag warempel heelemaal op zijn rug, merkt een auder aan, en als hij dat doet zijn we nog niet van het vuile weer af. Ook Nederland heeft zijn vaster. Een zekere Alexander, die franc-tireur was in den Fransch-Duitschen oorlog, heeft zich thans onder behoorlijk toezicht tot vasten gezet. Ook hij beweert een wonderdrankje te hebben, dat honger en dorst zal weren. Hij heeft zicb niet voor een bepaalden tijd verbonden, maar ge- looft het langer uit te houden dan Succi. Evenals deze is bij van plan dagelijks lichaamsbeweging te nemen. Een blad komt nu, beter laat dan nooit, met de verzekering, dat reeds op den jaardag van het Prinsesje het denkbeeld van bevrijding van mevr. Bulkley uitgesproken werd in een adres van gelukwensching, door mr. W. J. ten Hoet tot de Koningin gericht. Het geschiede in dezen vorin, dat het Prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor veen arm ziek grootmoedertje"(!) Daarop zouden de eerste stappen om gratie voor de vrouw te verkrijgen gevolgd zijn. 1 December jl., stonden voor het kantongerecht te Enschede eenige personen terecht wegens een overtreding, bij het thans geldend wetboek van strafrecht strafbaar gesteld (art. 446), doch vroeger alleen bij sommige plaatselijke verordeningen met straf bedreigd. Het gold namelijk het weigeren van hulp bij gelegenheid van een brand. Bij den voor eenigen tijd geleden plaats gehad hebbenden brand op het terrein van den Geld.-Overijselschen locaalspoorweg te Enschede was er behoefte aan manschappen voor het bedienen der spuiten. De op het terrein aanwezige braudmeesters sommeerden de personen, die thans terecht stonden, tot verleenen van hulp, hetgeen door hen geweigerd werd, daar zij liever toeschouwers wenschten te blijven. De ambtenaar van O. M., mr. J. C. Roosenburg, laakte bij de toelichting van zijn requisitoir zeer de houding der beklaagden en vond daarin aan- leiding geen geringe straf te eischen. Zijn vordering strekte tot betaling eener geldboete van f 10 of 3 dagen hechtenis voor elk hunner. Met belang- stelling wordt de uitspraak van den kantonrechter tegemoet gezien. In Amerika worden jaarlijks 500,000,000 eieren geconsumeerd, welke bizonder groote con- sumptie moet toegeschreven worden aan de bekende gehechtheid der Amerikanen aan gebak. Putten wij uit goede bron, dan is de gemiddelde prijs der eieren in Amerika 40 cents (Ned.) per dozijn, zoodat de eieren—comsuptie in dat land vertegen- woordigd wordt door een som van ongeveer f 166,000,000. Ondertusschen heerscht er onder de Amerikanen groote ongerustheid omtrent den eierenhandel. Er bestaan namelijk geen invoer- rechten voor eieren en de invoer van buitenlandsche eieren wordt op 192 millioen geschat. De vader- landslievende Yankee drukt in een zoogenaamd Trade Journal zijn diepe verachting uit voor deze concurrentie van ffde armoedige eieren der Oude Wereld." Maar ook Engeland betrekt het grootste gedeelte van zijn eieren-consumptie uit den vreemde. Aan de kade van Harwich worden ieder etmaal 5080 ton eieren gelost. Deze komen bijna uitsluitend uit het noorden van Italie via den St. Gothardtunnel. Bovendien ontvangt Engeland iedere maand ongeveer 5060,000,000 eieren uit Denemarken, Duitschland, Belgie en Frankrijk, iets zeer ongewoons voor het laatste land, wanneer men bedenkt dat de Parijzenaars alleen 40,000,000 dozijn eieren gebruiken. Te Yerviers heeft een brand gewoed, waarbij de echtlieden Schrouet in de vlammen omkwamen terwijl zij aan het straatvenster op de bovenver- dieping de hulp afwachten, die men hun met brand- ladders zou brengen. Het vreeselijk schouwspel deed zich hierbij voor, dat drie volwassen kinderen hun ouders levend zagen verbranden, nadat zij zelven zich gered hadden door uit een achterraain te springen op bedmatrassen, die zij op het plat van de binnenplaats hadden geworpen. Een giftmenger die eenigzins aan het Leidsche monster doet denken, is te Jemappe bij Luik ge- arresteerd. Het laatst had hij het gemunt op een jougeling van 19 jaren, over wien hij voogd was, en de eenige drijfveer van den booswicht was, een sommentje van 3000 frs., dat hij bij den dood van zijn pupil zou erven. Hij was naar een apotheker van Seraing ge- gaan en had hem vergiftige tarwe gevraagd voor het verdelgen van ratten. Hiervan maakte hij een brouwsel voor zijn neef; het had echter den dood niet ten gevolge, en de voogd ging op nieuw naar den apotheker, om hem een sterker vergift te vragen. Deze kreeg achterdocht en gat hem een geheel onschuldig braakmiddel; hij hield den man in het oog, en toen hij vernam dat de jongen ge- braakt had, waarschuwde hij de justitie. Er is nu tevens aan het licht gekomen dat in den tijd van twee jaar de breeder, de schoonvader, de vader en de moeder van het onmensch met kleine tussc'nenpoozen zijn gestorven. Zijn moeder was voor acht dagen bij hem komen logeeren, en is in dien tijd overleden. Door al deze sterfgevallen kwam hij in bezit van 30 a 40,000 francs geldzucht was dus ook hier weer de drijveer tot de misdaad. De stoomboot Westernland, van de Red Star Line, werd Vrijdagmiddag op 43 gr. 57 m. lengte overvallen door een hevigen orkaan uit het oost- noord-oosten. Vier matrozen en twee passagiers werden doodgeslagen, 15 andere opvarenden werden gewond. Tengevolge eener verhandeling van een Arabi- schen dokter over zijn wonderkuren aan het blinden- instituut te Genua komen bij deze inrichting en bij het Oostenrijk-Hongaarsch consulaat zoovele brieven om nadere bijzonderheden in, dat de volgende mede- deeling eenig gewicht verkrijgt. De Arabier Dotto Golam Chader heeft inderdaad sedert eenigen tijd een zestal blinden van het gesticht onder zijne behandeling. Hij wendt een wit poeder aan, waar- mede hij hen gedurig de oogen penseelt. Yan eenig verrassend resultaat kan echter nog geen sprake zijn. Bij een der patienten, die nu drie weken door den wonderdokter behandeld wordt en sedert twintig jaar blind is, beginnen zich zwakke sporen van het gezichtsvermogeu te vertoonen bij alle anderen daarentegen is de kuur nog zonder gevolg gebleven. De Arabier verlangt van zijne patienten, behalve inlichtingen omtrent de ver- moedelijke oorzaken en den (luur hunner blindheid, de verklaring dat zij door andere oogartsen voor ongeneeslijk gehouden worden. Oesters zijn duur, dat weet ieder. Maar niet ieder heeft de overweging gemaakt, waarmede een Silezisch blad de liefhebbers tracht te troosten over den hoogen prijs. //Van 400 millioen oesterkiemen," zegt het blad, /blijven er slechts 400 in het leven. Wie dus met verstand oesters wil eten moet steeds voor oogen houden, dat er ongeveer 1,000,000 moeten te niet gaan, voor er een enkele opsjroeit voor het verbruik." In een Duitsch blad lezen we het volgende Zonder eenige partijdigheid moet worden toegegeven, dat ditmaal het jachtseisoen, en niet slechts op het slagveld der Zondagsjagers, bizonder rijk was aan ongelukken van allerlei aard. Bij lichte verwondingen, wanneer de jager in koortsachtige opgewondenheid bij de vele hazen den drijver niet meer ziet en dezen een paar korrels schroot in de kuiten jaagt, is de geneeskundige behandeling tamelijk eenvoudig. De schutter grijpt verschrikt in de portefeuille en legt in den vorm eener bank- noot een zeer heilzamen pleister op de wond. Het //slachtoffer van zijn beroep" wordt dan om zijn ridderlijk gullen //aanschieter" door zijn niet gewonde kameraden benijd en verdwijnt al spoedig, eerst nog hinkende, maar hoe meer hij uit het gezicht geraakt met des te vlugger tred, in de vaderlijke schuur. Loisl, de stompneuzige spruit van een boschwater, was onlangs zoo gelukkig een dergelijken pleister" thuis te brengen. Al zijn peinzen en tobben was nu, hoe zich meer aan te laten schieten. Daar echter, bij al de bereidwilligheid, die de hedendaagsche schutters in het //aanschieten" betoonen, zich het buiten- kansje niet spoedig genoeg weer voordeed, maakte zich dit vindingrijk drijvers-genie van een stuk van een schrijnwerkersbeitel een instrument, waar mede hij zich een wond kon toebrengen, die zeer bedriegelijk op die van een schampschot geleek. Kostelijke uitviuding Vier dagen daarop reeds keerde Loisl van een drijfjacht in de nabuursehap „aangeschoten" en met een paar klinkende //pleisters" huiswaarts. Maar, of de benijdenswaardige zijn geheim niet genoegzaam verborgen had gehouden, of zijn geluk den argwaan had wakker gemaakt, hoe het zij, hij scheen verraden te zijn. Bij eene groote drijfjacht was de stompneuzige Loisl oogenschijnlijk druk in de weer met de aangeschoten hazen na te loopen, weer juist daar, waar de rijke heertjes uit de stad er lustig op losknalden. Plotseling begint hij weder, tot de algemeene ontzetting, zijn hulpgesehreeuw en strijkt tegelijkertijd zijn kous omlaag om de bloedende wonde zichtbaar te maken en zijne aanspraken op een //pleister" kracht bij te zetten. De eerste geneeskundige hulp, die aldra betoond werd, zal Loisl zijn leven lang niet vergeten. Na een voorafgaande massage-kuur werd hem door den beleedigden jager zijn geestige vinding uit den broekzak gehaald en daarop met een Spaansch rietje een dracht slageu toegediend, die goed raak waren. Loisl is voor goed genezen en heeft het edele drijvers beroep vaarwel gezegd. Den 20 Nov. jl. ontving volgens de N. R. Ct. de directeur van politie te Kopenhagen van zijn ambtgenoot in Den Haag een telegram, inhoudende dat eene portefeuille met een aanzienlijke geldswaarde in papier op den weg tusschen Kopenhagen en Korsor, of op de reis van deze stad naar Lubeck verloren was. De portefeuille behoorde aan den secretaris van het Japansche gezantschap en moest Woensdag te voren verloren zijn. De directeur van politie liet een rechercheur roepen en deze ontving den last, er op uit te gaan, om te zien, of hij den verloren schat kon terugbrengen. Vddr hij in den trein ging, om naar Korsbr te rijden, kwam hij op den inval, aan het station te vragen, of daar ook de portefeuille lag. Er waren wel verscbeidene dagen overheen gegaan sedert ze ver loren was, en was ze gevonden, dan was men er niet onkundig van gebleven; maar men kan licht vragen, dacht de rechercheur. En ja, er was eene portefeuille gevonden, die bij nader onderzoek eene waarde van 85,000 gulden bevatte aan obligation en bankbiljetten. Ze was Donderdagmorgen ge vonden door een reserve-stoker, toen deze de waggons zou reinigen en ze heeft Woensdagavond de reis naar Korsor gedaan, is daar's nachts blijven liggen en heeft des morgeus in den trein den weg naar Kopenhagen afgelegd, zonder dat iemand ontdekte dat ze op den grond lag. De rechercheur ging dadelijk naar den directeur van politie, die onmiddel- lijk naar Den Haag telegrapheerde, dat het verlor en schaap gevonden was. Volgens bericht uit Baltimore, is onlangs een locomotiefketel gesprongen terwijl de trein in voile vaart was. De St.—Louis en Chicago exprestrein der Baltimore en Ohio spoorweg—maatschappij, welke Philadelphia te 5 uren 's avonds verliet en te Cam den te 8,22 moest aankomen, verongelukte gedeel telijk, in de nabijheid van de 3e straat, Canton Baltimore, door het springen van den locomotief- cetel, waardoor vijf menschen gewond werden. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2