Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A A N BESTED IN G. No. 2250. Woensdag 8 December 1886. 26e Jaargang. Binnenland. AANBESTEDEN: De geschiedenis van de kleinste. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verininderden prijs. Kit blad verschtjnt Uinsdai. en VrijdagaTond bij dcii uHgever P. VAN OE S A N D E te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Diusdag, 14 December a. s., des voormiddags 11 uren, in het gemeente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, 1°. het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente 2°. de levering van steenkolen aan de gemeente de scholen uit- gezonderd beide gedurende 1887. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar de inschrijvings- biljetten, tot het oogenblik der besteding, in een verzegelde bus kunnen worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 1 December 1886. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht, Keizer Wilhelm heeft bizonder veel nadruk gelegd op de miiitaire voorstellen, welke, naar hij hooptedoor den Rijksdag zouden worden aangenomenaangezien ook andere parlementen zich geneigd toonen om de eischen ten behoeve der legers in te willigen. De Keizer heeft gelijk, maar daarom denkt de volksvertegenwoordiging er nog niet zoo over. Waarom gaat er in Erankrijk een gejubel optelkens wanneer het snoeimes gezet wordt in de begrooting voor oorlog Daarop maakte de oude soldaat niet opinerkzaam, ofschoon de Rijksdag 't wel zal weten. Door- gehaald al dat geld voor kanonnen, vestingen en magazijnen, het volk heeft genoeg te dragen om het nog te bezwaren met bloedgeld De vertegen- woordigers van al de natien moeten wijzer zijn en rechtvaardig tevens, willen ze de uiting zijn, niet van wat Vorsten en Ministers willen, maar van wat het volk, dat zij vertegenwoordigen, wil Rickert deed in den Rijksdag een heftigen aanval op de tegenwoor- dige financieele poiitiek, terwijl Von Stephan en Von Scholz tegen zijne bewering opkwamen, als zou het Duitsche volk de uitgaven niet kunnen dragen, welke voor de veiligheid des rijks noodzakelijk zijn. Over de toepassing der socialisten-wet is eeue memorie ingediend. Men wil de verlenging van den kleinen staat van beleg voor Berlijn en Hamburg, omdat FEUILLETON. Maar nu was het tocli al te treurig. Toen men vroeger een kindje ten doop droeg, was dat altoos geschied met eenigen praal; men had kransen ge- vlochten en de deurkozijuen met klimopranken versierd; men had gebakken en gebraden dat het een lust wasde neveu en nichten waren genoo- digd en het was een groote feestelijke optocht geweest, het huis uit, de straat af, naar de kerk. Maar ditmaal droeg men de kleine doopeling met zachte schreden door de lange gang de moeder leunde met een bleek gelaat aan den deurpost der kraamkamer en zag de baker, die het kind droeg, en de beide groote meisjes, die als peter bij het zustertje zouden optreden, met door tranen ver- duisterde oogen na. Alles zou in stilte geschieden, want de vader, die doodziek in een donkere kamer lag, mocht door deze gebeurtenis in geen geval worden gestoord. Eerst als de doop geschied was, zou men te zijner geruststelling hem mededeelen dat zijn kleine dochter gedoopt was. De moeder had den zieke een oogenblik alleen ge- laten, om het kindje met het aankleeden te helpen. En nu men juist 'svaders ziekekamer stil voorbij zou sluipen, klonk vandaar zijn schel. Moeder ging de socialistische bewegiug buitengewoon levendig is geweest, en de sociaal-democratische afgevaar- digden zich gedurende de zitting van den Rijksdag op ingrijpende wijze met de beweging bemoeiden en met gezag optraden als de leiders der gansche partij. Deze afgevaardigden namen ijverig deel aan de vergaderiugen, brachten daar verslagen uit en voerden bij de discussieu het woord, zoo luidde het in de memorie. Van 1 April tot 15 Mei moesten twintig vergaderingen wegens de opruiende taal der sprekers worden opgeheven. Nu en dan waren straatoploopen het gevolg en verzet tegen de politie. Voor 1150 vergaderingen was verlof ge- vraagd en daar van 14 geweigerd, terwijl 10 moesten worden opgeheven, sedert de wet van 11 Mei. Van de machtiging om aan bepaalde personen de toe- stemming tot het verblijf te onthouden werd bij voorkeur gebruik gemaakt tegen agitatoren van beroep, die hun bestaan ontleeuden aau de sociaal- democratische partijkas, of aan de sommen, ten behoeve van werkstakers bijeengebracht. Van October '85 Aug. '86 werd deze maatregei op 10 personen toegepast. In het geheel is aan 172 personen de toestemming tot verblijf onthouden. De zitting der Hongaarsche delegatie was weder merkwaardig door de discussieu over de buiten- landsche poiitiek, waarover Bismarck zoo geheim- zinnig het stilzwijgen bewaart. Graaf Zichy stelde de vraag, of het waar was, dat de Russische diplomatic bij de Porte aandrong op de benoeming van den vorst van Mingrelie tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelie, teneinde langs dien weg de verkiezing van een ander persoon tot vorst van Bulgarije zoo goed als onmogelijk te maken. De interpellant wenschte te weten, of de regeering kennis droeg van deze manoevres, en welke houding zij te dien opzichte dacht aan te nemen. Er volgden bevredigende inlichtingen. De Magyaren toonen bij voortduring belang te stellen in den toestaud van Bulgarije. Kalnoky betuigde bij de sluiting in naam des Keizers dank voor de offer- vaardigheid en toewijding en voor het vereerend vertrouwen, dat de regeering de kracht gaf, om hare moeielijke taak te blijven vervullen. Iu de Fransche Kamer werd De Freycinet door het centrum luide toegejuicht, toen hij de voorge- stelde ontruiming van Tongkin bestreed. Een amendement, strekkende om het crediet voor Tongkin met 10 millioen te verminderen, werd verworpen en het gevraagde crediet van 30 millioen toegestaan met 279 tegen 249 stemmen. Ook dat voor Madagascar werd aangenomen, nadat De Freycinet verzekerd had, dat Frankrijks invloed op het eiland van overwegenden aard was, niettegenstaande het tegengestelde bericht in Engelsehe bladen. Over de Egyptische zaken wordt tusschen de Engelsehe en Fransche bladen druk gecorrespondeerd met dreunende woorden, die een metaalklank hebben. vermoeid naar hem toe en vroeg: ,/wilt gij iets, lieve wGij brengt de kleine ten doop, ik heb het wel gemerkt. Waarom doet gij dit zoo in 't geheim Breng mij het kind eens hier, opdat ik het zegene voor die plechtigheid." De moeder riep den kleinen optocht terug en beurde met een zachten zucht den sluier op, waar- mede het nietige schepseltje bedekt was, haar eigen geel geworden bruidssluier. Daarop legde zij de doopeling naast den zieken vader op het kussen. Het was een mager, volstrekt niet mooi kind, met sterk geteekende trekken. De kranke vatte de teere handjes aan. //Mijn arm kind," fluisterde hij, ,/och, kon ik u mee- nemen naar gene zijdeHij wist, dat hem nog slechts een kort toeven op aarde vergund was zijn bedrukt, ziek hart zeide het hem duidelijk genoeg met dat onregelmatige kloppen. //Hoe wilt gij het kind toch noemen?" vroeg hij met zachte stem. z/Ik heb gemeend dat Maria goed zou wezen," zuchtte de moeder, //aan een zoo onwelkom onaanzienlijk kind rnoet men een eeuvoudigen naam gevenmaar koestert gij misschien een anderen wensch De zieke richtte zich met moeite op en legde zijn hand op het kleine kopje. Een verlichtende straal uit zijne anders zoo flauwe oogen viel op zijn kind. //Ja, beste vrouw," zeide hij, //noem Wij zijn gereed, zegt de Pall Mall, om alle plannen op annexatie te ontkomen, maar wanneer De Frey cinet ons zegt, dat ,/het uur gekomen is, om een eind te maken aan ons wettig overwicht aan den Nijl, dan moeten wij hem met alien eerbied mede deelen, dat zijn hoiloge voorgaat. Eene mededeeling uit het Oosten, dat zeeroovers op de grens bij Akoi een aan de commissie voor de grensregeling verbonden tolk, met diens secretaris en vijfjagers, hebben vermoord, viel den miuisterraad koud op 't lijf. Wat doen die Franschen in de Oost, zal John Bull zeggen. Maar John zelf heeft ook ge noeg te doen met zijn Iersche, Egyptische en Bulgaarsche kwestien. Ten opzichte van Ierland schijnt de regeering den weg der gematigdheid te willen opgaan. Sir Redvers Bulwer, die wegens zijn gunstige stemming voor de Ieren evenals Sir Robert Hamilton zou worden terzijde gezet, is juist tot opvolger van den permanenten onder-secretaris van Ierland benoemd. De gezondheidstoestand des Konings is, volgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., beter dan die in geruimen tijd was. De nierverschijnselen hebben geheel opgehouden. Naar aanleiding van eene aan den Minister van Oorlog gedane vraag, is door hem bepaald, dat minderjarige weezen, die toevertrouwd zijn aan de zorgen van regenten van gestichten van liefdadig- heid, tot het aangaan van eeue koloniale miiitaire verbintenis, rnogen worden toegelaten, als door hen is overgelegd een bewijs van toestemming van die regenten en dat daartoe niet noodig is zoodanig bewijs van een door den laatst overgebleven der ouders of door den kantonrechter benoemden voogd. De tramweg Breskens-Maldeghem is thans zoover voltooid, dat de rails zijn gelegd en nog slechts een gedeelte van den weg met zand moet worden aangevuld. De locomotief rijdt thans reeds tot voorbij Oostburg. Ontsporingen hebben zelden plaats. Nog altijd blijft de tram hier een voorwerp van bewondering, zoodat geregeld iedere aankomst en elk vertrek eene uienigte toeschouwers lokken. De meeste paarden hebben het echter nog niet op haar begrepen, doch ongelukkeu hadden tot heden gelukkig geen plaats. Alleen een paar honden werden overreden. Wanneer de vorst het voort- werken niet beleinmert, kan men de voltooiing van de remise en de gebouwen aan de Draaibrug binnenkort verwachten. G. Ct. De centrale bond der sociaal-democratische partij heeft aan de commissie van enquete een schrijven gericht, en daarbij de autwoorden gevoegd, door verschillende vakvereenigingen uitgebracht. Daar de centrale bond aan de enquete-commissie haar Theodora, de van God geschonkene, dat ver- zoek ik u." z/Van God geschonken herhaalde de moeder vragend en droevig en zij keerde zich ter zijde, want zij kon haar tranen niet langer terughouden. Ach, voor een gave Gods kon zij het kindje niet nouden. Het was zoo laat achteraan gekomen, nadat zij reeds zoo lang een streep onder haar kinderzegen had getrokken. De oudste, een prach- tige, verstandige knaap, werd spoedig zeventien en het doukeroogige Annatje was reeds bevestigd en droomde al van het eerste bal, dat de volgende winter haar brengen zou, als haar vader maar weder hersteld was. En dan waren er nog een dertien- jarige Alida, een twaalfjarige Paul en een tienjarig Klaartje, dus genoeg kinderen, ook zonder het nestdotje. En wat was dit op een ongunstigen tijd gekomen. Want juist toen de moeder aan het kraambed gebonden was, had de ziekte des vaders een gevaarlijken keer genomen. Dat zij de zie- kenverpleging weken lang aan gehuurde handen moest toevertrouwen, dat zij wegens eigen zwakle zoo weinig voor den lijdende kon doen, had eenige bitterheid in haar hart jegens de onschuldige oor- zaak doen oprijzen. Dubbel droevig zag zij de toekomst tegen om dit kinds wil, dat zonder vader opgroeien en haar levenslast zoo zeer ver- meerderen en verzwaren zou. Neen, een gave Gods was het niet; veeleer zag zij in dit nestdotje een bezoeking. alle recht ontzegd om een onderzoek in te stellen, ligt het in den aard der zaak, dat de autwoorden weinig behelzen, dat ter zake dieuende is. Alleen ditDe vereenigingen verlangen1. algemeen stemrecht en 2. regeling van den arbeid, zoodat de arbeidstijd verboden wordt voor kinderen beneden 14 jaar, geregeld voor jongelieden van 14 tot 18, geregeld voor vrouwen en mannen met vaststelliug van een normalen arbeidsdag van 8 uur met minimum loon, minstens gelijkstaande aan het tegenwoordige. Het leggen van de tweede lijn op den Staats- spoorweg tot het station Kruiningen wordt krachtig voortgezet. en zal binnen betrekkelijk korten tijd voltooid zijn. De opmetingen zijn reeds gedaau voor het ontworpen dubbel spoor tusschen genoemd station en Middelburg. Meer dan eens is de wenschelijkheid uitgesproken, het station te Riliand te verplaatsen. Reizigers, die daar den trein verlaten, moeten, voor ze hun weg kunnen vervolgen, over de rails heen, wat vaak langdurige vertraging tengevolge heeft. Voor- loopig zal het even wel bij den wensch moeten blijventoch wordt verbetering aaugebracht door het verhoogen van het perron, waardoor althaus het in- en uitstappen minder gevaarlijk zal worden. Te Ooltgensplaats is verleden week in de gemeenteraadsvergadering door B. en W.als uitmakende het burgerlijk armbestuur, medegedeeld, dat door hen in de bus, bestemd voor de collecten ten behoeve van //den grooten armen," gevonden is f 25,000 in bankbiljetten, waarbij was gevoegd een ongeteekend briefje, inboudende, dat deze som gegeven was ten behoeve van //den grooten armeu" van Ooltgensplaat, ter voldoening aan een verzoek van wijlen mr. D. van Weel Az. (den vorigen burgemeester) en met verzoek, dat men mocht kunnen goedvinden de gelden, ten behoeve der armen voormeld, te beleggen op een der Groot- boeken der Nederlandsche Schuld. Tot die belegging is besloten. Bij de praktische oefeningen der dd. schutte- rijen in 1886, waar die onder leiding van officieren van het leger hebben plaats gehad, is gebleken, dat bij vele korpsen de oefeningen niet worden ingehaald als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de- Commissarissen des Konings door den Minister van Binuenland- sche zaken uitgenoodigd, te bevorderen, dat oefe ningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden tijd niet konden plaats hebben, zoo eenigszius mogelijk, op eenen anderen dag worden gehouden. De tijd, waarin de misdadigers zich aan hun gerechte straf konden onttrekken, door zich over de grenzen te begeven, behoort gelukkig ten opzichte Maar het werd toch Theodora gedoopt, omdat de stervende vader het gewenscht had. Ja, stervend, want weinige dagen na de stille doopplechtigheid droeg men hem naar het kerkhof. Nu had het nestdotje het beste verlorenden vader, die het een gave Gods had genoemd. z/Hoe vreeselijk, dat ge bij .al uw kruis ook nog dit kleine zusje moest krijgen," zeiden Sophie en Elvire, de twee vriendinnen, toen zij bij Anna een treurbezoek brachten. //Arme Annetje, nu zult ge voor kindermeisje moeten spelen. En wij hadden er ons zoo op verheugd, in den volgeuden winter met u naar het Casino te gaan, gij in 't lichtrood ep wij beiden in 't blauw." Ja, Anna had zich hierop ook zoo verheugd. Zij streek met haar hand over haar zwarte japon en zag met een verwijtenden blik naar het met een groen kleed 'oedekte mandenwagentje, dat zij in een hoek geschoven had toen de vriendinnen binuentraden, en zij brak in tranen uit. z/Heden wordt gelanterfand, waartoe dient anders een feestdag?" zeiden de vrienden tot Max. //Te Mehrbach is er muziek in het logementouze stadsschoonen gaan er ook heen onder geleide harer oudersmisschien wordt er ten slotte wel een dansje geimproviseerd. Ge gaat toch ook mede, Pollux?" z/Ik ben in rouwkleeding en daarom past het mij nietoverigens heb ik heden ook geen tijd," antwoordde Max. TER \EIZEVS(HE (01 RAW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1