Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. tijdens haar verblijf in de cellulaire gevangenis te Dordrecht, een ernstige poging van de Juslitie is uitgegaan om haar naar het krankzinnigengesticht aldaar over te brengen ,/on zulks met geen ander dan het uitgesproken doel, om adressante zoolang mogelijk, in elk geval langer dan haar straftijd zou duren, van Apeldoorn verwijderd te houden;" dat de waarheid van dat feit zou kunnen blijken uit de bij den Minister ingekomen ambtelijke ad- viezen, naar aanleiding van de requesten om gratie, van een opdracht door den Minister aan Dr. Cowan, den geneesheer-directeur van het gesticht te Dordrecht en van het door dezen aan den Minister uitge bracht rapport. Yan Mr. Van Stipriaan had adressante vernomen dat haar onderteekening van de bewuste verklaring een voorwaarde was voor een eventueele invrijheid' stelling. Adressante verklaart, in haar adres aan den Minister, zeer goed te weten wat zij heeft ge teekend en niet voornemens te zijn, te handelen in strijd met hetgeen zij heeft geschreven, zoolang zi niet van deze ,/zonderlinge verbintenis" is ontheven. z/Zij wil wel plechtig beloven op schrift zelfs nimmermeer langs onwettigen weg en door ongeoor- loofde middelen te zulleu trachten, haar kleinkin- deren onder zich te krijgen, maar haar mag niet verboden worden gebruik te maken van wettige middelen en van de prerogatieven, die de wet en de banden des bloeds haar, als grootmoeder, hebben verzekerd." Adress. wil ook weten waar en hoe ver de omstreken" van Apeldoorn loopen, waarbinnen zij zich verbonden heeft niet te komen zoolang Mr. Hoek in genoemde plaats is gevestigd, zelfs niet bij een eventueele verzoening met haar schoouzoon Over de ontwerp-Zondagswet bevat ook de Israeliet (te Rotterdam verschijnende) een afkeu- rend artikel. Hoofdzaak is, zegt het blad, dat de staat den Zondag, door de christenkerk tot rust- dag gewijd, stempelt tot een maatschappelijken, offieieelen rustdag, tot een //rustdag van Staat." En juist dat is bedenkelijk bij zijne neutraliteit jegens de verschillende belijdenissen in zijn midden. Tegenover den staat is er, wat zijne wetgeviug en houding betreft, noch meerderheid, noch minderheid uit het oogpunt van ,/belijdenis" en wat van ,/ker- kelijk karakter" is. Elke inmenging, elke bemoeiing, elke voorkeur zou het burgerlijk karakter van den staat bederven, terwijl juist zijne onpartijdigheid ten deze de beste staatkunde voor rust en orde is. Onder de tegenwoordige wet, hoezeer bij ons niet meer toegepast, gaven en geven de Israelieten blijk, dat zij de conscience huuner christen-medeburgers in de Zondagsviering eerbiedigden. Wederkeerig respecteert die meerderheid de viering van een anderen rustdag dan den haren. Dat bewerkt het religieus bewustzijn over en weder, niet de wet, niet de vrees voor rechtsstraf. De behoeften der maatschappij aan periodieke verpoozing en de godsdienstzin der natie, zij zullen, beter dan het staatsgezag, de kerkelijke rustdagen, zoo goed als het volk zelf, beschermen en bestendigen. TER. NEUZEN, 23 November 1886. In de op gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Eabrieken te Middelburg deed o. a. de heer Alberts een belangrijke mede- deeliug. Zijne firma had te vervoeren eene partij koopwaren, groot ruim 500 ton, en trachtte bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen verminderden vrachtprijs te bekomen, wat haar echter niet is gelukt. Zij kon die wel krijgen bij vervoer van Ter Neuzen, waartoe zij heeft moeten besluiten. Feitelijk staat alzoo de haven van Middelburg achter bij die van Ter Neuzen, zoo leest men in het verslag, en de handel is bij eene Belgische maatschappij van betere conditie dan bij eene Nederlandsche. De kamer zoude naar deze zaak onderzoek doen. Sedert onze laatste opgave van den stand der mazelen-epidemie in deze gemeente is deze ziekte in nog 95 gezinneu verschenen. In het geheel beloopt het aantal aangetaste huisgezinnen thans 170, met 289 lijders, waarvan tot heden slechts een overleed. opsloeg, keek zij hem in het beminde gelaat. z/Gij zijt nu wat beter," zeide hij ernstig. Blijf hier dus niet langer liggen. Gij zoudt ijskoud worden. Tracht met mijn hulp te loopen." Zij liet zich door hem optillen en gehoorzaamde aan zijn dringende bede. Eens of tweemaal, toen de adem haar begaf, liet hij haar een oogenblik rusten of smeekte haar toch sterker op hem te leunen, maar tusschen hen werd verder geen woord gewisseld omtrent het geraamte, dat daar lag te vergaan tusschen de rotsen. Langzamerhand werden hare schreden vaster en ademde zij ruimer. Zij hadden de stad achter zich gelaten en waren den ruwen kalkweg opgegaan langs de rivier. Weldra stonden zij voor moeders deur. De mist was uit de zee opgestegen en om- gaf hen als een gordijn en verborg de huizen en lichten daar beneden. Het was als stonden zij moederziel alleen in een duistere, mistige wereld. Alec nam beide hare handen in de zijne en keek haar aan zooals hij na het afscheid lang geleden bij den vuurtoren nog niet weder had gedaan. *Dit is geen vaarwel," zeide hij. Toen liet hij hare handen los en verliet haar. E I N D E. Aan den heer Mr. H. M. G. Kloppenburg alhier, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier bij de rustende schutterij 5e bat. in deze provincie. Wegens' herstellingen aan de spoorwegbrug te Selzaete, op den 25 November a. s., zal het peil op het bovenpand van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent gedurende 24 uren worden verlaagd met 1,05 M., en in verband daarmede op het benedenpand met 0,50 M. De mazelen-epidemie breidt zich in Zeeland meer en meer uit. Te Middelburg was er verbe- tering merkbaar en waren er gisteren nog 78 gezinnen waar die ziekte heerschtein de laatste week was er een daaraan overleden. Te Goes bedraagt het totaal der aangetasten 526, dat der herstelden 131 en der overledenen 10. Aldaar zijn in een gezin tot gisteren drie kinderen aan de ziekte overleden en liggen er nu nog vier daaraan ziek. Te Arnemuiden heerscht zij thans in 72 gezinnen en is ook aldaar een kind overleden. Ook te Borssele en Colijnsplaat komen vele gevallen voor. Te Goes, alwaar thans de gemeentescholen tijde- lijk zijn gesloten, zijn de besturen der bijzondere en der Christelijke naai-, brei- en bewaarschool daartoe niet te bewegen, ofschoon daartoe door het dagelijksch bestuur der gemeente aangezocht om dat voorbeeld te volgen. 's Gravenhage, 23 Nov. Tweede Kamer. De debatten werden voortgezet over de ontwerpen, vergunnende Alkmaar, Hoorn, Edam en Burmerend tot heffing van wik- en weegloonen. De heeren Van Ossenbrugge, Asch van Wijk, Rutgers en Borgesius bestreden deze heffing, die door de heeren Yan Dedem, Van der Kaay en den Minister Heems- kerk werd verdedigd op grond van billijkheid en het matig bedrag, terwijl de Minister verklaarde, dat als onze zuivelproducten in het buitenland goeden naam herkregen en in waarde stegen, men op zulke kleinigheden als waagloon ook niet zou letten. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken Ph. d. B., werkman te Clinge, is wegens oplich- ting vrijgesproken. J. S., herbergier en schipper te Graauw, is wegens beleediging van een bedienend beambte, veroor- deeld tot f 16 boete of 10 dagen hechtenis. Ch. L. d'H., landbouwer te Koewacht, is wegens het vernielen van een anders eigendom veroord. tot f 16 boete of 8 dagen hechtenis. J. A. H. G., kapelaan te Hoofdplaat, is wegens jachtovertreding en het omkoopen van een amb- tenaar veroord. tot f 3 en f 75 boete of 1 dag en 1 maand hechtenis. Te Gent hebben Vrijdagavond weder betoogingen van arbeiders plaats gehad. Twee opzichters der fabriek Smet-Guesquier waren Donderdagavond door de werkstakers beleedigd en, om herhaling hiervan te voorkomen, had de burgemeester gelast, de werk- lieden door politie te doen volgen. De rue Port Bras, waar de opzichters woonden, was door de politie afgezet. Het volk wilde zich toen wreeken op de fabriek Parmentier van Holgarden, doch de politie wist zulks te verhinderen. Het volk begon de politie nu met steenen de werpen: een brigadier en veertien agenten, benevens de commissaris De Roo, werden gekwetst. De politie was op het punt van overrompeld te worden, toen gelukkig de gendarmes kwamen aangerend. Nu volgde een onbeschrijfelijk tooneel. De rustverstoorders trokken de ijzeren schutsels, rond de boomen geplaatstuit den grond en wierpen die tusschen de beenen der paarden. Ziende dat zij het niet konden volhouden, weken zij naar de Plaisautevest, na de brug opengedraaid en de gaslichten uitgedoofd te hebben. De gen darmes deden een charge en weinig scheelde het, of zij liepen het water in. Yan de overzijde der vaart werden zij met steenen gebombardeerd, terwijl ook uit verscheidene vensters der omlig- gende huizen met allerlei projectieleu werd ge- gooid. De meeste kleine herbergen daar in den omtrek zijn bewoond door socialisten. De ruime Nijverheidsplaats, grootendeels in duisternis ge- huld door het uitdraaien der lantaarns, had op dat oogenblik een akelig aanzien. Van een der gendarmes werd de sabel verbrijzeld door een ge- worpen steen. Verscheidene manschappen en paarden bekwamen kneuzingen en met de grootste moeite kon men eenige aanhoudingen doen. Volgens het Journal de Bruxelles zou het hoofd- bestuur der werklieden-vereenigingen tot eene algemeene werkstaking besloten hebben, waartoe, uit den vreemde, eene belangrijke som gelds ter beschikking gesteld heet te zijn. De gestrengheid der regeering tegenover de tot 15 jaren tucht- huis veroordeelden Ealleur en Schmidt, en het met den naderenden winter toenemende gebrek onder de geringere klassen zouden stellig weinig goeds voorspellen voor het vredelievend karakter der werkstaking. De werklieden van de mijnen „les Vallees," te Charleroi, hebben het werk gestaakt. Er zijn thans 1890 werkstakers in die buurten. Troepen werklieden verzamelden zich Zaterdag- avond te Gent voor de fabriek van den heer De Smet, doch werden door de gendarmes uiteenge- dreven. De werkstakers eischen een uur werk minder per dag zonder verlaging van loon. Men denkt dat ernstige gebeurtenissen op til zijn. Z. M. de Koning heeft f 200 doen toekomen aan den burgemeester te Wageningen, om te dienen voor werkverschnffing aan behoeftige werklieden in den a. s. winter. Op grond van art. 440 Strafw. is te 's Flage proces-verbaal opgemaakt tegen den verspreider van reclames in den vorm van bank- biljetten. Het aantal sollicitanten voor de be- trekking van directeur van den tram Breskens Maldeghem is thans geklommen tot 316. Za- terdag vierde mejuffrouw de weduwe Jan Knappert, te Haarlem, haar 100sten verjaardag. Zij geniet nog een zeer goede gezondheid. Te Wester- voorde heeft men ingebroken ten huize van den predikant en verscheidene voorwerpen ontvreemd. Hoe gauw men verliefd is. In een Haagsch blad lezen wij de volgende advertentie //Sympathie. De dame, die Maandag om 11 ure 's tnorgens aan het station Den Haag was, zou met eenig teeken iemand, die haar even zag, onuitsprekelijk veel genoegen doen." Te Hamburg is een huis van drie verdiepingen, dat nog niet onder dak was gebracht, ingestort. Een arbeider werd gedood, drie ontvingen zware kwetsuren. De bankier Theodor Krieger te Breslau is na afloop der beurs gevangen genomen wegens bankroet. In zijn kas vond men 900 Mark. Het tekort bedraagt 500,000 Mark. Vele handelsfirma's en huisgezinnen zijn door dien ramp in het ongeluk gestort. Een te Londen ontvangen depeche uit Manilla meldt, een brand, die een duizendtal huizen vernield en ont- zaglijke schade berokkend heeft. Generaal Maximo Tayes is door de Nationale Vergadering tot Pre sident der republiek Uragay gekozen. De in- schrijvingen voor het waarborgkapitaal ten behoeve van de Parijsche wereldteutoonstelling zijn thans gestegen tot 23 millioen francs, d. i. 5 millioen meer dan de gevraagde som. In de Spaansche gemeente Uston zijn drie vrouwen op de kruin van een berg door een sneeuwstorm overvallen en be- dolven. Een lijk is reeds gevonden. De werkzaamheden voor den tweeden grooten internationalen wedstrijd op schaatsen te houden te Slikkerveer, zijn in vollen gang. Reeds sinds geruimen tijd is het hoofdbestuur bezig met het roudzenden van uituoodigingen naar het buitenland en houdt het zich van eene flinke opkomst der meest bekende hardrijders verzekerd ook deed het in overleg met het bestuur der IJsklub van Kralingen en omstreken, de noodige stappen tot het vaststellen van diverse plannen voor de inrichting der banen. Behalve directie-tenten, kleedkamers en wat verder voor de rijderij zelve benoodigd is, werd eene flinke restauratie-tent met garde-robe, te zamen een opper- vlakte bestaande van 40 X H M., bereids aan- besteedalles op palen te plaatsen, ten einde daardoor bij opeenhooping van het publiek, de baan voor scheuren te behoeden. Ook de toegang tot de baan zal op de meest flinke wijze worden ingericht, zoodat een en ander een goed geheel belooft te worden. De mismakende crinoline zal misschien weer haar zegerijken intocht in alle mogelijke beschaafde landen van de wereld houden, ten rninste in Parijs, dat de toon aangeeft, verandert de weinige fraaie tournure langzamerhand in de nog minder fraaie crinoline. Mogen de Nederlandsche dames het voorbeeld volgen van het Italiaansche hof, dat zich niet aan de mode der tournure heeft gestoord, en mogen zij met verachting voor de crinoline ver- vuld worden In de Drentsche dorpen, waar geene werk zaamheden van gemeentewege of anderszins plaats hebben, verdient de arbeider per dag, benevens den kost, thans dertig cents, volgens vastgesteld tarief, doch de //winterdaghuurtjes" zijn zoo zeld- zaam, dat menigeen er in de wintermaanden niet eens gemiddeld elke week een bekomt. Geen wonder is het dus, dat elke gelegenheid om aan eenige verdiensten, hoe gering dan ook, te komen, wordt aangegrepen. Zoo wordt het doen van nachtwachtdiensten, vroeger door de boeren zelven bij beurtdienst waargenomen, thans aan een of twee arbeiders bij afslag aanbesteed, hetwelk zoo goedkoop plaats heeft, dat elke nachtdienst soms niet boven de 15 a 18 cents verdienste levert, waarbij de aannemer tevens zichzelf vuur en licht moet verschafFen. Bij nog kleinere verdiensten aan geld wordt door ieder der boeren uit het dorp een kruiwagen vol brandstof verschaft. In den tuin van de pastorie der Ned. Herv. gemeente te Schagen stuitte men bij het planten van boomen op een steenmen lichtte den steen op en vond daaronder een stukje lood, liggende op een tweeden steen. Op het stukje lood stond met duidelijke letters aan de eene zijde te lezen //Al die dit vindt moet dieper graven" en aan de andere zijde: //Abraham Koning 1736." Dat men met grooten ijver dieper groef behoeft niet te worden gezegd, echter vond men niets dan een pot met keisteenen. "Waarschijnlijk heeft men hier te denken aan een grap van Ds. Abraham Koning van Grosthuizen, die van 17501790 predikant te Schagen was. Het toestel voor ruim een jaar door den heer P. C. Koning te Texel uitgedacht en beslemd om voor gestrande schepen mogelijk te maken dat zij verbinding met den wal verkrijgen, is in bet Zuidergat beproefd. Daartoe stoomde de Hercules onder stormbuien uit het N. W. van Texel naar buiten. Op ongeveer 700 M. van land werd ge- ankerd, waarna bus en lijn overboord werden ge- worpen. De lijn liep regelmatig af en de toestel werd door de branding en den wind naar het strand geslagen. Twee personen konden de reddingbus terugtrekken naar de boot. Nu de proef zoo uit- stekend geslaagd is, heeft de heer Koning het voornemen naar zijn model toestellen te doen ver- vaardigen en deze in den handel te brengen. Eene vroolijke soldatengeschiedenis met een ernstig einde gebeurde tijdens de tentoonstelling in Altenburg. Dagelijks stroomden honderden vreemdelingen naar het oude slot, dat door een wacht bewaakt wordt. Op zekeren dag kwam een dappere landsver- dediger op het denkbeeld om in het voorportaal van het slot een bus op te hangen met het op- schrift,/Voor dorstige soldatenkelen." Het op- hangen van deze bus miste zijn doel nietgeen der bezoekers ging voorbij zonder er een geldstukje in te laten verdwijnen en nog was de dag niet ten einde, toen de bus al vol was. Er was zoo- veel opgezameld, dat de dorstige soldatenkelen rijkelijk gelaafd konden worden. De poging was gelukt en toen de wacht werd afgelost, kregen de plaatsvervangers de bus in gebruik en deze was ook hun ten zegen. Eindelijk kwam de zaak door een afgunstig hofbediende ter oore van een hoofd- officier en nu volgde het ernstige deel der ge- schiedenisEen onderofficier werd uit het leger gejaagd en alle overige medeplichtigen moesten den vroolijken dag op de hoofdwacht met een weken- lang arrest boeten. De Parijsche speelgoedhandelaren hebben dit jaar niet zooals gewoonlijk, in Duitschland bestel- liugen gedaan voor hun voorraad van Kerst- en Nieuwjaarsgeschenken maar zich bij Fransche leveranciers voorzien. Dit is deels een gevolg van de aanmauingen der vaderlandsche bladen, maar nog meer de bemoeiingen der Regeering ten op- zichte van den invoer van in Duitschland nage- maakte Fransche artikelen. De in Frankrijk uit het buitenland ingevoerde artikelen worden toch aan de grenzen teruggewezen, als zij niet van een fabrieksmerk zijn voorzien. De bouw van den Transkaspischen spoorweg vordert goed. De emir van Bokhara heeft dan ook reeds generaal Annenkoff, den bouwraeester van den spoorweg, er op opraerkzaara gemaakt, dat in zijn rijk volstrekt niet kon worden toegestaan, dat vrouwen en mannen door elkander in een wagon zouden zitten. Generaal Annenkoff gaf den emir de verzekering, dat hij voor vrouwen en meisjes afzonderlijke wagons, zoo eenigszins harem-wagons met blinden voor de raampjes, zou doen invoeren. Deze wagons zullen streng worden bewaakt, opdat geen man deze zal binnendringen. Vrijdag jl. heeft tusschen de stations Pevpin en Sisteron in het departement der Zee-Alpen, een spoorwegongeluk plaats gehad. Eene bergstortiug kwam neder op een sneltrein, die juist in voile vaart de Mont-Gerves voorbijstoof. Een le klasse wagon werd door de reusachtige steenblokken totaal uit elkaar geslagen. De loco- motief werd omvergeworpen en de halve trein onder een laag steenen en aarde bedolven van 300,000 M3 inhoud. De machinist, de conducteur en eene vrouw ziju bij de ramp omgekomenvan de twintig zwaar gekwetsten zijn reeds vijf achtereenvolgens overleden en verkeeren acht in levensgevaar Weldra kwam van Sisteron hulp opdagen en groef men zoo spoedig mogelijk den trein uit de aarde op. Terwijl men met dit laatste bezig was, verspreidde een tweede bergstorting hevigen schrik. Zij stichtte echter geen nieuw onheil. Een trein uitgezonden om de gekwetsten te halen kwam, omstreeks zeven uur in den avond te Digne aan. De heer Milaud, Frankrijk's nieuwe Minister van O. W., was reeds den volgenden dag op het tooneel der ramp. Een geheimzinnige zaak houdt sinds twee maanden de gemoederen der Fransche aristocratie bezig. De markies Nievier de la Salle is sinds dien tijd spoorloos verdwenen, zoodat men hem 't laaste te Calais had gezien. De markies, die tot een der rijkste families van Frankrijk behoorde, leed voortdurend aan de jicht, waarvoor hij meer- tnalen had gezegd, dat naar zijne tneening slechts een middel bestond, namelijk volstrekte matigheid in eten en drinken. Heeft hij dus in een aanval van wanhoop geen zelfmoord bedreven, dan ver- moedt men flat hij, onder een aangenomen naam, zich in een of ander klooster heeft laten opnemen. Daarom heeft men o. a. naar het Fransche Kart- huizersklooster te Parkminster in Sussex en naar andere kloosters in Engeland geschreven en hoopt men hem in een dier inrichtingen te vinden. Aan boord van het stoomschip Vera, dat van Astrakan de Wolga opstoomde, is door het springen van eene lamp brand in de kajuit ontstaau, die zoo snel toenam, dat weldra het geheele schip in vlam stond. Alle pogingen der equipage tot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2