Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2246. Woensdag 24 November 1886. 26e Ja&rgang, DE ST Oil SI E GETUIGE. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Dinsdaj- en Vrljdagavond blj den ultffever P. J. VAN DE SANDE tc Ter Neuzen. LJoliti«il£ Overzicht, De Porte maakt zich ongerust over de oorlogs- toebereidselen van Ruslaud, die vooral in de Krim op groote schaal plaats hebben. Von Giers heeft gezegd aan den Turkschen gezant, die naar de bedoeling van deze operatie kwam vragen, dat de Minister van Oorlog proeven nam met de mobilisatie in de verschillende deelen van het rijk. Volgens Von Giers heeft de Groote Heer hier slechts te denken eenvoudig aan periodieke militaire ma noeuvres. Of die sinjeur dat nu gelooft of niet, dat is om het even, hij heeft zich bij het antwoord neer te leggen. In de hoofdstad van Rusland is een soort krijgsraad gehouden en aan de werk- zaamheid van Kaulbars warme hulde gebracht. Is het niet door alles heen Ook werd gezegd, dat bij een eventueele troonsbestijging in Buigarije door den Vorst van Mingrelie de Russische offi- cieren hunne vroegere betrekkingen in het Bulgaar- sche leger weder zouden terugkrijgen. Volgens een Engelsch blad is die Vorst van Mingrelie niets meer dan een Russisch onderdaan, dien men den Bulgaren op den hals wil schuiven. Is dit waar, dan zulleu de Bulgaren wel zoo wijs zijn, hunne keuze niet op hem te vestigen. De Duitsche Rijksdag wordt spoedig geopeud en zouder twijfel zal ook daar worden gesproken over de aanhangige Oostersche kwestie. Het zou on- natuurlijk zijn, wanneer de vraagstukken, welke de wereld in beweging brengen en in alle parlementen van Europa, voor zoover zij bijeen zijn, ter sprake komen, ook niet in den Rijksdag werden aangeroerd. Bismarck zal van zijn rustplaats moeten wederkeeren en meer moeten uitlaten dan tot dusver. In de politieke wereld wordt er in Duitschland niet aan getwijfeld of de rijkskauselier zal mee de hand houden aan het tractaat van Berlijn en komt hij ridderlijk met deze verklaring voor den dag, dan krijgen de Bulgaren weer een ferme rib in 't lijf. In de Fransche Kamer is de begrooting aan de orde, de algemeene discussie sleept zich met moeite voort tusschen herhalingen en kleinigheden. Er is soms zoo weinig aandacht, dat de voorzitter herhaaldelijk stilte moet verzoeken. In de Belgische Kamer daarentegen gaat het onstuimig toe. Bara verklaarde, uit naam der linkerzijdedat deze aan de Regeering hare medewerking ontzegde, toen het adres van antwoord op de troonrede aan de orde was. Beernaert nam de uitdaging aan, en de rechterzijde en het centrum namen het adres aan. Over het ontwerp, betreffende den dienst- plicht, maken de Ministers zich ongerust. De clericalen stellen alles in het werk om de aanneming te beletten, dat hun misschien ook zal lukken, maar er zullen harde noten gekraakt worden. Kouing Leopold heeft aan 350 veroordeelden wegens de gebeurtenissen van Maart de straf geheel kwijt geseholden, terwijl aan 300 anderen vermindering FEUILLETON 4) z/Nu zullen wij er wel komen. Ik dacht niet dat gij zoo moedig waart, Nora Komt dat, omdat ik het je goed in je jeugd geleerd heb Zij schudde haar hoofd. Gij waart hier," zeide zij „en dat was mij voldoende." Beiden zwegen een oogenblik. Alec tuurde op den smallen zandstrook daar beneden. //Wat komt de vloed snel op. Het is maar goed dat wij hier zijn. Zijfc gij gereed Ik zou je er zoo gaarne boven op hebben, eer het geheel duister wordt." Zij antwoordde niet, en toen hij zijn hoofd omwendde, zag hij haar als versteend zitten. z/Daar Kijk daar riep zij en greep zijn arm. #0, haal dat eens voor mij." #Wat is het, wat ziet ge z/Dat zilveren voorwerp ginds, dat daar in de spleet ligt Hij zag, waarheen haar sidderende vinger wees, en een oogenblik later legde hij in haar hand een zwaar beslagen potloodpen dat was alles. //Kent gij het? Is het van je vroeg hij in verwarring. Zij antwoordde nauwelijks hoorbaar//Het is van straf is toegestaau. Falleur en Schmidt, twee der raddraaiers, krijgen geen gratie, niettegenstaande de talrijke verzoekschriften. De Minister van Justitie was van oordeel, dat in dit geval een toegeven aan den drang als een bewijs van de zwakheid der Regeering zou worden opgevat. In Ierland gist het voorthoewel het nog nergens tot een hooge uitbarsting is gekomen. z/Kruist hem Kruist hemzegt menig tot wanhopens toe getrapt Bulgaar in zijn hart. //Kaul bars pakt zijn koffers. Hoerah In zijn laatste nota aan de Bulgaarsche regeering doet de man zich voor als een verongelijkt weldoeuer, als de verdrukte onschuld. //De Czaar heeft blijk willen geven van zijn oprechte gevoelens jegens het Bul gaarsche volk, maar het heeft niet gewild, het heeft de goede raadgevingen in den wind ge stagen." Dat 's mooi gezeid I De man durft zich ten overvloede nog te beklagen over ombeschaamde aanvallen, gepleegd op Russische onderdanen en de regeering bovendien ten taste te leggen dat zij niets deed om de schuldigen te straffen. De Sobranja is bijeeugeroepen, zegt de verontwaardigde ziel, zouder overleg met Rusland, ja tegen het ernstig protest van Rusland in. Van Rusland, nota bene, dat zich niet met inwendige aangelegenheden zou bemoeien. Nu de Sobranja staat als een muur, speelt Kaulbars de wijk, hij met het gansche personeel der Russische consulaten. Adieu! In de avondzitting van Vrijdag hebben de Provinciale Staten van Zeeland het reglement op de wegen en voetpaden, nadat een aantal amendementen waren aangenomeu en verworpen en de heeren Van Lijnden en Van Teijlingen hunne oorspronkelijke voorstellen hadden ingetrokken, met 19 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen het reglement stemden de heeren Stevens, De Smidt, Pierssens, Van Teijlingen, Mazure, Ris- seeuw, Lantsheer en Heijse. Bij de stemming waren afwezig de heeren Smit en Kakebeeke. De vergadering is daarna in naam des Konings door den voorzitter gesloten. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de navolgende wijziging is gebracht in de betonning van de Wester-Schelde: 1°. Bijgelegd zijntusschen de witte tonnen no. 3 en 4 eene witte ton, gemerkt 3 A, in 110 d. M. water, en in de peiling de molen van Bors- sele tegen den westkant van de waterstaatskeet tusschen de zwarte tonnen no. 10 en 11 eene zwarte ton, gemerkt 10 A, in 70 d. M. water, en in de peiling de oostelijkste lichtopstand van den Eendragtspolder in een hoogen kroonboom; de westelijke molen van Ter Neuzen tegen den zuid- kant van den stadhuistoren. 2°. Verlegd is in van hem van James. Hij gebruikte ze eer hij dien dag uitging. Ik zag het hem in den zak steken. Hoe komt het hier en zij zag hem met verschrikte oogen aan. z/Zijt gij er wel zeker van Hoe is het mogelijk." Toen veranderde zijn gelaat plotseling, hij ijlde nogmaals naar de plek, waar het potlood had gelegen, hij veegde haastig wat losse aarde weg en eenige steenen, die in de spleet waren gevallen, en spoedig vond hij nu een verroest zakmes. z/Het is het zijne," herhaalde Nora, nu zonder verwondering. Laat mij een oogenblik nalenken," en hij ging een weinig verder en tuurde onafgwend naar eenige groote brokstukken rots boven hunne hoof- den. Een oogenblik later tilde hij den kleinen Davie weder op. z/Ik moet daar naar toe," zeide hij met een haastig gebaar. Maar eerst moet ik jou en het kind in veiligheid hebben. Kom spoedig, er is geen oogenblik te verliezeu. Ik moet nog even naar de rotseu terug eer het duister wordt, kom Hij sprak op haastigen, gebiedenden toon, en zij deed geen poging hem te ondervragen. Zij kon zich later nooit meer dat laatste gedeelte van hun tocht herinneren. Zij had slechts nog een flauwe herinneriug aan Alec, die met het kind op den arm vooruit spoedde, met bijna roekeloozen haast, en voelde nog den koortsachtigen druk van het vaarwater van Everingen de witte ton no. 1 E A, 75 meters om de O. Z. O., in 65 d. M. water en op het merk twee kroonboomen staande in eene rij boomen in de westberm van Ellewouts- dijk. 3°. Veranderd de buiktonnen no. 2 E wit en no. 1 E A zwart, die vervangen zijn door ankerboeien met korf. Omtrent het ongeluk te Stavenisse meldt men nader aan de N. R. Ct Donderdagochtend omstreeks half 9 werd in het z/Keten" een scheepje (heugst), geladen met klompen, komende van de Graauw en bestemd naar Prinsland, door de hevige rukwinden omgeworpen, doordien de opperlast uitschoot. De opvarenden, schipper J. F. Kindt, oud 63 jaar, A. Stoppelaare, 17 jaar, en D. Stoppelaare, 14 jaar, raakten te water. De schipper had spoedig het leven verloren, maar de jongens redden zich, de eerste op eene plank en de tweede op het vlak van het vaartuigje. Maar in dezen benarden toestand was hun leven niet zeker. De stoomboot ,/Telegraaf," komende van Antwerpen, stoomde de drenkelingen op een 300 meter afstand voorbij, zonder hun eenige hulp te bieden, ofschoon zij alles aanwendden om gezien te worden. Zoo was het niet met den koenen veerschipper Cs. Boomsluiter, die, zoodra hij door dijkwerkers was bekend gemaakt met den toestand waarin de drenkelingen verkeerden, zijn hoogaars naar buiten bracht, en met hulp van zijn broeder, zijn beide knechts met nog 3 schippers van Clinge, die wegens het noodweer hier binnen lagen, er op los ging. Met veel krachtsinspanning mocht het hun gelukken beide jongens van den dood te redden. Ook het lijk des schippers werd door hen medegebracht. Zij poogden nog bij dezen het leven op te wekken, maar te vergeefs. De geredden werden bij den veerschipper liefderijk verpleegd, en het lijk naar het lijkenhuisje vervoerd. Het vaartuigje is totaal wrak. De gezagvoerder van de stoomboot //Telegraaf 4" deelt echter aan de N. R. Ct. mededat genoemde boot het wrak voorbij is gestoomd op een afstand, niet van 300, maar van minstens 700 a 800 meterdat een half uur voor de //Telegraaf 4" de stoomboot //Stad Zierikzee" het wrak gepasseerd wasdat met den kijker geen levend wezen aan boord van het wrak te bespeuren was; dat onder deze omstandigheden, bij slecht weder het niet raadzaam geoordeeld werd met de //Telegraaf" dichter bij te komen. Omtrent den te Mierlo plaats gehad hebbenden kindermoord worden afgrijselijke bij zonder heden medegedeeld. Zoo zou de ongehuwde moeder be kend hebben, dat het kind, waarvan zij bevallen is, heeft geleefd, dat zij het vooraf met zorg het doopsel heeft toegediend en toen in een linnen tap gewonden, dezen daarna met petroleum heeft zijne uitgestrekte hand, die haar nu en dan steuude en tot zich optrok. Eens struikelde zij en zou zonder zijne hulp gevallen zijntoch vertraagde hij zijne schreden geen oogenblik. Zij waren die duistere gespleten rotsen rakelings voorbijgegaan, zij naderden den top en nu stonden zij eindelijk in het vochtige gras. Hij had Davie naast haar nedergezet en slechts met heesche stem gezegd ffWacht hier op mij." Toen was hij weer naar beneden geklauterd. Zij bleef op de eigen plek staan, waar hij haar verlaten had, en liield den knaap bijna werktuigelijk vast. Met starenden blik volgde zij Alec's bewegingen, terwijl hij snel naar beneden spoedde, totdat hij zijn doel bereikt had en stil stond en hier en daar zooht. Nu eens bewoog hij zich sneller, dan langzamer, maar hij bleef hardnekkig zijne na- sporingen voorlzetten. Zij had een flauw vermoeden van hetgeen hij verwachtte te vinden, maar het kwam bij haar tot geen volledig denkbeeld. De duisternis vielhet geklots der zee, wier golven tegen het strand braken, kwam al nader en nader. Toch kon zij nog flauw zijne omtrekken onder- scheiden en zag hoe hij heen en weder ging tusschen de getande rotsen en te midden van het holle geloei der zee luisterde zij naar een kreet van hem. De minuten schenen haar eindeloos te duren, haar hart klopte een als hamer, haar verstand seheen verdoofd door die vreemde spanning. Eindelijk begoten en vervolgens aan haar meester, die vol gens haar de vader van het kind is, heeft over- gegeven, en dat hij het daarna, met haar medeweten, in den bakoven heeft verbrand. De vermoedelijke vader van het kind blijft echter elke inedeplichtigheid aan de gepleegde misdaad ontkennen. Het is in- tusschen bewezen, dat de oven op den dag van den moord zoo hard was gestookt, dat het geheele baksel verbrand is. Verschillende brooden zijn in beslag genomen, teneinde als overtuigingsstukken dienst te doen, terwijl de moeder naar de gevangenis te Roermond is overgebracht. Men schrijft uit Oudenbosch Schrik en ontsteltenis heersebt thans in onze zoo stille gemeente. De talrijke branden der laatste dagen doen algemeen gelooven, dat er kwaadwilligbeid in het spel is. En geen wonder. Zelden had in deze streken brand plaats, doch thans zijn er reeds zeven branden voorgekomen. Hoewel de nachtwacht veel versterkt is en de politie scherp toeziet, heeft men tot heden nog niet het minste spoor der daders ontdekt. Naar wij zooeven ver- nemen is een jongen, die aan verstandsverbijstering lijdt naar Breda overgebracht. Herhaalde malen is hij bij een brand gezien, vandaar dat hij verdacht wordt aan den brand niet onschuldig te zijn. Mevrouw Bulkley heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij mededeelt, dat, nadat op een drietal adressen om gratie, door belangstellende verwanten, vrienden en bekenden ingediend, kort te voreu afwijzend was beschikt, zij in den avond van 5 October 1886, op grond van een telegrafisch verzoek van den Minister van Justitie aan den Directeur der gevangenis te Rotterdam, is ontslagen en in vrijheid gesteld, krachtens Koninklijk besluit van 2 October, waarvan het bestaan haar bekend werd na haar invrijheidstelliug, en waarbij Z. M. op voordracht des Ministers aan adressante kwijtschelding heeft verleend van haar verderen straftijd. Aan Z. M. richtte adress. een dankadres en den 29 October vroeg zij bij adres vau den Minister van Justitie te mogen ontvangen mede- deeling en afschrift van het Koninklijk besluit van 2 October, zonder hetwelk zij geen vrijgeleide heeft voor den duur van haar straftijd. Op dat laatste adres werd den 4 November afwijzend beschikt. Adressante had tevens verzocht te mogen terug- ontvangen zekere verklaring, door haar op den dag van haar ontslag geteekend en de Minister heeft tegelijkertijd ook hierop afwijzend beschikt. Mevrouw Bulkley acht zich door deze dubbele afwijzende beschikking verkort in haar recht als Staatsburgeres, daar zij meent recht te hebben zoowel op een officieel bewijs van de haar verleende gratie, als op vrijheid van verblijf in elke gemeente van Nederland. Adressante deelt voorts aan de Kamer mede, dat overeenkomstig alleszins vertrouwbare berichten, stond hij stil. Hij bukte, als om een zeker voor werp nauwkeurig gade te staan. Zou hij zich dan nooit meer bewegen Ja, daar verhief hij zich weder en klom snel naar bovenen als hij naderbij kwam, zag zij dat hij een stuk donker taken in zijn hand hield, met metalen knoopen die er bij hingen, en met een hijgende stem antwoordde zij nauwelijks hoorbaar op zijne storame vraag //Ja 1 het is van hem z/Zijn gebeente ligt daar tusschen de rotsen, er is een stuk rots met hem naar beneden gevallen toen hij hier tangs beproefde naar boven te klimmen. Hij moet dadelijk dood zijn geweest." Hij sprak op recht outstelden toon. Het was nu nog het oogenblik niet om de verademing en de vreugde te gevoelen, die later wel volgen zouden, en zij, haar aarzelend hoofd, kon zelfs de waarheid nog niet bevatten. ,/Heeft hij daar dus al die jaren gelegen terwijl ik dacht, dat Ja, die rotsen zijn zijn graf geweestHerin- nert gij je nog wel, Nora, dat hij mij hier op deze plek eens op de proef wilde stellen, toen wij nog knapen waren en gij Nora riep hij plotseling, want een nevel was haar voor de oogen gekomen en zij wankelde. Toch had zij niet volkomeu haar bewustzijn verloren, want zij hoorde Davie's angst- kreet en de geruststellende woorden vau Alec. Zij voelde ook, hoe hij haar zacht in het vochtige gras nedervleide. Toen zij hare moede oogleden TIER SEDZMSCBE CO JIMT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1