Brimn nit 'tflaaije. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. rechtszakenT onrustig. Men schrijft uit Beesd aan de Arnh. Ct. In ons landelijk dorp Beesd is liet nog steeds Yerleden jaar is die onrust ontstaan door een school-kwestie tusschen het lioofd der school en een zijner onderwijzers, over het weg- laten van het woord God uit een der versjes, door de kinderen te zingen. Deze kwestie nam grootere afmetingen aan, doordien het kerkelijkbestuur zich er mee bemoeide en een aanklacht van godslastering tegen het hoofd der school hij den Minister inbracht. Bij Ministrieele missive werd die aanklacht niet gewichtig genoeg beschouwd en bleef dus de zaak zooals zij was, dat wil zeggeu niemand was bevredigd. De tijd zou echter de herinnering aan die feiten hebben doen verdwijnen, ware het niet, dat nu die onderwijzer de zondenbok worden moest voor de inhumaniteit en het onrecht, zooals men meende, door hem liier gepleegd. Hij die reeds door onderwijzers en school—commissie als een goed onderwijzer was beschouwd, wordt nu als onder politie—toezicht gesteld, waartoe zelfs een school— opziener last gegeven heeft. Nu, er is dan ook op hem nauwkeurig, niet op zijne collega's, achtge- slagen. Zoo heeft men een tal van gebreken bij hem ontdekt. Hij kwam, in plaats van een kwart uur, tien minuten voor schooltijd aanhij had, in plaats van een lesje er twee op het bord geschrevenhij, die belast is met J van het getal schoolleerlingen en zoo in twee lokalen onderwijs geven moet, hij begaf zich tien minuten te laat van de eene naar de audere klasse, enz. enz. Die klachten werden door schoolcommissie en schoolopziener zoo gewichtig geacht, dat door den laatste den onderwijzer aangezegd werd, dat hij ontslag aanvragen moest, daar het hem anders zou gegeven worden. Bijna alle bewoners van ons dorp trekken partij voor den onderwijzer en hebben hiervan blijk gegeven, in een adres aan den Raad, met zeer vele handteekeningen voorzien, in de hoop, dat hij tegenover eene atheistische partij, niet als slachtoffer vallen zal. Om die reden is aller oog gevestigd op den Raad dezer gemeente, die binnenkort over dat te geven ontslag zal te beslissen hebben. TER NEUZEN, 19 November 1886. Hoewel de mazelen zich alhier nog dagelijks uitbreiden zijn dezelve echter tot nog toe van geen ernstigen aard en is tot heden nog maar een over- lijden aangegeven. Tot gisteren waren er in 75 gezinnen 132 lijders aanwezig, alien kinderen. Door het Dagelijksch Bestuur der visscherijeu op de Schelde en Zeeuwsche stroomen heeft gis teren alhier de verloting plaats gehad van mossel- banken en mosselbewaarplaatsen in de Wester— Schelde, nabij deze haven, en waarbij voor de banken zich 33 en voor de bewaarplaatsen 31 gega- digden hadden doen inschrijven. Bij de verloting der mosselbanken viel no. 62 ten deel aan N. Lauret, te Philippineno. 63 aan E. A. de Mul, aldaar, en no. 64 aan C. Yerheijke, te Ter Neuzen. De 29 mosselbewaarplaatsen vielen ten deelNo. 1 aan J. B. Rammeloo Nz., te Philippine 2 A. Minneboo, aldaar 3. J. P. Thie- leman, te Graauw4 J. de Roo, te Bouchaute, (Belgie)5. A. van Gimst, te Graauw6. A. Yoerman, te Philippine7. J. Langenhove, te Bouchaute 8. weezen A. van Hurck, te Philippine 9. A. J. Hulst, aldaar; 10. J. van Gimst, te Graauw; 11. P. Rammeloo, te Philippine; 12. P. G. de Klerk, aldaar; 13. F. J. Wijne, aldaar; 14. C. L. Bogaert, te Bouchaute; 15. P. Lauret, te Philippine; 16. A. Arbroscheer, aldaar; 17. P. Rammeloo Nz., aldaar; 18. A. Rammeloo Rz., aldaar19. A. van Koelen, te Hoek20. P. B. Minneboo, te Philippine; 21. N. Rammeloo Pz., aldaar22. J. F. Rammeloo, te Bouchaute23. F. Langenhove, aldaar24. P. Rammeloo JFz., 25. J. de Mul, 26. P. Teerlink, 27. A. van Hurck, 28. V. N. Yoerman en 29 N. Rammeloo Pz., de zes laatsten alien te Philippine. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren te Middelburg aanbesteed, het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Noordwatering, waarvoor 3 biljetten waren ingeleverd, als van J. Yerkuijl Quakkelaar, te Viissingen, voor f 4997 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 4960 en J. Tollenaar, aldaar, voor /4900; als voren aan de Zuidwatering, ingekomen 5 biljettenA. M. Langeveld, te Hardinxveld, voor f 27,287 J. van Eck, aldaar, voor 26,800; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 25,960; M. van den Hoek, aldaar, voor 25,850 en J. Verkuijl Quakkelaar, te Viissingen, voor f 25,000. Te Middeburg werd gisteren in het openbaar aanbesteedhet herstellen en veruieuwen van eenige provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland en hun onderhoud gedurende 3 jaren, ingaande 1 Januari 1887. Ingeschreven werd o. a. voor het lie perceel, straatweg ter wederzijde Sluis, ra- ming f 1470 12e perceel, straatweg's rijks groote weg BreskensNieuwvliet, raming f 731713e perceelweg SchoondijkeIJzendijke raming f 4585; 14e perceel, weg OostburgZuidzande, raming f 1886voor deze 4 perceelen waren af- zonderlijk geen biljetten ingekomen, maar gecom- bineerd 4 biljetten, als van de heerenJ. Colijn Cz., te Groede, voor f 14,500; P. Monje, te Breskens, voor f 13,668; A. van Male, te Schoon dijke, voor 13,370 en D. W. Bloem, te Weurt, voor f 13,330. 15e perceel, weg Ter NeuzenAxel, raming f 4741, 3 biljetten, van de heeren: M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 4990M. D. de Putter, aldaar, voor f 4114 en C. van der Ilooft, aldaar, voor 398816e perceel, weg Walsoor- denHulst, raming f 8427, 5 biljetten (1 ter zijde gelegd als niet overeenkomstig het bestek) van de heerenM. van deu Hoek, te Ter Neuzen, voor 8900; W. Staal, te Hontenisse, voor f 7998; P. A. Adriaansens Pz., aldaar, voor f 7993; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 7945 en C. van der Hooft, aldaar, voor f 7520; 17e per ceel, steigerdam met steiger enz. te Walsoorden, raming f 1084, 4 biljetten van de heeren: M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 1200; W. Staal, te Hontenisse, voor f 960P. A. Adriaan sens Pz., aldaar, voor f 951 en M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 890; voor perceelen 1517 gecombineerd 3 biljetten, van de heerenM. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 14,940; D. W. Bloem, te Weurt, voor f 13,160 en C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 12,488. Hulst. Dinsdagnacht 11. is het konijnenstelen alhier begonnen. Bij een paar bewoners der Korte Bel- lingstraat hebben de konijnendieven een tiental konijnen gestolen. 't Is te hopen, dat de daders spoedig ontdekt worden, opdat niet meer lui er door te lijden hebben. 's Graveiiliage, 19 Nov. Tweede Kamer. De Hoofdstukken Middelen der Indische begrooting zijn aangenomen alsmede het afzonderhjk ontwerp Spoor- wegaanleg, doch met aanneming van het amende- ment, waardoor de lijn Tjitjalengka slechts zal loopen tot Waron Bandreg. Mede zijn aangenomen de uitzonderingswetten tot heffing van accijnsen door Hellevoetsluis, Mid- delharnis, Ylieland, Helder, Urk en Terschelling. Maandag a. s. voortzetting. Maandag 29 November komt de Staatsbegroo- ting aan de orde. 's Gravenliage, 19 November. Benoemd tot Rijksontvanger te Sas van Gent de beer Yan der Heijden, thans te Yenraij. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 November het volgende vonnis uitgesprokeu L. M., oud 23 j., varensgezel, wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. C. B., logementhouder te Ter Neuzen, is van het tegen hem gewezen vonnis in appel gekomen. Men schrijft ons:, De meeste landlieden maken toebereidselen het vee nu naar stal te halen, zoo zij dat nog niet gedaan hebben. Het weiland wordt te nat, //het raar raakt er af" en de koeien beginnen //af te slaan." Klagen doet men echter niet, want het is half November, het vee heeft een best najaar gehad en nu behoeft men niet op een dag of wat langer te zien, want de hooiberg is goed gevuld. Als het voorjaar meeloopt, kan er nog wel hooi overschieten. L. C. De oudste inwoner van Mierloo, zekere Joseph Meulendijks, is in den ouderdom van 95 jaar over- leden. Den 5 Augustus 1791 geboren, vergezelde hij in 1812 Napoleon op den tocht naar Rusland en woonde daarna den veldslag bij Liitzen en Bautzen bij in 1815 streed hij te Waterloo en Quatre-Bras. Steeds vond de man belangstellenden voor het verhaal zijner krijgstochten en avonturen, waarbij hij steeds met bewondering over den grooten veldheer sprak. Te Maastricht, waar geen hondenmarkt bestaat en wellicht in een geheel jaar geen enkele hood in het openbaar wordt verhandeld, zijn nochthans veertig personen, die als kooplieden in honden zijn gepatenteerd. Het patent wordt door hen ge- nomen om de stedelijke belasting op de honden te ontduiken. Sedert lang reeds zint het gemeente- bestuur op middelen, om die ontduiking tegen te gaan, doch tot heden heeft het daartegen geen afdoenden maatregel kunnen vinden. De Noordsche schaatsenrijder Harald Hagen, 21 jaar oud, heeft Axel Paulsen uitgedaagd tot een wedstrijd om het wereldmeesterschap op schaatsen en om 500 kronen op afstanden van 1000, 5000 en 25000 meter. Hij, die twee- van de driemalen wint wordt tot overwinnaar verklaard. Axel Paulsen heeft de uitdaging aangenomen, op voorwaarde, dat de wedstrijd zoo vroeg zal worden gehouden, dat daardoor zijne reis naar Amerika niet vertraagd wordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de strijd te Christiania op het einde van deze of het begin der volgende maand plaats hebben. Axel Paulsen moet van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond eene uitnoodiging hebben ont- vangen om aan den internationale wedstrijd te Rotterdam deel te nemen en Werner, Hagen en Quillfeldt aan te sporen, mede te komen. De zangeres mevrouw Nadina Bulitschoff, die met groot succes te Rio-Janeiro zong bestemde de opbrengst van haar benefiet-uitvoering tot het vrijkoopen van verscheidene slaven. De schouw- burg was stampvol en de edelmoedige kunstenares werd bij haar optreden met geestdrift ontvangen. De opbrengst bleek voldoende om 7 slaven vrij te koopen en mevrouw Bulitschoff gaf nog een concert, dat haar in staat stelde nog aan twee andereu de vrijheid te geven. De rijkste Brazilianen brachten nu geld bijeen om der zangeres voor haar schoone daad een geschenk aan te bieden. Het werd een tafel van massief goud, die tot opschrift droeg: z/Aan de diva der zangkunst en aan de bevrijdster." Zonder aan de waarde van dit geschenk te willen afdoen, zij toch de vraag geoorloofd, waarom deze rijke Brazilianen niet uit eigen beweging eenige slaven vrij hebben gemaakt. Prins Alexander van Battenberg denkt er, naar de omstandighedeu te oordeelen, niet aan ooit weer naar Bulgarije terug te keeren. Voor meer dan f 140,000 toch heeft hij thans het kasteel Charlottenfels bij Schaffhausen gekocht. Dit werd voor ougeveer dertig jaar gebouwd door een rijken horlogemaker te Schaffhausen en het schoone park dat er omheen is aangelegd, loopt tot aan den Rijn. Bekend is de bijna een derde (Engelsche) mijl lange onderaardsche tunnel, welke de trein van Schaffhausen naar Zurich moet doorstoomen. Die tunnel ligt onder het park van Charlottenfels. In het Engelsche kanaal werden dezer dagen, ongeveer een halve mijl ter hoogte van Sandgate, 6 walvisschen, elk van 40 tot 60 voeten lengte, gezien. Zij zwommen in de richting van Folkestone. Men houdt het er voor, dat zij op de haringjacht zullen geweest zijn en door het ruwe weer uit den Atlantischen Oceaan verdreven zijn. Weder een vaster. In de Nouveau Monde biedt de heer Charles Masson, ridder van het Legioen van tier en andere orden, den bekenden Succi aan, tegelijk met hem en op volkomen dezelfde wijze als hij te vasten. Indien, zegt hij, Succi werkelijk een menscheuvriend is, is Jt zijn plicht deze aanbieding aan te nemen. De heer Masson verklaart veel in Afrika, Midden- Amerika en elders gereisd en te midden van Indiaansche stammen verkeerd te hebben en te kunnen verzekeren, dat er inderdaad een middel bestaat om verscheidene weken te vasten. In den schouwburg te Nimes werd eene ochtend-voorstelling gegeven, en opgevoerd Marie Jeanne. Op denzelfden tijd zou in de plaats een ballon opstijgen. Daardoor was de gasdrukking zoo hoog, dat op een gegeven oogenblik de gas- pitten in den schouwburg hoog opflikkerden, de ruiten in het gebouw barstten en er een ware paniek ontstond. Het publiek haastte zich naar de uitgangen en verscheidene personen werden in het gedrang gekwetst. De vrouw van den directeur, die zich met het kistje met geld wilde redden, geraakte onder den voet, en het geld was voor haar verloren. Acteurs en brandweermannen op het tooneel, deden moeite, om het publiek gerust te stellen, wat hun gelukte. Toen de voorstelling weder zou beginnen, was de schouwburg, eerst slechts matig bezet, geheel volvelen hadden van de verwarring gebruik gemaakt, om vrij entree te krijgen. Toen korten tijd geleden in den laten avond een postilion in het Saksisch dorpje Gruna aan- kwam, deed hij de ontdekking, dat de nachtwacht van een naburig dorp, ook nog tot de lading van het postrijtuig behoorde. De passagier tegen wil en dank, die in diepen slaap was, had, voor dat zijn dienst begon, een slaaphoekje gezocht in den postwagen. De slimme koetsier wachtte zich wel, om den nog slaapdronken nachtwacht bij 't wekken omtrent zijne plaatsverandering in te lichten. Deze laatste haastte zich om door een luid hoorngetoet zijn veronachtzaamden dienst te aanvaarden, en dit lokte even snel den heuschen nachtwacht van Gruna, die deze concurrentie met alle gestrengheid van de wet wilde tegengaan. De stand van zaken werd nog juist te rechter tijd opgehelderd, zoodat een twist tusschen de beide collega's verhoed werd. Een afgrijselijk ongeluk had in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats op den spoorweg tusschen Calais en Saint-Omer. De exprestrein 180 stoomde het station St. Omer binnen en de conducteur vond toen op de loopplank van een der waggons een hand en een bloedende arm. Hij waarschuwde terstond den chef, die op een locomotief den kant uitging die de exprestrein had afgelegd. Op eenigen afstand van het station Andruick vond men een hoofd, een 60 meter verder de overige deelen van een lichaam. Deze werden bij elkaar gevoegd en men herkende toen den heer George Wipelies, 34 jaar oud en telegraaf-chef bij de spoorwegmaatschappij. Hij was Zondag zijn ouders gaan opzoeken in een naburig dorp en meende 's avonds laat langs de spoorbaan naar Andruick terug te keeren, toen de exprestrein hem achterop was gekomen, had aangegrepen en op deze jammerlijke wijze gedood. 18 November 1886. 't Moet bij jelui in de residentie 's winters toch wel verrukkelijk wezen, schreef me onlangs een vriend, en ik denk er hard over het seizoen in 't Haagje te komen doorbrengen. Daags na ont- vangst van 's mans brief schreef ik hem een brief- kaart met deze regelen //Als je van plan bent om je te vervelen heb je gelijk, maar was het je doel, je eens te verstrooien, kies dan de residentie niet, want het is er akelig vervelend." En geloof me, dit is volstrekt niet overdreven. 't Vorstelijk gezin is nog altijd op 't Loo en al worden er, al is de Koning in de stad, tegenwoordig geen diners of bals meer ten Hove gegeven, toch brengt de aanwezigheid van het Koninklijk gezin eenige le- vendigheid te weeg. Ge ziet den Koning, de Ko- ningin met het Pririsesje nog eens uitrijden; het paleis, dat nu met zijn neergelaten gordijnen veel van een meubelpakhuis heeft, ziet er dan weer wat gezelliger uit; kortom je kunt dan ten minstezien dat je in de residentie woont. Met onze publieke vermakelijkheden is't treurig gesteld. De comedie-voorstelliugen worden zeer slecht bezocht. Of de keuze der stukken er schuld aan is, ik weet het niet, maar de leege zalen maken een allerakeligsten indruk. Met de opera gaat 't niet veel beter, 't personeel is dun en gaf de directeur niet geregeld 240 vrijplaatsen per avond, ik vrees dat ook de meeste rangen onbezet bleven. Subsidie, en aan het Nederlandsche Too neel en aan de Opera is geweigerd, en afgaande op de verklaring van den directeur der Fransche Opera, dat alleen de maand September van dit jaar hem een schade berokkende van 2000 gulden, kan ik veilig aan nemen, dat het Theatre Royale Fran^ais de la Haye weldra tot het verledene zal behooren. Een enkel cafe-chantant, van een ge- halte, dat alleen de zg. vleermuizen er gebruik van maken, reken ik niet mee en daarmede zijn alle gelegenheden tot vermaak genoemd. Ik kan u verzekeren, dat 't hier 's avonds om 10 uur even stil is als in het kleinste plattelandsstadje. Zeg ik dus, dat het in de Hofstad tegenwoordig akelig vervelend is, dan is daarmee zeker geen inbreuk gemaakt op de waarheid. Bij gemis aan gelegenheden tot verstrooiing schijnt men te zoeken naar gelegenheden om bal- dadige streken uit te voeren. Of de veelbelovende jongelingschap of een minder gehalte van publiek er debet aan is, is nog niet uitgemaakt, doch een feit is het, dat er nu en dan dingen gebeuren, die men in een dorp met een veldwachter en straten zonder verlichting zich zou kunnen begrijpen, doch in een stad als den Haag verwondering en veront- waardiging wekken. Nu eens wordt er in een der drukste straten, op geen 20 passen afstand van een gestationeerd politieagent, een kolossale glas- ruit van een groot magazijn moedwillig verbrijzeld, zonder dat de politieman er iets van bespeurteen andermaal snijdt men de ruiten uit en steelt al wat voor de hand ligtweer een andermaal wordt eenjongen beestachtig venninkt; in 'tkort men pleegt de grofste baldadigheden en altijd leest mende dader bleef onbekend. Met de inriehting onzer politie is het dan ook bedroevend. Zoudt ge willen gelooven, dat b. v. 's middags tusschen 4 en 6 ure twee derde gedeelte der stad zonder politie- toezicht is, omdat de agenten dan gaan eten en er geen personeel is om hen geregeld af te lossen. We hebben hier achttien inspecteurs, doch allemaal heele meneereu, die men overdag met net geglaceerde handen ziet rondwandelen op plaatsen waar natuur- lijk nooit iets gebeurd, die men's middags en corps in een koffiehuis aantreft en 's avonds op plaatsen vindt waar politietoezicht minsteus gezegd twijfel- achtig is. Toen dan ook onlangs in den gemeen- teraad een der leden verklaarde, dat 't politiewezen hier veel te weuschen overliet, dat onze hoofd- commissaris een moralist was en geen politieman, dat de politie zich bemoeide met zaken waar zij niet mee te maken had en steeds bij gelegenheden, waar zij moest tegenwoordig zijn, scliitterde door haar afwezigheid, kon ik onze gemeente—vertegen- woordiger geen ongelijk geven. Naarmate de belangstelling in de openbare ver makelijkheden afneemt, schijnt die voor de Staats- aangelegenheden toe te nemen. Dag aan dag zijn de tribunes in de Tweede Kamer goed bezet. Ik noem dit een gelukkig verschijnsel, doch betreur het alleen maar, dat bij velen die belangstelling wel spoedig verdwijnen zal. Mag men de teekenen des tijds gelooven, dan loopt ons tegenwoordig Ministerie op zijn laatste beenen. De debatten zeggen eenvoudig niets. De redevoeringen zijn eene aaneenrijging van volzinuen zonder slot of val en alleen de vermakelijke incidenten geven stof tot hilariteit. Yerbeeld u een Minister, die men verwijt dat hij zich met kwinkslagen van de ge- wichtigste onderwerpen afmaakteen Kamerlid de ex-afgevaardigde voor Zeeland de heer Keu- chenius die den voorzitter verwijt dat hij hem den mond stoptvier motien van orde op een dag bravo-geroep dat men zou denken een Nilson- concert bij te wonen; ik vraag u maar eens hoe het mogelijk is de noodige eerbied voor zoo'n volksvertegenwoordiging te hebben. En geen wonder was het dan ook dat dezer dagen, na een speech van een groot uur, waarvan men te vergeefsch de bedoeling zocht, van een der tribunes een zucht van verlichting weerklonk, die alien, zoowel leden als toehoorders lachend naar de plaats vanwaar het geluid kwam, deed kijken. Yan het plan waarvan dezer dagen enkele bladen melding maakten om den 7 0'1 verjaardag van Z. M. den Koning hier buitengewoon feestelijk te vieren, kan ik u verzekeren dat niets bekend is. Een ander bericht, dat integendeel werd tegenge- sproken, n. 1. dat de voorwerpen van de model- kamer der Marine voor een groot gedeelte naar het Rijks—Museum te Amsterdam worden overge- bracht, is helaas maar al te waar en als men nu zoo gaande weg alles wat de Residentie beziens- waardig oplevert gaat overbrengen zal al spoedig de tijd aanbreken dat ik eenvoudig zal moeten verklaren 'tis me onmogelijk een brief te schrijven,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2