Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2245. Zaterdag 20 November 1886. 26e Jaargang, DE STOMME GETUIG1~ Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zieh abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Wit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. V A SI DE 8AJVDE te Ter Weazen. f»olitieli Overzicht. Mag men den correspondent van de Daily News te Konstantinopel gelooven, dan zou de Porte op dit oogenblik niet ongeneigd zijn, om Rusland den rug toe te keeren en zich bij Engeland en Oosten- rijk aan te sluiten. Ziebier de voorstelling van den briefscbrijver. Den Sultan, die thans nog geheel in de netten van Rusland gevangen is en denkt over een ofFensief en defensief verbond, is door den opper-eunuch, uit naam van een groot aantal aanzienlijke Turken, onder bet oog gebracht, dat Turkije op bet punt staat om in handen van Rusland een tweede Perzie te worden. Bovendien werd bem duidelijk gemaakt, dat zijn voorganger vermoord is geworden, omdat deze in Russisch vaarwater kwam, welk gevaar ook bem dreigde, 't geen tengevolge had, dat de Groote Heer van zijn vrieudschap voor Rusland totaal genezen was en gereed zou zijn, die op Engeland over te brengen. Later moet blijken, wat biervan aan is. 'tZal tijd worden, dat wij eens in de wereld buiten de Bulgaarsche kwestie om gaan zien. Bij de Belgiscbe Kamer is het wetsontwerp van graaf d'Oultremont betreffende den dienstplichtingekomen. Volgens dat ontwerp zal bet leger worden sarnen- gesteld uit burgers die den leeftijd van 20 jaren hebben bereikt, en de plaatsvervangers worden afgeschaft. De dienstplicht zal over tien jaren loopen, waarvan drie jaren actief. De miliciens, wier bekwaamheid na een of twee jaren aanwezig- heid onder de wapenen voldoende zal worden ge- oordeeld, zullen, na een examen recbt hebben op een langdurig verlof. De afgeloopen week is voor Frankrijk door eene zeer ernstige gebeurteuis gekeumerkt. De dood van Paul Bert heeft verslagenheid teweeg- gebracht in de gelederen der republikeinen. Zooveel werd van bem verwacht, ja men zag in bem den man, die de toekomst van bet Fransche Indo- Cbineesche rijk zou verzekeren. Het kliinaat ver- moordt menig Franscbman in Achter-Indie. Als nieuwe gouverneur van Tongkin wordt Rouvier genoemd. Ondanks het verzet van mgr. Freppel heeft de Fransche Kamer een crediet toegestaan voor de begrafenis, en evenzou ten behoeve van de weduwe om een jaargeld van 12000 fr. baar te verzekeren. Daarop dienden verscheidene socia- listiscbe leden een voorstel in om een jaarlijkseh pensioen van 1000 fr. toe te kennen aan de nagelaten betrekkingen van officieren en soldaten, in Tongkin overleden. De urgentie van dit voorstel werd verworpen. De Engelsche opperbevelhebber in Britsch-Indie, sir Frederick Roberts, is op weg naar Birma. Hij heeft ten doel een groot aantal platbodem-vaar- tuigen de rivier op te zenden, om de benden der Dacoits, wanneer zij naar het boveuland vluchten, FEUILLETON. 3) ffLaat ons nu over uwe toekomst spreken, Alec Gaat gij Zijn antwoord bleef laug uit, maar toen verdween ook de laatste flauwe hoop uit haar hart. ,/Ja, ik zal gaan. Wanneer er niets meer te hopen valt, is bet misschien maar beter voor ons beiden, dat de zee ons scheidt." Yoor hen beiden? Haar hart kwam hiertegen luide in opstand, maar haar drooge keel kon slechts met moeite vragen Wanneer?" Dadelijk binnen een week. Wij zitten hier voor het laatst bij elkander." „Ge komt tocb eenmaal terug?" /Misschien wel, misschien ook niet." Hij zeide dit op ruwen, bijna onverschilligen toon. //Wanneer gij mij schrijft te komen, dan maar dat zult gij toch nooit doen." Een oogenblik was het haar, als moest zij alles wagen en elke stap doen, hoe wanhopig ook, liever dan hem te laten gaan. Maar zij onderdrukte dit wildopbruisend gevoel en haar bleek gelaat verried geen aarzeling, toen zij vriendelijk zeide z/Neen ik denk het ook niet. Wanneer wij echter beiden ouder zijn geworden, dan zult gij misschien daarginder eene vrouw hebben gevonden te onderscheppen. De voornaamste Engelschgezinde ,/Woon" van het district Chindwick is vermoord. In den gezondheidstoestand der troepen komt echter verbetering. Aan Afrika's zuidpunt gaat het niet voor den wind. De Boeren zoowel als de Zoeloes weigeren hunne goedkeuring te hechten aan de conventie, waarbij een deel van het vroegere Zoeloelaud aan de Nieuwe Republiek en het overige aan de kolonie Natal wordt toegewezen. De quaestie over de outrunning van Egypte raakt geheel op den achtergrond, spijt Frankrijk's jaloerschheid over den invloed der Britten in de Nijllanden. Wel geeft Frankrijk zich nog steeds de moeite om de Porte en den Khedive gunstig te stemmen, maar Graaf De Montebello ondervindt het te Konstantinopel en Graaf d'Aunay te Cairo, dat op dit oogenblik voor Frankrijk de wind niet uit den goeden hoek waait. Moekthar-Pacha moet den Franschen zaakgelastigde ronduit hebben ge- antwoord, dat de Porte over Egypte alleen met Engeland onderhandelen wil. Zoo'n bejegeniug is voor een hooghartig Franschman eigenlijk niet te verkroppen. Die pil zal De Montebello lang zwaar in de maag liggen, maar ieder, die zijn neus in andermans zaken steekt geeft zich bloot aan derge- lijke ontmoetingen. Naar men aan het U. D. mededeelt, bestaat het voornemen bij de administratie der posterijen en telegrafie in Belgie, om een nieuwe regeling te maken voor het vervoer van brieven met expresse- bestelling, en wel een zoodanige, dat de geadres- seerden in vele gevallen spoediger in het bezit kunnen gesteld worden der expresse-bestelliugen, dan thans het geval is. Evenmin als zijn voorgangers heeft de Minister Bloem vrijheid gevonden, om een voorstel te doen tot oprichting van een algemeen weduwen- en weezenfonds waarbij de Staat zich groote gelde- lijke offers zou moeten getroosteu. Hij heeft echter ernstig doen onderzoeken wat zou kunnen geschieden, om de financieele gevolgen van de voorstellen der Staats-commissie voor den Staat minder bezwarend te maken dat onderzoek heeft tot niet geheel onbevredigende uitkomsten geleid, zoodat de grondslagen konden worden vastgesteld van de wijzigingen in de voorstellen der Staats- commissie. Dit onderwerp is thans in bewerking. De beide nieuwe loodsen—societ.eiten aan den Zee-boulevard te Vlissingen de Hollandsche en de Belgische mocbten zich dezer dagen ieder in een kostbaar geschenk verheugen, dat hun door een voormalig ingezeten thans te zij sprak langzaam en als met moeite //en die hierheeu brengen, opdat wij elkander kunnen leeren kennen en lief hebben." Hij hief het hoofd op eu keek haar aan. //Ik denk haast niet, dat ik dit doen zal. En toch, wanneer men aan dien Paaschmorgen denkt, daar bij den vuurtoren, en hoe gij desnoods veertien jaar op mij zoudt wachten, dan durft men niet meer te zeggen, wat er niet al gebeuren kan." Het was haar als trof een tweesnijdeud zwaard haar borst. Dat had hij nog nooit gezegd. Hare bevende lippen, haar smeekende oogen zeiden hem hoe diep hij haar gewond had en opspringende greep hij hare beide handen. z/Nora, vergeef het mijIk bedoelde het zoo niet, ik weet vandaag niet wat ik zeg.' Zij trachtte te glimlachen, //Wij vergaven elkander immers alles, niet waar, nu zeven jaar geleden, toen hij mij dat takje heidekruid zondt? Maar Alec lieve Alec, laat ik nu Davie roepen en naar huis gaan. Ik kan niet lauger met u praten, heusch, ik kan het niet." Hier hield zij op en hij zag, hoeveel moeite zij had zich goed te houden. Zijn oude gewoonte zichzelf te vergeten en alleen voor haar te zorgen, kwam weer boven. „Ja laat ons gaan. Ik ben heel ruw geweest en gij hebt alles met geduld verdragen. Wij zullen gaan. Maar eer ik Davie fluit het is misschien ons laatste vaarwel, en gij zijt de mijne, dat weet gij, en in zekeren zin altoos de Philadelphia gevestigd, van daar is toegezonden. Het bestaat uit eene keurig bewerkte zilveren schenkkan voor wijn, met een daarbij behoorenden beker en een presenteerblaadje, alles masief zilver. Op de kan is eene toepasselijke iuscriptie met den naam van den gever gegraveerd. Beide kannen met toebehooren zijn geheel gelijk aan elkander. Het volgende strooibiljet werd gistermorgen te Amsterdam verspreid Heeren Diamantslijpers. Onze vakgeuooten in Antwerpen hebben bet werk gestaakt. Zij vragen 100 verhooging, ingaande op heden. Reeds heeft er een conferentie plaats gehad van de gezamenlijke juweliers met een com- missie uit de werklieden, waarbij de patroons 25 verhooging hebben aangeboden, wel een bewijs, dat zij het kunnen doen. Het resultaat is nog niet bekend. Doch niettemin, laten de Amsterdamsche werklieden hiermede hun voordeel doen en zich vereenigen, om ook te trachten verhooging te ver- krijgen. Men late zich niet weerhouden door angst- valligheid of verkeerd geplaatste vrees, want de juweliers grijpen ook elke gelegenheid aan om het loon te verminderen. Laat men nu deze gelegen heid aangrijpen, om de loonen te verhoogen. Reeds heeft een Amsterdamsche werkgever zijne werklieden de verzekering gegeven, dat, indien er verhooging komt, hij de eerste zal zijn, die het geven zal. Mazelen-epidemie te Goes. Dinsdag en Woensdag zijn 40 nieuwe gevallen aangegeveu, terwijl 9 personen hersteld en 4 kinderen overleden zijn. Het totaal der aangetasten tot en met Woens dag bedraagt 388, waarvan 46 hersteld en 6 over leden zijn. Woensdag was de aangifte van nieuwe gevallen slechts een vierde gedeelte van dat van Dinsdag. G. C. Een nieuw model voor het muntbiljet van f 10 is in bewerking. Tegen het gebruik derzelfde zegels voor post-, telegraaf- en quitantiezegel heeft de Minister bezwaar, omdat dan de financieele werking dier verschillende middelen niet meer kan worden nagegaan. Het ontwerp eener geheel nieuwe regeling van den zoutaccijns is bij den Raad van State in overweging. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank te Amsterdam gisteren Fortuyn en Yan der Stadt, wegens het schrijven en verspreiden van opruiende geschriften, tot 6 maanden celstraf, verininderd met 71 dagen wegens de preventieve hechtenis voor eerstgenoemde en met 70 voor laatstgenoemde. Aan de Temps wordt uit Brussel geschreven De onderhandelingen tusschen het Hollandsche gouvernement en de Nord—Deutsche Lloyd te Bre- mijne." Hij wendde zich tot haar en hunne lippen ontmoetten elkander. Toen keerde hij zich om, en liet een scherp gefluit hooren. Het kind kwam heel uit de verte aanloopen, maar zijne moeder lette niet op de schatten waarmede zijne handjes gevuld waren. Zij liep als in een droom aan Alec's zijde. ffGe zult toch aan mij schrijven mij laten weten, hoe het u daar gaat?" vroeg zij met bevende lippen. z/Ja, ik zal schrijven, ofschoon er niet veel te vertellen zal zijn. Maar, Nora, gij moet mij ook alles melden, wat hier gebeurt. Beloof mij dat!" z/Wat zou er gebeuren, behalve wanneer ziekte of dood ons huisje bezoekt. De jaren zullen voor mij geene verbetering brengen." De moedeloosheid van haar stem zeide hem meer dan eenige klacht. z/Ik wanhoop nog niet. IndienMaar Alec voltooide dezen volzin niet, zijn oog was onafgewend op een witte schuimende streep gericht aan den voet van de klip. ,/Norazeide hij eindelijk op een kalmen, opgeruimden toon. ffMen moet mij maar niet vertrouwen. Ik heb je hier te lang opgehouden en het getij vergeten. Wij kunnen de punt niet meer over komen en moeten trachten hier ergens naar boven te klauteren." Zij schrikte niet. Alec stond stil en zocht naar de geschiktste plek. Spoedig had zijn oog een hoogte van ruwen zandsteen ontdekt, eenige yards verder. Het was nu juist de plek niet, die hij men, om Ylissingen als haven voor de pakket- booten te kiezen, handelen vooral over het feifc dat de booten telkens verhiuderd waren de haven van Antwerpen binnen te loopen, door dat het water in de Schelde te laag was, of door de mist. Men wijst er op, dat dit van veel gewicht is, omdat de pakketbooten een maildienst moeten onderhouden en dat dus het minste oponthoud nadeelige gevolgen kan hebben. De berichtgever spreekt evenwel den twijfel uit, dat deze bedenkin- gen de Lloyd zullen doen overgaan om niet Ant werpen als haven te kiezen. De Kanselier te Berlijn heeft bij den Bondsraad een rapport ingediend, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken, een consul-generaal aan te stellen te Antwerpen, dat volgens het rapport, de belangrijkste haven van Europa's vasteland zal worden. Hieruit zou voldoende blijken dat de Kanselier geen andere haven dan Antwerpen zal verkiezen. Hoe wel er van de zijde der justitie niet veel uitlekt over het onderzoek naar de voor eenige weken te Breda plaats gehad hebbende belangrijke diefstallen van zilver bij den kassier Yan der Meer en den leerlooier Lips, verneemt men toch, dat twee der door den officier van justitie te Breda in het Politieblad gesignaleerde verdachte vreemdelin- gen in hare handen zijn, zoodat er hoop bestaat dat spoedig eenig licht in deze duistere zaak zal worden ontstoken. Uit Neerbosch meldt men De directeur der weesinrichting ontving uit de Transvaal van den oud-wees R. Pijpstra bericht, dat in den laatsten tijd eenige verbetering in den algemeen gedrukten toestand aldaar is waar te nemeu. De hoofdoor- zaak hiervan is de ontdekking van nieuwe goud- mijnen, waar vele emigranten heeutrekken om goud te zoeken. De prijs der ossen is wel de helft hooger dan verleden jaar; levensmiddelen zijn bui- tengewoon duur, vooral aardappelen, die zelfs tot den ongehoorden prijs van f 54 per hect. op de goudvelden zijn verkocht. Pijpstra maakt zich nu gereed om met een ander naar een dier nieuw ontdekte goudvelden te trekkeu, om daar een groenteveld aan te leggen. In het begin dezer week kreeg Breda weer een bezoek van eene bende Zigeuners, 43 personen in getal. De troep werd door de politie naar Rijsbergen gebracht, waar de burgemeester de bende verder over Zundert buiten de grenzen deed zetten. De Zigeuners bleven echter op de grens bi- vouacqueeren waar zij zoowel door Hollandsche als Belgische politie werdeu bewaakt. De troep werd in de richting van Hoogstraten verdreven, om wellicht op een ander gedeelte der grenzen ons land weer binnen te dringen. voor een vrouw en een kind zou hebben uitgekozen, maar hem bleef geen andere keus over, want overal elders gingen de rotsen steil omhoog. Hij had snel een besluit genomen. *Ik moet er je beiden op hebben, eer de vloed komt. Het zal wel gaan, denk ik, en Davie zal gaarne eens een lesje in het klimmen krijgen. Maar, ventje, nu moet gij precies doen wat ik je zeg." Nora, dat wist hij, zou hem overal volgen. Hij tilde Davie op de eerste laag, sprong er toen zelf op en reikte Nora de hand. ,/Denk nu verder niet om den knaap, maar alleen om je zelve. Het is maar een reusachtige trap." Hoe luchtig hij ook sprak, lette hij met angstige zorg, waar zij haar hand en voet plaatste, en haalde ruimer adem toen hij zag hoe flink zij zich wist te redden. Toen zij bij toeval zijn angstigen blik ontmoette, zeide zij geruststellend „Ik ben volstrekt niet bang en zal wel boven komen, pas slechts goed op den knaap." Davie was volkomen gerust in die stevige armen, en had dolle pretalleen verveelde het hem, dat Alec zoo dikwijls stil hield, om moeder te helpen hij had nog wel sneller willen klauteren. Zij had- den de kwaadste helft achter den rug, toen Alec zich op een grooten steen nederzette tusschen twee hellende rotsen hij trok Nora naast zich en loosde een zucht van verademing. (Slot volgt.) TEH NEIIZENSCHE COIIRANT. M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1