Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2244. Woensdag 17 November 1886. 26e Ja&rgang, DE STOMME GETUIGE. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verscliijnt Dinsdng- en Vrijdagavond bij den nltserer P. J. VAN DE SANDEte Ter Nenzen. folitieli Overzicht, De redevoering, door Lord Salisbury aan het Lord Mayors-banket uitgesproken, trekt zeer de aandacht. Zij bevat dezen inhoud De duur der bezetting van Egypte door Engelsche troepen moet worden beperkt, maar Engeland kan dit land niet verlaten zonder de noodige waarboreen voor de toekomst te hebben verkregen, zonder ten voile verzekerd te zijn, dat Egypte in eene positie is geplaatst, waardoor het voor een aanval van vreemden is beveiligd, zonder zich te hebben overtuigd, dat alle wanorde 'in de binnenlandsche aangelegenheden heeft opgehouden. Lord Salisbury gelooft, dat Egvpte vooruit gaat, en wijst er op, dat de finan- cieele toestand van dit land gunstiger is dan ooit. Toch mag de Engelsche regeering hare taak niet als afgewerkt beschouwen. De welvaart van Egypte en de onafhankelijkheid van dit land van de con- trole eener andere mogendheid zijn zaken van het grootste belang. Over de Bulgaarsche kwestie sprekende, gaf Lord Salisbury een overzicht van het gebeurde bij de samenzwering tegen Vorst Alexander in scherpe woorden keurde hij dit ver- grijp aan den wettigen Vorst af en legde den muitenden officieren ten laste, dat zij zich door vreemd goud hadden lalen omkoopen. Geheel Europa had het in Bulgarije gebeurde nadrukkelijk veroordeeld en met schrik gezien, dat eene vreemde diplomatie alle middelen in het werk stelde om de schuldige officieren voor de welverdiende gevolgen van hunne misdaad te bewaren. Met groot leed- wezen had Europa aanschouwd hoe hier inbreuk werd gemaakt op de rechten van een onalhankelijk volk. Hoe men de verklaringen van den Lord te Petersburg zal opnemen. De Bulgaarsche Sobranja heeft, zooals te ver- wachten was, Prins Waldemar van Denemarken tot Vorst verkozen. In de aan deze handeliug voorafgaande geheime zitting had de regent Stain- boeloff nogmaals uiteengezet, waarom eene herkiezing van Vorst Alexander niet wenschelijk was. Hij had er op gewezen dat Prins Waldemar van Dene marken door zijne nauwe betrekking tot deregeerende familien in Rusland, Engeland en Griekeland, een bijzonder aanbevelingswaardig candidaat scheen. Eene verlenging van den tegenwoordigen voor- loopigen toestand werd, blijkens de inlichtingen van Grekoff uit Konstantinopel ontvangen, door verschillende mogeudheden niet raadzaam geacht. Rusland zou wel is waar waarscbijnlijk de ver kiezing niet als geldig willen erkennen, maar men mocht zich daardoor niet laten terughouden, vooral omdat juist de verkiezing van Prins Waldemar een blijk zou zijn der verzoenende gezindheid van de regeering en de Sobranja. Wanneer de benoe- ming door Prins Waldemar niet werd aangenomen zou de regeering haar ontslag nemen, maar zij zou dit ook doen, indien de keuze der vergadering FEUILLETON. 2) //Wat denkt gij dan, dat hij bedoelde vroeg Alec nu, daar Nora zweeg. wIk denk, dat hij zich ergens wilde verbergen en ons in den waan brengen, dat hij dood is. Dan zal hij waarscbijnlijk plotseling voor den dag komen en ons nog ongelukkiger maken dan zeven jaar geleden." //Maar denkt ge dan, dat het genot van ons zulk een slag toe te brengen op zou kunnen wegen tegen het vijf jaar zich schuil houden." u Ja Of hebt gij niet reeds ervaren, dat er niets is, waartoe hij niet in staat is, om maar u en mij te vernederen?" e/En hoe lang zal dit zoo voortgaan Hoe laug zal het nog duren, eer gij je vrij gelooft en veilig voor hem vroeg Alec kortaf. wDat kan ik waarlijk niet zeggen. Indien ik ooit mocht hooren, dat iemand zijn lijk had ge zien maar eer men zijne plaats aan het post- kantoor begaf doorzocht men de kust en zelfs ver het land in en men nNora, ga toch eens naHij ligt daar mis- schien vele vademen diep, op den bodem der zee. Hij kan als een vreemdeling in een ver land ziek viel op Vorst Alexander. Woensdag te tien uur kwam de Sobranja bijeen. De Minister-president Radoslavoff stelde Prins Waldemar van Denemarken als den nieuwen Vorst voor. A1 de leden der Sobranja stonden op van hunne zitplaatsen en vereenigden zich bij acclamatie met het voorstel. Het publiek op de tribunes bleef onverschilliggeen wonderwant de sympathie van het volk en de meerderheid der vertegenwoordiging is aan een ander verzekerd. Karaveloff, de verdachte regent, heeft zich eindelijk teruggetrokken. Het had der Regeering groote moeite gekost de leden der Sobranja van een votum van wantrouwen tegen deze dubbelzinnige persoonlijkheid terug te houden. Waarschijnlijk zal heden een derde regent ter vervanging van Karaveloff worden gekozen. Onmiddellijk na de verkiezing van Woensdag werd door het regentschap eene depeche gezonden aan Prins Waldemar, die zich met zijn vrouw (Prinses Marie van Orleans, eene dochter van den hertog van Chartres,) te Cannes bevindt. Tevens is eene deputatie van vijf afgevaardigden naar Cannes gezonden om den Vorst de verkiezingsakte aan te biedeu. Voor deze zending zijn aangewezen Schifkoff (de president der Sobranja), Grekoff (laatst zaakgelastigde te Konstantinopel), Mikkailoff, een boer en een Turk. De regenten en ministers zijn, voorzichtigheidshalve langs verschillende wegen, naar Sofia teruggekeerd. Er kon hun nog iets ergers overkomen dan eene ontmoeting met een rooverbende. De troep van Kaulbars staat in zedelijke waarde nog beneden die zwervende benden. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. heeft inevrouw Bulkley, van hare ziekte hersteld, protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de Minister haar in oogenblikken, waarin zij elke verbintenis zou hebben aaugegaan om uit den kerker te geraken, afstand heeft laten doen van haar wettige rechten. Zij heeft den Minister bij brief doen weten, dat zij zich niet gebonden acht door de haar afgedwongen verbintenis. En daarom is er dan ook sprake van, dat zij niet naar Arnhem zal vertrekken, maar zich te Apeldoorn zal vestigen, om steeds in de nabijheid harer klein- kinderen te blijven. Men schrijft uit Maastricht De Belgische Regeering heeft dezer dagen den invoer van schapen uit Nederland verboden, nadat reeds voor eenigen tijd een gelijk verbod omtrent de varkens was uitgevaardigd. Aan den veehandel is daardoor, vooral in Limburg, groot nadeel toe- gebrachtimmers, alleen uit die provincie werden soms in een week meer dan duizend varkens naar Belgie uitgevoerd. Miar er is meer. zijn geworden en gestorven. Men kan hem ver- moord hebben. Indien een dezer gevallen heeft plaats gevonden, wie zal ons dan hier komen zeggen dat hij dood is ,/Dat weet ik niet," en de moedelooze berusting vormde eene schrille tegenstelling met zijne op- bruisendheid, „ik verwacht alleen tijding van zijne eigen lippen." 4 z/En toch," riep hij hartstochtelijk uit, .wilt gij weduwe blijven, zijne weduwe, tot aan je dood .Alec, dring er niet verder bij mij op aan. Ik zal niet van meening veranderen, maar gij kunt het mij wel bitterder maken en soms denk ik wel eens dat ik al dubbei en dwars mijn deel heb gehad en ik begrijp vaak me zelve niet, hoe ik alles nog heb kunnen dragen." Hij mompelde iets misschien wel eene ver- wensching. Toen ze daar zoo naar den groeneu schuimenden oceaan zaten te kijken, gingen beider gedachten terug naar dat gelukkig verleden, toen zij elkander trouw hadden beloofd. Dat was een gelukkig afscheid geweest in de schaduw van den ouden vuurtoren, toen Alec scheep ging, om bij zijne Schotsche neven het ,/boeren" te leerenen er had een glimlach gespeeld om de bevende lippen van Nora, toen zij fluisterde dat Pinksteren spoedig daar zou zijn. Maar voor dien tijd had zij al be loofd de vrouw van James Lindley te worden, en toen hij zijne zwarte oogen op haar vestigde en Reeds voorlang gaan er in Belgie stemmen op om ook den invoer van runderen uit Nederland te verbieden, en dit zou een onherstelbaar verlies voor de veehouders van ons land zijn, daar jaarlijks niet minder dan 80,000 runderen uit Nederland naar Belgie worden uitgevoerd. Men kan het natuurlijk der Belgische Regeering niet kwalijk nemen, dat zij, evenals wij, maatregelen neemt voor het behoud van een gezonden veestapel. Maar wat men wel kan doen, isaan Belgie iedere aanleiding tot het sluiten zijner grenzen voor ons vee te ontnemen. Tot dat einde zou het wenschelijk zijn dat het vee, alvorens te worden uitgevoerd, aan een strenge keuring werd onderworpen, waar door aan onze naburen alle waarborgen gegeven worden, dat het bij hen ingevoerde vee gezond en aan geen besmettelijke ziekte lijdende is. Hier- door zou aan Belgie elke aanleiding ontnomen worden om ons vee te weren, wat wel niet in de bedoeling van dat land ligt, maar dat toch zou kunnen gebeuren, indien niet bijtijds op de ge- melde of op een andere wijze daartegen wordt gewaakt. Te Delden bestaat de gewoonte, dat de eikels, welke van de boomen vallen, door de arme jeugd worden opgeraapt en verzameld. Door de buiten- gewone vruchtbaarheid van de Twickelsche bosschen waren de uitkomsten van dien arbeid dit najaar zeldzaam voordeeligniet minder toch dan ongeveer 580 mud tegen f 1,20 per mud werd afgeleverd voor rekening van den eigenaar der herten op het landgoed .Twickel/' om te dienen als wintervoeder voor die dieren. Bij de akte van beschuldiging tegen hen, die wegens de ongeregeldheden van 25 en 26 Juli worden vervolgd, is een rapport van den hoofd- commissaris van politie, Mr. Van Doesburgh, ge- voegd, waarin deze o. m. verklaart, dat hem van eene vooraf beraamde samenspanning en evenmin van eenige organisatie onder de menigte tijdens het plegen der ongeregeldheden niets gebleken is, noch op Zondag, noch op Maandag. De vervolging heeft plaats wegens wederspannig- heid tegen bedienende beambten, medeplichtigheid daaraan en, wat sommigen betreft, feitelijk ge- weldadig verzet, gepaard met verwonding. Zeventig politieagenten zijn verwond geraakt. Volstrekt geen overbodige waarschuwing in onze omgeving. De slecbte gewoonte om muren of schuttingen met onreine, vuile woorden te be- kladden, waardoor de openbare zedelijkheid belee- digd, het kiesch gevoel en het oog onaangenaam aangedaan wordt, is volgens art. 451, al. 3, van ons nieuwe strafwetboek gelukkig strafbaar. En die straf is waarlijk zoo gering ook niet; er staat niet minder dan 5 dagen hechtenis of f 15 boete op. vroeg //wanneer had zij het antwoord gegeven, dat vreemd genoeg klonk in den mond van een meisje //Hoe eerder, hoe beter." Binnen een maand waren zij getrouwd en de volgende week was nog niet om, toen zij reeds uit James Lindley'"s eigen mond vernam, dat hij haar door een schandelijk bedrog tot zijne vrouw had gemaakt. Hij verklapte het in een vlaag van hartstocht, terwijl hij pochte op de sluwheid, die hij van zijn Italiaansche moeder had geleerd. Maar hij was geenszins voorbereid op de uitwerking, die het op haar had. Zij uitte geen verwijt. Zij keek hem schuchter aan, alsof hij een afschuw- wekkend, kruipend gedierte was. Drie dagen later zeide zij hem zeer kalm, dat er een brief naar Alec Mostijns onder weg was, dien zij zelve in een afgelegen marktstad op de post had gedaan. Hij sloeg haar toen, maar het deerde haar niet. Een paar dagen later was zij met hem op het postbureau bezig de brieven te sorteeren, toen het antwoord van Alec kwam. Hij greep het en stak het in zijn zak. Zij voltooide haar werk totdat de postbode met zijne pakketten vertrokken was en ging toen naar haar man. z/Geef mij den brief," zeide ze kort maar na> drukkelijk. Met een boosaardigen glimlach haaldi hij het couvert te voorschijn, verbrak het zegel en haalde uit den omslag geen beschreven blad, maar een enkel takje purper heidekruid. Toen hij het verachtelijk op den grond wierp, maakte zij Voor het kantongerecht te Alkmaar stond Vrijdag 11. terecht een fabrikant te Uitgeest. Deze beklaagde, een zeer welgesteld man, werd den 22 October 11. bij verstek veroordeeld ter zake van dronkenschap op den openbaren weg tot 14 dagen hechtenis en opzending naar een rijks- werkinrichting voor drie maanden. Tegen dit vonnis kwam hij in verzet en ontkende beschonken te zijn geweest, overigens zijne verdediging over- latende aan Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam. Deze meende, dat de veld wachter, die de dag- vaarding aan beklaagde had beteekend, eens het bewijs had willen leveren, hoe terecht de bekende ministerieele circulaire de beteekeningen aan de veldwachters opdraagt, daar de veldwachter den beklaagden had gedagvaard om den 15 October te verschijnen, wijl hij op 5 November d. a. v. dronken was geweest. Op grond, dat dit feit niet te bewijzen en dus niet bewezen is, vroeg pi. vrijspraaki Verder betoogde hij, dat de verklaring van den veldwachter, dat bekl. een waggelende houding had en wartaal sprak, geen bewijs was voor dronken schap, waar, zooals in casu, noch misbruik, noch zelfs gebruik van sterken drank is geconstateerd en vele personen waggelen en wartaal spreken, zonder dronken te zijn. Ook op dezen grond vroeg pi. vrijspraak. Te Zierikzee hadden de vorige week door eenige landbouwers gedachtenwisselingen plaats, hoe ook in onze eilanden het systeem in te voeren om beetwortelen naar gelang van het suikergehalte te verkoopen. In Belgie, voornamelijk in de zuidelijke provincien, en in Frankrijk heeft men dit jaar fr. 20 per 1000 KG. voor beetwortelen betaald, welke 11 pCt. suiker bevatten, voor ieder pCt. minder gehalte wordt fr. 3 afgetrokken en voor ieder pCt. meer fr. 3 bijbetaald. Wanneer men nu weet, dat dit jaar volgens vertrouwbare opgaven het sui kergehalte van 9 tot 16 pCt. beloopt en er zelfs analysen gemaakt zijn van 18£ pCt. en dat die alien betaald zijn met f 10 per 1000 KG., be- hoeft het geen betoog, dat zoowel voor den fabrikant als voor den landbouwer wijziging noodzakelijk is. De landbouwers willen zich dan, evenals het geval is in Belgie en Erankrijk, niet alleen toeleggeu op buitengewoon groote bruto-opbrengsten, maar ook op een groot suikergehalte, waarbij, zooals te verwachten is, en fabrikant en landbouwer goed zullen varen. De Nederlandsche Industrieel beoordeelt de ontwerp-Zondagswet, uit een nijverheidsoogpunt, niet gunsfig. Wordt een uitzondering voor open- bare middelen van vervoer toegestaan, dan zou- den, naar het blad doet opmerken, de fabrieken om dezelfde reden daarop aanspraak hebben. Het gesloten houden van gebouwen en werk- eene kleine beweging, maar bedwong zich en stond daar als een beeld. Lindley keerde zich om en greep haar bij den schouder. z/Wat raeent de dwaas hiermede Zeg het mij, of het zal des te erger voor jou afloopen." Zij ontmoette zijn blik en in hare oogen fonkelde een ongewoon vuur. ,/Het is zijn antwoordhij weet alles en ver- geeft mij." Noch woeste bedreigingeu noch dringende vragen konden haar iets verders ontlokken, totdat hij zwoer dag op dag den postzak te zullen onder- zoeken. Toen glimlachte zij uitdagend. //Het zal alles vergeefsche moeite zijn. Hij zal niet meer schrijven, hij heeft mij alles gemeld wat ik wenschte te weten." Van dit oogenblik bewaarde zij een hardnekkig stilzwijgen over dit verleden. Twee lange, einde- looze jaren vervulde zij hare plichten van huis- moeder. Maar de buren beweerden, dat aan Nora Lindley iets zeer vreeselijks was overkomen en haar moeder kon haar niet dan met tranen in de oogen aanzien. Eens slechts was Alec in die twee jaar te Hastleby geweest, zij hadden elkander een oogenblik gesproken in tegenwoordigheid van James Lindley. Hoe kort ook had die ontmoeting, de flinke handdruk, en de vaste blik uit zijne blauwe oogen Nora nieuwen moed geschonken. Toen kwam haar kleintje als een zonnestraal na de IZESSC COIR A NT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1