f I ilii! Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. H. leefde vroeger met zijn vrouw zoo vreedzaam als dat voor een bordeelhouder mogelijk is. Zijn oogappel en ook die zijner vrouw was een meisje, dat, uit ontucht geboren, door hen tot zich was genomen toen het drie dagen oud was. Yijftieu jaren werd dat kind door hen gevoed en verzorgd, toen eensklaps de moeder haar dochter kwam op- eischen. Gemakkelijk stonden de pleegouders hun pleegkind echter niet af en eerst toen de Recht- bank aldaar een vonnis ten voordeele der moeder had gewezenwelke procedure een geweldigde sensatie in die wijk teweeg bracht, werd het kind afgegeven. Dat was de nekslag voor den huise- lijken vrede. Veel geld was aan het proces ten koste gelegd, paard en rijtuig waren er aan opgeofferd en van dat oogenblik bracht de jeneverflesch twist en dikwijls ernstige vechtpartijen. Ilet huis in de Schapensteeg, waarin H. een kleine tapperij houdt, is gesloten. Omtrent deze zaak meldt het Haagsch Dagblad nog het volgende: De resultaten van dat onderzoek hebben nil aan- leiding gegeven om den man, Mozes Hakker geheeten, in arrest te nemen. Hoewel H. ontkent, schuld te hebben aan den dood zijner vrouw, verdenkt men hem echter, dat hij door verworging een einde aan haar leven heeft gemaakt. Vooreerst toch hebben de overburen gezien, dat H. zijn vrouw weinige oogenblikken voor haar dood bij het hoofd vast- greep, waarop een worsteling volgde en moordge- schreeuw is gehoord. Yervolgens heeft de geneesheer, die geroepen was om een verklaring van overlijden te geven, dit geweigerd en het afleggen van het lijk verboden, omdat hij in den nek sporen van gepleegd geweld meende te bespeuren. Deze ont- dekking, in verband met de omstandigheid dat hij vrouw H. meermalen wegens bekomen verwonding geneeskundig heeft behandeld, gaven hem aanleiding om de aandacht der politie op dit voorval te ves- tigen. Het verbod tot het afleggen van het lijk is door H bovendien overtreden en reeds dadelijk waren door hem maatregeleu genomen voor een spoedige ter—aarde—bestelling, die evenwel door de tusschenkomst der politie is verhinderd. Mozes Hakker is ongeveer 50 jaren oud en was 24 jaren met de overleden vrouw gehuwd. Eergister- avond is hij naar het huis van arrest overgebraeht. Gisteren heeft in het gasthuis een confrontatie met de doode plaats gehad, waarna tot de gerech- telijke schouwing werd overgegaan. Voor het Amsterdamsch Gerechtshof zullen op 20 dezer 13 personen, waaronder 3 vrouwen, en op 1 Dec. 10 mannen terecht staan wegens deel- nemmg aan de oproerigheden van 15 Juli (Linden- gracht). Van deze 23 zijn er 12 in hechtenis. Er zijn 72 getuigen gedagvaard. Vooraf zal, den 23sten, terechtstaan W. A. Lan- gelaan, 89 jaar, van beroep zeevarende, thans in hechtenis, beschuldigd van poging tot moord op den politieagent J. Korfmaker, op 27 Juli jl., toen deze, te ongeveer 4 uren, op weg was naar het politie- bureau op het Leidschepleinin de le Looierstraat outving K. toen plotseling van iemand, die achter hem was, boveu op zijn helm een slag met een hard voorwerp, en toen hij zich even omdraaide nog een slag op zij van zijn helm, waardoor deze afviel, terwijl hij toen terstond daarop nog een derden slag kreeg op het onbehaarde achtergedeelte van zijn hoofd, waardoor hij in eens voorover bijna be- wusteloos op den grond is gevallen, waardoor ook nog zijn neus gebroken is. K. verklaart, dat hij besch. wel eens meer gezien had, daar deze niet ver van hem afwoont, maar hij, voor zoover hij zich herinnert, nooit moeite met hem gehad heeft dan een drietal jaren geleden, toen L. bij een samen- scholiug niet dadelijk aan zijn bevel om uiteen te gaan wilde gevolg geven. Eenige getuigen, die L. het feit hebben zien ple- gen, verklaren dat deze op zijn kousen den agent was achterna geloopen, niet beschonken was en zich na de misdaad weer kalm verwijderde. (Besch. wil beweren, wel dronken te zijn geweest.) L. wordt beschuldigd van poging tot moord, die onafhankelijk van zijn wil haar uitwerking heeft gemist. Bij een publieke veiling te Colijnsplaat van landerijen, gelegen in den Nieuw-Noord-Beveland- polder, in 6 perceelen, samen ruim 25 gemeten, was de opbrengst per gemet van 135 tot 184. TER NEUZEV, 12 November 1880. Op de jl. V oensdag alhier gehouden paarden— en veemarkt waren aanwezig 24 paarden, 52 run- deren en 34 varkens. De uitgeloofde premien werden toegekend aanJ. P. Scheele, te Ter Neuzen, f 4 voor het schoonste ruinpaard, eerste premie; M. V erbrugge, te Hoek, f 2 idem tweed e premie; J. P. Scheele als boven, f 5, eerste premie, en f 2, tweede premie, voor het schoonste merriepaardE. Haak, te Hoek, 4 voor het schoonste jongpaard, eerste premie; wed. J. Begheijn, te Ter Neuzen, f 2 idem premieM. Verbrugge als boven, f 4 voor het grootste getal paarden H. Wolfert Dz., te Ter Neuzen, f 5 voor den schoonsten springstierP. van Tatenhove, te Zaam- sHg, f 4 voor het schoonste stuk rundvee uit deze kantons, eerste premie; M. Verbrugge als boven, f 2 idem tweede premie; J. van Boven, te Elle- woutsdijk, f 4 voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons, eerste premieP. Bake, te Assenede (Belgie), f 2 idem tweede premie H. Wolfert Dz. als boven, 5 voor de beste baatgevende ol kalfdragende koe, eerste premie P. van Tatenhove als boven, 2 idem tweede premieH. Wblfert Dz. als boven, f 4 voor het schoonste rundA. Thielman, te Zaamslag, 3 voor het schoonste kalfH. Wolfert Dz. als boven, f o voor het vetste stuk rundvee en f 4 voor het grootste getal runderen. Voor den schoonsten dekhengst, voor het schoonste veulen, voor het grootste getal schapen en idem varkens boven de 6 of 25 stuks zijn geene premien toegekend. In aanmerking genomen den gedrukten toestand in den rundveehandel, was den omzet daarin nog al redelijk, daar er nog al tamelijk is verkocht. De varkens gingen alien grif weg. Het aanwezige vetste rund van den landbouwer H. Wolfert Dz. alhier, een schoon beest, door de talnjke marktbezoekers dan ook bewonderd, we- gende circa 1000 kilo's, is verkocht voor 800 frs. (f 376), aan P. van Houwe, veehandelaar te Beir- velde (Belgie), Dat men ook in onze omgeving buitengewone vette runderen kan vinden, om die niet te zoeken bij onze overburen in Zuid-Beveland, kunnen wij melden, dat dergelijke zeldzame exemplaren thans aanwezig zijn op de hofsteden van de landbouwers Goethals, in den polder Oud-Vogelschor, en Staal, aan het Spui. Het rund bij eerstgenoemde wordt thans geschat op minstens eene zwaarte van 1200 kilo's. aldaar staand kastje een naaikisfje, waarin gouden en zilveren voorwerpen aanwezig waren, weg en verwijderde zich daarmede. Niettegenstaande de geringe aanwijzingen, gelukte het de brigade marechaussee alhier, door hare spoedig genomene maatregelen, om dien persoon, die reeds de gemeente verlaten had en in de richting naar Belgie gegaan was, op te sporen en het gestolene in beslag te nemen. Deze persoon, genaamd A. Mervenu, is heden van hier naar het huis van arrest te Middelburg overgebraeht, om aldaar vooreerst over zijue daad na te denken. Westdorpe, 10 November. Bij de alhier ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad waren 36 geldige stemmen uitgebracht. Geen volstrekte meerderheid verkregen zijnde, zal een herstemining moeten plaats hebben tusschen de heeren Dominicus Bauwens en Eduardus de Munck die ieder 11 stemmen op zich vereenigden. Het getal kiezers bedraagt 68. Ivloosterzaiide. Alhier is eene vereeniging van landbouwers opgericht onder den naam van „Eigen liulp, ten doel hebbende aankoop van guano's, zaaigranen enz. De jaarlijksche contributie bedraagt f 1,50. Reeds een tal van landbouwers zijn toegetreden. Voorzitter en secretaris dier vereeniging zijn de heeren M. W. van Arenthals J.Jz. en J. A. Pateer Ez. 'S Gravenliage, 12 November. Tweede Kamer. Het debat over de Iudische begrooting is voort- gezet. De heer Rooseboom bleef aaudringen op uitbreiding van het Indisch leger. De heeren Van der Oye en Keuchenius weuschten vrije toelating van inlandsche hulpzendelingen. De heer Keu chenius protesteert tegen de drukpersvervolgingen en tegen de vrijheid aan de consuls in Indie ge- gegeven, om eene vreemde vlag uit te hangen. De Minister verklaarde, dat dit laatste was geschied na overleg met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Het algemeen debat werd daarna gesloten. ""recktszakenT Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Nov. het volgende vonnis uitgesproken J* T-i oud 20 j., bierhuishouder, wonende te Hontenisse, is wegens beleediging veroordeeld tot eene geldboete van f 8, subsidiair 8 dagen hechtenis. De stad onzer inwoning is in de laatste tijden heel wat veranderd. De kapitale woningen aan den Oostelijken kanaalarm naderen hare vol- tooiing en vormen aldaar een wijk, die slechts bestrating en een naam wacht om weldra als een der voornaamste in Ter Neuzen bekend te staan. Ook de Nieuwstraat heeft in de laatste jaren een ander kleed aangetrokken in korten tijd toch zijn daar 3 winkels met schoone fronten en groote spiegelruiten geopend met name die van de heeren G. A. Standaert, in victualien, P. van Vessem, in kruidenierswaren en Alex, de Koning, in goud en zilverwerken. Met de reeds bestaande maken zij een sieraad dezer straat uit. Na de mededeeling dat weldra een tweede brood- en beschuit-stoombakkerij zal geopend worden nieuwe huizen in aanbouw zijn of een beter aanzien krijgen zal niemand ons tegenspreken als we zeggen dat het oude Ter Neuzen moeilijk meer te her- kenneu is. De mazelen die zich, ofschoon tot heden van goedaardig karakter, in deze gemeente uitbreiden, zijn heden epidemisch verklaard. W oensdag den 10 dezer, leurde een persoon uit het naburige Wachtebeke (Belgie) in de Tho- lensstraat dezer gemeente aan de huizen met noten hij drong daarbij in eene woning, nam van een I Ci Aeuzeil, 12 November. Gaven wij vroeger een verslag over den afgeloopen graanoogst, ook thans kunnen wij den uitslag melden van die der suikerbieten en aardappelen, twee voorname in dit district verbouwd wordende producteu. Het droge weder voornamelijk heeft voor den groei der suikerbieten nadeelig geweestbekwame gronden hebbeu nog al bevredigend opge'orachtover de magere daarentegen is te klagenhet zeggen van velen is wel aan te nemen, die verklaren, dat den teelt van suikerbieten voor den landbouwer, altkans in tijden als nu, nog al zoo onvoordeelic niet is, daar zij berekenen dat gemiddeld een gemet suikerbieten opbrengt f 140 en daarentegen tarwe gemiddeld slechts f 72. De opbrengst der aardappelen is middelmatig geweest, doch de kwaliteit gewenscht; de uitplan- ting was weder buitengewoon groot. Naar BeMe en ook naar het binnenland was de uitvoer wederom buitengewoon en betaalt men thans door- een 6 franc per Vlaamsche zak of omstreeks f 2 per hectoliter. zegt gij er niets van, dat ik jou dan zal moeten verlaten //Hoe kan ik dat?" Zij deed moeite kalm te spreken. Waarom zou ik je geluk in den weg staan; het is misschien veel beter voor je." //Beter voor jou, of voor mij z/Voor jou!" «/Zijt gij dan nog niet van meening veranderd?" vroeg hij zachter. z/Neen." z/Het is hard," brak hij plotseling met bitter- heid los, ,/'net is reeds hard, dat een slecht man, ter wille van zijn eigen slechte bedoelingen, twee levens moet bederven, zoolang hij leeft; maar het is al te erg, dat hij, nu hij dood is, nog tusschen ons moet staan." z/Dat is zoo," stem de zij droevig toe. ,/0, Alec, begrijpt gij dan niet, dat het mij om u en mij zelve zoo spijt? Waarom echter die oude koeien uit de sloot te halen Wij kunnen den vreeselijken missing, toen begaan, niet goed maken, maar ik handelde overijld en ik heb er sedert dag en nacht door geleden. En hoe weet ik nu, hoe kan iemand weteu of hij dood is?" Hij maakte eene ongeduldige beweging. /,1k herhaal wat ik een jaar geleden zeide°Als hij leeft, waar is hij dan? Waarom blijft hij weg? Hij is geen zeeman, die op een onbewoond eiland kan geworpen zijnhij is geen bankroetier, die zich voor zijne schuldeischers moet schuil houden noch een oplichter, die zich met eens anders geld uit de voeten maakt. Hij is zelfs niet eens een arme duivel, die in zijn vaderland niet aan den kost kan komen. Wat ter wereld zou den geachten en hij legde een bijtenden nadruk op dit laatste woord welgestelden postmeester van Hastleby nu bijna vijf jaar van zijn huis en zijne zaken af houden, indien hij nog in leven ware. Wanneer of hoe hij stierf weet ik niet, maar dat hij dood is, is zeker." z/Alec, ik zal je iets vertellen, dat gij niet weet, iets, dat je misschien zal doen gelooven dat hij niet dood is. Op zekeren avond, nog geen maand vdor dat hij verdween, zaten wij te zamen hij en ik. Ik weet niet hoe hij zoo op eens aan je dacht, ik had je naam zelfs niet genoemd; maar hij had weer de harde dingen gezegd, die hij alleen uiten kan. Toen bleef hij geruimen tijd in het vuur zitten staren, lachte eiudelijk en zeide, terwijl hij mij aankeek Je denkt misschien dat ik niet weet wat gij beiden zoo gaarne zoudt hebben, maar denk niet dat ge zoo spoedig van mij af zijt. Eens speelde ik je reeds een poets en ik zal er je nog een leveren eer gij van mij afkomt. (Wordt vervolgd.) Dinsdag heeft de Koning van Belgie in persoon de zitting der Kamers geopend met eene uitvoerige troonrede, waarvan wij den hoofdinhoud hier laten volgen. In de eerste plaats constateerde de Koning, dat de betrekkingen met alle mogeudheden uitmuutend zijn. Belgie neemt met nauwgezetheid de plichten der neutraliteit in acht. Hij constateert mede, dat de Antwerpsche tentoonstelling bewezen heeft, dat de industrieele voortbrenging van Belgie niet is achteruit gegaan en beveelt de uitbreiding der handelsbetrekkingen met andere landen aan. Zij brengt voorts de betreurenswaardige feiten in herin- nering die te Luik en Charleroi hebben plaats gehad. Het gouvernement, door den arbeid der enquete-commissie voorgelicht, zal aan de Kamers belangnjke hervormingsplannen voorleggen. De troonrede kondigt verder een ruime toepassing van het recht van gratie aan voor de personen, die wegens de gebeurtenissen te Luik en te Charleroi veroordeeld zijn. len aanzien van de militaire quaestie zegt het staatsstuk dat de quaestie der werving terecht de publieke opinie bezighoudt. Het is zeer wensche- lijk, dat de vaderlandslievende overeenstemmin<* tusschen de verschillende partijen mijne regeering toestaan daarna eene zoodanige oplossing te geven, als de belangen der hoogste orde vorderen. Ver der wordt een voorstel betreffende het hooger on- derwijs aangekondigd, en ten slotte de gunstige toestand der financien ondanks de algemeene han- delscrisis geconstateerd. De koning, de graaf van Vlaanderen en de graaf van Henegouwen zijn, voor de opening der Kamers te paard langs de burgerwacht gereden. Het publiek deed juichkreten hooren, en er had geene enkele vijandige demonstratie plaats. De zinsnede in de troonrede, waarin van de gratie wordt gesproken, werd door de rechter- en linkerzijde toegejuicht. De bedelaars hebben te Amsterdam ^iTni^iw middel ontdekt, om uit de handen der politie te blijven. Zij begeveu zich daartoe op de perrons der stations en geven daar aan de reizigers met leed- wezen te kennen, eenige centen voor hun reis te kort te komen, welke reis natuurlijk in verband staat met het bekomen van werk. Zijn de centen in hun handen dan verdwiinen ze en in vele gevallen liefst in een der kroceu in de nabijheid van het station. De politie kreeg de lucht van deze industrie en zond er een paar rechercheurs op af. De eerste de beste keer liep er al een in, die den recher cheurs aansprak om een paar centen ter comple- teeiing der reiskosten, die 45 ct. moesten bedraeen Aan het bureau gebracht, bleek het dat hij slechts' in het bezit van 3 centen was. Door de rechtbank werd de man wegens bede- lanj aan den opeubaren weg tot 12 dagen hech tenis veroordeeld. Toen vier boeren uit Tubbergen, die naar de markt waren, terugkeerden en in vrij vrooliike stemming waren, spraken zij af om het hardst te zullen gaan njden. Bij den eersten rid verloor een der wagens een wiel, zoodat de eigenaar van dat voertuig bij de eerste halte het gelag moest betalen. loen begon men opnieuw om het hardst te draven doch nu moesten zij over eene bru<* die te smal was om alle vier de rijtuigen te gelijk te bergen, waardoor een van hen tegen de leunin- aanreed, welke brak, en met dien wagen en de daarin zittende personen in het water geraakte De boer met de drie boerinnen kwamen echter met den schnlc, een nat pak en geringe verwon- dingen vrij. Te Boskoop dingen vijf personen naar de vacante betrekking van gemeente-ontvanger. Dit vijftal bestaat naar men meldt uit een "e- meente-secretaris, een candidaat-notaris, een manu- facturier een opperman en een dood- graver Toen Maandagavond de Noordwijker boot op hare terugreis van Zaandam te Aalsmeer aan- kwam moesten de kapitein en de stuurman de hulp der politie aldaar mroepen tegen den machi nist, die, dronken, hen beiden onderweg had willen vermoorden. De woesteling werd te Aalsmeer in hechtenis genomen; de boot echter kon nu hare reis met vervolgen en moest blijven liggen. Hij was zeer aan haar gehecht. Nooit had hij gedacht, van haar te kunnen scheiden. Jaren vele jaren had hij hareu trouw erkend; volkomen kon hij zich op haar verlaten. Zij rustte aan zijn hart. Teeder zag hij haar aan, liefkoosde haar eu fluisterde Moet ge mij waarlijk verlaten Moet het dan zijn Hij verzonk in diep gepeins en dacht aan den tijd, dat zij haast onafscheidelijk aan elkaar ver- bonden waren geweest. En nu zoude hij van haar scheiden CWustm, gejaagd liep hij de kamer op en neer zij weex met van zijne zijde. Hij' besefte het, dat zij slechts ten doel gehad had, hem te dienenhem, en geen ander. Weemoed maakte zich van hem meester. Mat te beginnen zonder u riep hij uit. Hoe- zeer zal ik u missen. Wie zal mij nu, als ik aan den arheid zit, waarschuwen dat er ook een tiid voor ontspanning, voor levensgenot is. Niemand! En toch het khn niet andershet noodlot diving mij het moet Hij greep jas en hoed en verliet het vertrek en zij zij week niet van hem. Er verliepen twee lange, bange uren. Eindelijk keerde hij met outstemd voorkomen terug zonder haar. //O, had ik het maar niet gedaanzoo jam- merde hij in vertwijfeling; ,/hoe kon ik voor el- lendig goud van u scheiden Hij begroef zijn bleek gelaat in het kussen van zijn legerstede en weende weende heete tra- nen om de verloreuede gouden remontoir namelijk, die hij zooeven naar de lommerd had gebracht. I '^r7, Hirberi Borghini, geneesheer-inspecteur van het Groot-Hospitaal te Milaan, heeft in zijne /conference," verzekerd, dat den dag waarop Succi zijn geheim aan het licht brengt, de wetenschap een hulpmiddel rijker zal geworden zijn, dat haar bij talrijke behandelingen gewicbtige diensten kan bewijzen. Van de beroemde likeur van Succi wist spreker niets anders te vertellen, dan dat het een roodachtig vocht was, waarover hij dus wijselijk geen oordeel zou uitspreken. Alleon kon hij verzekeren, dat nooit een middel was uitgevonden, dat zulk een krachtige werking op den maag uitoefende. Te Parijs is een museum voor blinden opge richt. Het is nog op bescheiden schaal, maar toch eenig in zijn soort en daarom niet slechts voor blinden betastens-, maar ook voor niet-blinden bezienswaardig. De stichter er van is Dr. Guilbeau, if

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2