Gemengde berichten. hoorders aan om toch vooral geen jenever te drinker)j daar elke borrel 5 cent aan de schatkist bezorgde. Daar mevrouw Douwes—Dekker aanwezig was, verzocht Penning eene „leve Douwes—Dekker I" haar ter eere aan te heffen, waaraan met geest- drift werd voldaan. Naar men met zekerheid aan het Utr. Dagblad mededeelt is Jeanne Lorette, die te Arnbem baar straftijd ondergaat, thans wel degelijk ernstig on- gesteld. Zij heeft eene vrij bevige bloedspuwing gebadbaar toestand moet zorgwekkend zijn. In het Hand. v. Antw. leest men //Ik ben gisteren gaan zien naar de werken van de tram te Bergen op Zoom (Antwerpen). 't Is aanbevelenswaardig, op te merken boe onze noorder- buren, in korten tijd en zoo eenvoudig veel werk hebben verricht. Met een dertigtal goede aard- werkers en vijftig pontonniers van het Hollandsche leger is reeds meer dan de helft van het werk tusschen Bergen op Zoom en de Belgische grenzen (tussehen Ossendrecht en Sandvliet) afgemaakt. //Om de pontonniers of mineurs van het leger aan die werken te gewennen, heeft de Maatschappij ze goedkoop aan 't werk. Men betaalt ze 35 cent per dag, en ze worden door den Staat gevoed, hetzij in de kazerne te Bergen op Zoom of bij de burgers op de langs den weg liggende dorpen, dock altijd tegen vergoeding. 'tis aangenaam, te zien hoe die degelijke jongens werken, aange- moedigd door hun 35 cent dagloon en bewaakt door een onderofficier. z/Hier hoort noch ziet men iets van het begin van de tramwerken, en men laat het schoone seizoen voorbijgaan, om in de polders te werken. Onze aardwerkers zijn zonder werk. Er is geen droppel water, zelfs niet in de diepste grachten te vinden. De oogst en alle vruchten zijn in de velden weg, en men slaapt alsof er geen quaestie ware, om aan enze laug vergeten en vruchtbare polderstreken een flinken gemeenschapsweg te bezorgen." Dr. Vitus Bruinsma heeft in de Vragen des Tijds eene belangrijke verhandeling geleverd over: z/Suiker, beschouwd uit het oogpunt van volks- voeding." Velerlei dwaalbegrippen worden daarin door hem bestreden. Het geloof, dat suiker de tanden zou zwart maken en de maag bederven, is louter voor- oordeel. Suiker bezit een zeer hooge voedings- waarde. Wat de hoeveelheid voedingsstof betreft, staan 2 kilo suiker gelijk met ongeveer 7^ kilo vleesch of 110 eieren, of als men gelijksoortige voedings- middelen neemt (koolhydraten) met 2.4 kilo rijst, 8.3 kilo tarwebrood of 10 kilo aardappelen. Hij komt tot de volgende resultaten lo. Suiker is een zeer gemakkelijk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is aan het menschelijk lichaam spoedig' een zekere hoeveelheid arbeids- vermogen te leveren 2o. Suiker bevat een grooter gehalte aan voedingsstoffen dan de meeste andere voedings- middelen en komt in dit opzicht met zuiver vet overeen 3o. Zoo de prijs niet kunstmatig door belasting verhoogd wordt, is de suiker, ten minste tegen- woordig, een der goedkoopste voedingsmiddelen, die in den handel voorkomen 4o. De aangename zoete smaak maakt suiker bovendien tot een genotmiddel, dat, in vereeniging met koffie en thee, veel zou kunnen bijdragen om het gebruik van minder onschuldige genotmiddelen, zooals sterken drank, tegen te gaan 5o. Suiker kan bijna niet vervalscht worden, is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zonder voorafgegane bewerking bij zeer vele spijzen en dranken worden gebruikt. Hier te lande wordt per gezin van 5 personen gemiddeld nog niet 1 kilo suiker's weeks gebruikt in Engeland, waar de accijns is afgeschaft, 3 kilo kapelle, is wegens beleediging van een bedienend beambte, veroord. tot een geldboete van f 8, sub- sidiair 8 dagen hechtenis. De uitspraak in de zaak tegen C. B., oud 42 jaren, logementhouder, wonende te Ter Neuzen, wegens schennis van bewaargeving, is verdaagd. KA\TOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 5 November 1886. VeroordeeldE. W., koewachter te Bouehaute, ter zake van het zonder recht laten loopen van vee op eens anders weilandin eene boete van 0,50, subsi'Jiair 1 dag hechtenis. B. d. K., veekoaper te Ertvelde, ter zake van het zonder behoorliik plaatsbewijs zich bevindeu in een spoortrein en van openbare dronkenschap in twee boeten, elk vat f 3, subs. 3 dagen hech tenis voor iedere boete. P. T., koehouder, L. C.; molenaar, en N. J. E. D., voerman, alien te Philippine, ter zake van het als lid der brandweer te Philippine niet tegen- woordig zijn bij de oefening der brandspuit ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag hechtenis. P. J. v. d. W., te Ter Neuzen, ter zake v2.u openbare dronkenschap, drie malen gepleegd; tot eene hechtenis van 6 dagen, eene hechtenis van 2 weken en eene hechtenis van 3 weken, met plaatsing in eene njks-werkinrichting voor den tijd van 3 maanden. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene hechtenis van 3 dagen en eene hechtenis van 2 weken. J. M. P., werkman, en A. S., timmerman, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene hechtenis van 4 dagen. D. E., werkman te Ter Neuzen, L. S., arbeider te Westdorpe, en E. v. H., visscher te Philippine, ter zake als voren ieder in eene boete van 0,50, subs. 1 dag hechtenis. K. J. II. en C. H., werklieden, beiden te Ter Neuzen, P. d. P., leurster te Selzaete, en A. V., arbeider te Axel, ter zake als vorenieder in eene boete van 1, subs. 2 dagen hechtenis. J. P., koopman te Zaamslag, en G. M., gepen- sioneerd soldaat te Gent, ter zake als vorenieder in eene boete van 2, subs. 2 dagen hechtenis. M. 't G., werkman te Axel, en L. v. B., her- bergier te Gent, ter zake als vorenieder in eene boete van f 2, subs. 3 dagen hechtenis. R. B., gepensioneerd soldaat te Selzaete, ter zake als voren in eene boete van 8, subs. 3 dagen hechtenis. W. H. v. H., L. E. H., W. A. P. en J. L., visschers, alien te Philippine, ter zake van het vertoeven in eene herberg na tijd van sluiting; ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag hech tenis. D. d. C., E. D., C. v. d. A., A. T. en L. d. G., werklieden te Westdorpe, ter zake als voren ieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hechtenis. M. J. d. B., bierhuishouder te Philippine, ter zake van het toelaten van bezoekers in zijne her berg na tijd van sluitingin eene boete van 3, subs. 1 dag hechtenis. J. v. G., visscher te Graauw, ter zake van het zonder consent bevisschen der Scheldein eene boete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. Allen in de kosten van het geding. Uit Groenloo schrijft men aan de Arnh. Ct. Te Beltrum en Terborg heeft zich een zonderling ziekteverschijnsel voorgedaan. Enkele leden van het huisgezin van den heer H. te Beltrum en een paar familieleden uit Terborg die te Beltrum vertoefd hadden werden voor 0_ aangetast door een ziekte of lamheid, die't gebruik van bijna alle zintuigeu deed verloren gaan. Vooral de oogen weigerden hun dienst en de ledematen waren verlamd, geen eten kon naar binnen wor den gekregen en loopen ging uiterst moeilijk. Enkele doctoren waaronder de leden van den Geneeskundigen Raad van die provincie konden geene opheldering geven, totdat eindelijk ontdekt werd, dat de patienten alien van een zelfden prui- meboom hadden gegeten en tengevolge van die ontdekking bemerkte men, dat de boom in kwestie was samengegroeid met een soort van palmboom, waardoor een schimmelplant was ontstaan, die de vruchten vergiftig maakte. De patienten zijn nog verre van hersteld, al neemt de ziekte eenigszins af. Dezer dagen kwam eene onbekeude vrouw te Dordrecht bij een kruidenier eene maat beste Oapucyner-boonen halen, die de winkelier maar in de door haar medegebrachte melkkan moest doen. Toen het op betalen aankwam, had zij geen geld - bij zich. Zij zette de kan op de toon bank, zeggenie die straks te zullen halen en dan het geld te sullen medebrengen. Zij kwam echter niet terug, de kruidenier bemerkte, dat eene bodemlooze kan °P de toonbank stond. Zij had de bofPen in de kan laten doen, die zij in haar schort gewikkeld hield, en was met haar gevulde schort de deur uitgegaan. Vrijdag vervoegde tf&b aan het kantoor der suikerfabriek //De Phoenix," Zevenbergen, een landbouwer, daar ter plaatse wooi,achtig, ten einde het geld te incasseeren wegens dooi bem geleverde suikerwortelen. Nauwelijks had een d& directeuren hem het geld uitbetaald, of de landbouvfcJ" sprong uit een openstaaud raam en verwijderde z'ifiJlj de door hem geteekende kwitantie medenemende. 0a- middellijk zette de fabrikant den man na, die een oogenblik door een fabrieksarbeider werd vastge- houden, doch weer losgelaten, oradat hij met een revolver dreigde. De zaak is in handen der justitie. Eenige jaren geleden overleed te Amsterdam een weduwe van aanzienlijke huize. Zij liet haar TER NEUZEN, 9 November 1886. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad is tot onderwijzeres aan school B alhier, benoemd mej. J. van Boven. Na alhier de lading aan het spoor gelost te hebben, is de Engelsche stoomboot Clutha, kap. Donald, gisterenmorgen naar Grangemouth vertrok- ken, om aldaar nagazien te worden, met begeleiding van de sleepboot Australia. Gedurende de tweede helft der maand Sept. jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van Wed. Posse His, te BrusselWed. Daville, te Morviller. Op 1 dezer herdacht de heer A. Lagerwerff, directeur van het postkantoor te Brummen, (van 18611873 te Ter Neuzen), den dag waarop hij vbor 25 jaren in dienst der posterijen trad. Vele waren de bewijzen van deelneming, die den jnbelaris ten deel vielen. Borssele, 6 November. Deed het heerschen der mazelen in aangrenzende gemeenten, de vrees ontstaan, dat deze ziekte ook hierheen haren weg zou nemen, die vrees blijkt niet ongegrond. Heden hebben de mazelen zich in een gezin op het dorp vertoond. In het naburige Driewegen is ten gevolge van het heerschen der mazelen de school gesloten. "^E CHT SZA K EN^ Arroiidisseinents-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Nov. het volgende vonnis uitgesproken o. L. N., oud 27 jaren, wonende te Bosch- Zonder aanzien des persoons handelende heeft de burgemeester van Hoofdplaat proces—verbaal opgemaakt tegen het gemeentebestuur, wegens het bij den schouw niet in orde bevinden van de openbare voetpaden. De electriciteit is nu zelfs tot in de kinderkamer doorgedrongen. Een fabrikant in Amerika heeft namelijk een wieg uitgevonden, die door electriciteit in zeer gelijkmatige beweging gehouden wordt. Te Londen, in een vrij bur- gerlijke wijk, is dezer dagen een spoorwegonder- nemer overleden, die aan roerend eigendom het bagatel van f 3,576,000 in Nederlandsch geld heeft nagelaten. De langste speech, waarnaar het Britsche Parlement ooit heeft moeten, of kunnen luisteren, was die waarin Gladstone in 1853 zijn budget voordroeg. Die speech duurde 5f uur. Er heeft zich alweer een persoon te Parijs aangemeld, die vijftig dagen aaneen wil vasten. Het is zekere Battandier, uit Vesoul, departement Haute-Saone. Hij verklaart gedurende de vijftig dagen slechts water vermengd met een weinig ether, tot zich te zullen nemen. Terwijl Amerika met een bevolking van 55,000,000 zielen jaarlijks niet meer dan 75,000,000 ton steenkoleu gebruikt, is de consumtie voor Engeland, met 31,000,000 inwoners, 160,000,000 ton. Men denke hierbij aan Engelands fabrieken. Voor echtgenooten van vrouwen met valsche tanden heeft de kantonrechter van Brielle een z/kwade" beslissing genomen. Een Briellenaar had een geleverd kunstgebit zijner echtvriendin geweigerd te betalen, omdat het zonder zijne vergunning was gemaakt. Hij werd gedagvaard, maar de kanton rechter oordeelde, dat, bij gemis van een goed na- tuurlijk gebit, kunsttanden behooren tot aanvulling van een lichaam, zoodat daarvoor de gevorderde gelden behooren tot de gewone huishoudelijke uit- gaven, waarvoor geen speciale machtiging des mans noodig is. groot vermogen aan haar beide gehuwde zoons na. De oude dame had tijdeus haar leven het eene kind nooit bij het andere voorgetrokken, en enkel de bepaling gemaakt dat een diamanten sieraad, van buitengewone waarde, na haar dood onder de be- rusting van den oudsten zoon moest blijven, na wiens overlijden het zou worden verkocht, terwijl de opbrengst onder de kinderen van haar beide zoons moest worden verdeeld. De jongste broeder nam volkomen genoegen met deze schikking. Op zekeren avond zaten zij met hunne familien ten huize van den oudste eendrachtig bijeen en men vierde met groote vreugde de verloving van de dochter van den laatstgenoemde. Het fraaie familie- stuk werd ter sprake gebracht, voor den dag ge- haald en druk bewonderd. Toen men op het punt van scheiden stond wilde j Karel (dus heet de oudste broeder), het pronkstuk wegbergen, maar hij zocht het te vergeefs. Allen keken ontsteld. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, maar het kostbare voorwerp bleef weg. Toen het niet teruggevonden werd rezen lang- zamerhand vermoedens bij de beide breeders op. Karel meende dat Hendrik (de jongste) uit hebzucht het familiestuk had verduisterd en Hendrik kwam op de gedachte, dat Karel het met voorbedachten rade had doen verdwijnen, om er voor te zorgen dat slechts zijn kinderen er voordeel van zouden hebben. V riendschap en eendracht vloden voor goed en maakten plaats voor haat en oneenigheid. De beide familien werden vreemden voor elkander. Een paar weken geleden heerschte in Karels woning groote droefheid, doordien zijn jongste kind, een vijfjarig knaapje, ernstig sukkelde. Een ge- neesheer werd geroepen, maar zijn kunst vermocht niets tegen de raadselachtige ziekte en de familie besloot eindelijk den raad van een Nederlandsch hoogleeraar in te winnen. Na een nauwkeurig onderzoek verklaarde deze geleerde, dat zich in het lichaam van het kind eenig vreemd voorwerp moest bevinden en men, om het te behouden, tot eene operatie moest overgaan. Eerst na lang weifelen gaven de ouders hunne toestemming, de heelkundige bewerking vond plaats en tot groote ontroering en vreugde van Karel en de zijnen kwam het sedert jaren vermiste sieraad te voorschijn. Natuurlijk was thans het raadsel opgelost. Op den gelukkigen avond was ook de, toen nog zeer jonge, knaap tegenwoordig geweest en het kind had het schitterend voorwerp onbe- merkt in het mondje gestoken. Het was naar binnen gegleden en de knaap had het, zonder dat het hem hinderde, jaren lang met zich omgedragen. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen hoe spoedig de vriendschap tusschen de breeders en hunne familien was hersteld. Naar wij vernemen zijn eenige vrijgezels voornemens het volgende smeekschrift aan Zijne Excellence den Minister van Justite te zenden Excellence In den vorm der ontworpen Nieuwe Zondagswet dreigt ons een groot gevaar. V ordt 't ontwerp door de Kamers tot wet ver- heven, zoo verliest een groot deel van 's Konings eerbiedige onderdanen de gelegenheid tot een wezenlijk genotvol rustuurtje. Uw ontwerp wil de koffiehuizen Zondagsochtends sluiten. Met den meesten eerbied zij 't gezegd, dat daarin eene onmenschelijke wreedheid ligt. Excellentie zijt ge, nu ge sedert jaren huisvader geworden zijt, den tijd vergeten waarin ge vrijgezel zijnde, op den ochtend van den rustdag door uwe hospita van uwe kamer werd gejaagd met stoffen en vegen, wanneer ge er op stond als alle redelijke menschen om 12 uur koffie te drinken. Zijt ge t vergeten, dat ge dan na een wan- delingetje gemaakt te hebben naar uw koffiehuis staptet? Zijt ge al het aangename vergeten van 't onge- wone uiterlijk dat uw cafe had? Is de heerlijke rustigheid uw geheugen ontgaan, waarin ge uwe couranten en illustratie's laast, onder 't genot van een kop versch gezette koffie u bediend door een kelner nog maar halfintenue. Is dat alles u ontgaan Of hebt ge't misschien nooit genoten We kunnen toch niet vooronder- stellen, dat ge in uw jonggezellen-tijd Zaterdag- avond laat thuis kwaamt om Zondags een gat iu den dag te slapen. Zoo dit alles aan uw gedachtenis is ontsnapt, smeeken wij u er eens een Zondagochtend aan te wagen, tegen 10 uur naar uw cafe te gaan en daar tot 12 uur te blijven genieten van lectuur die ge thuis niet vindt. En zoo ge als gehuwd man geen gevoel hebt voor de smarten der vrijgezellen, heb dan ten minste medelijden met het lot der gehuwden, want ook hen treft het harde besluit zwaar. Denk u eens in den toestand van een echtgenoot, niet uit uwen, maar uit den burgerstand. Stel u voor, dat 's mans wederhelft Zondags ochtends ontzettend veel te doen heeft met haar uishoudentje er moet gewasschen, gestoft worden, de Zondagsche spullen moeten voor den dag ge- haald worden, honderdduizend drukke bezigheden, waarbij de tegenwoordigheid van den heer des huizes meer dan overbodig is. Op fatsoenlijke manier wordt de heer gemaal, die natuurlijk door het opmaken der bedden be- trek'kelijk vroeg heeft moeten opstaan, tegen 10 uur weggestuurd, met beleefd verzoek, zich voor 12 uur niet weer te vertoonen. Waar poet nu zoo'n man heen, zoo zijn cafe gesloten is 7 Zoo de yeekbladen, die hij toch om op de hoogte te blijfen, lezen moet, voor hem wegge- sloten zijn in het eenige uurtje dat hij voor die lectuur over had. s Neen, Excellentie, zflo wreed kunt ge niet zijn zonder noodzakelijkheid, want waarlijk, ge kunt toch niet verondersteller dat de courantenlezers, die op die uren de cage's spaarzaam bevolken, storend voor den kerkdiensl kunnen zijn. Neen, Excellentie, doe dat niet, neem die be paling uit uw ontwerp eQ go zult ons bij onze Zondagochtend-genietingen een gevoel van diepe dankbaarheid geschonken hebben voor het behoud van ons rustig krantenuurtje- Sluit alle cafe's zoo nocdig met den middag- klok, maar niet des ZondagsccbtendsDat zou te wreed zijn inderdaad A. In de Yereenigde Stat611 van N.—Amerika bestaat een universeele en vast saamverbonden vak- vereeniging van de papierfabri£anten, d. w. z. een organisatie van ongeveer 1000 fabrieken, vertegen- woordigende een kapitaal van 75,000,000 dollars. Deze fabrieken hebben 40,000 a 50,000 mannen en vrouwen aan het werk, aan wie jaarlijks 12,000,000 d. aan arbeidsloon wordt uitbetaa d- Voor het ruw materiaal voor de papierfabricatie is 50,000,000 d. noodig en daaruit worden 1,20^000 ton verhan- delbaar papier vervaardigd. De Commercial Adver tiser (Detroit, Michigan) meent M geen concurrent zich met Amerika in den papieihandel meten zal. Spoorwegongeval, 60 slachtc'ffers- De reizigers, die Vrijdagnacht met den expj-es vau Brest naar Parijs reden, werden bij Versailles eensklaps door een vreeselijk gebrul en het stils;aan van den trein uit hun slaap gewekt. Eenigen trac'Wen te vluchten, anderen dachten dat zij reeds laR dood waren. Ziehier wat gebeurd was. De "xprestrein, die te Versailles ophoudt, was, gelukkig ^a°ht, aan't rijden, toen hij eensklaps op een stilC-aauden goederen- trein liep, bestaande uit 24 wa£g°ns, alien gevuld metvarkens. Ofschoon de sc?°k niet hevig was, werden al de varkens als in -eu kegelspel door elkander gesmeten. In elken waggon vond men dooden en gekwetsten. Het fantal dooden beliep 60, dat der gewonden ongeveA 100. De vleesch- houwers van Versailles hebbei" z'ch met de be- grafenis der slachtoffers belasfc Den laatsten der vorige maand stond te Bologna een trouweloos kamermeisje te'ecbC Het volgende bracht haar op de bank der b^huldigdenGravin Henriette Venturi, een achtOenjaCge dame, die eerst een paar maanden geleden huwde, bewoonde sedert een veertien dagen haar "da bij Bologna geheel alleen met haar kamefier, Rosina Gracci, want haar echtgenoot was op ie's- Onlangs ont- moette zij op de wandeling zekeren Cabino, iemand van een zeer hartstochtelijk xarakter. De man boezemde haar vrees in en ze spoedde zich naar huis, waar zij Rosina beval alD deuren zorgvuldig te sluiten en de honden los te laten. Tegen den avond ontving het meisje ec!Rer een brief van uren,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2