Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m W No. 2241. Zaterdag 6 November 1886. 26e Jaargang, BKKKNPMAK1NG. Paarden- en Yeemarkt Binnenland. ABONNEMEKT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verwchljnt Oiiwdas- en Vrijda^avoud bij den ultgever P. Jl. VAN BE SANBE te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN maken bekend, dat in die ge meente zal worden gehouden op Woensdag, 10 Novem ber 1880. Ter Neuzen, 30 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jfolitieli Overzicht Aan den eisch tot invrijheidstelling der bij den aanslag van 21 Augustus betrokken officieren is toegegeven, maar de Russen blijven protesteeren en alles op haren en snaren zetten. Kaulbars pruttelt tegen de afkondiging van den staat van beleg te Sofia, waar Zankoff blijft stoken, door allerlei on ware berichten. Rusland zet zijue oor- logstoebereidselen voort. In al de havens der Zwarte Zee is eene belangrijke koleuvoorraad bij- eengebracht. De bevelhebbers der laudtroepen hebben verzegelde instruction ontvangen. 40000 man zijn te Odessa geconsentreerd. Te Varna is een derde oorlogschip aangekomen met 418 man en 18 kanonnen. De commandant is aan wal gegaan en heeft bezoeken gebracht bij de consuls van Frankrijk, Oostenrijk en Griekenlandj den Eugelschen consul zond hij alleen zijn kaartje. De bevolking van Varna is overtuigd, dat de Russen van het eerste voorwendsel zullen gebruik maken om hunne troepen te ontschepen. Men meldt zelfs, dat de Russische consul met een bombardement heeft gedreigd, indien de prefect van deze stad den boeren den vrijen toegang tot het consulaat on- mogelijk maakte, indien de voor de woning van den consul geplaatste gendarmes niet werdeu weg gezon- den, indien men den consul verhinderde boden naar de omliggende dorpen te zenden, en indien de Russische matrozeu niet vrij in de stad konden ver- keeren. Zelfs zouden Russische kanonneerbooten naar Roestschoek en Burgas gezonden zijn, om daar Russische onderdanen te beschermen, hoewel het traktaat van Berlijn zegt, dat geen oorlogschip den Douau beneden de ijzeren Poort mag bevaren en de aan den mond van den Donau gestationeerde oorlogschepen van de mogendheden niet verder dan tot Galatz de rivier mogen opvaren. De Russen schijnen dit artikel ook al geschrapt te hebben. De verstandhouding tusschen Bulgarije en Servie FBTJILLETON. 2) //Werkstaking herhaalde Marianne, die sidderde bij dit noodlottige woord. Maar waar moeteu wij dan van leven ffWees gerust antwoordde de smid, die zelf niet geheel gerust was, wij hebben een fonds en krijgen alien twee francs per dag." #Twee francs en vier kiuderen Gij hebt een spaarpot." ,/En als die leeg is?" #Och, maal mij niet om de ooren, de werk- lieden zullen het wiunen, we hebben het nu te ellendig." #Ellendig bij uw tegenwoordig loon zei Marianne. Zie nu eens de menschen hierover, de man verdieut slechts van uw geld." //Ja, dat is waar." //Welnu die menschen hebben drie kinderen, en, alien gaan als prinsen gekleed." //Ja, maar ze eten niet." z/Ge wilt zeggen dat ze niet drinken. Ze zien nog kans, nu en dan uit te gaan, menschen te zien, enfin, ze hebben het behoorlijk en klagen niet." z/Och komriep de smid en sloeg met zijn vuist op de tafel#wil je mij vergelijken bij zoo'n pennelikker, zoo'n melkmuil. Die lui hebben geen ambacht, doen geen werk. Dat heele zoodje is een troep leegloopers, bourgeois niets meer." Marianne begreep, dat het beter was, niet te is zoo goed als 't kan, het gemeenschappelijk ge- vaar maakt soms vijanden tot vrienden. In Spanje heeft de regeering achttienhonderc onderoflicieren uit den dienst ontslagen. Zij zullen de keuze hebben om, volgens ancienniteit, als tweede luitenants bij de reserve te worden ingelijfd, om zich, na opleiding aan de militaire school te Zamora, aan een examen voor tweeden luitenant bij het actieve leger te laten onderzoeken, of om als ambtenaren bij de militaire administratie te worden aangesteld. De reden van dezen maatregel ligt hierin, dat bij al de militaire opstanden der laatste jaren de oud gedienden zooals die sergeant-majaors bijna zonder uitzondering waren door hun gevaarlijken invloed op de soldaten een hoofdrol hebben gespeeld. De Britten vooral begrijpen zeer goed, waarom Frankrijk zich bij den Czaar zoo aangenaam zoekt te maken. Onze Engelscbe naburen hebben de handen anders vol genoeg. Men maakt zich zeer ongerust over het geval van Lord Claricarde en zijn Iersche pachters. De verzoenende strooming, die een paar maanden geleden onder Darnell's invloed scheen te heerschen, heeft, getuige het programma van verzet, weder voor de uiterste verbittering plaats gemaakt. De Lord blijft de voile pachtsom eischen tegenover het aanbod der pachters, die drie vierden der pachtsom bieden. Vier zijn nog maar buiten huis en hof gezet, maar daartoe waren 700 konstabels en 200 man troepen noodigwelke expedition door den Engelschen belastingschuldige bekostigd worden. Bovendien blijft de toestand in Birma zeer gevaarlijk, vele stammen vereenigen zich en het gansche land moet onderworpen worden. De nieuwe opperbevelhebber krijgt handen vol werk en zal de Dacoits bij dozijuen moeten ophangen als vroeger de Afghaansche krijgsgevangenen, zal hij het land tot onderwerping hebben gebrachtGeen benijdenswaardige taak, voorwaar Een geweldige opstand in Afghanistan maakt den toestand in Britsch—Indie niet beter, want de Emir zal hulp noodig hebben tegen de opstandelingen en op de inmenging van Engeland in de zaken van den Emir is Rusland volstrekt niet gesteld. Sedert een dag of veertien is, naar het Hbl. bericht, de handel in diamanten te Amsterdam levendiger dan in de laatste jaren het geval was. Alle geslepen waar wordt met graagte opgekocht, naar men zegt, voor Japan en China via Amerika. De groote afzet doet natuurlijk den aanvoer van ruw toenemen en de bewerking daarvan komt der antwoorden. Jacques was sedert eenigen tijd geheel veranderd, hij was wel geen dronkaard, maar had toch gedurig te veel. Hij werkte niet meer en bracht den geheelen dag in de kroeg door. Hij, vroeger zoo lief voor zijne vrouw, had thans slechts woeste blikken voor haar, en zijne kinderen, die hij zoo beminde, zag hij niet meer aan. Hij werd bits, lastig, nam gemeene manieren aan en had slechts dreigende woorden in den mond. Marianne weende, als zij alleen was, want vooral de toekomst boezemde haar vrees in. Er kwam geen geld meer en de spaarpenningen dunden bij den dag. Een spoorwegaandeeltjehaar eenig z/papiertje," waarop ze zoo trotsch was, moest verkocht worden. Het linnen, de kleeren, de mooie pendule, de latafel, alles ging denzelfden weg. Want de kinderen hadden honger. Ook zij zelve kon niets meer verdienen. De lui, die haar vroeger hadden ontvangen en werk gegeven, sloten nu de deur voor haar. ,/Wij geven niet aan de vrouw van een werk- staker," was het bescheid. Op zekeren avond sloop Jacques als een diefde trap zijner woning op en kwam heel stil biunen. Hij was bleek, ontdaan, zijn oog staarde wild rond en zijn stem haperde. //Ik word vervolgd," stamelde hij, ffik ben hier gekomen, om u te waarschuwen. Deel het geld dat ge hebt, met mij, ik moet vluchten." Zij wierp zich aan zijne borst. z/Wat hebt ge gedaan p" nijverheid te goede. De klovers, snijders en slijpers hebben volop werk of spoedig werk te wachten. De vraag naar Japan staat zeker in verband met het vroeger vermelde bericht, dat de keizer aldaar diamanten sieradeu heeft besteld, en dat de voor- name lieden het voorbeeld volgen. Hoe men overigens over de kwistige beste ding van 's Rijks gelden en de opdrijving der uitgaven voor de Staatshuishouding moge klagen, niemand zal beweeren, dat de goede stelregel om z/op de kleintjes te passen" in de Ministerieele bureaux niet wordt opgevolgd. Een vernieuwd en prijzenswaardig voorbeeld daarvan vindt het Vad. in eene circulaire, door den Minister van Oorlog naar aanleiding van een voorstel van den Generaal- Majoor, Chef van den militairen geneeskundigen dienst, tot de garnizoenscommandanten gericht, en waarin bepaald wordt, dat door de officieren en mindere militairen, die vrije geneeskundige behande- ling en verstrekking van geneesmiddelen uit de garnizoens-apotheken genieten, de potten en medi- cijnflesschen uit die apotheken moeten worden be- schouwd als in bruikleen te zijn afgestaan, doch het eigendom blijven van het Rijk. De heer A. Luijten, dokter in de genees-, heel- en verloskunde, is op bevel van de recht- bank te Amsterdam indertijd in het kraukzinnigen- gesticht te Zutfen opgesloten, maar daaruit geruimen tijd later ontslagen bij vonnis der rechtbank te Zutfen, omdat bij een onderzoek van drie kwart uur door die recbtbank Dr. L. niet het geringste blijk van verstandsverbijstering had gegeven. De Minister Heemskerk heeft toen deze zaak in de Tweede Kamer ter sprake kwam, verklaard daarover nog in correspondentie te zijn. De heer Luijten heeft nu der Tweede Kamer verzocht een onderzoek in te stellen naar de vragen of hij thans gekrenkt is in zijn geest- vermogens en bij zijn opsluiting krankziunig was. Hij beweert dat indertijd het vonnis der rechtbank van Amsterdam is verkregen door een op onregel- matige, onwettige wijs afgegeven verklaring. In een lijvig boekdeel heeft hij zijn geschiedenis verhaald en daarin beweert hij o. a. dat zijn eigen vrouw en kinderen hem naar het leven zouden hebben gestaan, wat door dezen ten sterkste is ontkend, en waaromtrent geen vervolging heeft plaats gehad. In de Koln. Zeit. worden Duitsche handels- firma's gewaarschuwd tegen een zekere firma Stamm Co. te Vlissingen. Een dergelijke firma is aldaar niet bekend, doch brieven aan haar adres worden door een Duitscher, die te Middelburg woont, aan het postkantoor afgehaald. Eenige pakjes met z/Och, niets, een dwaasheid, biljetten aangeplakt, ze noemen dat oproerige geschriften." z/En nu wordt ge vervolgd z/Ja, ze willen mij arresteeren, ik ben niet bang voor de gevangenis, maar ik wil 't gelag niet betalen voor de anderen." z/En dat doet gij toch Jacques, want gij laat u meesleepen." z/Zij zeggen, dat zdo de revolutie is." ,/Ja en zij zullen van u een oproerling maken. Zij zullen u de kastanjes uit het vuur laten halen en ter wij I zij kamerleden of ministers wordenzal men u verbannen fusileeren misschien. Gij doet wel verkeerd, Jacques, door u zoo te laten op hoi breugen, de vrouwen zien verder vooruit dan gij omdat zij moeders zijn." Weenende had zij een pakje kleeren bijeenge- bonden, en zij stopte Jacpues twee vijffranksstukken in de handen, misschien alles wat ze op dat oogenblik bezat. wGa nog niet heen," zei ze, //ge moet eerst de kinderen zien." Er werd rumoer op de trap gehoord, gefluister van stemmen z/De agentenriep Jacques Houdaille. Hij opende spoedig de deur en snelde de trap af, de gebalde vuisten vooruitstekende, zoodat hij ontkomen was, eer de agenten er erg in hadden. Marianne herademde hij was geredMaar wat zou volgen Drie weken had de werkstaking geduurd de werkstaking, dat wil zeggende ondergang pomade en electrische bellen wachten nog op dezen bode. Volgens den berichtgever van het Keulsche blad tracht de politie den persoon op te sporen, die aldaar op naam eener niet bestaande firma zaken doet. Engelschen die de handen ten hemel hieven en weeklaagden over Nederland, dat niet alle zeeroovers in de buurt van Atjeh onder bedwang had, kunnen heden over eigen tekort- komingen aan het jammeren gaan wat minder aangenaam is. Chineesche zeeroovers zijn in Shanghai geland. Ze hebben de Chartered Mercantile Bank of India aangetastze zijn binnengedrongen en hebben zich meester gemaakt van een groote som gelds, waar- mede ze naar hun roofschip terugkeerden. Twee hunner werden neergeschoten bij den aanval. Het is niet de eerste keer dat Chineesche zee roovers vlak onder de Britsche kanonnen dus plunderen en moorden. In Singapore kan men een ongelukkigen zeeman zien rondgaan. Zijn handen werden afgehouwen door zeeroovers, die zijn schip vlak bij Singapore pluuderden en ver- brandden. Hij draagt een bord om den nek, waarop te lezen staathoe de regeering hem vergunning geeft giften te vragen, omdat hij door zeeroovers dus mishandeld werd in Britsche wateren. De Engelschen beslechten op deze wijze een Nisero—kwestie met zich zelven. "V olgens een telegram in de Shipp. Gaz. uit Aden, van 1 Nov., is het stoomschip //Prins Ilendrik' door aanvaring achter aan stuurboord tot op de kimmen doorgesneden, en zit het boven- dek met den vloed onder water. Het vooruitzicht om het te kunnen lichten is gunstig, doch er moet onmiddellijk gehandeld worden. Aan boord van het aauvarende schip //Hubbuck" zijn vier platen verbogen. V olgens het bij de vereeniging van assuradeuren te Londen ontvangen telegram, moet de aanvarin" nog al van ernstigen aard geweest zijn. De ,/Hub^ buck," een schip van ougeveer 2800 ton inhoud, in 1886 eerst te Suuderland gebouwd, zonk on- middelijk, terwijl de //Prins Heudrik" zoodanig ingeloopen werd, dat het schip met een vloed onder water lag. Men hoopte het echter lens te pompen en de opvarenden, van de beide schepen, zijn gelukkig gered. Het gevolg zal intusschen zeker zijn, dat de thuisreis van de //Prins Hen- drik" belangrijk vertraagd wordt en aan het voor- genomen vertrek van dit schip, voor een nieuwe reis, op 15 December e. k. van Amsterdam, niet te denken valt. van het land, geldgebrek bij den rijke, ellende bij den arme, onrust onder de menigte, vrees alom. Jacques Houdaille was niet meer verschenen, er was een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. Yerscheidenen zijner kameraden waren gearres- teerd en wachtten hun vonnis. Waar was Jacques Houdaille Marianne wist niets van hem. Zij had eindelijk werk gekregen, eenige lieden hadden medelijden en begrepen, dat deze moeder en hare kinderen niet verantwoordelijk waren voor des vaders fouten. Het was 24 December, de avond vdor het Kerstfeest. Men had haar warme winterkleeren gebracht voor de kinderen. Dat was nog niet alles. Mevrouw Hennetier, de vrouw van den directeur der fabriek, zou dien avond een feest geven aan dertig kinderen en Marianna werd gevraagdook de hare er te brengen. Marianna verbleekte. z/Mevrouw Hennetier, dat is immers de vrouw van z/Mevrouw weet wie uw man is, maar zij wil u een be wijs van hare achting geven. Buitendien worden op 't oogenblik alle pogingen gedaan, om eene verzoening met de afgedwaalden tot stand te brengen ieder gevoelt, dat het voortduren van den tegenwoordigen toestand een ramp zou (Slot volgt.) TER HIEIZEISCHE (1)1 RAM zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1