ij 'If I Gemengde berichten. Buitenland. j m i r 5 daarvoor is hier geen plaats. Daarvoor is men hier te, ja hoe zal ik het noemen, te braaf. Neen, het antwoord zou zijnwe zien nu en dan eensvuur- werk, en mooi en duur vuurwerk ook. Eenige weken geleden brandde eene geheele boer- derij af, en kort daarop eenige booibergen en nu weder werd de burgerij door klokgeklep bijeenge- roepen om te zien, hoe eene schuur, waarin o. a. 25,000 pond hooi, van den heer G. Yermeulen, logementbouder, eene prooi der vlammen werd. De nabijheid van water en de spoedige komst der brandspuit verbinderden dat ook het logement in vlammen opging. Men vermoedt dat, evenals bij de vorige branden, ook bier vuur de oorzaak van den brand is. Wat ecbter tegenwoordig dat vuur bezielt, weet men niet, maar vreemd is het, dat men bier vroeger zelden, en thans gedurig van branden boort. TER NEUZEN, 2 November 1886. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor 1°. ten behoeve van den provincialen stoomboot- dienst op de Wester—Schelde in de buitenhaven te Vlissingen eene drijvende aanleg- en ligplaats te doen vervaardigen 2°. de Gedeputeerde Staten te machtigen omtrent die vervaardiging eene onderhandsche overeenkomst te treffen, indien mocht blijken dat de aard van bet werk of andere omstandigheden eene onder handsche aanbesteding wenschelijk maken; alsmede 1°. ten behoeve van den provincialen stoomboot- dieust op de Wester-Schelde te doen vervaardigen a. eene machine, b. eene boot met machine, inventaris en verder toebehooren 2°. de Gedeputeerde Staten te machtigen omtrent de vervaardiging zoowel der machine als der boot, gezamenlijk of afzouderlijk, eene onderhandsche overeenkomst aan te gaan, indien mocht blijken dat de aard van het werk of andere omstandig heden eene onderhandsche aanbesteding wensche lijk maken. Tot toelichting van 't laatste voorstel wordt o. a. 't volgende gezegd, dat ieder ingezetene uit dit district wel zal beamen //Ilet aanschaffen van een nieuw vaartuig zal en ook dit is eene krachtige aanbeveling voor aan- koop boven herstelling eveneens gelegenheid geven om snellere overtochten te maken. De be- hoefte aan grootere snelheid doet zich meer en meer gevoelen. Vaker dan ons lief is wordt de correspondentie gemist, vooral te Ter Neuzen. Noch de van Vlissingen, noch de van Ter Neuzen vertrekkende spoortrein wacht op onze booten; de regeling van beide spoorwegdiensten stoort zich niet in 't minst aan onzen dienst, welke rekening heeft te houden met de door de postadministratie gestelde eischen, terwijl het belang der reizigers medebrengt zooveel mogelijk te bevorderen, dat zij die met den trein op de eene plaats zijn aangekomen, zoo spoedig mogelijk hunne reis met den van de andere plaats vertrekkenden trein kunnen vervolgen. Het belang der vluggere overvaart brengt mede, en dat eene krachtige machine in het nieuwe schip worde geplaatst, en dat het nieuwe vaartuig iets grootere afmetingen verkrijge dan de bestaande schepen, nu de toestand der verschillende havens gedoogt die met grooter schepen dan vroeger aan te doen. Behalve met het oog op grootere snel heid is ook wegens het toenemend verkeer het bouwen van een grooter vaartuig zeer gewenscht. Bij vervoer van vee is wel eens gebleken dat ruimte te kort kwain. Ook is de noodzakelijkheid gebleken een grooter aantal passagiers op eenmaal te kunnen vervoeren. Groote gezelschappen trokken reeds in den afgeloopen zomer op Zon- en Feest- da gen uit Belgie via Ter Neuzen naar Vlissingen; vermoedelijk zal dit in sterkere mate in volgende jaren het geval zijn, terwijl ook van de stoomtram- verbi tiding MaldeghemBreskens verlevendiging van het verkeer mag verwacht worden." Aan de kade alhier zag men in de vorige week een vaartuig ter inlading van pas gedolven meekrapwortelen af komstig uit de gemeente Zaamslag, voor rekening van den heer A. Bolier alhier. Die meekrap werd overgebracht naar Borssele om aldaar in de meestoof bereid te worden, die nu weder in working en waarvan bovengenoemden heer Bolier aandeelhouder is. Onwillekeurig kwamen ons die vroegere tijden te binnen, dat alom in onze provincie dit product welvaart en werk ver- schafte, en waaraan dan ook vele bejaarde land- bouwers grootendeels hun fortuin te danken hebbeu. Om dit te kunnen bewijzen zal alleen voldoende zijn de mededeeling, die nog onlangs ons gedaan werd door een ooggetuige, hoe te Zierikzee in die vette jaren wekelijks, ter keuring aan de stadswaag, dooreen 400 vaten bereide meekrap werden aan- gevoerd, afkomstig uit minstens 25 meestoven in Schouwen en Duiveland, en die van daar per scheepsgelegenheid naar alle oorden werden ver- voerd. In een onzer provinciale dagbladen werd medegedeeld, dat te 'I er Neuzen zich eenige ge- vallen van roodvonk hadden voorgedaan. Daarvan is tot heden bij ons niets bekend; wel hebben zich in eenige huisgezinnen de mazelen vertoond, doch tot nu toe van geen verontrustenden aard. Jl. Zondagmiddag kwam alhier binnen de Eugelsche stoomboot Clutha, laatst van Ostende, met eene lading ijzer, olie, steen enz., met adsis- tentie van de Belgische sleepboot Amerika. Men zal zich herinneren, dat de Clutha onlangs op zee, wegens lekkage, door het volk is verlaten, dat te Ostende is geland, en het schip later door een vischlogger van Ostende is ontmoet, die het aldaar binnen bracht. - Door den heer J. Scheele Dz., bouwkundige te Ter Neuzen, namens den heer F. Aldenbriich, te Briihl, bij Keulen, werd jl. Zaterdag te Dom- burg aanbesteed het bouwen van eene villa aldaar, waarbij minste inschrijvers waren de heeren P. Staal en A. Goedemond, te Hansweert, voor f 10,650. Nog hadden ingeschreven de volgende heeren: P. Sonius, te Middelburg, voor13500; P. L. van Miert, te Middelburg, voor 12999, J. M. van Ditmars Zonen, te Middelbura, voor f 12948; C. A. Goethals, te Middelburg, voor 12784; B. van Aerre, te Noordgouwe, voor 11943; C. Maters, te Vlissingen, voor 11916; M. K. Jeras Zonen, te Middelburg, voor 10975; L. Luijk, te Hansweert, voor f 10670. Het werk is gegund aan de heeren M. K. Jeras Zonen, te Middelburg. In de buurschap ,/den Jager" gemeente Hontenisse, ontstond in den vooravond van den 1 dezer, brand bij de arbeidster Apolonia Verhoeven. Haar woonhuisje en stalletje, alsmede de inboedel zijn totaal verbrand. De bewoonster schijnt eenigzins ongesteld te bed te hebben gelegen. De oorzaak is onbekend. Zoowel de gebouwen als de inboedel waren, hoewel laag, toch geassureerd. singen naar hier is getransporteerd. Tot heden evenwel is nog niet gebleken of dezen beiden ge- arresteerden personen medeplichtigheid aan de ge- noemde diefstallen kan worden ten laste gelegd." A\ ij kunnen aan dit bericht toevoegen" dat de gearresteerde was Hi. Bruijneel, Belg van geboorte. Hij was voornemens naar Engeland over te steken, maar miste daartoe het noodige, daar hij slechts een cent rijk was. Naar ons is medegedeeld bestaan er wel dege- lijk termen om hem te verdenken van medeplich tigheid aan de diefstallen te Breda. Axel, 1 November. De heer J. H. Geselschap Wz., predikant bij de Hervormde gemeente alhier en vertrekkende naar Kampen, nam op gisteren- uamiddag onder een talrijk gehoor, afscheid van zijne gemeente, sprekende naar aanleiding van Hebr. 138. Ruim 2| jaar mocht hij alhier vertoeven. Westdorpe, 1 Nov. De alhier gehouden collecte voor een nieuwe kerk en pastorie heeft opgebracht de som van f 13,347 de droeve tijdsomstandig- heden in acht nemende van den voortdurenden achteruitgang in den landbouwstand, moet men bekennen dat deze som niet onbelangrijk is. Moge nog menig milde hand Westdorpe in deze hare pogingen behulpzaam zijn. Cadzand, 30 October. Door het bestuur der W aterkeering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte werd heden, bij enkele inschrijving, aanbesteed, het uitvoereu van werken tot verdediging van den oever van bovengenoemd waterschap, bestaande in zinkwerk en steenbestorting. Daarvoor waren 6 inschrijvingbiljetten ingeleverd, n.l. van de heeren M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 7,340 P. Monje, te Breskens, voor f 7,338 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 7,220; A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 7,197; P. A. van de Aelde, te Ter Neuzen, voor f 6,883; en C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 6,600. met het herstel der grieven, welke door het gehouden onderzoek aan hefc licht zijn gebracht. Do manifestatie heeft een uitmuntenden indruk op de bevolking gemaakt. Het aantal personen, die aan den optocht deel- nainen, wordt op 35,000 geschat. A orst Bismarck heeft een hem aangeboden present—exemplaar van het feestgeschrift, een ver- handeling over de hygienische toestanden te Berlijn, ooi den gemeenteraad uitgegeven, bij gelegenheid van het 59e congres van Duitsche natuurvorschers en artsen teruggezonden. Het boek was namelijk voor het gemak van de talrijke buitenlaudsche cleeluemers met Latijnsche letter gedrukt, iets wat Bismarck in een Duitsch werk niet verdragen kan. In de missive, die het versmade geschenk ver- gezelt, zegt de Rijkskanselier, dat hij tot zijn spijt van den inhoud geen kennis heeft kunnen nemen, omdat hij uit begiusel de in het Duitsch geschre- ven werken, die niet met de nationale lettersoort gedrukt zijn, nooit leest. Kleingeestige groote man AA ij lezen in de AR. Ct. van gisteren uit Breda het volgende bericht //Nog steeds loopen hier geruchten, dat de dader of daders zouden zijn ontdekt der in de Willems- straat plaats gehad hebbende diefstallen. Dienaan- gaande is echter bij justitie en politie niets bekend. Dit neemt niet weg, dat er voor die geruchten wel eenige grond bestaat. Zoo werd te Oosterhout een Duitscher aangehouden, dien men in het bezit vond van een revolver en onderscheidene voor- werpen, welke kwaad vermoeden jegens hem alles- zins wettigden, waarom hij dan ook naar de ge- vangenis alhier is overgebracht, en is te Ter Neuzen iemand gevat, die gisterenavond van Vlis- RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J- Z., oud 28 jaren, klompenmaker, wonende te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling, ver- oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. lo. A. V., oud 26 jaren, wonende te Kapel- lebrug (Clinge); 2o. J. F. de K., oud 24 jaren, wonende te Kapellebrug (St. Jansteen), arbeiders, zijn wegens alsvoren, ieder veroord. tot 14 dagen gevang. A. C., oud 18 jaren, straatmuzikant, wonende te Koewacht, is wegens alsvoren, veroord. tot 6 weken gevang. Ade C., oud 24 jaren, houtzager, wonende te AFestdorpe, is wegens alsvoren, veroord. tot 7 dagen gevang. A. de B., oud 28 jaren, werkman, wonende te St. Jansteen, is wegens alsvoren, veroord. tot eene geldboete van f 8, subsidiair 8 dagen hechtenis. L. van I., oud 20 jaren, schipper, wonende te Graauw, is wegens beleediging van een bedieuend beambte, veroord. tot eene geldboete van 8, subs. 8 dagen hechtenis. A. van I., oud 19 jaren, wonende te Graauw, is wegens alsvoren, veroord. tot eene geldboete van f 8, subs. 8 dagen hechtenis. Th. H., oud 18 jaren, veldarbeider, wonende te Clinge (Zeeland), is wegens alsvoren, veroord. tot eene geldboete van f hechtenis. P. de J., oud 32 jaren, huisvrouw van A. H., wonende te Ter Neuzen, is wegens alsvoren, veroord. tot eene geldboete van 8, subs. 8 dagen hechtenis. Allen in de kosten. //Geef mij het geld," zei Marianne, zoo vriendelijk mogelijk. Zij dacht dat Jacques een borreltje gedronken had in T naar huis gaan en dat het goed was, eenige voorzorgen te nemen. //Mijn geld, waarom z/AVel, ten eerste, omdat gij het niet bij u be- hoeft te houden, gij kunt het verliezen. //Of verdrinken, he //Gij weet immers, dat ik veel betalen moet, de dokter is nog niet betaald na mijn laatste bevalling. z/Bevallingzoo, dus de dokter laat zich ook al betalen door den armeu werkman A1 weer zoo een, die niet deugt, wij zullen hem onthouden." De smid greep de kan met bier en vulde zijn glas nog eens. //Jacques," zei Marianne, bleek wordend, wat scheelt er toch aan Ik heb u nooit zoo gezien." z/AVat mij scheelt? Ik heb genoeg van zoo'n leven, 't is tijd dat er een eind aan komt, en dat we eens zien, of de paarden, die de haver verdienen, ze ook zullen krijgen." //O, zei Marianne, ik wist het wel, ge hebt gedronken." n Ja, ik heb gedronken, maar dat dnet er niet toe, ik zeg, dat wij er genoeg van hebben aan de fabriek, en dat het op een standje zal uitloopen." //Jacques," zei Marianne bevend, //heeft menu onrecht gedaan." Als immers alles onrecht in de wereld. Voor wie werken wij ons dood? voor de bourgeois, dat weet gij. Gij zult met mijn geld niemand betalen, ik heb het noodig, want ik werk niet meer." Hij stond op, nam zijn pet en zette die op. z/AVaar gaat hij heen, Jacques?" z/De kameraads wachten mij, wanneer ik teru°- kom, zult gij wel zien." Marianne wischte een traan weg en zocht zich goed te houden. De kiuderen waren er bij en zij wilde niet, dat deze iets merkten. Misschien be- beteekende het ook niets, de mannen zijn zoo gek, als zij wat gedronken hebben. Jacques kwam laat in den nacht terug, hij sprak van niets anders dan de fabriek in brand te steken en de stad te verlaten. Den volgenden dag verbeterde het er niet op, hij dwaalde den ganschen dag buitenshuis. 's Avonds zag Marianne, voor haar venster staande, dat er iets in de lucht zat. De werklieden vormden groepjes en liepen druk redeneerende heen en weer. s Maandags ging Jacques niet naar zijn werk, Dinsdagmorgeu ging hij er heen, na lang' smeeken van Marianne. Maar des Donderdags zei hij„AVij zullen het niet uithouden tot het einde der week." En werkelijk Kwam hij den volgenden dag met zegevierenden blik thuis en wierp zijn gereedschap in een hoek. z/Zie zoo, 't is zoo ver!" z/AVat? riep Marianne ontsteld." z/De fabriek op den index." z/Hoe bedoelt gij?" V erboden er in te gaan, de eerste, die het durft te wagen zal met ons te doen krijgen." //Met welk recht?" z/Wel, het is werkstaking." (AVordt vervolgd.) Uit Charleroi meldt men Zondag begaven ongeveer 5000 personen uit het centrum van het mijndistrict zich in optocht naar Roux. Zij voerden roode vlaggen met zich, benevens plakkaten met de opschriften//Alge- meen stemrecht" en //Amnestie." Onder het spelen der Marseillaise werd de tocht voortgezet naar den kant der glasblazerij van Bougard, tegenover welke op 27 Maart de bekende bloedige botsing voorviel. Een groep van 500 vrouwen, in rouwgewaad ging hier aan het hoofd van den stoet, terwijl de muziek den doodenmarsch speelde alle mannen ontblootten J toen het hoofd en de vaandels werden naar den grond gekeerd. Hoewel er eene ontzaglijke menigte op de been was en er groote ontroering heerschte, werd de orde hier volkomen bewaard. De optocht begaf zich vervolgens naar Charleroi, waar op dat oogenblik buitengewone drukte heerschte, want de spoortreinen voerden ouophoudelijk een groot aantal personen aan, die aan de manifestatie wilden deelnemen. De geheele burgerwacht was onder de wapenen. De staf, het parket en de ge- meentelijke overheden bevonden zich op het stadhuis. De optocht is in volmaakte orde uiteengegaan. Het defileeren duurde twee uren. Twintig gedele- geerden werden door burgemeester en schepenen ontvangen. Een adres werd voorgelezen, waarin algemeen stemrecht en amnestie gevraagd wordt. De burgemeester antwoordde, dat hij de geuite wenschen aan de wetgevende macht zou overbrengen hij voegde er bij dat de Regeering zich bezig boudt Van de premieleening ten behoeve van het Paleis voor A olksvlijt ligt de hoofdprijs, die in 1881 is uitgetrokken, nog steeds onafgehaald. De gelukkige bezitter van no. 1 van Serie 2193 heeft recht op een buitenkansje van 50,000. In het kanaal onder Veere is een lijk drijvende gevonden van een als heer gekleed persoon vau middelbaren leeftijd. In de zakken werd Engelsch geld gevonden. Het lijk is naar Veere vervoerd. In den toren vau het Rijksmuseum te Am sterdam zullen de 19 klokken van het speelwerk van den Arnemuider toren worden geplaatst. Na langdurig onderhandelen zijn zij door het Rijk aangekocht. Een vechtersbaas van Zwaagwest- einde maakte t op de Veenwoudster kermis zoo grof dat drie politie-agenten genoodzaakt waren hem te arresteeren. Bij de eel gekomen, wist hij zich los te rukken, sprang in de vaart, zwom er door en ontkwam zoo. Drie koeieu van den veehouder Brichs, te Munstersche Stukken, zijn onlangs plot- seling gestorven, ten gevolge van het drinken uit een pas met menie geverfden voederbak. In een synagoge (die van de rue de la Victoire) te Parijs is gedurende de jongste kerkelijke hoogtijden (drie dagen) aan zitplaatsenhuur en offergelden 100,000 trancs ontvangen. Het vermogen van baron Meyer Rothschild wordt op ongeveer 200 millioen geschat. Zijn schoone vunstverzameling erft barones Louise; na haar overlijden gaat zij over aan de Engelsche Rotschilds 1 Een der politie-rechercheurs te's Hage heeft de hand gelegd op een knaap, op wien de aan- dacht was gevestigd door den directeur eener be- grafenis-vereeniging daar ter stede. Dit jonge mensch, een oud bekende der justitie, ging namelijk op den uitkijk staan voor de woningen Van inwe- zetenen, waar een begrafenisstoet stond. Nauwelijks waren de koetsen uit het gezicht of hij schelde aan het sterfhuis aan en vroeg, uit naam van den begrafenisbezorger, de lijkkistschragen terug en eene tooi. Soms nam hij beide, meerendeels echter alleen het fooitje aan, zeggende, de schragen later te komen halen. Zaterdag werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij op deze wijze de bewoners vau een huis op den Dennenweg wilde bedriegen. Er zijn menschen, die ondervinden, welke slechte waar het Rijk als plakzegels verkoopt. Een hunner kwam, zonder de snuggere voorlichtin"- eens ambtenaars, zelf op het idee, de aaneenge- kleefde zegels door water los te maken. Het ge- lukte hem ook, maar in plaats van de zegels vond hij witte stukjes papier. Al wat er op ge drukt stond, was verdwenen. Ten overvloede her- haalde hij later expresselijk de proef met twee plakzegels, en vond hetzelfde resultaat. Hierover met een ambtenaar sprekende, legde deze hem uit, dat de plakzegels juist die eigenschap hadden, om fraude te voorkomen. Een lastige waarborg, als men bedenkt hoe licht een papier nat kan worden door een klein ongeval. Als werkelijk met opzet de plakzegels zoodanig zijn ingericht, dan mag men veronderstellen, dat de verkoopende ambtenaren dit weten. Zij behooren het althans te weten. En dan is de raadgeving om ze te weeken, zachtst genomen, een schooljongens- antwoord. AVeet men geen ander middel tegen fraude te bedenken, dan zorge men althans voor behoorlijke gom. Een landbouwer te Tilburg hield er eene koe op na, waarvoor de slachters eene betrekkelijke kleine som wilden geven. De man slachtte de koe zelf, verkocht het vleesch 10 cent minder dan de slachters en de slotsom was, dat hij nog f 30 meer ontving, dan de slagers hem geboden hadden. Hoe kinderen tot misdaad vervallen kunnen, blijkt uit hetgeen de Arnh. Crt. nader meedeelt omtrent de kinderendie onlangs te Arnhem waschgoederen op een bleek gestolen hebben. Van het viertal is de oudste 16 jaren, een is 11 en twee anderen nog jonger. Zij hebben geen moeder meer, en hun vader die over de Duitsche grenzen werkzaam is, kwam slechts eenmaal per week over en kon bij zijn heengaan slechts 50 cent aan de kinderen achterlaten, om daarvan de week rond te komen. De verzoekmg moet dan wel sterk zijn geweest. Zij zijn thans naar het huis van arrest op de Beek overgebrachtmaar de vraag rijst wie schuldiger zijn, de jeugdige dieven of de zorgelooze van was hem jiii'l- zijne

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2