Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en \feemarkt m wbgkot&kbi No. 2240. Woensdag 3 November 1886. 26e Jaargang, BEK EN DM A KING. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Yanltot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind verschijut Uinsdaf en Vrijdngavoud bij den uitgever P. J. VAN E S A N D E te Ter Neuzen. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN maken bekend, dat in die ge- meente zal worden gehouden op Woensdag, 10 Novem ber 1886. Ter Neuzen, 30 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitiefct Overzicht, Op den avond van 9 Januari 1853 op eene soiree vervoegde Nicolaas zich bij den Eugelschen gezant te St. Petersburg, die insgelijks van de partij was, sprak tot hem zeer vleiend over zijue genegenheid omtrent Engeland en daarna over den kritieken toestand van Turkije. „Turkije valt in stukken, ge zult het zienwij hebben met een zieken, zeer zieken man te doen, en het zou een groot ongeluk zijn wauneer hij ons onder de handen stierf, voor wij de behoorlijke beschikkingen hadden getroffen," zeide de Czaar, „maar daarover op een anderen keer." Die andere keer viel op den 23 Januari, toen Sir Hamilton eene particuliere audientie bij den Czaar verkreeg. Nicolaas zette hem een volledig plan uiteen van de verdeeling der nalatenschap van den zieken man." De hoofdpunten waren, dat Konstantiuopel aan Rusland zou komen, dat de Donau-vorstendommen, het tegenwoordige Rumelie, benevens Servie en Bulgarije onder Russische be- scherming zouden staan, terwijl Engeland daar- tegen Egypte, Cyprus en Creta en wat het verder mocht aanstaan zou inpakken. Eugeland stemde echter niet toe, Nicolaas klopte, op de rij af, te vergeefs te Parijs, te Weenen en te Berlijn aan en stortte zich met zijn eigenzinnigen trots in den Krimoorlog. Met gespannen verwachting wordt van alle zijden de opening der Bulgaarsche Sobranja tegemoet ge- zien. De officieele mededeeling, hierover namens het regentschap aan de vertegenwoordigers der vreemde mogeudheden te Sofia gezonden, luidt als volgt//De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de eer u mede te deelen, dat op grond van de constitutie en de kieswet, krachtens het decreet van 416 October, de groote nationale vergadering tegen 1527 October te Tirnova is bijeengeroepen. Zoodra zij zich zal hebben geconstitueerd en de geloofsbrieven der leden zullen zijn onderzocht, zal de bedoelde verzameling, als bekleed met de nationale souvereiniteit, zich met de verheven Porte en de groote mogendheden in betrekking FEIJILLETON Allerheiligen nadert, Jt is koud. Vijf uur heeft de klok geslagen, de avond valt. Marianne is langzaam opgestaan en heeft het venster gesloten, dat ze een oogenblik geopend had, om wat lucht te krijgen. Och, wat is het treurig, donker, vuil weermen heeft moeite om op de glibberige straat vooruit te komenoveral grijs vuil en slijk, groenachtige plassen water een leelijk beging van den winter. De kolenkooper zal veel geld vragen. Maar dat is een uitgaaf, die we konden voorzien, kolenkooper en bakker zullen wel betaald wordenmet moed en gezondheid komen wij er wel. Ondanks den snerpenden herfstwind leunt Marianne even tegen het venster. Dat verfrischt haarzij is zoo moede. Yan den ochtend af heeft zij gewerkten naaiwerk is erg vermoeiend. Vier kinderen heeft ze, twee op school, een op de bewaarschool en de kleinste ligt daar in zijn wieg, onder het helderwitte gordijntje. De naalden moeten vlug gaan, en er is geen tijd om te suffen; maar men komt er, dat is't voornaamste. Jacques Houdaille, haar man, is een goed werkman, zevenendertig jaar oud eu flink op zijn post, zooals hij 't noemt. Luieren is zijn zwak niet. Buitendien heeft moeder de vrouw ook wat mee te pratenzij stellen wegens de verkiezing van een nieuwen souverein voor Bulgarije." Het is inmiddels be kend geworden, dat de opening tot 31 Oct. is uitgesteld, onder het voorwendsel, dat de afge- vaardigden nog niet talrijk genoeg waren opge- komen, doch feitelijk, omdat de regeering steeds nog hoopt, Rusland tot het aannemen van eene meer verzoenende houding te bewegen. Dat daarop kans bestaat, gelooven wij dadelijk nog niet. Kaul- bars heeft voorloopig al gezegd, dat Rusland al de besluiten der //Onwettige" Sobranja als van nul en geene waarde zal beschouwen. Wat het Europeesch Sanhedrin er van zeggen zal, dat moet nog blijkenvan onzentwege zagen wij gaarne de wettigheid door hen erkend. Sofia is in staat van beleg verklaard en deze maatregel mag zeer verstandig worden genoemd nu de hoofden der Regeering tijdelijk afwezig zijn, terwijl de Russische consul Neklendoff en de algemeen ge- wantrouwde Karaveloff zijn achter gebleven. De Franschen willen geld maken. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarin de verkoop der kroondiamanten wordt voorgeschreven en de op- brengst daarvan voor bepaalde doeleinden be- schikbaar wordt gesteld, aangenomen met deze wijziging, dat later zal worden beslist over de wijze waarop die opbrengst zal worden besteed. Wat de nieuwe gezant met Keizer Wilhelm al zoo heeft besproken, daarvan is even weinig uit- gelekt als van de geheimzinnige reis van Lord Randolph Curchill naar Yarzin. De debatten in de Kamer over de onderwijswet waren hevig. De rapporteur verweet aan de rechterzijde, dat door haar de stemming over het wetsontwerp vertraagd werd, waarop graaf De Mun antwoordde //Het is geen stemming meer, het is een executie Ik doe een beroep op het oordeel des lands Hij werd tot de orde geroepen en de president noemde de houding der rechterzijde een werkelijk obstructiestelsel. De rechterzijde interpelleerde den president en De Mun protesteerde, te midden van het rumoer tegen de wet, welke hij tyranniek noemde en tegen welke hij binnen kort een opstand voorspelde. De rechterzijde barste in uitbundige toejuichingen los. Globet, Minister van onderwijs, antwoordde //Wij kwetsen geen beginselen Cassaguac viel hem in de rede//Gij hebt er geen Tot tweemalen toe werd hij tot de orde geroepen. Aan den calamiteusen Vlietepolder, noordkust van Noord-Beveland, heeft jl. Yrijdag eene oever- afschuiving plaats gehad van minstens 300 M. lengteal de kostbare werken, in den laatsten tijd aldaar, zoowel beneden als boven laag water aan- gelegd, zijn in de diepte verdwenen, zoodat thans heeft zoo haar eigen begrippenmoeder de vrouw houdt niet van schulden. Marianne sloot het venster en hervatte haar arbeid. 't Was Zaterdag en er is zoo veel te doen voor den Zondag in een huis met vier kinderen. Terwijl de naald vlug heen en weer vloog, peinsde Marianne. Jacques was niet altijd zoo fiink geweest als thans. Hij was wel geen doordraaier van aanleg hij was een fiinke vent en een goed werkman, met een hart als goud, hartelijk voor zijn vrouw, die hij uit liefde gehuwd had, en dol op zijne kinderen. Maar hij was een beetje zwak van karakter, niet al te verstandig en erg geneigd, om te luisteren naar praatjesmakershij wist nooit het eerste aangeboden glas te weigeren en zich voor 't tweede te hoedenbij het derde verloor hij zijn hoofd en werd onhandelbaar. Ach Marianne had niet altijd gelachenin den eersten tijd van haar huwelijk waren de verdiensten gering, de levensmiddelen en de huurprijs hoog, Marianne, die nog erg jong was, hield er van, gekleed te gaan zooals iedereen. Toen was de nood in huis gekomen, de man werd mistroostig en gedureude vele maanden had hij niet willen werken. Jt Was toen geen prettige tijd geweest. Maar dat was gelukkig voorbij. Marianne deed haar huishouding, verzorgde de kinderen en maakte nog een aardige verdienste. Jacques verdiende een fiink daggeld, een smid werd goed betaald en er was dikwijls overwerk. bij half tij het zeewater reeds den dijk bespoeld. Yoor eenige jaren vormden uitgestrekte schorreu het voorland van dezen polder, waarvan in den laatsten tijd nog slechts een smalle strook zandig strand over was. Onderhandsch hebben er reeds aanbestedingen plaats gehad voor f 14,108 en /3472, voor dadelijk noodzakelijke werken. Aan de inschrijvers op het kapitaal der Ne- derlandsche Landbouwbank is van wege de op- richters kennis gegeven, dat de inschrijvingen niet worden aangenomen, wegens onvoldoende deelne- ming. De oprichters zijn echter voornemens de zaak zoo mogelijk langs anderen weg tot stand te brengen. Het randsoen (0,60 K.G.) munitiebrood voor de militairen wordt o. a. verstrekt uit de garnizoens- bakkerijen te Ylissingen voor f 0,05^ en te Grave voor f 0,07 te Breda het laagst ad f 0,05. Bij particulieren aangekocht o. a. te Ter Neuzen voor 0,0547/loo en te Heusden voor /0,07£. A. J. Belderok heeft zich, in de onderstelling dat aan Jeanne Lorette in de gevangenis ver- schillende voorrechten worden verleend, gewend tot den Minister van Justitie, met het verzoek, dat deze zoodanige maatregelen willen nemen, dat ook hem bij zijn aanstaand verblijf in de gevangenis dezelfde welwillendheid worde betooud. Hij vraagt de lectuur van //Recht voor Allen" en //De Vrije Pers," het aauleeren van Fransch en Duitsch, het kweeken van vogels eu bloemen en het uitoefenen van zijn vak, dat van timmerman. Hoofdzakelijk met het doel om het bedekte bedelen tegen te gaan, is door den gemeenteraad van Schipluiden eene verordening vastgesteld, waarbij onder strafbedreigiug wordt verboden, zonder voor- afgaande schriftelijke vergunuing van het dage- lijksch bestuur langs de huizeu of aan den open- baren weg, waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te bieden, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is. Op deze verordening, die bij Ged. Staten van Zuid-Holland geen bezwaar heeft ontmoet, vestigt de Gemeentestem voor zooveel noodig, de aandacht der gemeentebesturen. De 21jarige E. B. heeft voor een tiental dagen de ouderlijke woning te Dordrecht verlaten en is daarin niet teruggekeerd. Yermoedelijk bevindt zij zich thans in een hnis van verdachte zeden te Antwerpen, vanwaar zij reeds een enkele maal door de politie aan hare ouders werd weer- gegeven. Ook heeft zij eenige jaren in een verbetergesticht doorgebrachtzoodat voor haar althans het verblijf aldaar zijn doel gemist heeft. In Belgie is zij thans voor de wet meerderjarig en de ouders kunnen dus hun recht niet meer De werkman had niet te klagen. Zeker, er viel nog veel te doen, zooals Jacques zei. De arbeiders moesten worden verzekerd tegen ongevallen, tegen werkeloosheid, er moest een pensioenfonds zijn. Maar alles kon niet tegelijk komen en Jacques klaagde niet. Hij hoopte, dat het later beter zou gaan. Jacques was een filosoof. Zij woonden in een klein stadje, waar de concurren ce niet groot was. De patroons van de fabriek begrepen, dat de levensmiddelen duur waren en dat de arbeider zijn loon waard is. Marianne lachte dikwijls om den ruwen toon van Jacques, maar wat kon men anders verwac.hten van een stoeren werkman, die de zwaarste stukken ijzer hanteerde bij het vuur van de gloeiende smidse. Hij had een goed hart, als hij wilde, kon hij de zoetste woordjes voor haar vinden. Als hij maar niet dronkNeen, hij zou niet, al in geen maanden was het gebeurd. Marianne sloeg een blik in het rond en gevoelde zich gelukkig. Al wat zij rondom zich zag, behoorde haar, onbezwaard. De nette meubels, de heldere gordijnen, een glimmende tafel met marmeren blad en op den schoorsteenmantel een vergulde pendule, waarvoor de horlogemaker twee jaar gegarandeerd had. Men had het goed, ruim bijna. O, mocht het altijd zoo blijven En waarom zou het niet 't Sloeg zeven uur. O, laat ik om mijn eten denken zei ze zacht doen gelden en moeten het onmachtig aanzien hoe hunne dochter het aantal prostituees in Belgie weer met een vermeerdert. Men schrijft uit Utrecht Tot dusverre waren alle studentenoptochten goed geslaagde feesten, zoowel voor de studenten als voor het volk, dat er zijn medewerking aan verleent. De Utrechtsche straatjongens voor elken joligen fakkeltocht de onmisbare bestanddeelen, haast even onmisbaar als de Muzenzonen zelven houden van de studenten en van de studentensigaren, die zij zich goed lieten smaken. In dichte drommen, 't Io vivat met een oneindig getal biscoupletten zingende loopen zij voor, achter en ter zijde van de rijtuigen met studenten, om dezen te beschermen tegen alles, behalve tegen hun eigen sigarenhebzucht. En 't dient gezegd, de studenten zijn gul en kwistig in 't uitdeelen dier versnaperingen. In den laatsten fakkeltocht van Yrijdagnacht is deze eendracht op betreurenswaardige wijze verstoord. Reeds van den aanvang af, toen een der nieuw- geiustalleerde studenten in't water gedrongen werd, was er ouder ;t volk eene minder goede stemming merkbaar. Toen bij gelegenheid van de traditioneele halte in 't station sommige jongens en fabrieks- arbeiders mede in de zaal binnengekomen waren, werden dezen door eenige studenten met een relletje naar buiten gedrongen. Dit deed 't smeulende vuurtje ontvlammen. Althans van toen af ging 't volk tot baldadigheden over. Baretten werden afgerukt en weggeworpen, flesschen met wijn en sigaren werden met geweld afgenomen. Een bijna ledige flesch, die op verzoek door een student aan een straatjongen werd overgereikt werd als wapen gebezigd, om er den gever een slag mede op 't hoofd te geven. Hier en daar werd met steenen geworpen. Op de Mariaplaats ontstond een vecht- partij, waarbij eenige studenten met messteken zijn gewoud geworden. Het talrijk escorte van veld- artillerie en politieagenten was, ook ten gevolge der mist, niet steeds bij machte onder de opeen- gepakte menigte de eigenlijke daders te ontdekken. Toch zijn, naar ik verneem, velen hunner reeds niet gunstig bij de politie aangeschreven bekend en wordt alles in 't werk gesteld om de schuldigen te straffen. Uit Oudenbosch wordt aan de N. R. Ct. geschreven Toen onlangs hier een vreemdeling, die geen raad met zijn tijd wist, vroeg of hier nooit iets te doen was, kreeg hij het in vollen ernst gegeven antwoordjawel, nu en dan wordt de brandspuit eens geprobeerd. Dat was dan ook voor korten tijd het eenige wat de burgerij uit hunne rustige rust kon wekken. Wanneer nu die vraag werd gedaan, zou er een ander antwoord volgen. Niet dat er hier comedie's, muziek- of zanguitvoeringen worden gegeven. Neen, Zij liep vlug naar de keuken, stookte het vuur op, kwam in haar kamertje terug, ruimde de tafel en dekte. In de straat hoorde men den zwaren tred der arbei ders, die huiswaarts keerden, sommigen drenteleud, met de handen in de zakken, in den koers van de her- berg, anderen vlugger, begeerig om hunne woningen te bereiken, waar vrouw en kind wachtten. De deur werd opengeduwd; hij was het, groot, sterk, zwart, een knappe man, ondanks zijn ruwe huid en woesten baard. De kinderen, die hem bij de fabriek gewacht hadden, volgde hem. Men zette zich aan tafel, en de soep werd opgebracht. Jacques hield van soep en hij vulde wel driemaal zijn bord uit den dampenden bak van bruin aardewerk. Hij scheen evenwel niet best gemutst, zijn helder oog flikkerde onrustig onder de borstelige wenk- brauwen, met ruw gebaar ledigde hij het glas bier, dat Marianne had ingeschonken. z/tGaat slecht," mompelde hij, n't kan zoo niet lang duren." yWat is er," zei Marianne ongerust, #hebt gij geen geld ontvangeu?" z/Duivelsdat moest er nog bij komenAls men mij niet betaalt voor mijn werk, steek ik den boel in brand z/Wat doet gij zonderlingWat scheelt er aan z/Wat mij scheeltoch zeur niet, dat gaat de vrouwen niet aan." TER MMEASME COIIRMT 1) -«a5S>;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1