Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Woflieriofter ei zijn pzin. No. 2239. Zaterdag 30 October 1886. 26e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Wit bind verschijnt Winsdag- en Vrijdagavoud bij den uitgcver P. J. VAN WE SANWE te Ter Neuzen. Ir*olitieli Overzicht, In de Eransche Kamer heeft men de beraad- slaging over het wetsontwerp op het lager onderwijs voortgezet. Yerschillende artikeleu werden aange- nomen, o. a. ook dat, waarin bepaald wordt, dat in alle scholen van lager onderwijs voor jongens binnen den tijd van vijf jaren het leekenonderwijs zal inoeten zijn ingevoerd. De Minister van Koop- handel heeft een wetsontwerp ingediend betreffende de scheidsrechterlijke uitspraak in geschillen tusschen patroons en werklieden. Een dood geboren kind zegt men nu al. De heer Bonghi, oud-Minister van onderwijs in het Italiaansche Kabinet, wiens artikel in de Nuova Antilogia over de intrigues der Jezuieten tegen de eenheid van Italie den stoot hebben gegeven aan de tegenwoordige anti-clericale beweging, heeft van Koning Umberto eene vleiende uituoodiging ont- vangen, om eenige dagen door te brengen te Monza, waar de Koninklijke familie dezer dagen verblijf houdt. De Deensche Minister van Oorlog heeft bij het Landsting de wetsontwerpen ingediend betreffende de versterking van Kopenhagen aan de zee— en landzijde. Yoor het eerste verlangt hij 14,706,600 kronen, betaalbaar in 7 jaren, voor de laatste 31,671,000 kronen, betaalbaar in 5 jaren. De bekende Belgische inspecteur-generaal Brialmont heeft zich over de ontwerpen in gunstigen zin uit- gelaten en meent, dat kleine Staten, zooals Denemar- ken, eene enkele groote verdedigingsstelling moeten hebben gelijk Nederland die in Amsterdam en Belgie in Antwerpen bezit en waarin men voor of na den slag het leger veilig kan terugtrekken. Daaren- tegen schrijft een Stockholmer blad,/Eeu ver- sterkt Kopenhagen, met prijsgeving van het overige deel des lands, is onzin. Duitschland zou met zijn leger geheel Jutland en wellicht ook Fiinen kunnen overstroomen en zich daarmede kunnen vergenoegen. Een versterkt Kopenhagen zou voor de vrijheid van het gansche Noorden eene bedreiging zijn. De vesting zou bij Europeesche verwikke- lingen voor eene mogendheid, die van de maritiem strategische voordeelen gebruik wist te maken, eene groote beteekenis verkrijgen. Eene sterke vesting is eene sterke verzoeking en er zijn wel meer nationaliteiten dan de Deensche, die hare verdedi- gingswerken voor een machtigeren gebouwd hebben." Het Stockholmer blad spreekt zeker niet in den geest van onze strategen, die zoo met aandrang weten te spreken over IJssel—linie, Grebbe-liuie enz. Op verzoek van Gadban-Effendi heeft het Bul- gaarsche Ministerie toch besloten het vertrek naar Tirnova uit te stellen tot na de samenkomst van den Turkschen gevolmachtigde en generaal Kaul- bars. Indien nu de Russische en de Turksche regeering voor dien tijd verklaren, dat zij binnen veertien dagen een candidaat voor den Bulgaarschen FEUILLETON. 9) NOVELLE DOOR MATHILDE. (Yerkort.) (Slo t.) Als een razende stiet Dr. Woude de dienstbode omver, hij vloog de trappen op en stormde de ziekenkamer binnen. Daar zag hij op een tafeltje voor het bed nog het kruisbeeld en de kaarsen staan, want zoo pas had de arme Flora de laatste H. H. Sacramenten ontvangen. Onderdrukt snik- ken trof zijn oor, tante Brigitte lag half bewusteloos op een leuningstoelAnton in zijn rolwagentje zat in een hoek van het vertrek hulpeloos te schreien. De dokter snelde naar het bed en zag zijn lieveling daar liggen reeds met de kleur des doods op het gelaat. Toen vergat Dr. Woude, dat hij geneesheer was, om alleen te denken aan zijn innig geliefd kind en als onbewust van het gevaar, dat in elke ontroering voor haar kon gelegen zijn, riep hij uit „0, Flora, ik heb je vermoordmijn kind, mijn schat Zij sloeg de matte oogen op en glimlachte. Vader fluisterde zij. troon zullen voorstellen, dan zou het regentschap de opening der groote Sobranja veertien dagen uitstellen. Kaulbars is verschenen te Sofia, maar heeft kennelijk in zijn mars een lastbrief, de kwestie slepende te houden. Van verdere reizen door Bul- garije heeft de generaal afgezien. In Oost-Rumenie zou hij niet verschijnen, zoo zei de vent, heel leep, omdat de bewoners van dit land Turksche onderdanen waren, zoodat hier eene inmenging van Russische zijde bedenkelijk zou kunnen worden geacht. Jammer maar dat Kaulbars dit zoo laat heeft bedacht. Nu, eene reis door dat deel des lands zou hem trouwens ook weinig hebben ge- baat. Kaulbars zal misschien spoedig afraarcheeren. Als zijn opvolger wordt reeds genoemd generaal Gourko, thans Gouverneur-Generaal van Polen, die echter niet veel trek heeft, tenzij de Czaar hem eene militaire macht meegeeft. Hiertoe is echter de Czaar niet te bewegen. Wat hij wel wil P Het tegenwoordige regentschap verdringen en doen plants maken voor een uit de partij van Zankoff. Daarna moet er dan een Sobranja worden gekozen onder den invloed van het gewenschte regentschap. Is dit geschied, dan zal Rusland, als geschenk voor de bevriende regeering, de ver- eeniging van Bulgarije met Oost-Rumenie tot stand laten komen, en eerst daarna zijne toe- stemming geven tot de verkiezing van een Yorst. Wat ook nog de aandacht trekt? Sir William White, die tot nu toe gezant te Boekarest was en thans naar Konstantinopel gaat, heeft alvorens zich naar zijn nieuwen post te begeven, een bezoek ge- bracht aan Koning Milan van Servie. De Moskouer Wjedomosti raast nog altijd door. Katkoff is nu hevig verbolgen op Duitschland en Oostenrijk; hij beschuldigt de beide mogendheden zelfs van het opstoken der Bulgaarsche regeering tegen Rusland. Dat Rusland zich wapent is eene waarheid, zoowel in Bessarabie als in de Zwarte Zee, maar dat dit is om wat klem aan zijn eischen bij te zetten, kan ook heel goed waar zijn. In de nieuwe Zondagswet, welke door de regeering is ingediend, wordt voorgesteld sluiting van koffie-, wijn- en bierhuizen, dranklokalen, tapperijen en andere dergelijke inrichtingen op Zon- en feestdagen tot des voormiddags 12 uur. De Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft een adres tot de regeering ge- richt, waarin verzocht wordt in art. 14 al. 3 der wet op de besmettelijke ziekte het woord diphteritis te doen vervallen. Het gevolg daarvan zal zijn, niet, zooals gezegd is, dat ook aan kinderen uit huisgezinuen, waar diphteritis heerscht, het school- bezoek zal zijn verboden (dit verbod bevat de wet Ach, de Floresta heeft niets geholpen," snikte tante Brigitte, //en ze heeft ze zoo trouw gebruikt." ,/Vervloekt die ellendige bedriegerij riep de dokter uit, zonder er zich om te bekreunen, dat iemand dit woord kon aanhooren. //Floresta, ha, ha, Floresta, 't is grappig, allemaal boerenbedrog!" en hij lachte als een waauzinnige en zwaaide met zijn armen. Anton riep z/Papa is niet welBreng hem naar buiten Een krachtige mannenhand greep den dokter vasthet was die van Hendrik Stijnenten einde raad, had tante Brigitte hem doen overkomen om Flora te behandelen. ^Hendrik hierDan weet je het nu Hoor 't nu maar. Den vrede met mijn vrouw heb ik verloren, uw achting verspeeld en mijne Flora doen sterven, alles door de Floresta, alles Zij helpen niet, zij kunnen niet, T is bedriegerij, hoor je, bedriegerij en anders niet Het gelukte Dr. Stijnen, den razenden man naar de deur te voerenhij zag het in, de smart en de angst hadden hem krankzinnig gemaakt. ,/Wees bedaard, dokter," fluisterde hij, ,/wees bedaard alle hoop is niet verloren, met Gods hulp zal ik uw dochter redden." z/Haar redden onmogelijk en met akelig rollende oogen zag hij zijn vroegeren leerling aan z/zij is vergiftigd door de Floresta daar helpt geen tegengift aan. De bedrieger is bedrogen. Ha, ha, hem geschiedt rechtLaat ze nu maar op de besmettelijke ziekten reeds), maar dat scholen, uitsluitend voor leerlingen boven 12 jaarbestemd, voortaan ook voor kinderen uit gezinnen, waar diphteritis heerscht, gesloten zullen zijn. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de zaak van den socialist Domela Nieuweuhuis in cassatie bepleit worden door Mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer. De dag voor de behandeling dezer zaak is nog niet door den Hoogen Raad bepaald. Zeer aangenaam werd Zondag de Hervormde gemeente te Callantsoog verrast door het geschenk van een schoon, krachtig en welluidend serafin- orgel, aangeboden door den heer D. de Zeeuw, civiel ingenieur bij de waterleiding-maatschappij, gevestigd te Amsterdam. Wanneer men nu weet, dat deze man 20 jaren geleden als molenmakers- knecht slechts met een handvol gereedschap de wijde wereld inging, voortdurend zijne familie den voet in den stijgbeugel zette en sommigen zelfs reeds flink te paard hielp en zoo menig ander reeds hulp verleende dan is ook deze man wel een voorbeeld van wat geestkracht, menschenliefde en godsdienst vermogen. De aandacht is onlangs in de N. R. Ct. ge vestigd op het hooger port dat van Indische postzendingen uit Nederland dan van elders wordt geheven. Op het gebied der telegrafie is 't volgens Het Vad. evenzoo in sommige gevallen. //Ons is het feit bekend zegt het van iemand, die, als hij uitvoerige telegrammen naar Engeland heeft te verzenden, ze aan een vriend te Brussel seiut, die ze van daar naar Londen telegrapheert. En dat dubbele telegram kost dan vijf cent per woord minder dan eene rechtstreeksche de- peche van hier naar Engeland! Bij een eenigs- zins uitvoerig telegram (zooals b. v. voor de Londensche dagbladen vaak worden verzonden) zou het de moeite loonen, iemand er mee van Den Haag naar Belgie te zenden om kosten te sparen Aan de Ass. Ct. schrijft men uit Giethoorn, dat Frederik Schipper, aldaar woonachtig, bekend heeft de moordenaar van den veldwachter Kiel te zijn. Yolgens zijne bekentenis heeft 't feit zich als volgt toegedragen. Hij had zich een fuik toegeeigend en deze Don- derdag jl. uitgezet. Toen hij deze in den vroegen morgen van Vrijdag wilde lichten, had Kiel hem op heeterdaad betrapt en pogingen gedaan hem de fuik af te nemen. Om den diefstal te bedekken had hij zich hiertegen verzet en een boom gegrepen, waarmee hij den veldwachter tegen de borst ge- stooten had, die hierdoor uit zijn rank vaartuigje in 't diepe meer getuimeld was. Hij zag hoe Kiel spoedig met den dood worstelde, hij had hem juichenMijn kind is vermoord door haar eigen vader." XII. Een jaar was na dat vreeselijke tooneel, ten huize van Dr. Woude, voorbijgegaan. Onder de veranda der Yilia Flora zat een klein gezelschap bijeen een jonge dame, met bleek gelaat en treurige uitdrukking in de oogen, die zeer goed paste u bij haar rouwkleedingeen oudere dame, wier lange krullen een broodmager, verdord gelaat omlijsteneen zwakke knaap, die in een rolstoel zat en een krachtige, flinke, jonge man, die op den stoel der jonge dame leunde en haar met een blik vol zorg en liefde aanzag. t Is de laatste avoud, dat wij hier zoo gezellig bijeen zitten," zei de knaap/morgen zijn we verstrooid. Flora en Hendrik op de huwelijksreis, tante hier alles voor den verkoop regelend en ik in het gesticht." z/Beste Anton antwoordde zijn zuster. vje weet hoeveel j,het mij kost van je te scheiden. Waarom ben je zoo hardnekkig om niet met ons mee te willen gaan Je weet hoe Hendrik er op gesteld is, je in ons huis te houden." Doch Anton verkoos liever in Loonveld te blijven, in het fraaie en groote gesticht dat Flora en Hendrik van al het geld van Dr. Woude hadden laten bouwen. De verloofden gingen een wandeling maken. kunnen redden maar vrees voor 't ontdekken van den eenvoudigen diefstal weerhield hem en Kiel verdronk voor zijne oogen. Hoe nu ook dit feit te verbergen. Hij nam het lijk in zijn bootje en liet het ver van de plaats waar de moord plaats had in de diepe Geulakker- wijde op den bodem ziuken en spoedde zich naar huis, waar hij dadelijk alles aan zijn vader mee- deelde, die nu nog niet door de justitie is gehoord. Na herhaaldelijk te hebben ontkend, kwam hij ten slotte tot bekentenis en wees der politie de plaats aan waar hij 't lijk had laten zinken. Het lijk werd daar gevonden en later geschouwd. Men schrijft uit Tilburg aan de Pr. Nbr. Ct. omtrent de verdwijning van den spoorwegbeambte G. met een gedeelte der aan hem toevertrouwde kas Het is niet waar, dat G. een verlof van eenige dagen heeft gevraagd. De zaak heeft zich toege dragen als volgt. G. was reeds tal van jaren belast met de 14daagsche uitbetaling aan het personeel der centrale werkplaatsen van de Expl.-Mij. van Staatsspoorwegen alhier. Hij ging de daarvoor benoodigde gelden steeds ontvangen bij den bankier der Maatschappij te Breda, op daarvoor door de administratie afgegeven mandaten. Zoo ontving G. op Yrijdag 15 Oct. circa f 13,000 in bankpapier. Yan dat bedrag zette G. nog denzelfden dagruim f 5000 om in zilver bij een der geldkantoreu alhier, terwijl hij bij het mede hier gevestigde correspon- dentschap der Ned. Bank tegen den volgenden Maandag aanvroeg f 6000 in zilver ter wisseling, om te dienen voor uitbetalingen, welke hij Dinsdag of Woensdag te doen had. Men zeide hem toe, dat het zilver Maandag zou gereed zijn. Intusschen had G. reeds lang een ongunstige reputatie op het stuk van zedelijkheid, en zoo werd hem mede een voorval ten laste gelegd, dat een paar weken vroeger in het publiek zou hebben plaats gehad. Door zijn collegas waren hem publiek verwijten met betrekking tot bedoeld voorval ge daan en vrij duidelijk was te kennen gegeven, dat zij zijn verwijdering uit hun midden verlangden en hem dus aanrieden verplaatsing te vragen, voor hij die soms gedwongen zou moeten aannemen. Nadat nu Vrijdag G. de 13 mille had ont vangen en bereids voor bijna de helft in zilver had omgezet, verscheen Zaterdagavond in een berucht weekblad een artikel uit Tilburg, waarin G. op de meest kwetsende wijze werd besproken en Zondag reist G. weg in de richting van Belgie, terwijl daags daarna het bankpapier, het- welk voorhanden moest wezen, vermist werd. Het zilver was er. De gevolgtrekking is gemakkelijk. G., ver- stooten en met verachting bejegend, zoodat zijn positie hem haast ontzinkt, en eindelijk in een openbaar geschrift gecompromitteerd tegenover zijn vrouw, zijn chefs en anderen, wil zich aan de z/Een mooi paarzeide Anton, hen naoogend. vDat is ten minste een geluk, na alle rampen van den laatsten tijd," zuchtte tante Brigitte, #en te denken, dat zij nu van al het geld, door Dr. Woude achtergelaten, afstand hebben gedaan en er dat gesticht van lieten bouwen." /Waarin ik mijn leven hoop door te brengen. J a, tante, ze hebben het flink en eerlijk behandeld en als ik meerderjarig werd, denk ik hun voorbeeld te volgen. 't Is de eenige manier, waardoor wij het gepleegde kwaad eenigszins kunnen herstellen." Wie had het toch kunnen denken, die Floresta's een kwaad, en ik heb nooit anders gedacht dan dat zij het kostelijkste geschenk waren, dat ooit der menschheid werd aangeboden. En Dr. Woude een bedriegerNeen, Anton, 't is niet, omdat het je vader is, maar werkelijk, ik kan 't niet gelooven, dat die edele man niet ter goeder trouw was. Hij was krankzinnig, toen hij 't zeide. z/Laten we daarover zwijgen, lieve tante Vader heeft zwaar geleden en we zullen hopen dat de goede God hem genadig zal zijn." Intusschen wandelde het jonge paar langzaam en meer nadenkend dan sprekend naast elkander. /Hendrik," vroeg Flora, ,/ik wilde gaarne nog een laatste bezoek brengen, vdor ik Loonveld verliet." ,/Dat werwachtte ik, Flora, en ik wilde 't u juist voorstellen," was zijn antwoord. Dankbaar zag zij hem in de trouwe oogen eu TEft NEIIZENSCHE (01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1