f Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. hij z6o twalijk dat hij met den heer handgemeen werd. Het tooneel duurde geruimen tijd en weer was geen politieagent bij de hand. Aan het vechten kwam een einde en de heer en dame schenen althans die overwinning te hebben behaald dat het watermanuetje naar de landzijde aftrok. Alomtegenwoordig kan de politie wel niet zijn, evenmin als de dagbladreportermaar nu de be- schreven vaderen deze week toch de begrooting onder handen nemen en den post van politie onder de oogen krijgen, zou het niet kwaad zijn dat de cijfers eens goed werden aangekeken. Mis- sehien kan er, door geven en nemen, wat op gevonden worden om Amstels veel of weinig be- lastingbetalende burgerij ietwat meer veiligheid te verzekeren in den vorm van een stuk of wat meer agenten, al ware het slechts voor winter- pro visie. Een knaapje van ongeveer dertien jaren, dat eergistermiddag te Amsterdam een vlieger opliet, moest het verlies van zijn speeltuig betreuren door de onvoorzichtigheid van een jong Israeliet, die er op trapte. Deze bood den jongen aan met hem naar huis te gaan om schadevergoeding voor den vernielden vlieger te ontvangen en nam hem mede naar de Zand- straat no. 14, doch inplaats van het beloofdedubbeltje kreeg de jongen een schop tegen de onderbuik, zoodat hij de trap af en op straat viel. Het arme kind is ten gevolge der verkregen verwondingen ernstig ongesteld, terwijl de dader, die door vier agenten tegen de woede der saamgeloopen volks- menigte beschermd moest worden, gevankelijk naar het bureau van politie der 2e sectie is overgebracht. Dat de accijns op gedistilleerd den minderen man zou drukken, gelijk beweert is door eenige Kamerleden bij onderzoek van het wetsontwerp tot handhaving van den accijns op het gedistilleerd, doet de Zoom opmerken, dat die leden van een geheel onjuiste grondstelling uitgingen. Al ware het niet, dat een verlaging met drie gulden alleen den tappers en slijters ten goede zou komen, in geen geval zou zij strekken ten bate van den min deren man. De onwaarheid nog daargelaten, dat 't vooral de mindere man zou zijn, die den accijns op het gedistilleerd opbrengt alsof niet bijna het geheele volk jenever, cognac enz. enz. drinkt maar de bewering nu eens als waarheid aannemende, wat dan Dan staat men voor het feit, dat in ons laud 48 liters sterken drank door elken man per jaar worden gebruikt; dat daarvoor aan belasting 23, in 't geheel 50 millioen gulden wordt betaald dat de Nederlandsche bevolking die 50 millioen gulden jaarlijks van haar vaak zuur verdiend geld wegwerpt aan een drank, die nooit nuttig, altijd min of meer schadelijk zeer vaak verderfelijk werkt. Wie durft nu beweren, dat een belasting op het gedistilleerd den minvermogende drukt? //Laten zij hem drukken zegt de Zoom als lood zoo zwaar op zijn ziel, die 23 millioen accijns. Laten zij hem neerdrukken, verpletteren met het bewustzijn dat die 50 millioenen 'sjaars, nu in de herberg weggeworpen, zijn welvaart konden ver- hoogen, nuttig konden besteed worden voor gezond voedsel of voor besparing of voor honderd andere doeleinden. Laten zij hem drukken, drukken zoo- veel zij kunnen, tot hij er tegen in verzet komt en glas en flesch te pletteren werpt. Dan zou er een juichkreet in Nederland kunnen opgaan en niemand zou hebben te vragen hoe de schatkist nu komen zou aan haar 23 millioenen 'sjaars; want een volk dat geen jenever drinkt en een millioen 's weeks, thans weggeworpen, nuttig be- steedt, zulk een volk zou de schatkist ook ruim- schoots schadeloos stellen door opvoering van alle andere bronnen van inkomsten, die verband houden met de volkswelvaart." TER NEUZEN, 26 October 1886. Gedurende de eerste helft der maand September zijn alhier door het postkantoor de volgende ou- bestelbare brieven verzonden, aan de adressen van A. Guillet, te Antwerpen; Yeuve Fosse Fils, te Brussel. XI. De laatste trein kwam in het naaste station aan en een man, in een zwaren mantel gewikkeld, steeg er uit. Om dezen tijd was er in het geheele plaatsje geen rijtuig te krijgen, doch door kracht van geld slaagde Dr. Woude want hij was 't er in dat men hem naar Loonveld zou rijden. Hoe snel de rit ook was, naar zijn verlangen ging het nog niet snel genoeg, de vreeselijkste ge- dachten doorkruisten zijn brein. Leefde zijn Flora nog, zou ze herstellend zijn, ofof Jtadeloos sloeg hij zich met de hand op het voorhoofd, als hij bedacht hoe wellicht zonder dat yoortdurende gebruik van de Floresta de ziekte onbeteekenend zou geweest zijn en als zij nu erger ware, op wien kwam de schuld dan? Zijn lieve, edele Flora zou vallen als een offer van haar groote liefde en vertrouwen in hem't was vreeselijk, hij kon er niet aan denken. Eindelijk kwam hij aan de villa en met klop- pend hart en knikkende knieen schelde hij aan; op Flora's kamer en in de gang brandde ondanks het vergevorderde uur nog licht. Onmiddellijk maakte de meid open en hij zag aan haar gelaat, dat zij bitter geschreid had. //De juffrouw?... vroeg hij ademloos. z/Och, meneer, ze is zoo naar, de dokter heeft gezegd dezen nacht (Slot volgt.) Door het hulppostkantoor te Axel aan het adres vanA. de Beer, te Boom. Bij de aanbestediug op jl. Vrijdag te Burgh, eiland Schouwen, van het maken van werken tot oeververdediging aan den calamiteusen polder Burgh en Westland, was de minste inschrijver de heer J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 8060. Bij Min. Res. is de heer P. Dreve, commies bij de dir. bel., met ingang van 1 November van Hulst naar Nijmegen verplaatst. Hnlst, 26 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is het voorstel tot subsi- dieering van den aan te leggen stoomtram Hulst- Walsoorden verworpen met 4 tegen 3 stemmen, nadat de heeren L. J. M. van Waesberghe—Janssens en Mr. Walter dit middel van verkeer met warmte hadden verdedigd. Tegen stemden de heeren L. J. F. van Waesberghe, wethouder, A. G. Y. Horn- bach, id., Mr. J. G. van Deinse en C. C. P. Pierssens, burgemeestervoor, de bovengenoemde heeren en de heer J. Vogelvanger. Zaamslag. In de gemeenteraadszitting van jl. Yrijdag, den 22 dezer, zijn o. m. de volgende punten behandeld 1°. is aan het onlangs hier gevestigde muziek- gezelschap vergunning verleend tot het houden zijner repetities in de dorpsschool, onder voor- waarde, dat deze niet op Zondag plaats hebben 2°. is besloten tot af— en overschrijving van en op eenige posteu der begrooting van 1886 en tot het doen van eenige betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven 3°. is besloten tot onderhandsche verhuring van den gemeente-tuin, gedurende 1887, aan K. Dees voor de som van f 10 4°. is vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1886, op een bedrag van 24,71 5°. is besloten tot het vellen der populieren op het dorpsplein en het vervangen dezer beplan- ting door olmboomen. De nieuwe beplanting zal eerst in het volgende voorjaar plaats hebben 6°. is vastgesteld de begrooting der gemeente over 1887, in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 18108,75. Onder de ontvangsten is begrepen, wegens hoofdelijken omslag, de som van f 5000, zijnde f 400 meer dan het vorige dienstjaar. De posten van uitgaaf zijn meestal tot hetzelfde bedrag geraamd als voor 1886. Belangrijk verschil wordt alleen opgemerkt in de jaarwedden van de genees-, heel— en verloskundige ambtenaren, welke post /HO hooger isvoorts in het subsidie voor het algemeen burgerlijk armbestuur, datthans790,86 meer bedraagtterwijl de post van de jaarwedden der onderwijzers met 600 is verminderd, ten- gevolge van het niet in de begrooting opnemen der jaarwedde van een tweeden onderwijzer aan de school in den Groote Huissenspolder 7°. is besloten tot het doen bouwen van een bakoven aan de onderwijzerswoning in den Groote Huissenspolder, alsmede tot het aanleggen van een steenen voetpad in het zoogenaamde Stoofstraatje, tusschen de voormalige meestoof en het straatje aan de achterbuurt. Zaamslag, 24 October. In den nacht van 22 op 23 October jl., ongeveer te 11£ ure, is aan den oever van den Margarethapolder alhier juist voor dijkpaal 11 bij de zoogenaamde batterij omhoog gevaren het Hollandsche stoomschip //Mascotte," te huis behoorende te Rotterdam, gezagvoerder kapitein Thelford van Leith in Schotland. Uithoofde van den plotseling invallenden mist in verband met de misleiding door het lichtschijnsel van een aak of waal, in de nabijheid der bevaarbare geul liggende, is het vaartuig, laatstkomende van Middlesborough in Engeland, tegen den grond aangevaren. Bij het eerstopkomend watergetij kwam het schip niet vlot, waarom men een gedeelte der lading, bestaande uit stukgoederen, en bestemd voor Ant werpen, overbracht in andere vaartuigen. Eerst des Zaterdagsavonds is het, bij hoog water, vlot geraakt en heeft het onmiddellijk de reis naar Antwerpen voortgezet. Vermoedelijk zal door deze aanvaring eene geringe schade veroorzaakt zijn aan een der strandhoofden en aan den met steen bezetcen laagwaterrand van genoemden polder. Westderpe, 24 Oct. Heden is door den ZEerw. heer pastoor alhier als gevolg der herinnering bij deszelfs installatie, aan zijne parochianen te kennen gegeven, dat de noodige stappen zullen worden gedaan ten einde de oprichting eener nieuwe kerk en pastorie te bemachtigen. Een ieder die Westdorpe's kerkje van nabij kent zal wel de overtuiging dragen dat het hier geen geld verspillen is, en het meer dan tijd wordt dat het kleine ook bouwvallige kerkje, door een nieuwe, zij het dan ook niet als de St. Pieter te Rome, den Dom te Keulen en dergelijken maar door een eenvoudigen en nette vooral ruimen en sterken tempel worden vervangen. Deze week wordt den ingezetenen een inteekenlijst tot vrijwillige bijdragen aangeboden. Dat groote giften zullen vloeien is, hoezeer bij geruchten ver- nemende, wel geloofwaardig. maand gevangenisstraf, de tweede tot 7 dagen gevang. F. M., metselaar te Hulst, is wegens mishan- deling veroord. tot 2 maanden gevang. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 60 centimen tot fr. 0,95; stieren, koeien en runderen 50 tot 75 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,05; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,40 tot fr. 3,81; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 2,72 tot fr. 3,15; Thielt fr. 3,80; Deinze fr. 2,75 tot fr. 3,75 St. Nicolaas fr. 3,54 en te Brugge fr. 3,54. Poot toch vruchtboomen Uit Meiningen is in Lw. Anz. van 9 Oct. getneld, dat in de oostelijke gedeelten van de nabijgelegen Rhon de ooftopbrengst een geheel buitengewone isde boomen hangen zdo vol, dat men aan velen hunner meer vruchten dan bladen ziet. Er is zoo wel veel fijn tafeloott als een groote hoeveelheid appelen voor cider bestemd. Voor de Rhonboereu is een en ander een ware zegenalle ooft werd verkocht en zulks voor behoorlijke prijzenkooplui uit de nabijheid en elders hebben groote massa's opgekocht, ver- scheiden hunner meer dan 1000 ceutenaars. Een eigenaar verkocht voor 4000 M. aan appelen en Oberelschbach leverde 12000 centenaars ooft, alles naar West-Duitschland verzonden. Dergelijke resul- taten worden ook meegedeeld uit Wegfurt a. B. en Heustreu. Naar de Rhondorpen vloeit Haardoor veel geld, wat men daar trouwens uitnemend ge- bruiken kan. Gemiddeld was de prijs per centenaar 31 it 4 M. Voor hen, die er gelegenheid toe hebbenalweer een vingerwijziging om toch vruchtboomen te poteu! Want uitkomsten als waar- van hierboven sprake is, krijgt men zeker nooit, als men aan de ooftboomteelt zoo weinig aandacht wijdt als zulks te doen bij ons gebruikelijk is en helaas gebruikelijk blijftLdb. Ct. Naar uit Charleroi aan de Independance gemeld wordt, was de werkstaking te Jurnet reeds 14 dagen geleden te voorzien. De arbeiders waren al gerui men tijd zeer onhandelbaarzij verzetten zich tegen de bevelen van hun chefs en lieten het werk in den steek, een uur voor dat de tijd van uitscheiden gekomen was. Het gebeurde tusschen den opzichter en den mijnwerker was slechts een voorwendsel en kon te minder reden tot beklag geven, omdat de opzichter volkomen in zijn recht was en alleen uit wettige zelfverdediging had gehandeld. De directie maakt thans van den stilstand in het werk gebruik voor het doen verrichten van eenige nood- zakelijke herstellingen. Te Charleroi maken zich volgens denzelfden correspondent, de rustige burgers over de manifestatie van 31 October, al nemen daaraan ook 30 a 40duizend personen deel, weinig ongerust. In de tegen woordigheid der leiders, die zelf buiten schot blijven, zien zij een waarborg, dat alles rustig en kalm zal afloopen. Volgens een te Bergen verschijnend blad hebben de gezworenen in het procesVan der Smissen uit eigen beweging en met groote een- stemmigheid opnieuw een ditmaal breeder gemo- tiveerd verzoek om gratie voor den veroordeelde ingediend. Zij zeggen daarin het volkomen eens te zijn met de door het Hof afgelegde verklaring, dat de antecedenten van den beschuldigde onbe- rispelijk zijn, terwijl zij het echter betreuren dat ingevolge de wet, aan Van der Smissen een straf is moeten opgelegd worden, die niet overeenstemt met den graad van zijn schuld. Met het oog op de zoo verzachtende omstandigheden verzoeken zij den Koning om algeheele en volledige gratie voor. den veroordeelde. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken A. v. D. en J. v. D., arbeiders te Ossenisse, zijn wegens mishandeling veroordeeld de eerste tot Wat al sensatie-geruchten Een Londenseh blad (the Daily Chronicle) heeft beweerd dat te Weenen een depeche was ontvangen, meldende dat de Czaar vermoord was geworden. Het was een valsche tijding. Zij is op de volgende wijze in de wereld gekomen. Eenige dagen geleden bevond Graaf Von Reutern, een der adjudanten des Keizers, zich in een kamer, belendeude aan Zr. Ms. aparte- menten. De adjudant had 't warm en maakte de knoopen van zijn jas los. Plotseling kwam de Keizer binnen, waarop Graaf Reutern haastig opstond om zijn jas weer vast te knoopen. De Keizer, die altijd in zenuwachtige spanning verkeert, dacht dat zijn adjudant een wapen uit den zak wilde halen om hem er mee te treffen, waarop de Keizer zelf een revolver greep en Graaf Reutern doode- lijk trof. Zoo luidde het verhaal. Men verneemt, dat de Minister van Justitie binnenkort een wetsontwerp tot bevordering van de Zondagsrust bij de Wetgevende Macht aanhangig zal maken. Het verblijf van het verloren meisje Allie schijnt thans bekend te zijn. Althans luidens eene mededeeling aan den officier van justitie te Maastricht, bevindt het zich bij eene familie in de stad Luxemburg. Aan een politiebureau te Am sterdam vervoegde zich een heer, die beweerde niet meer te weten waar hij woonde en een ver- huisbiljet vroeg De goeie man was blijkbaar de kluts kwijt. Te Weenen werd onlangs een kleine cycloop geborenhet kind had maar den oog in het midden van het voorhoofd; het stierf kort na de geboorte. Men schat den wijnoogst in Californie op 25 millioen gallons (1 gallon is 4,62 liter), d. i. 10 millioen meer dan in 1885. In Duitschland bestaan 61 speelkaarten—fa- brieken. In het afgeloopen jaar zijn daar 3r/10 millioen spellen vervaardigd van 36 en minder kaarten en I'/io millioen spellen van meer dan 36 kaarten. Van 1 September 1885 tot 1 September 1886 zijn in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 328,917 landverhuizers aangekomenhet vorig jaar beliep het aantal landverhuizers 349,030. Gedurende het onstuimige weder der laatste dagen werd in een waterplas te *s Grevelduin- Cappelle (A oord—Brabant), het zoogenaamde Wiel, het bizonder verschijnsel waargenomendat de' visschen aanhoudend boven water kwamen, zoodat men ze zonder moeite kon scheppen. Het water, dat bij onstuimig weder daar altijd van kleur verandert, was ditmaal bijna vuurrood. Na het kind met acht grootmoeders krijgen we nu het meisje met drie vaders. In een dorp in de nabijheid van Utrecht is een jonge vrouw getrouwd, waaraan dat buitenkansje te beurt ge- vallen is. Haar eigen vader vertrok namelijk na haar geboorte naar Oost-Indie; toen na langen tijd uiets meer van hem werd vernomen, sprak de rechtbank vermoeden van overlijden uit, waarna de ,/weduwe" hertrouwde. Later kwam de eerste man echter levend terug. Haar schoonvader mee- gerekend, zal de bruid dus drie vaders hebben. Volgens een bericht in de Zutf. Ct. moet zich het volgende staaltje van oplichterij in Rijsen hebben voorgedaan Dezer dagen kwam de vrouw van een polder- werker in een schoenwinkel, om een paar laarzen voor haar man te koopen. Zij verzocht 66ne laars, die haar man van pas scheen, mee te mogen nemen opdat haar man die zou aanpassen. Zij zou dan terugkomen om de andere laars op te halen en dan te betalen. Later ging zij naar eene anderen schoenmaker en deed daar evenzoo; maar nu nam zij een laars voor het rechterbeen mee, en bij den eerste een voor het linker. Alzoo had haar man een paar nieuwe laarzen zonder dat het haar iets kostte. Te Gorredijk had dezer dagen een oploop plaats. Twee gezinnen, voor een paar jaren door zekeren dweeper tot godsdienstwaanzin gevoerd, hadden sinds niet meer gearbeid. Alle meubelen werden dan ook langzamerhand verkocht, tot einde lijk Zaterdag het laatste stuk huisraad was ver- dwenen. Door dweepzucht en honger waren ze zoozeer vermagerd, dat ze ook niet meer in staat waren om te werken, terwijl twee kinderen, slacht- offers van de dweepzucht der ouders, bijna omkwamen van gebrek. Maandag was in huis alles stil en doodsch en allerlei vermoedens kwamen nu op, zoodat des avonds de politie besloot, de deur open te breken. Maar het huis was geheel ledig; na het verdwijnen van de meubels waren ook de'be- woners verdwenen. Men deed overal onderzoek, maar kon geen spoor vinden, tot eindelijk bericht kwam dat ze te Rottevalle gezien waren op reis naar Buitenpostdaar moeten ze zijn aangekomen bij den heer B., die den eenen man vroeger een flink werkman met twee vrouwen en de kinderen naar Gorredijk terugzond, terwijl de beide anderen aldaar zijn achtergebleven. Te Erlenbach, gelegen aan den rechter oever van het Ziiricher meer, zijn onlangs belangwekkende vondsten gedaan met betrekking tot de paalwonin- gen. Reeds in 1884 had men daar talrijke ronde houten palen beneden de bovenste slijklaag gevon den, die loodrecht in den bodem van het meer stonden. Daarbij trof men aan eenige wigvormig geslepen steenen van harde consistentie. Later bleek dat men ook daarbij te doen had met de overblijfselen van paalbouw, en dat de scherpe steenen gereed- schappen waren. Nu heeft men een aantai voor- werpen voor den dag gebracht, die aantoonen, dat eenmaal in de beide zachte bochten van het meer bij Erlenbach paalwoningen hebben bestaan. Deze sclnjnen tot den steentijd te behooren, en moet men aannemen, dat de oever in de streek van Erlenbach reeds 2000 tot 1500 jaren voor Chr. bewoond is geweest. Velerlei gereedschap van steen werd gevonden, alsmede eenige beenderen, tanden, hazelnoten, notedoppen enz. In een feuilleton der Frankforter Zeitung wordt het huiselijken leven van de Hollandsche vrouw besproken, waarin veel lezenswaardigs en waars te vinden is. Blijkbaar heeft de schrijver, die be weert in dit opzicht een groote ervaring opgedaan te hebben, vooral in hoogere of gegoede kringen verkeerd, want de //burgervrouw" wordt slechts ter loops aangeroerd, terwijl de meer voorname in zijn schrijven op den voorgrond staat. Wat ons echter het meeste belang inboezemt, is de voorrang in beschaving, welken de feuilletonist aan de Nederlandsche vrouw boven haar Duitsche zusters toekent. //Dansen en trouwen zijn niet het eenige doel der jonge (Hollandsche) meisjes," schrijft hij. ,/Aan haar opvoeding wordt de meeste zorg besteed. De volwassen dames zijn in de moderne letterkunde zeer goed te huis, zoodat zij ook de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2