Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. De WonierMter en zijn pin. No. 2238. Woensdag 27 October 1886. 26® Ja&rgang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Binsdag- en Vrijjdagavond bij den nitgcver P. J. VAN BE SANBE te Ter Neuzen. Folitieli Overzicht. Veel opspraak verwekt in Duitschland zeker vonnis. Men herinnert zich, dat door den af- gevaardigde Singer in den Rijksdag mededeelingen zijn gedaan omtrent de ,/Spitzel," agents provoceurs, die de Pruisische regeering in het werk zou hebben. Als zijne zegslieden noemde hij twee werklieden de beschuldigde persoon, Ihring Malow, die als uitlokker van sociaal-deinocratische manifestation moest hebben dienst gedaan, stelde nu eene aanklacht wegens laster tegen de twee werklieden in. Malow is vrijgesproken, zonder getuigen voor zijn zaak te hebben, terwijl de werklieden een groot aantal getuigen hadden meegebracht in hun voordeel. Zonder twijfel volgt spoedig eene interpellate van den sociaal-democraat Singer in den Rijksdag en het is vooral met het oog hierop, dat wij de zaak ter sprake brengen. Een der meest bekende leiders van de Welfen- partij in Duitschland, de advocaat Dedekind, is te Brunswijk in hechtenis genomende man is 70 jaar en heeft reeds gevangenisstraf ondergaan van- wege beleediging van den Koning van Pruisen. Regeering en onderdanen hebben in Duitschland geen vrede onder elkaar, maar in Denemarken gaat het toch nog erger toe. Estrup draaft er door en stoort zich niet het minst aan de volks- vertegenwoordiging, al de artikelen der constitute, die betrekkiug hebben op de rechten des volks, uitlichtende of ontduikende. Schrap dus Dene marken uit op de lijst der vrije landenwater en brood voor de liberalen, hooge posten en dikke bezoldigingen voor de anderen. Versterkingen belastingen, gendarmes, ziedaar den vooruitgang van den heer Estrup. Nieuwe kasteelen voor den Koning, nieuwe gevangenissen voor dat gedeelte des volks, dat in de constitutie een waarborg voor de vrijheid heeft meenen te zien. Maarffde kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt." De ministerieele crisis in Prankrijk is bezworen, dank zij de tact en de handigheid van De Freycinet en nu is het aan de Kamer om te toonen, dat zij het niet heeft toegelegd op den val van het ministerie. Dat de vreedzame Zwitsers thans zoo oorlog- zuchtig schijnen door het versterken van hunne bergpassen, het drillen der troepen en het aan- schaffen van oorlogsmaterieel, moet men haast wel toeschrijven aan het soldaatjespelen van de buren. 't Zou jammer zijn, zoo die vreedzame bergbewoners hun geld ook al gingen uitgeven voor dat ver- wenschte oorlogstuig. Ze kunnen wat kwijt worden, al hebben ze met het marinewezen niets te maken en al vraagt bij hen geen Minister om drie en een half millioen voor een schip. De invretendste kanker, die knaagt aan de welvaart der volken, was, is, en blijft de bodemlooze put, waarin de opbrengsten verdwijnen genaamdhet budget van oorlog De Britten hebben een harden slag geleden door FEUILLETON. NOVELLE DOOR M ATHILD E. 8) (Verkort.) Helaaszoodra de goede, dappere tante rusten kon van de moeielijke jaren, die zij ter wille van haar neef doorworsteld had, begon haar ijzersterke gezondheid te wankelenzij werd sukkelend en reeds eenige maanden na Hendrik's vestigiug als arts legde zij zich voorgoed ter ruste. X. Kort daarna gaf de dokter zijn plan te kennen, om in het belang zijner zaken een reis naar Amerika te doen. Hij was nog geen veertien dagen weg, of Flora begon zich ongesteld te voelenzij klaagde over pijn in de keel en op de borst en miste alien eetlustkoortsen schenen haar gezondheid te slopen. »Je moet je niet ongerust maken beste!" sprak tante Brigitte, ,/maar neem trouw Floresta in. Mij helpen ze altijd en als die arme Willeraien ze ook maar bijtijds had ingenomen, wie weet of ze dan niet nog leefde." den dood van generaal Mac-Pherson, opperbevel- hebber der Engelsche troepen in Birma, en in Ier- land staat hun zonnetje vaal. De oorlog tusschen de pachters en grondeigenaars is op de goederen van Lord Clauricarde feitelijk uitgebroken. De pachters eischten reeds in het vorige jaar eene vermindering der pachtsom met 25 percent, en ofschoon die eisch billijk schijnt te zijn, gaf de Lord er geen gehoor aan, maar liet een aantal van de wanbetalers uit huis en hof zetten. Op eene groote meeting te Woodford hebben de Iersche parlementsleden Dillon en O'Brien, met eenige andere leiders der nationale liga, den pachters aan- geraden gemeene zaak te maken en de door den grondeigenaar geweigerde pacht te betalen in de handen van vertrouwde personen, om zoo een fonds te vormen, waaruit de van alles beroofde, uitgezette pachters zouden kunnen worden onderhouden. Lord Clauricarde verdient niet de minste sympathie, maar de raad van de beide parlementsleden is desniet- temin zeer gevaarlijk. Woodford zal nu weldra het tooneel zijn van een kleinen burgeroorlog en het is de vraag of de ongeregeldheden tot dit district beperkt zullen blijven. Ook is er tegen den aanstaanden Lord-Mavorsdag (9 Nov.) eene groote demonstrate op til. De Londensche sociaal- democraten organiseeren een oploop van werkeloozen ten einde de regeering te overtuigen van de nood- zakelijkheid, om onverwijld maatregelen te nemen tot werkverschaffing en tot leniging van de ellende. Een der grootste boterfabrikanten en expor- teurs te Delft is bezig een vereeniging te vormen, waarvan, tegen een kleine contribute, een ieder lid kan worden, die belang heeft bij de wetenschap, of hij natuurboter of kunstboter gebruikt. Bedoelde fabrikant is namelijk voornemens, om, zoodra een voldoend aantal leden is toegetreden, een prijsvraag uit te schrijven met een prijs van eenige duizenden guldensvoor een in alien deelde deugdelijk huismiddel dus zonder chemisch of mikroskopisch onderzoek ter onderscheiding van natuurboter en kunstboter. Domela Nieuwenhuis woonde eergisteren eene vergadering bij in het Volkspark te Amsterdam, waarin Fortuyn op de bekende motieven sprak over de leugens der bourgeoisie, en waartegen een student in de rechten, de heer Pilot, die vroeger ook al eens optrad, eenige bedenkingen trachtte aan te voeren, geput uit het program der sociaal-demo- cratische partij. De heer Domela Nieuwenhuis bracht aan het einde der vergadering de groeten over van de Duitsche socialisten in Zwitserland, die de beweging hier te lande met zeer veel aandacht gadeslaan. En gehoorzaam nam Flora de pillen en poeders in, liet haar hals insmeren met de Floresta-zalf en verheugde zich in haar hart, dat zij haar vader, hoewel hij afwezig was, dit bewijs kon geven van haar vertrouwen in zijn geneesmiddel. 't Duurde lang voordat Anton lets van de ongesteldheid zijner zuster merkte. Toen hij ze eindelijk gewaar werd, vroeg hij ,/Maar laat je geen dokter komen ?Och neen," antwoordde Flora, „ik gebruik trouw Floresta." ,/Wel zeker," verklaarde tante Brigitte, ,/en dat helpt zoo goed. Het is een puik middel en wie kan het beter helpen, dan de dochter van den uitvinder." „Mij hebben ze ten minste niemendal geholpen," bromde Anton. ,/En daarom heb je er niet mee op, maar ik verzeker je dat het slecht is je vaders medicijnen af te keuren." Anton zweeg en zei niets meerFlora nam trouw in op raad en aandringen van tante Brigitte, maar vond er volstrekt geen baat bijzij werd zoo erg, dat zij de kamer moest houden. Nog was zij er niet toe te brengen een dokter te raadplegen, hoe zieker zij was, hoe meer haar vertrouwen op de Floresta toenamhet gaf haar een kalmte en vrede, die zij in lang niet gevoeld had. Het stond immers op den prospectus. Door de arrondissements-rechtbank te Tiel is A. M. A., huisvrouw van C. d. L., uit Alphen, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, wegens verkochte boter op de weekmarkt te Tiel, voor- gevende zuivere roomboter te zijn, doch die werd bevonden met aardappelenstroop en vreemd vet vermengd te wezen, zoodat genoemde vrouw den kooper in den aard der koopwaar had bedrogen. Bij de weesinrichting te Neerbosch zal eer- lang een aanvang worden gemaakt met den bouw van het achtste weeshuis en zoodra dit gebouw gereed is, zullen weder 200 weezen worden opge- nomen, zoodat dan voortaan 1074 kinderen in de inrichting verpleegd kunnen worden. Op verschillende plaatsen beginnen de land- bouwers met het slachten van hun vette vee, dat zij voor 25 a 30 cent per kilo verkrijgbaar stellen, aldus de slagers op zij zettende. De gedane nasporingen tot ontdekking van de daders der jongste diefstallen te Breda, hebben nog niet tot ontdekking geleid. Men heeft later ontwaard, dat ook nog bij twee andere bewoners van de Willemstraat, de kapitein der artillerie Hinlopen en de le luitenant der huzaren Erzeij, beproefd is in denzelfden nacht inbraak te plegen, doch zonder gevolg. Zoolang de dieven niet gepakt zijn, zal eene angstige spanning te Breda blijven heerschen. Yerscheidene ingezetenen hebben reeds hunne deuren en vensters van buitengewone sluitin- gen doen voorzien, en de smeden hebben bijna geen handen genoeg, om aan al de opdrachten te vol- doen, terwijl tevens de wapensmeden goede zaken maken. De N. R. Ct. ontving het volgende schrijven Amersfoort, 22 Oct. 1886. Mijnheer de Redacteur Onlangs vernam ik iets, dat mij bijna ongeloo- felijk voorkwam. Het was dit, dat Nederlandsche boekhandelaars, die kisten met boeken naar Indie zeuden, deze naar Antwerpen brengen en ze van daar verzenden, omdat de handel der Belgen met de Nederlandsche kolonien minder bezwaard is dan die der Nederlanders. Indien dit feit waar is, dan is het een bewijs, dat de klachten der in Indie wonende Nederlanders rechtmatig zijn, en zij niet als landgenooten, maar als melkkoeien behandeld worden. Persoonlijk heb ik hier geen belang bij, maar de zaak kwam mij te gewichtig voor, om ze niet onder uwe aandacht te brengen. Hoogachtend, Uw dw., D. Burger. Dat er kisten met boeken van hier naar Ant werpen gaan, zegt het blad, om van daar naar Indie te worden gezonden, is, hoe ongeloofelijk het klinke, maar al te waar. Niet evenwel, zooals de geachte schrijver meent, omdat //de handel der z/Onfeilbaar middel tegen alle keel- en borst- aandoeningen." Haar vader had het geschreven, hij wilde, hij kon niet liegen. Maar 't scheelde veel dat Anton haar kinderlijk vertrouwen deelde; de arme jongen drong er telkens op aan dat men een dokter uit een andere plaats zou laten komen, maar noch zijn zuster, noch tante Brigitte wilden er van hooren. ffTante," zeide hij op zekeren morgen ernstig tot de oude vrouw, ,/bedenk wat een groote verantwoordelijkheid u op zich laadt, door Flora's ziekte te verwaarloozenzal papa u dat gebrek aan zorg niet eens verwijten z/Hoe kan dokter me dat verwijten als ik zijn voorschriften zoo trouw opvojg door het gebruik der Floresta Je bent een wijsneus, Anton, om je daarmee te bemoeien. Flora en ik wij zijn het eens en ik ben niets bang om de verantwoordelijkheid te dragen. Ik weet zeker dat Flora spoedig herstellen zal en dan heeft de dokter een nieuwe aansporing gevonden, om de menschheid wel te doen met zijn heerlijk geneesmiddel." Anton zag dat er met haar niets te beginnen washij trachtte toen zijn zuster over te halen tot het raadplegen van een geneesheer, maar het meisje schudde mat van neen en sprak met groote inspanning z/Och, Anton, dat mag ik niet doen. In al die jaren ben ik niet ziek geweest. Zou papa dan geen Belgen met de Nederlandsche kolonien minder bezwaard is dan die der Nederlandersmaar omdat voor postverzendingen naar Indie, dat wil zeggen naar de Nederlandsche koloniijn, het port uit Aederland het dubbele bedraagt van het port in Belgie en elders. Wat er ook beproefd is, om die porto's verlaagd te krijgen, opdat wij ten minste niet achterstaan bij de vreemden, het is alles vruchteloos gebleven. De fiscus is onver- biddelijk. De gevolgtrekking, dat de Nederlanders in Indie niet als landgenooten, maar als melkkoeien behan deld worden, zal Dr. Burger na deze inlichting eenigszins dienen te wijzigen. Niet alleen de Nederlanders in Indie worden als melkkoeien be- schouwdwij, Nederlanders in Nederland, deelen met de Nederlanders in Indie dat voorrecht. Niet hoe handel en nijverheid te gerieven, maar hoe er het meeste geld uit te kloppen, schijnt de eerste regeeringszorg hier te lande te zijn. Hebben wij niet nog onlangs eene nieuwe proeve daarvan gezien in het verhoogen van het telegraaftarief Men schrijft uit Amsterdam aan de Avondpost Nu de winter weer in het land is, vindt de politie weer een ruim arbeidsveld voor zich open en wordt haar versterking toegewenscht door ieder die in 's Rijks hoofdstad op veiligheid langs den openbaren weg gesteld is. De aanranders hebben hun winter—campagne geopend. Eergisteravond was de eerste voorstelling aan den hoek der Yan Woustraat buiten de Utrechtsche barriere. Een heer werd daar omstreeks half elf door twee, eveneens als heeren gekleede personen gevraagd hoe laat het was. Op de hoogte van zijn tijd gaf de man, zonder zijn horloge te voorschiju te halen, het meest conscientieuse antwoord. #Zou je ous nu een beetje vuur kunnen geven?" z/Maar je ziet immers, dat ik niet rook ant woordde de aangesprokene. In het kort, het was het stereotype praatje uit de oude doos van rooversgeschiedenissen. Eer hij het wist, werd de aangesprokene door den een in de borst, door den ander in den rug gegrepenmet zijn wandelstok verweerde hij zich zoo goed mogelijker ontstoud een worsteling, totdat een paar heeren ter hulpe toeschoten en de brutale aanranders het hazenpad kozen. Een politieagent was niet in het bereik en aan het commissariaat aangifte te doen zou in dit geval toch vruchteloos zijn geweestde vogels waren gevlogen. Niet ver van dezelfde plek kwamen een uur later een heer en een dame in woordenwisseling met iemand die alle allures aannam van zich te willen verdrinken. De menschlievende poging om hem van zijn voornemen terug te brengen, nam reden hebben mij van gebrek aan vertrouwen te beschuldigen, wanneer ik, juist nu men zoo algemeen gekant is tegen de Floresta, tot andere genees- middelen mijn toevlucht nam? Ik ben er zeker van, als Onze Lieve Heer wil dat ik genees, dan zal ik het slechts aan de Floresta danken." Ten einde raad nam Anton het besluit zijn vader te schrijven, iets wat hij nog nooit gedaan had. Hij schreef zijn vader nauwkeurig hoe het met Flora gesteld was, waaroin zij geen geneeesheer wilde raadplegen en hoe zij alle heil van de Floresta verwachtte. Het antwoord kwam telegraphisch. z/Raadpleeg prof. X. uit Utrecht. Ik vertrek morgen." Flora lag in zware ijlende koortsen, toen het telegram verscheentante Brigitte begon zelf onge rust te worden en zij haastte zich den professor teont- bieden. Deze trok echter een hoogst bedenkelijk ge- zicht en verklaarde, dat de ziekte zeer verwaarloosd was, en op tante's verhaal over het gebruik der Floresta, trok hij de schouders op en mompelde iets van Verdiende straf Met afwisselende buien ging Flora's ziekte altijd voort, totdat, omstreeks 14 dagen later, de tijd aanbrak, voor den terugkeer haars vaders bestemd, die haar nu geregeld zou behandelen. Dien dag was het meisje zwakker dan ooit, de dokter gaf geen hoop. Sinds den vorigen avond was zij bewusteloos, TER \EIZEVM HE (01 RAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1