Eenige Huismeu&efen, als: A A IN B E S T11) IN (j, mgen. FA1LUSSEMEN1. en MUTSAARDS, 200 zware Kanadaboomen, 100 zware KANADABOOMEN. BURGERL1.JKE STAND. Handelsberichten. Advertentien. Openbare Verkooping. K A A D A KOO.ll i:\, 70 zware Kanadaboomen, 10 Wilgenboomen en 6 Esschenboomen, en 64 Kanadaboomen, 60 Kanadaboomen AANBESTEED: WINTERSTALEN. 100 KANADABOOMEN, Ongeveer lOOO waarbij aan mevrouw Bulkier gratie werd verleend. Ten aanzien van het rechtsgevoel des volks mogen er ernstige bezwaren aan verbonden zijn, ik zal mij het recbt niet aanmatigen al begrijp ik haar met altijd even goed de wijsbeid des Konings te beoordeeleu. Het is dan ook niet de zaak waar- over ik spreken wil, maar de voorsteiling van het gebeurde door de Haagsche Courant verspreid. In die voorsteiling werd toch niet meer of minder gezegd, dan dat de Minister van Justitie een juist niet mooi te noemen rol zou hebben ge- speeld, den Koning zou hebben bedrogen, stukken zou hebben verdonkeremaand, feiten geheim ge- houden, en bevelen des Konings onuitgevoerd zou hebben gelaten. Ik behoor waarlijk niet tot de bewonderaars van den Minister Du Tour van Bellinchave, hoewel ik hem dankbaar ben voor de lachwekkende oogen- blikken die hij ons te midden van de soms saaie Kamer—debatten schenkt, maar zulke onderstellingen te opperen, ZEx. van dergelijke plichtsverzaking te verdenken, dat is me toch te kras. 't Is toch gladweg onzin te beweren, dat Z. M. van een adres om gratie voor mevrouw Bulkier, onderteekend door invloedrijke familien, onkundig kan gehouden zijn, want, en dit is mij door iemand uit 's Konings onmiddellijke omgeving verzekerd, Z. M. leest geregeid eenige dagbladen, en zou dus, daar er genoeg over geschreven is, het bestaan van het adres op die wijze moeten vernomen hebben. Doch ik weet zeker dat de Koning, tot nu kort geleden bepaald heeft geweigerd gratie te verleenen, omdat Z. M. zeer goed inzag wel moeielijkheden daarvan het gevolg zouden zijn. In verschillende bladen is de voorsteiling van de Haagsche Courant onjuist genoemd doch de berichtgever van dat blad handhaaft zijne bewe- ringen. Ik kan dus voorloopig niet veel meer doen dan kalmpjes afwachten hoe dat zaakje verder loopen zal. Is de toedracht zooals de Haagsche Courant die mededeelde, dan zou het mij toch meer dan verwonderen hoewel ik in den laatsten tijd geleerd heb mij over niets meer te verbazen als Z. M. er in berust, dat een van Zijn Ministers zoo eigendunkelijk, om geen ander woord te ge- bruiken, handelde. Ik schreef daar zoo even hoewel ik in den laatsten tijd geleerd heb mij over niets meer te verbazen." En werkelijk, dat is zoo. Wat ik vroeger voor onbestaanbaar hield, zie ik tegen- woordig als doodeenvoudig gebeuren. Ik herinner mij nog hoe ik met kinderlijken eeuvoud geloofde dat de verslaggevers in de Kamer, zuiver en on partijdig weergaven hetgeen er in de Volksvertegen woordiging werd behandeld. Ook in dat geloof ben ik geschokt, niet omdat ik het tegendeel heb ondervonden maar omdat Kamerlcden de verslagen partijdig noemen. Dat een Overzichtschrijver een bepaalde richting volgt kan men dagelijks zien. A ergelijk daartoe slechts, om binnen de Residentie te blijven, ,/Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage" en „Het Vaderland." Maar een Overzicht, vooral een beredeneerd Overzicht, is geen Yerslag. Een verslaggever kan toch een Kamerlid geen woorden laten zeggen die hij niet gesproken heeft, al erken ik dat de bedoeling van sommige sprekers zoo in het duister ligt, dat zelfs de veteranen op het journalistenbankje elkander schouderophalend aanzien. Doch daar wringt hem de schoen niet. Met partijdigheid wordt hier iets anders 'oedoeld. Van alle redevoeringen wordt niet evenveel notitie ge- nomen. Doch a qui la faute Kan men van een Kamerverslaggever, die geroepen is in beknopten vorm weer te geven hetgeen er behandeld is, vergen dat hij zoo'n meterlange rede- voering over koepokinentingMuseuminrichting enz., op den voet volgt? Is het van den uitgever van een blad te vergen dat hij telegraafkosten zal betalen voor een relaas dat zijn lezers met een //God bewaar me wat geklongelezen zullen ter zijde leggen t Schijnt nu eenmaal een zwak van enkele leden, misschien is dit ook parlementaire usance, om houderd woorden te gebruiken waar zij er maar tien noodig hebben. Ik geef u de verzekering dat ik kans zie verscheidene redevoeringen van een ja soms anderhalf uur in twintig regels samen te vatten, maar zeer natuurlijk valt dit niet in den smaak van den spreker die misschien een paar dagen heeft zitten werken om eene mooie speech in elkaar te zet- ten en van buiten te leeren. Met het leukste gezicht van de wereld laten zij hun woorden door de stenographen opteekenen, hoewel ze den man een massa werk konden besparen door hem eenvoudig hun geschreven rede af te staan. Doch ter zake. Door een tiental leden der Tweede Kamer is het plan ontworpen tot uitgifte van een analytiseh Kamerverslag. Een kort uittreksel uit hetgeen er in de zittingenbehandeld wordt, en waarin van den een niet meer of minder wordt gezegd dan van den ander. Even als het stenographische ver- slag zal ook het analytisch-verslag voor het ter perse gaat aan de goedkeuring van eene commissie onderworpen wordeu en juist daar zit hem de kneep. t Is u misschien bekend dat de sprekers hun rede, nadat die door de stenographen is uitgewerkt, ter correctie krijgen, en er naar goedvinden in veran- deren. In een verslag dat op de journalisten tribune wordt gemaakt kan niet veranderd worden en nu gebeurt het meermalen dat de sprekers 's avonds in de courant vinden 't geen zij gezegd, doch met bedoeld hebben en daarin zoek ik de aanlei- ding voor de uitgifte van een verslag onder controle eener commissie. Voor enkele leden, die hun mond nog al eens voorbij praten zal het een uitkomst zijn, en even- zoo voor een paar Ministers. Ik twijfel er hard aan of die beruchte redevoering van den Minister van Justitie in die officieren-quaestiehad het analytiseh toen reeds bestaan, wel ooit onder de oogen van het publiek gekomen zou zijn. Het is minstens aan twijfel onderhevig of al de beluften die de Minister van Kolonien doet wel zwart op wit zouden staan. Ook geloof ik niet dat de Minister van Einancien, zonder er hier en daar een woordje bij te voegen, zijn soms totaal oube- grijpelijke toelichtingen de wereld in zou sturen. Maar de stenographische verslagen dan, zult ge vragen. Ik mag niet te veel uit de school klappen, doch een ieder wil ik den raad geven er niet al te veel op te bouwen, dat ook die verslagen woord- getrouw zijn. Vooreerst heerscht er niet altijd de gewenschte stilte in de zaal en in de tweede plaats zouden die verslagen alleen dan waarde hebben wanneer hier het„wat geschreven staat blijft geschreven" streng werd gehandhaafd. En ten slotte wie koopt die dingen Doch ik zie die analytische verslagen nog niet verschijnen. Onze dagbiadredactien zullen er harte- lijk voor bedanken onder censuur gesteld te worden en ook de lezers, die voortaan alleen zouden lezen wat een Kamerlid bedoeld had, doch niet wat hij gezegd had, zouden al zeer spoedig weinig inge- nomenheid met dat gecontroleerde uittreksel—ver slag betoonen. Van 1 tot 15 October 1886. AXEL. Geboorten. 2 Oct. Jacobus, z. van Jan van Doeselaar en van Geertrui Hamelink. 3 Oct Petrus Josephus, z. van Bernardus de Koninck en van Maria Josephina van den Brande. 7 Oct. Geertrui Leuntje, d. van Pieter van Cadsand en van Cornelia Schieman. 10 Oct. Janneke. d. van Adriaan de Kraker en van Anna de Putter. 12 Oct. Izaiik Jannes, z. van Pieter van Vliet en van Johanna Cappon. Overlijden. 2 Oct. Jan de Krijger, oud 84 j., echtg. van Martha Catharina de Blaay. 4 Oct. Catharina den Ilamer, oud 12 d., d. van Martinus en van Sara Yzebaart. 7 Oct. Theophilus Fran- ciscns Lippens, oud 4 m., z. van Augustus Augus- tinus en van Mathilde Maria de Vliegher. 8 Oct. Cornelia Willemsen, oud 77 j., wed. van Jan van Langevelde. 9 Oct. Johannes Meerteus Lansen, oud 70 j., echtg. van Wilhelmina Verstraten. 10 Oct. Paulina Heijnsdijk, oud 5 m., d. van Gijs- bregt en van Paulina Yzebaart. 12 Oct. Leendert Hamelink, oud 10 w., z. van Leendert en van Cornelia Verbruggen. 14 Oct. Simon Pieter van Hoeve, oud 3 m., z. van Pieter en van Johanna van Dixhoorn. SAS VAN GENT. Geboorten. 5 Oct. Celina Sophia Nathalia, d. van Eduardus Colpaert en van Maria Louiza Hileijn. 6 Oct. Johannes Arie, z. van Johannes Jacobus Toesseint en van Eugenia Sophia Coelijn. Overlijden. 2 Oct. Johanna Jacoba Stouthamer, oud 8 md. van Passchier en van Ilenderika Alida Koole. 5 Oct. Constantinus Bernardus Wijffels, oud 49 j., echtg. van Melanie Steppe. 12 Oct. Rosalie Slock, oud 15 j., d. van Jacobus Bonaventura en van Maria Elisabeth Kalfsvel. ZEETIJDINGEN. Van 19 tot en met 21 Oct. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 19 Oct. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Wood stock, kap. Fulton, van Ostende ledig. 20 Oct. Duitsche stoomb. Commercial, kap. Ruhr, van Riga met vlas. Eng. stoomb. Windsor, kap. Barneston, van Leith met stukg. 21 Oct. Noordsche schooner E. T. Thompson, kap. Aas, van Hernosand met hout. Eng. stoomb. Electro, kap. Whitton, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Fielder, van Londen met stukg. Duitsche stoomb. Alexander II, kap. Brose, van Petersburg met vlas. Eng. stoomb. Warkworth, kap. Goundry, van New- Castle met stukg. Van 19 tot en met 21 Oct. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 19 Oct. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, naar Riga ledig. 20 Oct. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Bury, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. At kinson, naar Goole met stukg. Duitsche driem. schooner Louise Lubeck, kap. Niejahr, naar Bonnes met phosphate. Duitsche bark Norma, kap. Rusch, naar Londen met phosphate. Duitsche bark Agnes, kap. Jaede, op avontuur met ballast. 21 Oct. Duitsche stoomb. Commercial, kap. Ruhr, naar Burn-eiland ledig. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 19 Oct. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, van Liverpool met stukg. 21 Oct. Spaansche stoomb. Lucero, kap. Uniga, van Bilbao met me- nerie. Eng. stoomb. River Lagan, kap. .larjane, van Londen met stukg. Van 19 tot en met 21 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 80 binnenvaartuigen op en 67 afgeschut. Dordrecht, 21 October. K O E II S VAN HET G E L D. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,50 a 47,55 12,04 h 12,09 Omiertrouwd H. J. KOLSTER, Onder-officier der Infanterie, T. C. K A A N. Vlissingen Ter Neuzen' 22 0ctober 1886> Eenige kennisgeving. V oor de zeer talrijke bewijzen van belangstelliug, waardeering en vriend- schap, ter gelegenheid van mijn zilveren dienst- jubile, op 18 dezer ondervonden, betuig ik mijnen hartelijken dank, J. STURM, Gemeente-Ontvanger. Ter Neuzen, 22 October 1886. Ilarfelijk dank aan het muziekkorps en de leden der scherpschuttersvereeni- ging //Voor Vaderland en Koning" voor de serenade, mij gebracht bij de Koninklijke goedkeuring der statuten van genoemde vereeniging op 19 dezer. Ter Neuzen, 22 October 1886. S. POLAK. Zij, die iets te vorderen hebben van den heer SCHUIJLENBURG, gelieven daarvan v6or 25 October ten zijnen huize opgaaf te doen. Bij vonuis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 22 October 1886, is ABRAHAM VAN DER PEIJL, boekhandelaar en winkelier, wonende te Ter Neuzen, verklaard in staat van faillissement aangevangen den 20 October 11. Tot Rechter-Commissaris werd benoemd de Edel- Achtbare Heer Mr. E. P. SCHORER, lid van voormelde Rechtbank en tot Curator de onder- geteekende. Middelburg, 22 October 1886. Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. van 25 en 50 centimeter lengte, gesclukt voor open vureu, bij P. FAAS te Ter Neuzen. De ondergeteekende bericht de ont- vangst van een mooie en uitgebreide collectie Op aanvraag worden ze franco gezonden. Axel. J. 0. SLYPEN. De Notaris P. Dreg-mans, te Axel, zal ten verzoeke van CORNELIS VAN DE VEKE, met- selaar te Axel, en zijne kinderen, ten hunnen woonhuize aldaar, op Zaterdag 30 October 1886, des namiddags 1 ure, verkoopen aan den grindweg nabij het Jagertje, gemeente Graauw. Te vergaderen ter plaatse alwaar de boomen staan te groeien. Op VVoensdag den 3 November 1886, des namiddags ten 1 ure, ten verzoeke van het B e s t u u r van den Polder ,Groot K i e 1- d r e c h t," Ongeveer 100 zware staande te groeien op den Dijk van voor- noemden Polder. le vergaderen aan de Hofstede van Petrus de Bruijn, te Clinge, alwaar met de verkooping een vang zal worden genomen. Q Op Donderdag den 4 November 1886, des voormiddags 10 uren, ten verzoeke van den HoogWelGeboren Heer Jhr. Mr. Th. SER- RARIS, Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof 's Hertogenbosch, staande te groeien aan den Langendamschen dijk, gemeente Graauw. Te vergaderen aan de Doorsnede van den Zand- berg, alwaar met de verkooping een aanvang zal worden genomen. A °P Vrijdag den 5 November 1886, des voormiddags 9 uren, ten verzoeke van den WelEdelen Heer D. F. Ph. SEIJDLITZ, grondeigenaar, wonende te Hulst, staande te groeien op de Hofstede, bewoond door Judocus Verhaegen, landbouwer, wo nende te Terhole, gemeente Hontenisse en aan den Straatweg nabij gemelde Hofstede. Te vergaderen op voornoemde Hofstede. K Op Dinsdag den 9 November 1886, des voormiddags 9 uren, ten verzoeke van JOHANNES BAPTIST COPPENOLLE, land bouwer, wonende te Sint Jan Steen, staande te groeien op de Hofstede van den Verkooper en in den polder Absdale, ge meente Sint Jan Steen. Te vergaderen op voormelde Hofstede. op Vrijdag den 12 November 18S6, des voormiddags 9 uren, ten verzoeke van den WelEdelen Heer D. F. Ph. SEIJDLITZ, grondeigenaar, wonende te Hulst, Esschen-, Elzen-, Olmen-, Eikeri-, opgaande Wilgen- en Kanada boomen en Wilgen Tronken, staande te groeien op en nabij de Hofstede, bewoond door C. de Deckere, landbouwer, wonende te Clinge (in het Zeegat), staande te groeien op het land in gebruik bij F. Hoeenagels, landbouwer te Clinge, nabij de Hofstede van den Heer F. Vercauteren, aldaar. Te vergaderen op de Hofstede bewoond door voornoemden De Deckere. 7 Tenzelfden dage's middags 12 uren, ten verzoeke van den WelEdelen Heer L. J. M. VAN WAESBERGHE-JANSSENS, Kassier, wonende te Hulst, staande te groeien op land nabij de Hofstede van den Heer E. Vercauteren, te Clinge. De K O O P E It S voorzien zich vail GEGOEDE NEDERLANDSCHE REDE- ROOFERS. en Eikenhouten Kleerkast, 2 dito Tafelkastjes, Lessenaar, 2 Tafels, 6 Stoelen, Kastklok, 6 Kabinetskommen, Doofpot, Koper-, Blik-, Glas—Geleierd- en Aardewerk, Haard-, Wasch- en Keukengerief enz. enz. De Notaris A. M. van Rijsoort van Jlleurs, te Hulst, zal in het openbaar verkoopen I Op Dinsdag den 2 November 1886, des namiddags 2 uren, ten verzoeke van den WelEdelen Heer D. E. Ph. SEIJDLITZ, grondeigenaar, wonende te Hulst, staande te groeien op het land in gebruik bij de Weduwe Johs. Boon, Op Zaterdag 30 October 1886, des namiddags ten 3 ure, zal door den ondergeteekende, namens den WelEd. Heer Frz. Aldenbruche te Briihle bij Keulen a/d Rijn, in het Hotel Schuttershof te D o m b u r g worden H. e t b o is w en van eene Bestek en teekening ligt in genoemd Hotel ter zage. Bestekken zijn verkrijgbaar a f 0,75, alsmede teekeningeu a 2,25, bij den boekhandelaar P. J. VAN DE SANDE, te Ter Neuzen. 1 laatselijke aanwijzing op den dag der bestediug. J. SCHEELE Dz., Bouwkundige te Ter Neuzen. Tarwe. Betere prijzen warcn voor nieuwe soorten to bedingen. Langzaam ging dit evenwel vau de band. Puike Zeeuwsche en Vlaamscbe Tarwe f 7,60 a f 7,90, mindere 7,20 a 7,40. Rogge nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche /5,10 a f 5,80. Gerst nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche winter 4,60 a f 4,90, Overmaasche 4,20 a f 4.50, Zeeuwsche en Vlaamsche zoraer f 4,10 a f 4,60. Haver dunne f 2,50 a f 3,00. Paardeboonen f 6,00 a f 6,20. Duiveboonen /6,50 a f 7,00. Witteboonen 8,50 a 10,50. Bruineboonen 9,50 a 10,50. Erwten 7,80 a 9,00. Voeder 7,00 a J 7,20. Koolzaad f 7,50 a 8,00. Lijnzaad zaai f - a EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 3