Brieven nit 'tHaaije. Gemengde berichten. 1 papier, men spreekt van 7000, niet aanwezig was; het zilveren geld, naar men zegt f 6000, was achtergelaten. G. zou zich in de richting van Belgie hebben verwijderd. Omtrent de bank van leening te Breda deelt de Tijd het volgende mede Yoor zoover men reeds heeft kunnen nagaan, is slechts voor een waarde van f 25,000 aan be- leende panden aanwezig. Het is zeker dat er ver- lies zal worden geleden, doch om de hoegrootheid van dit verlies te kunnen bepalen, zal men den staat van zaken van 1830 af, zijnde het jaar der oprichting van de bank, moeten nagaan. De ge- wezen directeur heeft verder fictieve beleeningen geboekt. Om deze te bedekken, knipte hij strookjes, die anders aan de beleeners worden uitgereikt, uit het beleeningsregister; deze werden zorgvuldig be- waard, zoodat zij alle nog gevonden zijn. Hieruit volgt, dat de boeken steeds in orde werden bevonden, zoodat zelfs de laatste rekening der bank werd goed- gekeurd door den raad, onder toekeuning van lof voor het gehouden beheer! De directeur //bezweek" terwijl men bezig was den jaarstaat met de beleende panden te ver- gelijken. De commissie van beheer is gemachtigd een oproeping te doen van sollicitanten naar de betrekking van directeur, op een jaarwedde van /"1000 en vrije woning." Veertien dagen geleden is te Hariingen een knaap (leerling der H. B. S.), die wegens verzuim een niet onbelangrijke hoeveelheid strafwerk van een zijner leeraren had ontvangen, weggeloopen en vruchteloos werd door de bezorgde ouders naar alle zijden getelegrapheerd om de plaats van zijn verblijf op te sporen. Eindelijk kwam Zaterdag bericht uit Bremerhaven, dat hij daar was gearriveerd en den ge'neelen weg, naar men zegt van Leeuwarden af, geloopen had. De vader heeft hem van daar gehaald. De knaap, die althans wat practische aardrijkskunde betreft zijn leeraar kon tevreden stellen, wilde zich op een schip verhuren. Ofschoon de werkzaamheden voor den aanleg van de stoomtram BreskensMaldeghem in vollen gang zijn, bestaat nog steeds de mogelijkheid, dat de weg op 15 Nov. niet gereed en in exploitatie zal zijn. Daarom stellen Gedep. Staten voor, den termijn van het in exploitatie brengen met een half jaar te verlengen. Op de aanvraag van den heer Van der Bentte Middelburg, om pro v. subsidie voor een stoomtram WalsoordenHulst, in verbinding met den stoom- bootdienst VlakeWalsoorden, zal in de najaars- zitting der Staten nog geen beslissing worden genomen. Door den Raad van Hulst is nog geen besluit genomen en ook is nog een nieuwe con- cessie-aanvraag ontvangen van den heer A. Hartog Az. te Rotterdam. TER SEUZEJI, 22 October 1880. Gisteren werd alhier op het terrein van het spoorwegstation door den notaris Mr. J. P. Dronkers in het opeubaar verkocht 217 balen Australische wol, 300 balen vlas, 25 kisten blik enz. Uit Belgie en Frankrijk waren vele koopers opgekomen. De prijzen voor de verschillende koopen wol varieerden van 70 centimes tot frs. 2,06 per kilogram. In massa werd de geheele partij wol, met 1500 francs verhooging, toegewezen aan den heer H. J. Vos te Antwerpen. Voor het blik werd per 4 kistjes f 5 tot f 23 geboden. In massa werd kooper de heer J. Segers te Antwerpen, voor f 120 die ook het vlas kocht voor frs. 80, A1 deze goederen waren min of meer beschadigd door het water en het vuur ten gevolge van den brand op 11 Oct. jl. Bij Min. Res. zijn met ingang van 1 November a. s. benoemd tot commies 4e klasse bij 's Rijks belastingeu te Ter Neuzen M. Padmos Jr. en te Hulst W. Lindhout; en worden op dien datum verplaatst de commiezen J. Buijs van Koewacht naar Gouda en J. Vergouwe van Hulst naar 's Hertogenbosch. Gedurende de tweede helft der maand Au gustus jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanMej. Pleddens, te Nieuwediep Vincent, te VlaardingenJohann Mertens, te Ant werpen. Door het hulppostkantoor te Zuiddorpe aan het adres van: Rombout, te Hansbeke. Moge er, na zoovele maanden ongewensehte rust, thans voor de binuenlandsche scheepvaart eenige drukte heerschen bij het vervoer der sui- kerpeen, zulks zal naar wij vernemen echter maar van korten duur zijn, daar, door het tegenslaan der opbrengst en dus minder vervoer, reeds schippers daarmede gedaan hebben. Alzoo bij stilstaud in zoovele handelszaken de schipperij daarbij ook grootendeels mededeelt, zijn de vooruitzichten, vooral bij den naderenden winter, niet bemoedigend, en wordt zulks te meer gevoeld, wijl er in lang niet is verdiend, en dat dus bij velen een tekort heeft doen ontstaan, waarop geen kans bestaat van op- winnen, zoomin als vroeger placht te gebeuren, om de schepen met den winter op te leggen, maar ongeacht wind of weer te doen waar vroeger niet over gedacht werd. - Tot onderwijzeres te Gouda is benoemd mej. A. M. L. Buijze, te Krimpen aan den Lek. Hulst. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. jl., pensioen verleend aan A. C. Buys, eervol ontslagen deken en R. K. pastoor alhier, ten bedrage van /810 's jaars. Zuamslag, 20 October. Heden middag ontstond er brand in de keet of loods aan den Eendragt- polder, die daar, ten behoeve der strandwerkers uit hout en riet opgebouwd is. De keet met alle zich daarin bevindeude goederen en enkele werk- tuigen der arbeiders is eene prooi der vlammen geworden. De brand is veroorzaakt door eenige kinderen, die, na het gebruik der koffie door de werklieden, de loods waren binnengeslopen en met de daarin zijnde lucifers het reeds smeulende vuur op nieuw deden ontvlammen, waarna zij spoedig het hazen- pad kozen, stellig niet vermoedende welke schadelijke gevolgen hunue onvoorzichtigheid hebben zou. Westdorpe, 20 October. Ter vervulling der ontstaue vacature in den gemeenteraad door het genomen ontslag van het lid den heer E. A. Willaert, wegens vertrek naar elders zal op Dins- dag den 9 November e. k. een verkiezing plaats hebben. Naar men ons meldt, zijn bij den heer P. Verhaegen, in den Melopolder te Graauw, de schaapspokken uitgebroken en zoude reeds een ge- deelte der kudde in den loop dezer week zijn af- gemaakt. Dinsdag 19 October werd door de brigade marechaussee van Oostburg eene bende Zigeuners, die zich onder Retranchement en Sluis ophielden, over de grenzen gebracht. De troep zag er haveloos uit en de bewoners dier omstreken waren dan ook niet op dergelijk bezoek gesteld, reden waarom dan ook om de brigade Oostburg getelegrafeerd werd. Schoondijke, 20 October. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J. Mijs, predikant te Etten, in Noord-Braband. Breskeus. Aan den heer P. J. van Santen, gewezen directeur van het postkantoor alhier is een pensioen van 305 's jaars toegekend. Te Rotterdam moet de aanvoer van aard- appelen zoo groot zijn, dat de marktprijs reeds gedaald is tot f 2,10 a, f 2,20 per hectoliter. 1'e Deventer worden de puike aardappelen verkocht van f 1,50 tot f 2,10 per hectoliter. Te Wanueperveen is het kind van een land- bouwer overleden ten gevolge van het eten van de vruchten van de vergiftigde Zwarte Nachtschade (Solanum nigrum). Dit is eene plant, die veelvuldig langs wegen en tuinen wordt aangetroffen en thans met rijpe en onrijpe bessen getooid is. De ,/inode" voor zeer velen een alles-te- zeggen—hebbende dame gebiedt, dat jongelui, die van huwelijksplannen droomen, neen, beter, het er over eens zijn, „dat ze elkaar nemen zullen," dit den volke bekend maken door verlovingskaarten. Pessimisten beweerden reeds meermalen, dat dit zeer gevaarlijk is. Zoo'n gedrukt stuk, zeiden zij, blijft maar de liefde is niet altijd bestendig van duur! Won deze redeneering veld dan ware het met de verlovingskaarten gedaan. Doch de „mode," steeds op haar post, heeft meesterlijk dezeu gevoeligen slag afgewend. Er zijn kaarten, zegt ze Verloofd: Jan D en Marie V Welnu, als het „uitraakt," zende men nieuwe jes de wereld in Verlootd geweest: Jan D en Marie V Probatum estEn zoo geschiedt thans in onze lieve landje. Volgens de 's Hertogenb. Ct. althans zijn 4 zulke //verloving-uit" kaarten werkelijk verzonden. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. 't Was nog niet druk in de Kalverstraat. Plot- seliug hoort men op den vochtigen asphaltvloer het geluid van snel bewogen schoenen en klompen, en een troep opgeschoten jongens holt door de wandelaars en vliegt juichend den Heiligen Weg op. A1 wat beenen geeft volgt deze toongevers en dra staat een dichte menigte aan weerszijden van de poort der gevangenis. Een Rijksveldwachter houdt zooveel ruimte open, dat er gemakkelijk eene compagnie heldhaftige sch utters door kan, en daar draaft van de zijde der Kalverstraat de som- bere gevangenwagen de straat op. Zeker weer een //souciejale," meent een oude vrouw, die nevens mij staat. Alle verschijnselen pleiten voor de waarheid van die meeningde koetsier op den bok zag in het kleed der dienstbaarheid zoo ge- wichtig onder zijn hoogen hoed op de menschen in de straat neer, alsof hij daar achter onder zich eene geheele revolutie transporteerde en de twee reusachtige Rijksveldwachters achterop, namen zulke doeltreffende maatregelen, dat alle toeschouwers verbleekten in de meening toch op zijn minst uit dien gevangenwagen den geest van Robespierre te zien te voorschijn tredeu. Ademloos woonden wij het bij dat er gebeld werd nog ademloozer zagen wij hoe de deur der gevangenis en die van den wagen geopend werden en de keel werd ons toegeknepen toen we het diepverdorven schepsel zagen, dat met eene hand Haar huis was nog altijd daar, waar Hendrik en haar zuster woondenzij begreep echter haar fout en zeide er onmiddellijk op #Ik bedoel, dat ik een brief kreeg van Willem. ik bedoel van Hendrik." ,/En wat schrijft hij, tante vroeg Anton. ,/Dat hij met uitstekend gevolg zijn arts-examen heeft afgelegd," antwoordde zij verlegen, als vertelde zij iets schandelijks door haar neef verricht. Een onaangename uitdrukking kwam op het gelaat van den dokter, terwijl hij kort en gemelijk sprak z/Wel moge 't hem bekomen z/Zij heeft hem nog liefOm zijnentwille weigert zij alle huwelijksaanvragen," mompelde de dokter, toen hij alleen was. ,,'i Is ellendigalles loopt me in den laatsten tijd tegen. Anne, zoudt ge gelijk hebben Is dit het begin der straf die ge voorspeld hebt Vrij kort na het eiude zijner studien, kreeg Dr. Hendrik Stijnen een zeer goede plaats op een welvarend Zuid—Hollandsch dorpnu waren de ontberingen ten einde en hij kon zijn goede trouwe, tante nu met welvaart omringen niet alleen, maar ook langzamerhand beginnen zijn geldelijke schuld aan Dr. Woude af te doen. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. E. v. O. Pz., oud 13 j., zonder beroep, wo- nende te Ilontenisse, is wegens eenvoudige diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. D. E., oud 45 j., werkman, wonende te Koe wacht, is wegens laster veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. lo. F. d. K., oud 48 j., arbeider, 2o. F. d. K., oud 19 j., klompenmaker, beiden wonende te Clinge (Zeeland), zijn wegens beleeding van een bedienend beambte veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. lo. M. 't G., oud 25 j., werkman, 2o. R. B., oud 48 j., slachter, beiden wonende te Axel, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. de le tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e vrij- gesproken. Bij het binnenkomen in de haven van Yerseke stiet een schip tegen een paal; het zoontje des schippers, dat aan het roer stond, kreeg daardoor de giek tegen het hoofd en voelde, naar zijn zeggen, geen pijn, doch verviel in een aanhoudeud lachen, zoodat men vreest voor krankzinnigheid. Op de hardlooperij te Halfweg (Fr.), waaraan 30 per- sonen deelnamen, is de prijs behaald door A. Keulen te Terzool, de premie door M. Kingma te Grouw, een der beste schaatsrijders van Friesland. In de bus van het postkantoor te Leiden is gevonden een bankbiljet van 100 gulden in eene open envelop zonder adres. Dezer dagen is door tusschenkomst van een antiquaar een gobelin—behang uit een heerenhuis aan de Wolwevershaven te Dordrecht verkocht voor eene som van 3500. Bij de beschrijving van een storm las men in een of ander werk„Toen de orkaan zich in al zijn woede verhief, helde het vaartuig naar bakboord en rolde de kapitein en nog een vat jenever over boord." voor het gelaat van de trede sprong. Ja, waar- achtig, hij sprong. Zijn beentjes waren nog te kort om dien hoogen stap te doen een knaapje van tien jaren, met een strooien hoedje op en vrij netjes gekleed. //Aoch riepen de moeders, die er bij stonden, (en de Hemel zegene haar voor dien uitroep) //aoch dat arme keind I" En de mannen lachtenEn toen een achter- aan vroeg //was dat was" hoorde men het antwoord i/O, da's een lange souciaal-doormekaardie hebbe ze daarnet gesnapt, datti een ding van de Koniug plakte op de wijzerplaat van 't palais." Het is toch maar goed, dat de vrouwen ons, heeren der schepping, niet mogen helpen bij het maken der wetten. Wat zouden dat een sen- timenteele wetten worden. Zoo'n jongen bijvoor- beeld ik zou wel willen wedden, dat die wijfjes zoo dwaas zouden willen zijn om hem die pijnlijke oogenblikken van het in— en uitstijgen te midden van zoo'n menigte menschen te besparen. Ja, zoo zijn die malle moeders! Die zouden nu willen dat zoo'n jongen door iemand in burger- kleeding langs de straat werd geleid, zoodat niet iedereen hem aanstaarde en zijn van oordeel dat de vernedering, die dat kind zonder oordeel des onderscheids of (worden we onder de nieuwe straf- wet daarmede geboren) ondergaat, een indruk op hem kan maken, die voor geheel zijn volgend leven een verderfelijken invloed op hem zal uitoefenen. Nogeens gij malle moeders! Bemoeit je metje pot en de natte wasch. Wij, de maatschappij, weten het beter! Wij sturen hem niet naar de gevangenis, o neen, dat zou niet recht zijn de jongen wist nog niet wat hij deed, toen hij, „arglistig" een handvol noten stal. Maar we zenden hem tot zijn 18 jaar naar een verbeterhuis om op te groeien tot een nuttig lid der maatschappij. En daar komt hij o zooveel beter en als zoo'n nuttig lid weer uit. En als dan de lieve maatschappij hem na een jaar of veertien vijftien voor de derde of vierde maal naar het tuchthuis zendt dan vraagt de aan- klager om hem er toch voor langen tijd heen te zenden, want hij was reeds als kind zoo diep be- dorvenAlsof hij nooit in een //verbeter" huis gezeten had. Ja, moeder maatschappij is ook een moeder! Maar 't is een schoonmoeder, hoor Gravin Arnim, de dochter van den Vrijheer Von Lotzbeck, leed sedert den brand van haar lievelingsgoed, het slot Holzendorf, bij Prenzlau (Uebermark,) in 1884 aan herhaalde vlagen van zwaarmoedigheid, een gevolg van den bekomen schrik. Wel scheen de ziekte soms maanden geweken, waarin de gravin met hare omgeving meeleefde, maar dan weder hernieuwden zich de aanvallen en ontvluchte de kranke dame alle gemeenschap met menschen. De geneesheer van het nabijgelegen gesticht Illenau, maakte de gravin opmerkzaam op dit heerlijk lustoord, waar haar vader zelve verscheidene jaren als patient had vertoefd en eveneens voor eene zielsziekte genezing had ge vonden. Echter vond ze er de gehoopte genezing niet, integendeel scheen de ijlere berglucht van uadeeligen invloed. Daarom was reeds besloten naar de badplaats Elzenbad, in de nabijheid van Anchern, te vertrekken, toen de Gravin den llden September met haar gezelschap op de wandeling, eenige oogenblikken alleen gelaten, zich verwijderde en sedert verdwenen bleef. De Graaf leidde zelf alle nasporingen, hij liet dag in dag uit in de Murg zoeken, ja, besloot zelf tot de droogmaking van een dichtbij gelegen meertje, totdat men, ook door de alorn verspreidde geruchten, dat de Gravin zich te Parijs, in den Elzas, enz. ophield, alle pogingen tevergeefs achtte. Een paar dagen geleden werd het lijk der Gravin echter in de Murg gevonden, geheel toevallig, door een armen boer, Alois Haitzler van Langen- brand, die zelve zijn waanzinnige schoonmoeder zocht, die zijne woning was ontloopen. Eigenlijk vond hij het lijk niet in de Murg, maar in een kreupelboschje aan de rivier, waar het hooge water het een paar dagen geleden scheen te hebben aangespoeld. Het verkeerde betrekkelijk in zeer goeden toestand, dat slechts aan de lage temperatuur van het water kan worden toegeschreven. Alle sieraden die de Gravin droeg, waren voorhanden en er werd geen spoor gevonden van eenige kwetsuur of verwonding, ook niet aan de voetzolen. Uit deze laatste omstandigheid leidt men af dat de Gravin reeds den eersten nacht na haar spoorloos ver- dwijneu, in haar droefgeestig gemijmer, door het bosch voortdwalende, in een kolk van de Murg gevallen is, wanneer zij zich ten minste niet van het leven heeft beroofd. Het hooge water van voor eenige dagen heeft het lijk uit de kolk weg- gevoerd en het aangespoeld op de plek, waar het door Langenbrand is gevonden. Dezen is de uitgeloofde belooning van 10,000 Mark reeds toegezegd. Dat een locomotief een menschenleven redt, zal wel zeiden voorkomen. Toch had dit bij het station Rena (Noorwegeu) plaats. Een spoorweg- arbeider had het ongeluk met zijn eenen voet tusschen de rails beklemd te rakeu. Ongelukkig was de trein in aantocht en de man wist zich niet los te rukken. Maar wat hij zelf niet kon, dat deed de locomotief: de machines zijn namelijk voor- zien van een paar kleiue ploegeueen van deze vatte den voet van den man en lichtte dien op, zij het dan ook ruw genoeg om den arbeider te beletten gedurende eenige dagen zijn werk te doen. Door een krokodil of kaaiman werd op den middag van 7 September jl. aan de monding van de Tjiliwong, de rivier van Batavia, een prauwtje, waarin drie personen, ten onderste boven gekeerd.' Twee van hen wisten zich op het omgekantelde vaartuig te redden, maar de derde kwam niet meer boven water. De bemanning van de Marie, die daar juist voorbij stoomde, kon tot reddin^ van den verdweuene niets uitrichten, daar het monster te spoedig met zijne prooi in de diepte verdween. Door de rechtbank te Posen is verleden week een zonderling vonnis geveld. Men weet dat de Poolsche bladen, alsook die der Fortschritts-partij, nog al dikwijls hun lieven vriend Bismarck aan- randen. Deze betaalt hun die vriendelijkheid met eenige maanden gevangenis. De dagbladen in kwestie weten dit zoo goed, dat zij tot dit doel een bizonderen persoon hebben, die niets anders doet dan in de gevangenis zitteu en daarom Hz\t- redacteur" wordt genoemd. De Duitsche rechters kennen dit spel sedert lang. De rechtbank van Posen nu, die eene overtreding van de Kuryer Posnanski te behandelen had, heeft den zitredacteur buiten het geding gesteld en den hoofdredacteur, den bekenden Dr. Kantecky, tot 6 maanden ge vangenis veroordeeld. 21 October 1886. Critiek te willen uitoefenen over het besluit dat mevrouw Bulkley de sombere celmuren deed ver- laten't zij verre van mij. Mijne lezers zullen zich misschien nog herinneren wat ik in der tijd schreef over de behandeling der zaak-Bulkley voor het Hof te 's Gravenhagehoe ik mij toen kantte tegen de onderscheidiug waarmede die dame be- handeld werd. Niet dat ik in de vrouw die zich in hare liefde tot haar kleinkind tot een te laken feit liet verleiden, een misdadigster zag, volstrekt niet, maar volgens mijn opvatting van recht staat een arme drommel en een rijke dame voor de Wet gelijk. En zie ik bij nagenoeg een zelfde feit de eene door een veld wachter geleid op het houten bankje plaats nemen en de andere, heel gracieus aan den arm van een familielid, naar een stoel voor dat bankje brengen, dan ontstaat er wrevel in mijn binnenste. Doch dit laat ik thans rusten, maar wil nog even terugkomen op het besluit, dat dezer dagen zooveel pennen in beweging brachthet besluit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2