Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ee WonisrMter en zijn pzin. No. 2236. Woensdag 20 October 1886. 26e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit bind verscliijjut Uiusdag- cn Vrijdngavond bij deu ultgever P. JL VAN WE S A N D E te Ter Nenzcn. JPolitiel* Overzicht, Hoe handelen de Bulgaarsche regenten Zij toonen zelfbeheersching en hunne gematigdheid op eene wijze, die de voile waardeering verdient van alle vrienden des vredes. Zij willen niemand trotseeren, maar hebben aan de vertegenwoordigers der groote raogendheden te Sofia te kennen gegeven, dat zij de verkiezing van een Vorst, dien de mogendheden niet zouden willen erkennen, bij voorbaat als uitgesloten beschouwen, en daarom verzochten, dat de onderteekenaars van het tractaat van Berlijn een candidaat voor den ledig staanden troon zouden aanwijzen. Kan 't ruimer Hand- haaft de Regeering niet uitnemend de orde onder het miskende, vertrapte en door Russische agenten gesarde volk Bismarckgeef gij de vrijheid waarde natie haren Alexander weer, heel Europa aan deze zijde van de Niemen en de Pruth zal u dank weten. Of zijt ook gij doof voor de stem der verdrukten en miskenden Of acht ge het voor nietsde ontvangst die de beruc'nte Kaulbars overal onder- vindt? Riep de verzamelde menigte hem ook te Varna voor het Russisch consulaat niet toe „Leve het onafhankelijk Bulgarije Leve de held van Sliv- nitzaEn moest die onruststoker ook daar niet met schaamroode kaken gaanzooals hij gekomen was? Neem gij, o Rijkskanselier dien men „den eerlijken makelaar" noemt den Bulgaar in uwe bescherining. Wij hebben al wat lang stilgestaan bij de Balkan-ruziemaar „waarvan 't hart vol is, vloeit de mond over" en de pen ook. Griekenland houdt zich „kusch," George reist en heeft in Parijs laten weten, dat de Hellenen zich niet met de tegenwoordige troebelen zullen bemoeien. Natuurlijk op orders uit St. Petersburg, 'i Is te hopen, dat George meer genoegen op zijn reis heeft, dan zijn vluchtende zwager, die zich dezer dagen in de nabijheid van Warschau ophield, terwijl men in de oude Poolsche hoofdstad van niets afwist. De Warschauwsche bladeu mochten niet anders mededeelen dan korte berichtjes. Het aantal tot bewaking gecommandeerde manschappen was buiten- gewoon grootbehalve het gewone gevolg des Czaars, de Petersburgsche geheime politie en de ge'neele gendarmerie van het gouvernement Petrika, waren uit al de gouvernementsteden van Polen en de naburige Russische districten de hoofden der politie, vergezeld van hun oudste en meest ver- trouwde agenten, tot den dienst opgeroepen ge- worden. Reeds 14 dagen voor het bezoek des Keizers mocht niemand zouder een schriftelijk verlof van den intendant der Keizerlijke bezittingen op verscheidene mijlen in het rond het jachtslot naderen. Een iugenieur uit Warschau, die toe- vallig eene brug zou iuspecteeren, werd bij gemis van zulk een verlof ingerekend en eerst na een FhCTJrCXiETO N. NOVELLE DOOR MATHILDE. (Verkort.) 6) Diepe neerslachtigheid maakte zich meester van Hendrik; zijn vroolijkheid was verdwenen, in ge- dachten scheen hij altijd te verkeeren, en zelfs Flora's zilveren stem kon geen glimlach op zijn vastgesloten lippen brengen. VII. Eindelijk kon de student zich niet langer be- dwingenhij nam de Floresta, zooals zij verkeerde onder de hand der bereiders, en zooals zij later werd, nadat de dokter er zijn geheimzinnige kracht aan had toegevoegd en legde zich met ijver toe op het scheikundig onderzoek. Na lang zoeken kwam hij tot het resultaat dat de pillen uit niets anders bestonden dan uit aloe, venkel en meel, terwijl een welriekende olie er den eigenaardigen geur aan gaf. Tot deze ontdekking gekomen staarde hij als wezenloos voor zich uit en wankelde, de sluier was nu geheel weggevallende man, dien hij steeds als een hooger wezen had vereerd, wien hij alles verblijf van acht dagen op herhaald aandringen der spoorweg—administratie vrijgelaten. De eigenares van een kasteel, die een intrek moest beschikbaar stellen tot verblijf voor het Keizerlijk echtpaar en daarvoor uit eigen zak 10000 roebels onkosten had gemaakt, werd twee dagen voor de aankomst der Keizerlijke familie aangezegd, zich met haar personeel, gedurende het verblijf, van het kasteel verwijderd te houden. Doodelijk beleedigd vertrok de gravin, hoewel ze later werd teruggehaald. Zoo'n Keizer is wel voor zijn pleizier uit In het Italiaansche parlement komt de Minister van Oorlog vragen om verhooging van zijn budget op grond van den onzekeren toestand van Europa, en Lord Charles Beresford heeft den Engelschen Admiraliteitsraad in krasse termen den toestand medegedeeld, waarin zich tegenwoordig de admi- raliteit en de marine bevinden. Er is gebrek aan oorlogsmaterieeler bestaat noch mobilisatie noch veldtochtsplan en het personeel is onvoldoende. En het Vorslje van Montenegro is geheel ten oorlog toegerust Duitschland en Frankrijk schijnen elkaar nog steeds in de kaart te loeren wie van beiden het meeste kanonnenvleesch op de been heeft. Dat alles klinkt zoo oorlogzuchtig. Spanje heeft zijn ruziemaker, den begenadigden generaal Villacampa, hoofd van den jongsten op- stand, en zijne gezellen afgescheept naar het eiland Fernando del Po, in de golf van Guinea, om er hun straf te ondergaan. Misschien heeft de ge neraal meer plezier van zijne gevangenschap dan de Czaar van zijne vrijheid, ofschoon ze dit gemeen hebben, dat zij beiden worden bewaakt. Zaterdag liep te Vlissingen met goed gevolg van een der hellingen op de fabriek der Kon. Maatschappij „De Schelde," te water de eerste der aanlegpontons voor de uitbreiding der inrich- tingen aan de buitenhaven. Deze ponton, de grootsteis geheel van staal vervaardigd heeft een rechthoekigen vorm en een lengte van 39 bij 15 M., bij een hoogte van 3,30 M., alzoo een oppervlakte van 585 M. Door langs- en dwarsscheepsche schotten is zij in waterdichte af- deelingen verdeeld. Behalve een dubbel bovendek van Amerikaansch greenenhout, heeft deze ponton nog een tusschendekbeplating op 1,65 M. uit den bodem, die tot versterking is aangebracht. De ponton is voor rekening van het Departement van Waterstaat enz. vervaardigd en is een gedeelte van de inrichtingen voor den dagdienst der stoom- vaart-maatschappij „Zeeland." Burger Jansen van Middelburg, voormalig kapitein van het Nederlandsche leger, laatstelijk ont- slagen cipier van eene gevangenis, trad eergisteren dankte, was niets meer dan een lage bedrieger, die speculeerde op de ellenden der menschheid, om arme, bekrompen schepsels geld te outlokken, dat hun geen genezing, maar dikwijls genoeg verergering hunner kwalen kwam brengen de Floresta'1 s kostten hem slechts zeer weinig en de winst, die hij er op maakte, was een woekerwinst, niets meer Yoor hem lag een gebruiksaanwijzing, een nieuw prospectus der Floresta—geneesmiddelen in druk- proef; vroeger had Hendrik die snorkende aan- prijzingen, die hoogdravende verklaringen van allerlei dankbare patienten zeer natuurlijk gevonden, nu walgde hij er van. Elk woord grijnsde hem aan als een afzichtelijke leugen, als een slechte daadde dokter wist genoeg dat zijn pillen en druppels tot niets dienstig waren, dat zijn zalf uit niets anders bestond dan uit was en eenige geurige olien en toch had hij 't hart aan de geheele wereld te verkondigen dat zij zoowel goed waren voor tering als voor klieren, voor brandwonden als rhumatiek en asthma. 't Was afschuwelijk, afschuwelijk en daarvoor had de dokter hem aan de armoede onttrokken, hem een goede opvoeding doen geven, zijn be- roep gekozen, zijn tantes gevleid, zijn uitrusting en studien betaaldhem de hoop gegeven op zijn dochter en zijn onrechtvaardig verkregen rijkdommen, alleen opdat Hendrik zich verplicht zou achten de stem van zijn geweten te smoren, zijn eigen oordeel te verstikken en blindelings als spreker in het Yolkspark te Amsterdam op met eene rede, getiteld,/Schilderen en vernissen met de politieke kwast." Die rede was een doorgaand onsamenhangend wijzen op z. i. onhoudbare toe- standen der maatschappij, op z. i. dikwijls zonder- linge rechtspleging en gratie verleenen aan al of niet misdadigers, om daarna tot aansluiting aan de socialistische partij op te wekken, ten einde door een groot verbond waardig te imponeeren op de regeering en dusdoende stem in het kapittel te krijgen. Aan het slot der vergadering deelde Jansen mede, dat hij, nu het verboden was de roode vlag in optocht rond te voeren, een lied had vervaardigd en daarop eene wijs had gemaakt, ge- makkelijk aan te leeren, en op straat als marsch te zingen. Eene huishoudelijke vergadering zal dezer dagen ge- houden worden ter voorbereiding eener openbare vertooning van werkeloosheid. In de Friesche Wadden vertoeft sinds eenige dagen een Engelschman met zijn jacht, om daar, gewapend met een kanonnetje, jacht te maken op eenden en audere vogels. De vangst, welke per schot dikwijls 30 a 50 vogels bedraagt, wordt door de bootslieden aan den vasten wal voor zeer ge- ringen prijs verkocht. Ook in andere waterrijke streken van ons land wordt deze liefhebberij op die wijze vaak door Engelschen uitgeoefend, tot groot ongenoegen van alle andere jagers. Dat het ontslag van mevr. Bulkley uit de gevangenis geheel alleen van Z- M. zou zijn uit- gegaan is geheel onwaar. Dat de Koning een of meerdere telegrammen of brieven aan den Minister van Justitie zou hebben doen zenden om het ont slag te gelasten, eveneens. Integendeel is het initiatief in deze geheel van den Minister uitge- gegaan. Deze heeft reeds voordat het bewuste artikel in de Zutphensche Courant verscheen den Koning op de hoogte gesteld van den toestand van mevr. B. door overlegging van geneeskundige rapporten, deels op grond van de ingediende ver- zoeken om gratie, deels op uitdrukkelijken last van den Minister zelf, uitgebracht. Vervolgens is zonder eenigen aandrang of zelfs eenig verzoek van den Koning aan Z. M. een ontwerpbesluit ter teekening overgelegd tot volledige kwijtschel- ding van den verderen straftijd. Bij dat ontwerp zijn, zooals steeds gebruikelijk is, overgelegd de requesten waarop het steunt, de adviezen over die verzoeken uitgebracht en verschillende genees kundige rapporten. Eerst toen het besluit reeds geteekend was heeft de Minister met den raadsman van mevr. B. gesproken, naar aanleiding van eene zinsnede van een der adressen, volgeus welke de veroordeelde zou beloofd hebben zich voortaan van alle onwettige middelen ten aanzien van Mr. Hoek en zijne kinderen te zullen onthouden. De Minister verlangde zekerheid, dat die belofte zou worden hern te volgen op het pad, dat hij zich had uitgekozen. Hij kon niet meer terug zonder zich van de grootste ondankbaarheid te laten beschuldigen zonder Flora te bedriegen, die nooit weten mocht, wat in zijn ziel omging, zonder zijn tantes een vreeselijke telenrstelling te bereiden, zonder geheel en al met zijn toekomst te breken en zijn beroep, dat hij zoo innig liefhad, vaarwel te zeggen. Dit alles kwam hem met ijzingwekkende klaarheid voor oogen. Hendrik was te goed Christen en te flink man om niet te begrijpen dat hij niet leven mocht met een voortdurende leugen op de lippen, dat hij de bedriegelijke aanprijzingen van het wondermiddel niet met zijn naam onderteekenen mocht, dat zelfs de hand van Flora te duur gekocht zou zijn door leugen en bedrog. Hij ging zijn tante, tevens zijn pleegmoeder, zijn vriendin, raadplegen. tfLaat eens hooren, beste Hein, wat je op Jt hart hebt en of ik er iets aan doen kan." „Misschien heeft hij wel gekibbeld met Flora," dacht zij, „als 't niet erger is dan dat, zal het wel in orde komen." En Hendrik stortte zijn hart voor de trouwe ziel uit, hij verhaalde haar alles. „En, nu tante," zoo eindigde Hendrik zijn lang en treurig verhaal, „zeg me nu, wat moet ik doen Welke weg staat mij open." gestand gedaan, maar tevens dat ook geen andere, zij het ook wettige middelen zouden gebezigd wor den om het den heer Hoek lastig te maken, en verzocht daarom den bekenden advocaat van mevr. B. die belofte in ontvangst te nemen en den Minister van het afleggen daarvan mededeeling te doen. Het gevolg hiervan was, dat die advocaat naar eigen goedvinden eene verklaring opstelde, die hij de veroordeelde uitnoodigde te ondertee kenen, waaraan zij heeft voldaan. Dat de Minister het ontslag afnankelijk zou hebben gesteld van de belofte dat mevr. B. niet meer te Apeldoorn zou komen, is onwaar. D. Uit Andel schrijft men aan de Noordbrabauter Nog altijd duurt de werkstaking van den ge- meenteraad voort. De moeilijkheden, daaruit ont- staan, waren in niet geringe mate vermeerderd toen Gedeputeerde Staten bezwaar maakten, met toe- passing van art. 225 der gemeentewet, betaling te bevelen van vorderingen ten laste der gemeente. De jaarwedden van het onderwijzend personeel, van de politie-beambten, van deu brandmeester enz. konden toen niet betaald worden. De werkstaking dreigde derhalve nog grooter afmetingen aan te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter getoond, dat, waar de noodzakelijkheid gebiedt, hij voor geen klein bezwaar terugdeinst. Ten einde de gemeente uit deze nieuwe moeiiijkheid te redden, past de minister toe de wet van 24 Jan. 1815 (Staats- blad no. 5), „betrefi'ende het leggen van arresten en het vragen van kortingen op traktementen, soldijeu en pensioenen bij de hoofden der onder- scheidene departementen van administratie." Uit kracht dezer wet betaalt 's ministers ambtgenoot van financien, op aanvrage van belanghebbenden, thans de verschillende vorderingen ten laste der gemeente Andel, terwijl het bedrag aan de gemeente wordt ingehouden van het 4/s der personeele be- lasting en van de Rijks-bijdrage van 30 pet. in de kosten van het onderwijs. Op die wijze meent de minister verdere storing in den gang der ge- meente-administratie te zullen voorkomen. Te Deventer is geen commandant voor de dd. schutterij te vinden. Enkele officieren hebben, uit vrees van met het opperbevel belast te worden, hun ontslag genomen eu anderen zullen hun voor- beeld volgen. Niemand wil zelfs tijdelijk die be- trekking aanvaarden. Daarom heeft de gemeenteraad uit de gemeentekas een toelage van /400 per jaar toegestaan voor hem, die met het commando zal worden belast. Men hoopt nu dat een ge- pensionneerd officier lust zal gevoelen, om zich met de betrekking te belasten. Wantieer dit het geval is, zullen de officieren, die hun ontslag ge- vraagd hebben, daarop terugkomen. Zij zag hem aan, hare handen trilden, haar oogen knipten zenuwachtig toe en haar stem beefde toen zij autwoordde wSlechts een weg, Hendrik die van den plicht." „En wat is rnijn plicht Dankbaarheid of ondank „Er is hier van geen ondank sprake O, denkt ge dat het mij verwondert van je te hooren, wat ge mij daar straks toevertrouwdet Denkt ge, dat ik nooit hetzelfde gedacht, hetzelfde gevreesd heb. Ik ben maar een eenvoudige vrouw, ik weet niets van geneeskunde af en toch heb ik me dikwijls afgevraagd wat bij u het resultaat uwer studien is, of 't mogelijk was de meest uiteenloopende ziekten, welke men noch onderzocht, noch zelfs gezien heeft, te genezen door een vooruit toebereid geneesmiddel. Ik heb mij meermalen gekweld met de vraag of niet dikwijls arme menschen hun geld verkwistten aan zulk een duur middelof zij hun gezondheid niet in de waagschaal stelden door niet bijtijds geneeskundige hulp in te roepen. Ik voor, mij heb nooit eenigen baat gevonden noch bij Floresta-pillen, noch bij Floresta-druppelshet eenige wat mij hielp, was de zalf, wanueer ik mij gebrand of gesneden hadmaar dan vroeg ik me afof die wondjes niet even spoedig zouder dat zouden genezen zijn. Dit is mij dikwijls door den geest gegaan, maar nooit is het in mij opgekomen dat Dr. Woude wetens en willens de menschen bedriegen zou, dat hij zelf goed begreep, dat zijn Floresta niets kon uitwerken en dat hij ze toch verkocht en daardoor rijk werd." (Wordt vervolgd.) TER NEIIZENSCHE COlltUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1